Opperbevelhebber afgetrede: NAAR FINLAND. Groote verontwaardiging in Zweden over Rusland's aanval op Finland. Ontploffing op een tankschip. Opmerkelijke activiteit der Stalinisten in Noord- Zweden en Noord-Noorwegen. De Reisroute van onzen bijzonderen medewerker. Onze bijzondere medewerker die op reis is naar Finland schrijft ons d.d. 29 Januari uit Stockholm Zweden is in zijn kwaadheid over den Russi- schen overval op de Finnen veel feller dan Noor wegen. De twee Scandinavische buurstaten mogen dan allebei „neutraal" zijn en onderling nauw vriendschappelijk contact onderhouden, in den toon dien zij aanslaan valt het verschil sterk op. Het Noorsche departement van Justitie heeft het heele land volgeplakt met voortreffelijk geteeken- de affiches, die het publiek waarschuwen om „in deze ernstige tijden voorzichtig te zijn met wat je zegt", en minister Koht is in zijn nota's aan Moskou heel wat procenten gematigder dan zijn Zweedsche ambtgenoot Günther, die doorgaans geen blad voor zijn mond neemt. Het verschil in toon tusschen de twee regeeringen is ook in de houding van de be volkingen van Noorwegen en Zweden terug te vinden. Zoo adverteert het Noorsche vrijwilligers- comité voor Finland het staat onder de krach tige leiding van generaal b.'d. Aavadtsmark dat „zij die besloten hebben als soldaat etc. naar Fin land te gaan" zich daar en daar kunnen aanmelden. Elk spoor van „werving" is, zooals ge ziet, zorgvul dig vermeden. De Zweden doen anders. „Finland heeft vrijwilligers noodig!", zegt een kolossale advertentie in alle bladen. „Meldt u nog vandaag aanl Voor Zweden met Finland! Men neemt dan ook aan dat het Zweedsche vrijwilligerscontingent zoowat het tienvoud van het Noorsche beloopt. En wat de geldinzamelingen betreft: Zweden staat, ook als men met de verhoudingen rekening houdt, bovenaan. Er zijn hier groote firma's, die 10.000.000 Kronen sturen. Dominee Béen in Göteborg, die een week of zes geleden op een feest met een cham- pagnekoeler rondging en zoo zijn eerste 150 Kronen voor Finland inzamelde, is nu record-inzamelaar geworden. Hij heeft al zes complete ambulances bij elkaar gekregen en gaat onverdroten verder. In den trein van Oslo naar Stockholm vertelde een Rijksdaglid mij, dat de Finnen voorloopig al meer dan genoeg ambulances hebben. Daarentegen man keert het him oan jachtvliegtuigen. De Finsche bevolking staat bloot aan dagelijksche vliegtuig- aanvallen en daartegen is geen beter kruid gewas sen dan luchtafweer en jagers. Ik las zoojuist in een Zweedsche courant dat de Zweedsche en Noorsche vakcentrales besloten hebben, negen jachtvliegtui gen aan de Finnen cadeau te doen. Die zullen even welkom zijn als de vrijwilligers! De slaap voor den soldaat is in Finland een pro bleem geworden. Aflossingen en verloven zijn veel te schaarsch. Maar het kan niet anders, want het ontbreekt aan voldoende geoefende manschappen, Een van de factoren, die den strijd van de Finnen naar leekenoordeel op den langen duur hopeloos moet maken, ligt in Stalin's onberekenbare meer derheid aan menschenmateriaal. Voor eiken Rus, die valt, kan hij tien andere sturen, en hij doet dat blijkbaar ook. De Zweden zien dit alles met overkropte gemoe deren aan. Al begrijpen zij de noodzaak van de neu traliteit, hun harten zijn zoo vol van meeleven met de Finnen, dat hun monden ervan overloopen. Op duizenden revers zit de „Finland-speld": vier in elkaar grijpende handen, die samen een zilveren kwadraat op een blauw veld vormen. Tot eiken vorm