IJmuider Courant iussische divisie geheel vernietigd? i; 42.- Joh. de Waard's Qe Redevoeringen. Engelsche mijnenveger vergaan. 25e JAARGANG No. 82 Coster, Maatschappij voor .UI,gaven en Algenv Drukkerij N.V.. Gr. tourens en 93| Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant- fc'der a""an,: Kennemerlaan 42' l3mu,den' ',3mU cim Postalro 310791. Alle Advertentie», Telefoon 5301, ko=» y voor dit blad, worden kosteloo* ,n de Kennemer Courant. DAGBLAD VOÜB VELSEIN, IJMUIDEN, SAJNTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen „pgenomen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 6 FEBRUARI 1940 Abonnementen per week f OMYa, p« maand 0.52^, per 3 maanden ƒ1.55, franco per po»t ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12, BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. weelt heeft zich weer eens gekenmerkt n ononderbroken reeks redevoeringen '°0r/,itmlandsclie staatslieden. Achtereenvol- 311 ren Churchill, Daladier, Hitier, Chamber- uïrita (tweemaal) en Kallio aan het woord. Klotte werd er Zaterdag nog de nieuwe e minister van Oorlog, Stanley, opvolger Hort BeUsha, aan t0f«evot«d- 111 h°everre L" redevoering het ontstaan van een heele verwekt is niet zeker, maar men moet wel emen dat die invloed zich doet gelden, want "tal wordt het een waar debat-in-den-ether. chijnt de betoogen van tegenstanders ten Ls te wiiien beantwoorden, ook al is er niets aan te voeren. Verscheidene redevoeringen de vorige week brachten niets nieuws. Ieder- tende die beschouwingen al. De herhaling 1 lijkbaar haar propagandistische waarde Minister Stanley heeft ook geen nieuwe ge- 'btsriunten geopend, maar hij was nogal scherp. deze zoon van Lord Derby - evenals Chur- n dus een telg uit een van de oude Engelsche lelliike geslachten - tot opvolger van den ener- I ken lever-hervormer Hore BeUsha benoemd ird hadhij in Engeland geen erg goede pers. «heidene bladen in zijn eigen land stelden ÏOor ais een bewindsman van den tweeden „e die tot dusver weinig op den voorgrond ge- Jen was en eigenlijk ook niet veel succes had ihaald op de regeeringsposten, die hij tot dusver ad bekleed. Misschien heeft deze critiek de scherpte van inister Stanley's toon beïnvloed. Hij voerde zeer lker den zelfbewusten toon van een leider en gde bovendien vinnige slagvaardigheid aan en dag tegenover enkele interrupties. De strekking van zijn betoog was intusschen eer- de overwinning behalen. Ook hij zou God jnken als de oorlog geen dag langer behoefde duren, maar hij achtte het onmogelijk tot een lede door overleg te komen met het huidige iuitsche régime, omdat zoo'n vrede toch niet lijvend zou kunnen zijn. Hitier zou er zich niet an houden. Vraag het, zei Stanley, aan de Polen, e Tsjecho-Slowaken, de Oostenrijkers, de Joden ^..en tenslotte noemde hij ook de neutralen. *Maar alle volken, en zeker niet het minst de ieutralen, zouden God danken voor een vrede (oor overleg, waarbij het uitbreken van een nieu wen oorlog door het scheppen van voldoende we- ierzijdsche waarborgen verhoed zou worden. En |eovertuiging dat dit onmogelijk zou zijn en blij- pen hebben zeer veel mensehen niet. Zij meenen (at dit een zaak van staatsmanskunst is. Zij peenen zich ook te herinneren, dat in voorgaan- te jafèn^door vele staatslieden betoogd is, dat de fbrlog geen noodzakelijke weg tot oplossing van l'eschillen is. En aangezien zij ook anderszins lebben waargenomen anders zouden zij trou wens doof en blind moeten zijn hoe vaak de houdingen van staatslieden zich wijzigen, achten jij het niet uitgesloten dat ook Duitschland on- jer bepaalde omstandigheden tot herroeping van ijn daden bereid zou zijn. Bijvoorbeeld tot herstel yan een onafhankelijk Polen en een onafhanke lijk