Vrijwillige leening HISTORIE VAN EEN LAND, „2)e wqeCuksMQel" zal worden uitgegevei Ernstige brand NAAR FINLAND. dat voor zijn vrijheid heeft moeten vechten. in Belgische mijn. In 1899 wekte het door den Russischen Czaar Nicolaas II aan de Finnen gedaan onrecht zooveel verontwaardiging in de wereld, dat een delegatie naar Moskou vertrok om daarvan te getuigen. De leden daarvan waren (op de foto van links naar rechts)de Noor Brögger, de Nederlandsche hoogleeraar prof. mr. W. van der Vlugt, de Deen Norman Hansen, de Franschman Trarieux, de Italiaansche hoogleeraar Brussa en de Zweed Nordenskjöld. Onze bijzondere medéwerker schrijft ons uit Stockholm, d.d. 30 Januari: „Wie dicht bij 't vuur zit, warmt zich 't best". Geen wonder, dat de vonken van de Russische revolutie in 1917, eerst van de mensjewistische van Kerenski, toen van de bolsjewistische van Lenin, Trotski en Stalin, over Finland spatten en er heel wat harten deden gloeien voor de nieuwe maatschappelijke idealen, die in het nabije Rus land de omwenteling begeleidden. Heel wat! Er zijn geen verhoudingscijfers beschikbaar en zij doen ook niet veel terzake. Noodig is alleen te weten, dat Finland's sociaal-democraten van die dagen achter de revolutiedenkbeelden aanliepen .en dat het er in de eerste helft van 1918 op leek, als zou Sovjet-Rusland een Sovjet-Finland naast zich krijgen. Het Finsche grondgebied had van 1809 af een groot-hertogdom onder Russisch opperbestuur gevormd. De opeenvolgende Czaren waren ten aanzien van de Finsche binnenlandsche zelf standigheid van uiteenloopend inzicht geweest. Alexander I, die in 1809 in Borgaa, voor zich en zijn opvolgers, zwoer op die zelfstandigheid, was in zooverre een man van zijn woord. Maar de laatste Czaar, Nicolaas II, onder invloed (meer nog dan zijn voorganger) van Pobedonostseff en andere Russo-maniakken, was gaan knagen aan Finland's rechten. En toen hij den berucht ge worden Bobrikoff als gouverneur-generaal naar Helsinki stuurde, ging het hek van den dam. De Finnen moesten begrijpen, dat het uur van hun vrijheidsverlies-zou gaan slaan, zoo zij zich niet verzetten tegen de aanslagen, daarop door de „russificanten" van het slag Pobedonostseff, Bobrikoff, Kuropatkin, Stolypin en anderen, sa men met den onzelfstandigen Czaar, beraamd en gepleegd. En als dan het Februari-manifest van Nicolaas verschijnt, waarbij de bevoegdheid van de Finsche standen tot een raadgevende wordt teruggebracht, en alle Finland en Rusland raken de zaken aan de bevoegdheid van den Finschen Landdag worden onttrokken, dan komt dat ver zet inderdaad. Dan reizen koeriers heel Finland af om in alle stilte handteekeningen te verza melen voor een adres aan den Czaar, en in kor ten tijd zijn er 523.931 bij elkaar. Dan stellen ge leerden uit alle windstreken een bezwaarschrift op en in Juni 1899 trekken de Nederlandsche hoogleeraar Prof. Mr. W. van der Vlugt, de Franschman Trarieux, de Deen Hansen, de Zweed Nordenskjöld, de Italiaansche hoogleeraar Brussa en de Noor Brögger naar Moskou om Ni colaas II te doen blijken van de verontrusting der wereld over het schromelijk onrecht, den Finnen aangedaan. Zij worden niet in audiëntie ontvangen. De Czaar heeft zijn zegen aan de russificatie van Finland gegeven: de eed van Borgaa is voor eens en voor al geschonden. De Finnen begrijpen het. En in de hoofden van som migen hunner rijpt de gedachte, dat er maar één oplossing is! De unie met Zweden en de unie met Rusland hebben het Fnische volk geen duur zaam geluk gebracht. Het