IJmuider Courant Voortdurende aanvallen der Russen op de Karelische Landengte. 24 graden Celsius onder nul Joh. de Waard's DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Geheele beschikbare Sovjet-luchtmacht aan dit front geconcentreerd. Economische overeenkomst tusschen Moskou en Berlijn. Winterlectuur. Koade-record voor ons land Spoel en Spet j lü/atteu Öuditkteediup 25e JAARGANG No. 88 Uligav® Lourens Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 93 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau M" Courant: Kennemerlaan 42, IJmuldan, Cwrant-Ui'gavon Houtitraat 5301, Postgiro jilafoon opgegeven voor Opgenomen 310791. Alle Advertenties, dit blad, worden kosteloos Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurs ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 13 FEBRUARI 1940 Abonnementen pei week /0.12J4, p&i maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. mvas mUt uit Stockholm d,d. 12 Februari: né Bevechten die vandaag geleverd zijn aan i.t Karelische front waren nog feller dan die vondag, welke toch reeds een toppunt le- v te bereiken. De Russen brachten Maandag Sn nog grooter aantal tanks in het veld, waarbij sommige van 70 ton. De Russen stel den wanhopige pogingen in het werk om door k Mannerheimlinie te breken teneinde Wi- 11re te'bereiken. De geheele beschikbare Sovjet Bn«ische luchtmacht is op het oogenblik ge concentreerd aan het Karelische front. De roode luchtstrijdkrachten hebben niets ver waarloosd om te trachten te verhinderen, dat versterkingen de Finnen bereiken. De Finnen bruiken echter slechts door de bosschen loo- pende wegen die door de Russische vliegtuigen ciet kunnen worden opgespoord. In Finsche kringen wint de meening veld dat de huidige operaties tegen de Mannerheimlinie geleid woriên door Maarschalk Worosjilof persoonlijk. De vraag die op het oogenblik gesteld wordt is minder of de Finnen hun weerstand zullen kun nen voortzetten dan wel of de Russen kunnen voortgaan steeds nieuwe divisies in den strijd te 'werpen. Na den sector van Summa was de sector tusschen Kuolajarvi en Vuoksen het voorwerp van de hef tigste aanvallen.De Russen brachten hier 150 tanks in het veld. Opnieuw hebben zij gepoogd om de Mannerheimlinie heen te trekken maar de Finnen hebben geweldige batterijen geplaatst te Kolevitz Vjörke, welke deze pogingen teniet hebben ge daan. Het is zeker vervolgt Havas, dat het Russische opperbevel tot eiken prijs een beslissing- wil for eeeren vóór 28 dezer, den datum, waarop, het roode leger gesticht werd. Het Finsche opperbevel houdt echter met kracht vol, zoodat Zondag zijn troepen zich overal handhaafden. 300.000 Russen. -Volgens berichten uit goede bron bestaat het «vende leger, dat onder bevel van generaal Me- resjkof op de Landengte strijdt, uit drie leger- wrpsen, elk verdeeld in vier divisies infanterie, dus totaal 12 divisies, met vier brigades zware laks en drie brigades lichtere tanks. De artillerie versterkt met 18 stukken van 24 c.M. en drie Khwpskanonnen die op spoorwagens gemonteerd zijn. Einde Januari werden de Russische troepen nog versterkt zoodat het kleine Finsche legér Btrljd moet leveren tegen c.a. 300.000 man en bijna duizend tanks. Gezien cte geringe sterkte van het Finsche leger, •ian maarschalk Mannerheim geen krachtig tegen- Te voet van Denemarken naar Zweden. KOPENHAGEN, 12 Februari. Het ijs oip de Sont is thans zoo sterk dat velen te voet of met sleden van Denemarken naar Zweden gaan. Aangezien evenwel het loopen op het ijs op de Deensche territo riale wateren is verboden, zullen maat regelen hiertegen worden genomen. Van nacht heeft het op verscheidene plaatsen in