Nieuwe phase in den strijd riet-biet KORT VERHAAL F 39 F 38 F 38 vLoachtm geldig van hedenavond tot mor- onaeveer 19 uur: O"*" Voor het Noorden: Weer invallende of toenemende vorst. Ne velig tot betrokken of zwaarbewolkt. Plaat selijk eenige neerslag. Meest mJattige noord oostelijke wind. Voor het Zuiden, Daling van temperatuur tot om het vries- nunt mistig of nevelig tot betrokken. Nu en dan eenige neerslag. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit oostelijke richtingen. MERMOMETERSTAND T Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden B/1,!0HeSmorinD9'ullx 757 m.M. Neiging: Stilstand. Opgaaf MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 86. IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN Vrijdag v.m. 3.59 uur; n.m. 4.07 uur. Zaterdag v.m. 4.31 uur; n.m. 4.37 uur. Zondag v.m. 5.01 uur; n.m, 5.09 uur. MEDEDEELING VAN HET K. N. M. I. ■Waarschuwing voor het verkeer. Daar de vorst zich thans weer langzaam over i noorden van 't land naar het zuiden uitbreidt, «lillen de wegen aanvankelijk in Groningen, Fries land Drente en Noord-Holland, later ook in Zuid- Hollatnd Utrecht, Gelderland en Overijsel plaat selijk zeer glad worden. Nog meer verhuizingen in Duitschland. POSEN, 7 Februari (D.N.B.) Behalve Balten- Duitschers en Duitschers uit Wolhynië, zullen in de herwonnen Duitsche Oostelijke gebieden, den gouw Dantzig-West Pruisen en den Warthe-gouw (Posen), ook boeren uit Zuid-West-Duitschland gevestigd worden. In de dichtbevolkte streken van Württemberg en Baden worden ongeveer 100.000 boerengezinnen op de emigratie naar het Oosten voorbereid. Evenals de Balten-Duitschers en de Duitschers uit Wolhynië krijgen ook de kolonisten uit het Zuid-Westen van Duitschland in de nieuwe ooste lijke gebieden zooveel akkerland toegewezen, dat zij den landbouw in grooteren omvang kunnen be oefenen als him tot dusver in de overbevolkte gou wen van Württemberg en Baden mogelijk was. De thans beginnende landverhuizing vormt een voortzetting vari een oude traditie. In de vorige eeuwen zijn nl. vele landbouwers vooral uit Zwa- ben naar het Duitsche Oosten vertrokken, waar zij pionierswerk hebben verricht. Stijgend aantal Deensche vrijwilligers. KOPENHAGEN, 7 Februari (Havas). De Deen sche kolonel Tretow Loof heeft ontslag uit den dienst genomen. Hij zal in Finland het bevel over de Deensche vrijwilligers op zich nemen. Het aan tal in Finland strijdende Denen bedraagt thans 500. Het neemt voortdurend toe. Deze week zullen 1750 Denen, voor het meeren- deel smeden, naar Finland vertrekken om daar het werk van Finsche arbeiders over te nemen. Suikerbietencultuur wordt uitgebreid Ziekenfonds „Velseroord' ToS sameiniweirkSirag met Vefisem's Ziekenfonds besloten. De leden van het ziekenfonds „Velseroord" waren Woensdagavond in buitengewone vergadering bij eengeroepen om het voorstel van het bestuur, tot het aannemen vande nieuwe statuten, Verzekerings reglement en Verzekeringsreglement voor Zieken- huisverpleging, alsmede de overeenkomst van sa menwerking met Velsen's Ziekenfonds te be handelen. Nadat de voorzitter van het Ziekenfonds en de secretaris van den Centralen Bond van Zieken fondsen nadere inlichtingen hadden gegeven over het tot stand komen van deze statuten enz. en nadat eenige vragen over verschillende artikelen beant woord waren, werden de nieuwe statuten, regle menten en de overeenkomst met algemeene stemmen aangenomen. - De vergadering kenmerkte zich door een prettige stemming en de voorzitter sprak in zijn sluitings woord den wensch uit, dat het genomen besluit tot den bloei van het zelfbeheerend ziekenfonds wezen in de gemeente Velsen zal bijdragen. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. De Woensdag in café Centraal ten overstaan van notaris W. A. Dolleman gehouden openbare verkoo- ping had den volgenden uitslag. Het woon- en winkelhuis aan den Velserduinweg 83 en het woonhuis met erf Velserduinweg 81 wer den gekocht door den heer J. Piersma te IJmuiden- Oost voor onderscheidenlijk f 2010 en f 1980. Het woon- en winkelhuis Meervlietstraat 24 eh het woonhuis Meervlietstraat 22 werden in com binatie gekocht door den heer J. Grapendaal te Velsen voor f 5453. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Alma IJM 44. Vangst: 200 m. diversen en 80 st. stijve kabeljauw. Marktberichten en besommingen. Tarbot f 2 per K.G. Kleinmiddel schelvisch f 46f 40 per 50 K.G. Kiene schelvisch f 33f 24 per 50 K.G. Groote gul f 38f 34 per 50 K.G. Wijting f 15 per 50 K.G. Makreel f 14 per 50 K.G. Versche haring f 11f 10,20 per 50 K.G; Kabeljauw f 180—f 118 per 125 K.G. Vleet.f2,15f 1.15 per stuk Leng f 5,40f 2,30 per stuk Koolvisch f 1,30f 0,32 per stuk Rog f 19 per koop. De Indische Vloot. Voorkeur voor de drie slagkruisers. Onze Haagsche correspondent meldt ons dat de indruk bestaat dat de regeering de voorkeur geeft aan de plannen der Technische Commissie ten aanzien van die uitbreiding der vloot voor Inidië, boven het plan van vice-admiraal Fer- werda. Het plan der Commissie beoogt, zooals men zich herinneren zal, den bouw van drie slag kruisers van 26000 ton. Het plan-Ferwerda be treft de schepping van een zg. harmonische vloot met als sterkste eenheden snelle moderne kruisers, dus geen slagkruisers maar aanzienlijk kleinere schepen. Deportatie der Columbus- bemanning? Gevolg van de nieuwe bepaling der Japansche regeering. SAN FRANCISCO, 7 Februari (Havas). De verklaring van den Japanse lien minister van buitenlandsche zaken, Arita, volgens welke het Japansche reederijen verboden is burgers op dienstplichtigen leeftijd van oorlogvoerende sta ten te vervoeren, heeft de positie der 512 Duit sche opvarenden van de „Colombus" die over Japan naar Duitschland zouden terugkeeren, ge wijzigd. De Amerikaansche immigratie-autoritei ten verklaren dat deze Duitschers niet langer kunnen worden beschouwd als geredde zeelie den, doch slechts als vreemdelingen, die voor deportatie in aanmerking komen. Ingevroren brandstof. Negentien schepen liggen vast in het Kattegat. KOPENHAGEN, 7 Februari. Er zijn in Dene- marken wederom verscheidene scholen gesloten tengevolge van gebrek aan brandstof. De regee ring overweegt verdere maatregelen ten opzichte van gas en electrische meters. Negentien sche pen zitten thans in het Kattegat vast met in totaal 45000 ton kolen aan boord,hetwelk vol doende zou zijn voor brandstof gedurende vier dagen, wellicht een week, voor Kopenhagen. (United Press) AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 8 FEBRUARI Stadsschouwburg: Vereen. „Voor de kunst". Dans en zangavond Chaja Goldstein. 8.15 uur. Gem, Concertzaal: Uitvoering Doopsgezinde Zang koren, 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Dat komt er van!" 2.30, 1 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye mr. Chips" (geprolon geerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Onderzeepatrouille" en „Het toeisje met de zeven bontmantels", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Hoera! Ik ben papa!" het tooneel: „Four Rhythm Aces", 2.30, 7 en 9.15 Moviac: Nonstopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van "—9 uur. VRIJDAG 9 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: H. O. V. Ledenconcert, 8.15 uur. Tokio geeft astronomische cijfers over Chineesche verliezen. De strijd in de provincie Kwangsi. TOKIO, 7 Febbruari (Domei) Volgens een bericht van het front is- de Japansche cam pagne in de provincie Kwangsi thans vrijwel ge ëindigd. Bij de Japansche troepen zijn sedert den aanvang van het offensief op 28 Januari, 205 man gesneuveld en 725 gewond. Daaren tegen sneuvelden 46.800 Chineezen, terwijl de Japanners 2500 gevangenen maakten. Het aan tal dooden en gewonden bij de Chineesche troepen moet tenminste 80.000 bedragen. De Japansche troepen hebben 19 tanks, 6 gepant serde wagens, 25 stukken veld- en berggeschut, 16 snelvuurkanonen, 68 loopgraafmortieren, 110 zware en 544 lichte machinegeweren. 