Finland forceert zich in dezen afschuwelijken oorlog! BEVERWIJK IS FINLAND. IJsti jdelijkheid. KORTVERHAAL gen luchtalarm te Middernacht. (Van onzen bijzonderen medewerker). U0LSINKL 2 Februari. De moderne bescha ving is een zonderlinge aangelegenheid. Zij heeft duizenden jaren haar best gedaan, om de men seden eens holbewoners, te ieeren leven in licht en lucht. Zij heeft diepgaande studies gemaakt van de inrichting van fabrieken en de sociale hv<nëne behoort tot de delangrijke takken van de medische wetenschap. Na ons dit alles te hebben opgeleverd, keert dezelfde beschaving het blaadje om, zij dwingt ons om diep onder de aarde te kruipen, om ons te versteken van lucht en licht en zon, om onze moderne fabrieken en lean toren te verwisselen voor holen en spleten, om terug te kearen tot den primitieven staat, waarin wij eens hebben geleefd. De wereld van vandaag krioelt van schuilkelders en loopgraven, van bomvrije schuilplaatsen en gas-veilige onder komens. t Uit de lucht, als vervoersterrein veroverd door de energie van vredelievende mensohen, dreigt aan alle kanten gevaar. Dezelfde techniek, de zelfde chemie, die zulke onberekenbare winsten voor de beschaving opleverden, spannen zich in om dood en verder! uit vliegtuigen te strooien en de menschen op de aarde worden holbewoners als weleer. Zie het Finsche volk! Een gezond, een sportief, een gehard volk. Een volk,-dat zijn eigen land heeft opgebouwd en dat gehecht is aan den vrede als wellicht nauwelijks een ander. Vandaag ver wisselt het zijn moderne gebouwen voor onder- «rondsche holen, want elke minuut kan de sirene foeien. die aankondigt, dat de Russen, de „bevrij ders" van Finland, in aantocht zijn om hun bom men te gooien op mensohen en dingen. Dat alles schoot mij door het hoofd, toen van nacht om 12 uur ineens luchtalarm gegeven werd. Het hotel was al stil geworden; de menschen sliepen na een dag van werk en inspanning. Op staan! Opstaan! Een lift jongen rent de trappen op, slaande op een zwaren gong. Opstaan! Op staan! De gasten verschijnen in de gangen; meerendeels in pyjama, waarover zij haastig een jas hebben aangeschoten. Beneden staat een man van de luchtbescherming, die den weg- wijst. Wij moeten buitenom, door een zwarten duisteren vriesnacht. naar den kelder loopen. „Vaestosuo- 'jaan"! In de schuilplaats zijn houten banken aangebracht en wat spaarzaam licht valt over de vale gezichten van de menschen. Naast mij zit Noel Baker, die met Sir Walter Citrine aan het hoofd staat van de Engelsche vakvereenigings delegatie, die vandaag haar kort bezoek aan Finland eindigt. Sir Walter zelf is in pyjama en de Amerikanen vlassen al op een nachtelijk in terview. Noel Baker gaat op zijn rug op een bank liggen: „trying tot have-some sleep". Wij wachten. De sirenes zijn stil geworden. Broeder lijk zitten wij bijeen: de hoteldirecteur en de liftjongen. Sir Walter, een paar Finsche offi cieren, kamermeisjes, de portier, journalisten. Nachtelijke bombardementen waren tot nu toe zeldzaam in Finland. Dezer dagen kreeg Uleaborg er een. De stad was overdag m brand gebombar deerd en op den laaienden fakkel stevenden de Russen 's nachts opnieuw af. Maar Helsinki is aardedonker. Ik weet ervan, want om een urn- of acht ben, ik uitgegaan: geen hand voor oogen ie zien. De auto's rijden met twee schamele licht streepjes, de tram voert één zwakke groene lamp. Wat kunnen de Russen hier onderscheiden? Er gebeurt niets. Na een klein half uur komt de verlossende langgerekte signaaltoon: alles veilig. En onze armelijke optocht zet zich weer in beweging. Tien minuten later is de stilte in het hotel teruggekeerd. SU' Walter Citrine en de zijnen