De raad behandelde de begrooting. Tooneelvereeniging „Varia". „Het ondeugende vrouwtje". Voor hen, die Dinsdagavond naar het Thalia Theater getogen waren met de gedachte nu eens een ouderwetsch,-pikant tooneelstulc te zien is het bezoek aan de uitvoering der tooneelvereeniging „Varia" een leelijke teleurstelling geweest. Want „Het ondeugende vrouwtje (That Naughty Wife) zou door wijlen dir. Prot zeker afgewezen zijn; integendeel heeft dit Amerikaansche blijspel door zijn tintelende en frissche dialoog plus een nieuwe verwerking van het oer-oude thema: Hij, zij en de huisvriend zeker de pretentie up-to-date te zijn en den toeschouwers een prettigen avond te bezorgen. Het loopt met dit driehoeksthema bij „Het on deugende vrouwtje" nogal los. Want de auteur laat den echtgenoot, die op het punt staat door zijn door hem verwaarloosde vrouw verlaten te worden, zich beijveren om het haar op haar voorgenomen vlucht met den vriend des huizes zoo aangenaam mogelijk te maken. Hij biedt haar bij deze voor bereiding in alles de behulpzame hand, ja zelfs zijn eenzaam landhuis (om met Henriëtte van Eyck te schrijven), dat uiterst geschikt is voor zulk een petite excursion-a-deux. Het gevolg daarvan is, dat „de aardigheid er af is", het vrouwtje via een gemoedelijken dominee (American style) tót inkeer komt waarna aan het slot van 3 de algeheele ver zoening tot stand komt en er voor den losloopenden huisvriend zoowaar nog een „poedelprieske" petto is in den vorm van de vriendin, die Vierte im Bunde een actief aandeel in de diverse intriges heeft. Voor „Varia" gaf de rolverdeeling aanleiding het hierboven genoemde kwartet samen te stellen uit 4 van de geroutineerde krachten, welke de ver- eeniging tot haar beschikking heeft, n.l. de dames Roza en Boeree en de resp. echtgenooten. Mevr. Roza speelde de titelrol en zij heeft het naievee wezentje Elly Farrington op loffelijke wijze weten weer te geven. Voor haar natuurlijke creatie hebben we niets dan lof. Het was in een woord keurig en vlot, zonder de minste moeite vertolkt, Als Hilary Farrington had zij in den heer Boeree geen beteren tegenspeler kunnen treffen. Hem lag deze rol uitstekend en hij hield in 1 b.v. juist dat tikje sarcasme in zijn spel, dat noodig is om „het ondeugende vrouwtje" te doen bemerken, dat het geen zij voornemens is te doen niet door den moree ier beugel kan. Boeree kon deze hoofdpersoon door het volkomen beheerschen van deze rol de juiste gestalte geven en het spel zoodoende tot een hooger plan opvoeren. Mevr. Boeree als vriendin Nora, een vrouw vol raffinement, completeerde het viertal en werkte door haar geroutineerde acteeren mede aan een verdienstelijke opvoering van dit pétillante blijspel. Darrell Mac Knight, de man die in 1 zich aan dient als Hilary's mededinger, maar in 3 een rech- teren weg naar een wettig huwelijk vindt vond in den heer Jack Roza gestalte. Roza 'had met deze figuur geen moeite en met zijn tekst evenmin. Trouwens dit is een onderdeel van zijn tooneelspel, dat altijd evenzeer verzorgd is als andere finesses van een creatie. Daarom ziet het publiek hem ook graag op de planken, al was het ditmaal nu niet eens in een type-rol, het succesgenre van dit Varia- lid In het kwartet van het tweede plan nam Rie de Waal als Elly's kamenier een vooraanstaande plaats in; zy weet wat haar te doen staat en kent haar taak op het tooneel en dit moet haar medespelers wel een rustig gevoel geven. Joop Dammers was het factotum Carter en had zich met deze rol welvertrouwd gemaakt. Ook op Dammers kan men in deze rollen bouwen: zijn kennis van plaats en tekst laat hem bijna nooit in den steek. Ds. Kennelly, de man die dwalenden het rechte pad wees, werd vertolkt door den heer D. J. Bois en Harm Schoone was de stoere chauffeur Thompson. Het tempo was er; het helder articuleeren kan beter; dit laat te wenschen over den laatsten tijd. Het eerste bedrijf, qua constructie het sterkste, liep uitstekend en deed het heel goed. De rollen werden over het algemeen