Tsjechië, wellicht tot een volksstemming in Sostenrijk, ja zelfs tot een ander optreden jegens Ie Joden. Het heeft zijn houding tegenover Rus land ook volkomen omgekeerd en hoevelen zou den dat een jaar geleden hebben durven voor spellen? I De vraag, der wederzijdsche waarborgen, om ^Vredesonderhandelingen mogelijk te maken, jwordt ongetwijfeld beheerscht door de houding van de machtige neutralen. Indien de toestand rijp zou zijn voor overleg zou. de houding van de jVereenigde Staten van beslissende beteekenis ;2ijn, Het is niet de eerste maal dat ik dit schrijf - ook hier dus herhaling en dat ik herinner aan het diplomatieke overleg tusschen Roosevelt en den Paus. Maar er zij iets aan toegevoegd, omdat veel menschen uit een redevoering als die van minister Stanley maar weer afleiden dat er jvolstrekt geen uitzicht meer op vrede-door-over- leg bestaat. Uit die redevoeringen, al leest u ze allemaal auwkeiuïg, kunt u den werkelijken toestand niet afleiden. Het is niet de gewoonte van staatslie den, evenmin als trouwens die van diplomaten, hun troeven alle op tafel te leggen. Dikwijls hou den zij zelfs de voornaamste verborgen. Dat er op het oogenblik geen voortgang be staat in het streven naar een vrede-door-overleg blijkt dan ook niet zoozeer uit die redevoeringen, die bovendien sterk-propagandistiseh. getint zijn en alle de vastberadenheid van het eigen volk trachten te versterken. Het blijkt wel uit het uitblijven van berichten omtrent verdere stappen van Roosevelt. Wat niet gezegd wordt is dikwijls teekenender dan wat wèl gezegd wordt. Want overigens houdt dit uitblijven van nieuws heelemaal niet ha, dat Roosevelt en andere neu trale leiders geen pogingen doen. Door zijn am bassadeurs heeft de Amerikaansche president voortdurend contact met de oorlogvoerenden en toot alle neutralen. Binnenskamers wordt na tuurlijk voorbdurend gepolst, getast, gezocht, over bid. Daarvan lekt niets naar buiten uit maar de geheime rapporten van ambassadeurs houden hun regeeringen voortdurend op de hoogte van de heerschende stemming. Een vrede door overleg wordt mogelijk zoodra Jjt die stemmingen blijkt dat de strijdende par tijen alle tot de overtuiging zijn gekomen dat dit 'oor hen de beste uitweg is en er voldoende waar omen bestaan. Zoolang die stemming niet be reikt is ja, tot het oogenblik vlak daarvoor hien redevoeringen hooren die de overwinning s eenige oplossing aangeven. Ook al weten de e rokkenen heel goed dat er „iets in den maak nn "16!1 bijna de oplossing heeft bereikt. ^ayiv,Üloe i?len bedenken bij het lezen der rede- mg€n- Eh zelfs bij het aanhooren ervan. fi.fi. Vermoedelijk 54 opvarenden omgekomen In zwaar weer gekapseisd. De Engelsche Admiraliteit deelt mede, dat de mijnenveger „Sphinx", commandant J. R. M. Paylor, bij zwaar weer is vergaan, terwijl dit schip met onklaar geraakte machines een haven werd binnengesleept. Er stonden zeer hooge golven, toen de kabel brak en het schip tenslotte kapseisde. De „Sphinx" was Zaterdag j.l. tijdens vijandelijke luchtaanvallen beschadigd. De bevelvoerende officier en vier minderen hebben, naar bekend is, het leven verloren. Vier officieren en 45 minderen worden ver mist. Gevreesd wordt dat zij zijn omgeko men. De geredden, twee officieren en 44 min deren, zijn aan land gebracht. De „Spinx" (875 ton) is een van de zeventien schepen van de „Halcyon-klasse van mijnenvegers. Het schip was op 7 Februari 1939 te water ge laten. GENERAAL-MAJOOR BARON VAN VOORST TOT VOORST. Bij K.B. van 3 Februari j.l. is: le. de generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, van den staf der cavalerie, eervol ontheven uit zijn functie van commandant der lichte divisie, tevens inspecteur der cavalerie en der wielrijders. 