De Zweedsche bladen trekken fel van leer tegen de Russen. NAAR FINLAND. Uit de Pers. Onze bijzondere medewerker schrijft ons uit Stockholm, d.d. 30 Januari: In den afgeloopen nacht zijn hier berichten bin nengekomen over heftige bombardementen, waaraan Helsinki, Viborg en vooral Aabo gister middag hebben blootgestaan. Het grootste zie kenhuis van Viborg is na een aanval met brand bommen in vlammen opgegaan: 21 patiënten en verpleegsters kwamen daarbij om het leven. Ook Aabo, dat toch al uiterst zwaar geleden had o.a. is het grootste hotel, Hamburger Börs, geheel in gestort lieeft gisteren een kwaden dag door gemaakt. Circa dertig menschen kwamen tijdens een hevig bombardement om, en de verslaggevers van de Zweedsche bladen melden, dat de stad ernstiger beschadigd is dan ooit te voren. In Helsinki werd vier keer alarm gemaakt, maar daar schijnt de luchtafweer goed op streek te zijn! Er wordt weinig schade gemeld. Een der tienjarige .jongen werd doodelijk getroffen. De Zweedsche bladen zijn vandaag uiterst heftig en voor de krantenbureaux stonden vanmorgen veel druk pratende en gesticuleerende menschen. De speciale verslaggevers, die in zwermen naar Fin land zijn gestuurd, weten te melden, dat de Rus sische vliegers opdracht hebben om vooral Roode- Kruis-inrichtingen, veldlazaretten, ziekenhuizen en arbeiderswijken onder vuur te nemen. Zulks wordt bevestigd van de zijde der Engelsche La.- bour-delegatie onder leiding van Sir Walter Ci trine, en door een Zweedsche missie onder aan voering van een Rijksdaglid. Ofschoon deze on derzoekers bij aankomst in Helsinki niets achter den rug hadden dan de treinreis van Aabo, ver telden zij den journalisten, dat het duidelijk is, dat de Russen het op de bovengenoemde objecten bijzonderlijk hebben begrepen, en deze verzeke ring wordt in de Zweedsche bladen dan weer be vestigd door een bericht over twee Russische ge vangenen die van streek raakten toen men hen wegens opgeloopen verwondingen naar een zie kenhuis wilde brengen! Juist op ziekenhuizen hebben onze vliegers het gemunt", zeiden zij, Ik twijfel er niet aan, of deze en dergelijke berichten bereiken ook de Nederlandsche pers. Misschien heeft die ook al het bericht gehad, dat de Russen tegen de burgerbevolking van Finland bij voorkeur dum-dum-kogels gebrui ken. Dat stond gisteren, vergezeld van woedend commentaar, in de Zweedsche bladen. Natuur lijk kan ik van deze berichten de juistheid noch bevestigen, noch ontkennen. Eerst mor gen tegen 12 uur hoop ik, na een vliegreis via het Zweedsche Simdsvall naar Vasa, in Finland aan te komen, en op dit oogenblik heb ik der halve geen bevoegdheid tot oordeelen. Wanneer ik toch aan deze berichten en de daarmee samenhangende feiten en toestanden eenige be schouwingen ga wijden, doe ik dat niet om de eene partij tegen de andere te verdedigen en zeker niet om recht te praten wat krom is. Maar wel omdat ik het zoo betreur, dat door allerlei stemmingmakerij de aandacht van de hoofdzaak wordt afgeleid. Die hoofdzaak is en blijft, dat de Russen een misdadigen, onuitgelokten overval op een buurland, medelid van den Volkenbond, ondernemen en dat de politiek van de Sovjet- Unie niet anders dan als uiting van steenhard imperialisme kan worden opgevat. Wie die feiten vasthoudt, heeft geen sensaties noodig om bitter verontwaardigd te zijn, noch om diep medelijden te gevoelen met het lot van het Finsche volk. Dat de Russen ziekenhuizen arbeiderswijken bombardeeren, maakt de zaak waarom het gaal; niet erger. Oorlog is oorlog en indien het juist is, wat ik omtrent de Rus sische tactiek op gezag van anderen hierboven vermeldde, bewijst dat dunkt mij alleen, hoe naïef al het gedoe over „humaniseering" van den oorlog is. Precies dezelfde klachten over bombardeeeren van Roode-Kruis-treinen, zieken huizen en