IJmuider Courant Steeds feller Sovjet-offensief Onóepetktt duUk&aatewdag) loekt teacties. op de Karelische landengte. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMU1DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Verscherpte Toestand. Ver. Staten vragen inlichtingen te Berlijn. Zware straf geëischt tegen stelend militair. Amerikaansch bezoek. ^JAARGANG NO. 91 Ul.gavs Loirrsns Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. H utstraa' ?3< Haarlem, Telefoon 10724. Bureau jmulder Courant: Kennemerlaan 42,. Dmulden, y lefoon 530!» Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. opgenomen Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurt ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 Abonnementen per week 0.12J4, pax maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting, Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ1125, elke regel meer ƒ0.10. ..„ide oorlogen, die in Europa worden is nu verscherping in den toestand I ,ei' nemen Dat is in militairen zin vast te mar aanzien van den Russisch-Finschen 8 in economischen zin betreffende den m ben Duitschland en de geallieer- °°tlC® „bü bovendien de kleine neutralen met SÏelsvioot steeds meer in den knel ra- "roflnsche tijdingen wekken zorg. Het Rus- offensief op de Mannerheim Linie, op de fiche todengte, heeft een ongekende S d bereikt en is op drie sectoren gericht, 1 onderling groote afstanden liggen: Sum- 8 Taipale en Vuoksi. Dit maakt het voor de BS' met hun beperkte troepenmacht na f»- des te moeilijker, tijdig versterkingen t# voeren op bedreigde punten. En hun te- aa" „vallen ondernomen om den Russen B8° "eieienheid te geven, zich in een gunstiger 1 nine te°nestelen waaruit nieuwe aanvallen meer kans op succes ondernomen kunnen Z komen hun op groote verliezen te Het groote voordeel dat de verdediging Hon aanval bezit verdwijnt natuurlijk voor rifdedfgeL zoodra hij zelf tot het offensief mwt overgaan. Althans voor de troepen, die daarmee belast worden vanmorgen ontvingen wij een bericht van O L (het Fransche persbureau) uit Helsinki, .riv vele Russische verliezen worden opge- I STd waarin ook sterke be^gdheid tot uiting komt over d0 Posltle der F1"™". ZuUt f L™, is ongetwijfeld teekenend voor den Sit tPestand en de gedachte moet wel Sn of de hulp van Engelsche troepen wel bij - fc zal kunnen komen. De veronderstelling ls „maakt dat de vrijwilligers, die Engeland zal duren wellicht even geoefende soldaten zullen «u als de Italiaansche vrijwilligers in Spanje Lren Eigenlijk dus: geregelde troepen. Zijn zij eat niet geldt het alleen recruten die nog een 1 Sn» africhting behoeven om btok- bare coldaten te worden, dan ziet het er me die hult) voor de Fmnen niet bemoedigend uit. Want w is duidelijk dat zij nu strijden onder- zeer „aren druk en dat een doorbraak van de Man nerheim Linie, indien het daartoe mocht komen, Z gevaarlijk voor hen zou zijn. Intusschen ver^ wachten zij de sneeuwstormen, die in deze 1 maand in Finland plegen los te breken en die den Russischen aanval sterk zouden bemoeilijken en ïOOTal de gevechtswagens remmen. Terwijl de spanning in Finland toeneemt doet I hetzelfde verschijnsel zich in den economistdien oorlog, in den strijd der blokkade in het Westen, voor De Duitschers verscherpen hun duikboot oorlog tegenover de honger-blokkade die Enge land en Frankrijk op hen toepassen. De torpe deering van den „Burgerdijk" is geen actie te op zichzelf staat. De Noorsche scheepvaart heeft al dergelijk verlies geleden. Het is duidelijk dat de Duitschers, met hun nieuwe uitlegging vanhet oorlogsrecht