likt 8 Ji,7ïl.-wxwd dooz 3 dm. dik ys Jm Hiniattd „De (MQeCuksaagei" „De Ijsbeer" breekt het Spaarne open. EN UIT HAARLEM IS T ISOLEMENT VERLOST. Het ijsveld van 't Spaarne strekte zich voor den kop van „De Ijsbeer" uit. (Van éën onzer redacteuren) HAARLEM. Dinsdag. De ijsbeer in de Noordpool voelt zich op het ijs heerlijk thuis. Hoe meer en hoe dikker ijs hoe liever! Maar de ijsbeer, welke hedenmor gen binnen de grenzen van de gemeente Haar lem werd gesignaleerd, is van geheel ander slag. Hij was erop uit om het ijs te vernielen en hoe vlugger het opgeruiuvi was, des te meer had hij 't naar zijn zin. Het is „De Ijsbeer" van de ver- eeniging van Algemeen Scheepsbelang; een mo derne ijsbreker, die de scheepvaart uit den greep van koning Winter verlost. In het kielzog aasden de meeuwen op visch. Hedenmorgen omstreeks zeven uren, toen de laatste schaduwen van den nacht weken voor het licht van den dag, meldde deze ijsbreker zich voor de sluis te Spaarndam „Ahoi, sluiswachter, we willen er door". De roep klonk over het verkilde water, en een meeuw klapwiekte verloren im de grijze lucht. De warme rook kringelde uit de groote pijp van de boot en uit de kleine pijpen van de sluiswachters. De handen werden aan het rad geslagen, en lang zaam openden de sluisdeuren zich. Het ijs ging bal- loorig tusschen „de deiu- en de muur" zitten, en al leen met lange stokken met haken was het er tus schen uit te krijgen. Spaarndam sluimerde nog. De huisjes schenen dichter tegen elkaar aan te dringen dan gewoonlijk, als om warmte te zoeken. „De IJsbeer" gromde van genoegen. Het ijs in het Noordzeekanaal en vandaar naar Spaarndam had hij reeds klein gekregen. Nu lag nog het uitgestrekte ijsveld van het Spaame voor zijn kop als een kluif, waarin hij trek had. Kende „De IJsbeer" geen par don voor Koning Winter buiten, voor de menschen in zijn binnenste zorgde hij goed zooals eertijds de walvisch voor Jonas. We hadden het best op de brug. Een conservatieve ijsbeer was het geenszins. Veel eer een nieuwlichter, die met zijn tijd meegaat en beste maatjes is met de Techniek. Met 560 paardekrachten van de Werkspoor diesel zette hij zich schrap en daar brak hij los. En het ijs brak dóór. Welhaast op zijn gemak ,.sa- ïjvoureerde'' hij het „ijsboutje". En „snuffelen" was niet noodig want hij kende den weg nog van Vrij dagavond, toen hij voor het eerst zijn bek erin zette. Met een vaart van 8 K.M. vervolgde hij zijn weg door een ijslaag van 3 d.m. dikte. „Hier is het droger" zegt schipper J. Primé. Dat beteekende dat het water ondieper werd en de schroef zwaarder werk had. Het was maar eventjes dat de ijsbeer zachtjes gromde, want zoodra de schroef weer gemakkelijker wentelde klauwde hij weer naar hartelust verder. In het kielzog zwermde een wolk van meeuwen. De hongerige dieren waren op visch uit, welke in het opengekomen water, waarin door de schroef zuurstof „gewerkt" werd, naar boven kwam. De IJs beer vond 't best dat de meeuwen hem achterna za ten en soms scheen 't dat hij om de vogels te ge rieven wat meer met zijn „achterpoot" 't water om woelde dan noodig was. „Het is een fijne boot meneer", zei de schipper, hij stak de brand in een nieuwe sigaar, en tuurt over de ijsvlakte. „We maken wel een geul van 10 meter breedte op den heenweg, en dan gaan we straks weer terug en komen er 10 meters bij. Tezaam wordt dat 20 meter. Een mooie breedte voor een vaargeul". „Van die behoort deze ijsbeer eigenlijk?" klonk een vraag. „Niet van Artis" luidde een antwoord. „Wel van iSe Vereeniging voor Algemeen Scheepvaartbelang, waarvan de heer T. F. Bastet directeur is. Des zo mers, wanneer er niets te „ijsbeeren" valt, wordt de