OVERSTROOMING IN DE OMGEVING VAN TIEL. Strijd om Atlantis Willy Reese -Korte inhoud- Nauwlettend wordt iedere beweging van het ijs op de groote rivieren gevolgd. De dijkwacht, die in opdracht van den Rijkswaterstaat dag en nacht .inspectie loopt" „Ergens in Nederland" is de titel van de nieuwe film, waarvoor thans de op namen bij Cinetone in vollen gang zijn Tijdens een der scènes. Aan de camera de regisseur, dr. Ludwig Berger Koning George en koningin Elizabeth bezichtigen een vliegtuigenfabriek tijdens het bezoek, dat zij dezer dagen brachten aan een der havenplaatsen aan de Engelsche Zuid-West kust De ijsgang op de Waal trok duizenden kijkers. De belangstelling bij Tiel. Een aanlegsteiger werd door het kruiende ijs zwaar beschadigd Winter op de Noordzee. Als een kolossait» ijsberg kwam een der Duitsche mijnenvegers na een stormachtige reis bij 20 graden vorstin zijn marinebasis terug. Van het dek en het want was vrijwel niets meer te bespeuren Dr. Euwe en Landau tijdens hun partij in den schaak vierkamp, die te Delft georganiseerd werd ter gelegenheid van het 16de lustrum der ^studenten- schaakclub „Paris" Een kind, dat door het wassende water in de om geving van Tiel naar de boven verdieping van het huis gevlucht was, wordt uit zijn be narde posite be vrijd De Nederlandsche ploeg, die bij de biljartwedstrijden tegen België de over winning behaalde, met den gewonnen beker. V.lnr.Van Vliet; de Leeuw; Koopman; Dommering; Sengers en Sweering door 23 „Herbert geef je dezen strjjd tegen Frundsberg op." Hij voelde de kleine, teedere handen zwaar op zijn schouders. Deze handen en deze oogen dreig den reeds hem te dwingen. Maar hij wilde niet, wilde zich niet meer laten dwingen door deze oogen, deze handen. Met kracht greep hij naar de handen, trok ze van zijn schouders af en liet ze vallen. I „Nee!" Zonder een woord meer te zeggen, verliet Alice Bernauer de kamer, het huis en een half uur la ter bevoxrd ze zich reeds op de terugvlucht naar Berlijn. Toen ze daar aankwam was de strijd reeds uit gebroken. Volkers zat voor een batterij telefoon toestellen, sprak met New York, Chicago, Londen en Parijs tegelijkertijd. Frundsberg liep opgewon den in de kamer heen en weer, deed bij tusschen- poozen hevige trekken aan zijn sigaar en wierp zijn secretaris korte woorden toe, waarmee hij or ders doorgaf naar Parijs, Londen, New York en Chicago. .Wat was er gebeurd De Chicago-Tribune, die tot de groep van Un derwood behoorde, had natuurlijk niet aan een reporter opgedragen, Wallner te interviewen. Een klein blad te New York had echter het interview gebracht. Men meende reden te hebben om aan te nemen, dat achter de zaak een groep bankiers uit Wallstreet zat, die een beurs-manoeuvre op het oog hadden. Naar men hoopte, kon men een cata strofe nog bijtijds voorkomen. HOOFDSTUK XXV. Toen de noodzakelijke maatregelen genomen waren en Alice Bernauer met Frundsberg het Europa-huis verliet Dr. Volkers bleef nog, om dat hij nog een en ander te regelen had liet Li zich de opmerking ontvallen, dat Frundsbergs vrouw en zuster van de zomerreis teruggekeerd waren, maar dat zijn zuster helaas plotseling ziek geworden was. Omdat Frundsberg groote verwondering toonde, vertelde zij hem van het telefoongesprek, waarvan ze toevallig getuige was geweest. „Hoe laat was dat, toen Wallner de afzegging kreeg?" vroeg Frundsberg sterk 'geïnteresseerd. „Vanmiddag om half vier". „Merkwaardig, werkelijk zeer merkwaardig, ik begrijp er niets van. Ik heb ook omstreeks dien zelfden tijd getelefoneerd en zelfs met mijn vrouw gesproken. Ze zei, dat mijn zuster uitstekend uit gerust was en zich heel goed voelde, Ze vond het prettig, dat ik opgebeld had." Deze gedachte hield Frundsburg nog langen tijd bezig, Li vond een paar schitterende orchideeën op haar bureautje, dat zich nu in een beetje ruimere woning in de Kantstrasse bevond. Volkers kweek te orchideeën, of eigenlijk deed zijn zuster het voor hem in een kas aan de Müggelsee. Hij had een hartstocht voor deze bloemen. Hij beweerde, dat de bloemen waren als geraffineerde vrouwen. Een briefje hing tusschen de bloemen: Het re sultaat van mijn laatste fusie. „Fusie is, wanneer bijvoorbeelddacht Li, Ze kende het begrip nu zeer goed, HOOFDSTUK XXVI. „Atlantis, een gevaar voor het menschdom De drgvende stad verankerd op een vulcanischen ondergrondS' Dat waren de eerste teekenen van een naderen den storm. Kranten verkoopers riepen ze uit. Slag- regels in dikke zwarte letters sprongen van de nog vochtige bladen op de menigte los. Maar ook waren reeds diegenen aanwezig, wier taak het was, den stormloop tegen te gaan, den tegenstander dadelijk buiten gevecht te stellen. Den geheelen nacht hadden in groote kranten paleizen de rotatiepersen gebruld. De Herald, de World, te Tribune, de Times, de Matin, de