SCHIPPERS IN MOEILIJKHEDEN NABIJ ELST. BOMMEN OP FINLAND. Strijd om Atlantis Willy Reese Opnieuw heeft op Texel een felle brand gewoed, nl. in een woonhuis te den Burg, dat als pakhuis in gebruik was. Twaalf kostbare schilderijen werden een prooi der vlammen Daar hun schepen door den val van het water in een zeer netelige positie zijn geraakt, trachten schippers in de omgeving van Eist het ijs rond de vaartuigen weg te hakken, teneinde de booten te verhalen naar plaatsen, waar meer water staat Op de met een ijslaag bedekte binnenplaats van een der Amsterdamsche scholen vermaakt de jeugd zich tijdens het speelkwartiertje naar hartelust met schaatsenrijden Aan den dijk gezet.. Schippers hebben hun reddingbooten uit het ijs op de Waal op het droge gezet, om bij eventualiteiten zich met hun huisgezin te kunnen redden Voor het Hoog Militair Gerechtshof in den Haag heeft Dinsdag de beëediging plaats gehad van de presidenten, auditeurs-militair en plaatsvervangers. Een overzicht Damascus, de hoofdstad van Syrië, is door zware overstrooming geteisterd. Het verkeer in de straten was door het water, dat de wegen blank zette, volkomen gestagneerd Tot burgemeester van Werkendam en Sleeuwijk is benoemd de heer J. de Bruyne ZA vrijwillige schipbreukelingen op het water. Te Delft werden deze week demonstraties gehouden met een nieuw type reddingsvlot voor 24 personen. - Het geheel kan door vier personen te water worden gelaten Bij de herhaalde bombardementen door de Russische luchtstrijdkrachten op de Finsche stad Rovaniemi werden groote verwoestingen aangericht. Zelfs de ziekenhuizen bleven niet gespaard door 25 HOOFDSTUK XXX. De eerste vroege uren van den nieuwen dag brachten nieuwe berichten na een angstigen nacht. Eindelijk ligt de gruwelijke nacht achter ons. Ter algemeene kalmeering kan gezegd wor den, dat de door de explosie ontstane schade lang niet zoo groot is als oorspronkelijk werd aange nomen. Helaas zijn in de gangen echter door het binnenstroomende water meer dan honderd men schen omgekomen. Ook de instorting van het ge bouw in de gevaarlijke zóne heeft het leven van dertig menschen geëischt. Het aantal der gewon den is zeer groot. Dit is echter hoofdzakelijk een gevolg van de paniek. Het verdere doordringen van het water kon; worden voorkomen. Pompen zgn in werking gesteld, om.het binnengedrongen water te verwijderen. Het aantal dergenen, die zich in vertwijfeling in den Oceaan geworpen hebben wordt op honderd geschat. Het noodzake lijke werk is direct weer hervat. De schepen zgn teruggekeerd in de havens, maar worden streng bewaakt, omdat nog altijd het gevaar bestaat, dat een deel der arbeiders zich van de schepen mees ter zal maken om het eiland te verlaten. Deze groepen blijven weigeren het werk weer op te vatten en probeeren de werkwilligen daarin te hinderen. De leiding is echter volkomen meester van den toestand en zal verdere uitspattingen we ten te voorkomen. Een onmiddellijk aangevangen onderzoek heeft uitgewezen, dat de ontploffing te wijten is aan ■abotage. De turbines zijn door een helsche ma chine vernield. Ook op een andere plaats heeft men nog een met een uurwerk en electrische lont verbonden hoeveelheid springstof aangetrof fen. Ze kon niet meer tot explosie komen, omdat ze was neergelegd in een ruimte, die door het binnenstroomende water vol is geloop en. Dit feit bewijst, dat men hier te doen heeft met een daad van sabotage, die ten doel heeft, onder de arbeiders het gevoel van onzekerheid te wek ken, dat hen nog meer geneigd moet maken, zich tegen de voortzetting van het werk te