KORT VERHAAL Faillissementen in 1939. Nu het dooit. urn het dooit zijn we allen o zóo blij, maar zijn we nog lang niet gelulekig. Loopt maar eens een straatje om, maar dan niet al- n In de hoofdstraten blijven; neen, vergeet n „linral de zij- en achterstraten niet. Waar- r, ook weer niet moet afleiden, dat het ,p hoofdstraten al weer keurig in orde is. Zoo- „Mn we nog lang niet. k men we bijv de Kennemerlaan. Die heeft nmr-llflt ook haar aandeel van den sneeuwval "S en daar is maar weinig opgeruimd. We £,n niet zeggen, dat er heelemaal niets aan sunn is Toen het al weer eens gedooid had, P n weer geregend en gevroren, zijn twee ploe- »an de" gemeentereiniging met zware schop- gen en met"houweelen aan het werk geweest, See dagen lang. Ze hebben ongeveer een Sde ran de langs den WC.g °PS«hooP'e Seuwmassa opgeruimd. En nu zitten alle put- ;1 verstopt en ligt aan beide zijden van den ij twee een sneeuwbarricade, waartusschen Jïh langzamerhand een modderrivier begint ta die voor wielrijders catastrofaal dreigt Pmlilen worden. Sommige autobestuurders too- po» wel eens eenig meelij met de fietsers, T.r"er ziin er ook, die nog eens een extra beetje S schijnen te geven. Die vinden het zeker erg m«i dat ze de modder zoo hoog doen opspat- tewe kunnen van de gemeentereiniging niet ver- «in Jat ze er één, twee, drie voor zorgt, dat X weg is, maar we hopen toch, dat er spoed Sr Azet wordt want anders zitten we over «ertiendagen misschien nog in den rommel. De „meerite nemen een voorbeeld aan de vele par- «Sren die direct begonnen zijn de straat- anot voor'hun woning sneeuw- en ijsvrij te ma li? Dat brengt al een heele opluchting maar Sgroote emel is' dat de riooIPutten Hchtgevro- retn sommige straten, zooals in de Prins Hen drik straat zagen we de militairen druk in actie Sm het ergste weg te krijgen. Ze hebben een Zt opengebroken en daarmee een overstrooming "S alleen'in "ae kennemerlaan, ook in vele andere hoofdstraten is de rijweg een modderweg «worden. Vooral in IJmuiden-Oost zooals op het VeTserduinplein en omgeving is het een smerige "as het nu maar niet weer gaat vriezen. DONATEUKSAVOND VAN „JONG GELUK". 71. in Het Wapen van Velsen" gehouden dona- trars-avond van „Jong Geluk" modht zibh ondanks S Slechte weer in een druk bezoek verfieugen. De avond werd door de voorzitster, mej. G. de Na de aanwezigen welkom geheeten te hebben, vertelde zij o.m. dat „J. G." een permanent tekort „iet zoozeer aan financiën, dan wel aan geschikt leiderspersoneël heeft. Zij vroeg dan ook dringend om medewerking, door zich op te geven als groeps W,er van deze meer dan 300 kinderen rijk zijnde atiiting. Daarna gaf zij het woord aan den heer Mijnen, uit Beverwijk. Ce eerste nummers waren voor rekening van de mpndaccordeongroep van „Jong Geluk'. Het bleek dat onder de uitstekende leiding van den heer Mijnen deze groep zeer groote vorderingen had gemaakt. Aardige liederen werden ten gehoore ge bracht met afwisseling van fluiten en zang en last not least zong de heer Versteeg (tenor) ^begeleid door de mondaccordeongroep „Droomland'. Daarna zong hij.met pianobegeleiding van zijn dodhter „De Parelvisschers" en „De Heilige Stad De heer Versteeg oogstte een zeer verdiend applaus. Hierna volgden de eerste 3 bedrijven van „Jantje in Modderstad" door de operettegroep „Jong Ge- Dwr' mej. R. Coppée begeleid (mej. M. Coppée was verhinderd) werd deze operette door de jonge speelster ties heel goed en vlot vertoond. lm. de pauze werden loten verkocht, welke ver koop door de vele mooie cadeaux zeer vlot ging. Na de pauze volgde het 4e bedrijf dat evenals de vorige drie zeer goed gespeeld werd. Tot slot kwam de heer Mijnen weer met zijn mondaccordeongroep. Bovendien heeft de heer Osendarp dezen avond opgeluisterd met zijn imi taties op diverse mondorgels. De avond werd be sloten met een gezellig bal (met attracties) onder leiding van den. heer Jongeling ook een bekend Jong Geluk-figuur. Zelfs de kinderen werden op het bal niet vergeten, daar zij enkele speciale dan sen kregen. Deze avond had ook voor Jong Geluk financieel succes en het bestuur mag dus op een zeer geslaagden avond terugzien. Gezien het nuttige werk dat deze stichting al vele jaren verricht voor de jeugd (en ook voor de ouderen) van IJmuiden-Oost willen wij ookniet nalaten onze lezers het adres te geven, waar men zioh voor hulp aan dit werk kan opgeven. Het adres is: mej. Goedvis, Velserduinweg 151, IJmui- den-Oost. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Revue viel door de dooi in het water De R.-K. Vereeniging tot bestrijding der tuber culose „Herwonnen Levenskracht" afd. IJmuiden- Oost zou gisteravond een propaganda-feestavoind houden in het Patronaatsgebouw, welke tengevol ge van de plotseling ingetreden gladheid der we gen niet tot zijn recht kon komen, daar de mu ziek, noodig voor de opvoering van de revue weg bleef. Te 8 uur was het Patronaatsgebouw geheel ge vuld. De voorzitter, de heer M. Bruinenberg open de de vergadering met den Christelijken groet en h.eette de aanwezigen hartelijk welkom. Na de te leurstellende mededeeling van de weggebleven mu zikanten, te hebben gedaan, zette de voorzitter het doel van dezen avond, nl. steunverleening aan. t.b.c.-patiënten, uiteen. Hierna was het woord aan pater Majella, die sprak in plaats van één der hoofdbestuursleden, AGENDA VOOR BEVERWIJK DINSDAG 6 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: „Kouwe drukte" en «Demonen der renbaan", 8 uur. WOENSDAG 7 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: „Kouwe drukte" en i,Demonen der renbaan", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 6 FEBRUARI Gemeentelijke Concertzaal: Vijfde Bach-concert 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Dat komt er van!" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye mr. Chips" (geprolon geerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Onderzeepatrouille" en „Het tneisje met de zeven bontmantels", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Hoera! Ik ben papa!" Op net tooneel: „Four Rhythm Aces", 2.30, 7 en 9.15 u. Moviac: Nonstopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7-9 uur. WOENSDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Voordrachtavond klingen Muziekschool van Toonkunst, 7.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des" middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend pehalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en var Ir-8 uip, die door ziekte verhinderd was. Pater Majella sprak een krachtig propagandistisch woord voor de bestrijding der t.b.c., vooral voor die patiënten die niet in staat zijn de onkosten, verbonden aan sanatoria enz. te betalen. Daarom is het verheu gend, aldus de spreker, dat als onderafdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond „Herwonnen Levens kracht" deze kosten bestrijdt. Met dezen avond wil „Herwonnen Levenskracht'' de sympathie en den steun van alle aanwezigen verkrijgen. De heer H. v. Zulphen, voorzitter van de afd. Beverwijk onderstreepte de woorden van pater Majella en wees eveneens op de noodzakelijkheid van de „Stuiveractie". Nadat men nog geruimen tijd gewacht had op het muziekgezelschap zonder welke de revue geen doorgang kon vinden, moest men helaas mededee- len dat de avond voor het verdere gedeelte was afgelast, daar het te laat geworden was om de re vue geheel te spelen. Daarvoor in -de plaats zal de revue heden, Dinsdagavond opgevoerd worden. Zoowel voor „Herwonnen Levenskracht" als voor de aanwezigen was dit een groote tegenvaller, maar tegen Koning Winter valt niet te vechten. NAAR ZEE VERTROKKEN. Hedenmorgen is de trawler Catharina Duyvis IJM 59 naar zee verlrokkeai. Vermoedelijk zullen nog volgen de Norma Maria IJM 6, Protinus IJM 85 en Haarlem IJM 9. