„De ongeiuksmgH" MAIKT GIKICUTEN HEEMSKERK Een onaangename verrassing op Zondag. Spiegelgladde wegen hebben Zondag het verkeer bp den weg vrijwel geheel onmogelijk gemaakt. Te gen den middag begon een fijne motregen te vallen, de regendruppels bevroren bij de aanraking met den grond onmiddellijk en in een ommezien waren de straten in ijsvlakten herschapen. Automobilisten voelden hun wagens de zonderlingste capriolen imaken en slechts met de uiterste voorzichtigheid konden zij hun weg. zoo goed en zoo kwaad als het ging vervolgen. Autobussen, die van den weg gle den, konden slechts met de grootste moeite weer op het goede pad worden gebracht. In den loop van den middag heeft Openbare Wer ken op de voornaamste verkeerswegen zand ge strooid. De mannen, die zich daarmede op Zondag belast zagen, konden toen niet vermoeden, dat hun arbeid vergeefsch zou zijn. Tegen den avond werd de toestand nog ongunstiger. Het regende nu harder en het gevolg was, dat zich over het gestrooide zand een nieuwe ijslaag vastzette. De straten waren schier onbegaanbaar. De regen zette door, het begon zoo waar te dooien, hier en daar vormden zich plassen, imaar het wegdek werd er niet beter op. De straten waren „uitgestorven". De weinige voetgangers schui felden voetje voor voetje huiswaarts, menige valpar tij deed zich voor, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Hoe langzaam de auto's" ook reden, slippartijen kwa men herhaaldelijk voor. Militairen, die in de Bree- strgat „paradeerden" hebben menige auto op den weg geholpen. De autobussen hebben gedurende eenigen tijd den strijd moeten opgeven. Op de bui tenwegen was het heelemaal „ondoenlijk". De zware wagens gleden in de bermen en wanneer de wielen dan niet meer wilden pakken kon de reis onmogelijk worden voortgezèt. In alle harten leeft de wensch, dat „het nu toch maar warm water mag gaan regenen." Filmvoorstelling van den Metaal- bewerkersbond. Een geslaagde proef. Bij wijze van proef heeft de plaatselijke afdee- ling van den Algemeenenen Nederlandschen Me- taalubewerkersbond een serie filmvoorstellingen ge organiseerd, welke op Zondagmorgen in het Kenne- mer Theater worden gegeven. Gistermorgen werd de eerste bijeenkomst gehou den. De belangstelling Was niet onbevredigend, voor al wanneer men de ongunstige weersomstandigheden in aanmerking nam. De heer J. Schik sprak een openingswoord, waarin hij de bedoeling van deze samenkomsten uiteenzette. De afdeelingen IJmuiden en Beverwijk hebben be sloten gezamenlijk de propaganda krachtig ter hand te nemen. Spr. deelde nog mede, dat de volgende filmochtend op Maart wordt gehouden. Dan zal o.m. de Bonds- film „Ontwaakt" worden vertoond. Nadat een aardige teekenfilm van Disney en „De loop der tijden" waren vertoond was het woord aan den heer Van Eerden, lid van het hoofdbestuur, die - allereerst wees op den belangrijken tijd, waarin wij leven. Welisvvaar is'de nood in materieel opzicht voor menigeen hoog gestegen, .maar nochtans achtte spr. het een grooten en zelfs mooien tijd. De geschiede nis is een lang verhaal van opkomst, en neergang. Telkens wordt een cultuur verdrongen door een nieuwe en hoogere. Het kapitalisme heeft de krach ten van de solidariteit onder de arbeidersklasse op geroepen. Juist door de moderne productiewijze heb ben de arbeidersorganisaties zich-kunnen vormen. Op de arbeiders rust dé' plicht vertrouwen en moed te hebbenbij het opbouwen van de nieuwe maat-, schappij. Helaas kwam in de arbeidersbeweging een splitsing lot stand. De arbeiders scheidden zich af in een groep, die door dictatuur en in een deel, dat langs democratischer; weg de nieuwe maatschappij