Denemarken 25 graden gevroren. Er woedt een krachtige sneeuwstorm uit het Noord-Oosten-, De ijsbrekers in het Skage- rak zijn met het ijs op drift geraakt, waardoor de kolenaanvoer voor Kopen hagen nog meer wordt vertraagd. (Ritzau) Grondstoffen naar Duitschland, industrieproducten naar Rusland. ■y Het telegraafagentschap der Sovjet Unie weidt: Op l,i Februari is te Moskou tus- n de Sovjet Unie en Duitschland na succesrijke onderhandelingen een economi sche overeenkomst onderteekend. overeenkomst komt overeen met de - regeeringen van beide landen een LJr01 °P .te stellen voor den handelsomzet Duitschland en Sovjet Rusland, zoo- lehpn in de °P 28 September 1939 tus- oen voorzitter van den Raad van VoUks- bri^"raiUiS,Hen €b volkscommissaris van buiten- thiitwv!6 za n der Sovjet Unie, Molotof en den ton Vn r^-tkminister van kuiteiilandsche za- falu fitokentrop, gewisselde brieven, waar- de handel voorziet. (W6 ®conoin'sche overeenkomst voorziet in *n uitvoer van grondstoffen uit de Sovjet- z ,n*ar Duitschland in ruil voor Duit se industrieproducten. eerste jaar zal de handelsomzet die gaan vZ ^air sirwis den wereldoorlog te boven "f toekomst ligt een verdere uitbrei den weder2!ijdisohe leveringen in het voor- öerteeVftfe1e^°mst is namens de Sovjet Unie on- r01 ^en volkscommissaris voor den koyan erT^ handel der Sovjet Unie, Mi- Sovjet TTm- .handelsvertegenwoordiger der Duitschland, Barbarin, en namens Uitsche i r den sPecialen gedelegeerde der Rittej- enr^eei^n^ voor economische kwesties, u11 V001'zitter der Duitsche economi- 'Schnurre.. WOROSJILOF. offensief aan andere fronten, bijvoorbeeld ten noordoosten van het Ladogameer-, beginnen. On danks de daar behaalde successen, moeten de kleine Finsche afdeelingen zich beperken tot plaatselijke aanvallen, die met succes o.a. ondernomen wer den bij Kitela, Pitkaranta en ten noorden daarvan bij Kuomoniemi. Het Finsche legerbericht deelt mede: „Te Land: Op de Landengte van Karelië heeft de vijand zijn aanvallen op 11 Februari nog hevi ger voortgezet dan te voren. De druk was het he vigst in den sector van Summa, waar verscheidene divisies van den vijand hebben aangevallen, ge steund door veel artillerie, tanks en vliegtuigen Te gelijkertijd heeft de vijand aangevallen tusschen Muolajarvi en.Vuoksen, deze aanval werd gesteund door 150 tanks. Bij Taipale werd de strijd voort gezet. De Russen hebben hier aangevallen na een voorbereiding van artillerievuur van vier uur. De aanval werd afgeslagen. De vijand poogde de Finsche stellingen aan, de Finsche Golf en het Ladogameer te omsingelen, door over het ijs te trekken, doch de Finsche kust- batterijen vernielden hun formaties. De verliezen van den vijand zijn zwaar," o.a. werden 73 tanks vernield. Ten noordoosten van het Ladogameer zijn de aanvallen van 'den vijand ovéral teruggeslagen. Bij de aanvallen bij-Aittojoki op 10 en 11 Februari heeft de vijand ongeveer 380 dooden verloren, ter wijl de Finnen talrijke wapenen van verschillen den aard buit maakten. In de richting van Kuhmo werden talrijke mitrailleurnesten van den vijand bezet; de vijand verloor een tank, terwijl onge veer 700 Russen sneuvelden. Van de andere deelen van het front niets bijzonder te melden. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft de stel lingen van den vijand gebombardeerd, alsmede verscheidene troepenconcentraties. In de oorlogszöné was de activiteit van de vijan delijke luchtmacht groot. De vluchten bleven even wel beperkt tot de omgeving van het front. Volgens bevestigde berichten zijn zes vijandelijke toestellen omlaag geschoten vermoedelijk zijn nog drie vlieg tuigen neergehaald". Van gezaghebbende Finsche zijde wordt voorts verklaard dat de mededeelingen 'der Sovjets dat Finsche stellingen op de Karelische Landengte in genomen waren volkomen ongegrond zijn. Russisch legerbericht meldt „geslaagde operaties". MOSKOU: 13 Februari. (Tass). Het legerbericht van het militairé district Leningrad luidt: „Op 12 Februari bedrijvigheid van verkenners en in sommige streken levendige actie van infan terie en artillerie. Op de Karelische Landengte hadden geslaagde operaties der Sovjet-troepen tot resultaat dat 32 verdedigingswerken, waaronder 1.2 geschut kazematten, genomen werden. In «de streek der verdedigingswerken heeft de vijand de laatste dagen o.a, 230' machinegeweren en 82 kanonnen verloren. In verband met het ongunstige weer heeft de Sovjet Russische luchtmacht slechts verken ningsvluchten gemaakt". Bommen op Wiborg. HELSINKI, 12 Februari. Naar vernomen wordt uit Wiborg- hebben de Russen gisteravond voor de eerste maal sinds vele dagen Wiborg beschoten mét lange afstandsgeschut. Er werden twee personen gedood. De schade is nog niet bekend. Wiborg werd gisteravond negen uur door vlieg tuigen gebombardeerd. Er werd tweemaal lucht alarm gegeven. Vandaag vonden tot aan den avond geen bombardementen plaats. (United Press). Koopman zat onder drankinvloed achter het stuur. Voor het Hof nu acht maanden gevangenisstraf geëischt In den avond van 23 Juli keerde de familie Van Eyk, bestaande uit vader, moeder en drie dochtertjes, per fiets van een uitstapje naar Gel drop naar hun woning in Eindhoven terug. Het oudste dochtertje, de zevenjarige Henrica, zat bij moeder achterop, de twee andere meisjes, An- tonia en Matthia, mochten met vader meerijden. Nabij het kasteel Burgh, onder de gemeente Eindhoven, reed hen een auto achterop. De be stuurder reed zigzag over den weg. De heer Van Eyk en de beide meisjes werden gegrepen en in een sloot geslingerd. Vervolgens reed de auto de moe der aan. zij werd met haar dochtertje tegen den grond geworpen. Het kind was op slag dood, juf frouw Van Eyk ernstig gewond. Haar man en dochtertjes waren eveneens gewond. De slachtof fers werden naar een ziekenhuis vervoerd, waar heen ook het stoffelijk overschot werd ge bracht. Een onderzoek naar de schuldvraag werd in gesteld. Tegen den vijf tig jarigen bestuurder van de autO) den koopman C. M. van de V. uit Eind hoven, werd proces-verbaal opgemaakt. Op 26 October veroordeelde de rechtbank te 's-Hertogenbosch v.d. V. wegens het veroorzaken van dood door schuld tot zes maanden gevange nisstraf en een jaar intrekking van het rijbe wijs. Tegen dit vonnis heeft evenwel de officier van justitie höoger beroep aangeteekend. Maandag werd de zaak voor het Bossche Hof behandeld. De Advocaat-generaal kon zich met de door de rechtbank opgelegde straf niet vereenigen, te meer niet, omdat de verdachte onder invloed -van sterken drank den wagen had bestuurd. Hij eischte acht maanden gevangenisstraf- en ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Deze taaie wintertijd, Die geen krimp wil geven, Wekt al heel wat knorrigheid, 't Wordt wat overdreven. Hier en daar werd het benard, Waar het ijs ging kruien, En de mensch verlangt al hard Naar warmwaterbuien. En nu lees ik in de krant Van het kille heden. Over winters in ons lanidi, In een ver verleden. Er wordit dan in dezen geest Meestentijds geschreven: 't Is veel erger nog geweest, Dan wij 't nu beleven, Men draagt anecdotes aan, Vol van ijslij'kheden, Die nog ijskoud alles slaan Van de kou van heden. Waarom, heb 'k me afgevraagd, Moeten wij dit lezen, Is er iemamd, wien 't behaagt, Als 't al waar mag wezen? Waarom schrijft de krant nu niet Over verre laaiden, Het gebenedijd gebied, Waar de zon kan branden? In zoo'n wereld wil ik mij Droomende verplaatsen, Even van de kilte vrij, Ver van ijs en schaatsen Op een gloeiend tropisch staand Lig ik in gedachten, Waarom mag ik van de krant, Niet zoo'n droom verwachten? 