t 1 Sociale kwesties aan de orde. a mm n iirCTi miiirs Amsterdam's raad debatteert over het raadhuis. <ans op een luchtdienst naar Z. Afrika? K. L. M. bereidt studie- vluchten voor. D'O nt D E RDAG 8 FEBRUARI 1940 EERSTE KAMER Waarom mogen werkloozen geen sneeuw ruimen DEN HAAG Woensdag. 'ten regende het, dat het goot. Toch moesten ndaag nog terugdenken aan het achter ons yjie sneeuwtijdperk Immers de hearen Ge 1- jjggenu en 00]c (je S-_cji senator Hiem- "begrepen niet waarom de werkloozen niet in stra.„rruiming de overtallige sneeuw hadden W en opruimen. Laatstgenoemde spreker meen- me{. het oog op de moeilijkheden die zich ^e'opzicht in sommige ingesneeuwde dorpen m y0orgedaan, dat men te dezen misschien 1 wat al te star was geweest op het Departe- t Overigens zij van het betoog van dezen s.-d. ^rdvoerder nog vermeld, dat hij nogal sceptisch wek te staan tegenover vervanging van de werk- j Mheid 'door werkverschaffing. Zijn partijgenoot 100j Bella meende dat we door verkorting van den arbeidstijd al gauw door de werkloosheid heen ^Mevr^Rd b b i u s-p elietier (s.-d.) sprak te il het denkbeeld van verbod van arbeid voor ge- f wde vrouwen en was blij, dat het thans van de Ïm is Op knappe wijze schetste zij het psychisch Ünndende van het werk aan den loopenden band. we een ander sociaal-democraat had zich laten Sen te weten de heer v. d. Bilt, die het goed- ïpurde' dat de Minister een beknopt programma St en die een juichkreet in den lande aankon- 5vde wanneer eenmaal de wettelijke vacantie-re- 5nt tot stand zal komen. Kortom deze afgevaar digde stelt vertrouwen in minister v. d. Tempel. 0M' 'M IPS' Mn Uw gulden duurt langer wanneer U inplaats van z.g. goedkoope lampen de oerzui- nige Philips „Bi-Arlita" lampen laat branden.Tegenover de be sparing, die de Philipslamp U brengt, speelt de aanschaffings prijs nauwelijks een rol, de Philipslamp bespaart Unieer dan haar><"*;"" heele aan- schaffings- - prijs f A. bedraagt m (Adv. Ingez. Med.) In zekeren zin bleek dit ook het geval zijn met pi'of. Diepenhorst (a.-r.) die immers te ken nen gaf het optreden van dezen bewindsman niet in bijzondere mate verontrustend te achten. Spr. prefereerde zoo vernamen we verder een vacantie-reglementeering a la Romme, dat wil zeg gen een erkennen van wat' uit het vrije bedrijfs leven opkomt in plaats van een regeling van bo venaf opleggen. Verder constateerde hij, dat het inzicht van velen- inzake 't vraagstuk van ver korting van den arbeidstijd bij tal van menschen is veranderd; gelukig blijkt de tegenwoordige Minister het standpunt van zijn voorganger te deelen, dat er alleen verkorting van den arbeids tijd dient plaats te hebben, waar meer dan 48 uur per week gewerkt wordt. De heer De Bruyn (r.-k.) gaf uiting aan de vrees, dat de wegen tussohen hem en den Mi nister nogal uiteen zullen loopen; men denke aan de kwestie van de gehuwde vrouw, aan het ver richten van arbeid van meisjes beneden de 16 jaar in de fabrieken, aan 't feit, dat deze afgevaar digde liever spoedig een wettelijke regeling i.z. de werkloosheidsverzekering dan i.z. de vacantie tot stand zou zien komen. Verkorting van den ar beidstijd zou niets anders dan een saluut aan een leuze zijn. Doelmatige arbeids-spreiding zou heel wat meer waard wezen. Spr. vroeg tenslotte hoe het gaat met het halen van de werkloozen uit de werkloosheids-sfeer. Tot besluit van den dag (Donderdag is de Mi nister aan het woord) pakte mr. v. Bönning- h a us en (nat.-soc.) op een wijze, die hem de felste communistische volksredenaar niet zou ver beteren, in de heftigste termen uit over arbeids toestanden, speciaal in Twente, waarbij de onder nemers het, wegens hun „hardheid'5 moesten ont gelden. Zorg voor eigen volk was de leuze van den nat.-soc. spreker, van wien overigens nog ver meld zij, dat hij, als een bewijs dat Nederland- sche arbeidskrachten in het buitenland er zoo triest aan toe zouden zijn, meende te mogen aan voeren, dat zeSarie Mareis zingen! E. v. R. DORDTSCHE PETROLEUM INDUSTRIE MAATSCHAPPIJ N.V. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Dordtsehe Petroleum In dustrie Maatschappij N.V., bijeengeroepen om te voorzien in de vacature van de directie, ontstaan door het overlijden van den heer H. Blok Wy- brandi en in de vacature in den Raad van Com missarissen, ontstaan door het overlijden van den heer mr. R. van Rees, werden op aanbeveling van den Raad van Commissarissen tot lid van de di rectie benoemd, met 24 stemmen en 6 blanco, de heer jhr. A. Stoop en tot commissaris met alge meene stemmen, de heer Allard Pierson. Texel brengt levensmiddelen naar Vlieland. Vrachtauto kon de „Vliehors" niet bereiken. Acht mannen, die Woensdagmiddag om één uur met een ijsvlet van De Cocksdorp zijn vertrokken, teneinde een hoeveelheid levensmiddelen van Texel naar het geïsoleerde Vlieland over te brengen, zijn 's avonds half zeven in De Cocks dorp teruggekeerd. Om vier uur heeft de expeditie de Vliehors be reikt. Alvorens zij van De Cocksdorp waren ver trokken, hadden de mannen afgesproken, dat een vrachtauto van Vlieland naar het einde van de Vliehors zou komen om de levensmiddelen over te nemen en verder te expedieeren. Men verwon derde zich bij de aankomst op de Vliehors, dat de auto nergens te bekennen was, doch latei- bleek, dat deze op de helft van de uitgestrekte zandplaat in de sneeuw was blijven steken. De chauffeur heeft zich naar alle waarschijnlijkheid te voet naar Vlieland terug begeven. De mannen laadden de levensmiddelen van de vlet en lieten deze met een zeil overdekt op de zandplaat achter. Vervolgens keerden zij naar De Cocksdorp terug. De deelnemers aan deze expeditie hadden vele moeilijkheden op hun weg naar de Vliehors on dervonden. Men zou heden wederom een vrachtauto van Vlieland laten vertrekken om de levensmiddelen op te halen. Dispensaties Rijksbureau voor huiden en leder ingetrokken. Het rijksbureau voor huiden en leder heeft, naar wij vernemen, de dispensatie van de verplichting tot inschrijving bij genoemd rijksbureau, gepubli ceerd in de Nederlandsche Staatscourant van 15 en 16 December j.l., met ingang van 8 Februari a.s. ingetrokken wat betreft schoenfabrikanten, drijfriemenfabrikanten, lederwarenfabrikanten. Naar verluidt is de directeur van genoemd rijks bureau voornemens om de dispensatie van het verbod om zonder vergunning leder te koopen, verkoopen, bewerken, verwerken, doen bewerken, doen verwerken of af te leveren voor verschillende groepen van ondernemingen, waaronder de bo venbedoelde, binnenkort in te trekken. Alsdan zullen deze ondernemingen zonder schriftelijke vergunning van den directeur deze handelingen niet meer mogen verrichten. Een dergelijke vergunning zal, behoudens zeer bijzondere gevallen, uitsluitend worden verleend aan die ondernemingen, welke bij het rijksbureau zijn ingeschreven. 82.000 maal werd zakenverlof gevraagd. Wij hebben eenige inlichtingen kunnen ver krijgen omtrent het „Bureau verloven aan mi litairen". Van eind September tot 1 Februari werden bij genoemd bureau ruim 82.000 verzoeken tot het verkrijgen van zakenverlof ingediend; ruim 73.000 verzoeken v.-rden afgehandeld, waarbij in totaal meer dan 1.100.000 dagen zakenverlof aan belanghebbenden werden toeges-taan. Deze ver lofdagen worden door de commandanten van de oorlogsonderdeelen geleidelijk aan de betrok kenen verleend, waarbij rekening wordt gehouden met het percentage, dat tegelijkertijd met za kenverlof afwezig mag zijn. De overige verzoeken zijn nog in behandeling, aangezien alvorens een beslissing kan worden genomen omtrent ejk verzoek advies wordt ingewonnen, waarmedeuiteraard eenige tijd is gemoeid. Van de verleende verloven werden ruim 43 pCt. aan landbouwers en bijna 38 pCt. aan middenstanders (hierbij inbegrepen kleine zelfstandigen) toegewezen. Dat bij h^t personeel van de oudere lichtingen meer behoefte bestaat aan zakenverlof dan bij personeel van de jongere lichtingen, blijkt