Nederland-België op het groene laken BILJARTEN Onze landgenooten winnen met 15-9 Fraai spel van Sweering en van Vliet tegen Gabriels GYMNASTIEK KRACHTSPORT SCHAATSENRIJDEN MOTORSPORT ZWEMMEN. MAX ND AG 12 FEBRUARI '194Ö lijke spel van Sweering, op 97 voor ons land ge komen. De Sutter Dommering DERDE DAG. Sweering heeft Zaterdagavond een stout stukje uitgehaald: hij slaagde er in, tegen den wereldkampioen Gabriëls een gelijk spel te bevechten, een prestatie, waarvoor onze land genoot na afloop een ovatie in ontvangst mocht nemen. De punten in een match-kader 452 met Ga briëls te deelen is een verrichting, welke van his torische waarde is; ongetwijfeld zal deze partij nog lang in herinnering blijven, niet alleen bij de talrijke toeschouwers, maar ook bij Sweering, die er na afloop stilletjes bij zat, nog volkomen onder den indruk van het luide applaus en het plotse ling breken van de geweldige spanning, waarin hij twee uur lang had gespeeld. Maar Gabriëls zei het ronduit: „Volkomen verdiend voor Sweering!" Het was een een merkwaardige partij, welke ook al om het bijzondere verloop de moeite waard is wat uitvoeriger te bespreken. Het was ruim vijf uur, toen Gabriëls den eersten stoot mocht uitvoe ren. Zoo lang had de partij tusschen De Sutter en Dommering in 712 geduurd. De stand was toen 86 voor Nederland en al gemeen rekende men er op, dat de geduchte Belg .voor een gelijk aantal punten zou zorgen. Maar aanvankelijk zag het er daar niet naar uit. Swee ring die Vrijdagavond uitstekend tegen Claeys had gespeeld, trok ook nu weer goed van leer. Met 26 in de eerste, 51 in de derde en 62 in de vijfde beurt, niet snel maar- wel solide gespeeld, bracht hij zijn totaal op 155, waartegenover Gabriëls slechts27 stelde, een poover resultaat, dat verrassend was voor het publiek, daar men won deren van den wereldkampioen had verwacht Maar Gabriëls was begonnen met twee poedels: hij leef vergeefs zoeken naar de juiste positie. De Belg kwam wat bij met 55 in de negende beurt, doch met den stand 164120 voor Sweering had een incident plaats, dat wel eens beslissend voor de partij kon zijn geweest. Sweering was er nl. geheel en al uit en ook Gabriëls bleef onzeker. De toeschouwers (het liep reeds naar de avond uren), vertrokken langzamerhand en het geloop om en bij het biljart hinderde de spelers zóó, dat beiden aan het bestuur van K.R.A.S. vroegen om rust en stilte, omdat op deze wijze concentratie onmogelijk was. Toen de rust was teruggekeerd, vond Sweering zijn vorm terug; onmiddellijk voegde hij een serie van 91 aan zijn totaal toe. een serie, welke geens zins vlot bij elkaar gestooten werd, maar integen deel zeer moeilijk tot stand kwam. Gabriëls miste elk zelf veria-ouwen en toen na 13 beurten Sweering met 309 om 131 leidde, voor spelde menigeen den Belg een débacle. Maar Ga briëls slaagde er eindelijk in, de ballen goed bij elkaar te houden; voor de eerste maal kreeg hij het drietal in de juiste positie op het middenvak en razen snel, soms onhoorbaar, tikte de wereld kampioen tientallen caramboles te zamen. Hier kreeg men spel te zien, een wereldkampioen waar dig: hier ging weer de carambole-machine aan het werk. machtig en beheerscht. Meerendeels was het nu klein spel. dat de score snel deed stijgen; eerst op 155 strandde de serie op een niet eens_ moei lijken stoot. Met deze prestatie had Gabriëls zijn achterstand tot