Jiedeiatie. In het Noorden dooit het nog niet. AG 6 FEBRUARI 1940 0TNSO Ingesneeuwde trein bevrijd Reizigersverkeer Hoorn—Formerend weer normaal Nadat de dienst van weg en werken, geas- door een ploeg militairen, twee etma- 5lS lang ingespannen heeft gearbeid om den leD hen Oosthuizen en Middelie ingesneeuw- <USSCtrein uit te graven, is men daar Maandag middag laat in &eslaagd' zoodat de iy" thans weer vri yuriwrend rv Hoorn is hersteld. Het Centrale Comité tegen economische en sociale vraag stukken. pc heer A. Pelt vertelt over de werkzaamheden. hppren j. Avenol, secretaris-generaal van den „Bond en A. Pelt, hoofd van de afdeeling in- VoUce5es van den Volkenbond, die Maandagoch- *0lTte 's-Gravenhage zijn aangekomen, zijn van station per auto naar hotel des Indes gereden, Lr zii hun intrek hebben genomen. n heer Pelt was onmiddellijk bereid ons eenige ïïhtingen te geven over de bijeenkomsten, die 2 p week in het Vredespaleis worden gehouden. I "u-ar men weet, komt op Woensdag 7 Februari 1 uS «wnité bijeen, dat krachtens een in Decem- door de Assemblée van den Volkenbond gege- oodracht tot taak heeft het Centraal Comité «Ünr economische en sociale vraagstukken te vor en Nu staat het in het geheel nog niet vast, da Jit comité tijdens de besprekingen in het Vredes- Nu staat het in het geheel nog niet vast, dat nité tijdens de besprekingen in het Vredes- raleis geconstitueerd zal worden. Deze besprekin een moeten beschouwd worden als een eerste con- Ltneming tusschen de vertegenwoordigers van «en staten, die voor het eerst voor dit doel bijeen komen De mogelijkheid, dat het Centrale Comité tot stand komt, bestaat, maar het is ook mogelijk, Pat op deze besprekingen nog andere zullen moe ten volgen om tot een definitieve samenstelling van het comité te komen. De besprekingen zullen een zeer eenvoudig ka rakter dragen en niet openbaar zijn. Na afloop zal vermoedelijk een communiqué worden verstrekt. Tien regeeringsvertegenwoordigers zullen om de conferentietafel vereenigd zijn. De vertegenwoor digers van Australië en Portugal zijn nog niet be kend. Officieel is ook de naam van den Belgischen vertegenwoordiger nog niet bekend, maar vermoe delijk zal de heer Bourquïn, die in December een Comité ad hoe heeft gepresideerd, dat over het waagstuk waar het om gaat, advies heeft uitge bracht, België vertegenwoordigen. Britsoh verte genwoordiger is de heer R. Affheton, parlementair fécrètaris van het ministerie van Arbeid en de be kende jurist Paul Boncour zal Frankrijk vertegen woordigen. De heer Boncour komt ook als pleiter voor de Fransche regeering in een geschil, waarover een srbitraal college, onder presidium van mr. W. M. van Lanschot, uitspraak moet doen. De overige regeeringsvertegenwoordigers zijn de heeren Hambro (Noorwegen), dr. F. H. Fentener van Vlissingen (Nederland), prof. William Rap- pard (Zwitserland), Brebbia (Argentinië) en Kemal Hiisnü Taray (Turkije). Prof. Rappard heeft vele malen als Zwitsersch gedelegeerde vergaderingen van den Volkenbond .bijgewoond. De heer Brebbia is de gezant van Ar gentinië in Den Haag en de Turksche vertegen woordiger is gezant van zijn land bij de Poolsche regeering te Angers. Aangezien het doel van de conferentie is een êoördineerenden vorm te vinden voor het werk van verschillende afdeelingen van den Volkenbond, zullen verschillende officials, die de leiding van de desbetreffende afdeelingen hebben, ook de confe- gentie bijwonen. Het zijn de heeren A. Loveday, fehef van de financieele afdeeling, R. Charron, chef van de economische afdeeling, Sköjlstad, chef van de