vlot gekend en dat was maar goed ook, want wil de spanning in de dialoog behouden blijven dan moet „het hek" geen funda ment zijn waar men op bouwt. Hetgeen „Varia' trouwens niet te luid doen kan, al was het souf- fleeren. Het samenspel viel te loven; dit is altijd een sterke zijde, van het esemble geweest. Décors en costumes mochten gezien worden, zoodat vele factoren er toe medewerkten om deze voorstelling, die door den wethouder van onderwijs, dr. A. J. van Leusen werd bijgewoond, tot een geslaagde te maken. Huil vijf dagen zonder visch. Een nieuw middel tegen mijnengevaar. Huil beleefde verleden week de ongekende en ook ongewilde sensatie van vijf dagen zonder vischaanvóer uit zee. Wie eenigszins op de hoogte is van de beteekenis van deze haven in normale tijden voor de visch voorziening van Engeland, beseft ook wat het beteekent, dat er in vijf dagen geen enkele trawler het St. An drew's Dock is binnengekomen. De eenige aan voer bestond volgens The Fishing News uit be vroren filets van kabeljauw en kool visch waar voor resp. ca. 8 sh. en 5 sh. per stone (6.35 K.G) werd betaald. Inmiddels zijn na de laatste opgaaf weer vier trawlers verloren gegaan, zoodat het totale verlies thans 31 trawlers bedraagt. In het laatste nummer van The Fishing News wordt gewag, gemaakt van een nieuw middel tegen het mijnengevaar. Theoretisch is elke drij vende mijn gevaarloos en die welke in den grond geschoten en gezonken zijn, zijn nog veiliger, In de practijk is echter meermalen gebleken dat zulke los-drijvende mijnen geenszins ge vaarloos zijn. De nieuwe mijnenvegers mijnen vernielers is beter zijn uitgerust met een bijzonder soort net, dat tusschen twee schepen wordt opge hangen. In een achterkant van het net be vindt zich een explosie lading. Wanneer een zeker aantal mijnen in het net gevangen zijn wordt de lading tot explosie gebracht waardoor de mijnen worden vernield. Men hoopt met deze nieuwe methode het mijnengevaar aanzienlijk te verminderen. EERSTE LUSTRUM O. K. DAMESVEREENIGING „SURSUM CORDA'. De Oud-Katholieke Damesvereeniging Sursum Corda vierde j.l. Maandagavond, ondanks de minder gunstige tijdsomstandigheden met een feestavond in besloten lering haar eerste lustrum. Trots den voor velen moeilijken weg waren toch velen naar het Oud-Kath. vereenigingsgebouw ge komen. Mevr. Ph. van Kleefde Rooy, voorzitster, opende dezen avond en heette de aanwezigen op dit ge denken welkom. Mevrouw Van Kleef memoreerde vervolgens in het kort, wat gedurende deze afgeloo- pen 5 jaren door Sursum Corda in het belang der Oud-Kath. gemeente was verricht. Pastoor Th. Moleman getuigde daarna in waar- deerende woorden van het nuttige werk der ver- eeniging, de leden aansporende om op den ingesla-' gen v/eg voort te gaan. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de secretaresse mevr. T. VisZwart werd herkozen. Na de behandeling van het huishoudelijk ge deelte bleef men onder zang, spel en voordracht nog lang in een gezellige stemming bijeen. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Gisteravond werd in het Patronaatsgebouw de revue „Goed bedacht" opgevoerd welke op voering oorspronkelijk Zondagavond zou plaats hebben. Een aardig opkomen op het tooneel bracht dadelijk allen in de stemming. Voorts werd in de revue een aardige propaganda gemaakt voor de „Stuiversactie". Deze revue, welke door enkele leden van de af-d. Beverwijk samengesteld is, kan zeer zeker een groot succes genoemd wor den. Muzikale medewerking verleende een muziek - ensembde o.l.v. den heer Vessies. Dit ensemble heeft zeer zeker medegewerkt tot het welsla gen van dezen avond. „VOOR ONZE GEMOBILISEERDEN" IS NIET VOOR ONZE GEMOBILISEERDEN. De v.v. Commissaris van Politie te Velsen verzoekt opname van het volgende bericht: De Commissaris van Politie te Zeist meent goed te doen de aandacht op het volgende te vestigen Den laatsten tijd wordt in deze gemeente ge- colpoteerd met boekjes op de voorpagina waar van een militaire colonne is afgebeeld met als