arbeiderswijken, alsmede over bruik van dum-dum-kogels, hebben wij de ■laatste jaren vernomen: van de Chineezen tegen de Japanners, van de Abessyniërs tegen de Italianen, van de Spaansche regeeringsge- trouwen tegen de aanhangers van Franco en van de Polen tegen de Duitschers. Precies de zelfde dementi's, die Moskou nu terzake ver spreidt, hebben wij uit Tokio, Rome, Burgos en Berlijn te lezen gekregen. Het menschelijk ge weten wordt blijkbaar en gelukkig nog altijd geraakt, wanneer men het ervan beticht, dat het geen erbarmen kent met zieken, mis- deelden, hulpbehoevenden en kinderen. De „humaniseering" van den oorlog —wat is zij anders dan een hopeloos pogen om kool en geit te sparen, om oorlog te voeren en toch nog men schelijk te blijven? Ik geloof, dat Finland, als zooveelste in de steeds langer wordende rij bezig is te ondervinden, dat dit sparen van de kool en de geit In de werkelijkheid tot de onmogelijkhe den behoort. A la guerre comme a la guerre, zegt een eerlijk Fransch spreekwoord. Al wat Flnsch is, is voor de Russen „vijand", en een vlieger die bovendien zelf aan aanvallen "bloot staat, heeft geen kans om wèl op de kazernes maar niet op het ziekenhuis, wèl op een villa, maar niet op een arbeiderswijk te mikken.Hij duikt in razende vaart naar beneden, gooit zijn bommen, en stijgt weer op. Alles is „vijand" en elke ruïne, elke doode, is „triomf". Er is trouwens in de berichten over de Russische bomaanvallen een zoo felle tegen spraak, dat ik niet recht begrijp hoe de couran ten kunnen verwachten, dat het publiek er over heen zal kijken. Dagelijks lees ik hier, dat de Russen wel voortreffelijke vliegtuigen hebben, maar dat de vliegers niet deugen: zijkun nen niet richten! Bommen, blijkbaar gemunt op een electrische centrale, kwamen een kilome ter of 15 verder terecht, zoo lees ik. „Het bombardement op Viborg, Vrijdag j.l., richte weinig schade aan, vrijwel alle bommen kwamen in parken of in het water terecht", zegt een spe ciale verslaggever. Hoe rijmt dat met het vol maakt geslaagde mikken op ziekenhuizen en ar beiderswijken? Het rijmt niet. Ik voor mij ben er van overtuigd, dat men alleen dan eerlijk is. wanneer men zegt: de vliegers zijn den eenen keer „gelukkiger" dan den anderen. Of, omge keerd: de aangevallen Finnen hebben vandaag meer ongeluk dan gisteren. Oorlog is oorlog. Oor log is onmenschelijk. De „gehumaniseerde" oorlog is een ontoereikend doekje voor een bloedend geweien. De lezer moge mij deze overpeinzing willen vergeven. Haar nut kan alleen zijn, dat hij weet. hoe ik tegen de dingen aankijk. Ik doe dat zon der eenige vooropgezette meening. Wie zich al leen maar tevreden kan voelen met verwoede stukken tegen die gemeene ziekenhuisbombar- deerders, abonneere zich op de corresponden ties van Zweedsche, Noorsche en Deensche bla den. De verslaggevers kunnen zeker zijn van een eereplaats op de frontpagina'als zij het er maar dik bovenop leggen: en dat is sommigen hunner waarlijk toevertrouwd. Zij kweeken er een heftig anti-Russische stemming mee. die evenwel niet meer uit een standvastige beoordeeling van de hoofdzaken voortvloeit, maar die steunt op opge- zwiepte sentimenten. Niemand is ermee gebaat. Al dat hitsen en haten schuift onze erbarmelijke wereld dichter naar den rand van den afgrond. Ik heb nooit in „gehumaniseerde" inbrekers geloofd of in kieskeurige brandstichters. Neen, Hel ontslag van generaal Reynders. Naar wij vernemen is door den minister van algemeene zaken a.i. en van defensie, in antwoord op de schriftelijke vraag van den lieer Van Poll, luidende: „Is de regeering bereid de Kamer volledig in te lichten omtrent de aanleiding tot het verzoek van generaal Reynders om ontslag als opperbevel hebber van land- en zeemacht en omtrent de overwegingen, welke tot de inwilliging van dat