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdag- of Don- derdagmarkt: Caroline IJM. 26. Vangst: 80 m. schelvisch, 60 m. -braadschelvisch, 120 m. wijting, 160 m. radio, 40 m. haring, 520 m. lcoolvisch en gul. 20 m. varia. Totaal: 1000 m. benevens 100 st. stijve kabeljauw. Marktberichten en besommingen. (Versche visch). IJmuiden, 6 Februari 1940 Tong 245—145 ct. per K.G. Kleinsdhol f 40—f 30 per 50 K.G. Bot f 17 per 50 K.G. Schar f 25—f 18.50 per 50 K.G. Aangevoerd aan den afslag: Geconsigneerde kleine haring: 6.756.00 per 50 Kilogram. Besomming logger: KW 35 f 180. Besomming kotter: KW 94 f 380. WATERPOLO IN VELSERBAD. Zondagavond zal in Velserbad de wintercompe titie waterpolo van den Kring Haarlem worden voortgezet. Er staan voor dezen avond, welke te 7.30 uur aanvangt, vijf polo wedstrijden op het programma. Allereerst zullen de V.Z.V.-dames den strijd aanbinden met de dames van H.P.C., De V. Z. V. I-heeren komen uit tegen H.V.G.B. I, terwijl verder nog gespeeld zullen worden: VelserendZandvoort H.P.C.Nereus II K. Z.—Haarlem IV. VOOR HET OPENBAAR ONDERWIJS. De afdeeling Velsen-IJmuiden van „Volksonder wijs" zal in samenwerking met verschillende orga nisaties op Woensdag 28 Februari a.s. in bioscoop „De Pont" een openbare propaganda-avond geven voor het openbaar onderwijs. Opgevoerd zal dan worden de Volksonderwijs- revue „Let op uw zaak" door den Rotterdamschen Onderwijzers-revuetroep. DE BENOEMING VAN DEN HEER WIEDEMEYER In het betreffende raadsverslag hebben wij gemeld, dat de heer Wiedemeyer met 19 stem men tot hoofd van de apenbare ULO-sc-hool werd benoemd. Men maakt ons er echter op attent, dat dit niet juist is. Inderdaad: zijn benoe ming geschiedde met algemeene stemmen. BEGIN VAN BRAND Maandagmiddag omstreeks 5 uur ontstond in de Woninginrichting „Stoutenbeek" in een sta len kast waar de electrische leidingen bijeenko men, door kortsluiting een begin van brand. Waar de vuurhaard gelegen was, was spoedig ontdekt en daar de inmiddels 'tehulp geroepen politie geen uitbreiding vreesde heeft men het vuur laten uitsmeulen. Dit ging gepaard met groote rookontwikkeling. Het onbeteekende brandje trok hierdoor nog veel belangstelling. Beverwijk, 5 Februari 1940. Koolrapen per zak 1.70. Wortelen per K.G. 5. Bieten per K.G. 5. Schorseneeren per K.G. IIV2. Aardappelen, klei per K.G. 68. Spruitjes per K.G. 1222. Boerenkool per K.G. 712. Roode kool per K.G. 6. Savoye kool per K.G. SVs. Uien per K.G. 24—28. Appelen per K.G. 1225. Peren per K.G. 1235. Brusselsch lof per K.G. 1227. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Me,est zwakke oostelijke tot zuidoostelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Aan vankelijk met mist. Waarschijnlijk in het zuiden nog een weinig regen, weinig of geen neerslag in het noorden. In het noorden lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Matige tot lichte dool in het zuiden en midden. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 33 Laagste hedennacht F 34 Hoogste heden F 36 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgaaf MAGAZIJN 'T BRILLEN HU IS. Kanaalstraat 86. IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN Woensdag vrni. 2.49 uur; n.m. 2.59 uur. Donderdag v.m. 3.26 uur; n.m. 3,35 uur. Vrijdag v.m. 3.59 uur; n.m. 4.07 uur. BAKKUM „Beurskoorts" bij „Ons Vermaak". De Tooneelvereeniging „Ons Vermaak" gaf voor de tweede maal in dit seizoen een uit voering in de zaal van café Borst. Het moet een vreemde gewaarwording voor Ons Vermaak geweest zijn, voor een niet stamp volle zaal te moeten spelen. Dit moet aan het slechte weer en de zeer gladde wegen worden geweten. Een half uur te laat kon men eerst beginnen. Opgevoerd werd het blijspel „Beurskoorts" van Reimann en Schwarz; een vlot, vroolijk stuk, dat op aardige wijze de ervaringen wèer geeft van een apotheker, die tot speculatie is verval len. De hoofdrol van den apotheker werd door den heer J. Peys verdienstelijk gespeeld. Niet minder waren Lotje, zijn vrouw (mevr. Peys) en dr. en mevr. Lambrechts, de schoonouders (de