IJmuider Courant Mannerheimlinie onder zwaren druk. Oorlogsgevolgen: Tlieuwe Casten IJS DOET VELEN IN VREES LEVEN DAGBLAD VOOR VELSEJN, [JMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Initiatief van Roosevelt. Fokker bouwt een betalen bommenwerper lot de% nu toe atte aamatlm Soofets afaesCatjea. 25e JAARGANG NO. 87 Uigave Lourens Coster, Maatschappij voor Co#ial)I.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat IJmulde' 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, Umufden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen in de Kennemer Courant. Directiet P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 12 FEBRUARI 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, pa» maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Het js een belangrijk en ook weer hoop gevend initiatief, dat de President der Vereenigde Staten i heeft en Vrij dag door zijn „State Seore- rv„ den minister van Buitenlandsche Zaken, rnrdell Huil, heeft laten bekend maken. In een sfeer, die kennelijk niet gunstig is voor oogen- blikkelijke bemiddeling tusschen de oorlogvoe renden, beproeft Roosevelt een nieuwe methode. i,i zekeren zin sluit die zich aan bij het vorige week pen Haag aangevangen werk van het inter- ale comité onder voorzitterschap van dr. Colijn, dat economische en sociale vraagstukken 1 onderzoeken. Roosevelt gaat zijnerzijds een stap verder. Nu er op dit oogenblik geen kans vredesonderhandelingen is wendt hij zich tot «He neutralen. En hij begint informeel© diploma tieke besprekingen „met het oog op het duidelijke verlangen van alle neutrale volken naar uiteinde lijk herstel van den wereldvrede op een duurzame basis". Deze besprekingen hebben dus niet het joel den vrede in Europa te bereiken, maar zij joopen daarop vooruit. Want zij betreffen de or ganisatie van de wereld na het sluiten van den vrede, waarover in den zin van „Europeesche in den laatsten tijd ook in Europa veel geschreven is. Roosevelt heeft dezen vorm van oplossing nog niet te berde gebracht maar doet voorbereidende verzoeken om inlichtingen over een gezond internationaal economisch stelsel en tevens over een vermindering der bewapening in de geheele wereld". Hij peilt de neutralen over de nieuwe wereld orde die, hoe dan ook, komen zal. Hier ontwikkelt zich dus weer eens wat men in Den Haag zeker zal noemen „een nieuwe figuur" in de internationale verhoudingen. Terwijl een groote oorlog in gang is gaan tegelijkertijd de neutralen overleggen over de wereldorde, die zij na dien oorlog hopen te zien ontstaan. Trouwens blijkt daarbij al, dat de besprekingen ook uitge breid kunnen worden tot de oorlogvoerende lan den, voorzoover zij betrekking hebben op de twee genoemde hoofdvragen voor den toekomstigen vrede: economisch stelsel en ontwapening. De bedoeling van dit beleid is duidelijk. Het onthoudt zich van eenige opgedrongen tusschen- het conflict maar streeft ernaar, bij de oorlogvoerenden de gedachte aan den nieuwen van de wereld levendig te houden. De onderstaatssecretaris Sumner Welles wordt dan ook naar Europa gezonden op een „informatori- sche reis" naar Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië. Dit zonder voorstellen, of bevoegdheid cm verplichtingen aan te gaan, maar met de op dracht, zich bij de drie oorlogvoerenden in het Westen en bij Mussolini op de hoogte te stellen en rapport uit te brengen aan Roosevelt en Cor- dell Huil.. Hij neemt alleen een assistent mee en reist tegelijk naar Europa met Taylor, Roosevelt's bijzonderen ambassadeur bij den Heiligen Stoel. Als men zich even van de nuchtere mededeelin gen losmaakt én van de voorzichtige reserves, die natuurlijk beoogen dit initiatief zoo onaantast baar mogelijk, zoo weinig mogelijk vatbaar voor verdachtmaking te doen zijn, ziet men in dezen loop van zaken weer met blijdschap de groote lijn. Ik bedoel deze groote lijn: dat nevens den oorlog, nevens