eenige dat baten kan is de zelfstandigheid! Vlak vóór het uitbarsten van den wereldoorlog van 1914 bekrachtigt Czaar Nicolaas een nieuw russificatieprogram. Een der eersten die in de oorlogsjaren naar Siberië worden verbannen, is de latere President Per Evind Svinhufvud. Tal- loozen volgen. Maar ook wijken duizenden vrij- willig uit, naar Duitschland, waar zij, na korte oefening, aan het Oostelijk front gaan strijden tegen hun Russische onderdrukkers. Nog is de kans op zelfstandigheid klein en onzeker. Maar dan begint in Rusland de groote omwenteling. De Czaar wordt verbannen en met de zijnen ver moord. Svinhufvud keert naar Finland terug. Daar zijn nog Russische troepen, die het revolu- tieparool overnemen. De Finsche arbeiders doen mee. Zij hebben bij de Landdagverkiezingen van October 1917 de meerderheid verloren (92 van de 200 zetels) maar in de woelingen van die dagen grijpen zij naar andere middelen om hun wil door te zetten. Als in Rusland op 7 November de bols jewistische revolutie begint neemt de Finsche Landdag de hoogste macht in Finland zelf in handen. Op 13 November 's nachts om 12 uur beginnen de arbeiders de algenieene staking. Op 4 Decem ber verklaart de Landdag Finland onafhanke lijk. Maar de revolutiegolf is niet te keeren. Talrijke autoriteiten worden gevangen gezet en vermoord. Wel erkende de Sovjetregeering nog in December de onafhankelijkheid van de Finsche Republiek, maar dat geschiedde, zooals Volkscommissaris Proschjaw zei, „in het vertrouwen, dat het niet lang zal duren, vóór Finland's proletariaat den revolutionnairen strijd begint en de teugels van het land zelf in handen neemt". Het baat niet, dat Svinhufvud op 25 Januari 1918 telegrafisch bij de Rus sische regeering protesteert teeen de militaire hulp, die Rusland aan de Finsche en Russi sche revolutionairen in Finland zond. De Rus sische volkscommissaris van oorlog antwoordt op 26 Januari promipt en ondubbelzinnig: „De sociale revolutie in Finland is begonnen. Rus- land's regeering is volgens haar principes ver plicht het proletariaat in Finland te steunen in Czaar Nicolaas II, die in 1899 den Finnen schromelijk onrecht deed en die in dit jaar wei gerde een speciale delegatie te Moskou te ontvangen zijn strijd tegen de Finsche bourgeoisie. De Commissie voor Oorlogsdoeleinden heeft den Finschen roode gardisten hulp gezonden en zal dat blijven doen". Zoo werd Finland in de eerste helft van 1918 tooneel van een bloedigen bur geroorlog. Want tegenover de naar een bolsje wistische revolutie strevende arbeiders, die zich bij manifest van 24 Janauri (den dag vóór Svinhufvud's protest-telegram) tot de „Rus sische kameraden" richtten, kwam Manner- heim, de ex-officier uit het Czaristische leger, met zijn boeren en burgers te staan. En tegen de Russische hulp aan de „rooden" riep Svin hufvud Duitsche hulp vocir de „witten" in. Tegen de regeering-Svinhufvud werd een ar- beidersregeering gevormd: Haapalainen, Tokol, Nanner, Sirola enKuusinen. Russische of ficieren namen het opperbevel over de „rooden' op zich en 28 Januari wordt in Viborg door de Russische troepen de oorlog aan Finland ver klaard. Maar Mannerheim behaalt bij Tammer- fors een overwinning. In April landen de Duit- schers onder Von der Goltz in Hangö en mar- cheeren op naar Helsinki, dat in handen van de „rooden" is. De strijd loopt op zijn einde: de bolsjewistisch georiënteerden hebben hun pleit verloren; maar het duurt nog tot 1920, vóór in Drorpat de formeele vrede tot stand komt. Intusschen is in