1890 heeft afgedaan^- De winter van nu in alle opzichten nummer één Kansen op een spoedigen vrede? Maar wanneer zal het einde zijn? 3" (g-^ UW KINDJE Minister van Boeijen niet actief genoeg? JÜlHSt j E N7 s DAG 14 FEBRUARI 1940 ten gesprek in cLe ..keuken aan het uxeec" p. EZE winter heeft reeds vele records geslagen en zal alle records op het gebied van winters slaan, want momenteel wijst niets er op, dat wij binnen korten tijd de kou voor goed achter den rug hebben. De ijskoude wind, die regelrecht uit de Poolstreken afkomstig is, blijft koude aanvoeren. En het sneeuwdek, dat over een groot deel van Europa ligt, verhindert de arctische winden warmte op te nemen, zoodat niet alleen ons land maar ook vele andere landen te lijden hebben onder polaire temperaturen. mal teffl tras :1W sen plan 1 MS 3 deze geheel plaat ;enfiee val ezelfü odeis! buurt ar ee: iek P over- sne. aas e oogen ver- et rak -er houden' ;rne s uur. •eutzberjt rt HA'' i nu alaal hm Aces". Geope"4 -5 en avond» Geope0 Van uiir tot uur wordt over de koude ge sproken. De ouderen gewagen van winters uit hun jeugd, van den winter van 1800. 1890 zou wel erger geweest zijn dan 1940. Toch heb ben ze dan ongelijk» want 1940 is kouder, dan de beruchte winter van '90. Dat. is de meening van het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut in de Bilt, want om nu eens pre cies te weten, waaraan wij ons hebben te houden voor de komende dagen, daarbij ook nieuwsgierig naar de oorzaken van de vorst, hebben wij een be zoek gebracht aan dit instituut, waar wij ge bruiken een bijna officieelen term de „keuken van het weer" is gevestigd. De hoofddirecteur, dr. H. G. C annegie ter, was eigenlijk niet bijster opwekkend, toen hij zeide, dat er in de geschiedenis vorst perioden bekend zijn, die tot Maart duurden. De ijswinter van thans kan het ook wel tot de lentemaand uithouden, al moeten we heden- ken, dat de kansen snel en zelfs binnen 24 uur kunnen keeren. Wanneer wij zooals nu stren ge vorst krijgen, dan beteekent dit, dat een bepaalde luchtdrukverdeeling gunstig is voor aanvoer van koude winden uit liet Poolgebied. De toevoer van warme lucht moet komen van den Oceaan, doch twee gebieden van hoogen luchtdruk, één boven IJsland, Schotland en Ierland, het tweede hoven Scandinavië, houden dien aanvoer tot nu toe tegen. Vastgespijkerd boven Scandinavië. „Dat gebied van hoogen luchtdruk boven Scan dinavië zit als het ware vastgespijkerd en alle stormloopen van depressies hebben het onderspit moeten delven", zoo karakteriseerde dr. Canne- gieter den toestand, waarin wij momenteel leven. Het is zeer goed mogelijk, dat wij nu en dan een korte periode van dooi meemaken, maar zoo lang het gebied van hoogen druk boven Scandinavië even krachtig blijft ais nu het geval is, zoo lang zullen wij oostenwinden hebben en dus vorst. En strenge vorst! Na den sneeuwval van Maandagavond volgde een opklaring, de wind ging liggen. Onder deze omstandigheden konden niet anders dan zeer lage temperaturen optreden. Overigéns zijn de weers- verschijnselen momenteel uitermate moeilijk tè volgen. Er komen geen berichten van den Oceaan, evenmin van Frankrijk, Engeland en Duitschland, zoodat men in sommige opzichten het verloop van m depressie en van een gebied van hoogen druk moet gissen. Zeker is, dat er een scherpe scheidingslijn ge trokken kan worden tussehen het gebied van Oos tenwind met vorst en Westenwind met dooi. De vorst is nu alweer tot in de Middellandsche