sociale afdeeling en de heer Veillet Lavallee, die aan de hygiënische afdeeling is verbonden. Het internationaal arbeidsbureau zal vertegenwoordigd zjjn door zijn directeur en onderdirecteur, de hee ren Winant en Phelan. Het spreekt vanzelf, dat ook de heeren Avenol en Pelt de conferentie zullen bij wonen. Wat nu de bijeenkomsten van de tweede com missie betreft deze zijn geheel vain huishoudelijken aard en evenmin openbaar. Deze commissie heeft het toezicht op de financiën van den bond. De heer Hambro presideert haar en dr. Colijn is er lid van. Zooals men weet, is het zeer wel mogelijk, dat fir. Colijn op grond van zijn deskundigheid tot voor zitter van het Centrale Comité zal worden geko zen, De heer Colijn zal dan leiding geven aan de verdere besprekingen. Dit zal echter alleen geschie den op grond van het vertrouwen, dat men in hem als deskundige stelt. MATROOS DOOR GAS VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Maandag heeft mien aan boord van het s.s. „Rabenhapt", dat in het Johan van Hasselt- kanaal over het IJ te Amsterdam lig,t, den 21- jarlgen matroos K. Lubbers uit Appingedam dood in zijn hut gevonden. Uit het onderzoek door de politie bleek, dat in het kombuis een fornuis fel brandde. Aan het fornuis had men een groote kolenkit gehangen. Deze kolen werden verhit, met het gevolg, dat zich gassen ontwikkelden, welke doordrongen fot de aan het kombuis grenzende hut van den matroos. Deze is dientengevolge door gasverstik- ang om het leven gekomen. Hiet stoffelijk over schot is naar het Binnen Gasthuis vervoerd Zes Polen uit Duitschland gevlucht. Bij Nieuw-Beerta over de grens gekomen. Zes Polen een student en vijf zeelieden zijn ever de Nederlandsche grens gekomen en te Nieuw- door militairen aangehouden. Zij waren destijds, toen zij van plan waren naar Engeland te gaan, door Duitschers in de Oostzee van een schip gehaald en te Leer, ongeveer vijftien aiometer van de Nederlandsche grens, te werk ge steld bij het lossen van schepen. De mannen hebben kans gezien, onopgemerkt Leer te verlaten, voorzien van witte lakens, om zich onherkenbaar door de besneeuwde velden te kunnen bewegen. Een der j 4 v?en was bovendien voorzien van een kompas cat hij op handige wijze in een mouw van zijn jas bad genaaid. Hun tocht ging dwars over het veld, over bevro ren slooten en vaarten en de open gehouden vaar geul in de Eem werd met behulp van planken ge passeerd. moeilijke reis bereikten de Polen Neder- v 4 zÜn m een café te Nieuw-Beerta onderge- racht, in afwachting, hoe verder over hun lot zal orden beschikt. Waarschijnlijk zullen ze worden geïnterneerd. Rozen voor de Siegfriedlinie. Naar de 's Hert. Crt. meldt, is aan den bloemist D. j'JKt00 te Stratum door de Duitsche regeering op- wpit iVerleend tc,t levering van 100.000 struikrozen, Plant* n S Z'^' Siegfriedlinie zullen worden ge- tagen c +ine zal ^em wor{ien opge- Een halve eeuw geleden Een jeugdig vijftal, dat zich van de met de dooi gepaard gaande verschijnselen niet veel aantrekt. Uit Haarlem's Dagblad van 1890. 6 Februari: Aan den heer L. H. F. Creutzberg, direc teur van de inrichtingen tot verpleging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede, is met ingang van 15 April a.s., als zoo danig eervol ontslag verleend, terwijl hij tevens tot honorair lid van het hoofd bestuur is benoemd. As van Dieseltrein gebroken. Korte stagnatie op de lijn Amersfoort Apeldoorn. Toen Maandagmiddag omstreeks kwart voor één de Dieseltrein 116 het station Barneveld op de lijn AmersfoortApeldoorn was gepasseerd en ter hoogte van Stroe was gekomen, brak