ter zee waarbij zij alle neutra e schepen, die zich in Engelsche of Fransche kust- wateren bevinden, voor vernietiging vatbaar ver klaren de Engelschen ertoe willen dwingen, hun houding tegenover de neutralen te herzien. En te- gelijk de neutralen te beletten, Engelsche of Fiansche havens aan te doen. Hier ziet men dus een optreden dat niet direct tegen de neutralen is gericht maar hen niettemin direct treft en zelfs hun voedselvoorziening in het geding brengt. Evenals de Engelsche blokkade-maatregelen, die het stoppen van den Duitschen uitvoer gelden en tot het aanhouden en onderzoeken van neutrale schepen hebben geleid, niet direct tegen dje neu tralen zijn gericht maar hen nochtans direct treffen in hun overzeeschen handel. Evenals in 1914—1918 verscherpt de strijd van blokkade en contra-blokkade tusschen de oorlogvoerenden zich dus ten nadeele van de neutralen. Waarbij nu gevoegd moet worden: de kleine neutralen, want de groote woerden ontzien. Die waren er in 1917 en 1918 niet; ze zijn er nu wel. Dat de Ver eenigde Staten om opheldering in Berlijn hebben gevraagd baat ons dan ook weinig. Het zou alleen baten als de neutralen eikaars belangen steun den; als in zaken als deze dus grootmachten als de Vereenigde Staten en Italië ook voor de rech ten van Nederland, België en de Scandinavische landen opkwamen. Maar dat is niet het geval en dat is ook een geenszins eenvoudige zaak. Aandacht verdient de rede van Goering, gis teravond tot het Duitsche volk gericht, waarin hij het in allesbehalve vroolijke bewoordingen voorbereidde op een jarenlangen oorlog met ern stige beperkingen in de voedselvoorziening en voor het eerst prijsverhoogingen (van melk en boter) aankondigde. Sommigen zullen uit deze rode, waarvan men een verslag in dit nummer vindt, afleiden dat er heelemaal geen groote of fensieven te wachten zijn en dat ook Duitschland zich geheel op den economischen strijd gaat ver laten. Met de hoop dan, dat het uithoudingsver mogen van de groote Westersche democratieën geringer dan het Duitsche zal blijken te zijn. Men kan er dat evenwel niet met eenige zeker heid uit afleiden. En een jarenlange oorlog ook zonder een botsing der massa's op de slagvelden is een schrikbeeld op zichzelf: voor geheel Euro pa. Zonder daar nu over te gaan uitweiden be hoef ik maar even de aandacht te vestigen op de Verscherping der wederzijdsche maatregelen van blokkade, om dat duidelijk te maken. Aan de verschrikkelijke gedachte dat geheele volken welke volken dan ook in hongersnood zouden geraken verbindt zich trouwens nog het besef van het groote gevaar voor epidemische ziekten, dat kn optreedt. Alle menschen van middelbaren leeftijd en ouder herinneren zich de kwaadaar dige griep, die Europa in 1917 en 1918 teisterde en zelfs meer slachtoffers eischte dan de millioenen die op de slagvelden vielen. Ik schrijf dit niet omdat ik aanneem dat zulk een somber vooruitzicht uit Goering's rede en uit de gebeurtenissen van deze dagen bepaald moet afgeleid worden. Niemand, ook Goering niet, kan met zekerheid voorspellen wat ons allen te wach ten staat. En het loopt altijd anders dan men verwacht. In een begrooting der mogelijkheden, als men die op trachtte te maken, zou de post Onvoorzien hoog moeten worden uitgetrokken. Dat bewijst de ervaring. En tot dien post behoort ook de mogelijkheid op gelukkige wendingen in den toestand. Die zal men alleen kunnen bevorderen door op alle denkbare wijzen te blijven streven naar een vrede door overleg. Dat is de belangrijke taak der neutralen. De reis naar Europa van den Ameri- kaanschen