heer P. Hoffman en mevr. Hagelen—Rombout). Ook de dochter Paula (mej. G. Bot) en advocaat Knesebeck (M. J. Bot) verdienen vermelding en in niet mindere mate Christine, de huishoud ster, vertolkt door mevr. Jacobs—Haringa. Allen waren uitstekend op dreef. Het publiek heeft zich met de vele verwikkelingen kostelijk amuseerd. De volgende uitvoeringen vipden plaats op Maandag 12 Februari te 7.15 uur in de zaal van Dudnenbosch. Dinsdag 20 Februari 7.15 uur in de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee en donderdag 29 Februari te 7.15 uur in het Prov. Ziekenhuis 'te Santpoort. KENNEMERKRING VAN VOLKSONDERWIJS Onder voorzitterschap van den heer E. Geerts Wzn. vergaderde de Kennemerkring van „Volks onderwijs" te Haarlem. Afgevaardigden van ver scheidene afdeelingen waren tegenwoordig. De voorzitter wees op den toestand van het lager onderwijs en op de positie, die de openbare school inneemt en .olgens hem moet blijven in nemen. Volksonderwijs moet in deze dagen paraat zijn. Mede te werken aan de verheffing van liet onderwijs, aan de versteviging van de positie der openbare school, is mede de taak van den Ken nemerkring. De aanwezigen werden opgewekt tot werkzaamheid en waakzaamheid. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de taak van den Kennemerkring. Aan de afdeeling Velsen werd een subsidie toe gestaan van 30 voor de propaganda. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer D. Klay, sloot met een batig saldo. De bestuurverkiezing had tot uitslag, dat de heer Klay als penningmeester werd herkozen. De secretaris, de heer Hofstra uit Zandvoort, wenschte geen herbenoeming. In zijn plaats zal een ander lid der afdeeling Zandvoort in het bestuur van den Kennemerkring plaats nemen. Vastenavond. MAILNIEUWS. Verzending van briefpost naar landen buiten Europa. Nederlapdsch Indië, zeepost: 17 Febr. per Baarn van Amsterdam; mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua; luchtpost: 10 Febr. per trein tot. Napels. Suriname, zeepost en mail: 9 Febr. per s.s. Crijns- sen van Amsterdam; 15 Febr. per s.s. Helder van Amsterdam; luchtpost: per transatlantischen Licht dienst 1); 11 Febr. per ld. ItaliëZ. Amerika: Febr. per ld FrankrijkZ. Amerika; 9 Febr. per ld. van New York. Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, St. Eustatius, St. Maarten, zeepost en mail: 9 Febr. per s.s. Crijnssen van Amsterdam; 15 Febr. per s.s. Helder van Am sterdam; luchtpost: als Suriname. Amerika (V. S. v.), Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, mail: 9 Febr. per s.s. Volendam van Rotterdam; luchtpost: per transatlantischen luchtdienst 1); 9 Febr. per ld. van New York. Luchtpostcorrespondentie voor Cuba, Ecuador. Columbia, Jamaica en Peru wordt bovendien ver zonden 8 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; luchtpoststukken voor Cuba, Ecuador, Columbia en Peru kunnen eveneens op 11 Febr. worden verzon den per ld. ItaliëZ. Amerika. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, mail: 10 Febr. per s.s. Alwaki van Rotterdam; luchtpost: 11 Febr. per ld. ItaliëZ. Amerika; 8 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; 9 Febr. per ld. van New York. Barbados, Trinidad, mail: 9 Febr. per s.s. Crnijs- sen van Amsterdam; 15 Febr. per s.s. Helder van Amsterdam; luchtpost: per transatlantischen lucht dienst 1); 8 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; 9 Febr. per ld. van New York. Venezuela, mail: 9 Febr. per s.s. Crijnssen van Amsterdam; 15 Febr. per s.s. Helder van Amster dam; luchtpost als Suriname. China (brievenmalen voor Canton, Kunning) mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). China (brievenmalen voor Peiping, Tientsin, Shanghai), mail: 8, 12 Febr. via Siberië; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Philippijnsche Statenbond, Japan x), Jehol x), Mantsjoerije x), mail: 8, 12 Febr via Siberië; lucht post: Philippijnsche Statenbond: 9 Febr. per ld. van New