Rationeele exploitatie van de boschrijkdommen IJ ISJJNLAND. Dat is Finland's bestaansmogelijkheid! Segerstraale de idealist. Over den arbeid en den eenvoudigen levensstandaard. (Van onzen bijzonderen medewerker). HELSINKI, 6 Februari. Axel Solitander be hoort tot het slag, dat zich ook door de onge- „m^nste omstandigheden niet van zijn stuk laat hrengen- zakelijk, zich liefst uitdrukkend in fpiten en cijfers, onverstoorbaar en evenwichtig'. Hii ontvangt mij in zijn kantoor waar hij 'n groote werkkamer heeft, die ruimte voor vergaderingen iaat een hoek met een „zitje" rijk is en.een hed' Ik slaap hier tegenwoordig", zegt mijn ff astheer. wiens naaste verwanten naar elders zijn vertrokken, droogjes. Soiitander is directeur van de werkgeversvereniging in de houtveredelings industrie. Ik behoef er maar op te wijzen dat hout en houtproducten meer dan tachtig procent van de Finsche export uitmaken om u duidelijk te doen worden dat de man, tegenover wien ik nu zit, een uitkijkpost in het Finsche economi sche léven bekleedt. Wij raken meteen aan het oraten over de moeilijkheden, die de oorlog den uitvoer in den weg legt. „Wel", zegt hij, „wij heb ben tot nu toe meer last van den strengen win ter dan van de Russen, wat onze transporten betreft. Een paar schepen zijn helaas verloren Axel Solitander, consul-generaal en directeur van de Finsche Werkgeversvereniging in de Houtveredelingsindustrie gegaan,, maar veel meer hinder ondervonden wij van het dichtvriezen van de havens. Doorgaans kunnen wij onze havens aan de Zuidkust, open houden, maar nu was er geen kijk meer op. Toch zijn de cijfers van dén export van hout en afge leide producten in de maanden November en December 1938 zeker niet onbevredigend en de prijzen veftoonen de laatste maanden een aan zienlijke stijging". De ontwikkeling van den uitvoer van gezaagd hout blijft bij dien van de groote houtproduc ten papier, cellulose, triplex ver ten achter. Dat is niet alleen in Finland zoo, maar ook in Noorwegen en Zweden. De drie landen kenden alle een periode van bijzonderen bloei in dezen tak van bedrijf perioden, die overigens niet samenvielen maar de export van hout staat nu niet of nauweijks boven dien van 1920. Hier zijn cijfers: 825.500 standaards gemiddeld in de jaren van 1920 tot 1924 tegen 855.300 standaards in 1938. „Vergeet niet", zegt de heer Solitander, „dat men boomen honderd jaar moet laten groeien om ze als zaaghout te kunnen verwerken, maar dat ze al na een veertig, vijftig jaar geschikt zijn als materiaal voor de papierfabricage. En vergeet ook niet, dat er economisch voor een land veel meer zit in de industrie van hout producten: die vordert immers veel meer arbeid en geeft veel meer handen werk. Wij hebben hier in twintig jaar een papier- en cellulose-in- dustrie opgebouwd, die de modernste ter wereld is, voorzien van de nieuwste machines en met een technische, hygiënische en sociale inrich ting, die werkelijk vertoond mag worden. Vijf jaar geleden noodigde ik een aantal Engelsche arbeidersvertegenwoordigers uit, hier eens te komen kijken. Er liepen van die verhalen,-als zou Finland vooral op sociaal terrein achter andere landen aankomen. Mijn gasten hebben hier alles tot op den draad bekeken. Zij vertrokken met het voornemen, eiken aanval op onze inrichtin gen en regelingen zelf af te slaan en konden het peil van onze industrie alleen maar bewonde ren". Die industrie heeft inderdaad wonderen ver richt Als ik den heer Solitander om enkele cijfers vraag komen die prompt. De uitvoer van cellulose is in twintig jaar zoowat vertienvou digd, die van papier verdrievoudigd, die van triplex een