onder-staatssecretaris van Buiten- landsche Zaken, Sumner Welles, heet alleen het inwinnen van inlichtingen ten doel te hebben. Maar het is duidelijk, dat die binnenskamers gegeven inlichtingen een ander en in elk geval zuiverder en vollediger beeld van den toestand zullen opleveren dan de voor een groot deel op propaganda berekende openbare redevoeringen van staatslieden. Zoo is de werkelijkheid dier dingen. Dus zijn er mogelijkheden en daarop hoopt Europa, dat de grootste belangstelling voor dit bezoek toont. Het stemt tot voldoening dat hij niet alleen Londen, Parijs, Berlijn en Rome, maar ook Den Haag en Brussel zal bezoeken. R. P. DIJBEEN GEBROKEN. Donderdagmorgen tien uur is een 37-jarige dame in de Wouwermanstraat te Haarlem door de glad heid gevallen. Zij brak het linker dijbeen. Door leden van den Ongevallendienst, die haar voorloo- pig behandelden, werd zij per ziekenauto naar het Sint Elizabeths Gasthuis vervoerd. H. M. de Koningin in gesprek met luitenant- generaal P. W. Best, bij het défilé, dat de afdee- lingen Delft, Zaanstreek en Den Haag van het korps luchtafweerdienst van den vrijwilligen landstorm Donderdag voor de vorstin in de Residentie hielden. De Duitsche mcdcdeeling alle neutrale sche pen te zullen torpedeeren welke den schijn hebben zich naar Engeland te begeven of Britsche controlebavens aan te doen en de torpedeering van de „Burgerdijk" heeft in vele landen reactie gewekt. De Amerikaansche minister van Buitenland- sche Zaken Huil heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche ambassade te Berlijn ophelde ring tracht te verkrijgen omtrent de hierboven vermelde door de Duitsche pers gepubliceer de verklaring. Met betrekking tot het bericht, dat Engeland naar aanleiding van het Duitsche dreigement aan alle neutralen convooibescherming zou aanbieden, verklaarde Huil, dat het aanvaarden van convooi de risico's voor koopvaarders natuurlijk zou ver minderen. Hij weigerde te zeggen welke houding de regeering der Vereenigde Staten op dit punt zou aannemen. Volgens Havas heeft Huil nog gezegd, dat het eenige officieele bericht dat van de Amerikaansche ambassade te Berlijn was ontvangen, inhield, dat de omroeper van de Berlijnsche radio verklarin gen had afgelegd in dien zin, dat naar controle havens op weg zijnde neutrale schepen getorpe deerd zouden kunnen worden. De feiten in deze aangelegenheid waren echter nog duister. Samenwerking der neutralen bepleit. Het voornaamste blad van de Noorsche socialis tische partij „Arbeidersbladet" schrijft in een hoofdartikel, dat tot opschrift draagt „Zeeroof", dat de methode, welke in den oorlog der duikboo- ten wordt gevolgd, gelijk staat met zeeroof. De blokkade, welke door de Westelijke mogendheden wordt uitgeoefend, tegen Duitschland, wordt ge voeld als een harde maatregel, aangezien hiervan ook de burgerbevolking te lijden heeft, doch de neutrale mogendheden zijn den oorlog niet begon nen en zijn niet verantwoordelijk voor de oorlog voering en daarom moeten ze met kracht protes teeren tegen de barbaarsche en onmenschelijke methode, waaraan hun zeelieden in het bijzonder zijn blootgesteld. Het tot zinken brengen van de „Burgerdijk" tusschen twee neutrale havens, aldus gaat de „Arbeidersbladet" verder, is een bedrei ging voor de geheele Nederlandsche scheepvaart en heeft veel verbittering gewekt. Er is alle reden voor de neutrale landen om samen te werken ter bescherming van hun wettelijke belangen en hun neutraliteit. De blokkade maatregelen, welke door de oorlog voerenden zijn ingevoerd en de zeeroof zullen doel treffende tegenmaatregelen