finsche legerbericht meldt afgeslagen vijandelijke aanvallen. Twee woorden kennen de Finnen niet: kankeren en bukken Verloren schepen. IN FINLAND. Ruwe schrale huid PUROLf .„nENSPAG 14 FEBRUARI 1940 Sovjets zeggen succes te boeken op de Karelische Landengte. pinsche legerbericht van Dinsdag luidt: J i»nd' Op de landengte van Karelië zijn 'i .iaridellike aanvallen op 12 Februari met I'minderde hevigheid voortgezet. In het üvirirt Summa, te Muolaajarvi. Pumius en iniie werden de aanvallen afgeslagen en heb- h n onze troepen tal van succesrijke tegenaan- ondernomen, ül stens 23 tanks zijn buiten gevecht ge- ih De gevechten duren voort. Ten noorden het Ladogameer werden alle vijandelijke ,oUpn afgeslagen Twee tanks werden buiten aalprht gesteld. Te Pitkaranta werd het groot- f.'aeel van een vijandelijke colonne van hon- fjvoertuigen vernietigd, m activiteit onzer patrouilles was te Aittojoki esriik Te Kuhmo werden vijandelijke aan- lipn afgeslagen en verspreide afdeeltngen uit- .nvedreven. Onze troepen hebben verscheidene «sterkte vijandelijke punten bezet, rn den sector van Kuupasjarviraate werd een ainndeliike afdeeling welke probeerde in westé- richting over de grens te trekken, een 25r toegebracht. Op alle fronten de geibruike- «fi activiteit van verkenners. ■Et de lucht: „Onze luchtstrijdkrachten hebben 12 Februari deelgenomen aan luchtgevechten S hebben bovendien verkenningsvluchten ge- «oakt vijandelijke colonnes en bases gebombar- üperd In de oorlogszóne heeft de vijand zijn o^Hviteit in de lucht geconcentreerd op de front- 555- en de directe buurt daarvan, op de land- K» en op het gebied ten noorden van het La- SSmeer Onze gevechtsvliegtuigen en lucht- Slartillerie hebben volgens bevestigde be richten vier vijandelijke vliegtuigen omlaag ge- Sten terwijl bovendien een aantal vliegtuigen zijn omlaag gehaald «onder dat daarvan bevestiging werd verkregen." Het Dinsdag uitgegeven Russische legerbericht 1Uod 13 Februari bedrijvigheid van verkenners. In ©enige sectoren duurde de hevige activiteit van infanterie en artillerie voort. Op de Karelische Landengte ontwikkelt het ontreden der Sovjettroepen zich met succes. Groote vijandelijke strijdkrachten poogden tegenaanvallen te ondernemen, doch werden met zware verliezen afgeslagen. Als gevolg van de succesrijke acties hebben de Sovjettroepen 23 vijandelijke defensiewerken genomen. De Sovjet-Russische luchtmacht maakte verken ningsvluchten en bombardeerde vijandelijke troepen en militaire doelen", Russisch officier over de moeilijkheden der Sovjet-troepen. In het blad van hèt Roode Leger „Krasnaia Zwiesba" schrijft luitenant Tsjadiof dat de tegenstand van de Finnen aanzienlijke moei lijkheden veroorzaakt. Dikwijls moeten de Rus sische verkenningspatrouilles vier of vijf dagen in de wouden vertoeven zonder verbinding met de eigen troepen. Deze patrouilles hebben veel te lijdeft'van de koude, want/zij durven geen vuur te maken uit vrees door de Finnen te worden géziefi. Dikwijls ook worden de 'Russen verrast door het mitrailleurvuur van de Finnen, die met hun wapens in de boomen zijn geklommen. De schrijver van het artikel voegt eraan toe dat de Russische soldaten weinig kans hebben gered te worden, wanneer zij gewond raken, want het transport van de gewonden is moeilijk en hindert de troepen in hun beweging. Ten slotte schrijft de luitenant dat de vijand gevaarlijk en op zijn hoede is, voor den strijd in Finland heeft het Roode Leger sterke en moe dige mannen noodig. De oorlogvoering der Russen. Havas meldt uit Helsinki: Het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft een nota gezonden aan alle minis ters