van een der treinstellen een as. De trein, welke ter plaatse met groote snelheid reed, werd spoedig tot stil stand gebracht. Toch beschadigde de gebroken as eenige wissels. Zoo spoedig mogelijk werden de noodige maatregelen getroffen. De reizigers die in dezen Dieseltrein zaten, werden met uit Barneveld gerequireerde motorwagens opgehaald, zoodat zij ter plaatse konden overstappen. Het defecte trein stel reed op eigen kracht, nadat eenige voorzie ningen waren getroffen, terug naar het station Barneveld. Daar werd deze trein op een zijspoor gezet. Omstreeks drie uur kon het spoorwegver keer in beide richtingen weer normaal plaats vin den. JONGETJE ONDER AUTOBUS GEDOOD. Maandagmiddag omstreeks half twee is het ze venjarig zoontje ,van de familie van Straten te Amerongen, bij het spelen onder een. passeerénde militaire autobus geraakt. Het ventje was op slag dood. DE „REIGER" OP DE TERUGREIS. Op terugreis naar Napels heeft de K.L.M.-ma- dhine de „Reiger" vandaag de derde étappe afge legd. Om 5.20 uur Amsterd. tijd startte het toestel van Nairobi. In Juba werd om 8.45 uur een tus- schenlanding gemaakt. De „Reiger" vliegt vandaag tot Khartoem, waar het toestel omstreeks drie uur verwacht wordt. Paul Boncour te 's-Gravenliage. Uit den sneltrein uit Parijs die 50 minuten ver traging had, is Maandagmiddag even na half zes de bekende Fransche staatsman en jurist, de heer Paul Boncour in Den Haag aangekomen. Hij werd afgehaald door zijn zoon, die als handelsattaché aan de Fransche legatie te 's-Gravenhage verbon den is. De Fransche gezant was wegens een lich ten griepaanval verhinderd den heer Boncour te begroeten. In de auto van den gezant is de heer Boncour naar Hotel des Indes gereden, waar hij zijn intrek heeft genomen. Zooals men weet zal de heer Boncour als gede legeerde van de Fransche regeering deelnemen aan de zittingen van het comité dat a.s. Woensdag in het Vredespaleis bijeen komt, terwijl hij tevens op dien dag zal pleiten in het arbitrale geschil.over de kwestie Radio-Orient. Vischinvoer moet binnen zekere grenzen blijven. Om ongunstigen terugslag op Nederlandschen aanvoer te vermijden. Op de vragen van den heer I. H. J. Vos betreffende het uitvaren van te weinig trawlers, den vischprijs en steunverleening aan belanghebbenden bij den vischhandel, hebben de ministers van economische zaken en van sociale zaken het volgende geant woord: Het is juist, dat ten gevolge van factoren, welke verband houden met de tijdsomstandigheden, een gering aantal trawlers ter visscherij uitvaart. Het is den ministers bekend, dat de invoer van Deensche en Noorsche visch op sommige dagen aan stagnatie onderhevig is. Wat betreft het prijsniveau van het artikel visch, kan in het algemeen worden opgemerkt, dat de vischprijs is gestege ,nhetgeen trouwens noodzakelijk is met het oog op de verhoog de productiekosten. In verband hiermede komt het niet onjuist voor, dat de invoer binnen zoodanige perken blijft, dat een ongunstige terugslag op den reeds gereduceerden Nederlandschen aanvoer vermeden wordt. Het is den Ministers bekend, dat belanghebbenden bij den vischhandel door gemeentelijke diensten van maatschappelijk hulpbetoon zij het bij wijze van hulp op den voet der armenwet, dus niet krachtens de steunregeling van het departement van sociale zaken steun wordt verleend. Naar aanleiding van door de betrokken organisa ties naar voren gebrachte wenschen is meermalen het verleenen van een tegemoetkoming overwogen. De regeering ziet evenwel als resultaat dezer over wegingen geen mogelijkheid om door een tegemoet koming van