Finland de stemming zéér pro-Duitsch. Geen wonder: de Duitschers had den den Finschen anti-bolsjewisten belangrijke diensten bewezen.Als op 8 Augustus 1918 de Landdag bijeen komt, besluit die om van Fin land een Koninkrijk te maken. De beslissing werd met 58 tegen 44 stemmen genomen (men bedenke, dat de Landdag 200 leden telt, maar dat de 92 socialisten wegens deelneming aan de revolutie van hun mandaten vervallen waren verklaard). In October 1918 blijkt de pro-Duit- sche stemming van de Finnen uit het met 75 tegen 25 stemmen genomen besluit van den Landdag, om de Finsche kroon aan te bieden aan Prins Karl van Hessen (Keizer Wilhelm had voce zijn zoons de kroon van de hand gewezen). Op 4 November 1918 komt het ant woord van prins Karl: hij wil het aanbod in - beraad houden. Zag hij Duitschland's ineen storting naderen? Die volgde nog in dezelfde maand. In December 1918 weigert de prins officieel de aanvaarding van de Kroon. De allieerden winnen den oorlog en aan een Duitschen Koning kan Finland nu niet meer denken. De Finsche regeering achtte zich compromitteerd en trad af. Mannerheim volgde Svinhufvud als regent op. Als dan in Maart 1919 Landdagverkiezingen worden gehouden doen ook de socialisten weer mee Zij hebben nu met de communisten gebroken en in de nieuwe volksvertegenwoordiging, die in meerderheid republikeinsch is, krijgen zij 80 zetels van de 200. Op 17 Juli 1919 komt de republikein - sche grondwet tot stand en 8 dagen later wordt de links-republikein prof. Stahlberg met 143 stemmen tegen 50 op den rechtschen Manner- heim tot eerste President van de Republiek ge kozen. Zoo ontliep Finland, door de Duitsche revolutie van 1918, de kans» om onder Duitsche curateele te geraken, een in 1918 gesloten Finsch- Duitsch handelsverdrag wees in die richting, nadat het zich met geweld aan een Russische voogdij had onttrokken. Maar de sporen van die woeling en gisting bleven nog lang merkbaar en zichtbaar. Tegen den achtergrond van deze korte, maar bloedige onafhankelijkheidsgeschiedems zie men de politiek van het vrij geworden Finland. Daarom kwam het mij onvermijdelijk voor, de fei ten in klein bestek nog eens vast te leggen. Zij geven de verklaring voor den afkeer van de Fin nen tegen de Russen, voor den communisten- haat van de Finnen, die later ik kom daarop nog wel eens terug leiden zal tot de „Lappo- beweging'" en wat eraan vast zit. Anderzijds ver klaren zij ook de angst van de Russen voor een aanval van Duitsche zijde via Finland op de Sovjet-Unie. Pas op! het décor is sedert een maand of vier verschoven! Nu Duitschland en Rusland van elkaar niets te vreezen hebben althans voor het oog van de wereld doen, alsof zij allebei gelooven, dat het zoo is nu zeggen de Russen, die jaren lang de Finnen van pro- Duitsch-zijn beschuldigden, dat Finland het Engelsch-Fransche opmarschgebied tegen de Sovjet-Unie is. „Wie een hond wil slaan, vindt altijd wel een stok". De Finnen zijn individualis ten, ook in hun buitenlandsche politiek. Nu zij zich verlost hebben uit eeuwen van Zweedsche, Russische en Duitsche bemoeienis, vragen zij om niets dan onafhankelijkheid. Zij zochten in de achter ons liggende twintig jaar geen nauwe aansluiting, waar dan ook. Zij bleven bevreesd voor Rusland's plannen, maar zochten hun heil niet bij het Derde Rijk. Zij zaten op den uitkijk, zoowel naar Scandinavië als naar de Baltische staten en Polen. Eerst in de allerlaatste jaren kreeg de Scandinavische oriënteering de over hand, en vandaag aan den dag loopt men in