wilde opbouwen. Deze vormen van dictatuur waren het fascisme en het communisme, maar, aldus spr., beide stroomingen hebben reeds bewezen, dat zij voortspruiten uit denzelfden stam. Na te hebben gesproken over den strijd tusschen Rusland en Finland'spoorde spr. de arbeiders aan op de bres te staan voor den opbouw van de nieuwe maatschappij en dit te doen in de rijen der orga nisatie. Tot slot werd de fibn „Zonen der Zuidzee" ver toond, een rolprent, die vooral interessant was, om dat zijn een beeld gaf van de zeden en gewoonten van de bewoners der Zuidzee-eilanden. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Voor de maand Februari heeft het bestuur van de plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereenïging van Huisvrouwen het volgende programma vastge steld: Woensdag 7 Februari half drie in het Vereeni- gingsgebouw van de Ned. Herv. Gemeente Film- vertooning en demonstratie, Maandag 12 Februari in het Kennemer Hotel voordrachtmiddag door Adnaan van Hees. Voor dezen middag vermeldt het programma o.m. „Erf van den Prins van Oranje" en „Uilenspiegelarij". DE STEMPELUREN VOOR DE WERKLOOZEN. Voor de week van 5 tot en met 10 Februari zijn de stempeluren voor de georganiseerde werkloo- zen als volgt vastgesteld: Beverwijksche Bestuur- dersbond: Maandag 9.00—9.30 overige dagen 10.30 11.00 en 2.302.45; P. A. S.: Maandag 9.009.15 overige dagen 10.00—10.15 en 2.45—3.00; Chr. Be sturen Bond: Maandag 9.009.30, overige dagen 9.45—10.00 en 2.30 tot 2.45: R.K. Volksbond afd. Beverwijk: Maandag 9.00—9.30 overige dagen 10.00 —10.30 en 2.302.45; R.K. Volksbond afd. Wijk aan Zee: Maandags 9.00—9.15, overige dagen 10.15-10.30 en 2.15—2.30. DE OMVANG DER WERKLOOSHEID. Bij den Gem. Dienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling waren aan het einde dezer week in totaal 1083 werkzoekenden inge schreven, tegen 1090 aan het einde van de vorige week. In Beverwijk waren daarvan 912 (vorige week 920) en in Heemskerk 171 (vorige week 170) werkzoekenden woonachtig. GEMEENSCHAP DIENENDE ARBEID. De inwijdingsavond van de G. D. A., een instel ling van de Doopsgezinde Gemeente is nader vast- gesteld op Woensdag 6 Maart. Aan dien avond zal het Doopsgezin Zangkoor zijn medewerking ver- leenen. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. DINSDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs, 10.50 Keulen, 11.20 Parijs, 12.05 Diversen, 12.20 Parijs, 1.20 Brus sel Ned.. 2.20 Nationaal programma; 2.35 Keulen. 3.05 Parijs, 4.50 London Reg., 5.20 Brussel Ned., 7.05.Brussel Fr., 7.20 Brussel Ned.; 7.50 Keulen! 8.20 Brussel Fr., 9.05 Keulen, 9.20 Brussel Fr., 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 London Reg., 4.20 Keulen, 5.20 Brussel Fr.; 5.50 Keulen: 6.20 Nationaal programma; 6.45 London Reg.. 7.00 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Bi-ussel Ned., 9.20 Diversen, 11.05 London Reg.. 1.20 Brussel Ned., 2.1-5 London Reg., 4.20 Keulen, 4.40 London Reg., 5.20 Brussel Ned., 5.50 Keulen. 6.20 London Reg., 7.40 Diversen. 7.50 Nationaal programma, 9.20 Brussel Fr., 10.50 Keu len. Op banen en straat op de schaats. Was het voor het laatst? Ook het afgeloopen weekeind is voor de schaat senrijders min of meer op een mislukking uitgeloo- pen. Zaterdag stond er nog een vrij harde en koude wind. Toch bonden nog velen op de Kennemer Ijs baan de schaatsen onder, 's Avonds viel de belang stelling echter tegen. Ondanks den regen was het Zondagmiddag op de banen druk, maar zoo druk als vorige week was 't nog lang niet. Een aardige bijzonderheid was, dat er en kelen waren, die op het Meerensteynplein reeds op de schaats stapten en zoo