Distributiezorgen in Italië! Hoe de barre oorlogswinter in Duitschland woedt. Stemmen uit de Duitsche hoofdstad. Een nijpend kolengebrek door het ontbreken van vervoersmogelijkheid. Onze Berlijnsche correspondent schrijft: rOOR 1940 was ons de Dieseltreinverbin ding Amsterdam—Berlijn beloofd. De Nederlandschej Spoorwegen, zoo luidden berichten uit ons vaderland, hadden den bouw van een aantal Dieseltreinstellen in op dracht gegeven, die den afstand Amsterdam Berlijn in minder dan acht uur zouden afleg gen. Tot dan toe dat wil zeggen tot het uitbreken van den oorlog bestond er ook al een zeer snelle verbinding tusschen de Nederlandsche en de Duitsche hoofdstad. Dat was echter een FD- trein, die alleen maar reizigers 1ste en 2de klas vervoerde en daar bovendien nog een extra-toe slag voor eischte. De Diesel zou zonder toeslag ook reizigers 3de klas meenemen. Het jaar 1940 is reeds eenige weken oud., maar van een Dieseltrein AmsterdamBerlijn valt nog niet veel te bekennen. Integendeel, een bevriende dame stapte dezer dagen om 9 uur 's morgens te Berlijn in den trein en arriveerde den volgenden middag om 1 uur te Amsterdam. Een collega verliet de vorige week Den Haag om 4 uur in den nacht en arriveerde een dag later om 5 uur in den ochtend in helsche duisternis en bij 20 graden onder nul in de Rijkshoofd stad. De eenige behoorlijke verbinding, die er tusschen Berlijn en Amsterdam nog bestaat gaat overKopenhagen. Wanneer men des morgens om 9 uur met een Deenschen Condor van Berlijn Rangsdorf vertrekt en in Kopen hagen in een Douglas overstapt, dan is men 's middags om half 3 op Schiphol. Maar dit- „grapje" kost dan ook circa 400 markt of 300 gul den retour. De oorlog heeft den naam van een der groot ste bevorderaars te zijn van de techniek. We willen niet beweren dat dit niet 't geval is, maar verkeers-technisch werkt de oorlog voor- loopig allesbehalve bevorderend.Dat wil zeggen: als men zoo hoort wat er op het oogenblik alle maal over de prestaties van de Duitsche staats spoorwegen verteld wordt, dan schijnen deze wel een bewonderenswaardige activiteit te ontplooien en hebben ze alleen maar de pech dat het pu bliek hiervan too weinig merkt. De breede massa ziet uitsluitend dat het uiterst bepei-kte dienst-plan, hetwelk 15 Januari van kracht werd, voor een belangrijk deel verstreken is. Strikt genomen moet men' in Duitschland, wanneer men in deze dagen in den trein stappen wil met de hand op het hart kunnen verklaren dat de voorgenomen reis niet alleen absoluut noodzakelijk, maar bovendien nog zeer dringend is. Ofschoon er niet aan getwijfeld kan worden dat de regeering slechts in uiterste noodzaak haar toevlucht genomen heeft tot zoo harde maatregelen is ze er toch toe overgegaan om de verloven der soldaten in te trekken om het rei zigersverkeer tot hét uiterste te beperken. In een ons bekende familie was deze dagen alles 'in gereedheid gebracht voor een bruiloft. Het bruidje wachtte echter vergeefs op den bruidegom, die in den Westwall zijn plicht doet. Zijn superieuren hadden een huwelijk niet be langrijk genoeg geacht om hem de reis naar Ber lijn te laten aanvaarden. Goederentreinen hebben den voorrang. Volgens gegevens, welke nog stammen uit den tijd, toen de meest recente beperking van het gewone reizigerverkeer nog niet ingetreden was lie ten de Duitsche staatsspoorwegen dagenlijks 25000 goederentreinen met circa 450.000 wagons loopen. Dit aantal is op het oogenblik nog belangrijk hooger. Elke locomotief, die men niet absoluut noodig heeft voor de weinige onmisbare personen treinen, staat op 't oogenblik voor een goederen trein en in vele gevallen ook voor locaaltreintjes. welke voor goederenvervoer gebruikt worden. De Duitsche staatsspoorwegen toch hebben niet al leen