hebben van morgen Minister-President Ryti gesproken en na dien ontvingen zij de talrijke vooral Engelsche correspondenten in de hall van ons hotel. Ik zat mee in den wijden kring en hoorde, hoe Sir Walter vertelde van zijn diepen indruk van de eenheid van het Finsche volk; hoe hij in Aabo en Tanimerfors de verschrikkelijke gevolgen van den bommenhagel heeft bekeken, hoe hij twijfelt aan de efficiency van de Russische strijdmetho- den; hoe hij terugkeert met het voornemen om het Engelsche publiek en de Britsche regeering dringend uit te.noodigen, de hulp aan Finland uit te breidenen hoe hij ervan overtuigd is dat die hulp niet zal uitblijven, hulp, waarvan de vorm en de mate vanochtend door de Engelsche delegatie met de Finsche Regeering besproken is. Het lijdt geen twijfel, dat Finland zich in dezen afschuwelijken oorlog forceert. Het moet dat doen. Maar duidelijk is ook, dat de situatie al lengs moeilijker wordt, ook wegens de zorgen van het transport en niet minder wegens nijpend ge brek aan arbeidskrachten. Ik sprak vanmorgen uitvoerig met den voorzitter" van de Finsche sociaaldemocratische vakcentrale, Eero Vuori, die mij vertelde, hoe ongeveer tien procent van de Finsche bevolking nu ooplogsdienst, aan of ach ter de fronten, verricht. De werkloosheid, die hier in 1930 hoog was gestegen, is Tuuut! Tuuuutü Alarm! Het is één uur. Weer begint de optocht der be schaving en de aftocht der menschelijkheid. Weer verzamelen wij ons allen in den schuil kelder. Sommige vrouwen hebben de breikous meegenomen: af en toe duurt de alarmtoestand men. Dezen keer loopt het met drie kwartier af. Dan keeren wij terug naar licht en lucht: van daag is het helder en zonnig: „Molotofweer!" Vuori dan vertelde mij, hoe na 1935 de werk loosheid snel is gaan dalen. In 1931 liet Finland tegelijk met Engeland den gouden standaard los. Daardoor werd zoowel de schuldenlast lichter te ?rogen als de concurrentiemogelijkheid op de internationale markten grooter. De handelsbalans tevoren passief, werd actief. In 1931 vertegen woordigde het uitvoeroverschot al een waarde jan 992 millioen Finsche Mark, en in 1934 was net tot 1.449 millioen opgeloopen. In den winter jan 1932 bereikte de werkloosheid haar diepste Punt. Sindsdien ging het gestadig beter. In alle proouctietakken kwam schot. Finland kon allengs jan werkloozensteun afzien; het land begon te oioeien als zelden tevoren. Ook in politiek op- «ebt weerspiegelde zich de algemeene verbetering. tegenstellingen van vroeger ik hoop er nog «fts een afzonderlijken brief aan te wijden Wfen haar scherpte, en alles wees op de JiM.Van een periode van rustige, gezonde ont- onri toen de Engelsch-Fransch-Duitsche uitu Plotseling groote moeilijkheden voor den «iwoer begon op te werpen. Daaroverheen kwam irvalvan de Russen. Finland werd zelf oor- JJteiTein en nu leeft men hier bij den dag. De eja zijn, vertelt mij Vuori, nog niet verhoogd knvi eind December, maar in den vorm van be am overwerk wordt de stijging van de prijzen hier |edeeltelijk gecompenseerd. Toch ligt llet economische, een van Finland's wye problemen. Twee maanden heeft het tadp ae tanden op elkaar gezet, maar de voor- Won^611' en de zorgen nemen toe. Geen hleinpV merd§e Fin zich afvraagt, hoe dit den Behot op den duur moet bolwerken tegen Wat ri °p buurman, die alles in veelvoud heeft e pihnen tekort komen. Alles: behalve dan het vermogen om te organiseeren en efficient te zijn. Op dat stuk zijn de Finnen de Russen verre de baas gebleven. Er zij op gewezen, dat de aa in het Finsch als een o en de o als oe wordt uitgesproken. De naam van de stad Aabo klinkt dus als Oboe. (.Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). Marktberichten en besommingen. MARKTBERICHT IJmuiden 13 Febr. 1940 (ANP) Tarbot 140 ct. per kg. Tong 170—130 ct. per Heilbot 140;116 ct. per kg. Groote schol f 20 per 50 kg. Middelschol f 19 per idein. Zetschol f 25' per idem. Kleinschol f 2321 per idem. Bot f 9.50 per Idem. Schar f 13.5011 per idem. Poontjes f 10.507.50 per idem. Groote schelvisch f 38—34 per idem. Middel schelvisch f 3521 per idem. Kleinmïddel schelvisch f 2823 per idem. Kleine Schelvisch I 2214.50 per idem. Groote gul f 18.5015 per idem. Wijting f 9.507.50 per idem. Makreel 1211.50 per idem. Versche haring f 8.207.90 per idem. Kabeljauw f 8052 per 125 kg. Vleet 1' 4.251 per stuk. Leng f 2.301 per stuk. Kooivisch f 1.320.18 per stuk. Rog f 1512 per koop. Haringaanvoer 12 Februari: 1032 kisten. BESOMMING TRAWLERS Gloria IJM. 37, 930 manden f 6740. Adelante IJM. 19, 940 manden f 5160. Deensche kotters: E 47 1250, E 527 f 1600 E 32 f 920. Hollandsche kotter IJM. 214 f 1790. BERICHTEN AAN ZEEVARENDEN. Schietoefeningen. Op 28 en 29 dezer zal worden geschoten met ;eschut, opgesteld ten noorden van de haven van IJmuiden. Aanvang ten 0900 h. Op of nabij de batterij, vanwaar geschoten wordt, zal van een uur vóór tot na afloop dei- schietoefeningen een roode vlag zijn geheschen. Gevaarlijk is het gebied begrensd door de lijnen getrokken loodrechtop de kust uit standpaal 48 en de Noordpier tot 3 KM: Uit den wal en tot een hoogte van 200 M. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zonder noodzaak in bovenbedoelden sector op te houden Nederlandsche koopvaardijvloot. In de afgeloopen maand werden aan de Nederlandsche handelsvloot de motorschepen Brem (428 brt) uit Rotterdam, Dina (198) uit Groningen eïi Jantje .(200) uit Groningen toe gevoegd. Gedurende diezelfde maand werden afgevoerd de motor tjalk Antilope, welke verkocht werd naar Denemarken, het motorschip Reze en het tankmotorschip Muron, beide verkocht naar Zweiden, de motorschepen Fram, thans Brem ge naamd en Mitropa, thaiis Dina, zie boven, het dubbelschroefmotorschip Arendsfcerk (getorpe deerd), het motorzeilschip Ingelina-Maria en de motoraak Spera. beide uit de vaart genomen, het stoomschip Vredenburg (vergaan) en het motorschip Truida, dat op een mijn geloopen is. Charterreis. Het aan de Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Am sterdam toebehoorende stoomschip Baarn, 5621 brt.. is, naar gemeld wordt, gecharterd dooi' de Stoomvaart Mij. ..Nederland" voor het maken van een reis naar Néderlandsch-Indië. Reparaties uitgevoerd. De Nederlandsche stoomschip Bussum, hetwelk na lossing' van de lading graan opgenomen werd in het dok van de Amsterdamsche Droogdok Mij. te Amsterdam, heeft de noodig geworden herstellingen ondergaan. Het Nederlandsche stoomschip Bea-kel heeft de ten gevolge van de aanvaring met het stoom schip Montferland bekomen schade hersteld m het dok van de Nederlandsche Dok Mij. OPDRACHT Hei behang-, glas- en schilderwerk van nog 5 te bouwen woningen aan de Burgemeester Rambonnet- laan voor rekenipg van den heer C. F. de Feber is wederom opgedragen aan de fa. Lieshout en Burger, IJmuiden-Oost. VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Gerberdina Johanna IJM. 38. Vangst: 10 manden tarbot en heilbot, 80 m. wijting, 50 m. poon, 80 radio en braadschelvisch, 50 m. schelvisch, 100 m. gul en blanke kooivisch, 470 m. kooivisch. 