boot gebruikt voor brandblussching en berging. Er zijn negen -slangen aa» boord en er is ook een schuimbluschapparaat". De IJsbeer past zich dus aan bij de eischen van het seizoen! Het is inderdaad een mooie boot. Wanneer de schroef stokt gaat er een rood lichtje op. Maar van morgen gebeurde dat niet. Ook wanneer het roer vastzit volgt een alarm. De IJsbeer wordt dus be stuurd door het menschelijk vernuft, en zal niet zooals zijn natuurlijk voorbeeld wel eens zal over komen'blindelings zijn ondergang tegemoet gaan. Wanneer er iets mis is gaat er een seintje en dan is er nog alle tijd om maatregelen te treffen. Binnen een half uur tijcis had de boot den weg van Spaarn dam tot de Shell emplacementen afgelegd. Daar werd de steven gewend en ging men terug om nog eens een strook van 10 meters van 't ijs af te knab belen. Wij hebben in Haarlem onzen eigen ijsbreker, en daar zijn we trotsch op, maar tegen dezen Amster- damschen ijsbeer moeten we het afleggen. Niet alleen dat hij het ijs op zijn gemak weet te brengen, maar hij is een welopgevoerde beer, en al lerminst een ongelikte, met modern comfort, voor zien van allernieuwste snufjes, zorgvol voor de men schen in zijn binnenste, den kapitein, den machinist en den verslaggever. Met zóó'n ijsbeer kun je goede maatjes worden! Zweedsch schip bij de Scliotsche kust vergaan. Aantal opvarenden door Engelsch oorlogsschip gered. STOCKHOLM, 13 Februari. (Zw. Tel. Ag.) Volgens de Londensche correspondenten der bla den is het 1874 ton metende Zweedsche s.s. „Ora- nia" in den nacht van Zondag op Maandag op de Noordzee bij de Schotsche kust gezonken. Waar schijnlijk is het schip getorpedeerd Bijzonderhe den zijn niet bekend, doch men verneemt dat een tiental opvarenden door een Britsch oorlogsschip gered zou zijn. Een sloep zou vermist worden. De reederij verklaart niets van deze gebeurte nis te weten. Zweedsche eilanden Oeland cn Gotland geïsoleerd. STOCKHOLM, 13 Februari. De Zweedsche eilanden Gotland en Oeland werden vandaag van het vasteland geïsoleerd daar de posfcbooten er niet in slaagden door het pakijs te komen. Ln Oeland bestaat dringend behoefte aan veevoer maar tot dusverre zijn alle pogingen voorraden aan te voeren mislukt. (United Press). Duitsclie beschouwing over het „Europa van morgen". BERLIJN, 13 Februari (D.N.B.) - „Allen ter wereld, vrienden en vijanden, neutralen en oor logvoerenden, zijn het er thans over eens, aldus de Deutsche Diplomatiseh-Politische Korrespon- denz, „dat de heropbouw van de wereld volgens andere recepten moet geschieden dan tot dusver, wil hij kunnen standhouden". Aan Engelsche zijde, zoo vervolgt de Diplo. wordt niet verheeld dat men wil vasthouden aan de beginselen en methoden, waarop het oude eco nomische stelsel, dat essentieel Engelsch is, be rustte. Daarentegen weten de landen, die meer geven om een veilig dan om een vrij handelsver keer, waarom zij hun standpunt niet willen prijs geven. De eigen volkshuishouding moet zoodanig harmonisch worden ingericht dat zij rekening houdt met de behoeften van het geheele volk en niet met die van een enkelen kapitalist Voorts moet ervoor gezorgd worden dat er vaste markten ontstaan, welke den afzet der eigen overschotten waarborgen tegen den invoer der benoodigde producten. En op zijn veiligheid bedacht land kan slechts dan tot vrijhandel besluiten wanneer de internationale verkeerswegen onder alle omstan digheden voor den wettigen handel openstaan. Voorwaarde daartoe zou dan ook de vrijheid der zeeëij zijn. Engeland heeft in dezen oorlog ge toond dat het van een vrijen handel van gelijk gerechtigde volken niets wil weten. Wie den totalen economischen oorlog tot door slaggevend beginsel zijner nationale politiek ver heft verwoest daarmede de grondslagen van een vrij handelsverkeer. Daarentegen is autarkie de nationale eigen hulp van hen, die zich in hun be staan en hun nationale onafhankelijkheid onder geen enkele omstandigheid willen laten onder drukken. De nieuwe invoerrechten. 