'k Zeg het zonder voorbehoud: Al die oude jaren, Laten mij nog eens zoo koud, Als zij zelf al waren. P. GASUS. Naar wij van het Kon. Ned. Mete orologisch Instituut te De Bilt ver nemen, is vanmorgen in ons land de laagste temperatuur geregistreerd, welke ooit in ons land is waar genomen. Na den sneeuwval van gisteravond is een opklaring gevolgd, terwijl de wind tot zwak afnam. Hiermede waren de voorwaarden geschapen tot het optreden van buitengewoon lage temperaturen, vooral in het Noord-Oosten en het Oosten van ons land. Vanmorgen werd op het vliegveld Eelde een temperatuur van 24 graden Celsius waargenomen, ter wijl het vliegveld Twente 23 gra den had. Zoo lang: regelmatige gecontroleerde waar nemingen in ons land geschieden, is de tempe ratuur nog niet zoo laag geweest. Het vorige record werd op 31 December 1923 gevestigd te Avereest. De temperatuur bedroeg toen 22.3 graden Celsius. Dit is dus thans op dubbele wijze geslagen. Gemiddeld over ons geheele land was de ochtendtemperatuur vandaag 16.5 graad Cel sius beneden normaal. Ook in de hoogere luchtlagen is het buiten gewoon koud. Gisteren werd op 2000 M. hoogte een record geëvenaard. Herinneringen aan bange uren Wat er langs de oevers van den Rijn bij Arnhem nog overgebleven is van de ijsmassa's welke vele dagen de omwonenden in spanning, hielden juli» ««luit. V—uwmimi«mui# Toeristentocht op de schaats. Van Amsterdam naar Uithoorn. Het bestuur van d-e IJsvereeniging voor Haar lem en Omstreken, afdeeling' IJsbond Holland's Noorderkwartier, verzoekt ons te melden, dat de mededeelingen over het ijs in ons vorig nummer ook voor heden gelden. Het kon er echter aan toevoegen, dat voor Woensdag 14 Februari een mooie toeristentocht over den Amstel van Am sterdam naar Uithoorn en terug is uitgeschre ven. De totale afstand bedraagt 36 K.M. Volgens mededeelingen uit Uithoorn zij er zestig man aan het werk gezet om de baan zoo goed mo gelijk te maken. Het bestuur van de IJsclub „Zijdelmeer" zal aan iedereen, die den tocht vol brengt, een herinneringsmedaille uitreiken. TAFELTENNIS. DEMONSTRATIEWEDSTRIJD VOOR VOOR MILITAIREN. Onder groote belangstelling van militairen werd Maanda-g in de cantine aan den Koudenhorm. te Voor zuiver WOLLEN VESTEN, PULLOVERS, ENGELSCHE TRUIEN, SLIP OVERS, WOLLEN SOKKEN, SPORTKOUSEN, BONTMUTSEN, BIVAKMUTSEN, DUIVELSKAP- PEN, GEVOERDE HANDSCHOE NEN, slaagt U altijd in Heerenmodemagazijnen IJmuiden, Tel.4054, Kanaalstr.46 (Adv. Ingez. Med.) Haarlem een demonstratie stedenwedstaijd ge speeld tusschen twee teams uit Haarlem en Am sterdam. Er wea-d gespeeld volgens Davis-Cup systeem. Haarlem bethaalde een 32 overwinning. WANDELSPORT „DE VIERDAAGSCHE" TE HAARLEM. Evenals vorige jaren organiseert bovenge noemde vereeniging ook dit jaar weer serie- en trainingsmarschen, te beginnen op Woensdag 14 Februari te 8.15 uur n.m. van „Olympia" te Haarlem, afstand 10 K.M. en vervolgens iedeiren Woensdagavond. Op 10 Maart wordt weer des Zondags gewan deld. Het secretariaat is gevestigd bij D. Annot, Kolkstraat 13 rood te Haarlem. SCHAATSENRIJDEN JOHANSEN VERBETERDE WERELDRECORD. Uit Bergen: Tijdens wedstrijden in het hardrij den op de schaats te .Bergen noteerde de Noor- sche rijder Aage Johansen op de 5.000 Meter een. tijd van 4 min. 14.8 sec. Hiermede verbeterde hij het wereldrecord op dezen afstand, dat met 4 min. 17.2 sec. op naam staat van zijn landgenoot Ivar