20 m. ha ring, 50 m. rog. Totaal 910 m. benevens 80 st. stijve kabeljauw. NAAR ZEE VERTROKKEN. Maandag is de trawler „Condor" IJM 72 na lan gen tijd opgelegd te zijn geweest, weer naar de visscherij vertrokken. Heden zouden vermoedelijk varen de trawlers Bergen IJM 16, Delft IJM 17, Viking Bank IJM 183 en Dirkje RO 53. DE „NEELTJE JACOBA" UITGEVAREN De reddingboot „Neeltje Jacoba" heeft heden morgen van IJmuiden uitgevaren om te zoeken naar den garnalenbotter HD 40, welke Maandag morgen uit deze haven was vertrokken en heden had moeten terugkeeren.- Na ingewonnen informa ties bleek de bottèr ook niet in andere Nederland sche haven te zijn binnengeloopen. RADIO-UITZENDING VAN NIEUW ORGELWERK. De eerste uitvoering van het nieuwe orgelwerk „Introduction, Doppeltfuge und Choral" van G. J. Moed, op. 9, organist der Groote Kerk te Be verwijk, zal Vrijdagmiddag 16 Februari te 2 uur olaats vinden. EvertHaak speelt dan het werk op het orgel der. Dominicuskerk te Amsterdam. In het alge meen programma van Vrijdag wordt deze uitvoe ring uitgezonden. (Een Engelsch geleerde heeft ver klaard dat Noord-Europa een nieuwen ijstijd tegemoet gaat.) Wanneer het ons wordt uitgelegd, Gaat het misschien de pet te boven, Maar wij zijn, als professor 't zegt, Wel haast geneigd, het te gelooven. Hij zegt: langzaam (gelukkig) aan. Zullen de „Poolsche" gletschers komen En haast tot aan ons landje gaan, Waar dan geen water meer zal stroomen. Het is een beeld waarvan je ijst In deze toch al kille uren, 't Is goed, dat hij er ook op wijst, Dat het nog eventjes zal duren. Hij heeft dien tijd wel niet geschat. Maar, al ben ik een leek ter zake, Voor, zeg. een honderd jaar of wat. Hoeft u zich nog niet druk te ma-ken. Hoe blijvend thans het ijs ook schijnt En hoe dit u ook mag benauwen. Dat het vrij spoedig weer verdwijnt. Daar moogt u steeds nog op vertrouwen. Wij gaan een ijstijd tegemoet, Veel minder tijdelijk dan dezen. Maar wat men 't eerst hierna begroet, Zal toch een roomijs tijdperk wezen. P. GASUS. Inbraak in Veilinggebouw „Centrum". Buit: eenige doosjes sigaretten. In den nacht van Maandag op Dinsdag is inge broken in het veilinggebouw „Centrum" aan de Koningstraat alhier. Door verbreking van een ruit aan de zijde van het gemeentelijk Parkeerterrein hebben de indringers zich toegang verschaft tot het gebouw dat zij grondig hebben doorzocht.. Zij hebben getracht eveneens door verbreking van een ruit het kantoor van de veiling binnen te drin gen maar deze poging werd blijkbaar opgegeven. Maandag was de gewone bloemenveiling gehou den zoodat in de kluis een belangrijk geldbedrag aanwezig was. Waarschijnlijk is het den inbrekers hierom te doen geweest. Het volgende bezoek gold de koffiekamer van het. gebouw. Ook hier werd een ruit ingedrukt waarna de inbrekers den sleutel' konden bereiken die aan den binnenkant van de deur in het slot stak. Het was toen gemakkelijk in de koffiekamer te komen. Uit een in het buffet staande vitrine werd een aantal doosjes sigaretten medegenomen. Geld was hier n'iet 'aanwezig. Hedenmorgen heeft de concierge de inbraak ont dekt waarna hij onmiddellijk de politie waar schuwde. De politie heeft terstond een uitgebreid onder zoek ingesteld, o.a. werden situatiefoto's en foto's van vingerafdrukken genomen. MARKTBERICHT Noteering van 12 Februari 1940. Koolrapen per zak' 1' 1.70 Wortelen per kg. 5 Bieten per kg. 6 Schorseneeren per kg. 12 Aardappelen, klei per .kg. 4V->7 Spruitjes per kg. 1846 Boerenkool per kg. 3—13 Roode kool per kg. 6V2 Savoije kool per kg. 41/* Uien, per kg. 6 Prei per kg. 1625 Appelen per kg. 16-30 Peren per kg'.