's-GRAVENHAGE, 13 Febr. Zooals reeds ge meld, is in een buitengewone Nederlandsche Staatscourant van 10 Februari j.l., een Koninklijk Besluit opgenomen, krachtens hetwelk met in gang van 11 Februari 1940 de bepalingen tot in stelling of verhooging van invoerrechten, vervat in het voorstel van wet tot aanwijzing van hef fingen ten behoeve van het Leeningfonds 1940, voorloopig in werking zijn gesteld. Die invoer rechten betreffen koffie, benzine, benzol en sui kerhoudende goederen. Laatsgenoemd besluit houdt ook voorzieningen in omtrent teruggaaf van invoerrecht. Voor teruggaaf komen in begin sel alleen in aanmerking partijen goederen van bovengenoemde soorten, waarvoor ten genoege van den minister van financiën wordt aange toond, dat het verschil in invoerrecht ingevolge een reeds voor 10 Februari 1940 gesloten overeen komst van koop en verkoop niet of niet ten volle op den kooper dier goederen kan worden ver haald. In genoemde Staatscourant is tevens een be schikking van den minister van staat, minister van financiën opgenomen waarin o.m. voor schriften voorkomen betrekking hebbende op de bepaling van het z.g. extract-gehalte van koffié- extract en op het watergehalte en het gehalte aan vreemde bestanddeelen van koffie, op de weging van koffie, op de bewerking van koffie in fictief entrepot, op de monsterneming van koffie en op de teruggaaf van invoerrecht voor koffie, benzine, benzol en suikerhoudende goede ren. Keizer van Mandsjoekwo naar Japan. TOKIO, 13 Fébruari (Domei). Vernomen wordt dat de keizer van Mandsjoekwo op 6 Mei a.s. een bezoek zal brengen aan Tokio om den kei zer. zijn gelukwenschen over te brengen ter ge legenheid van het 26e eeuwfeest van de stichting van het Japansche rijk. Op 3 Mei zal de keizei van Hsinking vertrekken naar Dairen waar hij aan boord zal gaan van een Japanschen oorlogs bodem. De keizer zal een week in de Japansche hoofdstad vertoeven en op 13 Mei naar Westelijk Japan vertrekken. Op 20 Mei zal hij de terugreis aanvaarden. Evenals bij zijn bezoek van vijf jaar geleden zal de keizer van Mandsjoekwo niet door de keizerin vergezeld zijn. Boodschap van Amerikaansch Jeugdcongres. WASHINGTON, 13 Februari - Het Amerikaan- sche Jeugdcongres heeft aan tweeënvijftig landen de volgende boodschap gestuurd: „Wij zullen niet rusten voordat de slachting van onze generatie tot stilstand is gebracht" Eveneens werd aange kondigd dat er op 6 April a.s. in het geheele land massa-vredesdemonstraties gehouden zullen wor den. Sprekers zullen door het geheele land trek ken. De boodschap is niet alleen naar de neutrale landen gestuurd doch ook aan alle beiligerenten behalve Duitschland en Finland, omdat daar geen jeugdorganisaties zijn, welke bij het Jeugdcon gres zijn aangesloten. (United Press). AANBESTEDING. HAARLEM. Dinsdag. Te Haarlem zal Woensdagmorgen 28 Februari te 11 uur in de Dr. Huetschoöl, Prinsen Bolwerk door den eerst aanwezend ingenieur van den Dienst der Genie in het openbaar worden aanbe steed: Het bouwen van een kazernement te IJmui- den (le gedeelte: Het maken van werken in ge wapend cementbeton). In den vroe, wachtte „j, geduldig vor zen van alvorens de Haarlem „114*1 kon Nederlandsche geste wordt zeer gewaardeerd! ER IS CROOTE BEHOEFTE AAN VOLLEDIGE AMBULAN( (Van onzen bijzonderen medewerker.) HELSINKI, 3 Februari. Hier heeft ieder een alle