9690 ge weren en. een groote hoeveelheid munitie buitge maakt. De Chineesche leger af deelingen, die Nan- ning trachtten te heroveren, doch teruggeslagen werden en ook Pinjang verloren,waren meer dan 30 divisies sterk. In een ander bericht van het front wordt ge meld dat de Japansche troepen na de bezet ting van Linho, ten zuidwesten van Woejoean, de provincie Mingsia zijn binnengerukt. IN de depressiejaren, welke Nederlandsch Oost- Indië heeft beleefd, was het suiker-productie apparaat te groot en via internationale rege lingen was men genoodzaakt het suiker areaal in te krimpen en vele fabrieken bleven toe- toep (gesloten). Wie de beteelcenis der rietsuiker- fabricage in N.-O.-Indië ook maar eenigszins kent, weet, welke gevolgen dat alles met zich heeft ge bracht. En wie zelf in de gedeelten van Java heeft gereisd, waar in den tijd der suikercampagne de fabrieksdeuren gesloten bleven, zal een onbevredi gend gevoel al zeer moeilijk van zich kunnen af zetten, Waarom dat alles? Welk nut heeft deze vernietiging? Is er een teveel? Is wellicht de kwali teit der Java-suiker op de wereldmarkt niet- of onvoldoende? Zijn deze suikerfabrieken misschien economisch beschouwd niet-verantwoorde-onder- nemingen? Men behoeft zich geen studies van uit- gebreiden aard te getroosten om te weten, dat de Java-suiker industrie aan de allerhoogste eischen voldoet. Dat betreft niet alleen de kwaliteit van het afgeleverde product, maar dat geldt evenzeer de outillage der fabrieken zelf en, wat zeer be langrijk is, den-prijs van het product. Onder die omstandigheden zou men hebben mogen verwach ten, dat dit product overal gewild zou zijn. Dat is het ook, maar tusschen gewild zijn en koopen is nog een groot verschil. In groote gebieden op de wereld is dit voortreffelijke Java-product niet ver koopbaar, omdat men door overheidsmaatregelen zorg heeft gedragen de Java-suiker geheel of ten deele buiten de deur te houden. Men betrekt er dikwijls liever suiker van mindere kwaliteit of koogeren prijs! Want een der hoogste economische wijsheden van heden is voor menig land de zoo ver mogelijk doorgevoerde atuarkie: de selfsup porting; het onafhankelijkheidsstreven, waarbij kwaliteit en prijs niet in de eerste plaats de leiden, de criteria zijn. Mede daardoor heeft de Java-sui ker een belangrijk gedeelte van haar oude afzet gebied verloren. Fabrieken moesten gesloten wor den, inkrimping van plantareaal kon niet achter wege blijven, terwijl.... elders nieuwe suikerriet plantages werden aangelegd en nieuwe suikerfa brieken werden gebouwd! In die jaren werd de tegenstelling riet-biet nog eens weder extra op den voorgrond gebracht. Waar om is het noodig zoo werd menigmaal betoogd dat in het Moederland suikerbieten worden ver. bouwd en dat deze suiker opleveren, een enan der met steun van overheidswege, terwijl N.-O.- Indië rietsuiker in overvloed heeft? Waarom steunt Nederland-in-Europa op dat punt Nederland-in- Azië niet? Een nieuwe phase trad in, toen de Nederland- sche regeering in Januari 1940 besloot om met het oog op de onzekerheid, ten aanzien der overzee- ;che verbindingen, de cultuur van suikerbieten in ons land uit te breiden. De steun aan de suiker bietencultuur in Nederland verleend, bestaat uit een garantie, een z.g. richtprijs, voor 1586 millioen K.G. suikerbieten, overeenkomende met een op pervlakte van circa 44000 H.A. en 220 millioen K.G. suiker. Laatstgenoemde hoeveelheid is vol doende voor de consumptie. Zij laat, evenwel de behoefte der exporteerende suikerverwerkende in dustrie ongedekt. Daarbij worde