- 14—40. Brusselsch lof per kg. 2026 SANTPOORT GUNNING. De Rijkswaterstaat (directie Noord-Holland) heeft het onderhoud van de rijkswegen Perceel III en VI gedurende het jaar 1940 gegund aan de firma H. Bunschoten te Santpoort voor resp. f 14130. en f 10447. HEEMSKERK FEESTAVOND VOOR DE MILITAIREN. In het lokaal van Gebr. Dam werd een tweede avond aan O. en O. voor de militairen gegeven. De avond werd geopend door luitenant De Blank, die in een korte toespraak de officieren, onder officieren en manschappen welkom heette. Hierna kwam het ensemble „Cortes", dat met uitstekende muziek en zang, de aanwezigen aan genaam bezig wist te houden, Kort voor de pauze arriveerde burgemeester Vreugde; hij werd door luitenant De Blank welkom geheeten. Na de pauze zong de soldaat Schreuder op ver dienstelijke wijze eenige liederen. Namens de manschappen werden de dames van het gezelschap Cortes, bloemen aangeboden. R.-K. STAATSPARTIJ. Maandag 19 Februari houdt de afdeeling van de R.-K. Staatspartij haar jaarvergadering in café Henneman. De agenda vermeldt o.a.: voorstel contributie-verhooging, bestuursverkiezing, alle bestuursleden zullen aftreden doch stellen zich herkiesbaar. WITTE KRUIS. Op Woensdag 21 Februari houdt de afdeeling van het „Witte Kruis" haar ji^vergadering in café „Flora". PERSONAL LA Tot bode van den polder „De Noorderbuitendij- ken" is benoemd de heer P. W. Koopman, alhier BOUWVERGUNNING Aan F. Huneker. alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den hoek Rijksstraatweg-Kleine Houtweg. WIJK AAN ZEE JAARVERGADERING R.-K. METAAL BEWERKERS. Hedenavond houdt de afdeeling Wijk aan Zee van den R.-K. Metaalbewekesbond haar jaarver gadering in het café van den heer Bol. JAARVERGADERING R.-K. VOLKSBOND. De R.-K. Volksbond houdt zijn jaarvergadering op a.s. Vrijdag in café Sonnevanck. MILTAIR TEHUIS. Voor h.et Militair Tehuis te Wijk aan Zee werd ontvangen van: mej. G. R. (derde bijdrage) f 2.50, J. KI. f 5.van een onbekende f 1.Tezamen f 8.50 Vorige verantwoording 1940 f 75.50. Totaal f 84.—. Verder van: E. de B. boeken, H, BI, tijdschrif ten, mevr. A. Sn-H. boeken, H. J. J. (vroeger wo nende te Wijk aan Zee thans wonende te Kootwijk) tijdschriften, J. E. boeken. N.V. Albert Heijn een doos chocoladenreepen. Het adres -van den penningmeester is: F. R. C. Rijkens, Voorstraat 26, Wijk aan Zee, giro 77029. Koorts. ABLOVA. VROEG in den ochtend ben ik wakker; hoe lang zal ik dezen nacht geslapen hebben Rondzwervende magere honden zijn als schimmen langs ons laag flakkerende houtvuur geslopen; kameelteken hebben zich volgezogen aan ons zoete bloed, tot wij hen als afzichtelijke zwarte knikkers van het lichaam plukten. Maar dat was niet het ergste; wat mij hevig verontrust is de kwellende onleschbare dorst, die mij het sla pen belet heeft. Tallooze keeren ben ik naar de waterzakken gestrompeld om mijn verschroeide keel met het lauwe vocht te laven. Ik heb koorts en dat kan ons in de komende dagen veel last bezorgen. Om zeven uur breken wij op en koersen naar den rotswand van het hoogplateau, dat wij in 't witte zonlicht recht voor ons uit zien liggen Wij hopen, dat we dezen afstand in een dag zullen kunnen afleggen en vannacht een be hoorlijk onderdak krijgen; er moet daar namelijk een militaire post zijn. Langzaam trekt onze ka ravaan verder; daar ik mij te ziek voel om oe loopen ben ik de eenige die op een kameel zit; de anderen' loopen naast de zwaar beladen die ren. In de verte, tegen den rotswand aan, zien wij kleine dorpjes liggen: nu en dan komen wij geitenkudden tegen, die eveneens bewijzen, dat. wij de bewoonde wereld naderen. Toch geeft ons dit geen gevoel van veiligheid; in tegendeel, als wij enkele mannen op korten afstand voorbij rijden spreekt uit hun blikken zooveel vijand schap. dat wij onwillekeurig naar onze revolvers tasten. Wij naderden nu het rotsplateau; tegen de wanden staan hooge leemen huizen gebouwd met kleine ramen, waardoor wij spiedende blikken voelen. Het is hier stil in