over de spiegelgladde we gen naar de ijsbaan reden. Vooral de jeugd profiteer de van de gelegenheid om op straat schaatsen te rijden. DE HARMONIEKAPEL VERGADERT De Beverwijksche Harmoniekapel houdt Dinsdag avond in het veilinggebouw ,,'t Centrum" aan de Ko ningstraat een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a. besprekingen over het tweede winterconcert en de deelname aan een con cours. DOOPSGEZINDE JONGERENKRING. Het bestuur van den onlangs hier opgerichten Doopsgezinde Jongerenkring is als volgt samen gesteld: voorzitster mej. M. Gijselaar, vice-voorzit- ster mej. C. van den Outenaar, penningmeesteresse mej. A. Laan, en secretaris de heer J. Sleyser. Feestelijke samenkomst van de A. J. C. Een bont programma uitgevoerd. Zondagmiddag hield de plaatselijke afdeeling van de A. J. C. een feestelijke bijeenkomst in gebouw „Adrichem" welke zeer goed was be zocht. De bijeenkomst werd geopend met een samen spraak van twee Roode Valkep, die hierbij het publiek mededeelden, dat het doel der bijeen komst was geld bijeen te brengen om hierdoor meerdere Roode Valken in staat te stellen deel te nemen aan het Weekend-kamp, dat op 24 en 25 Februari a.s. te Vierhouten op den Paasch- heuvel gehouden wordt. Hierna vond de opmarsch plaats van de Roode Valken. Een bont programma werd vertoond, waarbij zang, dans, muziek en leekenspel elkaar afwisselden. De bijeenkomst werd besloten met een korte rede van den heer N. Barscher over: „Het doel en streven van de A. J. C." waarbij hij ter ver duidelijking een toepasselijke serie lantaarn plaatjes vertoonde. De heer J. Negrijn dankte in een slotwoord allen, die aan het slagen van den middag hun medewerking verleenden. JAARVERGADERING R. K. STAATSPARTIJ. De afdeeling Beverwijk I zal in de tweede helft van Februari haar jaarvergadering hou den. In' deze bijeenkomst zullen de gebruikelijke jaarverslagen worden uitgebracht. Tevens zal de reglementswijziging aan de orde komen. KUNST NA ARBEID VOOR HET VOETLICHT. De Arbeiderstooneelvereeniging „Kunst na Ar beid" geeft Donderdagavond in het Kennemer Theater haar tweede tooneeluitvoering in dit seizoen. Opgevoerd wordt „De "Verjongde Pro fessor", een vroolijk spel. in drie bedrijven door Piet Mighorsz en Frits van Duinen. In dit stuk treden op de dames De Ruiter— Koomen, E. Vlott-esvan Diermen, M. Boer Koster, Teunissen, J. TamesWaJlaart, 6. van Lier—Beusman, B. Hessen—Holleman en de heeren J. Steyn, J. Smit, Jos. Engelhart en J. Vlottes. De muzikale opluistering van den avond berust bij de „Musical Players". VRAGEN OVER NATUURGENEESWIJZE. De arts U. Hettema uit Rotterdam, zal Dins dagavond een vraagavond houden voor de plaatse lijke afd. van de Nederlandsche Vereenïging voor Natuurgeneeswijze in het Witte Kruisgebouw aan de Baanstraat. De cursus „Moderne voeding" die onlangs moest worden uitgesteld zal nu op Dinsdag 13 of Vrijdag 16 Februari aanvangen. MARKT ALKMAAR. 3 Februari. Aanvoer 5450 kippeneieren. Groothandel 4.20—4.60. Boter: Aanvoer 288 stuks van-Va K.G. Groot handel 82J/285. Kleinhandel 90. Handel matig. Het -jubileum van de R.-K. kerk aan den Arendsweg. Opdracht voor een nieuwen Kru'sweg. Het kerkbestuur van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden,Raad heeft het schilderen van de staties van den in de kerk aan te bren gen nieuwen Kruisweg opgedragen aan den Haarlemschen kunstschilder H. Bijvoet. Deze Kruisweg is het geschenk van de parochianen ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de kerk. dat in de maand Mei wordt gevierd. De kunstenaar heeft de opdracht aanvaard en zal deze uitvoeren in overleg met den bouwmees ter van de kerk, architect