onderschrift „Voor onze gemobiliseerden". Deze boekjes kosten f 0.10 en volgens mededeeling dei- colporteurs worden de onvangsten aangewend ten behoeve van de gemobiliseerden. De colporteurs ontvangen 40 pet. provisie, terwijl de hoofdpropagandist in wiens dienst de colporteurs zijn, natuurlijk ook nog een zeker percentage krijgt. Hieruit moge u blijken, dat een gering percen tage overblijft voor het eigenlijke doel der col portage. Van eigenaar veranderd. Het Nederlandsche stoomschip Maashaven, 2630 -b.r.t. dat in 1906 gebouwd werd en toe behoorde aan de Mij. „Maashaven" (Gebr. van Udenï te Rotterdam, is dezer dagen verkocht aan de N.V. Wm. H. Muller Co., eveneens te Rot terdam. Zooals wij eergisteren berichtten was het schip naar België verkocht, doch deze ver koop ging niet door in verband met de weigering van de Nederlandsche regeering om zeeschepen naar het buitenland uit te voeren. Vlootuitbreiding. De N.V.Creduims Mij. tot Deelneming ii Industrieele Bedrijven te 's-Gravenhage heeft onlangs het Amerikaansche stoomschip Cana dian 5802 b.r.t., aangekocht. Dit schip werd in 1919 gebouwd en behoorde toe aan de Ameri can-Hawaiian Steamship Co. te San Francisco. Genoemde Maatschappij in De Haag zal het schip onder de vlag van Guatemala wederom in de vaart brengen. Naar den slooper. Het in 1892 gebou-wde Nederlandsche ber gingsvaartuig Dolfijn (meer gemeld), dat voor den sloop verkocht werd,, blijkt te zijn overge gaan aan de Seheepsslooperjj „De Koophandel" te Nieuw-Lekkerkerk. Het vaartuig, dat sedert langen tijd in de buitenhaven alhier gelegen heeft, was het eigendom van de N.V. Bureau Wijsmuller, alhier. Vrijgegeven. Het met een lading gezaagd hout van Parnü naar Zaandam bestemde Estlandsche stoom schip Kodumaa, is, naar gemeld wordt, thans vrijgegeven. Het schip, dat reeds op 17 Novem ber uit de laadhaven vertrokken was, werd in de Oostzee door Duitsche strijdkrachten aangehou den en voor onderzoek naar een controlehaven opgebracht, vanwaar het eerst thans de reis naai de haven van bestemming heeft voortgezet. Scheepvaartbeweging Noordzeekanaal. In de week van 27 Januari tot 3 dezer kwa men 34 stoom- en motorschepen alhier binnen, waarvan 29 schepen voor Amsterdam bestemd waren en 5 voor andere binnenlandsche ha vens. Scheepvaartverkeer Delfzijl. Gedurende de maand Januari kwamen in de haven van Delfzijl binnen 36 zeeschepen met een inhoud van 200,225 bruto M3, voorts 17 bin nenschepen met 4163 ton laadvermogen. Seheepvaartbeweging Terneuzen. In de vorige maand zijn in totaal langs de Westsluizen te Terneuzen opgevaren 92 zeesche pen met een inhoud van 105.043 b.r.t.; afge schut werden in diezelfde maand 90 zeeschepen met 110.041 b.r.t. tegen 166 schepen met 260.925 b.r.t. en 162 schepen met 257,141 b.r.t. in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Havenbeweging Gent. In de afgeloopen maand kwamen in de haven van Gent 58 zeeschepen binnen met ongeveer 50.000 Moorsom tons tegen 141 schepen met 153,401 in dezelfde maand van het voorafgaande jaar. BRANDWEER BLUSCIITE EEN SCHOOR STEENBRANDJE. De brandweer bluschte gisteravond een schoor steenbrandje in het perceel Engelmundusweg 42. WONINGBOUW. Door den heer C- de Feber zullen aan de Burgemeester Rambonnetlaan 5 woonhuizen wor den gebouwd. HOE DE DOOI HUISHOUDT IN VELSEN N. Wielrijders en wandelaars in Modderstad. Nu de dooi heeft doorgezet en de groote sneeuw- ijsmassa's langzaam verwateren, waarbij zoo goed als alle rioolputten nog steeds min of meer in be vroren toestand verkeeren, zijn sommige wegen en straten eenvoudig in meren herschapen. De Wijkerstraatweg, die voor automobilisten be hoorlijk te berijden is, daar het ronde middendek zoo goed als schoon is, bezorgt fietsrijders en wan delaars een huivering als een auto passeert. Aan beide zijden van dezen weg zijn namelijk breede plassen ontstaan, welke ongeveer de helft van de geheele wegbreedte beslaan. Alle straten hebben van het overtollige water veel last en wel heel erg is dit het geval met