verzoek hebben geleid", hedenochtend bij de Tweede Kamer het volgende bescheid ingezonden: De regeering moet tot haar leedwezen deze vraag ontkennend beantwoorden,daar zij het verleenen van de verzochte inlichting strijdig acht met het belang van den Staat. Zij kan er slechts aan toevoegen, dat het ver schil van meening. hetwelk tot de ontslagaan vrage leidde, niet ligt in een der aangelegen heden, welke zij tot dusverre in de organen der publieke opinie genoemd zag. Ware zulks wel het geval, dan zou zij tegen het verleenen van de verzochte inlichting geen bezwaar kunnen maken. Vanzelfsprekend is, dat het verschil evenmin ligt op het gebied van de handhaving der neutraliteit, waaromtrent onder de overgroote meerderheid van ons volk, laat staan onder hen die verantwoordelijk heid dragen, niet het geringste verschil van inzicht bestaat. Het verschil ligt in vragen van militair beleid, waarover in het openbaar geen gedachtenwisseling gevoerd, en zelfs geen aanduiding gegeven kan wor den, zonder het staatsbelang te schaden. wie zoo'n doel wil, aanvaardt ook de middelen. Ik veracht de inbraak meer dan het breekijzer, de brandstichting méér dan het blik benzine. Wat Rusland doet tegen Finland, is voor mij een exempel van moderne inbrekerspolitiek. Aan die overweging heb ik schoon genoeg om principieel te staan aan de zijde van de overweldigden. Zij de Filmen, vormen geen volk van engelen, geen volk zonder fouten. Zij hebben in den loop dei- jaren dingen gedaan, die ik onverstandig of zelfs gevaarlijk acht. Zij handelden niet altijd zoo, als ik het graag had gezien. Zij hebben de Russen meer dan eens hard op de teenen getrapt. Laat ons niet gaan zwijmelen en idealiseeren. Maar laten wij vasthouden aan werkelijkheden en hoofd zaken. Aan niets ter wereldhebben de Finnen verdiend, door de Russen aangevallen en plat getrapt te worden. Ook wie bedenkingen tegen hun politiek heeft en in een volgenden brief zal ik daarop terugkomen moet toegeven dat zij een schaamteloozen roofoverval als dien van de Russen nooit of te nimmer rechtvaardigen kunnen. En wie aan dit inzicht vasthoudt, staat heel wat sterker dan hij, die voor zijn verbit tering en verontwaardiging nog behoefte heeft aan allerlei gruwelijke verhalen over het bijzon der onmenschelijke juist van dezen Russisch- Finschen oorlog, verhalen, die wij uit alle oor logen kennen, en die evenzoovele illustraties zijn van deze ééne waarheid, dat, gelijk de Zweedsche Koning het voortreffelijk heeft ge- elke oorlog onmenschelijk is en een ver nedering voor de menschehjke beschaving. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). Caféhouder uit Aalsmeer veroordeeld. Keesje de Ruyter mag des avonds geen biljart-séance geven Keesje de Ruyter, het befaamde biljartwonder uit Waalwijk had op den avond van 22 December een biljart-séance gegeven in een café te Aalsmeer. De arbeidsinspectie maakte proces-vermaal op te gen den caféhouder omdat er des avonds na 8 uur in het café werd gearbeid door iemand die iemand was Keesje die nog niet den bij de wet vastgestelden leeftijd had bereikt. De Ambtenaar van het O.M. had 14 dagen gele den f 20 boete geëischt en als zijn meening uitge sproken, dat het biljarten als biljart-séance wel opgevat moet worden als het verrichten van ar beid in een café. De Kantonrechter was het daar mee eens en veroordeelde den verdachte heden morgen tot een geldboete van f 15 of 10 Engelsch tankschip loopt op een mijn. LONDEN, 7 Febr. Het Britsche tankschip „British Councillor" (7048 ton) is in de Noord zee op een mijn geloopen. De bemanning, die uit 47 koppen bestond, is aan land gegaan. (United Press). Nijmegen treft voorbereidingen. Door middel van palen, waartusschen klei en mest wordt opgehoogd, sluit men de ^r^nte Straal af zoodat bij den te verwachten was