den zengenden zonne gloed; als wij echter dichterbij komen springen er een paar magere honden te voorschijn die ons woedend nablaffen. Het wordt snel donker en wij verhaasten onzen gang; spoedig moeten wij den militairen post bereiken, anders kunnen wij ons bivak weer in de open lucht opslaan en dat denkbeeld lokt ons niet aan. Daarbij komt, dat ik mij steeds zieker ben gaan voelen; bij eiken stap van mijn kameel bonst het in mijn hoofd alsof er met een mokerhamer op geslagen wordt en ondanks de warmte doet de koorts mij hui veren. Maar gelukkig naderen wij nu het eind van onzen tocht. Opeens hooren wij .in de verte eer, paar schoten vallen: intuïtief halen wij onze revolvers te voorschijn. Van een heuvel daalt een groepje mannen op kameelen af, ze komen in onze richting. Eerst is in de schemering niet te onderscheiden of ze kwaad in den zin hebben, voor alle zekerheid houden wij stil en zijn op het ergste voorbereid. Maar als zij naderbij ge komen zijn herkennen wij militaire uniformen en beantwoorden verheugd de begroetingssehoten. die zij gelost hebben, Het is een heele opluchting. Langzaam bestij gen wij den heuvel en bevinden ons éven later ui de veilige beschutting van de versterking. Deze bestaat uiterlijk uit vier hoog opgetrokken lee men muren met enkele schietgaten en kanteelen Binnen bevindt zich. een steenen trapje op, de slaapzaal, terwijl er tevens onder den blooteti hemel een kleine ruimte is uitgespaard waar de kameelen staan. De geheele bezetting bestaat uit acht soldaten, een sergeant en een radio-tele grafist, die erg trotsch is op zijn oude kleine toestel. Ook de militairen zijn blij met de afwisseling, die ons bezoek hun verschaft: wij krijgen ge- Yoösterd schapenvleesch eh groote ronde broe den te eten, die mij anders zeker bijzonder ge smaakt zouden hebben maar waarvan ik thans met tegenzin iets gebruik. Dé dokter en Williams eten als wolven, hetgeen onze gastheeren zicht baar genoegen doet. Als wij hun vertellen, dat wij morgenochtend verder zullen trekken kijken zij bedenkelijk; de omgeving is hier op het oogenblik in groote onrust, verschillende sheiks leven in twist met elkaar, hetgeen meestal, ten gevolge heeft, dat de wraaklust zich ook op de doortrekkende karavanen botviert- Ook de po sitie van den militairen post is gevaarlijk; zij moeten voortdurend op een overval voorbereid zijn. Terwijl wij zoo zitten te praten ligt de woestijn donker voor ons. Boven ons hoofc klinkt de een tonige stap van den schildwacht; van uit de verte hooren wij het schorre geblaf van een hond en gillende vrouwenstemmen. Wij voelen de dreiging om ons heen en worden er onwille' keurig stil van. Vroeger dan de anderen ga ik slapen. In de slaapzaal is het warm en rookerig; vooi den open ingang gloeit een vuurtje, waarboven wat natte kleeren te drogen hangen. Ik voel m:; zoo huiverig dat ik, ondanks de hitte, behoefte heb aan een drietal dekens als dek en dan nog ril van de kou. Vanbuiten klinkt vaag gerucht: het onbestemde gemompel van mijn vrienden met de soldaten, het geknetter van hét hout vuurtje voor de slaapzaal, alles vervaagt in mijn koortsachtig brein tot een mengelmoes van be angstigende geluiden' die mij tot stikkenstoe be n au wen. Het duurt langen tijd voordat ik in een onrustigen slaap val. Midden in den nacht word ik wakker en weet niet waar ik ben. Het zweet staat mij op he' voorhoofd, de dekens zijn van mij afgegleden en in mijn hoofd bonst het met zware dreunende slagen. Zonder het zelf te willen sta ik op en stap over de slapende mannen heen naar bui ten, ga het trapje af en ben op het binnen plaatsje. Door een van de kijkgaten zie ik de woestijn in een