de vernietiging, de eenmaal sterk geworden strooming naar duurzamen vrede zich blijft handhaven. Ook in dezen tijd. Ook nu de oorlog inderdaad is uitgebroken. Evenals in de Vorige jaren ziet men die stroomingen kampen om den Voorrang. Nimmer tevoren is het streven naar vrede in de menschenziel zoo sterk geweest als het in de jaren na 19141918, langzaam groeiend, is geworden. Het wordt nu zeer zwaar op de proef gesteld, maar het wijkt niet. Dat moet ieder objectief beoordeelaar hierin zien. Hij moet het des te duidelijker zien als hij zich even weet los te'maken van de gedachte aan de oor zaken van conflicten en aan de personen van staatslieden: als hij het groote geheel slechts ziet Jan de wereld der kleine mensehen, opnieuw mee- Jeslard naar vernietiging, nochtans pogend zich ftrheffen onder hooger inspiratie. Uit Washington wordt bericht, dat Vrijdag Verscheidene neutrale gezanten door Cordell ontvangen zijn en dat tot de eersten de Nederlandsche gezant, jhr. dr. A Loudon, be- Het initiatief van Roosevelt moet ook ïoor de gezanten als een volkomen verrassing zijn. Het is plotseling geopenbaard. In waar men Zaterdagmorgen neg geen mededeeling had, heeft men het met ihng en de sympathie voor dergelijk streven ontvangen. En wacht verdere mededee- af. Het is natuurlijk ook gunstig, met het de toekomst, dat tijdens een oorlog van Poot-machten het machtigste land van alle, dat kun.den strijd staat, de kleine neutralen be st m een overleg dat de toekomst geldt. Dit Mt alweer wat beter kans, dat tenslotte over toekomstige wereldorde niet beslist zal wor- ^ftder dat de neutralen daarin gekend wor- 1 Dus niet zooals dat in 1918 geschiedde. R. P. 1 t®'i de Fokkerfabrieken is het prototype van metalen bommenwerper in aanbouw, hehilVan dC afnemingsproeven nog niet en Plaats gehad. Als deze gunstig zijn joopen, is het de bedoeling het prototype eflerlandsch-Indië verder te beproeven, ^aaina omtrent de aanschaffing van een he der toestellen een bèslissing zal worden zoomen. Tengevolge van overstroomingen ten Westen van Tiel werden velen gedwongen hun woningen in allerijl te verlaten. Het huisraad wordt in veiligheid gebracht. Summa, Hef Finsche Verdun. Havas meldt uit Helsinki: Op de Karelische Landengte in de sectoren van Summa en Taipale, was het vuur der Russische artillerie Zondag buitengewoon hevig. De gebetonneer- de fortificaties ondergingen een zeer zwaar granaatvuur doch de weerstand kon niet worden gebroken. Niet verheeld mag echter worden dat de schade, die door de Russische artillerie was aangericht vrij belangrijk is. Vier malen wierpen de Russische troepen in opeenvolgende golven hun infanterie naar voren. Zij werd met ernstige verliezen terug geslagen. Aan het' Noordoostelijke front van het Ladoga- meer hefolben zich geen gevechten van belang voorgedaan. De Russen hebben een enkel offensief pogen te ondernemen in de streek van Aittojoki, maar dit offensief mislukte. Bij het Ladogameer hebben de Russische troepen gepoogd eenige de tachementen over het ijs te sturen maar de aan vallen werden gestuit door de Finnen, die ver schanst lagen op de eilandjes die overal in het meer liggen. In welingelichte kringen te Helsinki is men volgens de Crt'. van oordeel, dat het Russische offensief op de Karelische Landengte zijn hoogte punt nog niet heeft bereikt en dat de Sovjet- bevelhebbers nog groote reserves achter de linies gereed houden om hen op het beslissende moment in den strijd te werpen. Uit Stockholm meldt Reuter: De moed en volharding, die de Finnen in den strijd om Summa aan den dag leggen, is van dien aard, dat deze strijd, naar men hier meent, in de geschiedenis geboekstaafd zal blijven als het Finsche Verdun. Het Front van Summa is ongeveer twaalf kilo meter breed en in deze nauwe ruimte hebben de Russen duizenden mannen en machines ge worpen. Wanneer hun mannen weggemaaid zijn en de overlevenden