van buitenlandsche zaken der beschaafde landen. Deze nota vormt een pendant van het Finsche blauw-wibboek. Zij bevat statistieken en inlichtingen over aanvallen op de burgerbevol- ènconstateert dat de Sovjets ernstig OOK DE „WOLFSBURG" DOOR EIGEN BEMANNING TOT ZINKEN GEBRACHT? Duitsch vrachtschip van ruim 6000 ton BEMANNING VAN DE „WAKAMA" DOOR DE „HAWKINS" OPGEPIKT Naar te Rio de Janeiro verluidt is ook het Duitsche vrachtschop „Wolfsburg" (6201 ton) voor de Noordelijke kust van Brazilië door eigen bemanning tot zinken gebracht. Men neemt aan dat de bemanning van de „Wolfsburg" de buitenboordskranen opengezet heeft op het zien van hetzelfde Britsche oor logsschip nl de „Hawkins" dat de bemanning van de „Wakama" aanleiding gaf, dit schip tot zinken te brengen. De „Wakama" is volgens de laatste berichten gezonken ter hoogte van Sao Thome. Admiraal Sir Henry Harwood, diè aan boord van den Britschen kruiser „Hawkins" te Rio de Janeiro is aangekomen, heeft tegenover den cor respondent van Havas bevestigd dat het Duit sche vrachtschip „Wakama" door de beman ning tot zinken is gebracht. Alle opvarenden be staande uit tien officieren en 36 man werden opgepikt, nadat zij het schip in brand hadden gestoken. De admraal voegde hieraan toe. dat de „Hawkins" hierbij tegenwoordig was geweest. Het Duitsche vaartuig was opgemerkt door een vliegtuig van den oorlogsbodem. De gaarde van de „Wakama" zou op 1 millioen dollar zijn geschat. Zes Duitsche schepen uit Spaansche haven vertrokken? Volgens de „Evening News" hebben zes Duit sche schepen. met name „Wangoni" (7848 ton), „Wahehe" (4709 ton). „Orizaba" (4354 ton). .Arucas" (3369 ton), „Rostock" (2542 ton), Mores" (1927 ton) tijdens de duisternis de ha ven van Vigo Zaterdagavond verlaten ten einde te pogen door de Engelsche blokkade heen tr fcreken. De eerste drie schepen hebben een aan vankelijk, voor Engeland' bestemde lading aar. De waarde van' de lading van dè „Wan- goni wordt geschat op 50.000 pond. Alle sche rp zouden een aroot bedrag aan havengelder schuldig gebleven zijn. inbreuk hebben gepleegd op de oorlogswetten, o.m. door het gebruik van gifgassen, ontplofbare kogels etc. De nota eindigt met de hoop uit te spreken dat de noodige publiciteit zal worden gegeven aan de oorlogsmethoden der Russen, op dat de openbare wereldmeening zal kunnen pro testeeren. De Finsche regeering hoopt dat men haar de beloofde hulp zal geven en dat zij de sympathie der andere mogendheden zal krijgen. Ook Zweden en Noorwegen weer getroffen. Het Zweedsche s.s. „Dalaro" (3.927 ton.) is Dinsdagochtend op den Atlantischen Oceaan ge zonken. Het is niet bekend of het schip op een mijn geloopen of getorpedeerd is. De uit 26 koppen bestaande bemanning is door een Belgischen trawler opgepikt, doch de kapitein overleed kort daarop. De trawler heeft koers gezet naar een Schoteehe haven, waar de schipbreukelingen ontscheept zullen worden. Verder is het 4114 ton metende Noorsche mo torschip. „Snestad", dat naar de Vereenigde Sta ten op weg was, na een ontploffing, veroorzaakt door mijn of torpedo, gezonken. De geheele be manning is in veiligheid. Het schip had geen lading aan boord. Het zou te Philadelphia een lading steenkolen voor Noor wegen halen. Over den ondergang van het Zweedsche s.s. „Orania" meldt Reuter dat dit Zondag zonder waarschuwing getorpedeerd is. In diepe duister nis zonk het binnen drie minuten. De opvarenden hadden ternauwernood den tijd zich in de sloepen te begeven. De boot, waarin de kapitein, zijn vrouw en 12 schepelingen een plaats hadden gevonden, wordt vermist. De tien inzittenden van de andere sloep zijn gered. De „Orania" was van Buenos Aires op weg noar een haven in Zuid Zweden met een lading graan. Belgische trawler vergaan. Het persbureau Belga deelt mede dat de Belgi sche trawler „Blankenberg© 4" Maandagavond op 50 mijl ten noordwesten van Zeebrugge ge zonken is,, 11a gestooiten te zijn op een voorwerp van onbekenden aard. De vier opvarenden werden, 11a zes uur in een boot te hebben rondgedobberd, opgepikt door een Belgische sloep uit Zeebrugge en gistermid dag in de haven teruggebracht. 