officieele gedoe aan kant gedaan; de conventies, die geslachten hebben opgebouwd zoo in den trant van „dat kun je niet doen" en „hoe hoort het eigenlijk?" zi) zijn op den eer sten oorlogsdag overboord gezet: hier gaat men bij een minister op audiëntie in zware sport- kleeren en hooge laarzen, hier neemt men het gelukkig niet „nauw" meer. En daarom lacht baron Wrede, de secretaris-generaal van het Roo- de Kruis in Finland, wanneer ik mijn skilaar zen en mijn sportpak bij hem verontschuldig. Het heeft moeite gekost hem te pakken te krij gen. Toen ik in Vasa was, zei mij de hoofdredac teur van „Vasabladet", dat ik den heer Wrede in Helsinki zou treffen; tóen ik in Helsinki kwam. bleek de heer Wrede in Vasa te zitten, maar in middels is hij naar de hoofdstad teruggekeerd en vandaag had ik met hem een lang gesprek en ondervond ik van hem een uiterst hoffelijke gast vrijheid. Natuurlijk kwam het gesprek spoedig op de te zenden Nederlandsche ambulance. Baron Wrede zei: „Ik stel er prijs op u te verzekeren dat wij de Nederlandsche geste hoogelijk waardeeren. Juist aan volledige ambulances heeft Finland zooveel behoefte. Die kunnen immers als een heden optreden en zij ontmoeten dus geen moei lijkheden met de taal en de samenwerking. Ik hoor van verschillende zijden, dat Nederland groot belang stelt in de Finsche zaak en uw consul Van der Vlugt, wiens vaders gedachtenis hier hoog in eere wordt gehouden en dien ik tot mijn goede vrienden reken, zal zeker doen wat hij kan om de humanitaire hulp aan ons -land te vergrooten. Dat is ook hard noodig. Ik kan mij niet voorstellen, dat er tot nu toe ooit op zoo verschrikkelijke manier oorlog is gevoerd als hier nu. Neem bijvoorbeeld Vasa, een kleine stad zonder eenige militaire beteekenis. zonder garnizoen, zonder versterkingen. Vijfmaal is het gebombardeerd. Nog erger bijna zijn de aanval len op autobussen, eenzame wandelaars, of naar school gaande kinderen. Soms duikt een Russi sche machine pijlsnel omlaag en dan volgt mi trailleurvuur op alles wat leeft. Borgaa beteekent militair óók niets, maar ook dat stadje heeft al aan een reeks aanvallen bloot gestaan. Het huis van een mijner naaste familieleden kreeg een voltreffer: de bewoners waren uit, maar van hun have en goed was niets meer over toen zij terug kwamen. Raakt een bom een ziekenhuis het is herhaaldelijk gebeurd dan is de ellende niet te overzien. Alleen al het vluchten naar de kel ders is voor veel patiënten hoogst bezwaarlijk, en veelal gevaarlijk bovendien. En niettemin missen al die bombardementen elke demorali- seerende uitwerking. Eer verharden zij de Fin nen in hun wil om achter de fronten met niet minder standvastigheid vol te houden dan in de linies zelf. Het moet u opgevallen zijn, hoe op recht de eenheid onder de Finnen is. De wrijvin gen, die twintig jaar onafhankelijkheid niet kon den wegnemen, zijn om zoo te zeggen in één nacht verdwenen. Finland is aangevallen en het voelt zich een vooruitgeschoven post van het Westen; onze strijd is de strijd van geheel West- Europa". Nu de heer Wrede over den vooruitgang van Finland in de laatste 20 jaar spreekt, doet hij dat met geestdrift. Hij wijst op de tallooze scholen die hier tot in de verste uithoeken zijn verre zen, op de uiterst moderne ziekenhuizen, die in Een onderhoud met E. F. baron Wrede secretaris-generaal van het fïoodp Kruis in Finland, die vol enthousias me ober den vooruitgang van hl land in de laatste 20 jaar spreekt! menigte zijn gebouwd, en op den geloof lijken vooruitgang van de economisch-' sociale verhoudingen. Zelf herhaaldelijk Finsch gedelegeerde bij de onderhand!