uit het feit, dat van de 'verloven ongeveer 60 pCt. aan de eerste en ongeveer 40 pCt. aan die tweede categorie worden toegestaan. ERNSTIG ONGEVAL IN STAATSMIJN MAURITS. De houwer Duckers uit Urmond is op de staats mijn Maurits -met den rechter arm bekneld ge raakt tussehen een drijfriem en een transport band. De arm werd verbrijzeld. D. is naar het -hospitaal te Heerlen overge bracht, waar de ann geamputeerd is. Het stadhuis-debat is in den Amsterdamschen raad begonnen. De hoofdzaken, waar het bij dit debat om gaat lijn: le. De voordracht van B. en W., om zich voor oen bouw van een nieuw stadhuis aan het Frede- riksplein in verbinding te stellen met de architec ten-combinaties DuintjerKomter en Berghoef Vegter, ten einde van haar ontwerpen te krijgen, Waaruit zoo mogelijk een keuze voor het definitieve ontwerp kan worden gedaan. Na de openbare en besloten prijsvraag dus nog een derde ronde. 2e. De nota-Boissevain, die een nader onderzoek Wenscht naar een geschikt terrein op stedebouw- Kimdig gebied. Ook wil hij, dat de raad zich nader Uitspreekt over de representatieve ruimten, admi nistraties, diensten en bedrijven, welke in het nieuwe stadhuis een plaats zullen moeten vinden. Vele leden hebben het woord over de kwestie gevoerd, en heden wordt het debat voortgezet. De heer S e e g e r s. (c.p.n.) kwam met een motie, waarin o.m. wordt uitgesproken, dat Publieke Wer den in het nieuwe raadhuis huisvesting moet wor den verleend. Verder wilde hij B. en W. uitnoodigen, zich in verbinding te stellen met de architecten combinatie M. Duintjes en R. Komter en de architectencombinatie J. F. Berghoef en ir. J. J. M. t avI'- ten ein^e te trachten, van hen voor dit S ontwerpen te verkrijgen, waaruit zoo mo- Seujk door den Raad een keuze voor het definitieve ontwerp kan worden gedaan. En ten slotte om een commissie te doen benoemen door den Raad, be ende uit eenige bouwtechnische deskundigen en «ion van den Raad, teneinde bij het oplossen der deze voorbereiding opkomende vraagstukken, ge raadpleegd te worden. WIELRIJDER DOOR VEE-AUTO GEDOOD. Twee landbouwers keerden Woensdagmorgen per fiets van de Boreulosche veemarkt huiswaarts. Een vee-auto uit Oldebroek kwam hun op den Lo- chemscheweg onder Borculo achterop. De bestuur der gaf een signaal, waarop de mannen, die naast elkaar reden, achter elkaar gingen rijden. Toen de wagen gepasseerd was en de voorste rijder achter om keek, zag hij tot zijn ontsteltenis, dat zijn met gezel, de 55-jarige landbouwer H. Wormgoor uit Geesteren, naast zijn fiets op den grond lag. Tegelijkertijd passeerde een militaire auto. De bestuurder van dezen wagen zag den man liggen, waarop hij in allerijl de vee-auto achtervolgde. Hij slaagde er in deze in te halen en beide wagens keerden naar de plaats des onheils terug. De chauffeur van den veewagen verklaarde niets van het ongeluk te hebben gemerkt. Dr. Van Rekum uit Geesteren verleende de eerste hulp en consta teerde een schedelbasisfraetuur met doodelijken af loop. Men vermoedt, dat het slachtoffer - is ge slipt. Weer A. T. O.-diensten over den Afsluitdijk. Naar wij vernemen is het reizigersvervoer van de A. T. O. over den afsluitdijk heden gedeeltelijk hervat. In elke richting zijn twee ritten gemaakt. Het goederenvervoer over den afsluitdijk is heden volledig hervat. Distributie van vleesch in blik. De minister van sociale zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij in verband met de nog steeds aanhou dende koude, kan goedkeu-ren, dat aan die per sonen, welke voor de distributie van vleesch in blik in aanmerking komen, gedurende drie ach tereenvolgende weken zoo mogelijk aanvan gen de in de week van 5 Februari 1940 hoven de vastgestelde kwanta, -thans ook één blik vleesch per weeik extra zal worden verstrekt. Voor zoover die voorraad, in een gemeente daartoe niet toereikend is, kan het gemeentebestuur per om gaande een extra hoeveelheid bij den rijksdienst der levensmiddelendistributie aanvragen. Echter zullen per week nimmer twee (of drie) blikken gehakt tegelijk mogen worden verstrekt. BELEEDIGING VAN MINISTER VAN DEFENSIE. In hooger beroep van een vonnis van de Haag- sche rechtbank, waarhij veroordeeld is tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met drie jaar proeftijd en een geldboete van 200, suibs. 