2e. de generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, voornoemd in zijn rang en ouderdom van rang overgeplaatst naar" den generalen staf. Moderne Maatldeeding Tehmë Modern Maatcostuum voor slechts Keuze uit 25 dessins Deze aanbieding alleen geldig voor de maand FEBRUARI. Enorme collectie in prijzen van f 45.-, 49.-, tot 79.- Modemagazijnen %muid.en, JiaaaaisU. 46-48, Set. 4054 (Adv. ingez. Med.j Hartlijder volgde raad van kwakzalver op en stierf. Tegen kruidendokter hoogste straf geëischt. Een van de ergste gevallen van kwakzalverij werd Maandag voor de strafkamer van het Haagsche Gerechtshof behandeld. Het was de 52-jarige koopman J. B. uit Rot terdam, die aanvankelijk expeditieknecht van beroep, zichzelf had opgewerkt tot kruiden dokter en zijn praktijk in Rotterdam en om geving uitoefende. In het geval, dat gisteren werd behandeld, heeft het ingrijpen van ver dachte, volgens den medicus, den dood van den patiënt ten gevolge gehad en wegens het ver oorzaken van den dood door schuld heeft de Rotterdamsche rechtbank hem dan ooik ver oordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, de zwaarste straf, welke op dit mis drijf staat. Verdachte's patiënt was een hartlijder zoo bleek uit het verhoor ter terechtzitting en was onder doktersbehandeling. Zijn geneesheer gaf hem digitalis en deze medicijn was alles zins voldoende. Toch meende de patiënt in de vacantie van zijn dokter naar den kwakzalver te moeten loopen, die hem in de oogen keek en een groot aantal dure kruiden adviseerde. Dit heeft de man met zijn dood moeten bekoopen. De kruiden op zichzelf bleken waardeloos, doch onschadelijk, maar zij moesten met veel water worden ingenomen. Dit nu is voor hartlijders fataal en de patiënt overleed dan ook door over matig watergebruik, aldus hadden eendge medici geconstateerd. Wel had de huisarts nog getarcht den patiënt te redden, doch dat gelukte niet meer. Verachte toonde geen berouw van zijn daad. Hij deed het voorkomen alsof zijn geneeswijze nooit kon 'falen, doch dat een andere oorzaak den dood van den man had teweggebracht. Voorts bleek dat verdachte reeds meermalen wegens overtreding van dei wet op de genees kunst is veroordeeld. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de Rotterdamsche recht bank, die aan verdachte de hoogste straf voor dit misdrijf (negen maanden gevangenisstraf) had opgelegd. Sovjets zouden 15.000 a 20.000 man verloren hebben. Waal kruit nog niet. Ook de was niet onrustbarend. Het feit dat Zondag op de Moezel over een af stand van 90 K.M. het ijs los gekomen is en thans den Rijn afzakt heeft tot nog toe geen onrustba rende was van de Waal ten gevolge gehad, zooals aanvankelijk werd gevreesd. Het ijs op ae Waal is ook nog niet in beweging gekomen; tusschen Lobith en Gorkum zit de rivier nog vast. Het water stijgt wel; ongeveer met drie centi meter per uur. De standen bij Lobith en Nijmegen bedroegen vanmorgen respectievelijk 13.95 en 10.40 meter. Gisteren waren deze standen: 13.55 en 10.21 meter. De kans, dat vandaag het ijs gaat kruien wordt evenwel niet uitgesloten geacht. In verband hier mede zijn de eigenaars van schepen, welke thans in het ijs liggen, gewaarschuwd. Bij Gorkum is men reeds eenigen tijd bezig met ijsbrelcers het ijs te breken. De directie van den Rijkswaterstaat te Nijmegen deelde ons vanmorgen mede, dat verwacht wordt, dat de afvoer van het ijs uit de rivier zeer gelei delijk zal verloopen. Het zal in hoofdzaak een kwestie van afwachten zijn. Alle maatregelen die getroffen konden worden, zijn reeds getroffen. Tegenspraak In officieele Finsche kringen Volgens berichten van Reuter uit Helsinki zou de geheele achttiende divisie der Russen te Kitela ten noordoosten van het Ladogameer