verzetten, Er zijn direct maatregelen getroffen, om te ma ken, dat een dergelijk voorval ach niet kan her halen. Voorts worden uitgebreide pogingen in het werk gesteld om de daders te vinden. Men ver moedt natuurlijk, dat achter deze daad dezelfde elementen schuilen, die ook reeds gewerkt heb ben met het verslag van kapitein Craak. Op het oogenblik, toen ze moesten erkennen, dat de in houd van dit oude stuk papier steeds onbeteeke- ncnder werd, grepen ze naar sterkere middelen, om hun doel te bereiken. Het wordt de hoogste tijd, dat de politie-organen van alle belanghebbende staten eindelijk met alle kracht zich op deze zaak werpen, opdat een eind kan worden gemaakt aan dit noodlottige optreden. De volgende berichten brachten nog de sensa- tioneele mededeeling, dat MacKinley, die juist op den dag voor de ramp op het eiland was aangeko men, honderd menschen voor den dood door ver drinking had bewaard. MacKinley bevond zich op het oogenblik van de explosie met honderd anderen in een deel van de tunnel vlak bij den haard der ontploffing. Door de explosie werd de eenige toegang tot dit smalle, zeer diep gelegen stuk van de tunnel op een nau we opening na, versperd. Daardoor echter drong water in zoo groote massa's binnen, dat het den mannen spoedig tot aan de borst stond. Ondanks vertwijfelde pogingen gelukte het geen der arbei ders naar buiten te komen om hulp te halen. Ten slotte gelukte het MacKinley onder groote inspan ning, zijn smalle schouders door de opening te wringen. Daardoor werd het hem mogelijk, hulp te halen en de ingesloten honderd man nog tjjdig uit hun gevaarlijke positie te bevrijden. HOOFDSTUK XXXI. In lange kolommen brachten de kranten berich ten over Atlantis. 'Ook telegrafisch overgebrachte foto's. Een zekere kalmte trad in, men ademde op. De eerste korte berichten hadden de zaak veel erger voorgesteld, dan ze ten slotte bleek te zijn. Verschillende bladen beschouwden den toestand wel iets te optimistisch. Ze meenden, dat nu alle gevaar geweken was. Met de hervatting van het werk door alle arbeiders kon nu elk oogenblik wor den begonnen. De massa's zouden overtuigd ge worden zijn, dat dergelijke ondernemingen nergens toe konden leiden en dat tenslotte de arbeiders zelf de meest gedupeerden waren. De tegenstanders echter buitten de catastrofe op andere wijze uit. Ze trachtten een beeld te schilderen van een herha ling der ramp over vgf jaar. Maar het gelukte hun toch niet afdoende. De beurs noteerde Atlan- tis-aandeelen weer niet hooger dan 78. De late avondbladen op den dag na de catastro fe brachten onder „Laatste Berichten" nog de volgende korte mededeeling: „Ingenieur Herbert Wallner's zenuwen zijn volledig geschokt en hij is in een sanatorium op genomen". DERDE DEEL. HOOFDSTUK XXXII. Aan de zuidzijde van den Harz, temidden van be- boschte heuvels, ligt het vriendelijke stadje Bad Sascha. Een weinig hooger dan de stad, op de helling, fel wit geverfd, met helder rood dak, om ringd door hooge, oude boomen, eiken, sparren en dennen, ligt het sanatorium van Dr. Möller Alice Bernauer liet zich in den haar aangeboden stoel vallen, trok de handschoenen uit en legde ze bjj het helroode leeren taschje in den schoot. ,,U hebt me geschreven, dokter, dat de gezond heid van mijnheer Wallner nog altijd niet vooruit gaat. Hg zou integendeel dikwijls zeer opgewon den zijn en zich allerlei dwaze dingen in het hoofd halen. Ik ben daarom persoonlijk gekomen, om me van zijn toestand op de hoogte te stellen". „Dat ïs me zeer aangenaam, juffrouw. En mis schien dat het u gelukt, mijnheer Wallner van zijn idéé fixe