100 dagen hechtenis, stond, de hoofd opsteller van het Nationale Dagblad, mr. M. M. Rost van Tonningen Woensdagmiddag voor het Haagsche gerechtshof terecht. Het betrof hier een artikel in het „Nationale Dagblad" van 19 Juli 1939, getiteld; „De onr id dierlijkheid van mi nister Van Dijk", in welk artikel zinsneden voor kwamen, welke beleedige-nd voor den toenmaligen minister van defensie werden geacht. De advo-caat-generaal vorderde bevestiging van het vonnis der rechtbank. Oud-minister Deckers voorzitter der A. N. V. V. In de vergadering van het hoofdbestuur der alge meene Nederlandsche vereeniging voor vreemde lingenverkeer, welke Woensdag in Den Haag plaats had, werd als opvolger van C. R. T. baron Krayen- hoff de oud-minister mr. dr. L. N. Deckers met algemeene stemmen tot voorzitter der A. N. V. V. gekozen. Distributie van vatgroenten. De minister van sociale zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen medege deeld, dat hij daartoe in de gelegenheid ge steld door zijn ambtgenoot van economische zaken heeft kunnen goedkeuren, dat zoover een gemeente deelneemt aan de distributie van groenten in blik, tevens aan de daarvoor in aan merking komende personen vatgroenten mogen worden verstrekt. Aangezien de distributie van dit product echter in handen is gelegd van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, geeft de minister aan de gemeentebesturen in overweging zich desgewenscht met een verzoek terzake tot ge noemde centrale te wenden.- Vrachtdienst Lemmer-Urk geslaagd. In verband met den ingetreden dooi is heden het stoomgemaal te Tacozijl in werking gesteld. Het ijs in de omgeving van Lemmer zal daardoor onbetrouwbaar worden, zoodat de vrachtdienst tussehen Lemmer en Urk over het ijs niet meer onderhouden kan worden. Woensdagmiddag om vijf uur is de laatste vrachtauto van Urk naar Lemmer vertrokken. PROPAGANDA VOOR DE HOOFDSTAD Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft be sloten binnenkort een aanvang te maken met de uitgave van een maandblad, -waarin zoowel de activiteit van de gemeentelijke diensten en be drijven als die van den particulieren handel en nijverheid zullen worden weergegeven. Zaandam's havens opengebroken, De strijd, welke de „Daniël Goedkoop" Woensdag tegen het ijs in de Zaandamsche haven heeft ge voerd was een uiterst zware en de sleepboot is er dan ook niet zonder averij afgekomen. Tegen elf uur verliet de „Daniël" de Amsterdam- sche haven. Nadat het gelukt was de nieuwe haven te Zaandam open te breken, begaf het schip zich naar de oude haven, waar het breken aanvankelijk vrij vlot verliep. Af en toe gebeurde het, dat tot een hoogte van een meter schotsen gebroken moesten v/orden. Doch na veel moeite wist men hier in te slagen. Omstreeks half drie echter moest de schroef van de „Daniël Goedkoop" het tegen het ijs afleg gen en brak. De „Henriëtte Goedkoop" van de reederij Goed koop werd uit Amsterdam ontboden om de „Daniël" naar de hoofdstad terug te sleepen, waar het schip bij de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij van een nieuwe schroef werd voorzien. Het lag in het voornemen van de reederij Goed koop heden de oude haven van Zaandam, althans het gedeelte, dat Woensdag niet aan de beurt is ge komen, open te breken. Prinses Beatrix dankt hartelijk voor alle gelukwenschen op 31 Januari l.l. ontvangen Besprekingen hebben een goed verloop gehad. .Reiger" te Napels gearriveerd Passagiers Zaterdagmiddag weer in het land. NAPELS, 7 Februari (A.N.P.-speciale dienst). Hedenmiddag om half drie precies, overeenkom stig het op het reisschema vastgestelde tijdstip, is het K.L.M.