van bijstand zijn de Zweden volop bereid. Zij stellen tallooze behzine-tankwagens in het Noorden ter beschikking om er benzine mee te vervoeren van het Noorsche Narvik naar de Zweedsch-Fin- sche grens. Zij organiseeren van allerlei concerten, tentoonstellingen en verkoopingen, waarvan de opbrengsten naar het Roode Kruis gaan. Zij hebben alle stekeligheid jegens de Finnen, voortgekomen uit den jarenlangen taalstrijd in Finland, aan kant gedaan en zijn zoo pro-Finsch als de Finnen zelf. De stemming hier wordt misschien het best gekenmerkt met de woorden van een vakvereenigingsman, die Zondag het „woord van den dag" in een aantal Zweedsche bladen schreef en zei: „Arbeiders lijden het meest onder een oorlog en zijn daarom het hartstochtelijkst vóór vrede. Maar zij weten, dat één ding erger is dan oorlog: het verlies van de vrijheid. Zij begrijpen Zweden's neutraliteit en waardeeren die. Maar zij zijn bereid om alles te doen dat ertoe kan bijdragen, de Finnen hun vrij heid te laten behouden". Wie achter zulk een uit spraak een bodemloos altruïsme vermoedt is er naast. Hier in Zweden is men niet mindei dan in Noorwegen bezorgd over Rusland's plannen na een eventueele overwinning op de Finnen. Persoonlijk geloof ik voorloopig niet. veel van de in „Afton- bladet" gisteren aan Stalin toegescrheven voorne mens, om heel het Finsche volk over Siberië te verspreiden (toe maar!) en dan een „betrouwbaar" Sovjet-Rusland overeind te zetten. Er wordt in deze dagen veel gefantaseerd en „Aftonbladet" zal wel geen bijzondere betrekkingen met den hedendaag- schen Russischen czaar onderhouden. Daarentegen is het echter heelemaal geen fantasie, dat de Stalinisten in Noord- Zweden en Noord-Noorwegen een opmerkelijke activiteit probeeren te ontwikkelen. In Noord- Noorwegen zijn de laatste weken twee nieuwe Stalinistische tijdschriften op de markt gekomen een ervan staat onder leiding van den idealist communist-auteur Nordahl Grieg (geen familie van den componist, zoover ik weet, maar wel van de leiding van een groote uitgeverij in Oslo). Wat be- teekent die activiteit? Men kan er veel of weinig ffcUter zoeken; en de Zweden doen het eerste. Zij houden het ervoor, dat Stalin plannen van veel verdere strekking heeft dan tot nu toe is gebleken, dat hij méér wil dan Finland onderwerpen: dat hij havens aan den Oceaan, en macht over heel Scandi navië begeert. Daarom zijn de Zweden in beroe ring; daarom zien zijn in Finland's strijd hun eigenen; daarom geeft hier elke courant een pagina of drie per dag over Finland. De Finsche legatie in Stockholm, die op een van de mooiste punten van deze prachtige stad ligt, staat nu onder leiding van Erkko, die Minister van Buitenlandsche Zaken was tijdens de Finsch-Rus- sische onderhandelingen en naar wiens hoofd Molotof naderhand in zoo overvloedige kwantiteiten modder heeft gegooid. Vanmiddag hoop ik Erkko te ontmoeten. Hij heeft het bijster druk. Van Stock holm uit gaat vrijwel alle verkeer met het strijden de Finland. De Zweden hebben zelfs de vliegver binding (dagelijks!) onderhouden, al moesten zij veiligheidshalve de landingsplaats van Aabo naar het Noorden verleggen (in de buurt van Vas'a) Ik hoop nu Woensdag over te steken, maar of mijn reisplan overigens niet wat fantastisch zal blijken is nog een open vraag. Als het kan ga ik via Aabo Helsinki Borgaa Viborg naar het Noorden, richting Rovaniemi, en vandaar wil ik een poging doen om Lapland door te trekken: vermoedelijk tot Köngas per auto, en vandaar per