28 uur in een open boot. Uit Londen: Na 28 uur in een open boot te hebben rondgezwalkt, zijn Dinsdag elf leden der bemanning van den Britschen trawler Togimo. waarvan drie ernstig gewond, in uitgeputten toestand -in een haven aan de zuidoostkust van Ierland aangekomen-. De „Togimo" (290 ton) was tot zinken gebracht door een Duitsche duik boot, die van een afstand van 500 meter twintig schoten had gelost, waardoor een lid der be manning werd gedood. De overletvenden werden door het Spaansche schip „Monte Navajo" op gepikt. Na te zijn gekenterd, dreef gisteravond voor de kust van Norfolk een onbekend schip met den kiel naar boven. Enkele overlevenden zijn door een stoomschip opgepikt, doch het lot der overi gen is niet bekend. Een reddingboot is des avonds na zes uur zoeken teruggekeerd met redding booten van het omgeslagen schip, die op 6 mijl van de kust leeg ronddreven. De schipper van de reddingboot deelde mede dat de oppervlakte van het water op sommige plaatsen bedekt was met stookolie. België sluit nieuwe handelsovereen komsten met Engeland en Frankrijk Regelingen reeds geparafeerd. De onderhandelingen, welke sedert eenige weken werden gevoerd ter voltooiing der eco nomische overeenkomsten, welke op 11 De cember j.l. tusschen België, Frankrijk en Engeland tot stand waren gekomen, zijn af gesloten. De directeur-generaal voor de afdeeling bui- tënlandschen handel van het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken Suetens die zich eenige dagen geleden in gezelschap van andere Bel gische gedelegeerden, naar Parijs had begeven, heeft de nieuwe regelingen geparafeerd. Deze beoogen de door vroegere overeenkomsten vastgelegde regeling uit te breiden tot een zeker aantal bijzonder belangrijke industrieën, zoo als de textielindustrie, de lederwarenindustrie chemische bedrijven en bedrijven voor de be werking van andere metalen dan ijzer. Britsche regeering zal Sumner Welles de noodige medewerking yerleenen. Mededeeling van Chamberlain in het Lagerhuis. Chamberlain heeft Dinsdag in het Engelsche Lagerhuis sprekende over de missie naar Euro pa van den onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken der Vereenigde Staten, Summer Welles, gezegd: „Ik behoef nauwelijks te zeggen dat de Brit sche regeering harerzijds den vertegenwoordiger van den president zal verwelkomen en hem vol ledig in vertrouwen zal nemen met het oogmerk den president er bij behulpbaam te zijn zich een oordeel te vormen van den tegenwoordigen toe stand Smuts opnieuw in de meerderheid. Zuid-Afrika's parlement vestigt een lengte-record. In het Zuid-Afrikaansche Huis van Afgevaardig den heeft- de regeering-Smuts opnieuw de meerder heid behaald, doordat een voorstel der oppositie, de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp inzake de oorlogsmaatregelen uit te stellen, met 78 tegen 5.8 stemmen verworpen werd. Het debat, dat reeds 26 uur had geduurd, werd daarop voortgezet. Na een recordvergadering van 28 uur en 47 minuten werd het wetsontwerp daarop met 79 tegen 59 stemmen aangenomen. Fransch legerbericht. Het Fransche legerbericht meldde gisteravond: „Ten Oosten van den Moezely is een aanval van den