van de jongere takken van hout- verwerkingsindustrie vervijf tien voudigd. Als mijn zegsman het over de sociale verhou dingen heeft informeer ik naar de loon en. Ik krijg ten antwoord dat die laag zijn, maar dat de bestaanskosten in hooge mate dezelfde eigenschap vertoonen. Dat laatste kan ik be vestigen uit de ervaring van weinige dagen. Het leven hier moge dan sinds twee maanden duur der voor de Finnen zeer merkbaar duurder zijn geworden, naar Nederlandsche opvattin gen is het nog altijd heel goedkoop. Ik tram hier voor vier cent, kan uitstekend eten voor twee kwartjes, betaal drie cent voor een los nummer van een krant, reis voor een gulden in de tweede klas van Borgaa naar Helsinki (reisduur onder de huidige omstandigheden bijna twee uur) en leg denzelfden afstand per bus voor drie kwart jes af. Het interesseert mij daarom te weten wat men hier nu een „groot" inkomen noemt «Een minister", antwoordt mij de heer Solitander «verdient hier 120.000 Mark. dat is dus bij de Wiidlge koersen in Nederland zoowat 3900 gulden. Zeer welgesteld, bepaald rijk, is hier iemand die het tot 400,000 Mark of meer brengt: 1300 gulden of meer dus. Natuurlijk zijn dergelijke inkomens 0161 eon lamipje te zoeken. Overigens is de be lasting voor groote inkomens hier hoog; een dertig procent alleen voor den staat. Neemt u een vakarbeider: die komt hier toi een 40.000 Mark zoo ongeveer 1300 gulden. Nu moet u bedenken dat hij uiterst goedkoop woont. De fabrieken hebben doorgaans eigen woning complexen onder beheer van de arbeiders zelf. Aan rijksbelasting' betaalt men over veertigdui zend Mark maar een 200 Mark en de gemeente belasting wordt per gemeente geregeld en is niet progressief. Bovendien hebben in alle in dustriestreken de arbeiders de meerderheid in de gemeenteraden zoodat zij het beloop van de ge meentebelasting zelf vaststellen: de Staat be- meoit zich daarmee niet. Verder kennen wij uit gebreide sociale voorzieningen: de fabriekscom plexen hebben eigen ziekenhuizen eigen scholen voor vakonderwijs in Kymmene bijvoorbeeld staat er een met zeshonderd leerlingen en de arbeiders zitten doorgaans in coöperaties. In de houtverwerkingsindustrie hebben wij wel een aantal gezamenlijke regelingen op afzonder lijke punten maar geen collectieve contracten, die u wel vindt in de in steden gevestigde in dustrietakken. Stakingen heeft onze -industrie sinds jaar en dag niet meer gekend". De heer Solitander is ervan overtuigd, dat Finland op het,stuk van de sociale verhoudingen de vergelijking met elk ander Europeesch land glansrijk kan doorstaan". ,,De arbeiders hier", zoo zegt hij, hebben wat te verliezen en weten, wat zij te verliezen hebben. Toen de oorlog met Rusland begon, was hier onder ons allen éénzelfde gevoel: nu komt het erop aan, datgene wat wij in twintig jaar hard werken opgebouwd hebben, te behouden en tegen aanvallers te verdedigen."' Het gesprek eindigde met de verzekering, die men hier van alle kanten te hooren krijgt: het Finland van vandaag is anders dan het Finland van ruim twee maanden geleden, zooals het Finland van twee maanden geleden anders was dan het Finland van 1938. Ik aanvaard die verzekering als juist. Wie hier is, bemerkt niets van een „oppositie", die trouwens, zou zij bestaan, natuurlijk niet aan bod zou komen. Daarnaast rijst voor mij de vraag in hoeverre het veranderde van blijvenden aard zal zijn, de vraag dok, of hier sprake is van iets,, dat dieper steekt dan alleen maar in. een gemeenschappelijk gevaar. Het waren die vragen die ik in. Borgaa met den schilder Segerstraale en een aantal van zijn vrienden besprak. Stel u voor: een klein keldertje