noodig maken. In Engeland wij'st men op de controle in de Oostzee. De argumenten der Duitsche regeering tot on dersteuning van haar aangekondigde politiek van onbeperkten duikbootoorlog zijn nog meer dan ge_ woonlijk beuzelachtig, aldus een gezaghebbende Engelsche verklaring, volgens Reuter. Klaarblijke lijk beweert men, dat ieder neutraal schip, dat handel drijft op Groot-Brittan je of naar een con- trabandecontrolebasis vaart, zelfs wanneer het daartoe wordt gedwongen, een niet-neutrale daad pleegt en daarmede een niet-neutralen status krijgt Het volkenrecht heeft echter altijd volledig het recht erkent van neutralen om hun eigen handel voort te zetten met een oorlogvoerende, waarbij zij onderworpen zijn aan het recht van den anderen oorlogvoerende om het vervoer van contrabande te voorkomen, wanneer hij dat kan. De methodes echter, die gebruikt worden voor dit doel, moeten in overeenstemming zijn met de oorlogswetten, welke tot zinken brengen van koopvaardijschepen zonder waarschuwing of zonder zorg voor de vei ligheid der bemanning uitsluiten. De bewering, dat Finnen heroveren eenige posten, doch moeten andere stellingen prijsgeven. Groot-Brittanje illegaal optreedt door schepen op te brengen naar een haven voor het Instellen van een onderzoek, is even beuzelachtig. De onmoge lijkheid om schepen op zee te onderzoeken is vol ledig komen vast te staan in den vorigen oorlog en het recht om schepen naar een haven te leiden is erkend en toegepast door alle oorlogvoerenden. Duitschland maakt voortdurend van dit recht ge bruik in de Oostzee. Dit toont, dat de ware grond slag van het Duitsche opeischen van het recht om schepen tot zinken te brengen in wateren, waar het geen controle aan de oppervlakte kan uitoefenen, is, dat het niet in staat is eenigerlei indruk te ma ken op den handel van Groot-Brittanje behalve door het gebruik van ongewettigde middelen. Het is een geval van noodzaak, die geen wetten kent. Voorts wordt er in Londensche kringen op ge wezen, dat het Duitsche optreden neer komt op het stellen van den eisch, dat de Scandinavische landen, als ook Nederland, België en landen, die handel drijven via de Middellandsche Zee er vol komen mede ophouden schepen uit te zenden, om dat de Duitsche bedreiging zóó ruim is, dat zij de scheepvaart op alle zeeën, welke toegang geven tot de Westersche mogendheden, bedreigen. De mogelijkheid in convooi te varen. Te Londen heeft men alle vertrouwen, dat geen enkele neutrale mogendheid in feit zal worden geschrikt door een dergelijke bedreiging, welke naar Engelsche meening slechts de Britsche op vatting versterkt, dat het grootste percentage vei ligheid voor de geheele scheepvaart slechs gele gen is in geallieerde convooien. Heler wordt even streng behandeld. Een gemobiliseerde autobuschauffeur af komstig uit West-Friesland, bezweek toen hij nog slechts eenige dagen in dienst was, voor de verleiding: hij stal herhaalde malen reser vewielen en banden van militaire auto's en verkocht ze aan opkoopers. De man werd tenslotte gesnapt en de recht bank te Utrecht legde hem een zware straf op, zij veroordeeJ.de hem nl. tot één JaÉtr en drie maanden gevangenisstraf. De man stond voor den burgerlijken rechter terecht, omdat zijn medeverdachten, opkoopers, verdacht -van he ling, niet in dienst waren en dus niet voor den krijgsraad konden worden gebracht. De veroordeelde soldaat kwam van het vonnis in hooger beroep en Donderdag diende de zaak voor het Amsterdamsehe gerechtshof. De man was. in hooger beroep gekomen, omdat hij de straf te hoog vond. Verdachte was