den Ko ningsweg, waar over een groote lengte het water en de nog resteerende ijshoopjes gelijk staan met den trottoirband. Maar de gemeentediensten, hoe ijverig deze ook overigens zijn, kunnen niet op elke plaats tegelijk zijn. Mocht deze dooi aanhouden en het niet, zooals alweer voorspeld is, weer gaan vriezen, dan zullen de bewoners van het Noordelijke deel onzer ge meente het toch voorloopig nog wel eenigen tijd met deze „moddertroep" moeten stellen. Een modderbad. Geschrokken door een achteropkomende luxe auto, welke in de richting Beverwijk over den Wijkerstraatweg reed, kwam gistermiddag een op dezen weg fietsende dame te slippen, waardoor zij languit in de modderpoel viel. Gelukkig niet ver van huis zijnde, keerde zij terug om zich van schoone kleeding te voorzien. Het lijkt ons geen pretje om op deze wijze een modderbad te nemen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. J. ter Metz—Vrolijk z., Schuit straat 15 Santpoort; J. Eenhoorn—Zwart z., D. Hartoghstraai 66 IJmuiden: J. M. Mooijvan der Broek d., Walravenstraat 19 Velsen-Noord R. M. J. van BorreSchong z., Lorentzstraat 28 IJmuiden. E. H. KuijtMetz z., Merellaan IJmuiden. F. Scheelbeekvan den Berg d., Ter- rasweg 51 Santpoort. H. RijkeMiedema d., van Dalen laan 29 Santpoort. C. J. van der Kolk- Noom z., Velserduinweg 229 IJmuiden. A. W. BarakéoZnneveld z., Jacob Catslaan 23 Velsen C. A, de Jongde Ruijter d„ Pelsstraat 104 Velsen. Overleden: H. van Wijngaarden 72 j., echtge- van G. Blokland Tasmaniplein 13 IJmuiden F. Eden-s 70 Oj., eethgen.e. van W. F. Ingen Pas- stoorsstraat 3 Santpoort; W. v. d. Wel 81 j wede, v. C. Kooper, de Ruijterstraat 180 IJmui den. Ch. E. Jaski 76 j., ongehuwd Kanaalstraat 44 IJmuiden. CASTRICUM. De kermis blijft behouden. Moet een wethouder deskundig zijn? Dinsdag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Sloet. De raad was voltallig. Bij den aanvang van de zitting wenschte de voorzitter den leden een gelukkig Nieuwjaar. Van. een Nieuwjaarsrede zou spr. zich ditmaal onthou den, voor een overzicht van het wel en wee der gemeente in 1939 verwees hij naar het uitvoerige exposé, dat B. en W. het licht hebben doen zien. Wel wilde spr. nog even herinneren, aan het ge luk, dat in 1939 het Prinselijk gezin ten deel viel met de geboorte van Prinses Irene. De notulen der vorige vergadering werden na diverse op- en aanmerkingen vastgesteld. Opnieuw kwam aan de orde het voorstel tot wij ziging en aanvulling van de Veldwachtersveror dening. Zij werd thans, nadat ingevolge den wensch van den minister eenige wijzigingen in de redactie waren aangebracht, vastgesteld. Aangenomen werden de voorstellen tot het aan gaan van geldleeningen en tot vaststelling van een suppletoire begrooting. Een tegenvaller. Bij de mededeelingen over het rioleeringsplan betreurde de heer Berl.ee het, dat het eindcij fer zoo veel hooger wordt en dat het architecten bureau er bij het begrooten zoo „naast geslagen" heeft. Begroot was f 156000, terwijl nu blijkt, dat de uitvoering van het plan f 242.000 zal moeten kosten. Wethouder Turkstra weet dit o.m. aan de verhooging van den kostprijs der materialen aan de wijzigingen, die noodzakelijk moesten worden aangebracht. Daar staat tegenover, aldus de wethouder, dat de gemeente nu een rioleering krijgt, die tot in de kleinste onderdeelen verzorgd is. De wethouder was er van overtuigd, dat het plan zeker f 200.000 méér zou kosten, wanneer er nu nog aan zou moeten worden begonnen. De kermis. Hierna kwam aan de orde het voorstel van de raadsleden J. Bastiaan e.a. om de kermis af te sohaffen met afwijzend praeadvies van B. en W. De heer Spaansen (R.-K.) vond het noodig er aan te herinneren, dat hij reeds, in November met den heer Bastiaan had gesproken over af schaffing van de kermis met het oog op de moei lijke tijdsomstandigheden. Spr. protesteerde tegen het praatje, als zou hij den heer Bastiaan in zijn poging tot afschaffing van de kermis steunen, teneinde diens medewerking te verkrijgen bij het voorstel om Maatschappelijk Hulpbetoon te be houden. Men heeft getracht spr. politiek onmogelijk te maken, maar dit zal niet gelukken. Spr is prin cipieel niet tegen de kermis, alleen zal hij de om standigheden in aanmerking nemen. De heer De W i 1 d t (R.