York of per transatlantischen luchtdienst 1). x) Naar deze landen kan geen luchtpöstcorres- pondentie worden verzonden. Egypte, Cyprus, Palestina, Oost-Afrika, mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Br. Indië, Birma, Australië, mail: 7 en 10 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engel schen luchtdienst 3). Ceylon, Siam (Thailand) x), Malaya, Saoedi (Arabisch Koninkrijk), mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua; luchtpost per Engelschen luchtdienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Siam wordt bovendien verzonden per ld. NapelsBandoeng. Hongkong, mail: 7, 10 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: p. Engelschen luchtdienst 3) Syrië x), Irak, mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huy gens van Genua; luchtpost: per Engelschen lucht dienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Syrië wordt eveneens per Franschen luchtdienst verzonden 2). Madeira, mail: voorloopig als Portugal. Canarische Eilanden, mail: voorloopig als Spanje. Senegal, Ivoorkust, Togo, Dahomey, Kameroen, mail: voorloopig als Frankrijk; luchtpost: per Fran schen luchtdienst 2). Sierra Leone, Liberia, Goudkust x) mail: voorloo pig als Engeland; luchtpost: per ld. FrankrijkZ. Amerika 2). x) Luchtpostcorrespondentie voor Goudkust wordt eveneens per Engelschen luchtdienst ver zonden 3). Nigeria, mail: voorloopig als Engeland; luchtpost: pei Engelschen luchtdienst 3). Unie van Z. Afrika, Mozambique, mail: 7, 10 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engel schen luchtdienst 3). Nieuw Zeeland, mail: 9 Febr. per s.s. Volendam van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen lucht dienst 3). door H. STIFKER. IJ merkten er niets van. De deelnemers aan den cursus niet, en de collega's niet, de hotelgasten niet en het personeel niet. Misschien merkte Huguette het zelfs niet. Maar hijzelf, Leonhard, kunstschilder, maar nu ski-leeraar in hotel „Palace", hij merkte het. Ook daaraan, dat hij 's nachts wakker lag. Niet tot het morgenkrieken, daarvoor was hij te jong, de lucht te gezond en de nacht te lang. Maar toch: bij iemand, die anders slaapt vóórdat hij de de kens goed over zich heen getrokken heeft, betee- kenen twee en drie uren wakker liggen bijna een slapeloozen nacht en 'n gestoord innerlijk even.- wicht. Nu was Leonhard al voor den derden win ter skileeraar; den eersten winter in „Bellevue" den tweeden in het „Parkhotel" en nu in „Palace" hij had meisjes en vrouwen, heertjes en heeren van bijna iedere nationaliteit en ieder kaliber in de witte kunst onderwezen, in het zweet van zijn donkerbruin, scherp gezicht en met de onpartij digheid en strengheid van den zakelijken en driftigen sportsman, een ware ski-apostel. Tot twee maanden geleden Huguette gekomen was en nu sedert drie weken zijn cursus volgde. Van de vier cursussen, den zijne. Hij vroeg zich af of dat toevallig was. Huguette de Ronsart. Uit Aurillac. Hij had bij zijn vriend, den onderwijzer, den atlas doorgebla derd en Aurillac gezocht en gevonden, in het hartje van Frankrijk. Hij had in 'n lexicon gele zen, welke fabrieken daar stonden en welke ko ningen de stad belegerd hadden. Op een nacht had hij zelfs in zijn droom met een zekeren Lode- wijk Aurillac bestormd, aan de rechterzijde van zijn koning, de vlag in de linkerhand en hij had een dame door vuur en vlammen heen gedragen, een vrouw van het Fiorentijnsche lieflijke type, bij wie het smalle ovaal van het gezicht sterk uit kwam door het diepe zwart van het haar en be zield werd door het blauw der oogen, die hij toch al eens ergens gezien had De directie van het hotel stelde Leonhard aan de andere ski-leeraren ten voorbeeld: niemand gaf zulke goede lessen, „skide" zoo voorbeeldig. „Een modelcursus", prees de directeur Caretti, en Leonhard „een Leeraar, die met liefde werkt" Ei ja, signare Carretti. De deelnemers aan zijn cursus zouden het moe- ten toegeven, de