met ruimte voor een man of acht, mits ze bereid zijh, het de ha ringen in een ton na te doen. Het keldertje ligt in Borgaa, buiten het huis van den schilder Se gerstraale. Boven dat .keldertje is niets dan een schuurtje'van planken. Erin zitten de schilder, zijn vrouw, eèh architect, èèn student, een vrien din des huizes en ondergëtëeken'de. Het is Zon dagmiddag. Wij hadden al op een alarmloozen dag gehoopt, maar de heer Molotof, of wie het wezen mag, heeft anders beschikt: de sirenes zijn voor den zooveeisten keer aan het gillen ge gaan,- en daar zitten'wij dan weer: in een ijskou- den kelder, gehuld in alles waarin een mensch zich hullen kan. „De dominee boft er vandaag nog bij", zegt de architect, we hebben nu al twee weken alarm gehad precies toen de kerkklokken luidden voor het begin vanden dienst". Segerstraale, die van huis uit goedlachsch is, kijkt mij aan: „daar heb je nu een reëel voorbeeld van den wedloop tusschen God en Satan", zegt hij. Maar dit is hem ernst. Hij, de schilder, die na een opleiding in Parijs, Rome en Londen hier in zijn Finland is neergestreken, heeft, de laatste jaren een vooraanstaande plaats ingenomen in den strijd om de geestelijke vrijheid, die overal ter wereld gestreden wordt en ook slechts gestre den worden kan - door enkelingen. Hij heeft zich vrijgevochten van allerlei schablones en ideolo gieën, en is recht op de realiteit afgestapt. Hier, in den koüden kelder, zetten wij het gesprek voort, waarmee wij boven waren begonnen. Wij zaten goed en warm om een oude houten tafel op zonderlinge houten stoelen zooiets raars vind je alleen bij mij, zegt Sègerstraale verge noegd en hadden het over den oorlog. Segerstraale is optimist. „Er is," zegt hij, „een cul tuurfront in de Scandinavische landen, niet name in Finland, Noorwegen en Zweden aan 't groeien, dat de basis kan worden voor een geheel nieuwe ontwikkeling in het geestelijk leven van Europa na den oorlog. Het wordt straks een van de grootste vraagstukken, hoe wij de ontwrichte samenleving weer in goed spoor zullen krijgen. Er zullen samenwerkingen moeten ontstaan die tot nu toe ontbraken en onder de versleten for mules en ideologieën zal opruiming gehouden moeten worden". Boemmm, dreunt het in de verte „Molotof bevestigt mijn inzicht", zegt Seger straale onverstoorbaar. Boemmm, gaat het weer „Nee", zeg ik, „de discussie is heropend!" Wij lachen. Het is ook wel gek om in een steenkou- den kelder op een Zondagmiddag in een oorlog voerend land onder het gedonder van bommen en luchtafweergeschut te zitten praten over wat er na den vrede komen moet. Segerstraale is veel po sitiever dan ik kan zijn. Later op den dag, als wij „ergens in Borgaa" staan te kijken naar een enorm-fresco, dat hij op een muur heeft aange bracht, begrijp ik meer van zijn houding. In hem leeft, als in eiken kunstenaar, de drang naar de vrijheid, die de grondslag is zoo meen ik al thans van alle geestelijk leven. „Ik kan hier zelf niet stil zitten," zegt hij, noig in den kelder. „Je zult wel moe ten" antwoordt iemand uit het gezelschap. Maar Segerstraale blijft ernstig. „Wij zijn hier bezig met de organisatie van het front ach ter het front. Ik heb telkens gemerkt, dat bij de soldaten de gedachte zit: wij klaren het hier wel, maar hoe hebben ze 't thuis? Vergeet niet, dat de menschen hier vaak doodeenzaam wonen, en dat de Russen maar raak gooien. Brieven schrijven jawel, maal' als ik aan het front zat, en ik hoorde niets van thuis dan „alles is best hier" en. zoo, dan z®u ik het gewoonweg niet gelooven. maar bang zijn, dat de familie mij maar wat wijs maakt om er bij mij den moed in te houden. Ik