Fin land met dien vier-staten-speld, dien ik in een vorigen brief al beschreef, of met de Finsche, Zweedsche, Noorsche en Deensche vlaggetjes aan een kettinkje op jas of blouse. Hand over hand groeit nu het Scandinavische solidariteitsbesef, al nemen die Denen, die van dié Russen niets en van de Duitschers alles te vreezen hebben, daar in een andere plaats in dan de Zweden en de Noren, die stellig minder uit communistenvrees dan uit beduchtheid voor het nieoiw-Russische imperialisme aan Finschen kant staan. Zoo heeft Stalin de vier Noordsche mogendheden op een hoop gedreven. Maar dat lag natuurlijk niet in zijn bedoeling (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden.) Vele Amerikanen willen voor Finland vechten. WASHINGTON, 8 Februari, De Finsche lc- gatie heeft medegedeeld dat tweeduizend Ameri kanen hun diensten aan het Finsche leger heb ben aangeboden. Dagelijks komen nieuwe aanbie dingen binnen, die niet geaccepteerd kunnen wor den, omdat het dienst nemen in een vreemd le ger strafbaar is gesteld. Het departement van Justitie heeft indertijd de vervolging bevolen van twaalf personen, die dienst hadden genomen in het Spaansche republikeinsche leger. (United Press). Zoonoodig gevolgd door gedwongen leening tegen lager rente 'sGRAVENHAGE 8 Februari, Naar wij vernemen zal het dezer dagen in te dienen leeningsonlwerp, op het voetspoor van wat tijdens den wereldoorlog geschied is, bevatten een vrijwillige leening, welke, indien zij niel slaagd, zal gevolgd worden door een gedwongen leening tegen lager rente. Het bedrag, waartoe men in deze laatste zal meoten deelnemen, wordt reeds thans in de wet bepaald, zoodat ieder nauwkeurig kan nagaan, tot welke som hij op de vrijwillige leening zal moeten inschrijven om zich te vrijwaren tegen verplichte deelneming straks aan een leening, die een lager rente zal opbrengen en door inkoop beneden pari kan worden ge amortiseerd. Aan de obligaties van de vrijwil lige leening zal, evenals vroeger, een „bewijs van storting' worden toegevoegd, hetwelk tot het daarop vermeld bedrag'zal ontheffen van de gedwongen leening. Evenals in het ontwerp-Treub van 1914 zul len ook nu de naamlooze vennootschappen moe ten inschrijven voor een bedrag, dat gelijk staat met de helft van de laatstelijk gedane belast bare uitdeelingen. Alleen voor de zoogenaamde institutioneele beleggers, bij wie de uitdeelingen vaak geen groote rol spelen, is een andere regeling getroffen. Ook nu heeft de Nederlandsche Bank zich bereid verklaard wegens het buitengewoon karakter der emissie bepaalde beleeningsfacili- teiten toe te staan. Volgens voorloopige schatting 25 dooden CHARLEROI, 8 Februari (Belga). Van nacht is brand uitgebroken in de mijn schacht „Parents" te Marchiennes in Hene gouwen. Volgens voorloopige schatting hebben 25 mijnwerkers den dood egvonden. Vijf ge wonden zijn naar een ziekenhuis vervoerd. Men gelooft dat het ongeluk te wijten is aan het feit, dat brand ontstaan is door het warmloopen van een electrische motor. Er is geen mijngasontploffing ontstaan. De slachtoffers zijn omgekomen door ver stikking in de vrijkomende gassen. De minister van arbeid, Balthazar, heeft zich naar de plek van het ongeluk begeven. Oostplein" liep ernstige schade op, ROTTERDAM, 8 Februari. Gisteravond laat is het s.s. „Oostplein" van de N.V. Scheepvaart maatschappij „Millingen" van New-Orleans te Rot terdam aangekomen. De „Oostplein" heeft op 23 Januri jl. op ongeveer een mijl ten zuiden van Dover in dichten mist een aanvaring