van de Waal het water geen overstrooming kan veroorzaken De wisseling in het opperbevel. Aan het aftreden van generaal Reijnders als opperbevelhebber van land- en zeemacht hebben verschillende bladen artikelen gewijd. De „Nederlander" (c.h.) verheugt zich er over, dat het communiqué, hetwelk sprak van „Verschil van inzicht met de regeering ten aanzien van vraagstukken van technisch militairen aard," ver schillende bronnen van ongerustheid heeft wegge nomen. „Ten eerste staat de neutraliteitspolitiek buiten de kwestie en dan is er voorts het feit, dat èn de minister van Defensie één van onze allerbeste militaire deskundigen èn de nieuwe opperbevelhebber zich met den technisch- militairen weg, dien de regeering in afwijking van generaal Reijnders wil gaan, vereenigd hebben. Daarbij kan worden opgemerkt, dat de minister van Defensie bij het uitstippelen van dien weg leiding heeft gegeven." Dit overwegende, staat het wel vast, zegt het blad, dat onze defensie bij liet volgen van dien weg zeker niet slechter af zal zijn dan in het geval, dat gene- aal Reijnders' inzicht de zege zou hebben wegge dragen. „De Standaard" a.r., ziet verlangend uit naar eenige nadere opheldering. Het blad meent te kun nen zeggen, dat de keuze van den opvolger geen aanleiding tot critiek geeft. „Wij meenen zelfs te weten, dat de toe komstige minister van Defensie a.i. in 1936, bij de bezetting van het Rijnland, indien deze in Nederland tot een mobilisatie zou hebben ge leid, mede zijn keuze op den oud-generaal Winkelman zou hebben gevestigd, ofschoon deze ook toen reeds niet meer actief-dienend was. Wel een bewijs, dat hij tot degenen behoorde op wie men rekende, ook al hadden zij den dienst reeds verlaten." „De Tijd" r.k. acht het van belang de vraag te stellen wat de werkelijke oorzaak en reden geweest is van het heengaan van den opperbevelhebber. „Wij vertrouwen, zegt het blad, dat de regee- - ring, zoodra zij dat oirbaar acht, hierover mededeelingen zal verstrekken, maar van den anderen kant leggen wij ons er bij neer, als over de techniseh-mïlitaire vraagstukken waar over het verschil van inzicht heerschte in 's lands belang geen onmiddellijke opheldering kan worden gegeven. Dat de uitdrukking „technisch-militair' in het communiqué gebruikt zou zijn als een dooddoener, om een discussie overzaken, die in werkelijkheid van minder technisch-militairen aard zouden zijn, af te snijden, achten wij uitgesloten. De regeering, en niet name ook de minister van Defensie, zelf een officier van buitengewone kundigheid en bekwaamheid, heeft ons volle vertrouwen, en dat vertrouwen strekt zich ook uit tot het jongste besluit, dat zeker slechts na ernstig beraad is genomen." Naar het oordeel van het „Alg. Handelsblad" kan de vraag rijzen of wellicht bevoegdheidskwesties tusschen het burgerlijke en militaire gezag een be slissende rol hebben gespeeld. Het blad schrijft o.m. „Wij gelooven, dat ons volk den ernst van Nederland's positie temidden der oorlogvoe rende landen, voldoende beseft om aan het militair gezag, dat in de eerste plaats verant woordelijk is voor onze landsverdediging, geen bevoegdheden te willen onthouden, welke het voor deze militaire taak werkelijk noodig heeft. Meent het militaire gezag daarbij, meer nog dan tot dusver, de medewerking noodig te hebben van de burgerij, voor de economische verdedi ging, burgerlijke zelfbescherming, het verrich ten van diensten, en ook voor het betrachten van zelfdiscipline in handelingen of uitingen, dan zal het bux-gerlijk gezag daartoe op eigen kracht ongetwijfeld alle hulp willen verleenen. Zijn daartoe voor het burgerlijk gezag dat direct verantwoordelijk is aan de volksvertegen woordiging nieuwe bevoegdheden noodig, dan behooren die gevraagd en verkregen te worden." De „Nieuwe Rott. Crt." (lib.) heeft