vermoeid raken, brengen de Russen nieuwe troepen in het veld om hen te vervangen. De Russen in dezen sector zijn goed uitgeruste beroepssoldaten. Alle rust, die de Fin nen krijgen, is een paar uur voor middernacht voor de Russen bij het aanbreken van den dag hun aanvallen hervatten. Dezelfde Finnen weer staan iedere nieuwe aanvalsgolf der Russen, Sedert het offensief op de landengte begon heb ben de Russen naai schatting niet minder dan 9000 man en meer dan 100 tanks verloren. De Finsche verliezen moeten thans ook verscheidene duizenden bedragen. Het Finsche legerbericht van Zondag deelt mede: „Op de landengte van Karelië heeft de vijand in den loop van den dag zijn aanvallen voortge zet. De felsste aanvallen vonden plaats ten wes ten van Summa en aan de rivier te Taipale. Alle Russische aanvallen werden afgeslagen. Het schieten der artillerie was hevig. Vijf vijandelij ke tanks werden vernield.. Ten Noord-oosten van het Ladogameer werd op den archipel van Pitkaranta een uit zeven tig paarden bestaandè vijandelijke colonne vernietigd. Te land was de vijandelijke artille rie zeer actief, doch de Russische infanterie heeft geen enkelen aanval ondernomen. Te Aittojoki hebben de Finsche troepen een klein aanvallend detachement tot de uitgangsstellingen teruggedreven. In den loop van dein wag van Zaterdag hebben de Finsche luchtstrijdkrachten verkennings- en verdedigingsvluchten ondernomen en vijan- delenke concentraties gebombardeerd. De activi teit der vijandelijke luchtmacht bleef beperkt tot enkele operaties boven de frontlonie. Wiborg werd gebombardeerd, waarbij verscheidene bur gers om het leven kwamen. Volgens gecontroleerde inlichtingen heeft de vijand Zaterdag twee vliegtuigen verloren. In het Finsche legerbericht van Zaterdag wordt o.a. gezegd, dat de Russische kolonel Boriof van de tweede divisie tijdens een gevecht gedood is. Russen melden succes. MOSKOU, 12 Februari (Tass). Het leger bericht van het militaire district Leningrad luidt: „Op 11 Februari bedrijvigheid van ver kenners en iri eenige sectoren artillerievuur. Nog steeds botsingen tusschen kleine infanterie-af- deelingen ten Noorden van het Ladogameer. Op de Karelische Landengten uitwisseling van artil lerievuur en een treffen tusschen infanterie- af- deelingen, welke met het resultaat dat de vijand werd terugedreven en 16 verdedigingswerken, waaronder acht geschutkazematten, door onze troepen genomen werden. De Sovjet-Russische luchtmacht heeft verkennings- en bombarde- mentsvludhten ondernomen.". Gevaarlijke situatie op de groote rivieren. DE situatie, welke op de groote rivieren tengevolge van het ijs is ont staan, is er niet beter op geworden. Wel is het gevaar op de Waal bij Nijmegen geweken, maar op andere plaatsen hebben de ijsschotsen zich vastgezet en men vreest voor de gevol gen als het ijs zal gaan breken. Het ge weld van de ijsschotsen heeft reeds zeer veel schade aangericht. Alles wat hun in den weg staat, telefoonpalen, boomen, huizen, schepen, scheepswer ven, fabrieken, aanlegsteigers wordt vernield en allen, die langs de rivieren wonen, leven in vrees. Men denkt aan' het rampjaar 1926, toen de dijken het hebben begeven, en men houdt voortdurend het oog gericht op de rivier, waar het ijs nu eens stilligt en dan weer voortschuift, wrakstukken van sche pen, steigers, werven met zich meevoerend: een enorme kracht, die alles ver nielt wat in den weg komt. Bij Nijmegen. Den geheelen dag had Zaterdag het ijs bij Erie- kom en Nijmegen reeds gekraakt, doch er was geen beweging in gekomen. Zaterdagmiddag om ongeveer vier uur is de situatie echter volkomen veranderd. Bij Erlekom en Nijmegen schoot de rivier los en er kwam een snelle beweging in het ijs. Gelukkig verliep dit alles zonder ernstige incidenten. Zelfs bij Sprokkelenburg. waar de rivier een bocht maakt en men bij het los komen van de rivier het ergste vreesde, ging alles goed. De