ingedeeld bij den motor dienst en achtereenvolgens trok zijn colonne naar Warmen- huizen, Sassenheim, Zeist, Nauwelijks was hij in dienst, of hij raakte het goede spoor bijster. Hij had kennis gemaakt met een opkooper en waarschijnlijk onder diens invloed begon hij reservewielen van gerequireerde auto's weg te nemen. De procureur-generaal requireerde bevestiging van het vonnis, nl. een jaar en drie maanden vangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. Vervolgens stond de opkooper van de reserve wielen in hooger beroep terecht. De rechtbank te Utrecht had ook hem zwaar gestraft: een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Deze verdachte, aan wien vier feiten ten laste waren gelegd, ontkende te hebben geweten, dat de reservewielen van diefstal afkomstig waren. De procureur-generaal vorderde ook hier beves tiging van het vonnis (anderhalf jaar gevangenis straf). GEBREK AAN RESERVES BAART ZORG AAN FINSCHE ZIJDE... HELSINKI, 16 Februari (Havas) Het Russische offensief in den sector van Sum ma wordt steeds heviger. De beschieting is uiterst fel en de Russen laten letterlijk een regen van bommen neerdalen op het Finsche front. De batterijen van Björkö werden niet alleen in actie gebracht om de Russische aanvallen op het ijs terug te dringen, doch ook om de Russische troepenconcentraties achter de Russische stellingen te bombar deeren. Er wordt bevestigd, dat de Finnen een aantal posten hebben heroverd, die door de Russen waren bezet, doch dat zij eenige andere stellingen hebben moeten prijsgeven. Deirtien Russisch strijdwagen werden ver nield. De Russen hebben in de buurt van Vuok- sen 1000 dooden achter gelaten. De sector van de Taipale is buitengewoon fel bestookt. Twee Russische divisies werden tegen de Finsche stel lingen ingezet. De Russen werden teruggeslagen Men schat het aantal door de Russen achter gelaten dooden op 2500. Hoe kluchtig de Finsche tegenstand ook moge zijn, de gebeurtenissen geven aanlei-' ding tot ernstige bezorgdheid, daar de Fin nen niet over "ersche reserves beschikken. In den sector van Kuhmo hebben de Russen 500 man verloren. Een Reuterbericht uit Helsinki meldt, dat met het oog op den verschrikkelijken druk der Russen op de Karelische Landengte de Finnen zich hebben teruggetrokken uit de eerste Linie van stellingen op een aantal punten in den sector van Summa. Het Russische legerbericht. Het Donderdag uitgegeven Russische legerbe richt meldt: „Op 15 Februari hebben de Sovjettroepen hun succesrijke acties op de Karelische Landengte voortgezet. De vijand trekt terug en laat wapens en oorlogsmateriaal achter. Hij lijdt ernstige verliezen. De Sovjettroepen zijn nabij het sta tion Kamara gekomen. Op 15 Februari hebben de Sovjettroepen 53 verdedigingswerken bezet, met inbegrip van 21 stalen en betonnen artille- rieforten. In de andere sectoren bedrijvigheid van verkenners en in een aantal gebieden bot singen tusschen infanterie-eenheden. De Sovjet luchtmacht heeft met succes vijandelijke troe pen en militaire doelen bestookt. Zes vijandelijke vliegtuigen werden tijdens luchtgevechten neer gehaald". Roekelooze handeling van militair. Tot twee maanden hechtenis veroordeeld. Op 22 September van het vorige jaar is onder de gemeente Voerendaal een doodelijk schiet- ongeval gebeurd. De 21-jarige soldaat P. van P. stond daar met een geladen geweer als schild wacht oip post. Eenige meters van hem ver wijderd bevond zich de soldaat B. Meulenbroek Zonder zich ervan te vergewissen of de pal van het geweer op veilig stond, heeft van P. de haan van het geweer overgehaald. Het