rendierslee op de Finsch-Noorsehe grens aan met als doel de .Lappenstad" Kantokeino. Dat ik vandaar per slee en bus Hammerfest bereiken kan staat al vast. Maar overigens zijn er heel wat vraagteekens en ik maak mij weinig illusies over de mogelijkheden en de condities van de reis. Enfin, ik zal wel merken of het lukt. En de lezer óók wel! (Nadruk verboden, auteursrecht voorbehouden). Sovjet-parachutisten gedood. Jongens van zeventien jaar. STOCKHOLM (United-Press.) „Dagens Ny- heter" meldt uit Wiborg dat vijf Russische parachutisten zijn gedood terwijl zij daalden op het ijs in de Finsche Golf vijf kilometer ten Zuid-westen van Wiborg. Het waren allen jon gemannen van omstreeks zeventien jaar oud. Zij hadden groote hoeveelheden explosieve stoffen bij zich waarschijnlijk bedoeld om achter de Mannerheimlinie mijnen aan te leggen. AANBESTEDING. AMSTERDAM, 5 Februari. Namens B. en W. is vanmiddag ten stadhuize aanbesteed: het vol tooien van den onderdoorgang in de Weesperzijde bij den omval, met bijbehoorende werken. Ingekomen waren 32 biljetten. Laagste inschrijfster was van Hoften's Aanne mingsbedrijf te Haarlem met f 28.980. Medewerkster van Edith Cavell weer in actieven dienst. Louise Thuliez, die tijdens den wereldoorlog ter dood veroordeeld werd. PARIJS, 5 Februari. Louise Thuliez, een Fransche verpleegster en onderwijzeres, die een der markante figuren tijdens den wereldoorlog was, is wederom in Franschen dienst getreden, Zij is hoofd van de Roode Kruis-afdeeiing van een infanterie-regiment en van een herstellings oord voor soldaten. Op haar uniform draagt zij het Croix de Guerre met de palmen, dat haar door Clémenceau persoonlijk werd overhandigd. Andere decoraties in haar bezit zijn Chevalier en Officier van het Légion d'Honneur, Croix du Com battant en de Order of the British Empire. Bij het begin van den wereldoorlog maakte Mile Thuliez deel uit van een groep vrijwilligers, die haar hoofdkwartier had in de woning van Edith Cavell te Brussel. Deze groep hielp bij de ont vluchting van talrijke krijgsgevangenen naar Ne derland. Meer dan twee jaar kon de Fransche ver pleegster dit werk voortzetten. Toen werden zij en haar helpsters, waaronder Miss Cavell, gearres teerd, verraden door een gevangene. Zij werd met 34 anderen gearresteerd. Miss Cavell, Mile Thu liez en drie anderen werden ter dood veroordeeld wegens spionnage. Miss Cavell en een Belgische werden gefusilleerd, maar het Fransche meisje werd gered dank zij de tusschenkomst van Wood- row Wilson, den Paus en den Spaanscfren gezant in België. Drie en dertig maanden bracht zij in de gevangenis door voordat zij door Duitsche re- volutionnairen in vrijheid werd gesteld. In 1933 schreef zij een boek over haar ervaringen zoowel in het Engelsch als in het Fransch. (United Press) Noorwegen verloor reeds veertig schepen door den oorlog. De „Anglo" aan groot gevaar ontsnapt. OSLO, 5 Februari (Noorsch Tel. Ag.) Sinds het uitbreken van den oorlog zijn ongeveer 40 Noorsche schepen verloren gegaan. Bijna 250 zeelieden zijn om het leven gekomen. Het laatste slachtoffer van den oorlog ter zee is de „Tempo", die Zaterdag op de Noordzee gebombardeerd en met machinegeweervuur bestookt is. (Men zie pag 5). Publiek en pers nemen met stijgende verontwaardiging ken nis van elk nieuw geval van tot zinken brengen. Het s.s. „Anglo" uit Haugesund is Zaterdag ter nauwernood aan den ondergang ontkomen: op 200 meter van het schip deed zich een ontplof fing voor, waarschijnlijk van een magnetische