heb daarover zitten piekeren, en toen ben ik op een idee gekomen. Ik bezoek nu al die gezinnen, die iemand aan een van de fron ten hebben. En dan schrijf ik den soldaat! Dat gelooft hij! Maar dan moet ik natuurlijk nie' met een algemeen kletsbriefje aankomen: nee ik moet die menschen door en door kennen, dé tails weten, kunnen laten blijken, dat ik op de hoogte ben. Dat kost enorm veel tijd, maar enfin we zitten soms halve dagen hier in den kelder en dan schrijf ik series brieven. Het werk neemt kolossaal op. Tuuuuuuuuut-zegt het in de verte. „Alles veilig!" Even later warmen wij ons bij groote glazen thee in de eetkamer, die. naar ik graag gelooven wil. een prachtig uitzicht op het Finsche land geeft. Nu is er niets te zien dan zwart papier: de mensch in oorlog heeft geen aanspraak meer op het licht van de natuur: hij brandt lampen dat is ongezelliger, ongezonder en bovendien duurder. Segerstraale haalt brieven, die hij in antwoord op de zijne van soldaten heeft ge kregen. Het blijkt Inderdaad, dat zij blij waren met wat nieuws waarop zij durven aangaan. „Ik hoop dat het op dese manier over het heele land aangepakt zal worden, want het heeft zin", meent Segerstraale. Hij vertelt dan verder, hoe hij tallooze bijeenkomsten in elkaar zet, met de menschen achter de linies. „Vanavond moet ik er weer op uit, eerst een eind per auto en dan per slee met een paard. Ik deel dan materiaal uit voor het maken Van die sneeuw jassen, die iedereen hier noodig heeft, want elk oogenblik kun je door zoo'n bombardement op je buik ge dwongen worden, wij praten samen en verster ken zoo het gevoel van gemeenschap, dat wij juist nu zoo noodig hebben. Er is hier 'n enorme sociale ontspanning, een sterke toenadering van groep tot groep: De kunst zal zijn, om dat na den oorlog te behouden, en daartoe moet je het nu al aanpakken, opkweeken, verstevigen. Ik zie dat niet alleen als een zaak van Finland, maar, zooals ik al zei als een zaak van Scandi navië. of wijder als een van al de kleine demo cratische landen. Zij moeten de.geestelijke krach ten opleveren, die ons straks voor een nieuw Versailles, met nieuwen haat en nieuwe stommi teiten, kunnen behoeden Ik kan niet een tiende van ons gesprek weer geven: het verloor zich tenslotte in verre verten, zooals rook in den wind. Maar liet bracht even verademing in een sfeer van gespannen gecon centreerd zijn op vechten en nog eens vechten, gelijk wij dat hier allemaal wezen moeten. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) Geen onderwijzers bij de Gemeentelijke Luchtbeschermings diensten. Circulaire van minister Van Boeyen aan de gemeentebesturen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende circulaire gericht tot de burgemees ters: Zooals u bekend is, genieten de onderwijzers, die zich in werkelijken dienst bevinden, verlof krachtens artikel 4 van het verlofsbesluit, even eens zij, die zijn verbonden bij het reservekader of op andere wijze militaire plichten vrijwillig op zich hebben genomen. Beide groepen behouden gedurende één maand het volle salaris, terwijl daarna de militaire inkomsten met de burger- wedde worden verrekend. Toestand op Ameland wordt nijpend. Sombere vooruitzichten Men meldt ons uit Hollum: Onder strenge vorst heeft het hier Dinsdag deni geheelen dag gesneeuwd, gepaard met harden wind. Het wordt op Ameland steeds nijpender en de Wad den worden zoo langzamerhand behalve dan enkele geulen, die open blijven en den overgang over zee beletten, zoo vol met ijs, dat men zich in Siberië waant. Er begint hier gebrek aan vele artikelen te komen en het is ondenkbaar, dat Ameland met de voorziening