te bevrijden. Hg maakt zichzelf namelgk wgs, dat hg hierheen gebracht zou z\jn en hier vastgehouden wordt, om te verhinderen, dat hg bepaalde beslissingen zou nemen, die door de lei ding en speciaal, zooals ik uit zijn woorden op maak, door den heer Frundsberg niet goedge keurd zouden worden. Misschien kunt U dit vreemde verschijnsel verklaren". „Zeker dokter, ik begrijp dat volkomen. De op vattingen van ingenieur Wallner en van den heer Frundsberg liepen in verschillende opzichten sterk uiteen. De verhouding tusschen beide heeren was vrij gespannen. Natuurlijk is de gedachte, die hij koestert, absurd en slechts ontsproten aan een ziekelgke verbeelding. Al is hst voorbereidende werk van den heer Wallner geëindigd, zoodat de onderneming ook zonder hem kan worden voort gezet, toch zouden wij liever zien, dat hg spoe dig weer zijn aandeel in het werk op zich zou kun nen nemen. Tegen het eind van dit jaar zal met den bouw van de groote stralenstations in Euro pa, in Amerika en op de drijvende stad Atlantis worden begonnen. Op dat oogenblik .moet de heer Wallner weer op zijn post zijn." Er ontstond een korte pauze. De dokter dacht na. „Staat u me een, misschien eenigsziira onbe scheiden vraag toe: In welke verhouding staat U tot den heer Wallner?" „Onze verhouding berust op een jarenlange be kendheid en is van louter vriendschappelijken aard". „Ik moet u namelgk mededeelen, dat de heer Wallner, toen ik hem in kennis stelde van uw aanstaand bezoek, mg zeer beslist verklaarde, dat hg U onder geen voorwaarde wilde ontmoeten." Li glimlachte. „Dat moet U niet al te ernstig opnemen, dok ter. Natuurlijk is hij ook tegen mij vooringenomen, omdat hij mij in zakelijk opzicht aan de zijde van zijn tegenstanders ziet". „Zoo, zoo". De arts nam zijn hoornen bril af, streek twee keer met duim en wijsvinger langs zijn neus en zette de bril weer op. Dat deed hij al tijd als hij in verlegenheid geraakte. „Ik ben werkelijk blij, dat u gekomen is, juf frouw. Er zijn verschillende dingen, waarover ik in het belang van mijn patiënten georienteerd moet zijn. Mijnheer Wallner had dadelijk toen hij hier nog maar enkele dagen was en een weinig was opgeknapt, een brief aan de zuster van den heer Frundsberg geschreven en ongeveer veertien dagen later een tweede. Op beide brieven kreeg hg echter geen antwoord. Daarmee schijnt hj) steeds bezig te zijn. We moeten dat tenminste con- cludeeren uit verschillende van zijn uitlatingen. Kunt U me daaromtrent misschien een verklaring geven Nu geraakte ook Li in verlegenheid, zrj begon nerveus met haar handschoenen te spelen. Dt dokter merkte dat. „Ik zou die vraag natuurlijk niet gesteld heb ben, indien ik geweten had, dat zij U misschien pijnlijk zou zijn". „Volstrekt niet, dokter. De heer Wallner kwam veel aan huis bij zijn chef. Thans bevindt Me vrouw Frundsberg zich met haar zuster op een buitenlandsche reis. Wellicht heeft ze de brieven van den heer Wallner niet ontvangen". „Dat is dan natuurlijk volkomen begrijpelijk' Misschien wilt U dat straks in uw gesprek met den heer Wallner terloops vertellen;. En nu nog een vraag: „Wie is een zekere juffrouw Alm» Heringen? Deze dame heeft hem hier eens oen kort bezoek gebracht en dit bezoek heeft zeer be slist een goeden invloed op den heer Wallner ge had. Onze patiënt was den geheelen dag in 'n zeer opgewekte stemming en sprak ook daarna over deze dame tegen mij. Hij noemde haar een pracht- meisje, eerlijk en oprecht, vrjj van alle valschheia, een meisje, dat niets anders zijn wou dan ze waff i (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8