A. Kropholler. Ver wacht wordt dat de eerste van de veertien staties reeds over drie of vier weken zal kunnen worden aangebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrian us, z. van P. Schweitzer en A. R. Kranendonk; Maria Hendrica, d. v. H. J. W. Schoo- tienberg en Marg. Beentjes; Anna Maria, d. van Joh. de Munck en Cath. S. M. van Santen. Jacobus Mattheus, z. van Joh, A. Zonneveld en A. Dekker. BEVOLKING 1939. In het afgeloopen jaar zijn bier ingekomen perso nen 232 (tegenover 236 in 1938), het aantal vertrok ken personen bedroeg 222 (vorig jaar 288), derhalve een overschot van 10 personen. Met het geboorte-overschot i's het bevolkingscijfer toegenomen met 98 personen, zoodat de gemeente per 31 December j.l. 4939 ijiwóners telde. Nieuwe industrie in Engelsche visschershavens. Fabricage van camouflage-netten. Veel onheil heeft de oorlog reeds aan het Engelsche visscherijbedrijf veroorzaakt; reeds gingen vele schepen en vele menschenlevens ver loren en de aanvoer is sterk verminderd, zoodat ook de handel de gevolgen van den oorlog on dervindt en de werkgelegenheid voor de arbeiders in deze industrie werkzaam, zeer is vermin derd. Berichten uit Grimsby en Huil bevestigen echter het bekende, dat een slecht land is, waar het niemand goed is, want in beide plaatsen heeft de netten-industrie volop werk. De samen werkende nettenfabrikanten in Grimsby heb ben een contract met het gouvernement afge sloten voor de levering van 62000 camouflage- netten tegen 25 sh. per stuk. Dit beteekent werk voor 640 vrouwen en meisjes voor ten minste een half jaar met een locai van 50 sh. per week. In Huil verwacht men, dat binnen eenige weken 500 vrouwen in dit nieuwe bedrijf zullen werken. De netten worden gebruikt om kanon nen, vliegtuigen enz. te camoufleeren. GROOTE VERLIEZEN DER BRITSCHE TRAWLERVLOOT Het laatste nummer van The Fishing News, dat in ons bezit kwam, n.l. dat van 20 Januari j.l. bevat een lijst van tijdens den oorlog verloren gegane Britsche trawlers, waaruit blijkt, dat de trawlervloot in de eerste 4 a 5 maanden van den oorlog reeds 27 schepen verloren heeft. Hieronder bevindt zich een 'seine-visscher van 30 ton, een trawler van 57 en één van 81 ton. De overige 24 zijn echter schepen van 200 tot 566 ton. De laatste van het lijstje is de Lucida groot 251 ton van de Boston Deep See Ltd., thuisbehoorende te Hull, die op een mijn is geloopen. Alle 12 opvaren den kwamen om het leven. Volgens berichten van ooggetuigen, waaronder de broer van een der op varenden, die op eeri trawler voer die zich in de na bijheid van de Lucida bevond, was de Lucida in twee minuten verdwenen. Van de opvarenden heeft men slechts één verminkt lichaam teruggezien, Scheepvaartbeweging bij Hoogovens en Papierfabriek. Aanvoer ijzererts Kon. Ned. Hoogovens. Gedurende de afgeloopen maand werd een hoe veelheid van 17.500 ton ijzererts aangevoerd voor het Hoogovenbedrijf, alhier, tegen 44.000 ton in de zelfde maand van het vorige jaar. De aanvoer, die dus nauwelijks 1/3 bedroeg van verleden jaar werd uitsluitend door Nederlandsche schepen (13) aangebracht in tegenstelling met ver leden jaar toen slechts 6 schepen alhier aankwa men, alle onder vreemde vlag. IJzerexport Hoogoven- bedrijf. Over de maand Januari werden slechts vier la dingen piekijzer verscheept vanuit de zeehaven van het Hoogovenbedrijf tegen 13 ladingen in dezelfde maand van vorig jaar, hetgeen in verband staat met den oorlogstoestand, nu de uitvoer van die grondstof per buitenlandsche schepen heel gering Aanvoer Ver, Kon. Papier- --- -- fabrieken. In de afgeloopen maand arriveerden 4 stoom- en 2 motorschepen aan de