van verschillende behoeften kan wach ten tot de vaart openkomt. Velen, die zich tot dus verre bij de zuivelfabriek te Hollum om brandstof konden wendden, zien zich thans dezen weg afge- sloten, omdat het bestuur in zijn jongste vergadering I besloot, niet meer af te geven dan in beslist noodza- Betreft het verplichte onderwijzers, dan wor- ïcelijlve gevallen, zooals voor zieken en ouden van den de hun uitgekeerde bedragen en de wedden IjHU omdat men anders zeU gebrek aan ltolen van hun plaatsvervangers door het rijk aan de krijgt. Prins Bernhard in IJmuiden. Precies half elf kwam Prins Bernhard heden morgen met zijn gevolg op de Tegeltjesmarkt aan. Aanwezig waren o a. de commandant der marine, de adjunct-commandant, der marine, de comman dant van de positie IJmuiden en de chef-staf van de positie IJmuiden. De bemanningen van de in de Visschershaven liggende marinevaartuigen waren op het plateau opgesteld en werden door dén Prins geïnspecteerd, nadat de officieren aan Z.K.H. wa ren voorgesteld. De Prins bracht daarop een bezoek aan een der torpedobooten. Na de inspectie der manschappen begaf de Prins zich aan boord van dé in de Buitenhaven liggende „Sumatra". NAAR ZEE VERTROKKEN. Woensdag zijn de trawlers: Gloria IJM 37 en -Adelante IJM 19 naar zee vertrokken. GLADHEID VEROORZAAKT AANRIJDING Donderdagmiddag kwamen in de Snelliusstraat door de gladheid van den weg twee luxe-auto's met elkaar in botsing. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar beide wagens werden ernstig be schadigd. AANBESTEDING KAZERNEBOUW Woensdag 28 Februari zal in de Dr. Huetschool aan het Prinsen Bolwerk te Haarlem de bouw aan besteed worden van een ltazernement voor IJmuiden en wel het eerste gedeelte n.l. het maken van werken in cementbeton. Marktberichten en besommingen. MARKTBERICHT. (Vel-sche vischl. IJmuiden, 15 Februari 1040 (A.N.P.) Tarbot 1 1.301 1.20 per kilo Tong 1 2.00—f 1.46 Idem. Heilbot f 1.08—1 0.84 Idem. Groote schol f 23 per 50 kilo. Middel schol f 26 idem. Zetschol 1 25 idem. Kleino schol t 24—1 11 idem. Bot f 12.50—1 12 idem. Schar 1 8.50—1 7 idem. Groote schelvisch 1 221 20.50 idem. Middel schelvisch 1 22—f 21 idem. Kleinmiddel schelvisch 1 24f 17 idem. Kleine schelvisch 1 191 11.50 idem. Groote gul I 13—1 9.50 Idem. Wijting 1 8.90—1 5,90 idem. Makreel 1 13—1 8 idem. Versche haring 1 12—1 7.70 idem Kabeljauw 1 70—1 39 per 125 kilo. Vleet 1 1.70—1 1.40 per stuk. Leng 1 12.50—1 1.70 idem. Koolvisch f 1.041 0.16 Idem. Bog 1 15—1 10 per koop. BESOMMING. Trawlers: Eveline IJm. 115 1045 manden 1 6950. Hercules IJm. 196 1000 manden 1 6760. Knikker IJm. 4 290 manden 1 2470. Kotters: H. D. 18 f 270, T. H. 29 f 790. AGENDA VOOR BEVERWIJK DONDERDAG 15 FEBRUARI Gebouw „Adrichem", Adrichemstraat: Lezing voor de V. A. R. A., 8 uur. Veilinggebouw „Kennemerland Breestraat. Bol- bloemententoonstelling, 310 uur. VRIJDAG 16 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: „Gestolen Leven" en „De geheimzinnige luchtdienst", 8 uur. Veilinggebouw „Kennemerland", Breestraat: Bol- bloemententoonstelling. 1010 uur. AGENDA TE HAARLEM H e d e ri: DONDERDAG 15 FEBRUARI Frans Hals Theater: „Het dierlijke in den mensch" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: ..Goodbye -rnr. Chips" (geprolon geerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het uur der vergelding slaal voor iedereen", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Hoera, ik ben papa" (gepro longeerd) Op het tooneel: „The four Rythm Aces" 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Nonstopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. VRIJDAG 16 FEBRUARI Stadsschouwburg:. Toorieelgroep „Het Masker" 'eugd", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond;- Nieuw programma. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a Geopew •ehalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en va; 7—9 uur. gemeente- en de schoolbesturen vergoed, Nu hebben verscheidene onderwijzers en on derwijzeressen zich vrijwillig' voor andere, niet- militaire diensten verbonden (luchtbescherming. Roode Kruis e.d.). De artikelen 4 en 5 van het verlofsbesluit zijn hier dus niet van toepas sing. Deze personen hebben, indien hun voor het verrichten van die werkzaamheden verlof is verleend voor langer dan acht schooltijden per- kalenderkwartaal, geen aanspraak op uitbetaling van hun onderwijzersbezoldiging. Rijksvergoeding voor deze jaarwedden of voor de wedden van hun plaatsvervangers heeft dan ook niet plaats. Het is den minister van onderwijs gebleken, dat de hierbedoelde onderwijzers hun verbinte nissen bij de luchtbescherming of het Roode Kruis veelal hebben aangegaan zonder voor kennis van hun werkgevers en zonder zich van te voren behoorlijk rekenschap te hebben ge geven van de consequenties van hun daad. Nu deze hun duidelijk zijn geworden, wordt in vele gevallen gevraagd, de verloven alsnog, krach tens artikel 6. tweede lid, onder a van het ver lofsbesluit, goed te keuren, opdat uitbetaling van hun salarissen en rijks vergoeding daarvoor en voor de kosten van vervanging kunnen geschie den. Mijn voornoemde ambtgenoot acht het niet wenschelijik deze verzoeken in te willigen. Niet in de eerste plaats omdat dit aanzienlijke uit gaven ten laste van de begrooting van diens departement zou medebrengen, maar voor alles omdat deze uitgaven niet gemotiveerd zouden zijn. Juist in tijden als deze, en ook in oorlogs tijd is het dringend noodig, dat de kinderen onder de hoede van hun onderwijzer blijven. Zijn plaats is in de school en niet daarbuiten hoe nuttig het werk op zichzelf ook is, dat Iiij elders zou kunnen verrichten. In verband met het vorenstaande moge ik u in overweging geven, het onderwijzend personeel niet als lid van den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst toe te laten of te handhaven. Twee militaire vliegtuigen brachten196 kg. anthvaciet. Aan petroleum is eveneens behoefte. Ver schillende winkeliers zijn uitverkocht. Aangezien tachtig procent der bewoners van het eiland op pe troleumstellen kookt, is het begrijpelijk welk een ramp petroleumnood voor het eiland zal worden. Het kan nog wel een maand duren, voor de vaart open is. Men hoopt echter, dat er spoedig hulp komt en men acht het niet uitgesloten, dat er een boot kan aankomen in het Amelandcrgat, tusschen Ter schelling en Ameland. Openbare scholen worden gesloten In verband met den geringen voorraad brandstof op Ameland hebben B. en W. besloten de openbare scholen op het eiland van Maandag a.s. af te sluiten. BRAND IN KANTOORGEBOUW TE AMSTERDAM. Gedeelte van trappenhuis en vliering door het vuur vernield. Woensdagavond omstreeks kwart over negen heeft in een perceel aan de'Heerengracht 555, waar in eenige kantoren en magazijnen van textielgoe- deren'zijn gevestigd, een brand gewoed, welke een ernstig karakter dreigde aan te nemen, doch door het krachtige ingrijpen van de. brandweer spoedig kon worden bedwongen. Met twee stralen werd de brand bestreden. Een werd door het trappenhuis gevoerd om de vuur haard. rechtstreeks aan te tasten. De .andere werd via den uitgeschoven Magirusladder over het dak van het iets lagere aangrenzende perceel naar het dak geleid, waaruit vonken en dikke rookwolken naar buiten sloegen. Na ruim twintig