IJmuider Courant Amerikaansche afgezant naar Europa Washington voert informeel besprekingen met de neutrale landen FEBRUARI Joh. de Waard's DAGBLAD VOOK VELSEN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Twee Duitsche duikbooten vernietigd. dancing! WiiUetütiM Arts door grenswacht doodgeschoten. Trapcursus. 2 millioen noodig IJSBAAN BREDERODE Qeaptmd DANSEN Zondag 25e JAARGANG NO. 86 murens Coster, Maatschappij voor Uitgave L°ure Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat Uitluide' Telefoon 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, Dmulden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, en voor dit blad, worden kosteloos i |n de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! P, W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Verlangen naar Wereldvrede vormt het onderwerp den Besprekingen kunnen tot de oorlog voerenden worden uitgebreid Amerikaansche minister van buitenlandsclie zaken, Cordell Huil, heeft medegedeeld dat jnformeele diplomatieke besprekingen zijn geopend met de neutrale regeeringen, in verband met het verlangen van alle neutrale naties naar herstel van den wereldvrede. Hull seide voorts dat de besprekingen souden hunnen worden uitgebreid tot de oorlogvoerende naties, voor zoover zij vraagstukken omvatten van een gezond internationaal economisch stelsel en een beperking der bewapening over de geheele wereld. De besprekingen behelzen volgens Huil „geen plan of plannen doch dragen het karakter van een voorbereidend onderzoek met betrekking tot een gezond internationaal economisch stelsel en tege lijkertijd tot een wereldomvattende beperking der bewapening". De besprekingen konden, naar de staatssecretaris eraan toevoegde, uitgebreid worden tot de oorlogvoerenden, in zooverre deze twee ge meenschappelijke problemen van den toekomstigen vrede erbij betrokken zijn. Zij omvatten geen „za ken waarbij de tegenwoordige oorlogsomstandighe den'betrokken zijn." Het staatsdepartement merkte er bij op dat de besprekingen met de neutrale landen geen verband houden met het bezoek, dat Sumner Welles aan Europa zal brengen. Het contact met de neutralen is, naar Huil nog heeft verklaard, begonnen met' het ontbieden van de ambassadeurs en gezanten der verschillende re geeringen. Gisterochtend heeft Huil den Nederland- schen gezant ontvangen, Een vertegenwoordiger van het staatsdepar tement heeft verklaard dat de besprekingen niet er op gericht waren in Europa' vrede tot stand te brengen, doch dat het onderwerp er van was, welke soort wereld na den vrede georganiseerd diende te worden. DE reclame maand voor onze moderne MAATCOSTUUMS. Zie thans één onzer Speciale Etalages met nog prima kwaliteiten wollen stoffen, in prijzen van ƒ42.-, ƒ45.-, ƒ49— etc. De prijs van 42.is alléén geldig gedurende FEBRUARI. Met het oog op de vele aanvragen de stalen thuis in te zien, is vroeg tijdige aanvrage gewenscht. HEERENMODEMAGAZIJNEN, DMUIDEN, Telef. 4054, Kanaalstr. 46/48 Door Engelschen torpedojager. De Britsche Admiraliteit meldt dat twee Duitsche duikbooten vernield zijn door een van de torpedojagers der Britsche vloot. Het is geen normaal gebruik van de Admiraliteit aldus dit communiqué om het tot zinken brengen vanduikbooten bekend te maken, wanneer het voorkomt, maar een uitzondering wordt bij deze gelegenheid gemaakt met het oog op het feit dat de twee duikbooten tot zinken werden ge bracht door een torpedojager, toen zij een aan val deden op een convooi. (Adv Ingez. Medj UITGEEST flansen- ZONDAG 7 uur NICK WHITE'S Show-, Dans- en Stemmingsband (Adv. Ingez. Med.) Stopteeken niet opgemerkt Tragisch ongeluk te Vlodrop. Vrijdagavond passeerde dokter J. Meuwis sen arts te St. Odiliënberg, met zijn auto het grenskantoor te Vlodrop op zijn weg naar een Patiënt te Vlodrop. De militaire post bij het kantoor gaf den arts een teeken te stoppen, doch waarschijn lijk zag de heer Meuwissen dit niet, althans •hl reed door, waarop de schildwacht op de auto vuurde. De kogel drong door een zijraam naar binnen en doodde den geneesheer vrij- ^e' °P slag. Het slachtoffer is, nadat het van öe heilige sacramenten was voorzien, overge- racht naar het St. Laurentiusziekenhuis te «oermond. Militaire autoriteiten stellen een uitgebreid onderzoek in. Dokter Meuwissen was 45 jaar oud, gehuwd n Vader van acht