Zee doorgedrongen en niets wijst er op, dat Koning Thiaïf bij ons spoedig zal wijken. Daar komt nog bij; dat de omstandigheden voor het aanhouden van de vorst nu wel bui tengewoon gunstig zijn, Dr. Cannegieter wees bijvoorbeeld op het dichtvriezen van de Oost zee en het Kattegat, en op de sneeuwbedek- king van bijna geheel Europa. Ontbraken deze factoren, dan zouden de arctische win den zoowel boven land als boven water warm te opnemen, zoodat zij over ons land minder koud zouden aankomen. Het ijs- en sneeuw dek zorgt er wel voor, dat de grond-tempera- tuur niet boven het nulpunt stijgt. Zoo is de toestand van het oogenblik. Veel verbetering, of liever afnemen van de vorst, is niet te verwachten. Moeilijke vergelijkingen. Uiteraard bieden de temperaturen, die thans in ons land worden geregistreerd, tal van mogelijk heden tot vergelijking. Dr, C. Braak, directeur van de klimatologische af- deeling van het K. N. M. I., heeft een speciale ma nier om uit te rekenen hoe streng het nu wel ge vroren heeft. Daartoe neemt hij het gemiddelde van ie temperatuur om zeven uur 's avonds, de mini mumtemperatuur, waargenomen over de afgeloopen 'i uur en een tiende gedeelte van het maximum, 'iet blijkt dan. dat de winter van dit jaar vandaag olie strenge winters van 1849 af, ruimschoots heeft voorbijgestreefd: tot 13 Februari - 347 graden in 1890 totaal - 354 graden oen verschil dus van slechts 7 graden, dat vandaag k ingehaald. Neemt men het gemiddelde tussehen io dagelijksche maximum- en minimumtemperatu- oen, dan' ontstaat de volgende vergelijking: 1940 tot 13 Febr. - 252 graden 1890 - 258 graden daaruit eveneens blijkt, dat 1940 vandaag kouder 15 dan 1890. Koudste dag. ®r- Braak noemde het moeilijk uit te maken, Welke dagen nu van 1890 af de koudste zijn ge feest. Dit hangt af van eenige bijkomende omstan digheden, Zoo herinneren zich vele menschen nog otn30en December 1890. Toen vroor het gedurende uur tussehen 12.3 en 15.8 graden, maar daarbij w°ei een krachtige Noord-Oostenwind. Deze wind |"aakte een verblijf op straat vrijwel onuitstaan- a5r. Deze winter is kouder, maar wij hebben min- 5 ,st van den wind. Daarom 1 ij kt het nu en dan «under koud. Ter vergelijking diene nog, dat het instiuut in de I u Voor de jaren 1855, 1890 en 1940 de volgende 'a&te temperaturen opteekende* 13 Februari 1855 - 17.7 graden December 1890 - 15.8 graden 13 Februari 1940 - 16.7 graden J^agste temperatuur ooit in de Bilt geregis- da-h m voor °P 3 Februari 1912. Het kwik DiM u°en 20.0 graden Celsius beneden het nul- I Een 'T *s ^halve ondoenlijk om de koudste da- ende een reeks van jaren vast te stellen. Wadi u°u men waarnemingen op eenzelfde plaats Sibben. De waarnemingen in de Bilt ge- regelmatig, doch op andere plaatsen is J 4'? het geval geweest, zoodat vergelijkingsma- .utbrcf'kt Zeker is. dat de temperatuur in hcimïden nacht van Maandag op Dinsdag een 1 is voor ons land. Alle records worden geslagen. Deze winter zal alle records slaan en momenteel wijst, zooals gezegd, niets er op, dat wij binnen korten tijd de kou voor goed achter den rug heb ben, Dat konden zij, voor zoover onze leekehoogen daartoe in staat waren, zien in de al'deeling „weer- dienst" van het K. N. M. I. Daar komen de berichten van de verschillende posten binnen, daar worden alle gegevens nauwkeurig gerangschikt en in kaart gebracht. Daar ontstaan ook de bekende blauwe weerkaartjes. Het is werkelijk geen wonder, dat dr. WBlee- ker, de leider van deze