vier schepen van de Nijmeegsche Stoom boot Maatschappij, welke aan de kade in het ijs bekneld lagen, zijn er oogenschijnlijik zeer goed afgekomen. Wel hebben zij verschillende harde stooten te verduren gehad, doch zij hebben voldoende weerstand tegen de ijsmassa's kunnen bieden. Bij Beuningen was de rivier 's middags van drie uur tot half vijf los geweest, maar was later opnieuw gaan zitten. Het peil van de Waal bij Beuningen steeg dien tengevolge Zaterdagavond tot 12.30 boven N.A.P. Voor Nijmegen zakte het water na het kruien van het ijs geleidelijk. Tegen zes uur liep de stand echter weer sterk op en 's avonds om negen uur wees de peil schaal 12.60 M. boven N.A.P. Nabij den Lindenberg lag een aantal schepen. Van deze kregen enkele geen schade maar de „Altona" van de N.V. Nijmeegsche Stoomboot Volgens rapporten, welke te Stockholm zijn ontvangen, zoo meldt United Press, hebben de Russen Zaterdag tijdens een -luchtaanval op Hangö zes en twintig bommen laten vallen. Verscheidenehuizen zijn afgebrand, twee perso nen werden gedood en velen gewond. Amerikaansche vrijwilligers. Ook een aantal Amerikaansche vrijwilligers be vindt zich in Finland. Een der eerste was Wil liam Sullivan uit Burlington in den staat Ver mont. Hij heeft een groote ervaring als vlieger. Bij de kleine groep vrijwilligers, waarvan hij deel uitmaakt, bevinden zich onderdanen van twaalf verschillende landen. Er zijn 'ook eenige offi cieren onder hen doch de opleiding van de troep wordt uitsluitend verzorgd door Finsche officie ren. De groep heeft den naam „Sisu" aangeno men, een Finsch woord, dat „ontembare energie" beteekent. De uitrusting en de geest der mannen is uitstekend. Onder hen bevinden zich Duit- schers, Engelschen, Polen, Scandinaviërs en Balten. Verscheidene Zweedsche artsen zijn als vrij- landelijke gebieden de gemobiliseerde Finsche willigers in Finland aangekomen Zij zullen in de artsen vervangen. Heffingen ten bate van het leeningfonds TEN behoeve van het leeningfonds 1940 is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat de volgende heffingen inhoudt 1. De opcenten op de SUCCESSIEBELASTING worden met 15 verhoogd. Ge schatte opbrengst over een jaar5.5 millioen. 2. De BENZINEPRDS wordt met 1.368 cent per liter verhoogd. De pompprijs stijgt daardoor tot IS1/- cent per liter. Geschatte opbrengst over een jaar 7.6 millioen. 3. De KOFFIE wordt belast met een heffing van 20.per 100 K.G., het geen rieerkomt op 24.per 100 K.G. hier te lande gebrande koffie. Geschatte opbrengst over een jaar 8 millioen 4. De SUIKERACCUNS wordt met 10 opcenten extra belast. Geschatte op brengst over een jaar 5.5 millioen. Dfze nieuwe heffingen zijn, met uitzondering van de extra-opcenten op de Successie-belasting en de verhooging van de Suikeraccijns met ingang van Zondag 11 Februari van kracht geworden. De nieuwe belastingen zullen ten minste 15 jaaren vermoedelijk nog langer geheven moeten worden. Maatschappij liep ernstige averij op. Dit schip lag tegen de kade. onmiddellijk bij den aanleg steiger van de Stoomibootonderneming „Con cordia". Deze steiger had het van het langs komende ijs zwaar te verduren. IJzeren balken knapten af en drongen aan stuurboord en mid scheeps in de romp van de „Altona". Heit schip maakte onmiddellijk water. Wel slaagde men erin het lek aan stuurboordzijde te stoppen, maar midscheeps geluikte dit niet. Voorloopig slaagde men er evenwel in het schip door pompen drij vende te houden. Het turfschip „Nooit volmaakt", dat in de kleine haven lag, werd door het ijs wel omhoog- gedrukt, maar niet beschadigd. Het café Sprokkelenburg heeft het er goed af gebracht. Alleen de zandkoker van de beton werkplaats nabij het café is geforceerd. Tegen het hek van het café ligt een ijsberg van twee mieter hoogte. Het ijs bij Deest en Beuningen is Zondagmorgen omstreeks half twaalf losgekomen en dreef ge leidelijk af. Bij Nijmegen was