-K.) was van oordeel, dat de heer Bastiaan een principieel voorstel had ingediend anet gebruikmaking van de omstan digheden. Het spreekt vanzelf, aldus spr., dat geen kermis wordt gehouden, wanneer de om standigheden dat niet toelaten. Spr. stelde prijs op het behoud van de kermis, die in Castricum altijd een behoorlijk verloop heeft gehad. De he?r Berlee (R.-K.) zag in een "kermis niet de minste cultureele beteekenis voor het volk. Er gebeuren altijd dingen, die ergernis ge ven. Spr. is echter principieel niet tegen de ker mis, al verwacht hij, dat de tijdsomstandigheden ter dege in aanmerking zullen worden genomen. De heer Bastiaan (C.-H.) onderschreef ten volle de mededeelingen van den heer Spaansen. Er is geenerlei verband gelegd tusschen -de ker mis en Maatschappelijk Hulpbetoon. Spr. kantte zich voornamelijk tegen de kermis op Zondag. Afgezien van de principieele kwestie wilde spr. alleen stellen, de graad van den ernst van den toestand. Deze is voor spr. zoo ernstig, dat hij het houden van kermis niet gewensoht acht. Het ging niet om een voorstel tot afschaffing van de kermis. De heer Hoogensteyn (V.-D.) zou het, nu zooveel adressen vóór behoud van de kermis zijn ingekomen, aanmatigend vinden de kermis af te schaffen. Mevr. Bakke r-P i e t e r s (S.D.A.P.) merkte op, dat juist in dezen tijd de behoefte aan ont spanning zich doet gelden. Spreekster vond de kermis een hol en zinledig vermaak, maar nu het hier geen principieele kwestie geldt, zou zij voor het behoud van de kermis kunnen zijn, zoolang daar geen beter vermaak voor in de plaats komt. De heer De Winter (R.-K.) was geen tegen- ;lander van de kermis, maar verzocht om naast de officieele kermis geeft" lunapark te doen hou den. Ook de heer De Vries (R.-K.) wilde zich niet tegen het afwijzende praeadvies verzetten, vooral niet. nu B. en W. met de' tijdsomstandigheden rekening zullen houden. De voorzitter wees er op, dat B. en W. dit van stonde af aan hebben gedaan. Dit blijkt uit de begrooting, waarop de post staangelden van de kermis pro memorie is geraamd. Spr. heeft zich uitsluitend de vraag gesteld, of afschaffing van de kermis groote fïnancieele schade zou bei-okkenen. Daarover is de meening an belanghebbenden gevraagd. Spr. verklaarde geen waarde te hechten aan het argument, dat de kermis „historische beteekenis zou hebben". Spr. zou zeker de kennis willen afschaffen, wanneer dit historische vermaak aanleiding tot ernstige excessen zou geven. Tenslotte zei de voorzitter, dat B. en W. zeker zullen ingrijpen, wanneer de tijdsomstan digheden dat noodig maken. Hot afwijzende praeadvies van B. en W. dus behoud van de kermis werd aangeno men. Tegen de heeren Bastiaan (C»rH.) en Berlee (R.-K.) Maatschappelijk Hulpbetoon. Vervolgens stelde de voorzitter aan de orde het voorstel van de raadsleden, Th. Berlee e.a. tot wijziging van het reglement van de Gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon met afwijzend prae advies en voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van genoemd reglement. De heer Spaansen stelde voor de oude ii stelling, die burgerrecht heeft verkregen en tot tevredenheid-van de burgerij werkt, te behouden. De heer Berlee steunde dit voorstel. Spr. vond het jammer, dat zijn voorstel geen genade kon vinden en dat B. en W. nu met een eigen voorste] komen, dat zeer belangrijke afwijkingen vertoont. Mevr. Bakker (S.D.A.P.) kon zich met de voorgestelde wijzigingen vereenigen. Zij had ver trouwen in B. en W„ dat de belangen van de men- schen, die -hulp behoeven, goed behartigd zullen worden. De heer Hoogensteyn (V,-D.) was een sterke voorstander van centralisatie op dit ge bied, dus van een Dienst voor Sociale Zaken. Vooral met de kerkelijke instellingen laat de sa