door de Finnen vernietigd zijn. Deze divisie heeft meer dan een week in dit gebied gestre den. Tusschen de 15.000 en 20.000 man zouden gesneuveld, gevangen genomen of van honger en koude omgekomen zijn. Deze overwinning, zoo voegt Reuter hieraan toe, beteekent de misluk king van de poging der Russen de Mannerheim- linie te omsingelen. Naar de correspondent van de „Stockholm Tidningen" echter meldt, worden deze berichten uit officieele Finsche bron te Helsinki tegenge sproken. Men gelooft, zoo zegt deze correspondent, dat de geruchten ontstaan zijn, doordat bij Kitala twee Russische bataljons verslagen zijn. United Press geeft de volgende lezing uit Stockholm: Finsche officieele kringen bewaren het stil zwijgen over de groote overwinning. Het opper commando wil daax-mee blijkbaar wachten tot dat ook de tweede divisie voor Kitela zal zijn verslagen, zoodat de geheele oostelijke oever van het Ladogameer zal zijn gezuiverd van vijandelijke krachten. Reuter meldt nog het volgende uit Helsinki: De achttiende divisie zag zich van haar basis af gesneden, terwijl zij in den loop van een x-eeks groote offensieven, welke generaal Stern had ont ketend, oprukte. Iedere aanval, die het Russische opperbevel ondernam met het doel de divisie te ont zetten, werd afgeslagen. Ondertusschen slopen Fin sche ski-patrouilles door de dichte wouden rond Ki tela, terwijl de zware kanonnen van het Finsche eiland Mansinaari in het meer van Ladoga granaten lieten regenen op den eenigen weg van Kitela naar Russisch gebied. Ofschoon de weg op sommige plaat sen geheel opgeblazen is, meende men tot dusver iis'ii de Fransche gedelegeerde bij den Volkenbóndsraad, arriveerde Paul Boncour, L.- Haandagavond in den .Haag. Achter den staatsman diens zoon, op de Fransche legatie die werkzaarr dat de Russische divisie slaagde in haar pogingen zich al vechtend te bevrijden uit de Finsche omsin geling. De gevangen Sovjet troepen, wier levens middelentoevoer was afgesneden, vluchtten als be zetenen. Tenslotte kwamen zij er toe, zelfs hun paarden op te eten. Toen Russische vliegtuigen trachtten brood voor de divisie te laten vallen, viel dit binnen de Finsche linies. Men verwacht niet, dat de veroverde buit zoo ult- ;ebreid zal zijn als na de groote overwinning van Suomussalmi, doch hij zal zeker aanzienlijk zijn. MHMI De dooi, die vooral in het Zuiden van ons land flink inzette, herschiep 's Hertogenbosch de straten in uitgestrekte modderpoelen. De auto's deden het 1 sneeuwwater: ho<^ pp spatten. „De Christen in oorlogstijd". Conferentie van het Oecumenisch Jeugd Comité. Het Oecumenisch Jeugdcomité heeft te Arn hem een conferentie gehouden over het onder werp: „De Christen in oorlogstijd". De hon derdvijftig deelnemers waren leden van zeer ver schillende jeugdorganisaties in ons land. Na de opening door den voorzitter van het O. J. C-, ds. K. Terpstra, werd de eerste lezing ge houden door prof. dr. G. Sevenster uit Leiden over „Oorlog en Bijbel". Spr. ging verschillende plaatsen in het Nieuwe Testament na, waarover oorlog en geweld, over overheid en onderdanen wordt gesproken kwam langs dezen weg tot de conclusie, dat het Nieuwe Testament het gebruiken van geweld niet uitsluit, het gebruik van geweld hangt samen met het voortbestaan der zonde in deze wereld. Bijbelgedeelten als de Bergrede, waar over een weerloosheid en lijdzaamheid wordt ge sproken zijn bedoeld voor het Koninkrijk der Hemelen en niet voor deze bedeeling. Het niet wederstaan van den booze zou op aarde immers anarchie beteekenen. De overheid die het zwaard draagt is onmisbaar, ook Jezus erkent de taak van de overheid. Wel sluit de bij-bel iedere vorm van staatsvergoding uit. De con clusie moest dus zijn, dat op grond van