Papierfabriek te Velsen met een hoeveelheid van ruim 5600 cub. vad. papier hout en 500 ton cellulose tegen 3 stoomschepen met 2300 ton cellulose in dezelfde maand van het voor afgaande jaar, terwijl de aanvoer van papierhout in die maand geheel uitbleef. Tot de maand Juni van dat jaar werd in verband met nog aanwezige voorraden, in het geheel geen hout voor genoemd bedrijf aangevoerd. -vertroeteld en gaat in zijn kantoni onbezorgde toekomst tegemoet. Het Verkeer te water en te land. Ijsgang op het Noordzeekanaal bemoeilijkte de particuliere veren. De zware ijsgang in het Noordzeekanaal, waar over wij reeds eerder schreven, heeft tot gevolg gehad, dat niet alleen het stoompontveer groote moeilijkheden ondervindt, doch dat ook de over- zetveeren, zoowel van de papierfabriek als van den heer Donkersloot nabij de de spoorbrug het hebben moeten opgeven. Het veer van de papierfabriek was al eerder uit geschakeld, daar 't niet mogelijk bleek, met de be trekkelijk lichte motorboot, trots dat deze van een ijsbreker was voorzien, dezen veerdienst te onder houden. Het gevolg was, dat de personen, die geregeld van dit fabrieksveer gebruik maken nu met het veèr van den heer Donkersloot overgingen. Echter, Zaterdagmorgen, was ook dit veer, hoewel met een zware motorboot onderhouden, lam gelegd. J.l. Vrijdagavond heeft de „Ijsbeer 2" den heer Donkersloot geholpen en een aantal""menschen overgezet. Toen het Zaterdagmorgen bleek, dat niet kon worden overgezet, zijn verscheidene personen, wel ken vooral werkzaam zijn bij Van Leer's Walsbe- drijven, Hoogovens en papierfabriek onder toezicht van spoorwegpersoneel over de spoorbrug geleid. Dit was echter een noodmaatregel voor de eerste ochtenduren. Daarna moesten allen, die hun werk in „Noord" hebben rond fietsen of loopen en Van het pontveer gebruik maken. Gevolg hiervan was," dat, waar tot ongeveer negen uur in den morgen slechts één pont voer, en dit met buitengewoon groote vertraging kon doen (het duurde soms bijna een half uur aleer de pont heen en terug was), velen gedupeerd wer den omdat zij te laat op hun werk kwamen. De strijd, welke de ponten tegen het zware ijs voeren heeft tot gevolg gehad, dat nu twee sleep- booten voor de beide aanlegsteigers van de Weste lijke pont liggen malen om daar het ijs weg te hou den en het aankomen van de pont te vergemak kelijken. Gladde wegen. De regen, welke Zondagmorgen bij een tempera tuur van min. U/2 tot 2 graden Celsius neerviel, maakte de wegen spiegelglad, wat tot gevolg had, dat zoowel fietsers als wandelaars kwamen te val len. Echter voorzoover bekend, zonder letsel. Op den Wijkerstraatweg werd van gemeentewege spoedig met zand gestrooid, waardoor het verkeer van de gladheid op dezen hoofdverkeersweg wei nig hinder ondervond en t autobusverkeer vrijwel normaal kon functionneeren. JUBILEUM BIJ VAN GELDER ZONEN De heer W. J. de Boer, papiermaker bij machine 6 welke Zaterdag j.l. zijn 35-jarig dienstverband bij de firma Van Gelder Zonen herdacht, werd des morgens op het kantoor ontvangen. Hier werd hij namens de directie met dit jubi leum gelukgewenscht, terwijl hij voorts de gebrui kelijke enveloppe in ontvangst mocht nemen. De jubilaris bracht dezen dag in huiselijken kring door. DE OMROEPER IN EERE HERSTELD Een vreemd geluid in dezen modernen tijd deed Zaterdagmiddag de bewoners van Velsen-Noord aandachtig luisteren. Het bleek te zijn een.omroeper, die door zijn béigeluid de aandacht op zich vestigde en daarbij den inwoners „kondt deed", dat de ijsbaan in den Velserpolder des avonds geopend zou zijn en het ijs in prima conditie was. Dat deze oude wijze van bekendmaking opgang