op 25 punten teruggebracht, zoodat nog alles mogelijk was. In de volgende beurten kwam het uitsluitend op 'de zenuwen van de beide spelers aan. Sweering was nu zijn zelfbeheersching kwijt, hij miste de eenvoudigste stooten, zoodat de geroutineerde Ga briëls kansen ki*eeg om de 400 het eerst vol te maken. Maar ook de Belg was niet meer zeker van zijn zaak: zijn slechte spel uit het eerste gedeelte van de partij zat hem nog altijd dwars, zoodat eerst in 20 beurten de 400 bereikt werden. Sweering stond toen op 361. De Amsterdammer had den na- stoot en onder eroote spanning slaagde hij er in, de resteerende 39 punten te maken, een verrich ting, welke verdienstèlijker was, dan vele van zijn grootere series, omdat de omstandigheden nu zoo veel moeilijker waren. De uitslag luidt: Sengers verliest in drie banden. De eerste avondpartij leverde een voor het Ne derlandsche team teleurstellende verrassing op: Sengers verloor met flink verschil van Vingerhoedt, •die prachtig op dreef was en die naarmate de partij vorderde, uitstekende dingen liet zien. De Rotterdammer nam aanvankelijk de leiding met 1710 na 25 beurten, maar een serie van 5 in de 26e beurt bracht Vingerhoedt weer bij. Langzaam steeg de score en na 50 beurten was het de Belg. die met 2826 een voorsprong had genomen. Het verschil werd steeds grooter; weer voegde Vinger hoedt een 5 aan het totaal toe (61e beurt), zoodat Sengers voor de onmogelijke taak stond, een tien tal punten in te halen. Hij slaagde hierin dan ook niet. De uitslag luidt: Gabriëls Sweering 400 20 155 20.— 400 20 91 20.— Zooals wij reeds schreven, was de partij in 712 tusschen De Sutter en Dommering hieraan vooraf gegaan. De Belg speelde veel sterker dan Vrijdag tegen De Leeuw, zoodat de Arnhemmer geen kans kreeg op de beide winstpunten. Na 15 beurten had De Sutter 17592 punten. Wel liep Dommering iets van zijn achterstand in, maar geen moment verkeerde de zege van zijn tegenstander in gevaar. Het gemiddelde van den winnaar, 7.31, wees wel uit, dat de partij op laag peil stond. De voorsprong van Nederland werd door de ne derlaag van Dommering tot 86 teruggebracht; de stand was na de vierde séance, dank zij het ge- Jhr. Dr. J. C. Mollerus neemt voor de winnende Nederlandsche ploeg van den heer J. L. Pinto, voorzitter der Biljartvereeniging K. R. A. S. (rechts) den beker in ontvangst. Sengers Vingerhoedt 40 77 4 0.519 50 77 5 0.649 Het slot van den Zaterdagavond werd gevormd door de partij BaudartDe Leeuw in 712. De Leeuw, een bandspeler bij uitnemendheid, gaf zijn tegenstander geen kans; hij wist door zijn tweede overwinning het maximum aantal punten voor zijn ploeg te behalen. De uitslag was: Baudart De Leeuw 115 300 31 31 24 45 3.70 8.67 De stand luidde toen: Nederland 11, België 9 punten. VIERDE DAG. Twee verrassende Nederlandsche overwin ningen vielen er op Zondag, den laatsten dag. te noteeren: Koopman won in driebandenspel van Van Belle erf Van Vliet slaagde er zoo waar in den wereldkampioen Gabriëls in ka der 452 te overwinnen, zoodat de eindstand van het tournooi 159 ten gunste van de Ne derlandsche ploeg werd. In jaren was Gabriëls niet meer in kader 452 geslagen: wij kunnen ons niet een partij herinne ren. waarin een Nederlander van den Belg won. Zaterdagmiddag reeds slaagde Sweering er in re mise tegen den wereldkampioen te bereiken en Van Vliet verbeterde deze prestatie nog door