mijn. Men zag geen ander schip of vliegtuig in de buurt, zoodat men vermoedt, dat een magneti sche mijn te vroeg ontploft is. In de kerk der drieëenheid te Oslo is Zondag avond een indrukwekkende plechtigheid, een dienst ter herdenking van de Noorsche zeelieden die het leven hebben verloren, gehouden. De na men der omgekomen schepelingen uit Oslo wer den voorgelezen. De dienst werd door den koning en de hoogste marine-autoriteiten bijgewoond. Tien vermisten bij den ondergang van de „Fram". STOCKHOLM, 5 Febr. (Zweedsch Tel. Ag.). De consul-generaal van Zweden in Londen deelt mede, dat veertien leden der bemanning gered zijn van het Zweedsche s.s. „Fram", dat eenige da gen geleden in de Noordzee vernield is door een mijn of een torpedo. Omtrent het lot van de tien anderen is niets bekend. Geen persoonlijke ongelukken wel schade aangericht. 's GRAVENHAGE, 5 Februari. Bij de directie van de Petroleummaatschappij „La Corona", een dochtermaatschappij van de Koninklijke Shell, is hedenochtend een telegram ontvangen van den kapitein van het motortankschip „Ceronia", waarin mede gedeeld wordt dat hedennacht omstreeks half vier een otploffing midscheeps heeft plaasgehad. Deze onploffing veroorzaakte nogal wat schade. Het schip kan echter zijn reis ver volgen. De kapitein seinde nog aan de reederij dat aan boord van de „Ceronia" alles wel is, zoodat geen persoonlijk letsel zou zijn toegebracht. De „Ceronia" was op weg naar Rotterdam en de ontploffing heeft vermoedelijk vlak bij de Engelsche kust plaats gehad. Het schip is onder commando van kapitein Velthuis en heeft een bemanning van 53 koppen aan boord. Dit zijn 14 Europeanen en 39 Chineezen. Generaal I. H. Rèynders wordt opgevolgd door generaal H. G. Winkelman Generaal Reynders in zijn werkkamer Blijkens een bericht in de Staatscou rant van Maandagavond, is aan gene raal I. H. Reynders, opperbevelhebber van land- en zeemacht, op een daar toe door hem gedaan verzoek, door H. M. de Koningin eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder dankbetuiging voor de uitnemende diensten, door hem in verschillende gewichtige betrekkingen en in buiten gewoon moeilijke omstandigheden bewezen, en is tot zijn opvolger be noemd de gepensionneerde luitenant- generaal H. G. Winkelman, sedert het intreden van den mobilisatietoestand commandant van den luchtverdedi- gingskring UtrechtSoesterberg, ter wijl de laatstgenoemde tegelijkertijd bevorderd is tot generaal. Naar wij vernemen, heeft in hoofd zaak verschil van inzicht met de re geering ten aanzien van vraagstukken van technisch-militairen aard tot de ontslagaanvrage van generaal Reyn ders geleid. Genei-aal Reynders werd geboren op 27 Maart 1879 te Stadskanaal. Na een H.B.S.-opleidimg be- zidht hij van 1896 tot 1899 de Kon. Mil. Academie. Als luitenant diende hij bij de infanterie, de mili taire verkenningen en de wielrijders. Tweede-lui tenant werd hij in laatstgenoemd jaar, eerste-luite- nant in 1903. In 1913 volgde zijn benoeming tot kapitein der infanterie. In den mobilisatietijd van 19141918 is hij werkzaam geweest als chef van den staf bij de étappe-inspectie te Rotterdam. In zijn rang van kapitein werd de heer Reynders in 1918 overge plaatst naar den generalen staf. In die functie trad hij o.m. op als directeur der militaire verkennin gen. In 1925 volgde de bevordering van kapitein Reynders tot majoor der infanterie. Een jaar later kwam hij bij de grenadiers en in 1927 bij den gene. ralen staf terug. In laatstgenoemd jaar volgde zijn benoeming tot majoor, in 1928 die tot luitenant-ko lonel, in 1931 die tot kolonel. Daarna was hij it den rang van generaal-majoor werkzaam in de functie van inspecteur der infanterie. Op 1 Mei 1934 werd generaal Reynders benoemd tot chef van den generalen staf als opvolger van luit.