afdeeling, ons kon mededee- len dat talrijke instellingen en zeer vele particulie ren herhaaldelijk opbellen om de weerberichten te vernemen. Deze inlichtingen worden met de uiter ste zorg gegeven. Gedurende het geheele jaar 1939 werden 680 inlichtingen verstrekt. Thans, na zes weken in 1940, hebben de weerkun digen van de Bilt reeds 670 maal verteld, wat zij van het weer verwachten. Voegt men daarbij de speciale diensten voor de luchtvaart, voor marine en koopvaardij, den storm waarschuwingsdienst, dan zal het duidelijk zijn, dat het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut, in het hart van het land, inderdaad in het middelpunt van aller belangstel ling is gelegen. Dat zij, die hier dag en nacht werken, ons ook geen dooi en een beetje warmte kunnen geven, ligt niet. aan hen, want zooals alles betrekkelijk is, is ook het epitheton „keuken" relatief, want er wordt niets gemaakt", doch men constateert slechts en deelt de resultaten mee aan ieder, die zich hiervoor interes seert. Het sneeuwde, toen wij het K. N. M. I. verlieten: poedersneeuw, hetgeen wil zeggen, dat het in de bovenste luchtlagen al even koud is. Onder invloed achter het stuur. Chauffeur die doodelijk ongeluk veroorzaakte tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op den laten avond van 27 October j.l. is op den Rijksweg GoorDelden een tragisch ongeluk gebeurd, dat dén 28-jarigen reserve-eersten luitenant J. W. Stenneke uit Amsterdam, het leven heeft gekost. Luitenant Stenneke liep in gezelschap van een korporaal langs den berm van den weg. Hij werd ingehaald door een auto. bestuurd door H. P. uit Hengelo, die dien avond kermis had gevierd en nogal wat alcohol had gebruikt. Bij het pas- seeren greep de auto den luitenant, die ruim twintig meter werd meegesleurd en met een ver brijzelden schedel werd opgenomen. Hij was vrij wel op slag dood. De korporaal zag, dat de auto enkele tien tallen meters voorbij de plaats van het nood lottige ongeluk stopte. Enkele oogenblikken later gaf de bestuurder echter vol gas, waarop de auto in de duisternis verdween. Het was echter mogelijk den bestuurder op te sporen. Het bleek dat hij bij het besturen van de auto gebruik had gemaakt van een valsch rijbewijs. De vorige week moest P. zich voor de recht bank in Almelo wegens het veroorzaken van dood door schuld, verantwoorden. De officier van justitie eischte toen twee en een half jaar gevangenisstraf. Dinsdag deed de rechtbank in deze zaak uitspraak en veroor deelde P. tot één jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van één jaar. (Adv. lngez. Med.) Arbeiders tussehen spoorweg wagons bekneld geraakt. Eén doode en een gewonde Op dé kolenlosplaats van de N.V. Siebesma en Prins, op het spoorwegemplacement te Leeuwar den waren Dinsdag zes arbeiders bezig met het voortduwen van een -kolenwagen Het is de ge woonte, om, wanneer men op dat gedeelte van het spoorwegemplacement werkt, een roode vlag te hijschen, opdat het rangeerende spoorwegper soneel hiermee rekening kan houden. Dinsdag had men dit nagelaten. Hét gevolg was, dat een kolen wagen op de arbeiders inreed. Twee van hen raakten bekneld tussehen de buffers van den aankomenden en den door hen voortgeduwden wagen. De 41-jarige P. de Beer, werd op slag ge dood. De even oude J. Tichelaar, brak een arm op twee plaatsen. Hij werd naar het Diaconessenhuis overgebracht, waarheen ook het stoffelijk over schot van de Beer werd vervoerd. Boomen zijn als riet afgeknapt. Een