-vliegtuig de „Reiger" van zijn speciale vlucht naar Zuid-Afrika teruggekeerd en op het vliegveld van Napels Campodiohirio geland. Alle deelnemers aan de reis, die van hier ver trokken, waren, zijn ook in Napels teruggekeerd, met uitzondering van één passagier, die in Zuid- Af rika is gebleven, doch in wiens plaats een an dere Nederlander, dié passage naar Holland zocht is medegekomen. Op twee dagtrajecten heeft de „Reiger" boven dien eenige passagiers meegenomen. De tocht is uitmuntend verloopen en alle passa giers waren dan ook opgewekt, zoowel over hun verblijf in de Unie, als over den prachtigen tocht, waarbij zij in vogelvlucht de wonderen van het tot voor kort nog onbekende Afrika hebben kun nen gadeslaan. Gedurende de geheele reis heb ben zij gelegenheid gehad belangwekkende bij zonderheden langs de route te bezichtigen. Na aankomst te Bulawayo maakten zij een tooht door het prachtige bergland door Noord- Rihodesia naar het graf van Cecil Rhodes. Te Nairobi werden zij, evenals op de uitreis, op een hartelijke wijze verwelkomd door de kleine Nederlandsche kolonie. Te Khartoum wa ren zij de gasten van de Royal Air Force-club, waar zij verwelkomd werden door een thans Britsöh-genaturaliseerd Nederlander, die zelf lui tenant-vlieger bij de Engelsohe luchtmacht is en den laatsten avond te Alexandrië waren zij na een cocktail-partij bij den K.LM.-vertegenwoor- diger, den heer Van der Zee, vereenigd aan een geanimeerden maaltijd, aangeboden door den com mandant van de „Reiger", gezagvoerder Blaak. Te Napels was o.a. de KL.M.-gezagvoerder Smirnoff aanwezig, die deze week met de „Peli kaan" naar Indië vertrekt. Te Athene had men een ontmoeting met de „Torenvalk", die onder commando van Evert van Dijk op weg was naar de Oost. Als wij de vlucht in alle opzichten geslaagd noemen, geldt dat in de eerste plaats voor de bemanning, die zonder eenige stoornis den tocht op vlotte wijze heeft kunnen maken dank zij de uitmuntende outillage langs de geheele route, die het mogelijk zou maken onmiddellijk een regelmatigen luchtdienst naar Zuid-Afrika te openen, indien de K. L. M. daartoe vergunning zou krijgen. In de tweede plaats kan de vlucht ge slaagd genoemd worden, omdat de bespre kingen, die de vertegenwoordiger der K. L.M., de heer Reyer, in Zuid-Afrika hierover gevoerd heeft, een zoodanig verloop hebben gehad, dat de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht, dat pogingen van de K.L.M. in- deze richting een redelijke kans van slagen zullen hebben. Vanavond zijn bemanning en passagiers van de „Reiger" nog doorgereisd naar Rome, vanwaar zij morgenochtend naar Parijs vertrekken. Zij kun nen niet eerder dan Zaterdag met een directen trein uit de Fransche hoofdstad naar Nederland doorgaan. Deze trein arriveert Zaterdagmiddag te 16.42 uur te 's-Gravenhage en te 17.33 uur te Amsterdam. Aan de tafel van B. en W. tijdens de behandeling van de bekende raadhuis- kwestie door den Amsterdamschen ge meenteraad, waarmede Woensdag een aanvang werd gemaakt Tussehen Lissabon en Paramaribo. In welingelichte kringen van het ministerie van Handel te Washington verluidt, volgens United Press, dat de 'K.L.M. voor de lente een aantal studievluchten op papier heeft staan ter voorbereiding van een geregelden luchtdienst tus sehen Paramaribo en Lissabon via Kaap Verde (in. Afrika). Op deze studievluchten de afstand tussehen Paramaribo en Kaap Verde bedraagt ongeveer 2200 mijlen zullen expresspostzendingen wor den vervoerd. Wanneer de dienst eenmaal gere geld is, zullen tweemotorige D.C. 3's worden ge bruikt. Tevens wordt medegedeeld, dat de Zweeasche en Noorsahe lijnen met haar plannen voor een transatlantischen dienst tussohen Scandinavië en de Vereenigde Staten voortgang vinden. Beide maatschappijen hebben, zooals bekend, vertegen woordigers naar de Vereenigde Staten gezonden om een wekelijkschen Oceaandienst voor te be reiden,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5