rijkswege, welke niet zou nalaten ten aanzien van verschillende andere, eveneens door de huidige omstandigheden getroffen, categorieën neringdoenden onaanvaardbare consequenties mede te brengen, ten deze steunmaatregelen te treffen. Zij meent, dat hier, althans vooralsnog, volstaan moet worden met de hulp van de bestaande gemeentelijke organen. Overigens moge er nog op worden ge wezen, dat voor de voorziening in bijzondere noo- den door de regeering is ingesteld het Algemeen 'Steuncomité 1939. Onze Londensche correspondent schrijft: De gedachtenwisseling over de oorlogs- of de vredes-oogmerken is hier nog steeds aan den gang. De regeering, die in breede lijnen heeft aangegeven waarvoor Groot Brittannië vecht, heeft er indertijd haar goedkeuring aan gegeven door te doen weten dat het haar taak niet kan zijn, het onderwerp nauwkeurig in studie te nemen of het nauwgezet te omschrijven, maar dat het aanbeveling verdient dat het onderhevig is aan de botsing der meeningen opdat de bevolking, terwijl de oorlog aan den gang is, in discussie zal leeren kennen wat ze wenscht. Die discussie is nu ongeveer vijf maanden aan den gang. Van meer dan van eenig ander oogmerk is er melding in gemaakt van een Europeesche federatie, die, als er een einde zal zijn gekomen aan het geloei en het gerucht, moet worden gesticht om oorlog verder te verhoeden en om het hoogste peil van stoffelijke en spiritueele tevredenheid te scheppen, dat kan worden bereikt in een wereld, die altijd onvolmaakt zal blijven. Sommigen laten zich uit alsof men het woord „federatie" slechts behoeft te uiten om de verwe zenlijking van het begrip in Europa een heel eind nader te brengen. Zij bouwen luchtkasteelen, zeggen anderen, die het idéé niet verwerpen maar die van gevoelen zijn dat naties en menschen politiek nog zoo onmondig zijn dat er nog wel een lange lijdens weg zal moeten worden afgelegd een eeuw lang, of drie eeuwen lang of nog langer voordat de stichting van een federatief Europa een zaak van practisch overleg kan worden. De basis van federatie. De geschiedenis van bondsstaten heeft geleerd dat ze ontstaan als de naties of deelen, die ze moeten samenstellen, zwaar wegende gemeenschappelijke belangen hebben, stoffelijk of geestelijk, waarbij dan veelal (maar niet altijd, gezien het Britsche Rijk) de geografische factor meewerkt. Een sterke vijand, die ze gemeen hebben, brengt kleine naties of volksgroepen tot elkaar. Economische invloeden kunnen het doen. De gehechtheid aan een geliefd politiek idéé kan naties samenbinden. Zij die plannen hebben ontworpen en gepropageerd voor een Europeesche federatie hebben niet verge ten de noodzakelijke basis, zonder welke ze niet tot stand kan komen, aan te duiden. Zij hebben gezocht naar wat de landen van Europa, of een deel van de landen van Europa, het sterkst kan vereenigen. Een van de eerste pleiters voor het idéé, die lang voordat het oorlogsgerucht het leeuwendeel van de aandacht van het menschdom opeischte, Europa in federatieve richting wilde sturen, opdat naties in vrijheid en veiligheid zouden kunnen leven en groeien, is graaf Coudenhove-Kalergi, die den Pan-Europeeschen Bond heeft gesticht. Zijn werkzaamheid is wel be kend maar het is hier, voor de vergelijking, ge- wenscht nog .eens met enkele woorden te zeggen hoe zijn gedachtengang is. Hij schenkt weinig aan dacht aan de basis maar gelooft aan een soort na tuurwet, die geleidelijk naties in groepstelsels ver- eenigt. Hij 'gelooft dat Europa zich naar deze wet zal gaan gedragen en zijn vrees voor een dwingende he gemonie die op een zekere