gehad met een onbekend sohip, dat later bleek te zijn de En- gelsche tankboot „Luselum". Bij deze botsing werd de „Oostplein" vrij ernstig aan voorsteven en bakboordzijde beschadigd. Ver schillende huidplaten werden ingedrukt en kapot gestooten, zoodat het noodzakelijk was in Duins de schade voorloopig te herstellen. Na een verblijf van twee weken in de Engelsche wateren ging het huis toe. Het schip heeft ligplaats genomen in de Maas haven en zal nadat de lading, die uit mais bestaat, zal zijn gelost in het dok worden opgenomen. GENERAAL JVEYGAND IN EGYPTE. KAïRO, 8 Februari. (Reuter). Generaal Weygand, de commandant der Fransche troepen in het naburige oosten, heeft vandaag in de woestijn bij Kaïro Engelsche, Egyptische en Britsch-Indische gemechaniseerde afdeelingen geïnspecteerd. Hij was vergezeld van hooge Brit- sche officieren, den premier en den minister van oorlog van Egypte, den Britschen ambassadeur en den Franschen gezant. De Volkenbondsconferentie ij Den Haag. Oordeel van de „Times". LONDEN 7 Februari (Reuter). ln een over de Volkenbondsconferentie te Den schrijft de Times: „Men moet een uiteindelijke scheiding w. de politieke en de economische organen "voorhT* den. Tot het beste werk, dat de Volkenbond W eerste jaren tot stand heeft gebracht, behoore kolonisatie van vluchtelingen en het herstel v/' financiën in landen, waar de wereldoorlog ineenstorting had gebracht. Bij de oplossing \Lï; gelijke moeilijkheden, die ongetwijfeld weer rijzen, kon het zelfs nuttiger zijn dat de p0ij(7 zijde dier vraagstukken aan de zorg der verantw delijke regeeringen zou worden overgelaten technische zijde echter zooveel mogelijk aan Volkenbond. Herhaaldelijk is gebleken, dat de vaarding van Volkenbondsplannen meer door tieke vooroordeelen dan door verschil van - over technische punten verhinderd werd.' Japanners zullen den Yoennaj. spoorweg blijven bombardeerej, Zoolang de wapentransporten langs deze lih doorgaan. TOKIO, 8 Februari. (Domei). De woorê voerder van de Japansche marine heeft verklaar dat Japan niet voornemens is de aanvallen op spoorweg van Yoennan de lijn wordt door Fransche maatschappij geëxploiteerd. Re(] waarlangs wapenen voor de regeering Tsjang fe Sjek vervoerd worden, te staken. De woordvc». der gaf vervolgens een beschrijving van het t vecht, dat zich op 3 Februari boven de spooj, heeft afgespeeld. Een Chineesch vliegtuig hierbij neergeschoten. De Japanners leden verliezen. Het heeft niet in de bedoeling vaal, Japansche aanvallers gelegen den trein te fen. Dat dit wel gebeurd is, wordt door ce7>, pansche marine zeer betreurd. De kwestie langs diplomatieken weg onderzocht en de h pansche regéering is bereid een schadevergoedi uit te keeren. De woordvoerder herinnerde^ aan, dat de Japansche regeering de Fransche rj geering van tijd tot tijd er van verwittigd het'; dat de Japansche strijdkrachten de Yoennai! spoorlijn zullen bombardeeren, indien geen eis! gemaakt wordt aan het vervoer van wapent langs deze lijn via Fransch Indo-China voor Ji regeering van Tsjoengking. De Amerikanen in Cbina. Standpunt van Japan nog niet vastgesteld, TOKIO, 8 Februari, Arita heeft in fe Landdag op een interpellatie van Matsoemoi? die vroeg „of de i-egeering niet van plan was os den Noord-Amerikanen den raad te geven al hia onderdanen uit China terug te trekken", geant woord dat het terugtrekken van alle Amerika nen uit China van zoo ernstig belang is da! een definitief besluit daaromtrent niet dire:: genomen kan worden. Arita voegde daaraan dat het een ernstige kwestie- Is en dat daarop o; het oogenblik geen antwoord gegeven kan wor den. -Yonai heeft verklaard dat hij niet gaarne hü Amerikaaansche verzoek om de veiligheid van ij Amerikaansche ondernamen te garandeeren „m-! kwade bedoelingen zou willen interpreteert; maar dat men het opnieuw zal overwegen, ing?