dan bijv. gedacht aan den uitvoer van gesuikerde gecondenseerde melk. Het ligt nu in het voornemen om in 1940 den nader vast te stellen richtprijs te garandeeren voor 2000 millioen K.G. suikerbieten. Dat beteekent dus een vermeerdering met 25 procent, terwijl de sui kerbietenteelt kan worden uitgebreid tot 55.000 H.A. en de suikerproductie tot 275 millioen K.G., alzoo 55 millioen K.G. meer. De beteelcenis dezer regelig is hierin gelegen, dat men een reserve suikervoorraad wü maken, terwijl de aankoop van Java-suiker, op de gewone wijze zal doorgaan, als bii overeenkomst is geregeld. Van deskundige Indische zijde is dit regeerings- besluit natuurlijk niet onopgemerkt gebleven. Gaarne erkent men, dat de verbouwers van suiker bieten daarover terecht verheugd kunnen zijn, doch Duitscliland en de Finsch-Russische oorlog. Geruchten over Duitsche hulp aan Moskou tegengesproken. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: De Engelsche pers en radio hebben den laatsten tijl herhaaldelijk gemeld dat Duitsche officieren en technici in Russischen dienst zouden zijn getreden, dat Duitsche schepen munitie en artillerie voor de Russische troepen naar Petsamo en Moermansk zouden hebebn gebracht, dat een ruil van Duitsche oorlogsschepen tegen Russische duilcbooten zou zijn geschied, etc. In verband hiermede wordt officieel vastgesteld, dat: 1. Rusland nooit gevraagd heeft om ondersteuning van welken aard ook tegen Finland. 2. Duitschland nooit militaire ondersteuning, van welken aard ook, in het Russisch-Finsche conflict aan Rusland heeft verleend. Schippersknecht levenloos aangetroffen. DEN HELDER 7 Februari. Gisteren werd in de kajuit van een tankboot, welke in het Noordhol- landsch Kanaal nabij het vliegkamp De Kooy lag, dï 17-jarige schippersknecht, afkomstig uit Rotter dam dood in zijn kooi aangetroffen. De oorzaak bieek koolmonoxydevergiftiging te zijn. Het lijk is naar het Marinehospitaal overgebracht. Europeesch goud naar Amerika. Uit Nederland voor 12.729.000 dollar. WASHINGTON, 7 Februari. Blijkbaar in verband met de onzekerheid ten opzichte van de gebeurtenissen in Europa, hebben de Euro- peesche landen einde Januari groote hoeveel heden goud naar de Vereenigde Staten getrans porteerd. Het departement van handel deelt mede dat in het totaal bijna vijftig millioen dollar zijn ontvangen. Daarvan leverde Neder land 12.727.000 dollar, Zweden 7.011.000 dollar, Noorwegen 5.182.000 dollar en Groot Brittanriië 20.500.000 dollar, waarvan 631.000 dollar van Canada. (United Press) jpvoorstellingen des middags en des avonds Nieuw programma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en va- Elk buis zijn schuilkelder. STOCKHOLM7 Februari. (Zweedsch Tel. Agentschap)De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, 'waarbij het inrich ten van een bomvrije schuilplaats in de wo- 'ngen verplicht wordt gesteld. dat in Javasuikerkringen groote teleurstelling niet achterwege is gebleven, is te begrijpen. Door den heer A. W. Volz is o.m. kritiek geuit. Deze suiker-expert wijst er op, dat het j aarlij k- sehe suikerverbruik in Nederland wordt verzekerd door den binnenlandschen bietsuikeroogst en door den aanvoer van 80.000 ton ruwe Javasuiker. De vorming van den reservevoorraad suiker, ad 50.000 ton, kon verkregen worden door uitbreiding van den gesteunden bietenaanplant, dan wel door ver grooting van den aanvoer van Javasuiker. De Re geering besloot tot het eerste, aangezien geen vol doende zekerheid zou bestaan omtrent den aan voer van de Javasuiker. De heer Volz betoogt in de Economisch Statistische Berichten dat- dit risico in ingewijde kringen als gering beschouwd moet worden, „daar bij de moeilijkheden, welke lading voor rekening van den particulierenhandel onder vindt, de scheepvaartmaatschappijen zeer gaarne lading voor rekening van een