vreemde belichting van het ma- neschijnsel voor mij liggen. Het is nu doodstil, alles is roerloos, verstard: een koele nachtwind strijkt mij langs het heete voorhoofd. Toch gaaf er van deze oogenschijnlijke rust een luguber werkende dreiging uit; ik voel de vijandschap uit het duister als een tastbaar iets en buig mij voorover om scherper te kunnen onderscheiden Is het niet of er zwarte gestalten langzaam van de heuvels naderbij sluipen? Droom of waak ik? Duidelijk zie ik de schaduwen van menschelijkc gestalten sprongsgewijze vooruitgaan, van boom tot boom, van heuvel tot heuvel. Ik wil schreeuwen, alarm slaan, maar mijn keel is diehtgesnoerd. Dan valt mij nog iets op; de eentonige stap van den schildwacht boven mij is stilgehouden. Als ik naar de borstwering tuur zie ik met schrik, dat hij tegen een van de kanteelen geleund staat met voorovergebogen hoofd. Slaapt hij? Is hij dood? Wankelend strompel ik door het duister terug naar de slaapzaal om de anderen te wekken. Mijn voeten zijn loodzwaar, langzaam kom ik voor uit. Opeens blijf ik /erstijfd van schrik staan Vanuit de deuropening van de slaapzaal staren mij een paar gloeiende oogen aan. Mijn hart bonst mij met luide slagen in de keel en een onpasselijk gevoel kmipt hevig in mij op. Een onbewegelijk dreigend iets staat klaar om mij te bespringen Waarom blijft het stil in de slaapzaal; zijn zij allen reeds vermoord? De oogen van hel monster schijnen door mij heen te zullen branden; dan haal ik. zonder het mij bewust te zijn, met bevende hand mijn revolve 1 te voorschij'n en richt het wapen. Een daverende slag-,.Ik zink uitgeput op den grond. Even is het stil. Maar onmiddellijk daarop volgt er een onbeschrijfelijk rumoer. Van buiten de muren klinkt wild- geschreeuw; er ^worden honderden geweren afgeschoten en 'de steen- scherven spatten mij om de ooren'. Maar ook hier binnen is alles een en al weging. De man nen komen uit de slaapzaal gevlogen, zij strui kelen over mijn lichaam en hollen naar de borstweringen. Het laatste wat ik hoor als ik het bewustzijn al half verloren heb, is het felle harde geweer vuur, dichtbij, veraf, samensmeltend met het geschreeuw tot oen onontwarbaar dreunend ge weld, dat mijn arme hoofd kapotslaat. Hoe lang heb ik geslapen? Hoeveel dagen en nachten? Als ik wakker word is het heel stil om mij heen: de zon schijnt naar binnen, voor mijn bed zie ik den dokter, die mijn hand vast houdt. Later wisselen wij enkele woorden. Ik ben ziek geweest, mompel ik verontschuldi gend. Jouw ziekte heeft ons het leven gered, klinkt zijn ernstige stem. De schildwacht was in Jaap gevallen en hei had weinig gescheeld or wij waren uitgemoord. Jouw schot heeft ons bijtijds gewekt. Mijn schotIn gedachten zie ik twee gloeiende oogen die mij vanuit het duister aan staren. Op mijn vragenden blik antwoordt de dokter: Die koorts was toch ergens goed voor. Je school op het smeulende vuurtje voor de deur van de slaapzaal. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). BLOEMKWEEKERSCREDIET. De minister van economische zaken heeft met intrekking van de crisis-bloemkweekerscrediet- beschikking 1935 een nieuwe beschikking van dien aard gegeven, waarbij onder bepaalde voor waarden uit het fonds voor de credietverleening aan, bij de centrale als georganiseerden aange sloten, bloemkweekers de daarvoor benoodigde bedragen worden beschikbaar gesteld. Het bedrag van elk der aan één aangeslotene te verleenen credieten zal worden gesteld op ten. hoogste 20 pCt. van de bruto-jaaropbrengst van de producten, welke voor hem in het voorgaande jaar zijn geveild over de erkende veiling, bij welke hij zijn aanvrage voor het verkrijgen van het betreffende crediet heeft ingediend, met dien verstande, dat het totaal der credietbedragen, welke aan éénzelfden credietnemer zijn verleend krachtens alle op eenigerlei tijdstip te zijnen name ioopende credietover eenkomsten, voor zoover deze zijn aangegaan krachtens de be palingen dezer beschikking, ten hoogste mag beloopen 4000. WA1KT EillCATIN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 465 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 8090 ct., 2e kw. 6876 ct., 3e kw. 5264 ct. per K.G. slachtgewicht. 