kinderen. Hij was een broer an den burgemeester van Echt. Het gebeur- ,e hee*t de omgeving van Roermond groo- ontsteltenis gewekt, daar dokter Meuwissen «fl zeer geziene figuur was. Overhemden BETERE PASVORM mmm M aam HEERENMODEHUIS ELZEIl S ZEEWE.G 78 IJ M U I D E N - OOST (Adv. Ingez. Med.) (In New York is in een school een cursus in het trappenloopen ingesteld voor kinderen, die in huizen wonen, ivaar alleen maar liften zijn.) Een cursus in het trappenloopen Voor kindren die dit niet verstaan. Omdat ze steeds in liften kropen, Die maklij ker en sneller gaan 't Is moeilijk zich dit voor te stellen Voor onze jeugd die, op en neer Ook weieens in een lift mag snellen, Maar dan toch slechts een enkle keer. Men mag die kindren niet verguizen Om luiheid of om snelheidsdrift, Er is zoo vaak in New York's huizen Niet anders dan een snelle lift. Ik wed dat, als ze konden kiezen, De lift het van de trap voortaan, In alle standen zou verliezen, Althans voor 't naar beneden gaan. Een lift is maar een kabinetje, Waarin je staat opeengepakt, En nooit eens kans hebt op een pretje, Terwijl je naar beneden zakt. Een trap, daar kun je fijn op rijden, Al bonzende van trêe op tree, Je kunt zelfs langs de leuning glijden, Sneller dan liften naar benêe. Een trap, daar kun je op probeeren, Met twee, drie treden tegelijk, De cursus trappen loopen leeren, Gaf daarvan stellig spoedig blijk Die kindren kunnen nu ervaren, Dat alles niet vanzelf maar lukt, Dat heel het leven, als het ware Niet glijdt, als j' op een knopje drukt. Geen levenswijsheid is- te krijgen Per lift, die snel gaat en gedwee, Daarvoor moet je een trap bestijgen, Met krachtsinspanning, trêe na trêe. „JONG GELUK". Mededeeling van het bestuur ALLE GROEPEN GAAN GEWOON DOOR. (Adv. Ingez. Med.) Fransche Kamer in geheime zitting bijeen. De voorzitter van de Fransche Kamer heeft het volgende communiqué gepubliceerd: „De Kamer is in geheime zitting bijeen geweest en heeft Vrijdag twee vergaderingen gehouden. De debatten handelden over de landsverdediging en gaven aanleiding tot diepgaande besprekingen, welke zorïder incident in een eensgezind gevoel van vaderlandsliefde, waakzaamheid en Fransche saamhoorigheid verliepen. Te 19.35 uur werden de besprekingen gestaakt. Zaterdagochtend half tien zal de Kamer opnieuw bijeenkomen". voor bescherming van Kunstschatten In de „wet betreffende bescherming tegen lucht aanvallen" is aan den minister van binnenlandsche zaken o.a. opgedragen het treffen van maatregelen voor de bescherming van schatten van geschiede nis, kunst en wetenschap. De kosten van deze maatregelen, voor zoover het gemeenten betreft, gerangschikt in de tweede en de eerste gevaren- klasse, komen ten laste van het rijk. Ter voorbe reiding van deze maatregelen hebben de ministers van onderwijs, K. en W., van binnenlandsche zaken en van defensie eencontactcommissie ingesteld. Hierbij is er van uitgegaan, dat de uitgaven, benoo- digd voor de verwezenlijking van haar voorstellen, zullen worden gebracht op de begrooting van het departement van onderwijs. Dienovereenkomstig is thans een suppletoire aanvrage tenbedrage van f2 millioen tot dekking van deze uitgaven bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakt. Rijwielstalling gratis Toegangsprijs 0.20 ZATERDAG 10 FEBRUARI 194Q Abonnementen pei week ƒ0.1234, pan maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per pott 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meel ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt CL25, elke regel meer ƒ0.10. =4 Sumner Welles gaat bij de Europeesche regeeringen vertrouwelijke inlichtingen inwinnen Op 17 Februari met de „Rex" naar Italië PRESIDENT Roosevelt heeft op een persconferentie bekend ge maakt dat de Amerikaansche onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken, Sumner Welles, naar Europa zal gaan om persoon lijk de gebeurtenissen in Italië, Frankrijk, Engeland en Duitsch- land gade te slaan. Hij voegde hier aan toe dat Sumner Welles opdracht heelt geen voorstellen te doen of verbintenissen aan te gaan in naam van de Vereenigde Staten. De verklaringen, welke hij zal ontvangen van de olficiëele personen van de Euro peesche regeeringen, zullen alleen bestemd zijn voor den president en den minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil. President