kijkje op de Waal bij Dreumel, kruiend ijs zich beweegt met vernielende kracht. EERSTE KAMER Op bevordering van woningbouw aangedrongen AMERICAN BLEND (Adv. lngez. Med.) GEEN VERVOLGING TEGEN DEN DIRECTEUR DER GEMEENTE REINIGING EN PLANTSOENEN IN DEN HELDER. De officier van justitie bij de rechtbank te Alk maar heeft geen termen aanwezig gevonden, een vervolging in tè stellen tegen den in December j.l. door B. en W. van den Helder geschorsten directeur der gemeente reiniging en plantsoenen aldaar. Tegen hem was een gerechtelijk onderzoek geopend we gens verdenking van malversatiés. GEPENSIONNEERDEN BIJ DE SPOORWEGEN. De Bond van Gepensionneerden bij de Neder- landsche Spoor- en Tramwegen heeft te Utrecht vergaderd. Het hoofdbestuur werd opge dragen stappen te doen, welke leiden tot terug betaling van de sedert 1 April 1936 toegepaste kortingen. Tevens werd het hoofdbestuur ge machtigd actie te voeren voor verbetering der positie van bepaalde groepen gepensionneerden. Tenslotte werd het hoofdbestuur gemachtigd een eventueele actie tot het verleenen van een duur- tetoeslag aan de gepensionneerden in het al gemeen te bevorderen. DEN HAAG Dinsdag. De Eerste Kamer is heden begonnen met de be handeling van Hoofdstuk V (Dep. van Binnen- landsche Zaken) der Rijksbegrooting voor 1940. Dit begrotingshoofdstuk. biedt een kaleidosco- piseh beeld van onderwei-pen. Tal van diensten vallen er onder. Doch het debat heeft zich tot nu toe toegespitst op enkele onderdeelen: in de eerste plaats de volkshuisvesting en de luchtbescherming voor de burgerbevolking. Daarom heen werd al lerlei kleingoed gegroepeerd. Doch steeds bleek, evenals trouwens in het Voorloopig Verslag, over 't geheel eenigennate misnoegdheid te heerschen over wat men beschouwt als 's ministers niet krach tig genoeg beleid. De heer Reinald'a (soc.-dem.) was van oor deel, dat nu ï-eeds, na vijf maanden oorlogstoe stand, duidelijk werd dat het met de woningvoor- zïening hier te lande spaak zal loopen, en dat de ellende van sleutelgelden, huurcommissies e.d. zal moeten terugkomen, als in en na den vorigen oor log. De woningbouw vooral" in de groote steden is gering, de woningtoestanden ten plattelande zijn ernstig. De minister laat volgens spr. teveel over aan de particuliere bouwerij. De heer De R ij k e (nat.-soc.) toonde zich voor al ontevreden over het z.i. trage beleid van den minister, b.v. wat betreft de wijziging van de Zon dagswet. Met de stemhokjes bij verkiezingen, zoo als die thans zijn ingericht, is de geheimhouding niet voldoende verzekerd. Er moet meer onpartij digheid worden betracht bij burgemeestersbenoe mingen. Scherpe critiek had deze afgevaardigde voor de burgerwacht te Amsterdam, die hij ging vergelijken met een politieke schutterij, waarbij hij de burgerwacht tevens beschouwde als element van burgeroorlog. Steeds vei'der dwaalde deze spreker van de eigenlijke begrooting af, wat hem een terechtwijzing van den voorzitter, rar. W. L. baron de Vos van Steenwijk actief als steeds berokkende. De volkshuisvesting, met name die ten plattelan de, was de zaak welke in de eerste plaats den r.