minuten was de strijd beslecht Behalve in het trappenhuis had het vuur op de vliering huis gehouden. Deze is grootendeels uitgebrand. Er bevond zich op dezen zolder slechts wat waardelooze rommel, zoodat de schade erg meevalt.. Het dak is vrij ernstig geha vend. De zich op de bovenverdieping bevindende magazijnen hebben hoegenaamd geen schade ge kregen. NOODLOTTIG ARBEIDSONGEVAL. Dinsdag is bij het voormalige Weesperpoort- station, dat thans in sloopershanden is. een ernstig ongeval gebeurd, dat een 19-jarigen jon geman het leven heeft gekost. Bij het wegdragen van een zwaren balk, welke door drie mannen werd getorst, struikelde de achterste man. Hij viel en kreeg het gevaarte op het hoofd, waardoor hij een schedelbreuk opliep. Gedurende hef, transport naar het ziekenhuis is het slachtoffer overleden. Amstcrrlamscho Bank verlaagt het dividend tot 4 Tn de vergadering van den Raad van Commis sarissen der Amsterdamsche Bank N.V. is beslo ten aan de eerlang uit te schrijven algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1939 een dividend uit te keeren van 4 pet. (v. j. 5 pet) en f 87.553.94 op nieuwe rekening over te brengen. Aan de reserve is een bedrag van f 16.500.000, ontleend, teneinde het effectenbezit, de deelnemin gen en de vorderingen op debiteuren voor een zoo danige waarde in de balans op te nemen, dat ver liezen verder niet behoeven te worden geducht. Techniek contra natuur. IJs op rivieren groeit sterk aan. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur. Voor die kuststrook: Om het vriespunt tot lichte dooi, meest zwaarbewolkt, eenige sneeuw, matige tot zwakke meest noorde lijke wind. Voor het binnenland: matige vorst tot lichte vorst des nachts, overdag lichte vorst tot om het vriespunt, betrokken tot zwaar bewolkt, eenige sneeuw, matige tot zwakke meest noordelijke wind. THERMOMETERSTAND. Hoogste gisteren F 22 Laagste hedennacht F 28 Hoogste heden F 30 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 764 m.M. Neiging: Stilstand. Opgaaf MAGAZIJN T BRILLENHU IS. Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN Vrijdag v.m. 7.56 uur; n.m. 8.23 uur. Zaterdag v.m. 8.51 uur; n.m. 9.26 uur. Zondag v.m. 9.59 uur; n.m. 10.42 uur. BRAND IN EEN FABRIEKSSCHOORSTEEN Hedenmorgen omstreeks half 9 zagen voorbijgan gers plotseling een groote steekvlam opschieten uit den hoogen fabrieksschoorsteen van de lakfabriek der N.V. Korthals en Co., nabij den Willemsbeekweg. Op de steekvlam volgden zwarte rookwolken. Het bleek, dat het brandbare aanzetsel aan den binnenkant van den schoorsteen in brand was ge raakt. De brandweer kon eerst niet veel uitrichten doordat de in de fabriek aanwezige brandkraan be vroren was. Men begon daarom sneeuw in de onder in den schoorsteen brandende massa te werpen. Even later kwam er echter water, waarop, nadat men de trekkanalen vol water had gespoten, het ergste leed spoedig geleden was. Langzamerhand verminderde de rook aan den top en spoedig kon de brandweer inrukken. HEEMSKERK INBREKERS MAAKTEN TE VEEL LEVEN. Ongewenschte bezoekers hebben een bezoek gebracht aan den rijwielhersteller .J. v. V. aan den Rijksstraatweg Zij maakten echter zooveel leven dat de bewoners gewekt werden. De in brekers moesten dan ook zonder buit overhaast den aftocht bazen. SANTPOORT Tsbrckcrs zijn druk bezig de groote rivieren onen te breken, maar als bet zoo door blijft s-aan zullen zij den strijd zeker verliezen, want wat, zij aan den eenen kant van de ijsmassa afhalen groeit aan den anderen kant dubbel zoo snel bij. Als men den waterwaarnemer en de technische ambtenaren mag gelooven, zal de Waal, als het zoo doorgaat reeds