vijand, welke was voorbereid door hei vuur van artillerie en mijnenwerpers, volkomen mislukt Infanterie- en artillerievuur aan den Rijn. Den geheelen dag activiteit van de lucht macht". Havas deelt nog mede dat in den loop van den nacht op Dinsdag de Fransche artillerie een hevig vuur geopend heeft op den Thammels- berg, hetgeen Dinsdagochtend acht uur werd her vat. De Duitsche artillerie antwoordde en vuurde op Apach en Kirsch. Den geheelen ochtend hoor den de bewoners van het Moezelgebied het ge- •onk van vliegtuigen. Het Fransche legerbericht van Woensdagoch tend luidt: „Plaatselijke bedrijvigheid der artil lerie". Vele notarissen opgelicht. Eén jaar en drie maanden gerequireerd. „U maakt er reeds jaren uw werk van notaris een in Nederland op te lichten: ik heb hier een heel lijstje, luistert u maar eens....", zeide de presi dent van het Amsterdamsche gerechtshof mr. Joh. M. Jolles Dinsdag tegen een 53-jarigen reiziger, die reeds herhaaldelijk is veroordeeld. Hij stond thans in hooger beroep terecht van een vonnis van de rechtbank te Amsterdam, waarbij hij wegens oplichting was veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Intusschen is er op zijn welvoorzien strafregister nog een straf bijge komen, n.l. een van anderhalf jaar voor een dergelijk feit als dat wat hem gisteren voor het Hof deed verschijnen. Deze handelsreiziger handelde steeds volgens het zelfde eenvoudige recept, waarvan een groot aantal Nederlandsche notarissen het slachtoffer is ge worden. In Maart 1938 vervoegde hij zich op het kantoor van een Amsterdamschen notaris. De welbespraakte recidivist deed een lang verhaal; hij had een groote zaak op het oog. Hij kon in het centrum vah de stad een café-restaurant-hotel koopen. De zaken waren al zoo ongeveer in kannen en kruiken, de eigenaar vroeg f 110.000, hij had f 105.000 geboden. Een hypotheekbank zou f 95.000 hypotheek geven; bovendien zou er een naaml. vennootschap worden opgericht met een kapitaal van f 50.000. Ook kon hij een drankwetvergunning voor een koopje overne men van iemand, die geld noodig had Nog dienzelfden middag zou hij handgeld geven. Maar het trof slecht, hij had bij vergissing te wei nig geld meegenomen, kon meneer de notaris mis schien even f 35 a f 40 leenen? de notaris die een groot transport in hetverschiet zag, leende het geld Hetzelfde verhaal deed hij aan een anderen no taris te Amsterdam. Het resultaat was hetzelfde. Hij streek f 40 op en verdween, om nooit meer bij den notaris terug te komen. Verdachte hield vol, dat hij te goeder trouw was geweest. Hij was bij de hypotheekbank geweest, probeerde een kooper voor het hotel te vinden en bad met iemand onderhandeld over een drankwet vergunning. Verder waren de zaken echter niet ge komen. President: „Maar steeds ging u naar een anderen notaris. Een gewoon zakenman heeft maar één notaris. U bent pas weer te Haarlem veroordeeld. Betrof dat weer een notaris? Ja, dat moest verdachte toegeven. Dochhet betrof een zaak van iemand anders. President: „Maar de straf moet u zelf onder gaan." Nog werden eenige getuigen gehoord in verband met den verkoop van de drankwetvergunning. Zij verklaarden er nooit over te hebben gedacht de ver gunning aan verdachte te verkoopen. Requisitoir. De procureur-generaal requireerde wegens op lichting, meermalen gepleegd, een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Dappere daad van 18-jarigen jongen. Drie kleuters onder het ijs weggehaald. Eerst thans is pas bekend geworden welk een dappere daad Zaterdagmiddag door een achttien jarigen jongen, zekeren Hendrik Bloemsma uit Eindhoven, is verricht. Drie kleine kinderen van de familie