Lokal- Anzeiger, bet Tageblatt, ia, welk blad niet, zij hadden alle in den strijd ingegrepen. Maar ook de bladen van de internationale hadden zich direct in het strijdgewoel gemengd. Ze hoopten juist nu de massa te kunnen winnen tegen dit geweldige werk, tegen het internationale kapitalisme. Te New-York, Boston, Chicago,, Philadelphia, te Londen, Parijs, Berlijn, te Rome, Weenen, Boe dapest, te Warschau en te Moskou, te Tokio en aan de La Plata, te Antwerpen en Amsterdam, in de geheele wereld was strijd uitgebroken. Het was de grootste en sensationeelste strijd van de inter nationale pers, di.e hier haar macht inzette tegen of voor het bericht van het New-Yorksche blad. Men had eerst gemeend, met een kort tegen bericht het evenwicht te kunnen herstellen. De massa is er in zulke gevallen licht toe geneigd hem te gelooven, die het gevaar bezworen heeft. Het eene bericht na het andere snelde door de wereld. Langs den draad, door den aether vlogen ontelbare telegrammen. De wetenschap kwam in kolommenlange artikelen aan het woord. Maar ook hier was men het niet eens. Het was onmo gelijk met volkomen zekerheid te zeggen, dat At lantis door geen enkel gevaar werd bedreigd. Maar men kwam met zorgvuldig vastgesteld cijfermate riaal en trachtte daamee te bewijzen, dat de zee bodem in dit deel van den Oceaan, voor zoover men kon beschikken over gegevens en metingen uit voorbijgegane eeuwen, geen enkele verandering bad ondergaan. Menige krant sloeg een flïnken slag met verhoogde oplagen, extra edities en -bladen. De strijd woedde aan krantenkiosken, in de tunnels Ingenieur Herbert Wallner, verloofd met Alice Bernauer. eerste verkoopster bij een Berlijnsch modehuis, slaagt er met behulp van z'n verloofde in een betrekking te vin den bij het machtige Frundsberg-concern, dat belangstelling heeft voor zijn uitvinding om lichtstralen te benutten voor het trans atlantisch verkeer. Hoogmoedig geworden door z'n eerste successen verbreekt Ir. Wall ner z'n verloving, temeer omdat hij in ken nis komt met Frunsb erg's zuster. Inmiddels verliesAlice haar betrekking. Frundsberg hoort toevallig, dat dit laatste op verzoek van zijn vrouui is geschied, waarna hij Alice de betrekking van secretaresse bij zijn con cern bezorgt. De eerste proefvlucht met den stralenglijder verloopt gunstig en heeft mede tot gevolg, dat het Frundsberg-concern tot overeenstem ming komt met een Amerikao,nsche combi natie, welke de drijvende stad Atlantis in den Oceaan bouwt. Aandeelen Atlantis stijgen lot ongekende hoogte. En Wallner hoopt, via de zuster van Frundsberg macht te krijgen. vanden ondergrondsche, op de perrons der lo kale en interlokale treinen, op de haltes der bus sen, op de hoeken der avenues, boulevards,, stra ten en pleinen. Mannen, vrouwen en kinderen riepen slagwoor den uit, tot ze heesch waren en him stemmen het opgaven. Maar de kranten verdienden geld de massa vocht om de nog vochtige naar drukinkt ruikende bladen. Dagen lang woedde den strijd, hij verminderde niet in kracht, maar concentreerde zich steeds meer op de vraag: Was het document echt? Lan ge wetenschappelijke betoogen interesseerden da massa niet meer. Vastgesteld diende te worden, of bet document, dat het verslag bevatte van een opmeting van den zeebodem op dezelfde lengte en breedte, waar thans Atlantis verrees, echt was of een vervalsching. Maar ook ten opzichte van deze vraag liepen de meeningen uiteen. Allereerst werd vastgesteld, dat het hier niet om een afgerond verslag over d« meting ging. Het document was slechts een los, vergeeld blad papier, dat zeer waarschijnlijk ar* komstig was uit een verloren gegaan scheepsdag- boek. Onder den datum 16 Juli 1867 schreef daann de kapitein van het groote zeilschip „Florida", dal hij heden nog zijn opdracht moest uitvoeren en ae kist in de zee moest werpen, want reeds morge zouden zijn tegenstanders hem met hun veel sr.e lere schip hebben ingehaald, en nooit zou de vijana de kist in handen mogen krijgen. De kapitein ve telt dan verder, op welke geografische plaats njJ de kist in de zee laat zinken, maar hoe hij tevo een meting van de diepte der zee onderneemt, zeker te zijn, dat niemand ooit de kist weer w* het licht kan brengen. Op het gevonden blad papier breekt het verslag plotseling af. De krant, die het blad in handen kreeg,n daarop vastgesteld: Er is in de jaren 1866/67 derdaad een schip geweest, dat aan een zek kapitein Craak toebehoorde. Deze kapitein cr is in 1880 gestorven. Bij toeval gelukte bet eern» een reporter, om in het bezit van een nakom s van kapitein Craak nog oude brieven van hem vinden; toen deze met het document Yer^L,ak werden, bleek, dat het inderdaad kapitein c. 0j geweest was, die het versla# over de kist °P gevonden blad had geschrev«L (Wordt vervolgd}'

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8