voor Zondag weer voor Nijme gen vastzitten. Eergisteren zat de Waal tot halfweg AfferdenDeest, Dinsdag dreef zij reeds weer tot Deest vol en Woensdag was zij volop bezig tot Beuningen vol te drijven. Keulen seinde Woensdag morgen nog 36 e.M. val, in Nijmegen was de rivier gevallen tot 11.79 plus N. A. P. In den morgen sein de Lobith 1/10 drijfijs, bij Nijmegen was de rivier in den morgen met 1/6 drijfijs overdekt. In den namiddag was dit reeds zoozeer toegenomen, dat de •ivieroppervlakte met 1/3 tot 1/4 overdekt was, Ook was in de late morgenuren bij Nijmegen stilstand gekomen in den val dei- rivier, zij begon zeer gelei delijk te wassen met 1 e.M. per uur, een gevolg van het feit dat de Waal beneden Nijmegen meer en meer dichtdreef. Ook kwamen berichten van boven, dat van Duitschland uit over de grens weer drijfijs afkwam. Intusschen heeft men Dinsdag, toen de- rivier boven Deest vrij was, nog alles in het werk gesteld om te bergen wat er te bergen was. Van de vier schepen, die in Nijmegen in de gevaarlijke positie lagen in de invaart der voorhaven, zijn er haastig drie naar de voorhaven van het Maas-Waalkanaal gesleept. De lichter, die door den ijsgang van Zaterdag op den wal was gedrukt, heeft men niet uit zijn be narde positie kunnen bevrijden en ook de „Nijme gen V", die de vorige week zonk, ligt nog steeds op den bodem der rivier. De Nijmeegsche steiger, die nog steeds op de uiterwaarden zit, heeft men Dins dag getracht met sleepbooten vanaf het ijs der uiterwaarden in de open rivier te trekk.en. Men heeft de bergingspogingen echter moeten opgeven, de steiger zat muurvast op het ijs der uiterwaarden. De veertien schepen bij Weurt, die door den ijsgang achter den dam zijn geduwd, kunnen op het oogen blik nog niet uit de moeilijke positie, waarin zij verkeeren, worden bevrijd. Vier van de veertien zullen misschien nog -in de rivier kunnen worden gebracht; tien aken moet men echter door middel van sleden over den dam in de rivier brengen, als de ijsgang voorbij is. IJsbrekers in actie. Door den Rijkswaterstaat wordt met man en macht gewerkt om de Waal weer los te krijgen. Bij de vier ijsbrekers, die sinds Maandag oy de Waal bezig zijn, de „Siberië", de „Jan Blanken", de „Christiaan Brunigs" beide genoemd naar waterbouwkundigen uit de 18e eeuw en de „Amstel", is er Woensdag nog een vijfde bijgekomen. De Waterstaat heeft op de Lek gebroken tot Vianen om de vaart op het AmsterdamRijnkanaal open te houden. Boven Vianen is het breken van de Lek door de militairen overgenomen en zijn de ijsbrekers begonnen, de RijnLek, die tot beneden Arnhem zit, open te maken. Men wil alles zooveel mogelijk in het werk stel len, dat de scheepvaart zoo spoedig mogelijk hervat kan worden. Morgen zal het vijf weken zijn, dat de scheepvaart absoluut stil ligt. HET ATTTO ONGELUK BIJ ROZENSTFTN De gisteren bij hel auto-ongeluk nabij Rozensteinj gewonde heer Schouw (men zie elders in dit num mer) heeft hedenmorgen het ziekenhuis kunnen ver laten. De toestand van den heer Warmerdam was bevredigend. De auto is bij het ongeluk zwaar beschadigd. SCHAKEN DE ACHTKAMP. Woensdagavond is in het Amsterdamsche Schaakhuis de vijfde ronde van den achtkamp gespeeld. Landau, leed zijil eerste nederlaag in dit tournooi tegen Schelfhout. De uitslagen uiden Kmoch—Prins 10 VeerkampPolak 10 Landau -ScheJtliuut 01 Swaneveld -Dc- Groot 01 De stand luidt thans: 1. Landau 4 pnt. (5), 2. Kmoch Vfc pnt. )4), 3. De Groot 3 pnt. (4). 4. Veerkamp 2 pnt. (4)., 5. Schefhout lVz pnt. (3), 6. Swaneveld 1 pnt. (3), 1. Prins 1 pnt. (4) en 8. Polak 0 pnt. (5).,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3