Zuidam, wonende aan de Jan van der Bildtstraat, respectievelijk drie, vijf en zeven jaar oud, waren Zaterdagmiddag op de leem putten van de steenfabriek van Van Hapert, ach ter de Brugmanstraat, in een wak geraakt en onder het ijs terecht gekomen. Een buurjongen van deze drie kleuters, die in de onmiddellijke nabijheid vertoefde, heeft alle drie de kinderen door zijn eigen leven in gevaar te brengen, red. Reeds den geheelen winter wordt op de leem putten aan de „steenoven" druk gereden. De dooi van vorige week had het ijs op verschillende deelen echter onbetrouwbaar gemaakt, doch toe zicht mankeert hier, met alle gevaren, die daar aan zijn verbonden. De achttienjarige Hendrik Bloemsma, zag., terwijl hij zijn schaatsen onderbond, plotseling in zijn onmiddellijke nabijheid in een wak een hoofdje van een kind half boven de schotsen uitsteken. Toen hij om zich heen week wiste hij de drie kinderen van den slager Zuidam, die bil hem in de Jan van der Bildtstraat woonachtig zijn. Deze drie kinderen stonden een oogenblik tevoren nog vlak bij hem, zoodat hij vermoedde, dat zij alle drie door het ijs gezakt waren. Hij vloog naar het wak, doch voordat hij de plaats bereikt had, brokkelde het ijs reeds af en tuimelde bij in het water. Hij liet zich daardoor echter niet weerhouden en waadde naar de plaats waar de kinderen eenige oogenblikken tevoren nog speelden. Onder water werd hij reeds door twee drenkelingetjes vastgeklampt. Bloemsma kon het oudste meisje boven zich uit tillen en op het ijs werpen, 't an der meisje was inmiddels reeds op zijn rug ge klommen en kon daarna op het droge gebracht worden. Van het drie-jarige jongetje viel niets meer te ontdekken. De dappere redder dook daarna onder het ijs, doch kwam zonder het knaapje in het wak terug. Bij een volgende poging had hij meer succes; met het slachtoffertje in zijn armen kwam hij boven water Hij holde met het ventje naar de woning van de familie Zuidam, waar ondertusschen reeds de beide meisjes verkleumd van de koude en .half versuft waren aangekomen. Op hun terugtocht hadden zij in hun verbouwereerdheid in het ge heel niet meer aan hun broertje gedacht. KENNEMER FOTOKRING. Deze tering houdt een vergadering op Woens dagavond 21 Februari in het gebouw van de sociëteit „Vereeniging" Zijlweg te Haarlem. De agenda' vermeldt ö.a'. een voordracht van den heer J. Akkerman "uit Rotterdam over „O. en O., Reisherinnering in kleurendia's klein - beeldformaat)een beschouwing over de foto collectie-Hengelo en een proefprojectie. ten eenvoudig, levend volk, dat weet wat het wil. (Van onzen bijzonderen medewerker). HELSINKI, 4 Februari. Het Finsche volk is niet, als het Nederlandsche, een verwend volk. En dat is een van zijn beste eigenschappen. In den loop van de jaren zijn wij, Nederlanders, wat teveel „stadsvolk" geworden: wij zijn ge wend aan allerlei comfort en aan een levens standaard, die veel hooger ligt dan die van de Finnen, veel hooger ook dan hij, gelet op onze huidige mogelijkheden liggen moest. Met die ge hardheid van de Finnen moet men in hooge mate rekening houden, indien men iets van den huidigen oorlog begrijpen wil. Niet, dat hier aan het een of ander gebrek is. De bevolking heeft voedsel genoeg en de regeering waakt ervoor, dat er geen gebrek ontstaat. Dat neemt niet weg dat de Finnen heer eenvoudig moeten leven, willen zij de zorgen van het heden en die van morgen vooral, kunnen blijven dragen. Het moet ieder, die hier is. treffen, dat iedereen ook dat zonder mopperen doet Ik hoor mijn land- genooten al kankeren, indien zij van één tot tien keer per dag in een schuilkelder moesten gaan zitten, om het signaal „alles veilig" af te wach ten. In de schuilkelders waar ik tot nu toe ben geweest heerschte daarentegen de beste stem ming. Men zat er te lezen, te praten of te breien, maar het eenige dat men niet deed, was: kan keren. De Finnen achter het front zijn even vastbesloten als de Finnen aan het front. Wat zouden wij, Nederlanders, doen als wij een paar dagen lang geen sigaretten konden krijgen? Ik vrees, dat menigeen er zijn goede humeur door zou laten bederven. De Finnen niet. Een van de bombardementen op-Aabo heeft ernstige schade opgeleverd voor een opslagplaats van sigaretten, Als gevolg daarvan zijn er sedert een paar dagen volgende week zal het over zijn moeilijk sigaretten te krijgen. De Finnen aanvaarden dat met opgewekte lankmoedigheid. Indien men morgen tegen hen zou zeggen, dat zij zich op alleriei gebied ernstig moeten gaan bekrimpen, zouden zij het prompt doen. En wie zal zeggen dat het daartoe niet komen zal? Toch kan de eenvoudigheid van het Finsche volk dien hardnekkigen werestand die zij tegen de Russen volhouden, maar gedeeltelijk ver klaren. Ik'houd het ervoor, dat men met nog Iets anders teraege rekening houden moet en denk aan het besef dat de Finnen hebben van de beteekenis van hun strijd. Voor hen is het „erop of eronder". Ik kan geen Fin spreken, of hij blijkt ervan doordrongen, dat een overweldi ging door de Russen het einde van de levens mogelijkheden van de Finnen beteekenen zou. In dien zin sprak vandaag in een schuilkelder een spoorwegbeambte tegen mij en later op den dag een handelsman., In dien zin spreekt denkt heel Finland. En daarom heeft iedere Fin het gevoel, dat hij weet wat er op het spel staat. Zooals hij ook het gevoel heeft dat de Russen niet weten waarvoor zij vechten. In Rusland is het luisteren naar buitenlandsche radiostations evenzeer verboden als in Duitsch- land. De couranten staan er sedert twintig jaar onder onmiddellijke controle van de regeering. En al wil menige Fin erkennen, dat de Russen voor de Russen veel tot stand hebben gebracht, nooit zal hij voor zich en de zijnen iets anders willen dan het recht om eigen lot zelf te be oalen. Het eens revolutionnaire woord van den Finschen patriot Arwidsson: „Wij zijn geen Zweden, wij willen geen Russen zijn, wij zijn Finnen", heeft nieuwe beteekenis gekregen. Als niet iedere Fi-n van de beslissende beteekenis van dezen oorlog doordrongen was, zou het on denkbaar zijn, dat deze strijd van vijftig tegen één nu al maanden duurt, zonder dat de in aan tal overmachtige Russen ook maar iets zijn op geschoten. Want dat is militair de werkelijk heid. Geen massa-aanvallen, geen bombardementen, geen pogingen tot verrassing hebben gebaat. Het roode leger, dat als een onweerstaanbare macht beschreven was, heeft niet de minste kans ge zien, Finland binnen te dringen. En ik geloof, dat het buitenland daarover veel meer verwonderd is dan de Finnen het zelf zijn. Zij hebben een ge zond zelfvertrouwen, al beseffen zij terdege, dat er een nijpende behoefte is aan hulp. Menschen en jachtvliegtuigenzijn hier noodig. Dat hoort men in alle toonaarden en dat leest men in alle toonaarden. Maar intusschen zetten de Finnen hun eigen krachten tot het laatste procent in: „Wij willen geen Russen zijn" De vaderlandsliefde, die men onder de Fin nen vindt, heeft overigens geen ziekelijke ele menten, Finland deed nimmer aan „soldaatje- spelen" dan voor zoover het noodzakelijk was. Dit volk is zoomin een militairistisch volk als het Nederlandsche. Finland heeft ook nooit groote- mogendheid-allures aangenomen, gelijk wijlen Polen het deed, en gelijk sommige heethoofden het ons land willen laten doen. Finland