manier van Europa een enkele politieke eenheid zou maken maar de ondergeschikte naties noch vrijheid noch de kans noor nationale ontwikkeling zou geven heeft hem doen ijveren voor een initiatief van de zijde der democratieën. De nieuwe machten zouden er door op haar weg worden gestuit. En hij verwacht klaar blijkelijk dat zijn Pan-Europa zoo verleidelijk zou worden dat de volken, die hun heil blijven zoeken in ultra-nationalisme en het machtsidée, er voor zouden bezwijken. Een ander plan, dat kort voor den oorlog veel op gang maakte en terstond veel aanhang verwierf, was dat van Clarence Streit. In zijn boek „Union New" stelt hij een speciale federatie voor, waarvan het cement bestaat uit een mengsel van gemeenschap' pelijkheid van inzichten en belangen. Hij heeft 16 democratische landen gevonden, die in hun'inzich ten en belangen zoo sterk met elkaar overeenkomen, dat ze zich gevoeglijk kunnen vereenigen. Het zijn de Vereenigde Staten, de staten van het Brit sche Rijk, Frankrijk, Nederland, België, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Zwitserland en Finland. De volken van deze landen zouden léven onder een federale grondwet, gezamenlijk één parlement hebT ben dat zou waken over de burgerrechten van alle Britten, Amerikanen, Franschen enz. en dat verant woordelijk zou zijn voor de verdediging van deze unie. Een goed idée.maar hoe ver buiten de grenzen der practische politiek! Het plan van Streit omhelst het grootste deel van de wereld en telt klaarblijkelijk de geografische om standigheden licht. Gezien het voorbeeld van het Britsche Rijk is hij daarin misschien gerechtvaar digd. Maar Het nieuwste plan dat ontsproten is aan het brein van den bekenden Engelschen econoom Sir William Beveridge die het enkele dagen geleden in een vergadering van de Reform Club in Manchester uiteen heeft gezet neemt Duitschland in de Europeesche federatie op en laat Amerika (vandaar „Europeesche") er buiten. De kracht yan Duitschland kan de Euio- Verschillende Britsche denkbeelden erover. peesche Unie, meent hij, niet missen. Italië en Rusland komen, blijkbaar omdat democratische beginselen er voor langen tijd geen wortel zullen kunnen schieten, niet in aanmerking. Evenals bij Streit is het democratisch idée bij Sir William de bindende band. Men ziet terstond in dit plan van den Engelschen geleerde de stoutmoedigheid. Het lijkt het beste van de drie. Het is het meest rea listische maar hangt ook het hoogst in de lucht omdat de voorwaarde is, de harde voorwaarde, dat het stelsel van Hitier moet verdwijnen en dat Duitschland het democratische idée moet aanvaar den. Evenals alle plannen voor een Europeeschen bondsstaat lijkt ook dit wat utopisch. Men behoeft zich maar de vraag te stellen of Frankrijk en En geland hun weermacht zullen afdanken in een Europeesche federatie waarin Duitschland verre weg de grootste enkelvoudige kracht zou zijn. Geleidelijke groei. Officieel Engeland leeft waarschijnlijk in de op vatting dat een Europeesche federatie niet kan worden gesticht maar dat ze moet groeien, zooals het Britsche Rijk gegroeid is (alleen anders). Het zaad voor de teere plant is al gelegd in de in gron digheid toenemende Engelsch-Fransche samenwer king. Niet alleen officieel Engeland, maar een goed deel van de natie en daarbij het toonaangevende deel, hecht bij traditie de hoogste waarde aan stof felijke belangen. Handel en economie kunnen nog beter samenbinden dan politieke opvattingen. Als Europa welvarend kan worden gemaakt met ruim en wijdvertakt ruilverkeer zullen gemoederen van alle nationaliteit ook wel