hun gewone goederenverkeer vergroot als dit is door de eischen van den oorlog te verzorgen, maar ze moeten bovendien nog bij springen voor de stilliggenden binnenscheep vaart. Heel het geweldige goederentransport, dat anders op den Rijn, de Elbe en de Oder, als mede op de kanalen plaats heeft, blijft thans door ijsgang en dichtvriezen uit, voorzoover de spoorwegen er niet voor zorgen. Nijpend gebrek aan brandstoffen. Het belangrijkste is het nijpend gebrek aan brandstoffen. De kolenhandelaren worden be stormd en elke geringe aanvoer, dien zij krijgen, wordt per pond met een maximum van hon derd pond aan klanten, die in het boek staan ingeschreven, verkocht. De aanvoer is echter verre van toereikend. Tijdens de grimmige koude der laatste weken heeft menige „volksgenoote" haar kinderen in bed gestopt, terwijl zij zelf potsierlijk uitge- dosc'ht, maar tenminste zoo warm mogelijk ge kleed de noodzakelijkste werkzaamheden ver richtte. m Berlijnsche volkswijken trokken heele gezinnen naar openbare gebouwen, waar ze het zich in de behaaglijke warmte gemakkelijk maak ten en te kennen gaven dat zij niet naar huis zouden gaan, voor er kolen waren. De beter ge situeerden draaien vergeefs de warmwater kraan open, want de warmwatervoorziening mag maar tweemaal in de week functioneer en. Toe vallig kwam ons dezer dagen een circulaire van een kerkgenootschap in handen, waarin'de ge meente er opmerkzaam op gemaakt werd dat er tengevolge van de kolenschaarschte en de felle koude voorloopig geen diensten gehouden kunnen worden. De toestand in de provincie? In de provincie is de situatie veelal nog ern stiger. Zoo hebben bijvoorbeeld de scholen er opdracht gekregen om haar brandstoffenvoor- raden uit te leveren aan belangrijke industrieën. In het land Thüringen bijvoorbeeld heeft dit tengevolge gehad dat de scholen practisoh overal gesloten zijn. Elders o.a. in Brunswijk mogen cafés en dergelijke lokaliteiten niet meer ver warmd worden. Om brandstoffen te sparen, moe ten de winkels daar des Maandags gesloten blij ven. Goede organisatie had veel kunnen voorkomen. Een van de pijnlijkste kanten van deze ca tastrofe in de grimmige koude heeft de kolennood werkelijk den vorm eener catastro fe aangenomen is, dat men haar met een klein beetje meer organisatie grootendeels had kunnen voorkomen. In bevoegde kringen is men er eerst in den laat- sten tijd toe overgegaan om dit zooal niet toe te geven, dan toch ook niet tegen te spreken In de pers wordt nog steeds de zaak zoo voorgesteld, ftls had de staat in den tijd, waarin anders de igroote kolenvoorraden voor den naderenden win ter van de mijngebieden naar de steden overge- bracht worden, de Duitsche staatsspoorwegen moeten gebruiken voor „de beveiliging van het vaderland"; dat wil zeggen: dat men de kolen had laten liggen om oorlogsmateriaal naar het Oosten en naar het Westen te transporteeren. Te Berlijn verzekert men dat er in verschillen de kolendistricten en vooral in het Roergebied zulke kolossale voorraden opgestapeld liggen, dat men eenvoudig geen raad weet met de steenkool, die verder nog boven den grond wordt gebracht. Men heeft daarom de werktijden der mijnwerkers zelfs reeds moeten inkrimpen. Het gebrek aan auto's. De partij heeft ontelbare vrijwilligers gerequi- reerd om de kolendistributie te vergemakkelijken. Deze mensehen moeten in hun vrijen tijd, ook des Zondags, aantreden en de binnenkomende wagons kolen lossen. Dat dit bij sneeuw en ijs en snijdenden Oostenwind geen pretje is spreekt vanzelf. Bovendien zijn de meesten van deze vrij' willigers op dit werk heelemaal niet gekleed. Men moet eigenlijk bewondering hebben voor degenen, die er met een deukhoed op en een modieuze win terjas aan als kolenlossers wel eenigszins eigen aardig