vertoont ook nu, in de oorlogslectuur die in eiken oorlog ontstaat, niets van dat ziekelijke „heroïsme", dat het heeft over de heerlijkheid van den dood op het slagveld. De Finnen blijven, wat zij altijd waren: een gezond en eenvoudig boerenvolk, ge hecht aan vrede, vrijheid en onafhankelijkheid, individualistisch wat niet hetzelfde is als egoïstisch! en godsdienstig.Hun lyriek mag af en toe pathetisch zijn dat was ze al in de dagen van Runeberg „heroïsch" is zij niet, al heeft de eeuwenlange strijdpositie van de Finnen diepe sporen in hun litteratuur nagelaten. Wat ik in de laatste dagen aan „gelegenheidslittera tuur" te lezen heb gehad, laat veeleer een toon van eerlijke menschelijkheid hooren. Het han delt niet over vrouwen die zich gelukkig voe len omdat hun mannen den vijand gaan weer staan en niet over moeders, die de dapperheid van haar zonen bejubelen. Kon ik Ekelund'c Een woord in den nacht" of Viljo Kajava's „Een groet aan moeder", dan wel Arvi Kivimaa's .Nachtelijke wandeling" of Otto Varhia's „Bij de geëvacueeröen" voor u vertalen (het proza zou te veel plaats vergen en poëzie rhythmisch ver talen kan ik niet) gij zoudt getroffen worden door een toon, die niets gemeen heeft met de hoerastemming, waarin eindelooze marschmuziek en schetterende redevoeringen andere volken moeten houden. De Finnen aanvaarden den oorlog als nood zakelijk kwaad. Hoe eerder het vrede wordt, hoe liever het hun zal zijn. Maar het eenige, waaraan hier'niemand denkt is: bukken. Van den ouden Per Evind Svinhufvud, die nog bij leven en wel zijn legendarisch is geworden, loopen hier heel wat verhalen. Een ervan vertelt, hoe iemand een Duitschen prins vroeg naar den indruk, dien Svinhufvud op hem had gemaakt. De prins ant woordde: „1st er nicht wie eine Saule?" En de vrager reageerde: „Ja, wie eine viereckige Saule". Svinhufvud karakteriseert de Finnen een hard maar -hartelijk, een eenvoudig en ge zond, een onbuigzaam en eerlijk volk. Over het Finsche land zijn ontelbare stormen gevaren. Eeuwen lang is het 't slachtveld geweest, waarop Zweden en Rusland hun eindelooze twisten be slechtten. Nu het eenmaal vrij land geworden is, zullen de Finnen er alles op zetten 0111 het vrij te laten blijven. Zoo wil het hier iedereen. Wie het voorrecht heeft, Zweedsch te verstaan en dus met allerlei slag menschen te kunnen spre ken moet al naar zijn aard meelij voelen of ergernis jegens den man, die zich als trekpop van Stalin de rol van chef eener „volksregeering" heeft aangemeten: Otto Kuusinen, de zetbaas van het Kreml, die nauwelijks genoeg Finsch ter rein beschikbaar heeft om er met zijn mede-mi nisters op te kunnen staan. De overval op Fin land is, dunkt mij, misdaad genoeg. Waartoe dan nog die verzwarende omstandigheden van dat harlekijnen-kabinet van Kuusinen, den secreta- van de Komintern, een kabinet, waarmee Stalin warempel een Russisch-Finsch verdrag is gaan sluiten? Ik had het er vandaag met, een Fin over. Hij lachte, en zei: er is huichelarij, die zich tegen den huichelaar keert En misschien is het wel zoo. (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbehouden). van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos30-60 ct.Bij Apoth.en Drogisten MIJNHARDT VtStüOm (Adv. Ingez. Med.) -j PRDERAMMA DONDERDAG 15 FEBRUARI. HILVERSUM 1 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de Vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Omroeporkest en soliste. 12.15 Orgelspel (opn.) 12.45 Berichten ANP, gramo foonmuziek. 1.00 De Romancers en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met pianobegeleiding. 3.00 Brei- en borduureursus. 