een beschou wing opgenomen „om de figuur van den scheiden den titularis in het juiste licht te stellen." In deze beschouwing komen o.m de volgende zinsneden voor: „De beteekenis van den scheidenden opper bevelhebber blijkt het duidelijkst uit de onbe rispelijke wijze, waarop de onder zijn leiding gedurende jaren van noesten arbeid voor bereide mobilisatie en concentratie zijn ver- loopen. Het zij hier terloops opgemerkt, dat dit het werk is geweest van den Chef van den Generalen Staf en niet zooals eenige leden der Eerste Kamer in het Voorlooige Verslag willen doen gelooven van den huidigen minister van defensie, die immers zijn ambt enkele weken vóór de mobilisatie eerst aan vaardde. Het is voorts generaal Reijnders geweest, die den wederopbouw van ons leger heeft geleid, dit het heeft gereorganiseerd en onder wiens leiding de voorschriften zijn her zien en aangevuld. Hij was de man, die het stelsel van grensbeveiliging organiseerde en die den stoot gaf tot het inrichten van onze kazemattenliniën en tot veel meer, wat zich niet leent tot een vermelding. Het is dan ook niet te veel gezegd, als wij het huidige leger dat van generaal Reijnders noemen.' „De Telegraaf" is van meening, dat men Neder land een slechten dienst zou bewijzen door den vrijen burger onmondig te maken en afhankelijk van het militaire opparaat. Nu kan men zeggen, dat het niet in de bedoeling ligt van het algemeene hoofd kwartier een grondig gebruik van zijn bevoegd heden te maken wanneer de Staat van beleg wordt afgekondigd, want al overheerscht nu nog de op vatting van „het matige gebruik" der Groot be voegdheid, welken waarborg zal men voor de toe komst hebben? Het blad is van oordeel, dat de regeering in dit geval meer Nederlandsch heeft gevoeld "«dan de Generale Staf en besluit zijn be schouwing aldus: „Zonder twijfel is het gelijk aan de zijde van de regeering. Het blijft te betreuren dat de verantwoordelijke adviseurs van den gene raal den opperbevelhebber er toe brachten om den eisch te stellen: alle macht of geen macht. De militaire macht is ook in tijden van bitteren nood in ons vaderland altijd in nauw overleg met de burgerlijke macht uitgeoefend. Thans, nu het geen oorlog is, om enkele op zichzelf goede maatregelen door te voeren, een streep door het geheele burgerlijke gezag te halen en alle macht den generalen staf in handen te geven, ware dwaasheid. De nieuwe generaal heeft dit waarschijnlijk ingezien en meent de militaire verantwoordelijkheid te kunnen dra gen, terwijl de burgers vrij blijven. Hij heeft daarin gelijk, want vrijheid en Nederlander schap zijn onverbrekelijk verbonden." Sovjet aanvallen op Zweedsche schepen. Opvarenden van „Wirgo" en „Fenris" öooi Russen beschoten. STOCKHOLM. 7 Februari. (Zweedsch Agentschap). De kapitein van het Zweei s.s. „Wirgo" dat gisteren in de Oostzee Russische vliegtuigen tot zinken is gebra- (men zie hiervoor pag. 5) heeft verklaard- de Russen, na bómmen boven het vaarlui:"' hebben uitgeworpen, de bemanning met t machinegeweren beschoten. Het dagblad „Dagens Nyheter" schrijft dat- Zweedsche s.s. „Fenris", dat door een duih tot zinken is gebracht, bijna zeker is aand: len geworden door een Russischen onden- Het door Rusland toegezegde onderzoek in aangelegenheid is nog niet geëindigd, wel omdat de duikboot sindsdien tot zinken In bracht, maar ditmaal is het niet moeilijk geval op te helderen. Waarom, zoo vraagt blad, zijn de Russen teruggekomen om de manning te beschieten. Het blad eindigt een krachtig protest tegen „de barbas methoden van de Russische terreur". Volgens den Londenschen correspondent;' „Stockholm Tidningen" zijn acht led-en der manning van het Zweedsche s.s. „Fram", op 1 Februari in de Noordzee tot zinken is. bracht, na 40 uren van vreeselijke ontherir] op een vlot teruggevonden. Hiermede zijn 22 van de 24 leden dèr bet ning gered. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-reehtbank te Has lem is het volgende faillissement uitgesproi? op Dinsdag 6 Februari 1940: Willem Bosch, meubelmaker en stoffeeic-r wonende te Haarlem, Nassaulaan 9. Curator mr. W. G. J. Veenhoven te Haark:' Rechter-commissaris in bovengenoemd fat sement mr. E. H. F. W. van Schaeck Matta Haarlem. Op grond van verzet worden vernietigd de ft lissementen van: 1. F. H. Harren Sr., wonend* Bennebroek, Meerweg. Curator mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. 2. Firma Gebrs. Turnhout, bloembollenhaz en kweekerij, gevestigd te Lisse, Prins Heni. straat 3, en hare firmanten: 3. A. W. Turnhout, bloembollenkweeker, - nende te Lisse. 4. H. A. Turnhout, bloembollenkweeker, r nende te Lisse. Curator mi'. C. Blankevoort te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelinc- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. J. L. Bóers, bouwondernemer, wonende Haarlem. Curator mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. 2. E. Constant, meubelmaker, wonende Wormerveer. Curator mr. Julius Hoog te Haarlem. GYMNASTIEK Dinges rende haastig door, zag een leege eerste klas-coupé en schoot naar binnen. Voldaan viel brj op de fluweelen kussens neer. Ziezoo, voorloopig zou hij eens rustig kunnen uitblazen en er over na- denken, mat üi moest doen. De rust duurde niet lang. Een zeer def tige mijnheer met een hoogen hoed op, kwam binnen. Hij keek Dinges wantrou wig aan, dacht plotseling a&n de gesigna leerde inbrekers entrok vastbesloten aan de noodrem, Ds trein stond „Een mooie gelegenheid om uit te stap pen", dacht Dinges, die zich niet lang bedacht, maar de daad bij het woord voegde. Even keek hij rond enja, het kwam hem hier zeer bekend voor. Hei was de stad waar hij woonde»*** VERGADERING K. T. K. In een vergadering van de Technische Coi- missie van den Kennemer Turnkring werde: als voorzitter en secretaris herkozen resp. de bee* ren B. J. Wieland Los en F. Bischot. Voor 1940 wordt de gymnastiek-coanmissie ge- vormd door de heeren P. Dijikstra (voorzitter), F. Bischot (secretaris, J. M. Berrevoets, J.JJ, Doorn en C. Th. Smal. De athletiek-commki! bestaat uit de heeren P. J. Wagemans (voorla ter) F. Bischot (secretaris) en J. A. B. Pagee. Door de T. C. werden de dames- en heeren- ploegen samengesteld die Woensdag 14 Februr. voor O. en O. in het. Bavo-gebouw te Haarh; zullen optreden. Enkele turnsters en turner! demonstreeren dan vrije oefeningen; de gebei! heele damesploeg werkt aan hoogbrug en de ge heele heerenploeg aan hoogrek. De dameswedstrijd Haarlem—Rest K.T.K.0 onder leiding van den heer P. Dijkstra Donder dag 11 of 18 April in IJmuiden-Oost worde gehouden. Wanneer de Amsterdamsche Turnbond daar mede accoord gaat, zal de heerenwedstrijd K.Ta reserves A. T. B. op Zaterdagavond 13 ApiU of Zondagmorgen 14 April plaats hebben t* Amsterdam. De driekringenwedstrijd wordt dit jaar inAalsntf- gehouden in het oude veilinggebouw, vermoed* lijk op den avond van 1 Mei. OPENING K.T.K.-CURSUSSEN. Evenals vorig jaar organiseert de Kennend Turnkring curussen voor dames- en heeren- oefenkorpsen, resp. onder leiding van de heef53 R. Bloem (Amsterdam) en P. van DuijOi (Heemstede) Het dameskorps oefent in de school aan "Ê- Junoplantsoen te Haai'lem. Hoewel 17 turnster! waren toegelaten, verschenen er door allerlei om standigheden den eersten avond slechts 8. T°- het korps behooren 3 dames van Bato, 3^! Turnlust H., l van Concordia, 3 van Turnlustfc 1 van O. S. S., 4 van Olympia, en 2 van T. De oefeningen van beide korpsen werden ns- mens den K. T. K. geopend dóór den kringro®* zitter, den heer J. Hop. Den eersten avond waren er slechts 80W turners aanwezig.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6