neutrale Regeering vervoeren en dus ook in tijden, waar particuliere firma's last hebben om vrachtruimte te krijgen, de Nederlnndsche Regeering të dien opzichte in een heel andere positie verkeert. Buitendien zouden de bewuste 50.000 ton reeds in Juni voor afscheep in Java gereed kunnen zijn, terwijl de nieuwe biet suiker pas in October en November hier binnen komt". Daarnaast wijst deze schrijver nog op een andere omstandigheid. De aankoop der Java-sui ker zou de Regeering nl. niets extra's kosten, daar de Nivas het gewenschte kwantum tot een zeer schappelijken prijs heeft aangeboden, terwijl de uitbreiding van den bietaanplant de Regeering, dus tenslotte den consument, weder millioenen aan steun kost. Zou men voorts in aanmerking nemen, dat niettegenstaande de op het oogenblik op Java geldende suikerprijzen de toekomstige afzet vol strekt niet roos-kleurig beoordeeld mag worden, dan zou het bewuste regeeringsbesluit op Java geen goéden indruk gemaakt hebben. Elke medaille heeft nu eenmaal een keerzijde. Zoo is het ook hier. De genomen regeeringsmaat- regel beoogt in de eerste plaats om te voorzien in de noodige levensbehoeften, waaraan ongetwijfeld in den tegenwoordigen tijd de noodige aandacht be steed moet worden. Voorts mag niet uit het oog verloren worden, dat de beslissing onzer Regeering een bevordering der werkgelegenheid beteekent, welke onder de huidige omstandigheden van groot belang is en waarvoor velen uit den aard der zaak uiterst dankbaar zullen zijn. Of het voorts ten aanzien der transportgelegen heid zoo zal blijven, als dat op het oogenblik het geval is, kan niemand zeggen. De oorlogsomstan digheden brengen vele risico's met zich en het is volkomen begrijpelijk, dat men voorzorgsmaatre gelen moet treffen en zich uiterst moeilijk kan ba seeren op een vervoergelegenheid, die van aller hande factoren afhankelijk is. Er zijn nog enkele andere overwegingen, welke de Regeering er ongetwijfeld toe hebben gebracht te handelen, zooals zij gedaan heeft. Zoo is bijv. de Javasuiker-oogst van 1939 geheel verkocht en hebben reeds voor-verkoopen plaats gehad uit den oogst 1940. Als gevolg dezer feiten is het areaal van den aanplant van suikerriet op Java voor 1941 met circa 19 procent uitgebreid. Voorts zijn de Ja- vasuikerprijzen gestegen. De belangrijke verkoopen.' waarvan hier boven sprake is, zijn ten deele een gevolg van het feit, dat de suikeroogst in Britsch-Indië is mislukt. Dit land betrok in de eerste negen maanden meer dan 500 duizend ton Javasuiker tegenover 150 duizend ton in de overeenkomstige periode van 1938. Het is als waarschijnlijk aan te nemen, dat ook in 1940 Java van deze positie in Britsch-Indië zou profi teer en. Overweegt men tenslotte, dat de Regeering, ook bij de beslissing omtrent deze aangelegenheid, het algemeen belang als richtsnoer heeft te kiezen, dan past de genomen bijzondere maatregel in deze bij zondere tijden. „^Tr.nTTC MOLLERUS. zei hij cynisch, „want dan zou je weten, dat het huwelijksleven heelemaal geen vastenavond pretje is, weet je. En vooral niet, als-- je ge trouwd bent met een meisje, waar pit in zit, zoo als ik. Dan zijn integendeel de vastenavond pretjes voorbij." Hij keek op z'n horloge en stond haastig op. ,Ik ben al te'laat!" zei hij zenuwachtig. „Als ik straks thuis kom, zwaait er wat. Want m'n vrouw moet met een vriendin vastenavond vie ren en ik blijf thuis. Want er moet toch iemand op de kinderen passen, niet waar?" (Auteursrecht voorbehouden. Nadruk verboden.) Militaire verloven in Duitschland ingetrokken? BRUSSEL 7 Februari (Havas). De Berlijnsche correspondent van de „Indépendance Beige" meldt dat de militaire verloven in Duitschland zijn inge trokken. V astenavondpret. door J. P. Bal jé. JH.INDELIJK was het er dan toch eens van gekomen. Ik had al zoo vaak gehoord van de vastenavondpret