80 melk. en kalfkoeien f 180f 260 per stuk. 31 vette kalveren 2e kwaliteit 7278 ct., 3e kwaliteit 64—70 ct. per K.G. le\igewicht. 127 nuchtere kalveren f 6—f 11 per stuk. 54 schapen 17—f 27 per stuk.543 varkens: 69—72 ct. per K.G. slacht gewicht; Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen ruime aanvoer handel traag en moei lijk prijshoudend. Vette kalveren korte aanvoer, handel vlug, en .prijshoudend. Nuchtere kalveren ruimere aanvoer^Jiandel kalm, prijzen lager. Schapen korte aanvoer, handel stug, en prijs houdend. Varkens ruime aanvoer, handel kalm, prijzen lager, afloop traag. VEEMARKT ROTTERDAM. Aanvoer totaal 2391. Vette runderen 847, Vette kalveren 161. Nuchtere kalveren 20, Schapen en lammeren 716. Varkens 647. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal. 84, 2e kwal. 70, 3e kwal. 48—50. Verte ossen resp 80, 70, 48—58. Vette kalveren resp. 145 125, 95—105. Var kens (levend gewicht) 63. 62. 60. Schapen 55. 50, 45. Lammeren 58. 53, 48. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 32 2e kwal. 25. 3e kwal. 20. Lammeren resp. 22, 18. 14. Vette koeien en ossen: aanvoer grooter, handel redelijk, prijzen onveranderd. Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen als vorige week. Schapen en lammeren- aanvoer kor ter, handel vlot, prijzen hooger Varkens: aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen iets lager. Eenige partijen schapen werden voor export verkocht Verwachting geldig van hedenavond tot mor- 7enavonn ongeveer 19 uur Strenge tot matige vorst. Betrokken tot halfbewolkt. nu en dan sneeuw, Vooral in de kuststrook. Meest matige veranderlijke wind. l'HERMO METERSTAND: Hoogste 'gisteren F 24 Laagste hedennacht F 19 Hoogste heden F 19 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 110 m.M. Neiging- Vooruit. Opgaaf MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 86 - IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN Vrijdag v.m. I.06 uur; n.m. 8.23 uur. Woensdag v.m. 6.37 uur; n.m. 6.53 uur. Donderdag v.m. 7.16 uur; n.m. 7.34 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK DINSDAG 13 FEBRUARI Luxor Theater. Breestraat: „Huurkazerne" en Charlie Chan in het spookhuis". 8 uur. WOENSDAG 14 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: ..Huurkazerne" en .Charlie Chan in het spookhuis". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 13 FEBRUARI Frans Hals Theater: „Het dierlijke in den mensch" 2.30, 7 en 9.15 uur, Luxor Theater: „Goodbye mr. Chips" (geprolon- :eerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het uur der vergelding slaat oor iedereen", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Hoera, ik ben papa" (gepro- ongeerd). Op het tooneel1 „The £our Rythm Aces", 9 30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Nonstopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend oehalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van —9 uur WOENSDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg: Dansavond Harald Kreutzberg, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend .-halve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3