uitzien, maar die dan toch voor het alge meen belang daadwerkelijk een offer brengen. Ter besparing van benzine heeft men het auto verkeer in Duitschland met 85 pCt. verminderd, terwijl er van het vrachtautoverkeer ook de res- teerende 15 pCt. niet meer over zijn, omdat het leger vrijwel alle bruikbare auto's heeft opge- eischt. Het gevolg hiervan is dat de kolen schaarschte nog niet in de verste verte wordt op gelost, wanneer men onafzienbare kolentreinen naar de goederenstations der' groote steden stuurt. Deze kolen moeten dan nog gelost wor den, terwijl er toch reeds een nijpend gebrek is aan werkkrachten en men moet ze dan bovendien nog over de kolenhandelaren verdeelen, die zel den over andere voertuigen dan kleine handwa gens beschikken. Wie over de noodige energie be schikt gaat met een ouden kinderwagen of des noods met een koffer naar een goederenstation, waar hij in den regel wel een kolenhandelaar vindt, die nauwelijks weet hoe hij zijn rantsoen naar huis krijgt en blij is ter plaatse een deel er van tegen contant geld kwijt te raker. (Nadruk verboden). Moeien de Joden Steltin en Danlzig verlaten? Lublin in Polen zou hun nieuwe verblijfplaats zijn. BERLIJN, 14 Febr. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat uit Stettin alle Joden, totaal 8000 a 9000 per spoor vervoerd zullen worden naar een onbekende bestemming, naar men gelooft zal dit zijn het district Lublin in Polen. Dit is de eerste maal dat een massaal transport van Joden uit het oude Duitsche rijksgebied plaats vindt. Het is bekend dat deze week auto riteiten der N. S. D. A. P. en politie-agenten aan de huisdeuren der Joden zijn gekomen in Stettin en plaatsen daar in de buurt en hun gezegd heb ben zich gereed te houden voor vertrek. Voordat de duisternis inviel gingen er lieden rond om lijs ten te laten invullen met gegevens omtrent eigen dom, opleiding 'enz. Geld mocht niet worden mee genomen. Deze maatregel is m de afgeloopen week voorafgegaan door geruchten dat de Joden hun huizen zouden moeten verlaten en hun in trek nemen in pakhuizen, naar men meende om plaats te maken voor Baltische Duitschers, die in Stettin zouden komen wonen. Thans loopen der gelijke geruchten in Dantzig en men vreest dat de ca. twaalfhonderd daar woonachtige Joden die van Stettin zullen volgen. (United Press). Tijdens den Westmoesson hebben hevige bandjirs West-Java geteisterd. Tien tallen dessa's moesten geëvacueerd worden, aangezien het water er tot meer dan een meter hoogte steeg. Een kijkje in het land rond Maoek, in het Krawangsche, dat het hevigst getroffen werd. Een half ons koffie en één pond suiker per maand is een karig rantsoen. Olie, vet, zeep en grutterswaren staan op de nominatie. Het resultaat Hamsteren FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn op Dinsdag 13 Februari 1940 geen fail lissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. A. G. Schuurmans, leerling-kraanmachi nist, wonende te Haarlemmermeer, Spieringerweg no. 1025. Curator nir. E. J. Goudsmit te Haarlemmer meer, Hoofddorp. 2. D. van Dijk, schilder, wonende te Beverwijk Curator mr. F. van Blerkom te Haarlem. 3. A. A. Valkhoff, tuinder, wonende te Wijk aan Zee, gemeente Beverwijk. Curator mr. F. van Blerkom te Haarlem. (Van onzen correspondent te Rome) ROME. Februari. Indien u tot een Italiaan de vraag zoudt richten, welke gebeurtenis hem in de tweede helft van Januari wel het meest be langrijk schijnt te zijn geweest, dan is het ant woord niet twijfelachtig: de invoering van de distributie. Inderdaad heeft de invoering van de antsoeneering voor diverse levensmiddelen deze dagen een diepen indruk gemaakt op het Italiaansche volk. De in Zuidelijke streken leven de mensch heeft over het algemeen een gelukkig temperament: hij neemt de dingen niet al te tra gisch op en blijft gaarne optimist. Wij herinne ren ons nog levendig hoe in die dagen van span ning, toen heel Europa den adem inhield in bange afwachting van den orkaan, die elk oogen blik moest losbarsten, in dit land kalmte en oogenschijnlijke onverschilligheid heerschten. Ook hoe in tegenstelling met alle andere landen niemand aan verduisteringsoefeningen of andere zichtbare oorlogsvoorbereidingen deed en allerlei feesten, congressen en reisplannen gewoon voort gang hadden alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Slechts een onbeperkt vertrouwen in de lei ding van den Duee of anders een onbegrijpelijk fatalisme kunnen een verklaring bieden voor deze volstrekte en volmaakte rust. Die kon niet eens worden geschokt door de gedachte aan de „sta len as" en liet „stalen verbond" (Patto d'ac- ciaio), waarvan men toen toch niet beter wist, dan dat zij Italië tot militaire hulp aan den spil- genoot verplichtten Sinsdien is de dankbaarheid jegens den Duce voor het behoud van den vrede onder het Ita liaansche volk zonder twijfel nog grooter, dan de vreugde over de vroeger door Mussolini succes vol gevoerde oorlogen. En ondanks alle offi- ciëele verklaringen over een gewapende en steeds vrijblijvende afzijdigheid hoorde men overal het rotsvaste vertrouwen, dat de Italiaansche leider zijn volk alle verschrikkingen en offers van den oorlog zou weten te besparen. Handel en nijver heid bloeiden meer dan ooit, zelfs het voor dit land zoo belangrijke toeristenverkeer is niet tot stilstand gekomen en de buitenlandsche deviezen stroomen toeHet is eigenlijk geen wonder. dat het volk zich ondanks alles overgeeft aan een schijnbaar onbekommerde viering van Carnaval. Onder de verrukkelijke Romeinsche voorjaarszon wisselden weelderige bals-masqués af met kleu- rigé optochten, alsof niet elders geheele volkeren in den ijzigen greep van een bnbarmhartig kou den winter zich de grootste ontberingen moeten getroosten en dagelijks bloedige menschenoffers worden gebracht. Maar nu is over de vastenavondvreugde en over de onbekommerdheid een donkere schaduw ge vallen. De Italiaansche regeering heeft haar volk nogal onzacht tot een rauwe werkelijkheid geroe- dïstributie. Het was meteen raak, want de rant soenen zijn dermate karig, dat het vooral voor met kleine kinderen gezegende gezinnen een heele toer zal zijn ermede rond te komen. De hoeveel heid koffie, waarmede men het gedurende een heele maand moet stellen, bedraagt een half ons. Maar dit is tenslotte een genotmiddel. Veel erger is dat men voor een heele maan a niet meer krijgt dan één pond suiker. Het is daarom niet goed te begrijpen, hoe de „Tribuna" van 26 Ja nuari kon schrijven, dat de rantsoeneorlng der levensmiddelen in Italië volstrekt geen beperking van het verbruik beoogt, maar enkel een betere verde.eling wil waarborgen. Nog tal van andere levensmiddelen staan op de nominatie, zooals olie en vetten, zeep en grutterswaren. Vooral huis houdzeep is bijna geheel uit den handel verdwe nen. Het hamsteren tiert welig en het is verwon derlijk, dat de fascistische autoriteiten, die an ders heusch wel weten door te tasten, wanneer het belangrijke inbreuken op de nationale disci pline betreft, zich ten opzichte van dit onsociale kwaad zoo lankmoedig bëtoonen. In elk geval is het Italiaansche volk zich eensklaps met mee- doogenlooze duidelijkheid bewust geworden, dat de oorlog geen enkel land spaart, en dat het even min met zekerheid kan rekenen op een onbeperkt voortduren van den toestand van vrede, waarin het zich tot dusver dank zij het beleid van zijn regeerders mocht verheugen. Terwij] dit voor de bevolking geldt in al haar geledingen, houden zich de intellectueele krin gen uiteraard bezig met