ontvankelijk worden voor een betere politieke organisatie van de Europeesche familie. Maar veel tijd en veel overleg en hard constructief werk zijn er voor noodig. A. K VAN R. Vele wegen in Drente volkomen onbegaanbaar. Postvervoer moest gestaakt worden. De dooi is in het Noorden van het land nof niet ingetreden. Maandag heeft het kwik vrij* wel geregeld 5 graden C. onder nul gestaan. Het gevolg is, dat alle verkeer nog met groo te vertragingen heeft te kampen. De hoofd verkeerswegen in Noord-Oost-O verijsi^ en Zuid-West-Drente waren Maandag door de glad heid en de sneeuw zelfs geheel onbegaanbaar. De autobusdiensten Zwolle-Coevorden, Meppel-Balk- brug, Dedemsvaart-Hardenberg en Hoogeveen- Ommen en de tramlijn Zwolle-Coevorden zijn stop gezet. Op talrijke binnenwegen ligt de sneeuw meer dan een meter hoog, terwijl thans de glad heid deze wegen bovendien, voor zoover zij niet met sneeuw waren bedekt, onbegaanbaar maakt. Militairen en schoolkinderen kunnen niet vervoerd worden, daar het autoverkeer nagenoeg is stilge legd. De gladde wegen leveren een groot gevaar voor het verkeer op, terwijl dit gevaar grooter is als er een dikke mist hangt. Het postvervoer heeft men moeten staken. i Afscheid generaal Reynders. Generaal I. H. Reynders heeft Maandagmorgen afscheidsbezoeken gebracht aan de ministers van algemeene zaken en van defensie. Maandag middag heeft hij de rechtstreeks onder zijn be- velen staande bevelhebbers ontvangen en van het personeel van het algemeen hoofdkwartier afscheid genomen. De wijziging in het opperbevel. Hier volgt de tekst van het Koninklijk besluit van 3 Febr. 1940, houdende: 1. Eervol ontslag op verzoek uit den militairen dienst van den generaal I. H. Reijnders, opperbevel hebber van land- en zeemacht: 2. Benoeming van den generaal H. G. Winkelman tot opperbevelhebber van land- en zeemacht: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin dei- Nederlanden, prinses van Oranje-Nassau, enz., enz. Op de voordracht van den raad van Ministers van den 3en Februari 1940, afdeeling 2, La, O., gelet op de bepalingen van de bevorderingswet voor de landmacht 1902; gezien ons besluit van 28 Augustus 1939, nr. 35; hebben goedgevonden en verstaan: 1. Met ingang van 6 Februari 1940, aan den gene- raai I. H. Reijnders, opperbevelhebber van land- en zeemacht, op het daartoe door hem gedaan verzoek, ter zake van langdurigen dienst, een eervol ontslag uit den militairen dienst te verleenen, en alzoo met toepassing van de artikelen 39, punt 1 en 2, en 40 van dé hiervoren aangehaalde wet: 2. den generaal I. H. Reijnders, voornoemd, onzen bijzonderen dank te betuigen voor de uitnemende diensten, door hem aan ons en aan den lande in ver schillende gewichtige betrekkingen en in buitenge woon moeilijke omstandigheden bewezen; 3. met ingang van 6 Februari 1940, a. te benoemen en aan te stellen, bij den generalen stal tot generaal, den gepensionneerden luitenant-ge neraal H. G. Winkelman, commandant van den luchtverdedigingskring Utrecht-Soesterberg b. te benoemen tot opperbevelhebber van land- en zeemacht den generaal H. G. Winkelman, voor noemd. MAATREGEL TEGEN DEN SMOKKELHANDEL De minister van Financiën heeft met uitzon dering van enkele straten of wegen, het vervoer van alle goederen verboden verklaard in een strook van 100 meter breedte langs de rijksgrens in de gemeenten Vaals, Wittem,, Bocholz, Simpel- veld, Kerkrade, Eygelshoven, Ubach over Worms Bruussum, Schinkveld, Jabeek en Bingelrade. Dit verbod treed met ingang van 15 Februari in werking. PETROLEUM VOOR LAND- EN TUINBOUW- DOELEINDEN. De