-generaal H. A. Seyffardt. In 1935 werd hij luitenant-generaal. De benoeming tot chef van den generalen staf Werd beschouwd als een zeldzame gebeurtenis in ons leger, want zelden bereikt een officier op 54-jarigen leeftijd dezen hoogen post. In de zeer 'spannende dagen van Augustus 1939, toen Nederland mobiliseerde, werd luitenant-gene raal Reynders het hoogste bevel over land- en zee macht toevertrouwd. Bij Kon. besluit van 28 Augus tus werd hij namelijk benoemd tot opperbevelheb ber. Eenige dagen later volgde zijn benoeming tot generaal. Generaal H. G. Winkelman. Dc nieuwbenoemde opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal H. G. Winkelman, werd in 1876 geboren. Op 11 Augustus 1896 werd hij benoemd tot' tweede luitenant der infanterie, 25 November 1901 tot eerste luitenant en op 1 April 1913 volgde zijn benoeming tot kapitein. De hoofdofficiersr-c-: reikte hij op 25 December 1923, waarop 2 zijn benoeming tot luitenant-kolonel en 17 j:. 1929 die tot kolonel volgde. Als majoor was hij sous-chef van den stg», het hoofdkwartier van' het veldleger, welks 1 hij in 1928 werd. Daarna volgde zijn benoem^ generaal-majoor, commandant van de vierde waarop hij in 1934 den militairen dienst verb Een agent zag de acrobatische toeren, maar voor hij kon ingrijpen, had Dingés zich al omhoog gewerkt en zijn beenen over de balustrade gezwaaid: hij was gered. In de verte zag hij een zwarte stip naderen: Een trein, wist Dinges meteen. Kon hij daar maar in komen! Speurend gingen zijn oogen langs de spoorbaan, op zoek naar iets dat fcjj hroodnoodig had» Juist, daar zag hij iets liggen, dat hij kon gebruiken: een lange stok, een pracht van een polsstok. Daarmede zou het hem gelukken, boven op den trein te springen en eventueele achtervolgers op een dwaal spoor te brengen. De trein kwam snel naderbij. Dinges berekende zijn kansen, nam precies op het juiste oogenblik een fSBtogRvae Uaar zwatdgo fcjj opphoog. Vlak boven den trein kwam hg uit en nog geen onderdeel van een seconde later kwam hij op het dak van één der wagens terecht. Helaas, dit was niet op een der gelijk gewicht berekend en Dinges plofte er doorheen, waarna h\j bij den kok in de keuken van het restauratie-rijtuig terecht kwam, daarbij gevolgd door zand, 01 stoffige plankefla Duitsclie wapens voor de Russj, LONDEN 5 Februari (Reuter). Een correspondent van de „Daily Telegraph" injÜf holm meldt dat Duitschland wapens zendt naara land. De correspondent seint: Twee Duitsche schepen uit een Oostzeehi-I hebben, naar hier vernomen wordt, VrijdagtJ Noorsche loodsen aan boord genomen in de*v toriale wateren ten zuiden van Oslo. De st'v~ bleken geladen met geschut en munitie voor wapens, bestemd voor de Russische troepen, dbj bases hebben in Petsamo en Moermansk. Mea'i wacht dat deze stoomschepen aan het einde deze week in Petsamo zullen lossen. Ik verneem aldus de correspondent vei dat dit Duitsch-Russische verkeer, dat de maand gaande is geweest, deel uitmaakt vl breedere ontwikkelingen, welke in verband met onderhandelingen, die thans in Berlijn gevoerd. De terugkeer naar Duitschland va*! Duitschen ambassadeur in Moskou, Schuit staat, naar men gelooft, in verband met deze handelingen. Er verluidt dat Duitschland Ri duikbooten wil koopen. Rusland wenscht g Duitsche eenheden ter vervanging van het van den kruiser „Kirof" en van twee slags, die beschadigd zijn door de Finsche kustbat.