DE LICHTING 1940 KOMT OP. Strijd om Atlantis Willy Reese Ook uit Denemarken zijn vrijwilligers naar Finland gegaan, om tegen de Russische troepen te strijden. Gewapend met de onontbeerlijke ski's marscheert een afdeeling door Oulo Een groot aantal bommenwerpers, door Engeland in Amerika gekocht, werd dezer dagen in een der Britsche havens binnengebracht. Monteurs treffen voor bereidingen voor het ontschepen der toestellen De lichting 1940 komt op. Duizenden nieuwe recruten hebben zich Maandag naar hun respectievelijke on- derdeelen begeven. Een opgewekte groep voor het Centraal Station te Amsterdam Avenol, de secretaris-generaal van den Volkenbond (rechts), arriveerde Maandag te den Haag. Links de griffier van het Permanent Hof i Internationale Justitie, Lopez Olivan De schrik der zeeën, de mijn, onder aandachtige belangstelling der Fransche kamerleden, die een bezoek aan Engeland brachten en bij die gelegenheid een der opleidingsscholen van de marine bezichtigden Voorbereidingen voor den maaltijd in het kamp der Britsch Indische troepen, die onlangs in Frankrijk zijn gearriveerd en thans deel uitmaken van het Engelsche territoriale leger Britsch Indische troepen zijn in Frankrijk ontscheept, om ingelijfd te worden bij de geallieerde strijdkrachten. Inspectie van manschappen en muilezels in het kamp der Oostersche soldaten Luitenant-generaal H. G. Winkelman, die benoemd is tot opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, als opvolger van generaal Reijnders Batavia's nieuwe vliegveld Kemajoran, dat in de nabijheid van het centrum der stad ligt, nadert zijn voltooiing. De eerste landingsproeven, welke gehouden werden, slaagden, ondanks de wolkbreuk, welke op dat oogenblik West-Java teisterde, uitstekend door 18 „ik weet, dat mijn zuster graag gasten in huis heeft. En als de een een beetje meer gastvrijheid geniet, dan de vormelijke beleefdheid toestaat, dan beteekent dat voor mij alleen, dat hem mjjn huis en waarschijnlijk ook mrjn zuster bevalt. En daar ze nog jong en zonder overdrijving een knappe vrouw is, kan ik de bezoekers, voor zoover het man nen zijn, allerminst kwalijk nemen, als zij hun be zoeken dikwijls herhalen. Moet ik van mijn zuster soms verlangen, nu ze nog levenslustig en over en kele jaren pas dertig is, dat ze alleen oude dames op de thee vraagt? Spaar me dus alsjeblieft die dingen, die men je om de een of andere reden heeft verteld en die alleen voortkomen uit minderwaardig geklets. Je weet, dat ik boven alles van jou, de kin deren en van Annie houd. Ik ben alleen te groot voor jullie geworden. Ik ben 't groote dier, waarvoor men wegkruipt, als het zich vertoont. Ik kan ook niet veel beginnen met mijn kleine, teere vrouw, die altijd bang is voor het groote dier. Dat heeft ons van elkaar vervreemd. Wellicht ben ik met mijn vijftig jaren te oud voor je. Misschien ben ik te veel een slaaf van mijn werk. Maar hoe het ook zij, ik wil van niemand kwaad hooren". Mevrouw Frundsberg ging voor haar man staan. „Wat een massa woorden maak je toch weer vuil. Maar je hebt gelijk, waarom zou ik het je ver tellen, je zult er gauw genoeg in de couranten alles van lezen". „Wat beteekent dat nu weer?" vloog Frunds- fcerg op. „O, niets anders, dan dat men er in Hamborn al over praat, dat de zuster van den bekenden groot industrieel met ingenieur Herbert Wallner gaat trouwen". Toen greep Frundsberg zija vrouw hard bij de polsen. „Hoe kom je daarbij „Zij heeft het me geschreven, terwijl ik met de kinderen in Berlijn logeerde". Frundsberg