zoo vlug als een wezel voortschie- tende, bijna gewichtlooze „Miss" evenals haar pendant, het „suikerbrood", welken bijnaam men aan den Braziliaan gegeven had, niet alleen om zijn fabrieken, die hij bezat, maar meer nog, om zijn naar boven toe wonderlijk smal toeloopende figuur. Huguette skide al heel zeker, alleen bij de steile helling nog wat geremd. Hoe lang nog? De derde week was om, de cursus over een week ten einde en Huguette de ski-school ontgroeid. Zoo kwam het, dat Leonhard na de middag-oefening nog wat alleen er op uittrok, de schemerige bosschen in, door de smalle woudgleuven naar boven, waar hij geen levende ziel ontmoette. Daar ontstonden voor zijn geestesoog op het witte vlak schilderijen, zooals hij ze nog nooit gezien had, zooals hij ze nooit maken zou zonder Huguette. Hij stormde tegen de hellingen op. zoodat hij zijn hart boven alles uit hoorde kloppen. Toen stond hij op de hoogte, en beneden lag „Palace" al in den glans van zijn lichten, als een reusachtig schip op donker wordende zee. Eén van die lichten brandde voor haar. Toen stoof Leonhard naar beneden, sneeuw opjagend vliegend, als een schaduw, een vogel, een jonge god in een wolk. De lichten kwamen met sprongen op hem af. 1) De Portugal. 2) De Frankrijk. 3) De Engeland. uitwisseling uitwisseling geschiedt geschiedt uitwisseling geschiedt dagelijks aan dagelijks aar dagelijks aan Italiaansche luchtmacht wordt verdubbeld. Generaal Pricolo, de onderstaatssecretaris voor luchtvaart, heeft in het blad „A vie dell aria" medegedeeld dat het aantal Italiaansche vliegers en vliegtuigen in den loop van het jaar verdubbeld zal worden. Hij heeft ook medege deeld, dat nieuwe typen worden beproefd welke zich kunnen meten met de beste buitenland- sche toestellen. Ook zullen vele geheime vlieg velden worden aangelegd. De vliegtuigfabrieken 1 Charles Warbley, een hooge Piet in de wol en zullen in staat gesteld worden hun productie naar men fluistert, in de politiek. Dat was Leon- op te voeren en hun materiaal zal worden ver- hard toch een pak van het hart. nieuwd, Nu wierp hij zich in het feestgewoel, En toch merkte iemand het. Eerst het dal door, dan den weg af en om den voet van de Waldalm heen, ligt het kleine stadje. Als Marie in de gelagkamer komt spuwen de vrachtrijders niet meer op den grond, en de krui denier speelt niet meer valsch; de slager slikt de gewaagde mop weer in, en de waard, de vader, glimlacht breed door den tabaksdamp heet Marie zegt „Grüss Gott" en praat wat met dezen en ge nen, eenvoudig en begrijpelijk, zooals ieder per soonlijk het noodig heeft. Zoo doet ze iedereen goed en de smid had misschien gelijk, toen hij in den langsten zin van zijn leven bromde: „Vroeger was ze vast een heilige geworden, juf fer Marie" Maar nu was ze onderwijzeres en dacht te veel aan Leonhard. Ze had zijn tijd In „Bellevue" door staan en in het „Parkhotel". Nu moest ze „Palace' nog doorstaan. De roem van Leonhard als leeraar en skilooper drong ook tot haar door. Maar dat hij deze Kerstmis niet, zooals anders, met haar naar de Middernachtmis was gegaan, maar met de laatste auto terug naar het hotel ze begreep wel dat het goed voor hem was, erbij te zijn, maar ze geloofde niet, dat er niet ook nog een andere reden was. Het was slechts een bewijs meer. Maar haar groet klonk niet minder warm dan ooit te voren, Ze merkten er niets van. Geen dag en geen uur had Huguette zijn cur sus verzuimd, geen tocht overgeslagen. Zeker, ze sprak niet meer en niet minder met hem dan de anderen, hij ook niet met haar. Toch sloeg haar stem, dat wat donkere Fransch, als een vlam door hem heen, brak uit de diepte van zijn hart en kwam toch lokkend en glanzend uit de verre, groote wereld. En 's avonds bij het dansen, toen hij ook haar vragen mocht „Volontiers" had ze glimlachend gezegd. Dat achtervolgde hem dagen en nachten. Ze deed in gezelschap overal mee en scheen toch altijd al leen; op een afstand, met