„ le Hangö en later weer bij den. luchtaanval Kroonstad. Volgens mijn inlichtingen aldus correspondent zullen vijftien Russische duil ten ingeruild worden tegen een Duitschen krj en waarschijnlijk nog een oorlogschip. De Balkancouferentie, Duitschland en Italië tevreden over het resultaat. BERLIJN, 5 Februari. De verklaring J Balkanstaten werd in Duitsche politieke krik met groote warmte begroet. In sommige D: sche kringen werd zij beschouwd als een voor de geallieerden, die de blokkade Duitschland dachten te verstevigen door Z'j Oost-Europa in het huidige conflict'te bek ken. Hoewel een officieel commentaar nog: bekend is acht men de resultaten voor Duik land in hooge mate bevredigend. Ten eerstee dat door dit besluit de leveranties van gio: stoffen aan Duitschland geen gevaar loopen, tweede omdat de vrees dat Turkije druk zone oefenen op de Balkanstaten ongegrond is; bleken. Ook wordt voldoening uitgesproken het feit dat de Balkanstaten geen blok in Z: Oost-Europa zullen vormen, hetgeen de atc feer maar onzeker zou maken. Het communiqué der Balkanconferentie vestigt, aldus is mien te Rome van mieénmg.dea komstige Balkanpolitiek gelijk deze door Gal-: coe en Markovitsj werd opgesteld. Eveneen;, men van meening, dat Roemenië thans wel: Hongarije en Bulgarije wil onderhandelen; tegenstelling tot de halsstarrige houding die land vroeger heeft ingenomen. Dit wordt k groote overwinning geacht voor de Italiaanse: diplomatie. (United Press), „Finland helpen en toch neutraal blijven". Rede van den vroegeren Zweedschen minislej Sandler. STOCKHOLM, 5 Februari (Zweedsch TeL AiJ De vroegere minister van Buitenlandsche Z-: ken, Sandler, heeft in een rede te Helsingborg toogd dat het noodig is Finland te helpen en li vens neutraal te blijven. De voorzitter van den gemeenteraad van Stró- holm, Ström, heeft er op gewezen dat de Europe- sche en de Amerikaansche democratieën roocfc helpen om de vrijheid en democratie van Finhï te redden. Zweden, zoo zeide hij, zal daartoe? pogingen verdubbelen. Het Zweedsche Telegraafagentschap voorts: De eerste Zweedsche vrijwilliger in Fink: Hallberg, is als chef van een patrouille geo reerd. Men herinnert er aan dat tot dusver voos Zweedsche vliegers in Finland den vuurdoop on dergaan hebben De andere vrijwilligers heifc hun tijd tot dusver besteed aan de opleiding# einde eén gemeenschappelijk vrijwilligerscorps Vrachtbootcn vastgevroren in het Kattegat. KOPENHAGEN, 5 Februari. Tien tot vijl' tien vrachtbooten liggen vastgevroren ia Kattegat. Twee ijsbrekers zijn onderweg offi-j pogen hulp te bieden. Het Kattegat ligt d!? tot 25 a 20 mijl ten Oosten van Skagen. Dee®?; ijsvrije haven is Gothenburg. Ertsverschepinf zijn mogelijk via Lulea met behulp van In brekers. (United Pr® Britsche campagne voor doelmatig gebruik van tuinen. LONDEN, Februari. Het ministerie van In bouw, gesteund door verschillènde vereenigh?^ heeft een groote voedselproductie-campagne worpen. Op alle mogelijke wijzen wordt aandr?j uitgeoefend op eigenaars van tuinen om den f"-; zoo doelmatig mogelijk te gebruiken. Naar ting zijn er 'op het oogenblik ongeveer drie- en half millioen particuliere tuitten in Engeland - Wales, die in het voorjaar in cultuur zullen gebracht. .(United Pief*

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6