Zondagochtend geen beweging in het ijs ofschoon het wel kraakte. Het water had een hoogte bereikt van 12 Meter, doch zakte geleidelijk weg. Op de kade waren alle loodsen van de stoom boot maatschappijen zooveel mogelijk wegge broken. De vier booten van de N.V. Nijmeegsche Stoomboot Maatschappij lag onder stoom. De huizen langs de kade tusschen Oude Vischmarkfc en het Waalplein waren zooveel mogelijk ont ruimd. Van de Nijmeegsche Stoomboot Maatschappij zijn de steigers te Doodenwaard, Druten en Tiel vernield. Tiel beleeft angstige momenten. Bij Tiel is de Waal Zaterdagmiddag om ongeveer kwart over twaalf losgeraakt. De beweging duurde slechts enkele oogen- blikken doch de verwoesting, welke toen reeds was aangericht, deed het ergste vreezen voor het geval de rivier opnieuw mocht gaan kruien. Verschillende schepen in de haven wenden ijlings ontruimd en ook aan den dijk naar Op- hemert ,waar reeds twee liggers tegen den dijk waren gedrukt en gedeeltelijk beschadigd,, ver wachtte men een aanzienlijke ravage. Dertig schepen in gevaar. Voor Beneden-Leeuwen heeft zich Zondag in de Waal een enorme ijsdam gevormd. Een oogen blik werd de mogelijkheid overwogen om den dam,'welke een groot gevaar voor een dertigtal schepen vormt, met de hulp van vliegtuigen te doen bombardeeren. Tengevolge van het on gunstige weer een lichte sneeuwval beperkte het uitzicht ernstig moest men daarvan even wel afzien. Twee schepen zijn reeds gezonken. Midden op de rivier lag Zondag in het ijs- een ponton van den aanlegsteiger van de Nij meegsche boot uit het dorp Druten. Dit schip wordt als verloren beschouwd. Een Rijnaak is door het ijs hoog op den wal geschoven. Waterstand van het rampjaar 1926 bereikt. Bij Druten was de toestand Zondagavond om 11 u. tamelijk precair. Nadat de rivier in de eerste uren van den nacht van Zaterdag op Zondag drie centimeter per uur was gewassen en na vier uur zelfs een stijging vertoonde van een halve meter per uur, werd tegen Zondagmiddag drie uur, toen het peil vrijwel constant bleef, een waterstand bereikt, welke overeenkwam met dien van 1926, in welk jaar het land van Maas en Waal door den watersnood werd geteisterd. De bewoners van vier arbeidershuisjes op den Waalbandijk gelegen, werden Zaterdagnacht door het water dat plotseling de huizen binnen drong, verrast. Toen zij door het geweld van de ijsschotsen wakkerschrikten, stonden de kamers reeds onder water, zoodat zij hals over kop moesten vluchten. Voortdurend schuurden de ijsschotsen tegen de gevels en muren van de huisjes, waardoor er gaten en scheuren in ontstonden, zoodat zij, spoedig in een ruïne waren herschapen. Een z.g. losschip, dat met vier kabels aan den wal lag, is Zaterdag door het ijs meegesleurd en in de richting van Tiel verdwenen. Steenfabriek geïsoleerd. De beton- en steenfabriek van de Gebroeders Mijnlief, welke zich op de uiterwaarden bevindt, werd Zaterdagavond geheel door het ijs ingeslo ten. Indien de rivier gaat werken, dreigt het ge vaar, dat het gebouw door het geweld der kruien de ijsschotsen zal worden vernield. In de fabriek wonen twee leden van het personeel met him ge zinnen, die nu geheel van de buitenwereld zijn af gesloten, aangezien ook de telefoonverbinding ver broken is. Volgens de ambtenaren van den Rijkswaterstaat bestaat er voor den dijk op het oogenblik geen on middellijk gevaar. Zoodra de ijsdam, welke zich bij Echteld bevindt, doorbreekt, zal de ijsopeenhoping bij Druten kunnen wegvloeien en zal ook de water stand dalen. Er is een groot verschil met den toe stand van 1926, toen het hooge water door den storm werd opgezweept en de dijken het daardoor tenslotte hebben opgegeven. Indien het ijs te Druten gaat kruien, zullen vijf schepen, die in de haven bij de scheepswerf lig gen, onherroepelijk verloren zijn. Ook de werf zal dan aan vernieling ten prooi vallen,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1