deed, bleek uit het drukke bezoek. Het is al vele jaren geleden, dat wij in onze ge meente „den omroeper" hoorden en daarbij denken wij onwillekeurig aan de toenmaals zeer populaire figuur van wijlen den heer P(irovano). VAN WIE ZIJN DEZE HONDEN? Bij de militairen in de school aan de Bothastraat is een herdershond komen aanloopen. Een Groenendaler is komen aanloopen bij Oost veen Groeneweg 34. Signalement: zwart, langharig, reu, circa 40 c.M. hoog. OOK VELSEN HEEFT ZIJN MOBILISATIEVEULEN. Merrie X. van de zooveelste kompie van het zooveelste bataljon van het zooveelste regiment artillerie heeft in een warmen stal ergens in Velsen het leven geschonken aan een lief en welvarend veulentje. Ook Velsen heeft dus zijn mobilisatieveulen en de jongens van het zooveelste enz. zijn na tuurlijk dolblij met deze uitbreiding van het levend materiaal. Het diertje wordt verwend en j zelf, dat moeder voorloopig vrij vaT? Zij mag alle 24 uren van den dag b^| de opvoeding van haar baby. Totdat? deze baby de tijd gekomen is, om 'oeenen te staan. In figuurlijken zin da-' zoover is kiest het dier natuurlijk de dienst dien het met de moedermelk weekte kuch is bijgebracht. Maatschappij tot bevordering tandheelkunde. Jaarvergadering te Utrecht, Zaterdag en Zondag hield de Nefast Maatschappij tot bevordering der tandiï haar jaarvergadering in het Jaarbeurse^ Utrecht, onder voorzitterschap van B. J. Brugman, tandarts Den Haag. In zijn openingsrede memoreerde zitter, dat de wereldgebeurtenissen aai,J lijk sterken invloed op de werkzaam^ maatschappij uitoefenden, doch er were? stond maatregelen genomen om de heden het hoofd te bieden. Een crisW werd in het leven geroepen, die de belaud gemobiliseerde tandartsen behartigt overigen voor hun eventueele taak m 0 tijd voorbereidt. Het jaarverslag van den secretaris melding van den gestadigen groei der schappij, die op 31 December 1939 ongev$ leden telde. De j'aarrekening over 1939 werd goed en de begrooting voor 1940 vastgesteld, Na een inleiding door den heer jan tandarts te Amsterdam, sanctionneerde gadering de besluiten van het hoofdig waarbij in samenwerking met de vereenlgig laboratorium-houdende tandtechnici in j land, den Vakbond voor tandtechnici g Bond van opzichthoudend en technisch- neel, aangesloten bij het N.V.V., een ra ging voor opleiding in de tandtechniek is$ Deze vereeniging beoogt te voorzien in de n van vakbekwame tandtechnici op basis der lingen van de nijverheids-onderwijswet, subsidie van het rijk. De ochtendvergadering van Zondag 5; hoofdzaak gewijd aan bespreking der regelen, in oorlogstijd over een toereiken? tal tandartsen te beschikken, die zich hebben gespecialiseerd, dat zij te za chirurgen de behandeling van gen op zich kunnen nemen. Nadat naam, leeftijd, geboorteplaats en -datum zorgvuldig genoteerd waren, wenkte de agent een juist voorbij rijden de vrachtauto en even later zat Dinges, nu zonder rolschaatsen, veilig opgesloten. De agent ging naast den chauffeur zitten en daar verdween de pechvogel. De rust op de markt keerde terug. Na een tijdje kreeg Dinges het erg be nauwd. Hü morrelde aan de gesloten deuren en slaagde er in deze te openen. Hè, heerlijk was dat. Dinges keek eens dooi het ruitje in de cabine. Neen, de chauffeur en de agent merkten niets. Die zaten rustig te praten, overtuigd als zij waren, dat Dinges niet kon ontsnappen. Wat was dat in de verte? Dinges tuurde ingespannen door 't ruitje. Een viaduct Ha, dat beteekende een kans om te ontvluchten. Hij werkte zich haastig op het dak van de, niet zoo erg hard rijdende auto: het viaduct naderde al. „Nü", mompelde DingesHij sprong en...... hing