vriendelijke terughou dendheid. Wachtend. Waarop? De 6de Februari bracht een grootsch program ma. Ook het weer hield zich prachtig: 's nachts had het gesneeuwd en nu glinsterde de witte poe der in het winterzonnetje. De vlaggen staken scherp af tegen de blauwe lucht en van de ijs baan op het meer klonk muziek. De dag bracht den kunstrijwedstrijd op de schaats, de avond het ijsfeest. De ski trad voor een dag op den achtergrond. Bovendien kwamen er nieuwe gas ten. Carretti wreef in zijn handen en schonk een platina-broche als „Palace"-prijs. Leonhard was eerst met de springschanscom- missie op de springterreinen geweest, was toen ook naar de ijsbaan geslenterd. Geen Huguette. Kon ze dan ook weten dat hij daar was? Leonhard verdreef zich den tijd op de „Langlaufstrecke'V stug trainend. Bij het inval len van de schemering volvoerde hij weer zijn dollen tocht door het bosch, stormde den berg op en jaagde er af. Daarna veranderde hij zich in een uit de film weggeloopen captain van de bergmarine. De zwartharige Schotsche was Huguette. Hij zou haar alleen al aan haar stap herkend heb ben. Nu stond ze weer bij dien Zweed in zijn buis met splitmouwen en den blikken stormhelm: een nieuwe gast. Wel had ze Leonhard als altijd vriendelijk te ruggegroet, hem ook vroolijk toegelachen in de wederzijdsche vermomming. Maar altijd met dien Zweed. Martin, „het inlichtingenbureau", kende ook hem: een kersversch aangekomen Brit, sir De door het licht der schijnwerpers overgoteni ijsvlakte bij bet hotel geleek- in haar rusteloos bonte beweging op een kaleidoscoop. Het zes ver diepingen hooge „Palace"-hotel keek er naar uit met honderden oogen. Maar alle vroolijke drukte en alle muziek werd gebroken tegen den rand der dichtbije bosschen. Dan stierf het spoedig weg, het werd stil en grootsch en van boven af zag al dat gedoe er uit als een heel kleine, lichte vlek in de wijde, eenzame, donkere ruimte der bergen. Nu kwam de kinderoptocht uit het hotel. Al dé dreumessen en Kleuters, ieder gecostumeerd, door de ouders al lang met den eersten prijs bedacht. De muziek speelde kinderliedjes. Een kleine Kerst roos, met een glinsterend sneeuwmutsje gekroond, werd als winnares toegejuicht. Nu rijden ze allemaal door elkaar, groot en klein, ijssterren en krabbelaars, in costuum, in s lands kleederdracht en in civiel. Dat is de uit smijter. Iemand geeft een gil en wijst over de afzetting naar de witachtig-grijze, besneeuwde vlakte van het meer. Daar loopt een kind. Het hart der ingewijden staat stil. Het loopt naar het eind van het meer, waar de afvloeiing de ijskorst zwakker en zwakker doet worden. Opeens wordt het gewoel stil. De muziek speelt krampachtig door. Daar komen ze al met stokken en ladders aanloopen. De captain spring over het touw. een paar an deren hem na. Hij is de eerste. Hij suist over het ijs. De anderen blijven achter. Leonhard maakt zich licht, heel licht. Het ijs houdt. Het kind kijkt om, roept vroolijk, loopt verder. Leonhard heeft geen stem. Licht zijn, zweven.. De sneeuw ligt overal even dik. Ligt ook even dik als het ijs hem niet meer kan dragen. Nu hebben ze een schijnwerper op hem gericht. Leonhard voelt hoe het licht om hem heen is, het kind wordt aan het donker ontruikt. Het is in korenbloemblauw gekleed. Het ijs draagt het kind nog. Dichter, nog dichterbij, nu grijpt hij het, trekt het naar zich toe. De ruk was te hevig, de rechter schaats snijdt door het ijs. Leonhard slingert het kind met alle kracht terug. Het valt en glijdt ver over 't Ijs, naar waar het kwam. Hij zelf laat zich vallen, verdeelt het gewicht. Het ijs kraakt, maar het breekt niet. Dan ziet hij dat het kind veilig is, hij grijpt de toegestoken ladder. Hij zakte niet door. De schijnwerper blijft op hem rusten. Nu sleept hij zich terug. Nu pas voelt hij, hoe op hij is. „Daar heb je 'n borrel, bravo Dat is Martin en daar zijn ze allemaal, allemaal en dringen om hem heen en de muziek speelt: Lang