-k. heer Bruineraan ter harte ging. De volks huisvesting vooral ten behoeve van groote gezin nen is volgens zijn inzicht onvoldoende. Van de particuliere bouwnijverheid is althans ten platte lande niets te verwachten. De ministerieele circu laires hebben het vraagstuk ook al niet overzich telijker gemaakt. De vrijwillige luchtbescherming achtte spr. onvoldoende. Vergaderingen en propa ganda hebben niet genoeg uitgewei-kt-Niet-dienst- plichtïge jongeren diende men onder militaire lei ding voor de luchtbescherming op te leiden. Het in Haarlem en daarbuiten. L. II. H. Schutte, Ilaarlemsch schilder. De lezers van de tentoonstellingsvei'slagen in ons blad hebben den naam van dezen, thans bijna veertigjarigen schilder, ree.ds vaak en waardeerend vermeld gezien. Een weinig meer over zijn per soonlijkheid, zijn leven en werk te mogen vertel len is mij een aantrekkelijke bezigheid voor deze Woensdagsche feuilletons, omdat ik, in de reeks der laatste jaren, waarin ik het werk heb kunnen volgen, onveranderlijk de overtuiging gehad heb, dat, zoo er iemand onzer Haarlemsche jongeren de kans kon loopen de moeilijkheden van tijd en stemming te overwinnen, dit Schutte zou zijn. Een oude Latijnsche spreuk, door een Neder- landsche vereeniging van geleerde wiskunstenaars als genootschapsnaam aangenomen, luidt „Een on vermoeide arbeid komt alles te boven". Nu weet ik wel dat dergelijke machtsspreuken vaak vlugge dooddoeners zijn en dat er, vooral in de kunstpro ductie, met noesten ai-beid alléén, nog geen ge slaagd kunstenaarsleven verzekerd is. Dat er daar bij nog die onberekenbare tik van boven, die de natuurlijke begaafdheid is, zich moet manifestee renhet is alweer geen nieuwtje, wat .wij hier vertellen. Maar wanneer zooals dat bij Schutte het geval is beide factoren in ruime mate aan wezig zijn en ook het greintje geluk, dat soms meer uitwerkt dan een pond verstand, zich niet afzijdig houdt, dan behoeft men zich over de carrière van zulk een artist het hart niet vast te houden. Zoo één slaat zich door alles heen. vindt in zijn werk zijn geluk en wint. zijn vrijheid. Toch heeft het ook bij dezen Haarlemschen kunstenaar wel eens aan een zijden draadje ge hangen of de goden wel met hem waren. Die ri sico loopt nu eenmaal iedereen in het leven. Toen hij (geboren in Aalsmeer. 24 Juli 1904) op zijn veertiende jaar naar de School voor Kunstnijver heid aan den Dreef was getogen, werd hem, na een groot jaar, door de toenmalige directie geadviseerd maar op te hoepelen. zijn aanleg was onvol doende. Nu is het geen wet van Perzen en Meden dat iedereen» aan wien zulk een advies gegeven wordt, nu ook meteen voor zijn leven veroordeeld is, noch is het uitgesloten dat die directie gelijk had en Schutte, voor wat zij wenschte, inderdaad den noodigen aanleg miste, doch intusschen was het geval penibel. Want onze schilder moest zich te genover zijn ouders, die zich voor hem opofferin gen getroostten, rechtvaardigen en dat zat nu niet direct zoo glad; Het zijden draadje' van het geluk zou toen bijna, gebroken zijn en de jonge artist zou bijna naar een fotografisch atelier of andere meer industrieele werkplaats verwezen zijn, als niet zijn oud-leeraar Gerard Kerlchoff voor hem als pleitbezorger- was opgetreden, en,bij de ouders het straffe oordeel des directeurs verzacht had. En sindsdien zou Schutte's karretje over onge vaarlijke wegen rijden. Hij bezoekt dan van 1920 tot '25 de Normaalschool, boven in het Rijksmu seum te Amstei'dam, en gedenkt nog steeds de daar genoten lessen van Charles Bakker en Klaas van Leeuwen. Toegerust met de kennis daar op gedaan, was het hem mogelijk naar de Rijksaca demie op de Stadhouderskade «ver te gaan en daar direct in de derde, de schilderklas van Prof. Wolter, te worden opgenomen. H. J. Wolter, zelf begaafd en beschaafd mensch, en