menwerking met Maatschappelijk Hulpbetoon te wensohen over. De heer De W i 1 d t schaarde zich aan de zijde van B. en W., terwijl de heer De Vries de voorkeur gaf aan het voorstel van den heer Spaansen. Wel wil spr. B. en W. steunen, maar met eenige restricties. Dit voorbehoud gaf spr. vorm in een amendement ten aanzien van het be stuur der commissie. Dit wilde spr. niet alleen uit het college van B. W. doen bestaan, maar uit een commissie, ge vormd uit den raad en de burgerij, van negen leden. De voorzitter beantwoordde de sprekers. Hij merkte daarbij o.m*op, dat het voorstel van en W. tegemoet komt aan het verlangen van B. en W. naar centralisatie en anderzijds aan dat van den raad, die prijs stelt op behoud van M. H. Volgens het amendement van den heer De Vries zou alles bij het oude blijven, hetgeen juist niet de -bedoeling is van B. en W. Het college zal dan ook zijn voorstel handhaven. Wethouder' Helling a zette in een uitvoerig betoog uiteen, in welke mate de armenzorg zich heeft uitgebreid en hoezeer de omstandigheden zich hebben gewijzigd. Een reeks van maatrege len is reeds in handen van B. en W. gelegd, het ligt voor de hand, dat ook de buitengewone zorg onder het beheer van het gemeentebestuur komt. De wethouder verdedigde hierna het voorstel van B. en W. In tweede instantie voerden dezelfde raadsle den het woord, waarbij geen nieuwe gezichtspun ten tot uiting kwamen. Het voor-stel van B. en W. werd tenslotte in stemming gebracht en met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen verklaarden zich de heeren De Vries, Spaansen, Berlee, De Winter en Bastiaan. Geen algemeene be schouwingen. In de middagvergadering maakte de raad een aanvang met de behandeling van de begrootin gen voor het dienstjaar 1940. De heer Spaansen had een voorstel inge diend om geen algemeene beschouwingen te hou den. De heer De W i 1 d t steunde dit voorstel. Hij had nooit veel resultaat gezien van beschouwin gen. Ook zijn zij niet bevorderlijk voor het rustig behandelen van de begrooting. Mevr. Bakker vond, dat dit wel in de aller laatste plaats mag uitgaan van den heer De Wildt, die steeds algemeene beschouwingen heeft gehouden en dikwijls nog wel op een voor zijn collega's onaangename wijze. De heer Spaansen achtte met het houden van algemeene beschouwingen geen enkel ge meentebelang gediend. Hij wilde den raad uit spraak laten doen. Met 6 tegen 5 stemmen werd besloten geen algemeene beschouwingen te houden. Tegen stemden mevr. Bakker en de heeren De Vries, Berlee, Bastiaan en Hellinga. De begrooting werd hierna artikelsgewijze" be handeld. De heer Bastiaan brak een lans voor een wekelijkschen vrijen dag voor het politiepersoneel. De voorzitter wilde de mogelijkheid on derzoeken. Deze aangelegenheid is namelijk bij algemeene instructie provinciaal geregeld. In verband met de volksgezondheid had de heer Berlee gaarne een post, desnoods pro me morie uitgetrokken gezien voor de verbetering van woningen. De voorzitter zei, dat B. en W. terzake actief zijn. Moet een wethouder deskundig zijn? De heer De Vries sprak over de benoeming van den heer Turkstra tot wethouder van Open bare Werken. Spr. achtte deze benoeming niet juist, omdat de heer Turkstra bouwondernemer is. Dat kan onjuiste verhoudingen in de hand werken. De voorzitter merkte op, dat deze bouw- exploitant bij uitstek deskundig is, wat openbare werken betreft. De heer De Vries herinnerde er aan, dat bij herhaling de voorschriften van B. en W. en raad door de bouwondernemers niet werden opgevolgd. Daarom achtte spr. deze oplossing niet juist. Par ticuliere belangen zouden in het geding kunnen komen. Wethouder T u r k s t r a wilde er op wijzen, dat hij er steeds naar gestreefd heeft de algemee ne zaken te dienen. Ten aanzien van zijn eigen onderneming zei spr., dat hij in de eerste plaats de verordeningen en bepalingen zal nakomen. De verdeeling van de portefeuilles is door het col lege met volledige instemming geschied. De heer Berlee diende een motie in,waarin de