liet haar handen los. Drie uur later zat Frundsberg in zijn Berlijnsch hotel. Tegenover hem zijn secretaris, de telefoon ia de hand. Zijn vrouw zat nog in Hamburg, en dacht erover na, of zij toch misschien niet te vroeg gesproken had. HOOFDSTUK XIX. Li liep vandaag alles tegen. Eerst had ze tien minuten te lang geslapen, toen was er bij het aan trekken van haar kousen een ladder over de gehee- le lengte in gekomen, en nu gooide ze ook nog kof fie over haar japon, zoodat zij een andere moest aantrekken. De kalender grijnsde haar aan. Het was immers Maandag en bovendien de dertiende van de maand, hoe kon men nu op zoo'n dag weer aan het werk gaan, dan moest immers alles wel mïs- loopeu? De bus reed net voor haar neus weg, wat weer een nieuwe vertraging van tien minuten be- teekende. Op den hoek van de Tauntzienstrasse had zij opnieuw een oponthoud van enkele minuten. Een groote touringcar had een kleine auto geramd en er was veel geschreeuw, politie, notitieboekjes en potlooden geweest. Li haastte zich door de hal van het Europa-huis en wilde juist in de paternoster stappen, toen de portier haar te gemoet kwam. „Hierin alstublieft, juffrouw Bernauer". Hij had de deur van de lift geopend, die anders slechts bestemd was voor de chefs en de leidende persoonlijkheden. Alice volgde eenigszins aarzelend de uitnoodiging van den portier op. „Waarom»? Is de paternoster niet in orde?" De portier ging met haar naar boven. „Jawelj alles is in orde, juffrouw. Hier heeft U meteen een sleutel." De lift stopte. „Alstublieft". Alice Bernauer stond alleen, draaide in haar hand met den lif tsleutel. Wrat beteekende dat toch Maar ze had geen tijd, om na te denken, zij moest zich haasten, ze was rijkelijk laat. Juist wilde ze voorbij kamer 28 naar de garderobe gaan, toen de deur openging en. Dr. Volkers naar buiten kwam. „Goedenmorgen, juffrouw Bernauer, mag ik U verzoeken?" Alice Bernauer raakte steeds meer in de war. Volkers wenkte een bediende, die dadelijk toe sprong. Alice Bernauer liet toe, dat Dr. Volkers haar den mantel afnam en aan den jongen gaf. „En nu, juffrouw Bernauer. sta me toe, dat ik U met Uw succes gelukwensch". Alice staarde Volkers verbaasd aan. „Wat is er dan toch gebeurd?" Volkers glimlachte slechts opende de deur naar het heilige der heiligen. „Mag ik U verzoeken, mijnheer de directeur wacht reeds op U". Frundsberg kwam haar van achter «jn schrijfbu reau tegemoet. „Goedenmorgen, juffrouw Ber nauer, prachtig, dat U er bent. Wilt U zoo goed zijn daar plaats te nemen, dit zal in het vervolg Uw werkkamer zijn en ik hoop. dat we goed met elkaar zullen kunnen opschieten." Li raakte in steeds grootere vefwarring. Frunds berg moest zijn uitnoodiging plaats te nemen, nog tweemaal herhalen. Hij amuseerde zich kostelijk over haar verwarring. „Dus. allereerst mijn hartelijke gelukwenschen, dat hebt U hem werkelijk knap geléverd." Nu werd het Li toch al te boüt. „Mijnheer Frundsberg, ik moet u verzqeken mij nu toch eerst eens te vertellen, wat dit allemaal te beteekenen heeft, ik ben niet jarig en ik heb ook de honderdduizend niet getrokken". „En u hebt stellig vanmorgen ook nog geen courant gelezen?" „Neen, ook dat niet". „Leest U dan eens". Frundsberg gaf haar het handelsbij blad yan een morgeneditie en wees haar een met rood potlood aangestreept artikel aan. Alice Bernauer las zij wilde tenminste lezen, maar de woorden en letters, die daar gedrukt stonden, begonnen wild om elkaar te dansen. Zij begreep er niets van, wat daar stond. Slechts