artist van beteekenis, zal de mentor en be langstelling toonende leermeester van onzen Haarlemmer zijn. Ik weet ik sprak Wolter nog kort geleden op het Arti-feest dat de waardee ring tussehen hoogleeraar en leerling wedei-zijds is, ook nu de eerste reeds als prof. „en retraite" is. en de tweede reeds zelf een groot aantal lessen geeft. Toen, in '29, aan Schutte een koninklijke sub sidie werd toegekend was het ook op Wolter's raad dat hij zich naar Oostenrijk op studiereis begaf. Wel had hij reeds Parijs leeren kennen en een uitstapje naar Spanje-gemaakt, doch aan zijn hei-haalde -reizen naar Weenen en Salzburg heb ben wij de vele.-groote en kleine doeken te dan ken, die de Haarlemmers op exposities op den Wagenweg en in Arti hebben kunnen zien. Het doek, uit 1932, een hoekje uit een Weensche conditorei voox'stellend, dat hierbij wordt afge-, beeld en dat zich nu al weer jaren in een Haar lemsche particuliere collectie bevindt, werd reeds in dat jaar in Haarlem's Dagblad gewaardeerd. Reeksen composities met talrijke figuren zoo in- als exterieurs zijn daarop - gevolgd. Het mag den schijn hebben alsof Schutte die zaken uit zijn mouw schudt hij is een weergaloos behendig arrangeur en een teekenaar met vaste hand, een illustrator, zooals wij er in onze onmiddellijke omgeving geen kennen die schijn is geen wex~- kelijkheid. Aan Schutte's werk liggen verschei dene honderden schetsen, studies en krabbels ten grondslag, een archief van vergaarden .arbeid zonder weerga, waaruit hij te allen tijde putten kan of zich herinneren. Hij heeft geen tijd ver loren laten gaan en de voor den schilder van fi guur en genre-voorstellingen noodzakelijke arse nalen aangelegd, zooals groote schilder-teekenaars als Menzel en diens voorgangers en bij ons b.v. Rochussen dat gedaan hebben. De onvermoeide arbeid, die een bereiken heeft vooi'bereid. Naar het uiterlijk is onze artist van vandaag een levendig jongmensch, een vlugge sprïng-in- 't-veld, met geestige glimlichtjes in de oogen achter de brilleglazen. Als hij wat zeggen gaat staan die oogen even stil en staren in de ruimte, hij zegt niets, wat dan niet eventjes aalvlug over dacht is en vóór het komt, worden zijn wenk brauwen halve cirkeltjes en blijven de lippen heel even half geopend. Hij denkt zichtbaar en ordent zijn voorraad. Hij kan als pianist in een dans- orkest meewerken hij deed het vroeger maar even zoo goed voor u een paar uur een boeiende voordracht houden over moderne kunst en kunstenaars, die hem lief zijn. Hij bezit meer renaissance-geest Jan gemechaniseerde eenzijdig heid en misschien daardoor behoort hij tot de soort, die nog in het leven een toekomst kunnen zien. Ons zou het al bijster tegenvallen, wanneer wij ons hierin vergisten. J. H. DE BOIS, militaire element moet trouwens in 't algemeen meer overheerschen. De vergoeding voor vele klei nere gemeenten met groote garnizoenen acht spr. onvoldoende. Ook ten aanzien van evacuatie wordt niet genoeg gedaan; het volle moet beter ingelicht worden. Hieruit volgt niet, dat geheimen publiek zouden moeten worden gemaakt. De toekomst voor de financieele verhouding van Rijk en gemeenten bleef deze afgevaardigde somber inzien. Het woord was vervolgens aan den heer Krop man (r.