in 't Zuiden van ons land, de radio had me al dikwijls laten hooren hoe vroolijk en gezellig het daar dan toegaat, dat het besluit al lang bij me vast stond, daar toch ook eens bij te zullen zijn. En nu had ik dan m den carnavalstij d een paar dagen vacantie genomen, ik was in den trein gestapt, die me naar één van de bekendste carnavalsoorden van het Zuiden had gevoerd en daar liep ik dan in een stadje, waar men niets dan vroolijke, opge wekte gezichten zag, die zich verheugden op het komende feest van plezier en jolijt. Aangezien ik besloten had in de middaguren alvast eens de kat uit den boom te kijken en kennis te maken met. het mij onbekende stadje, slenterde ik door één der hoofdstraten en ik nam alles, wat me passeerde met interesse op. En onder al die vreemde, onbekende gezich ten zag ik opeens dat ééne bekende gezicht, het gezicht van Frans van Bever, met wien ik mijn schooltijd had doorgebracht en dien ik daarna niet meer gezien had. Natuurlijk stevende ik direct met versnelden pas op hem af. „Hallo, Frans!" zei ik blij. „Wat doet me dat plezier jou te ontmoeten na zoo'n tijd". Even keek hij me aandachtig aan, dan kwam er een trek van herkennen op z'n gezicht en een lach verbreedde zijn mond. „Wei-wel, Piet! Hoe kom jij hier zoo uit de lucht vallen?" ,Is dat daar niet een gezellig café?" wees ik naar den overkant. „Laten we daar even gaan zitten, dan kunnen we op ons gemakje praten". Hij keek even bedenkelijk op z'n horloge. „O!" begreep ik, „Je moet je natuurlijk gereed maken voor de carnavalspret. Maar een half uurtje kan er toch wel af?" „Carnavalspret? Och, dat is het eigenlijk niet. MaarreNog altijd weifelde, hij. „Enfin", zei hij dan, „maar niet langer dan een half uurtje, Piet!" Toen we tegenover elkaar zaten met een glaasje voor ons, keken we elkaar nog eens aan. Als twee goeie kennissen, die het prettig vinden, elkaar weer terug te zien. „Hoe ik hier zoo kwam, vroeg je", ging ik in op z'n vraag van zooeven, „wel ik wou nu einde lijk oak wel eens de vastenavondpret hier mee maken. Bij ons in het Noorden kennen we dat niet en ik verlangde er al lang naar, ook eens on gedwongen de bloemetjes buiten té zetten. Weer eens echt jong te zijn en gek te doen, zonder dat ze je direct in een inrichting opsluiten". „Zoo-zoo!" deed hij weinig enthousiast. „Jij schijnt er niet zoo veel aardigheid in te hebben", merkte ik verwonderd op, „je was an ders vroeger toch ook een echt fuifnummer, Frans. Vier jij geen vastenavond?" Hij schrök op. „Vastenavond?" Er kwam eer trek van weerzin op z'n. gezicht. „Niets meer voor mij, kerel. Dat is afgeloopen". „Hoezoo? Het lijkt me toch aardig, eens uit je gewone doen te zijn. De sleur van je af te schudden. Je gewone masker af te doen, een ander masker op te zetten en dan gewoon te doen". Ik lachte om m'n eigen woordspeling, die echter weinig geslaagd scheen te zijn, want Frans keek nog ernstiger. ,Jk vier geen vastenavond meer!' zei hij met een ernst in zijn stem, die me voorkwam weinig bij de sfeer in de stad paste. ,Ik neb er m'n bekomst van." „Iets gebeurd op vastenavond?" vroeg ik nieuwsgierig. Hij scheen te aarzelen, of hij t me zou ver tellen. Toen knikte hij en vertelde: „Het was het eerste jaar, dat ik hier zat. Ijk stelde me van die vastenavondpret evenveel voor als jij. k Had het óók nooit meegemaakt en ik moet je zeggen, dat ik er plezier in had. In het Zuiden zijn de menschen vlot en jo viaal en vooral op zoo'n avond. Ik had op het kantoor een paar kennissen en die namen me mee. Ze zorgden ervoor dat er 'n paar meiskes bij waren en we hadden schik als nooit te voren. Eén meisje was er bijkerel, wat zat daar pit in. Een stem -als een klokje. Ze hoefde haar mondje maar open te doen en m'n hart sloeg direct met verdubbelde kracht. Ik had haar nog nooit gezien en ze had een masker op, maar je kunt