de ontwikkeling van de oorlogskansen en met de mogelijke uitwerking voor het Apennijnsche schiereiland en het fascis tische imperum Tot welke conclusie zij hierbij komen? Wij zijn ons wel bewust dat er, naar het oordeel van den onbevooroordeelden buitenstaan der, zeer vele en zeer gewichtige redenen zijn aan te voeren die het land van den Duce, ondanks alle werkelijke en vermeende teleurstellingen in het verleden, naar het kamp der Westelijke mogend- hedèn zouden dringen. Maar toch kunnen wij na kennisneming van den inhoud der geheele Ita liaansche pers niet anders verklaren, dan dat 99 pCt. der bladen beslist aan de zijde van Duitschland staan en hiervan sinds het begin van den oorlog nog niet één oogenblik zijn afgeweken De resteerendc één percent zijn de organen der R.K. pers, die in dit geheel katholieke land van allen invloed en van alle beteekenis zijn gespeend Er zijn slechts drie werkelijke „katholieke" dag bladen de „Avvenire" te Rome, de ..Avvenire d' Italia' te Bologna en de „Italia" te Milaan,, en het moet gezegd, dat zij met opmerkelïjlten moed tegen den stroom in roeien. Aan hun zijde staat ook het blad van het Va- ticaan, de „Osservatore Romano", die zich echter volgens het oordeel van de fascistische bladen pen door de geheel onverwachte Invoering van de ten onrechte tooit met den naam van Een straat verder moest het echtpaar van de fonkelnieuwe tandem afstappen en werd den heer Dinges een prachtigen lauwerkrans omgehangen, vergezeld van de noodige toespraken. Overgelukkig ecAtaaar yiylfTUji»- Toegejuicht door hun buren reden zij tot vóór hun woning. O, het werd een knal-feest, ter eere van den held van den Vierdaagschen Afstandsmarsen. En tttejirouiR zoende het feestvarken 1 dieo3_-saa&^-»j Maar aan alles komt een eind: dus ook aan de avonturen van de familie Dinges. Daarom nemen wij hier afscheid van alle vriendinnen en vriendjes, die hun lotge vallen hebben gevolgd. - meinschen Opmerker" en zich eigenlijk ten herdoopen in „Osservatore Vaticano" 1 De' „Osservatore" is temidden van de organiseerde fascistische pers de stem r.1 roepende in de woestijn: zij toont den 3 feilen van den spilgenoot. zij wijst schip lijks op de toestanden in het bezette p!!? verdedigt in haar nummer van 24 Januari faamde rede van Churchill en bewijst [c door geilden dag, dat België wel degelijk rechtstreekschen Duitsclien inval werd Zij vormt in één woord in het heden.]?1 Italië op het gebied der buitenlandsche - een latente en vaak ook acute oppositie p? breekt niet aan pogingen van den kant liaansche autoriteiten, om dit soms zgs. wenschte oppositieblad tegen te werken- tie en beïnvloeding van Italiaansche uZj' redactie, telkens zich voordoende „vertik in de bestelling en verzending van hét be lemmering van een vroegtijdigen verkoon* hoofdstad enz Maar een werkelijk doeltr? bestrijding acht men blijkbaar niet on?1'' Deze zou moeten bestaan in een verbod yf5 voer in het koninkrijk en past dus niet i kader van de officiëele goede betrekkw? schen de fascistische regeering en den vj Stoel. Ook uit deze strubbelingen blijkt echter n- lijk dat de Italiaansche overheid nog voorkeur er aan geeft, slechts het goed? Duitschland te vermelden en het minder? - van de Westelijke democratieën. Deze om-C ontmoet men niet slechts in de fascistisch^ maar evenzeer in de departementen en ringsbureaux en vooral in de kringen der Het is dus goed, ermede rekening te houde' (Nadruk verboden) Gaan Amerikaansche schepen i;| Engelsclie routes varen? De Amerikaansche gezant te Londen, Keur die thans in Washington vertoeft, heeft m- deeld dat hij naar Londen een voorstel &ji nemen, tot ruiling van bepaalde 5 Amerikaansche scheepvaartroutes, waardV thans stil liggende Amerikaansche schepen in gebruik genomen