het Bij belsche getuigenis niet elke oorlog in elke si tuatie te veroordeelen is. Des Zondagsochtends preekte ds. J. J. Bus.kes Jr., over: Math. 25 31—46. Ds. P. Fagel uit Veere, heeft gesproken over „Amsterdam nu". Spr. koos als ondertitel voor zijn lezing: „Teekenen van het Koninkrijk God; in dezen tijd". Een Christen, aldus spr., is iemand, die van het koninkrijk getuigt door de kracht des Heiligen Geestes. Hierdoor worden teekenen van het ko mende koninkrijk opgericht. Zulk een teeken was de wereldconferentie der Christelijke jeugd te Amsterdam. Het feit, dat 1500 jonge menschen dwars tegen den tijdstroom in daar kwamen om samen Christus te belijden, dit was een teeken van het rijk Gods, niet door ons gezocht, maar ons gegeven. Wanneer wij vragen naar het nut van deze conferentie, na alles wat sindsdien is ge schied, dan blijft niet veel te noemen over. Wij zien echter niet naar het nut, maar naar het teeken. Uit de nederlagen daarna, waar broe ders tegen broeders vechten en leuzen velen meesleepen, blijkt, hoezeer dit teeken „Amster dam" boven onze kracht ging. Wie dit teeken ziet in dezen tijd, lacht door zijn tranen en bidt met een heimwee als nooit te voren: „Uw Koninkrijk ko-me". De laatste spreker was ds. F. M. Kooiman uit Zeist, die sprak over: Christen-zijn in oorlogs tijd. Spr. wees op de verwarrende veelheid van mee ningen over de waarde en beteekenis van onze neutraliteit, alsook over de vraag, welke houding de kerk in dit conflict dient in te nemen. Te midden van de verwarring heeft de Chris ten te leven. Hij zal nauwlettend moeten toezien en zich afvragen hoe deze toestand is ontstaan en welke oorzaken daartoe hebben geleid. Het falen van de democratieën in de afgeloopen ja- - ren, en ook het falen van de kerk, die zich van het openbare leven heeft afgesloten, moet hij weten te zien. Hij moet doordringen tot de vraag, waarom het in dezen totalen oorlog eigen lijk gaat. Over de toekomst ook van de kleine sta ten wordt beslist. Daarom kan de kerk hier niet neutraal zijn, want zij is mede in het con flict betrokken. De taak van de overheid is de vromen in vrede te beschermen en de boozen in den krijg te bestraffen (naar het woord van Luther). Wanneer de overheid deze taak niet langer vervult, mag de kerk niet zwijgen over datgene wat de overheid onwelgevallig zou zijn. Veel wordt er gesproken over de oorlogsdoel einden der belliger enten. Daarmee komen wij er echter niet. Het gaat de kerk steeds om den rechtvaardigen vrede, en hieraan hebben de Christenen in alle landen hun bijdragen te leve ren. De kerken moeten opkomen voor een nieuwe moraal onder de volkeren. De conferentie werd gesloten door den heer M. Kok. Gemobiliseerden ontwikkelen zich. Het werk van P. B. N. A Hei werk van O. en O. is veelzijdig en veelom vattend, omdat het werk zich uitstrekt over vrijwel alle gemobiliseerden. Veelzijdig, omdat de O. en O.- organisatie op velex-lei wijze zich met de gemobi liseerden bemoeit. Er zijn twee lichamen, aan wie de ontwikkeling der soldaten is opgedragen, het instituut voor in dividueel onderwijs dat zorgt voor het algemeen ontwikkelend onderwijs, zooals Nederlandsche taal, vreemde talen, aardi-ijkskunde enz. en het Poly technisch Bureu NederlandArnhem, dat meer voor de technische ontwikkeling der gemobiliseer den zorgt. In een persconferentie, dezer dagen gehouden, heeft men ons iets nader over de methoden van het P.B.N.A. medegedeeld. Het verzorgt het technische lager en middelbaar onderwijs plus aanverwante vakken, zooals wis kunde, natuurkunde, scheikunde enz. Het peil van de cursussen loopt ongeveer van de ambachtsschool tot iets boven de M.T.S. Het onderwijs is individueel en schriftelijk en men heeft deze beide methoden