den Belg in 15 beurten te slaan met 75 punten verschil. Waarom het bij Gabriëls niet wilde gelukken? Hij vertelde, dat er dit seizoen erg weinig in België gespeeld is; hij had niet veel geoefend, zoo dat dit voor -hem een geduchte handicap betee- kende. Hij slaagde er maar niet in, het juiste maatgevoel te krijgen en dat was volgens hem de oorzaak van zijn nederlaag. Maar ook, en dit vergeet men maar al te vaak, speelt Gabriëls de laatste jaren onder een druk, waar hij zich niet altijd boven uit kan werken. Men verwacht van hem altijd goed spel; men komt naar de zaal om. hooge series te zien; een honderd van Gabriëls is al het minste, dat de gemiddelde toeschouwer verwacht. En gelukt dit niet, zijn er oorzaken, dat het met zijn spel niet zoo vlot. dan loopt men weg, vooral in België, hetgeen demora- liseerend werkt en waardoor Gabriëls zich nog meer moet inspannen om boven de inzinking uit te komen. Inderdaad hoorden wij Zaterdag en ook Zondag menigmaal de opmerking: „Dat is de werkelijke Gabriëls niet, die daar tegen Sweering en tegen Van Vliet speelt!" Wanneer Gabriëls met een gemiddelde van 20. de 400 vol maakt, is dat teleurstellend, want van hem verwacht men een partij, welke in 10 beur ten uit is. Ziedaar de handicap, waarmede een speler van dit formaat heeft te kampen. Koopman op dreef in drie banden. De Koopman, die tegen Van Belle aantrad, was een andere, dan degene, die de eerste partij van het tournooi tegen Vingerhoedt speelde. Toen had Koopman 1 carambole in tien beurten en Zondag middag noteerde de Amsterdammer na een zelfde aantal beurten reeds 12 punten. Een prachtige serie van 7 in de negende beurt had hem een voorsprong bezorgd, dien hij gedurende het verdere verloop van de partij niet meer afstond. Na 18 beurten leidde Koopman met 177; uit deze cijfers kan men tegelijk zien, dat onze landgenoot met een hoog gemiddelde speelde. Van' Belle streed niet alleen tegen een concur rent. die van plan was tot het laatste moment te vechten de stand was immers 119 voor Ne derland en deze partij zou de beslissing kunnen geven voor den landenwedstri.id maar ook te gen pech, want de Belg zag zich verscheidene pun ten ontgaan bij stooten, welke rakelings misten, ja die reeds door hem geteld werden. Na 27 beurten was de stand 2215 ten gunste van Koopman. Maar nu kwam er een periode voor Koopman, waarin hij een inzinking kreeg. De span ning. de geconcentreerdheid was plotseling uit zijn spel verdwenen: Van Belle had eigenlijk hiervan moeten profïteeren om zijn achterstand in te ha len. Van de 27e tot de 47e beurt maakte Koopman 5 punten, zoodat zijn sterk gemiddelde een leelij- ken deuk kreeg. De stand na 47 beurten luidde 2723 voor Koopman. In het derde gedeelte van de partij legde Koop man den grondslag voor de overwinning; hij liep weer uit en na 63 beurten stond hij op 45, terwijl de Belg weer 10 punten achter stond. Toen kwamen de zenuwen een woordje mee spreken, zelfs zóó ernstig, dat Koopman nog 19 beurten had om de 5 resteerende punten te maken; Van Belle, die iets minder nerveus was, bracht het nog tot 47. Het was begrijpelijk, dat Koopman met deze verdienstelijke zege van harte gelukgewenscht werd, een overwinning, waardoor Nederland den Wilhelmina-beker reeds veroverd had. Drie banden: Van Belle Koopman 47 50 82 82 4 0.573 7 0.625 Van Vliet klopt Gabriëls. Men zou kunnen verwachten, dat nu de partij