me gerust gelooven, als ik je zeg.datik desondanks wèg was van dat meisje. We dansten en ze scheen me ook nog al te mogen, want tel kens als we verder gingen, nam ze mijn arm. Ik was toen al een jaar of vijf en twintig en mijn dweperigen tijd te boven. Maar toen ze eindelijk het masker af deed, was ik reddeloos verloren. Het stond bij mij vast als een paal bo ven water; zij of geen ander!" Frans keek melancholiek in zijn glaasje. Hij dronk het leeg en klemde de lippen op elkaar. Z'n mondhoeken gingen wat naar beneden, en hii zag er op dat moment zeer zorgelijk uit. „Ik begrijp het al kerel, je hoeft me verder niets te vertellen. N& den vastenavond werd het meisje weer gewoon. Ze vertelde je, dat ze je wel aardig vond, maar dat het daar bij bleef. Ze trouwde met een ander en jijvond geen ander!" Verbaasd keek Frans me aan. Ja!" knikte ik met medeleven. „Zoo gaat het vaak in de wereld. Komt meer voor. Je kan met alles krijgen, wat je graag hebben wilt. Maar is dat nou een reden. Frans, om bij de pakken neer te zitten? Alles slijt, kerel, moet je nou om één meisje zwartgallig worden? Wees wijzer! Frans van Bever knikte heftig. „Ja, jij "®ht makkelijk praten. Maar ik bén inderdaad om dat ééne meisje zwartgallig geworden." .Nonsens", wierp ik tegen. „Heelemaal geen nonsens! Want je hebt net heelemaal bij het verkeerde eind, kerel Ze zei absoluut niet dat ze me wel aardig vond en dat het daarbij bleef. Integendeel, toen ik haar vroeg stemde ze volmondig toeIk had het zwaar te pakken en we zijn hals-over-kop getrouwd! „Wel allemachies", liet ik me verbaasd ontval len, „maar wat zeur je dan toch, Frans?" Wereldwijs keek hij me aan. „Ik kan wel zien dat jij niet getrouwd bent!" 482ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 16de lijst Trekking van Donderdag 8 Februari 1940 Hooge Prijzen 50.000.— 5356 5.0005864 1.500.— 1473 1 2609 1.000.— 6939 9 986 16373 400.— 4901 7094 14018 19 1663 200.— 14201 14683 20300 20892 100.— 1673 2734 459 16 4668 10356 20888 21935 Prijzen van 70. 1134 1251 1496 1574 1777 1836 1953 2183 2223 2277 2573 2656 2805 2859 2887 3030 3093 3134 3344 3464 3541 3642 3674 3679 3689 3806 3887 3977 4067 4249 4327 4356 4394 4398 4465 4547 4563 4628 4641 4669 4803 4934 5077 5102 5145 5227 5285 5338 5362 5437 5597 5645 5703 5707 5746 5771 5874 5945 6299 6601 .6682 8736 6773 6776 6783 6856 6887 6987 7035 7398 7422 7437 7613 7627 7784 7789 7808 7873 3016 8082 8213 8237 8340 8375 8376 8538 8547 8698 8710 8919 8927 9160 9398 9483 9529 9563 9672 9695 9713 9760 9859 9884 9962 10017 10038 10050 10094 10124 10128 10129 10165 10180 10290 10384 10425 10582 10590 10656 10668 10711 10817 10836 11144 11215 11369 11389 11422 11571 11633 11676 11604*11714 11832 12071 12181 12207 12296 12375 12380 12432 12500 12722 12759 12785 12849 12908 13050 13127 13152 13225 13308 13437 13473 13542 13585 13673 13699 13733 13816 13968 14085 14133 14167 14182 14277 14377 14524 14542 14554 14558 14564 14622 14725 14882 15051 15080 15109 15113 15127 15275 15291 15328 15396 15513 15519 15640 15646 15650 15733 15807 15848 15903 15986 16074 16077 16089 16183 16370 16376 16399 16402 16546 16618 16678 16775 16855 16870 17152 17272 17318 17505 17576 17684 17725 17913 17948 18089 18759 18840 19105 19107 19186 19279 19421 19482 19537 19578 19657 19659 19809 19863 20014 20265 20275 20361 20456 20555 20558 20635 20847 20876 20885 21082 21304 21327 21379 21422 21425 21437 21476 21481 21517 215-75 21605 21872 21929 21998 1081 1112 1113 1114 1168 1175 1181 1195 1222 1284 1355 1369 1422 1429 1449 1467 1490 1495 1603 1604 1732 1742 1761 1762 1859 1935 1948 1984 2019 2022 2026 2055 2099 2168 2191 2193 2204 2251 2258 2323 2373 2376 2397 2404 2418 2439 2477 2499 2517 2528 2660 2668 2672 2722 2731 2737 2738 2750 2778 2804 2819 2875 2937 2994 3026 3051 3060 3074 3081 3097 3101 3173 3175 