schot ging af en de soldaat Meulenbroek werd door een kogel in den rug zoodanig getroffen, dat hij spoedig overleed. Donderdag had de soldaat van P. zich voor den Krijgsraad in den Bosch te verantwoorden, omdat het aan zijn grove schuld en roekeloos heid te wijten is geweest, dat de soldaat Meulen broek het leven heeft gelaten. De auditeur militair, die de schuld van den beklaagde bewezen achtte, eischte een gevan genisstraf van zes weken. De Krijgsraad veroordeelde P. tot twee maan den hechtenis ZOMERTIJD IN FRANKRIJK EN BELGIë. In overeenstemming met de Engelsche regeering 1 heeft de Fransche regeering besloten den zomertijd :n den nacht van 24 op 25 Februari a.s. des nachts om twee uur in te voeren. Andere jaren geschiedde de overgang steeds des avonds om 11 uur. Ook in België zal de zomertijd in den nacht van 24 op 25 Februari ingevoerd worden. Sumner Welles is vertrokken En de wereld is aan 't gokken, Wat het doel is van zijn reis; Dat die afgezant zal komen, Is door elk met vreugd vernomen, Men stelt zijn bezoek op prijs. Sumner Welles komt hier praten, Met een reeks van diplomaten, Dat staat vast in elk geval; Er zijn velen die verwachten, Dat hij ook naar beste krachten Naar den vrede streven zal. Neen, kocmt Washington beweren, Hij gaat om te informeeren, Hoe 't bij jullie is gesteld; Daarna zal hij wederkeeren En eenvoudig rapporteeren, Wat hij weet, aan Roosevelt. Doch Europa blijft toch hopen, Dat het niet slechts af zal loopen, Met een ambtelijk rapport; Noem het dan een wenschgedachte, Men zit toch vol hoop te wachten, Dat er nog iets meer van wordt. Nietes, welles, nietes welles, En millioenen droomen: stel 'es, Dat hij dat bereiken zou; 'k Weet niets naders van zijn streven, Maar u moet het mij vergeven, (Want waar hoop is, daar is leven, En een naam telt ook nog even) Dat ik het op Welles hou. P. GASUS. A.S. ZATERDAG EEN DRIE-MERENTOCHT. De A.N.W.B, en Z.H. IJsbond deelen mede, dat a.s. Zaterdag een drïe-merentocht wordt georga niseerd. Het lange traject is 65 K.M., het korte 35 K.M. lang. De start voor den grooten tocht heeft tusschen 10 en 12 uur plaats; de start voor de an deren tusschen 10 en 14.30. De tochten beginnen op de drie volgende meren: Braassemermeer (café De Boer te Rijnsaterwou- de), Nieuwkoopsche Plassen (café Van den BoSch te Nieuwkoop) en Langeraarsche plassen (café Den Hoef te Ter Aar). Een prestatiekaart wordt bij het volbrengen van den tocht uitgereikt. VOETBAL. In ons nummer van 24 Januari hebben we eeni ge beschouwingen gewijd aan de stagnatie, die wegens den strengen winter in de voetbalcompe titie is ontstaan en maakten daarbij een vergelij king met die in het seizoen 1928/'29, toen om de zelfde reden een oponthoud van negen weken ont stond. Het optimisme, waarvan we in genoemd nummer blijk gaven, is nu natuurlijk wel wat ver minderd, want er zijn sindsdien weer drie weken voorbijgegaan en men kan nog steeds niet spelen. De situatie wordt nu inderdaad bedenkelijk, ten minste wat het programma voor de tweede-klas- sers betreft, want er zijn er bij, die nog een groot aantal wedstrijden moeten spelen. Om ons alleen maar te bepalen tot die van Haarlem en omstrer ken: R.C.H. 16, Beverwijk, E.D.O., Kennemers en Kinheim 15, H.F.C. 14 en Bloemendaal 13. Aannemende, dat misschien Zondag 25 Februari optimistische gedachte! weer met spelen kan worden begonnen, dan zou R.C.H., die den groot sten achterstand heeft, Zondag 9 Juni den laat- sten wedstrijd spelen; E.D.O., Kennemers, Kinheim en Beverwijk 2 Juni, H.F.C. 26 Mei en Bloemen daal 19 Mei. Maar dan zou elke Zondag