« val Amerika voortgaat met oppositie tegen ij Japansche politiek te voeren". (United Chineesche luchtaanvallen öp komst? TOKIO, 8 Februari. (Domei). Het mili taire hoofdkwartier voor Westelijk Japan deelt mede, dat de luchtverdediging in dit gebied versterkt zal worden, met het oog op de omstandigheid dat de regeering Tsjang Kai Sjek blijkbaar voornemens is een lucht aanval op Japanseh .gebied te ondernemen, De woordvoerder van de Koreaansche reg«' ring heeft verklaard dat Chineesche vliegtuigen voornemens schijnen te zijn Japanseh grondge bied aan te vallen. De luchtverdediging op Kore zal daarom versterkt worden. Op een desbetreffende vraag antwoordde Japansche woordvoerder dat er geen aanleidi'; bestaat zich naar aanleiding van deze geruchte ongerust te maken. HOCKEY. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG NIET AFGELAST. Het betuur van den Kon. Ned. Hockeybosi heeft de wedstrijden, vastgesteld voor Zonda? a.s„ niet afgelast. Aan de vereenigingen zal een circulaire worden gestuurd met het verzoek, zoo veel mogelijk te willen bevorderen, de ontmoetin gen te laten doorgaan. Men hoopt dat de vorst Zondag vrijwel geheel uit den grond is en dat terreinen bespeelbaar zullen zijn. Alle wedstré* den zullen wel geen doorgang kunnen vinden, doch men vertrouwt, dat er althans enkele ont moetingen kunnen worden gespeeld. De trein was juist bij 't station tot stil stand gekomen, omdat de deelnemers aar den Vierdaagschen Afstandsmarscb uil Nijmegen meegekomen waren en hier moesten uitstappen. Dinges noch de man. die aan de noodrem had getrokken, wis ten, dat de trein hier toch zou stoppen. Voor het station was het een drukte van belang: men wachtte op het uitreiken de* \L©r§chiüsnöe medaillea. Dinges wist niet beter te doen dan zich bij de deelnemers aan den Vierdaagsche aan te sluiten. Trouwens, dat kon'best, omdat hjj er uitzag alsof hij zeer ver moeiende dagen achter den rug had. Het werd echter gekker toen de voorzitter van de commissie van ontvangst zich tot hem richtte en hem eens extra-lof toe zwaaide voor de kranige prestatie, welke hjj geleverd had. De spreker vond dat Dinges, op zijn eeftijd, aan iedereen ten voorbeeld ge steld mocht worden. En hij herhaalde voortdurend, dat het hem zoo'n groot ge noegen deed den heer Dinges, die niet alleen gevorderd in jaren was, maar die ook zijn extra-gewicht had mee te sleepen, de eerste medaille van den Vier daagschen Afstandsmarscb te kpnrto» opspelden, VOETBAL K. N. V. B-WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG AFGELAST. Behalve in het Zuiden. Naar wij vernemen is door het bestuur van da K.N.V.B. besloten alle competitiewedstrijd® vastgesteld voor Zondag 11 Februari, uit te 5»' len in verband met den slechten toestand der ter reinen. Men heeft echter een uitzondering geroaskj voor de zes wedstrijden der eerste klasse in bei Zuiden. Deze zijn nl. niét afgelast; de consuls fa len Zondagmorgen het terrein keuren en van die keuring zal het afhangen of de ontmoeting door- gaat. Deze zes wedstrijden zijn: Eindhoven—P.S.V.; M.V.V.— Juliana; N-A-C^j Limburgia; B.V.V.Longa; Willem II—Hi' en Noad—Roermond.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6