3206 3217 3236 3255 3311 3319 3339 3381 3439 3482 3500 3532 3540 3548 3549 3550 3603 3635 3673 3784 3787 3795 3809 3820 3830 3841 3875 3893 3895 3944 3986 4012 4102 4119 4160 4188 4233 4255 4256 4267 4284 4285 4352 4389 4429 4454 4456 4467 4483 4496 4497 4503 4541 4544 4622 4685 4706 4737 4770 4786 4855 4877 4886 4895 4914 4936 4965 4977 5005 5039 5094 5119 5120 5130 5158 5170 5255 5278 5303 .5319 5347 5360 5424 5440 5489 5497 5580 558(6 5617 5663 5674 5675 5760 5787 5833 5916 5940 5950 5956 5957 5968 5972 5991 6015 6023 6033 6064 6080 6116 6145 6153 6178 6181 6200 6323 6457 6460 6478 6488 6585 6597 6613 6633 6661 6675 6680 6704 6728 6749 6750 675-8 6797 6865 6874 6937 6960 6962 7000 7004 7078 7118 7121 7146 7269 7326 7352 7356 7359 7377 7379 7394 7414 7471 7473 7505 7513 7537 7545 7555 7579 7651 7654 7659 7674 7689 7694 7711 7733 7752 7735- 7843 7855 7909 7916 7958 7982 8189 8021 8202 8071 8284 8090 8314 8112 8346 8123 8389 8146 8415 8181 8448 8512 8525 8552 8562 8612 8650 8664 8762 8782 8817 8835 8863 8923 8944 8946 8960 8977 9055 9101 9175 9258 9270 9275 9286 9361 9471 9508 9568 9613 9691 9728 9765 9775 9820 9894 9932 9937 9950 9993 10078 10086 10088 10099 10115 10121 10122 10131 10143 10166 10168 10176 10182 10247 10269 10300 10333 10401 10429 10440 10468 10533 10543 10547 10640 10676 10686 10716 10726 10729 10772 10774 10785 10814 10915 10919 10930 11017 11043 11051 11108 11155 11159 11217 11289 11302 11304 11330 11341 11357 11361 11384 11393 11417 11432 11442 11445 11505 11519 11540 11541 11547 11614 11641 11677 11737 11818 11855 11869 11871 11878 11889 11946 11963 11971 12033 12048 12066 12069 12079 12116 12126 12132 12139 12167 12235 12243 12272 12303 12382 12389 12464 12475 12519 12536 12549 12555 12641 12647 12681 12682 12692 12700 12740 12813 12851 12935 12944 12971 12983 12996 13005 13015 13027 13037 13047 13227 13238 13283 13293 13334 13353 13357 13402 13425 13499 13517 13529 13581 13614 13616 13629 13664 13719 13747 13753 13775 13805 13813 13863 13900 13914 13948 14024 14054 14064 14088 14111 14139 14179 14203 14215 14254 14288 14300 14310 14331 14347 14397 14398 14412 14480 14491 14497 14510 14561 14589 14594 14643 14682 14702 14717 14746 14764 14805 14820 14825 14682 14702 14717 14746 14764 14805 14820 14845 14864 14905 14949 14964 1970 15002 15034 15063 15153 15158 15191 15196 15211 15217 15245 15248 15302 15315 15343 15377 15430 15455 15505 15506 15531 15541 15588 ,15602 15629 15633 15641 15739 15743 15781 15791 15855 15872 15888 15989 16031 16035 16066 16081 16136 16143 16177 16255 16302 16361 16401 16418 16470 16475 16514 16515 16545 16559 16607 16619 16623 16718 16759 16772 16859 16867 16874 16904 16921 16930 16950 17075 17077 17110 17118 17137 17197 17209 17228 17305 17345 17348 17354 17355 17478 17480 17503 17537 17540 17557 17577 17657 17678 17717 17731 17736 17795 17846 17887 17935 17951 18005 18023 18033 18038 18074 18250 18279 18294 18327 18332 18339 18413 18464 18485 18505 18574 18664 18688 18700 18709 18720 18772 18807 18821 18828 18848 18861 18876 18965 18975 19015 19094 19128 19162 19166 19182 19211 19270 19321 19323 19346 19349 19365 19379 19388 19402 19429 19473 19498 19531 19672 19689 19786 19803 19823 19835 19836 19841 19853 19885 19900 19921 19964 20008 20104 20115 20151 20234 10260 20283 20284 20304 20305 20355 20370 20416 10443 20453 20500 20517 20522 20544 20564 20593 10633 20636 20668 20743 20815 20821 20857 20887 10951 20961 20977 20982 21017 21043 21069 21125 21136 21225 21259 21262 21263 21322 21324 21332 21339 21362 21407 21460 21484 21491 21514 21515 21529 21551 21555 21577 21630 21642 21648 21671 21711 21716 21740 21785 21798 21800 21818 21832 12833 21855 21860 21867 21895 21907 21968 21974 Verbetering 5e Klasse 13e Lijst 7773 m. X. 7773 met f10.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3