3.45 Gramofoon muziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittendeh. 4.30 Gramofoonmuziek. 5,00 AVRO-Weekkaleidoscoop, felicitaties. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en so list. 6.30 Sporthalfiiur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les, 8.00 Berich ten ANP, mededeelingen. 8.20 Concertgebouw orkest, het Amsterdam's a capella koor „Bel Can to" en solisten, (c. 9,15 Cyclus „Bouwers van Ne derland overzee"), 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. 11.10—12.00 AVRO-Dansorkest en gramofoonmuziek HILVERSUM II 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP 8.05—9.15 en 10.00 Gramo foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berich ten ANP en Gramofoonmuziek). 2.00 Handwerk- uurtje. 3,00—3.55 Gramofoonmuziek, 4.00 Bijbel lezing. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5,45 Or gelspel. 6.45 Causerie „De Zeeman in den zenu- wemtijd". 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, her haling SOS-berichten. 8.15 Mandoline-ensemble „Ars et Labor". 8.45 Causerie: Moeilijkheden en. mogelijkheden". 9.15 Koor van de Russisch-Or- thodoxe Hoogeschool te Parijs (opn.) en toespraak „Kerkkoor der Russen in ballingschap". 10.00 Be richten ANP, actueel halfuur, 10.30 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek. 11.05 Gramofoon muziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. ENGELAND 391 en 449 M. 12.20 BBC-Schotsoh orkest. 1.05 Causerie. 1.20 Berichten. 1.30 Pianoduebten. 1,502.20 Populair concert 3.20 Orkestconcert. 3.50 Reportage. 4.20 Cellovoordracht. 4.35 Causerie „Talking it over". 4.50 Pantomime-uitzending. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 Populair concert. 6.20 Berichten. 6.35 Cause rie: Diet in wartime. 6.50 Variété. 7.20 BBC- koor en -orkest. 8.05 Radiotooneel. 8.50 Revue- uitzending. 9.20 Berichten. 9.35 Causerie: War commentary. 9.50 Gevarieerd programma. 10.35 Korte Kerkdienst. 10.55 Het Londensch blaas- kwintet, en solist. 11.40 Carroll Gibbons en de Savoy Hotel Orpheans. 12.10 Declamatie. 12.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 12.05 en 12.35 Cellovoordracht. 1.05 Zang'. 1.35 Pianovoooracbt. 2.0P Gramofoonmuziek. 2.05 en 2.30 Klarinetkwartet. 6.20 Opera-uitzending. 9.50 Muzikale causerie met illustraties. 10.35 Zang. 11.05 Radiotooneel. 11.35 Chansons. 12.0512.20 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.40 Omroeporkest. 8.50 Literair-muzikaal programma. 9.309.50 Man- nenzangvereeniging, leden van het Omroeporkest en soliste. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Leo Eysoldt's ork. en sol. 1.15 Muzik. tusschenspel. 1.35 Populair concert. 2.45 Hermann Hagesteldt's or kest. 3.20 Concert. 4.50 Folkloristisch programma. 5.10 Gramofoonmuziek. 6.50 Concert. 7.35 Zie Deutschlandsender 8.45 Het West-Duibsch strijk kwartet. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.50tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 IV», 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1,502.20; 5.20;; 6.50 en 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 en 920 Om roeporkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Zang. 6.50 Radio-orkest. 735 Gramofoonmuziek. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Oscardy's Musetfce-orteest. 9.20 Radiotooneel met muziek, 10.3011.20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Omroepkleinorkest en solisten. 9.20 Be richten. 9.50 Kapel Grohrock-Ferrari. 10.20 Poli tiek overzicht. Hierna: Omroeporkest. 11.20 Be richten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. 12.501.20 Militair programma.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7