tusschen Gabriëls en Van Vliet van geen beteeke- nis meer voor het eindresultaat was, beide spelers in het kader 452 rustig hun gaven zouden ont plooien. Maar niets was minder waar. Aanvanke lijk zag het er naar uit, dat de partij een overeen komstig verloop zou hebben als die tusschen Ga briëls en Sweering. Zaterdagmiddag liep Sweering onmiddellijk uit, terwijl de Belg er in de eerste beurten hopeloos uit was. Dat was ook Zondag het geval. Na 19 in de eerste beurt volgde er een goede 63 van Van Vliet, waardoor hij op 82 kwam, ter wijl Gabriëls toen twee caramboles had. De Belg bleef onzeker spelen; verscheidene ma len kreeg de Hagenaar gelegenheid om nog verder uit te loopen, maar helaas profiteerde hij er niet van. Wel bleef hij dank zij een serie van 62 in de tiende beurt voor, maar na' 13 beurten was de voorsprong van onzen landgenoot toch niet groot meer (196—169). Evenals in de partij tegen Sweering zag Gabriëls nu zijn groote kans. Met subtiel klein spel ging de serie snel naar bovén, zóó snel. dat in minder dan tien minuten de 100 bereikt waren. Op 125 strand de de serie door een kleine onnauwkeurigheid. Van Vliet speelde zeer gaaf; de serie werd on verwacht onderbroken door een lossen bandstoot waar een klosje in zat. Intusschen was de stand nu 328 om 294 voor Van Vliet. Gabriëls noteerde in de 15e beurt 31, waar door zijn totaal op 325 was gekomen. De ballen bleven in goede positie liggen: zonder een spoor van nerveusiteit stootte .Van Vliet carambole na carambole. De spanning in de zaal steeg: zou Van Vliet de 400 vol maken en Gabriëls weten te slaan? Toen dit inderdaad g;elukt was en met 72 de partij ten einde was gekomen, kreeg de Hagenaar een enthousiast applaus, zooals hij er waarschijn lijk nog nooit een in zijn biljartloopbaan heeft ontvangen. De uitslag luidt: Gabriëls Van Vliet 325 400 15 125 15 132 21.06 26.66 Interessant zijn de afzonderlijke cijfers der drie genres. Zij luiden: 712: Nederland 4, België 4 punten. Driebanden: Nederland 4, België 4 punten. 452: Nederland 7, België 1 punt. De resultaten in 452 hebben dus den doorslag gegeven, een uitslag, dien men zeker niet verwacht had. Dit is de fameuze Belg Gabriëls, die ditmaal zijn goeden vorm niet kon vinden. Uitvoering van „Turnlust". Naar wij vernemen zullen aan de a.s. Zaterdag avond te houden propaganda-uitvoering van Turn lust te Haarlem pl.m. 320 leden en adspiranten deelnemen. Het programma bevat 13 nummers en brengt weer groote verscheidenheid. Na een algemeenen op- marsch van alle medewerkenden, zal o.a. de kleuter klas optreden met, een gedeelte uit een les. De jongste meisjes en jongens zullen him kunnen vertoonen op Zweedsche banken en aan zwevend rek; de veteranen en oudste jongens aan toestellen, evenals de oudste meisjes afdeelingen, plus springen. Verder bevat het programma vrije oefeningen hee- ren, springrietjes meisjes, knotszwaaien meisjes, staafzwaaien dames en een algemeene vrije oefe ning van de oudste meisjesafdeelingen met de dames. Het eerste gelid heeren presenteert zich aan hoog- rek en ringen; een nummer tafelspringen zal dezen avond sluiten, waarna een bal onder leiding van den heer Schroder zal volgen. De muzikale begeleiding tijdens de uitvoering zal verzorgd worden door Roemers band. De generale repetitie zal plaats hebben Vrijdag avond in het dienstgebouw aan den Kleinen Hout weg, hoek Badhuisstraat, te 