gekozen, omdat men er de beste ervaringen mee had, toen het P.B.N.A., in opdracht van het departement van Sociale Zaken cursussen voor wei-kloozen organi- seei-de. Iedereen kan het vak of het aantal vakken kie zen, dat hij wil en hij is niet gebonden aan plaats of tijd. In kleine kan ton nem enten met b.v. 20 sol daten, kan iedere soldaat op een of andere w(jze studeeren. Het klasse-stelsel is vrijwel niet door te voei*en. Het kleinste kantonnement is dat van een soldaat. Natuurlijk wordt aan de organi satie van deze schriftelijke en individueele me thode hooge eischen gesteld. De deelnemers ont vangen geregeld him lessen per post veldpost, dus :ratis toezending en sturen hun werk naar het bureau op. Daar wordt het gecorrigeerd en worden nieuwe lessen verzonden. Geregeld moeten de leerlingen worden gecontroleerd. Ook moet er worden geadviseerd over het kiezen van een vak, over het al dan niet doorgaan in een bepaalde iohtimg, enz. enz. Er zijn niet minder dan 250 vak ken, voor welke men zich kan laten bekwamen. Om de organisatie doeltreffend en vlot te doen verloopen zijn die vakken verdeeld in zes hoofd groepen: bouwkunde, waterbouwkunde, werktuig bouwkunde, electrotechniek, chemie en bijzondere cursussen. Aan het hoofd van elke afdeeling staat een cursusleider. Voor de bijzondere cursussen (handelswetenschappen, wiskunde enz.) zijn et twee, in totaal dus zeven leiders. Aan het eind van den cursus kunnen examens worden afgelegd, doch dit zijn de gewone rijks- of vereeni'gingsexamens. Men moet niet denken, dat alleen geheel of na genoeg n iet-geschoolde militairen van deze cursus sen gebruik maliën. Zeker niet, al is de animo bij die groep zeer groot. Maar ook gegradueerden en officieren sehrijven wel voor de cursussen in. Meesters in de rechten of ingenieurs volgen cur sussen in boekhouden, handelsrekenem enz. Ongeveer 6500 leerlingen zijn ingeschreven. Hier van zijn er ongeveer 2500 met opleiding H.B.S., M.T.S., of Universiteit. Bij 6500 cursisten zijn er elke maand een 100.000 vel correctiewerk noodig, waarvoor een groot aan tal leeraren vereischt is, thans ongeveer 200. De kosten zijn voor de gemobiliseerden gering. Zij betalen 25 cent per les, waarvoor zij verder alle materiaal krijgen. Door O. en O. wordt aan het P.B.N.A. eveneens 25 cent bijbetaald. Aan elke les is ongeveer een uur of vijf werk verbonden. Hoewel de schriftelijkeverbinding leeraar-leer- lïng direct, dus zonder tusschenpersoon, is, zijn er toch de contact-officieren, bij wie leerlingen en ad- spirantleerlingen hun wenschen kunnen kenbaar maken. Deze contact-officieren stellen plaatselijke militaire leiders aan, officieren of onder-officie ren, die een eenvoudige administratie kunnen voe ren. Deze zorgen voor de expedieering en distri bueering van het wei'k. De contact-officieren ko men elke veertien dagen op het centraal bureau van O. en O. in Den Haag bij elkaar om wenschen en resultaten te bespreken. Prins Bernhard neemt afscheid van generaal Reynders. Prins Bernhard heeft zich Maandagmiddag te vijf uur, vergezeld van zijn waarnemend adju dant luitenant-kolonel H. J. Phaff, naar het Algemeen Hoofdkwartier begeven om afscheid te nemen van den afgetreden opperbevelhebber, generaal I. H. Reijnders. „Laërtes" door mist opgehouden. Bij de reederij „Oceaan" is Maandagavond be richt ontvangen, dat het s.s. Laertes" dat Za terdag nabij Dover op een mijn geloopen is en op halve kracht is doorgevaren naar Londen, door den mist in het Kanaal wordt opgehouden. LICHTE AARDSCHOKKEN IN NOORD-ZWEDEN. STOCKHOLM, 5 Februari (D.N3.) In Noord-Zweden zijn gisteren drie lichte aard schokken gevoeld. OP vele plaateen werden d ruiten vernield,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1