zal hij leven. Een vlam slaat door hem heen: Huguette hangt aan zijn hals kust hem, kust hem: „Omdat je mijn kind gered hebt" Langzaam begrijpt Leonhard, Hij lacht het in zichzelf weg, hij weent 't in zichzelf weg. Hij heeft de uniform afgerukt, het skipak aangedaan. Hij loopt naar den stal: „Ja moet me den Bruin leenen". Christoph lacht: „Nou, vooruit, om het kind!" 1-Iet paard rent het dal door, den weg af. Ach ter Leonhard, die met ski's en paard vergroeid schijnt, stuiven wolken sneeuw, Dat is j bring, dat is jöring, dat moesten ze eens zien! Zoo dreunt het in hem. Hij vlucht, hij vlucht. Uit de vreemde, de groote, de valsche wereld, terug naar zijn eigen, de kleine, de ware wereld. Nu stuiven ze om den voet van de Waldalm, reeds blinken de moede lichten van de kleine stad. Hoe heette ze? Huguette, zeker. Maar niet de Ronsart, en ze kwam niet uit Aurillac; en de Zweed was geen Sir en heette ook anders. Want de gouverneur-generaal van British B. reist even min onder zijn eigen naam als zijn vrouw. En dan zijn ze opeens bij elkaar en hebben een kind, dat op het meer wegloopt. „Hooo Dampend staat het paard stil. „Mari'e" Ze blijven niet In de rookerige gelagkamer, ook niet in de huiskamer boven Ze binden aan en trekken naar de Schweigeralm en klimmen naar boven in de kolkende nevels, welke een hardnek kige Zuidooster over de hellingen drijft. Hoe hoo- ger ze komen, hoe lichter het wordt Als ze dan op het „Köpfl" staan trekt de nevel weg naar om laag. Ver is het uitzicht over de witte bergen en de donkere bosschen. En de hemel wordt helder door de sterren verlicht. Een interessante statistiek. Het Centraal bureau van de Statistiek publi ceert eenige mededeelingen over het aantal fail lissementen, die ln 1939 werden uitgesproken. Het totaal aantal uitgesproken faillissementen per 100.000 inwoners daalde van 29.1 in 1938 tot 24.3 in 1939. terwijl ook voor verschillende groe pen de cijfers alle lager waren (handel resp. 8.7 in 1938 en 7.4 in 1939, nijverheid resp. 7.7 en 6.6, landbouw resp. 1.3 en 1.0 en „overige faillisse menten" resp. 11.4 en 9.3). Het totaal aantal uitgesproken faillissementen, bediroeg in 1939 2129 tegen resp. 2526, 3125 en 4405 in de jaren 1938. 1937 en 1936. Een vermin dering derhalve met bijna 52 pCt. t.a.v, 1936. Hoewel in het jaar 1939 bijna 400 faillissemen ten minder werden uitgesproken dan in 1938, gaven de maanden Mei en Juni 1939 een totaal dat 4 hooger was dan dat der overeenkomstige maanden van 1938. De aantallen der overige maanden waren alle lager; Januari en April resp. 57 en 65 minder. Uit de specificatie naar de provincies blijkt, dat alleen voor Zeeland het cijfer per 100.000 inwoners iets.steeg n.l. van 12,6 ln 1938 op 12.9 in 1939. De óverige provincies geven alle een lager cijfer. Belangrijk lager waren de cijfers van Noord- Holland, resp. 41.1 en 34.4, van Groningen res*». 26.4 en 18.2 en van Utrecht resp. 35.1 en 28.6. Hoewel het cijfer van Noord-Holland aan merkelijk daalde, is deze provincie thans nog de eenige waarvan het aantal faillissementen pea- 100.000 inwoners meer dan 30 bedraagt (34.4), terwijl dat van Zeeland, ondanks de geringe stijging, wederom het laagst ls (12.9). In Haarlem werden in 1939 in totaal uitgesproken. 61 faillissementen of 44.0 per 100.000 Inwoners. Voo-r 1938 waren die cijfers: 71 en 52.1, voor 1937: 64 en 47.6 en voor 1936: 106 en 80.1. Verge leken met 1936 valt er dus een opmerkelijke da ling te constateeren. EDUARD VAN BEINUM ZAL TE BRUSSEL DIRIGEEREN. AMSTERDAM, 5 Februari. Eduard van Beinum, wiens optreden te Brussel in November en December j.l. wegens verblijf onder de wapenen moest worden uitgesteld, zal binnen kort een der symphonische concerten in het Paleis voor Schocne Kunsten in de Belgische hoofdstad dirlgeeren. Hij is eveneens uitgenoodigd om twee concerten te dirlgeeren, onderschei* denlijk te Genève en te Lausanne.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3