5 uur. Kampioenschap van Nederland 2e klasse. Aan bovengenoemden wedstrijd, uitgeschreven door de H.K.V. Achilles en die gehouden wordt op 18 en 25 Februari in de zaal van Hotel „De Leeu werik" te Haarlem, hebben 110 deelnemers uit 24 vereenigingen ingeschreven. Onder hen zijn 80 worstelaars en 30 gewichtheffers. De prijzen zullen bestaan uit: le prijs kam- pioensjerp, 2e prijs lauwertak en 3e pr. medaille. Voorts zijn nog prijzen aanwezig voor vlugste touché en mooisten stijl* R. C. H. OP DE SCHAATS. Onder groote belangstelling en een flinke deel neming werden Zondagmorgen op de Van Merlen- vaart (achter de hoofdtribune van RCH) te Heem stede de onderlinge schaatswedstrijden van de Ra- ring gehouden. Het heeft geducht gespannen, wie tenslotte met de fraaie prijzen huiswaarts zouden keeren. Vooral in de groep der ouderen lieten de vier hoogst ge plaatsten fraaie staaltjes van hun kunnen zien. C. Hoogendoorn wist tenslotte zeer verdiend op den hoogsten prijs beslag te leggen. De verdere uitslagen in de drie gevormde leef tijdgroepen waren als volgt: Groep I: le prijs C. Hoogendoorn, 2e pr. Th, de Bruin, 3e pr. H. v. Dijk, 4e pr. J. Brandse, 5e prijs A. v. Wees, 6e pr. A, Hillebrand, 7e pr. J. Richel, 8e pr. D. Willemse, 9e pr. W. Stevenhagen, 19e prijs G. v. d. Spek. Groep II: le prijs G. Bodenstaff, 2e pr. A. Abbeve, 3e pr. W. Poeles, 4e pr. K. Geilen, 5e pr. Th. v. Beek. Groep III: le prijs A. Vreenegoor, 2e pr. H. Visser, 3e pr. D. Bos, 4e pr. J. Hoonhout, 5e pr. C. Slot. Na afloop werden de prijzen in het restaurant uit gereikt. Het was voor RCH een succesvolle dag. IJspret te Zandvoort. Zij, die dachten, dat men te Zandvoort meer dan genoeg van het ijs had geprofiteerd en dat men na de laatste dooiperiode niet meer zou gaan schaat senrijden, hebben zich vergist. Nauwelijks waren de banen Zaterdagmiddag geopend of de liefhebbers kwamen in grooten getale. Het Zeemeeuwen-terrein is niet meer te berijden. In de plaats daarvan is thans een zeer goede baan op het terrein van Zand voort. Ook het ijs op het Rinko-baantje en op den Vijver in Plan Noord is in uitstekende conditie; er werd dan ook een zeer druk gebruik van gemaakt. Ijsvermaak in Hillegom. De vorst is weder terug gekeerd en daarmede ook te Hillegom de liefhebberij voor schaatsenrijden. De ijsbaan is weder geopend, het ijs is goed. Zater dag en Zondag is er zeer druk gebruik van gemaakt. Ook wordt weder gereden op eenige slooten, hoewel hierbij groote voorzichtigheid moet worden be tracht; het is lang niet overal betrouwbaar. Ijsbaan in het Olympisch Stadion. Bij doorgaand vriezend weer zal de ijsbaan op het Olympisch Stadion te Amsterdam hedenavond zeven uur worden geopend. INTERNATIONALE WED- STRIJDEN TE RIGA. Haraldsen No. 1 in het eind klassement. KOOPS ELFDE Zaterdag zijn te Riga de internationale wedstrij den in het hardrijden op de schaats begonnen. Aan de wedstrijden doen vrijwel alle rijders, die de vorige week tè Oslo uitkwamen, mede. Alle rij ders, onder wie ook de Nederlanders Langedijk en Koops waren, zijn direct uit de Noorsche hoofdstad via Stockholm naar Riga vertrokken, zoodat zij nog enkele dagen in deze stad aan het klimaat en de baan konden wennen en hun training vervolgen. Onze vertegenwoordigers hebben echter geen geluk. Hadden zij vorige week reeds last van de koude en beinvloedde de lage temperatuur (14 graden onder het