# over handelsverdragen opgetreden, hee^ recht van spreken. Finland heeft, zoo op tal van terreinen groote prestaties gL Het volk is door en door gezond en kracht!? blaakt van energie, het wil werken en hij werken. Het is door en door vredelievend nu het overvallen wordt, zet het de tand! elkaar, zooals het dat menigmaal heeft doen. „Komt u na den vrede hier nog eens ten: moedigt hij mij aan, „maar dan in denzc- Reis door het land het is zoo mooi! Ga zeilen tusschen onze eilanden...." Vrede E. F. baron Wrede, secretaris-generaal vank Roode Kruis in Finland. Toen ik in het middaguur terugwandelde nu* mijn hotel begonnen de sirenes te loeien.Evenh- ter bereik ik een schuilkelder en weer zitten gedwee op de ongeschaafde houten banken een walmend petroleumlichte of een kaars, wijl m de verte het luchtafweergeschut zijn gedreun de lucht inzendtNeen,' reizen Finland is nü geen genoegen! Mijn plannen via het Noorden naar Hammerfest te kolt] raken al meer en meer aan het wankelen, theorie kan het wel, zegt men hier, maar6] practische uitvoerbaarheid is gering. Het getfe! waar ik door zou moeten, is in staat van bels en permissie om er op eigen houtje door tereiis krijgt men niet of nauwelijks. Een Hongaars# journalist, met wien ik de zaak terloops sprak hij kwam zoo juist uit Rovaniemi was door en dodr pessimistisch: „Dat gaat pe» niet dat wordt een onmogelijke expeditie". de arme man was ook veertien dagen in het h» ge Noorden met een zware angina behept weest (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den.) Maar mevrouw Dinges was echt boos op haar man: „Heb ik je verlof gegeven om met de Afstandsmarschen mee en langs den weg voor schandaal te loo- penZ" begon ze haar standje. bekende Bingpg eerlijk» „Maar mevrouw", mengde de fietsen maker, die had staan luisteren, zich in 't gesprek, „Uw man heeft een eere-medaille gewonnen." „Zeker een vetleeren me daille", smaalde mevrouw Dinges, die er niets san geloaven sd&e*. „Nou maar, mevrouwtje", zei de fietsen maker lachend, „ik geef U, ter eere van Uw man, een mooie tandem cadeau! Wat zegt IJ daarvan?" Ja, nu oegon mevrouw ook te glimlachen en de fietsen maker klopte Dinges qp> de scfcpudefa» Nederlandsche ambulance zal zeven artsen tellen. STOCKHOLM, 13 Februari (Zweedsch Tel, A|l Dr. Winckel is uit Helsinki te Stockholm terugga keerd, waar hij besprekingen heeft gevoerd Ki llet Finsche Roode Kruis. Hij verklaarde dat Nederlandsche ambulance in Finland gestaw neerd zal worden in het gebied ten noorden het Ladogameer. en beschikken zal over een kenhuis met honderd bedden op eenigen afstar.: achter het front. Deze ambulance, die zes of zeven artsen, ongeveer vijftien verpleegsters en ands personeel zal omvatten, zal waarschijnlijk W?1 Maart volledig met haar werkzaamheden aan* vangen. Voorts zeide dr Winckel dat hij tijdetü de week, welke hij in Finland doorbracht, enkel luchtalarm had meegemaakt. Hij légenheïd gehad dé vernieling te zien welke aangericht door de bombardementen van Aaw- In Helsinki had hij niet veel teekenen van o! bombardementen kunnen vinden. Dr. Wlnc» sprak tegen dat hij zelf als leider van de afflW lance zou optreden. Twee nieuwe luehtbases in Alaska. WASHINGTON, 13 Febr. (Havas) - De ler van Oorlog, Woo dring, heeft medegedeeld os- de plannen voor den bouw van twee nieuwe lücs> bases, een te Anchoraje in Alaska en een te Ftó* banks, eveneens in Alaska, uitgewerkt zjjn- B? nen enkele maanden zal men beginnen me' werkzaamheden te Fairbanks ten behoeve wau' van op de begrooting voor 1940 een crediel V&J vier millioen dollar is uitgetrokken. Van deze Das' uit zullen oefenvlucliten. in de Poolstreken gemaa*» worden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6