minister van economische zaken heeft ont heffing verleend van hetbepaalde in artikel 9, lid 1, van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 ten aanzien van petroleum, te bezigen voor land- of tuinibouwdoeleinden, aan een ieder, die in het bezit is van een aan hem door of vanwege den provincialen voedselcommissaris van de provincie, waarin hij gevestigd is of zijn domicilie heeft, afgegeven vergunning. AUTORIJDER TOT ZES MAANDEN GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van den Almeloschen fabrikant E. ten c., die in hoo- ger beroep door het gerechtshof te Arnhem is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens dood door schuld, verworpen. Bovendien is hem voor een jaar de bevoegdheid ontnomen tot het besturen van een motorrijtuig. Ten C. heeft op den provincialen weg van Delden naar Borne een wielrijder aangereden, die daarbij op slag werd gedood. OPDRACHT TOT HET BOUWEN VAN EEN SCHIP. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappijen te 's-Gravenhage hebben de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam opdracht gegeven tot het bouwen van een zusterschip van het daar reeds in aan bouw zijnde m.s. „Amerskerk". Ammoniak tegen griep ingenomen. In het R.K. Ziekenhuis te Zutphen zijn twee broers van de familie R. te' Hal (gemeente Bram men) opgenomen, die thuis 'n verwarmend drank je tegen griep hadden ingenomen. Uit een flesch hadden zij zich ieder een glaasje vol ingeschon ken, maar spoedig, nadat zij er van hadden ge dronken, werden :ij onwel. Het bleek, dat zij am moniak hadden ingenomen. Een van de broers verkeerde aanvankelijk in levensgevaar, maar Maandagmiddag was het gevaar geweken. De toestand van beide is gun stig. Juwelierswinkels moeten het ontgelden. Nu weer een inbraak te Amsterdam Etalage-ruit ingeslagen. De inbrekers blijken het den laatsten tijd op juwelierswinkels te hebben voorzien, want in enkele dagen tijds hebben drie van dergelijke zaken nachtelijk bezoek gehad, waarbij de inbraak bij de firma Siebel aan den Binnenweg te Rotterdam den dieven den grootsten buit heeft opgeleverd. Doch ook bij de firma Bouman te Enschede is den in brekers voor een belangrijk bedrag aan sieraden in handen gevallen. En thans heeft de juwelienwinkel van de firma Speyer aan het Koningsplein te Amsterdam het eveneens moeten ontgelden. Daar heeft men in den afgeloopen nacht de étalageruit ingeslagen, vervolgens het metalen vlechtwerk achter een ruit verbogen en daarna met de hand een aantal uitgestalde kostbaar heden gestolen. De daad heeft zich in een oogwenk afge speeld. Aan den kant van het Koningsplein heeft de juwelierswinkel drie étalageruiten. Achter deze ruiten bevindt zich een' metalen vlechtwerk. De dader heeft nu de kleinste der drie ruiten, in den benedenhoek, vlak bij de deur, ingeslagen, vermoedelijk met een koe voet. Het vlechtwerk, dat betrekkelijk licht van structuur is, heeft hij uit de rails weten te duwen waarop hij met de hand een aantal gouden arm banden, sigarettenkokers en andere voorwerpen van waarde kon bereiken. De man heeft blijk baar overhaast gewerkt aangezien hij een groot gedeelte van de onder zijn bereik liggende kost baarheden heeft laten liggen. Een nachtwaker, die op den Singel liep, zag den man haastig om den hoek komen, doch schonk hieraan geen aandacht. Even later ont dekte hij de inbraak, waarvan hij terstond de politie op het bureau Singel in kennis stelde. Dé dader was toen uiteraard reeds verdwenen. Men vermoedt, dat een auto op den man ha4 staan wachten, -■

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5