vriespunt), Zaterdag moesten zij rijden in een temperatuur van niet minder dan 29 graden onder nul. Alle rijders moesten dan ook hun gezichten dik in de zalf zetten om het bevriezen tegen te gaan. Alle beschikbare truien werden aangetrokken, terwijl ook de warmste handschoenen werden opgezocht. Toch waren er vele enthousiaste toeschouwers, die dik in gebakerd de wedstrijden volgden. Het ijs was dooi de harde vorst erg hard en bros, hetgeen aan de tij den niet ten goede kwam. Van de negentien deelnemers was ditmaal de Amerikaan Wallace de snelste op de 500 meter. Hij maakte een tijd van 43.8 sec. Tweede werd de Let Berzins met 44.3 sec. Eingnestangen was ditmaal derde met een tijd van 44.5 sec.; Haraldsen plaatste zich als vierde met 44.8 sec. Koops reed goed; hij werd elfde achter Jansson. Deze Nederlander is zijn verkoudheid, opgeloopen te Hamar, vrijwel verge ten. Langedijk was niet zoo gelukkig. Hij had in de eerste bocht het ongeluk te vallen en moest den strijd staken. Hagen (Noorwegen) trof hetzelfde lot. Op de 3000 meter zegevierde Haraldsen. Men drukte voor den Noor 5 min. 3.7 sec. af. Ook in dit nummer werd de tweede plaats bezet door Berzins. De Let noteerde 5 min. 6.8 sec. Engnestangen was derde met 5 min. 8.4 sec.; Staksrud volgde op hem met 5 min. 8.6 sec. Onze rijders Langedijk en Koops bezetten resp. de twaalfde en veertiende plaats, ach ter Hedlund. Na den eerste dag leidde Haraldsen met 95.417, Engnestangen met 95.900 en Wallace met 96.017 punten. Op den tweeden dag van de internationale wed strijden in het hardrijden op de schaats waren de weersomstandigheden voor goede prestaties zeer slecht. Er viel sneeuw en er stond een wind over de baan, die het maken van behoorlijke tijden verhin derde. De thermometer wees thans 29 graden onder nul aan, zoodat het iets minder koud was dan op den eerstén dag. De belangstelling van het publiek was zeer groot, maar zij, die gehoopt hadden op een eerste plaats van Berzins in de eindrangschikking, kwamen be drogen uit. Haraldsen, die Zaterdag reeds de 3000 M. had gewonnen, won op den weeden dag de 1500 en de 5000 M., zoodat hem de eereplaats niet kon ont gaan. Berzins werd een goede tweede; Engnestangen be zette de derde plaats op vrij grooten afstand in het klassement achter den Let. Koops reed ook op den tweeden dag heel goed; hij kwam tenslotte op de elfde plaats terecht. Langedijk kon niet geklasseerd worden omdat hij Zaterdag de 500 M. niet had uit gereden. De organisatie was, evenals het vorig jaar bij de Europeesche kampioenschappen, schitterend. Aan de uitslagen van den eersten dag ontleenen we de volgender 500 meter: 1. Wallace (V.S.) 43.8 sec.; 2. Berzins (Letland) 44,3 sec., 3. Sngnestangen (Noorwegen) 44,5 sec.; 4. Haraldsen (Noorwegen), 44,8 sec., 11. Koops 48,3 sec,, Langendijk en Hagen (Noorwegen) i gevallen, De voetbalvereeniging R. C ,H. hield Zondag voor haar leden schaatswed strijden op de Van Merlenvaart te Heemstede. Aan den start v. 1. n. r.: C. Hoogendoorn (winnaar van den hoogsten prijs), B. van Dansik, Th. de Bruin, C. Prevost. 