benut moeten wor den; dus geen uitstel op de data, waarop inter nationale wedstrijden worden gespeeld, zooals tot dusver gebruikelijk was. Het is echter mogelijk, dat de afwerking van het programma nog wat versneld kan worden; dat zou kunnen door op beide Paasch-, beide Pinksterda gen en op den Hemelvaartsdag te laten spelen, want we meenen te mogen veronderstellen, dat de clubs er prijs op stellen, het geheele programma af te werken. Wanneer inderdaad die feestdagen, benut worden, dan «zijn alle clubs halverwege Mei klaar, want we herhalen het nog eens er behoeven geen promotie- of degradatiewedstrijden te worden gespeeld. Er moet echter ook rekening mee worden ge houden, dat nog een Zondag verloren kan gaan wegens hevigen regenval of onbespeelbare terrei nen. In onze vorige beschouwing werd de aandacht er op gevestigd, dat er vroeger wel seizoenen ge weest zijn, dat zelfs nog heel ver in Juli gespeeld werd. Onze lezers hebben natuurlijk wel begrepen, dat hiermee alleen de enkele clubs bedoeld wer den, die voor het tournooi om het kampioenschap van Nederland in aanmerking kwamen. Trouwens, de vijf eerste klasse clubs, die in dit seizoen als No. 1 uit hun afdeeling te voorschijn komen, zullen ook niet spoedig met spelen klaar zijn. Dat wordt óók half Juni of misschien nog la ter. De e'erste-Iclassers, die geen kampioen worden, behoeven zich althans wat het Westen betreft over de stagnatie niet ongerust te maken, want de meeste hebben de helft van het programma al achter den rug; die hebben nog slechts negen een enkele tien wedstrijden te spelen. Die kun nen dus eind April of begin Mei de voetbalspulle tjes opbergen. De meening der club besturen. We hébben aan de besturen der tweede-klasser9 in Haarlem en omstreken gevraagd, hoe hun stand punt te dezen aanzien is. Wat we reeds veronder stelden, werd bewaarheid: ze betreuren natuurlijk allemaal deze ongekend groote stagnatie, maar ze hopen, dat het geheele programma kan worden af gewerkt. Onze zegsman van E.D.O. zou het zelfs gewenscht vinden, als de clubs, die elkaar nog tweemaal moeten bestrijden, dit op Zaterdagmid dag en den Zondag direct daarop volgende kunnen doen; dat spaart óók nog eenige weken uit. Iets dergelijks gebeurt ook wel eens, zei hij, als het wat laat in het seizoen wordt, in het tournooi om het kampioenschap van Nederland. Dit lijkt ons inderdaad geen slecht denkbeeld, want het aantal clubs, dat nog tweemaal tegen den zelfden tegenstander moet spelen, is zeer groot. Zoo moet H.F.C. nog tweemaal uitkomen tegen R.C.H., Bloemendaal, Kinheim, D.W.V. en Zeeburgia. E.D.O. tegen Bloemendaal, Beverwijk, A.F.C., D.W.V.. Z.V.V. en Q.S.C. R.C.H. tegen H.F.C., Kennemers, Beverwijk, D. 17 \7 *7 XT T7 - W.V.. Z.V.vT en Q.S.C.' Bloemendaal tegen H.F.C., E.D.O., Kennemers, en Zeeburgia. Kennemers tegen R.C.H., Bloemendaal, D.W.V, en Q.S.C. Kinhelm tegen H.F.C., A.F.C., D.W.V. en Q.S.C. Beverwijk tegen E.D.O., R.C.H., Zeeburgia en Z.V.V. Zooals men ziet, zouden daar zeer zeker eenige weken mee gewonnen worden. Een bestuurslid van Kinheim was ook onvoor waardelijk vóór het afwerken van het heele com petitieprogramma. „In den regel spelen de meeste clubs, als de competitie normaal verloopt, na af loop nog verscheidene vriendschappelijke- of serie- wedstrijden. Die moeten dan ditmaal eens achter wege blijven", zoo luidde zijn oordeel, dat wel door iedereen zal worden onderschreven. Onze lezers, die van voetbal houden, zullen dus nu wel begrijpen, dat zij nog voldoende schade loos gesteld zullen worden,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1