een paar dingen drongen in haar hersenen door. Laurahütte en Hatzfeld waren op genomen in de Duisburger Werke. Er was een nieuw bestuur van deze belangengroep gekozen. Tot voorzitster van het bestuur had men Alice Bernauer op grond van haar meerderheid van aan- deelen benoemd. Li staarde Frundsberg verschrikt aan. „Wat heeft dat te beteekenen ik begrijp van dit alles niets". Frundsberg liep om de schrijftafel heen, kwam naar haar toe, en nam haar hand de hand van een angstig kind. „Mijn beste juffrouw, u hoeft heelemaal niet bang te zijn. Ik heb me alleen van uw hulp verze kerd, om krachten, die tegen mij aan het werk zijn, eronder te krijgen. In de eerste plaats heb ik in den ingenieur Herbert Wallner een tegenstan der gevonden, dien ik niet mag onderschatten. Wint U daarover alstublieft niet op. U kent dien jongen nog onervaren idealist en dweper. Zijn doel was. den oceaan met een enkelen grooten stralen- boog te overbruggen. Door onze overeenkomst met Vanderlip is echter de uitvoering van deze idee onmogelijk geworden. Ik heb me verplicht, de drjjven.de stad Atlantis tot het toekomstige cen trum van het stralenverkeer te maken. Daarmee heb ik echter volgens Wallner zijn idee waardeloos gemaakt. Hij heeft daarom geprobeerd, de leiding van de Duisburger Werken tegen mij op zijn hand te krijgen. Dat is hem ook in zekere mate gelukt, zoodat ik me verplicht heb gezien, een reorgani satie tot stand te brengén. De transactie met de Laurahütte en Hatzfeld bood mij daartoe een gun stige gelegenheid. Dat ik U nu deed opnemen in het bestuur had drie redenen. Ten eerste gebeurde dit, om de werken beter in de hand te hebben, vervolgens, om zeker te zijn, dat de heeren daar ginds niet weer een eigen politiek zullen gaan voeren. Ten derde echter, en dat zal uw taak zijd, juffrouw Bernauer, moet U Herbert Wallner be- heerschen, hij moet Uw macht bemerken, hjj moet voelen, dat U niet onder hem staat, maar boven hem, hrj zal ervaren, dat U geen verkoopstertje meer bent". Het duizelde Li. Haar hart klopte luid. Twee gevoelens streden in haar met elkaar, het eerste, het diepste daarvan onderdrukte ze. Het andere echter, dat was, wat Alma zoo sterk in zich voelde en wat nu ook in haar opkwam, de lust, Herbert te toonen, dat hij haar niet zoo gemakkelijk uit zijn leven kon wegvagen. Frundsberg zag haar aan, hij ried haar gedach ten. „Juffrouw Li, u denkt: nu maakt hij toch een pop, een luxe-vrouwtje van me. Dat is echter niet het geval. U kunt rustig uw leven verder leven zooals tot nog toe. Alleen zal er meer werk van U geëischt worden. Ik ben niet van plan, U ah een 9troopop op Uw post te zetten. U moet pn> heeren in de materie door te dringen en zelfstan dig de noodige besluiten nemen. Dr. Volkers zal U daarbij behulpzaam zijn. P zult iedere maand drie of vier keer naar Duisburg moeten gaan. De eerste keeren zal Dr. Volkers V begeleiden. Wilt U de positie aannemen? Li overlegde slechts kort. „Als ik werkelijk nuttigen arbeid verrichten kan, niet maar een stroopop ben en mijn particu liere leven in geen enkel opzicht wordt beïnvloed, dan accepteer ik Uw voorstel gaarne". Frundsberg lachte. „Natuurlijk zult u goed moeten vinden, dat u* salaris wordt geregeld zooals dat vastgesteld f voor leden van het bestuur". Nu glimlachte Li ook. „Deze voorwaarde zal lk dan ook maar accep* teeren. Zijn er nog meer?" „Ja, één voorwaarde moet ik nog stellen 89 dat is misschien wel de zwaarste". XWordt vervolgd)'

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8