aan de balustrade. Heffing op technische vettet verwerkt in zeep. Ten aanzien van vetten en oliën en wel bijzonder technische vetten en oliën is fe- gens den minister van Economische Zakec: zakelijk gebleken 'n maatregel te nemen.5 uitbreken van den oorlog zijn door de 07; grondstoffen van de olie- en vettenindus het buitenland aangekocht en hier te lanós wel voor consumptie- als technische doelt: ter beschikking gesteld. Deze regeling, r; tevens maximumprijzen tusschen regeering industrie werden overeengekomen, brengt voor de overheid een tekort mede. De consus vetten en -oliën zijn reeds in verband m steun op de boter met een niet onbelast heffing belast. Het wordt nu door den raii redelijk geacht, dat ook de technische vette oliën, welke tot dusverre steeds vrij van bt zijn geweest, aan een heffing worden onder pen. Aangezien, het grootste deel dezer gt stoffen wordt aangewend voor de zeepindia is besloten slechts de oliën, vetten en vets welke door deze industrie worden verwerkt, if lasten. De heffing, welke ingaat op 5 Februari zal 10 ets. per k.g. grondstof bedragen. Met; heffing wordt tevens aan de bronnen van in! sten van het Landbouw-Crisisfonds uitbrj: gegeven, hetgeen wegens den teruggang va- langrijke inkomsten alleszins wenschelijk worden geacht. In verband met dezen maatregel wordt Februari a.s. af dok de invoer van zeep a:. heffing naar gelang van het vet of vetzir; halte onderworpen. Keuring van materialen ten diet van de luchtbescherming. De Minister van Binnenlandsche Zaken goedkeuring gehecht aan het voorstel, de ke: van materialen ten dienste van de luchtbed ming op te dragen aan een kerncommissli het centraal instituut voor materialen onder- De kerncommissie zal den naam dragen:! terialen Commissie Luchtbescherming" (MC B.)Zij maakt deel uit van de inspectie lucr scherming en is gevestigd Javastraat 32 te 's-G venhage. De M. C. L. B. zal zoo noodig en zoo moU; 1. De keuringseisehen vaststellen voor e rialen en hun toepassing, alsmede voor voo~ pen ten einde van de luchtbescherming; 2. De mogelijkheid scheppen een oordeel de geschiktheid van deze materialen enz, t spreken 3. Den weg wijzen om tot goede products geraken. Aangezien voor enkele onderdeelen van: werkprogramma reeds enkele commissies e zaam zijn, zal op die gebieden slechts c& neerend worden opgetreden. Geruchten over spionnage-affaic tegengesproken. Naar aanleiding van loopende 'geruchten als: den door de Nederlandsche politie in verban:: de spionnage-affaire in Nijmegen, waarbij, door ons gemeld, twee burgers zijn gearresteerc 3 tot 5 officieren en onderofficieren in arrest zijai steld, vernemen wij, dat noch bij de politie nod defensie van zoodanige arrestatie iets bekend! geruchten worden dan ook ten stelligste sproken. AANTAL RADIOLUISTERAARS NEDERLAND. Het aantal radioluisteraars, dat blijis aangifte, een eigen ontvangtoestel bezit,11 droeg 31 December :1. 1.025.876. Het aantal 2 geslotenen op radio-distributie-inrichtingen droeg op diienzelfden datum 411.720, zoodat ?- totaal aantal van 1.437.596 radioluisteraar: 163 op 1000 inwoners is geregistreerd. BURGERLIJKE STAH HAARLEM. Bevallen: 1 Februari: A. J. M. Blom— 2 Febr. H. den DaasHollaar d.. J- man—Wapperon d., 1 Febr. Z. Rietman-^6* z., M. L. ZomerSchoolderman d., 2 Febr C. IerschotGrossouw z., M. Krawin^t Zwart d., M. A. ZuidwegKruyver z., 3 Ff3-'-' JansenRoosendaal z. Overleden: 1 Februari Jhr. M. Rappard Hazepaterslaan; 2 Febr. C. J. van Eck-j- meulen 72 j.. Eschdoornstraat; 1 Febr. J-*j Schuijfl 44 j., Hazepaterslaan; 2 Febr. van der Velde, 70 j., Hagestraat.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2