raad uitspreekt het niet wenschelijk te achten, dat de wethouder van openbare werken tevens bouw- exploitant is. Spr. lichtte toe, dat deze motie niet gaat tegen den persoon van den heer Turkstra, voor wien spr. veel waardeering heeft. De motie was mede-onderteekend door mevr. Bakker en den heer De Vries. De voorzitter was van oordeel, dat dit op en motie van wantrouwen tegen B. en W., die de functies verdeelden, begint te gelijken. De heer De Wildt gaf als zijn meening te ken nen, dat de heer Turkstra de gemeentebelangen op voorbeeldige wijze gediend heeft. De heer Spaansen vond eveneens de combi natie niet gewenscht. De voorzitter vroeg zich af, of de raad dan de voorkeur zou willen geven aan een ondeskundige als wethouder van openbare werken. De heer Berlee verklaarde de motie in de no tulen opgenomen te willen zien. Indien dit kan worden toegezegd was spr. bereid de motie in te trekken. Ten slotte draaide het toch nog op een stemming uit. De motie werd met 5 tegen 6 stemmen verworpen. Voor de motie waren mevr. Bakker en de heeren Berlee, Spaansen, De Vries en De Winter. Belastingen. De heer Spaansen deed een poging om de belasting op de ongebouwde eigendommen en de wegenbelasting te verlagen, maar de voorzitter betoogde, dat vele inkomsten nog dubieus zijn. (Kermis, strandverpachting enz), terwijl verschei dene uitgaven hooger zullen zijn. De heer Spaansen trachtte met cijfers aan te toonen, dat de door hem gevraagde belastingver laging financieel volkomen verantwoord is. Zij zal slechts een bedrag van £6000 van de gemeentekas vragen. Ook de heer De Wi 1 dt hield een krachtig plei dooi voor verlaging van de belasting op de onge bouwde eigendommen. Het voorstel van den heer Spaansen om de belasting op de ongebouwde eigendommen te verlagen werd met 7 tegen 4 stemmen aan genomen. Tegen stemden mevr. Bakker en de heeren Ho- gensteyn, Turkstra en Hellinga. Op verzoek van mevr. Bakker zullen de ouders, die dit wenschen, weer in de gelegenheid zijn hun kinderen naar de u.l.o. school in Alkmaar te zenden. Op verzoek van enkele R.K. raadsleden werd het vCOTj£, subsidie ten behoeve van de R.K. F;-öb- f125 verhoogd. Mevr. B a kk e r gaf in overweging v, gen de jaar herclassificatie van de' vragen voor de Personeele Belasting. B. en W. zullen in dien geest een minister doen toekomen. Een voorstel van den heer Spaande», aantal opcenten op de Personeele Beia»s met 15 te verlagen werd met 5 verworpen. Tegen stemden mevr. Bakker en de Wildt, Hogensteyn, Borst, Hellinga en i'-*! Een poging van den heer j§ e r 1 e e gehate oppervlakte-belasting uit de^- helpen vond geen genade in de oogen van" Zij bleef dan ook gehandhaafd, Ten aanzien van de verbetering van werden vele wenschen geuit, waaraan V zooveel mogelijk tegemoet zullen komen De begrooting werd hierna vastgesteld Hoewel de algemeene beschouwingen waren gebleven had de raad er toch nJ werk aan. De heer Berlee wilde gaarne de verg-a des avonds houden. Mevr. Bakker: „Dan mogen we wel missie aanvragen". De voorz itter gaf den heer Berl* weging dit verzoek schriftelijk in te diet* Tenslotte volgde nog een interpellatie^, van den heer De Vries. De intei-pellatie ging over het verstrekt» een deken ingevolge de spaarregeling,^' heeft een particulier geholpen, maar j dat dit in het vervolg niet meer zal geschiect Wethouder Hellinga diende van ank- merkte op, dat de klacht van den betrokk ken later niet bij een raadslid moet words diend. De man had onmiddellijk bij zijn 0]c' moeten aankloppen of bij B. en W., dan direct geholpen. Ingevolge den wensch van Ged. Staten ï-j raadsbesluit, waarbij een gemeente-vrj werd aangesteld, ingetrokken. De heer Berlee hoopte, dat B. en W.in komst hun medewerking zouden willen \-l aan een dergelijk voorste] in dien het in te onderzoek gunstige resultaten heeft. Het a- sluit moet slechts worden hei-roepen op grrw kleine formeele fouten in de verordening, i De voorzitter wees er nog op, dat8 niet ongenegen zijn het honorarium van j® vrouw per