-k.), die uit den aard van zijn positie wel iets met woningtoestanden uitstaande heeft. Eeni- germate nam hij den minister in bescherming; maar met de krotopruiming moet hij dezen toch opmerken, dat ze lang niet vlug genoeg ging. Spr. betoogde dat eigenbouw blijkens de ervaring ook nu nog selfsupporting kan zijn. De minister bevordere een soepele toepassing der circulaire van 6 Januari 1.1. aan de gemeenten en der tweede hy potheek-regeling uit de circulaire van 17 Januari. Zijnerzijds moge de minister meer vertrouwen hebben in de gemeentebesturen. De heer In 't Veld (soc.-dem.) besprak ook de luchtbescherming, de financieele verhouding, de gemeentelijke autonomie, doch inzonderheid de luchtbescherming. Er moet meer moreel bij de be volking gekweekt worden, en meer eenheid komen t.a.v. schuïlgelegenheden. Over de schuilloopgra- ven is men het geenszins eens. De heer Heldring (lib.) hield een kort,betoog in vrijwel gelijken geest Er moet meer eenheid zijn in de luchtbescherming. De overheid moet meer voorlichting verstrekken. Overigens onder streepte spr. meermalen, wat dé vorige spreker reeds had gezegd. Tenslotte had ook de heer De Jong (r.-k.) het over de volkshuisvesting; hij wilde b.v. soepelere bepalingen betreffende de tweede hypotheek-rege ling. De uitgifte van bouwgrond aan particuliere bouwers behoort z.i. over 't geheel gemakkelijker te worden gemaakt. Tegen half vijf was deze middagvergadering ge ëindigd. Morgenochtend elf uur wordt het debat voortgezet. E. v. R. Verzekering tegen het „risico", dat er spoedig vrede zal zijn, zeer kostbaar Men kan zich tegen alle mogelijke gebeurlijkhe den verzekeren en dus ook tegen het risico, dat er spoedig vrede komt. Op het eerste gezicht moge dit eenigszins vreemd lijken, in werkelijkheid is het niet vreemd, want er zijn kooplieden, fabrikan ten enz., die goederen hebben opgeslagen, contrac ten hebben geteekend, waar-bij rekening is gehou den met het voortduren van den oorlog. Indien er spoedig vrede komt, bestaat de mogelijkheid, dat deze handelaren, fabrikanten enz., verlies zouden lijden, doordat de door hen opgeslagen goederen o£ gefabriceerde producten etc. in prijs zouden dalen of b.v. niet meer leverbaar zouden zijn. Betrokkenen hebben nu nagegaan, of men zich tegen het hieraan verbonden risico kan verzekeren. Dit blijkt inderdaad mogelijk te zijn. Lloyds heeft een premie vastgesteld voor hen, die zich willen verzekeren tegen het „risico", dat er vóór of op 31 Juli a.s. wapenstilstand tussehen Engeland en Duitschland zal komen. De premie voor deze ver zekering bedraagt volgens de Maasbode 63 procent van het verzekerde bedrag. Men zal dus f 630 moe ten betalen als men f 1000.wil ontvangen voor het geval er vóór of op 31 Juli a.s. vrede zal zijn. De premie is hoog, zeer hoog zelfs, maar daaruit blijkt, dat „Lloyd's" de kansen op een spoedigen vrede groot acht. Want indien men een andere meening was toegedaan, zou men de premie aan merkelijk lager hebben gesteld. Deze verzekering tegen het „dekken van het risico, dat er spoedig vrede komt", blijkt derhalve een lichtzijde te hebben, welke men aanvankelijk misschien niet zou opmei'ken. Moge Lloyds in haar verwachtingen nie't teleurgesteld worden! PRINS BERNIIARD BIJ MINISTER DE GEER. Prins Bernhax-d heeft Dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan den minister-president, jhr. mr. D. J« de Geer. HE LEK GEBLOKKEERD BIJ CULEMBORG. Tussehen Everdingen en Hons wijk heeft zich lm de Lek een ijsdam gevormd, welke voor de plaat sen, gelegen tussehen Vreeswijk en Everdingen, gevaar voor de omgeving oplevert; ijsbrekers zul len ook deze jjsprop moeten verwijderen,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3