Ballangrud, gevestigd op 18 Januari 1936 te Oslo. Dit'record zal echter niet erkend worden, omdat de prestatie op een '250 Meter baan werd gele verd en de I.E.V. heeft bepaald, dat een record slechts erkend kan worden, indien het op een 400 Meter baan is gemaakt. MOTORWIELRÏJDEN. HET MOTORSPORTPROGRAMMA DER K. N. M. V. In een Zondag jl. te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de sportcommissie <der KJN.M.V. met de organisatoren van terreinwedstrijden, baan- en wegraces, is de motorsportkalender voor 1940 opgesteld. Natuurlijk hangt het doorgaan der ver schillende evenementen ten nauwste samen met de ontwikkeling van de internationale situatie. 25 Maart: Terreinkampioenschap van Zuid-Hol land (Duinrell). 6 April: K.N.M.V. 500 K.M. rit. 28 April: Terreinkampioenschap van Gelderland (Eerbeek). 5 Mei: Terreinkampioenschap van Drente. (Norg). 13 Mei: Terreinkampioenschap van Utrecht. 19 Mei: K.N.M.V. 150-cc rit. 2 Juni: Terreinkampioenschap van Noord-Hol land. (Zandvoort). 9 Juni: Terreinkampioenschap van Noord-Bra bant. 16 Juni: Nationale wegraces Limburg. 20 Juli: Nationale wegraces Assen. 28 Juli: K.N.M.V.-junioresrit. 11 Augustus: Nationale wegraces Zandvoort. 18 Augustus: Terreinkampioenschap van Gronin gen. (Eenrum). 25 Augustus: Terreinkampioenschap van Limburg (Horn). 7 September: Terreinkampioenschap van Neder land der K.N.M.V. 15 September: Nachtrit provinciaal bestuur Zuid- Holland K.N.M.V. 4 en 5 October: Kampioensrit der K.N.M.V. Worden de moeilijkheden, die de organisatie van de nationale wegraces nog in den weg staan, over wonnen, dan zal een competitie om het kampioen schap van Nederland in deze wedstrijden worden verreden. WIELRIJDEN Het U. C. I.-congres. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1942 IN ITALIë Uit Milaan: Zaterdag is alhier het congres van de Union Cyclïste Internationale begonnen in te genwoordigheid van afgevaardigden der volgende aangesloten landen Italië, België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland, Zwitserland, Vereenigde Staten en Duitschland. Voor ons land was aanwe zig jhr. I. L. van den Berch van Heemstede. On der meer werd vastgesteld, dat de wereldkampioen schappen in 1942 in Italië zullen worden gehou den, in verband met. het niet doorgaan der kam pioenschappen in 1939. Op het congres van de U. C. I. is Zondag de inter nationale wedstrijdkalender' als volgt vastgesteld. 19 Maart MilaanSan Remo, 23 Maart Ronde van Vlaanderen, 5 Mei ParijsTours, 1519 Mei Ronde van België, 17 Mei9 Juni ronde van Italië, 19 Mei ParijsRennes, 26 Mei LuikBastenaeken, Mei ParijsNice, 215 Juni Ronde van Duitschland, 2 Juni ParijsCaen, 9 Juni ParijsReims, 16 Juni Pa rijsLimoges, 16 Juni Criterium van Antwerpen, 21 Juni groote prijs van Walenland, 57 Juli Monaco- Milaan, voor amateurs, 14 of 21 Juli Criterium van Frankrijk op baan en weg, 8 September Groote Prijs der Naties, 14 of 21 September Groote Prijs van Ferrario voor amateurs. Duitschland handhaafde zijn candidatuur voor het wereldkampioenschap in 1941; België liet zijn rech ten voor 1942 vervallen ten behoeve van Italië, welk land de kampioenschappen wil orgaruseeren tegelijk met de wereldtentoonstelling te Rome. Tot vice-voorzitter werd de Engelschman South- copp gekozen; de Italiaan Mario Ferretti werd bij acclamatie tot toegevoegd secretaris benoemd. Zoolang de internationale toestand niet normaal is, zal het bureau van de U._ C. I. de loopende zaken waarnemen. Het congres bekrachtigde tenslotte het Brusselsche besluit, waarbij werd bepaald in 1940. geen wereldkampioenschappen te organiseerën. -

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1