geval iets te verh oogen. In dien geest werd een besluit genomen. Naar aanleiding van een daartoe irigekojg zoek van de raadsleden De Wildt en Bora steund door de plaatselijke afdeeling vanV Vereeniging van Forensen zal het Gemeenfe een verzoek richten tot de directie van t Spoorwegen om een halte te stichten te fc nabij den Stetweg. Tevens zal van de gele? gebruik worden gemaakt verruiming van bule van het station te vragen, omdat de voor de loketten zeer veel te wenschen ove;i De raad hechtte aan deze verzoeken zijn vi goedkeuring. Hierna werd de vergadering gesloten. De dooi hield gelukkig aan, De dooi, die ook gisteren flink heeft dor heeft de straten en vooral de buitenwees modderpoelen herschapen. De rioleering in staat den enormen toevloed van dooi snel te verwerken, ook niet, omdat op soz plaatsen de kolken vol ijs zitten. Groote pi versperren hier en daar voetgangers den Vooral op. het Stationsplein had zich veel verzameld en het kostte den treinreizigers wat „omtrekkende bewegingen" om dn het station of de Breestraat te bereiken, In vergelijking met wat wij in omliggende meenten gezien hebben is overigens de toe?, in Beverwijk nog niet ongunstig. De dooi Ik nu eenmaal narigheden met zich in den van gesprongen waterleidingen, lekkende?: binnendringend smeltwater enz. Wij dit wel weer te boven komen. In de Groenelaan sprong een buis van dei terleiding en veroorzaakte daar een overs? min-g. Personeel van het P.W.N. was spes ter plaatse om het euvel te verhelpen. In tusschen blijven de oogen gericht opl weerglas, dat neiging tot stijgen verte een teeken, dat de vorst nog altijd op os' ligt. Teelt vergunningen voor gemengde bedrijven. Zooals wij reeds in een kort bericht M medegedeeld heeft de regeering besloten i voor de beteling van de gronden, die doo: krimping van het tulpen- en hyacinten-as. zijn vrij gekomen, op een daartoe strekkend zoek bijzondere teeltvergunningen te doen1 strekken door de Nederlandsche Groenten- Fruit Centrale. Een soortgelijke regeling i ook woorden getroffen voor zoover het de ffi dere teelt van gladiolen, crocussen, irissen bijgoed betreft. Deze bijzondere vergunning :'zal voor bepaal met name te noemen artikelen gelden, Zij, die de teelt van bloembollen m< krimpen kunnen hun aanvragen om vergun: tot het telen van tuinbouwproducten voer Februari indienen. Er zal onderscheid vros gemaakt in den aard van het bedrijf. Zij, wier hoofdbedrijf tuinbouw is en de boS teelt nevenbedrijf kunnen aanvragen doen extensieve groententeelt of voor de teel! vroege aardappelen met na-cultuur. Degenen, wier hoofdbedrijf landbouw is, len buifen de regeling. Is het hoofdbedrijf bloembollenteelt, dan t vergunning voor sommige extensieve teeltea voor teelt van enkele artikelen voor droger? en voor zaadwinning worden gevraagd, Thans is ook bekend voor- welke tuinbouw? ducten de vergunningen zullen worden verleen De extensieve teelten omvatten: roode të senbrseneeren, sjalotten, boerenkool en wiw wortelen. Onder artikelen voor drogerijen vallen 2lK selderie en prei. Voor zaadwinning wordt vergunning vene voor de teelt van stamerwten, stamboonen, t® boonen, snijboonen en pronkboonen. De vergunningen worden dus tot de M^1'" genoemde producten beperkt. Het is ons intusschen reeds gebleken, ca kweekers voor een moeilijke beslissing vooral, omdat zoo weinig tijd voor ovenrep beschikbaar is. De aanvragen moeten reeds op 12 Februari zijn ingediend. Bij de keuze van de artikelen zal hij iets weten van de afzetwegen, of de eenige garantie geeft en of de teelt geheel -V culatïef zal zijn. Een ander bezwaar is, dat het not— kan zijn de teelt te wijzigen. Mag hij dau anders telen? De tuinder ontving op deze vragen geen v woord. Maar afzet is toch wel de hoofdzaak, w dat moet de kans op een loonenden Pris°' StUBen' ,M Voor gedroogde producten schijnt de mogelijkheid iets gunstiger te zijn. De ar"" moeten bij de Ned. Groenten- en Fruit in Den Haag worden ingediend.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2