3000 meter: 1. Haraldsen 5 min. 3,7 sec,; 2. Berzins 5 min. 6.8 sec., 3. Engnestangen 5 min. 8.4 sec 4 Staksrud 5 min. 11,1 sec. 12 Langendijk, 5 min, 21 j sec., 14. Koops 5 min. 25.9 sec. Van Zondag: 1509 meter: 1. Haraldsen 2 min. 24.2 sec., 2. Engne stangen 2 min. 24,8 sec. 3. Wallace 2 min. 25.1 sec, 4. Berzins 2 min. 25.2 sec. 11. Langendijk, 2 min! 34.4 sec. 13. Koops 2 min. 37.3 sec. 5000 meter: 1. Haraldsen 8 min. 49.6 sec., 2. Ber zins 8 min. 50.3 sec., 3. Tabaks 8 min. 54 sec., 4, Jansson 8 min. 58.9 sec., 5. Engnestangen 8 min. 59,2 sec. 10. Langedijk 9 min. 9.3 sec., 12. Koops 9 min. 17.4 sec. Het eindklassement luidt: 1. Haraldsen 196,444 punten, 2. Berzins 196.863 punten, 3. Engnestangen 198.087, 4. Wallace 199.114, 5. Staksrud 203.020.11, Koops 210.999. Langedijk en Koops blijven in Riga. Naar wij vernemen zullen Langedijk en Koop?, die te Riga deel hebben genomen aan de interna tionale wedstrijden in het hardrijden op de schaats nog enkele dagen in de Lettische hoofdstad blijven en daar Woensdag a.s. uitkomen in wedstrijden, Donderdagmorgen zullen zij per vliegtuig naai Stockholm gaan en des avonds in de Zweedsche hoofdstad aan den start verschijnen. DRIE MOTORRACES IN I)E ZOMERMAANDEN. Assen, Limburg en Zandvoort, I In een Zondag te 's Gravenhage onder voorzit-l terschap van den heer Van Twist gheouden vergade-1 ring van de sportcommissie van de K. N. M. V. md I enkele organisatoren van wegraces is in beginsel be-1 sloten om dit jaar drie wedstrijden op motoren te or* ganiseeren, n.l. op de circuits van Assen, Limburg en Zandvoort. Uiteraard zullen ten gevolge van bijzondere om standigheden tal van moeilijkheden overwonnen moeten worden, doch niettemin is voorloopig over eengekomen, de wedstrijden te doen verrijden op 16 Juni op het circuit van Limburg, op 20 Juli op het circuit van Assen en 11 Augustus op het circuit van Zandvoort. Het ligt in het voornemen van de sportcommissie om aan deze wedstrijden een competitie om het kampioenschap van Nederland te verbinden. Burggaller gedood. Uit Berlijn: De vroegere motorrenner en cou reur Ernst Burggaller, majoor bij het luchtwapen, is met een jachtvliegtuig neergestort en gedood. De Duitscher, die als particulier renner in motor- en automobielraces, en dan voornamelijk in de kleine klasse, uitkwam, heeft groote successen geboeKt. Korten tijd reed hij voor Auto Union. WERELDRECORD 500 M. BORSTCRAWL VERBETERD. Door Ragnhild Hveger. Uit Kopenhagen: Op 3 Januari heeft de Belewh» zwemster Fernande Caroen, te Oostende het w reldrecord 500 M. borstcrawl, dat in het bezit van Ragnhild Hveger, verbeterd en gebracht op min. 28.4 se. Zondagavond heeft de Deensche zwem ster een poging gedaan om het wereldrevord op zen afstand te heroveren. Zij is hierin geslaaga, tfpi verbeterde het record met 1 seconde en bracru op 6 min. 27.4 sec. Nadat Ragnhild Hveger van de prachtige en ou verwachte prestatie der Belgische zwemster haa s hoord is zij onmiddellijk ernstig gaan trainen, o nenkort zou zij te Kopenhagen en Aarhuus IA, „Caroentje" uitkomen; men verwachtte, dat zu gelegenheid zou aangrijpen om het record weer haar bezit te krijgen. Zij heeft hier echter met op n wacht, doch Zondagavond reeds een aanval op wereldrecord gedaan. Zij is hierin geslaagd en v het wereldrecord met een volle seconde opme scherper te stellen. Thans heeft de Deensche zwemster voor de vieiv maal het record op dezen afstand op haar na gebracht. rfoiPden Opmerkelijk is het, dat het bijna een jaar is, dat Ragnhild Hveger haar hmtste wereldreco maakte, namelijk op 23 Maart 1939, toen zuiet JL cord óver 200 wards borstcrawl van WW Ouden overnam.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6