zouden kunnen worde-' een conferentie met Hull zeide Kennedy, dj? hoopte de Engelschen ertoe te kunnen' brê^ aan de Vereenigde Staten de routes over t? gen, die thans uitsluitend worden bevaren Britsche schepen, welke reeds aan enkele routes worden onttrokken om op andere rt- oorlogsmateriaal te vervoeren. De routes, Kennedy voor de Amerikaansche schepen 'm oog heeft, liggen ver van het Europeesche logsterrein. De ambassadeur verklaarde voorts dat _.a mogelijkheden inhield voor een vergrootenuiS van Amerikaansch hout naar Engeland. Twee Italiaansche lichtingen de wapenen geroepen. ROME, 14 Februari (D.N.B.) Het Itatj- sche militaire blad meldt dat de lichtingen en 1920 voor begin Maart onder de wapenen'* geroepen. Honderdduizend Finsche kindci naar Denemarken? KOPENHAGEN, 14 Februari (Havas) - Deensche comité tc' hulpverleening aan Finjw heeft de bevolking uitgenoodigd zich gereed houden voor het spoedig opnemeil van 1D)) Finsche kinderen. Finsche luchtmacht krijgt versterking. Tweehonderd Poolsche vliegers onderweg LONDEN, 14 Februari (Reuter) Nas; „News Chronicle" meldt heelt de Finsche gezant te Stockholm, Erkko, in een inter view verklaard dat, Finland verwacht bin nen twee maanden in de lucht de meerde»; van Rusland te zijn. Het blad verneem; tevens dat 200 Poolsche vliegers, die ui: Polen ontsnapt zijn, naar Finland onderra zijn. De meesten hunner hebben reeds Bh:- sche vliegtuigen van de types Closte- Gladiator en Bristol-Blenheim, waarvan s, verscheidene honderden naar Finland Wf-j den gezonden, bestuurd. Volgens de politieke redacteuren van „Dé Telegraph" en „News Chronicle" zal de regeeö weldra toestaan, dat Britsche vrijwilligers int- Finsche leger dienst nemen. Het ministeriel! buitenlandsche zaken zal mannelijken gegadi den boven de 27 jaar verlof tot vertrekken geve de vrijwilligers zullen betaald en hun verft zal geregeld worden door de Finsche regeert; De „Daily Telegraph" zet uiteen, dat hulp aan Finland niet als schending internationale recht kan worden beschour. omdat Rusland in de resolutie van den Volto bond tot aanvaller is gestempeld. Twintig personen doodgevroren ii Roemenië. BOEKAREST. 14 Februari. In het noor^el:; deel van Roemenië zijn tengevolge van.de hevis koude twintig personen doodgevroren. Vier hen waren bedelaars, die in de straten van Czernc- witz werden aangetroffen, de anderen boeren, op de landwegen werden gevonden. De sneeuw storm blokkeerde acht spoorlijnen, op zes de® icon vandaag weer dienst worden gedaan. De dere twee loopen door bergdistricten en bleven blokkeerd door den zwaren sneeuwval. (United Press). GINGER ROGERS GAAT SCHEIDEN'. HOLLYWOOD, 14 Februari. De bekende fl? ■ter Ginger Rogers heeft besloten dezen zomer- Reno wettelijk te scheiden van Lew Ayres, wien zij reeds vijf jaar gescheiden woont. (United Press). BELGISCHE MIJNWERKERS HERVATTEN DEN ARBEID. In de mijnen van Henegouwen en de Boring waar plaatselijke stakingen waren uitgebr®- is het werk gisteren bijna overal normaal hert GRAAF CSAKY VERLOOFT ZICH. De Hongaai-sche minister-van buitenland^ 7aken. graaf C-saky, is verloofd met gravin -inski. oud 28 jaar. uit Graz in Oostenrijk- Verwacht wordt dat het huwelijk in het voor jaar zal worden voltrokken. OPZTCWTF.R ONRÏTR DEN TREIN GERAAKT AMSTERDAM. 14 Februari. In den notf; --chtend, te ongeveer vijf 'uur, is op het Centri* c,*tion een ernstig ongeval gebeurd. De ongeveer 45-jarige opzichter van tractie. heer B.. begaf zich van het eene perron naart; "olgend perron, waartoe hij de rails overstak- iiep achter een stilstaanden trein om én ben'.G^ niet dat over he: volgende stel rails een -ranf^ rende trein naderde. De man werd door trein gegrepen en ernstig gewond.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6