Roosevelt zeide, dat deze verklaringen als s tr i k t vertrouwd ij k zullen worden beschouwd. Summer Welles vertrekt op 17 Februari naar Europa- met liet Italiaansche mailschip „Rex", dat rechtstreeks naar Italië vaart. Hij zal op zijn reis vergezeld worden door een ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken als persoonlijke hulp. In de. persconferentie heeft Roosevelt nog gezegd dat Sumner Welles noch naar Finland, noch naar Rusland zou gaan. Zijn reis zou zoo lang duren als noodig is en hij zou ook geen speciale boodschap hij zich hebben. De algemeene indruk te Washington is, dat Roosevelt en Huil een gedetailleerd en verge lijkend rapport van een frisscheh geest wen- schen en dat de reis van Suniner Welles niet de voorbode is van een vredescampagne. (Adv. Ingez. Med.) „Het Huis Assumbarg", Assendelft Nergens zoo fijn als in de a HDIf rCTFM dancing van Cor Kleyn - UKIVt5'tW 's Middags en °s avonds vrij dansen (Adv Ingez. Med.) Autobotsing onder het viaduct over den Kruisweg. Vrijdagmorgen heeft onder het viaduct van den Rijksweg over den Kruisweg te Haarlemmer meer een ernstige autobotsing plaats gehad. Van den Haag naderde, over den afrit van het viaduct een luxe auto den Kruisweg, waarin vier personen zaten en die bestuurd werd door C. v. d. S. uit Delft. Bij het oversteken van den Kruisweg naderde van de richting Aalsmeer eveneens een luxe auto, bestuurd door C. v. A. te Haarlemmermeer. Doordat de bestuurder van de eerste auto geen voorrang verleende, had een botsing plaats. De van Den Haag komende auto werd dor de botsing weer met de voorzijde in de rinohting Den naar links geworpen en stond na de aanrijding Haag. Beide auto's werden zoodanig beschedigd dat zij door een kraanwagen moesten worden' weg gesleept. Drie van de inzittenden klaagden over inwendige pijnen, doch zij hebben zich hier niet onder geneeskundige behandeling gesteld. De politie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. Volgens verklaring van den chauf feur had hij zich bij het afrijden van den af rit in den weg vergist en meende dat de Kruis weg den dwarsweg naar de richting Schiphol was. Hieruit blijkt wer eens te meer hoe gevaar lijk het is om onder aan den viaducten den weg dwars over te steken. Joe Louis blijft wereldkampioen zwaargewicht. Gevecht van vijftien ronden tegen Arturo Godoy. Joe Louis In Madison Square Garden te New-York heeft de wereldkampioen zwaargewicht Joe Louis Vrij dagavond met succes zijn titel verdedigd tegen den Chileenschen zwaargewicht Arturo Godoy. Het ge_ vecht duurde de volle vijftien 'ronden, waarin Louis geen gelegenheid kreeg zijn tegenstander oor knock-out te verslaan. Godoy viel steeds aan en sommige deskundigen meenden, dat hij den strijd had gewonnen. De scheidsrechter echter besliste, dat tien ron den in het voordeel van Louis waren geëindigd, tegen vijf in het voordeel van Godoy. Godoy is de tweech u"kser, die het vijftien ron den tegen Louis heeft uitgehouden. De Engelsdh- man Tommy Farr bereikte eveneens dit resultaat. BILJARTEN Nederland—België. Tweede dag. Ook Vrijdag was te Amsterdam de belangstel ling voor de biljartwedstrijden NederlandBelgië weer groot. O.a. wist onze landgenoot Sengers van Van Belle te winnen. De uitslagen waren als volgt* Van Belle (B.) 43 34 4 0.511' Sengers (N.) 50 84 4 0.595 De Leeuw (N.) 300 23 63 13.04 De Sutter (B.) 132 23 40 5.73 Dommering (N.) 174 26 33 6.69 Baudart (B.) 300 26 32 11.53 Sweering (N.) 400 12 97 33.33 Claeys (B.) 74 12 17 6.86 De ramp van de „PK.-AFO". welke op 22 Januari jl. bij Bali plaats had, was het eerste ernst.ge ongeluk, dat de KNILM in haar ruim 11-jarig bestaan heeft getroffen. - De inheemsche bevolking a behulpzaam bij het aan wal brengen van het vliegtuigwrak De stand luidt nu 84 voor Nederland. DAMMEN. EINDSTRIJD MILITAIR DAMKAMPIOENSCHAP TE HEEMSTEDE. De eindstrijd om het militair damkampioenschap 1939/1940 van Heemstede, georganiseerd door het Centraal Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning te Heemstede, zal op Dinsdagavond 13 Februari in het Christ. Militair Tehuis aan den Binnenweg te Heemstede beginnen. Gespeeld zal worden eiken Dinsdag- en Vrijdag avond in het hCr. Militair Tehuis en Donderdag avonds in de cantine aan de Heemsteedsche Dreef.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1