IJmuider Courant So v j et-offensief Verzoek om onmiddellijke militaire hulp door Zweden afgewezen duurt onverminderd voort Svr0craaladres Omlijsten DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMLIIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De „Alkmaar" op een rots geloopen 800.000 Amsterdammers. Financiën aan de orde. Berlijn verdedigt de handelwijze van den duikbootcommandant. DANCING Marine-missie naar Italië 25e jaakGANG No. 92 Uitgave Lourens Costet Maatschappij voor C uf8nt.Uitgavef1 en Algem Drukkerij N.V.. Gr. j ,raai 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau U0( Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, «01 Postqiro 310791. Alle Advertenties, jelefo°nw voor dit blad, worden kosteloos epgegev „pgenome» In dn Knnnemn, Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940 Abonnementen pet week 0.1236, pw maand 0.52per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Thans een verzoek van Finland tot Engeland en Frankrijk? ne Zweedsche minister-president heeft fHeden sluiting van overeenkomst met de gisteren medegedeeld dat Zweden een ver vangen. _oek van Finland om directe militaire hulp heeft afgewezen. In een Vrijdagmiddag gepubliceerd communi- „hp wordt gezegd: ne zweedsche regeering heeft bij verschülen- <reie°-enheden verzoeken van de Finsche re- .Lrtna °om levering van benoodigdheden ont- In het algemeen zijn deze verzoeken rd. Het vraagstuk van de verzorging van i én invaliden uit Finland in Zweden en i het overbrengen van burgerarbeiders van zweden naar Finland heeft geleid tot zekere maatregelen, die reeds zijn genomen. Gedu rende hun bezoeken aan Stockholm hebben le den van de Finsche regeering het vraagstuk van hulpverleening door het beschikbaar stellen van manschappen opgeworpen. Het- laatst gebeurde dat op 13 Febr., toen de Finsche minister van buitenlandsche za ken over dit onderwerp een bespreking had met den Zweedschen minister-president, minister van buitenlandsshe zaken en van defensie. Bij die gelegenheid sneed Tanner de kwestie van' het zenden van Zweedsche troepen naar Finland aan. Het communiqué vervolgt dan met de riie- dedeeling dat Zweden het verzoek om di recte militaire hulp heeft afgewezen. Er worde verder aan herinnerd dat de Finsche minister van buitenlandsche zaken van Zweed sche zijde werd herinnerd aan de richtsnoeren voor de Zweedsche hulp aan Finland, zooals die zijn uiteengezet in een rede van den eersten mi nister in den Rijksdag op 17 Januari en daar algemeen werden goedgekeurd. In dit standpunt, aldus 't communiqué is geen verandering geko men. Om twee divisies gevraagd. Naar het Zweedsche „Aftonbladet" meldt heb ben de Finnen medegedeeld, dat zij niet meer zeer lang alleen stand zullen kunnen houden. Of zij moeten vragen om een vrede op voorwaar den die de belangen van Zweden evenzeer als de hunnen zullen benadeelen. óf zij moeten de beschikking hebben over hulp van Zweedsche vrijwilligers tot een sterkte van twee operatie eenheden, d.w.z. twee divisies. Het alternatief is, dat de Finnen zich om hulp tot de westelijke mogendheden wenden. De Zweedsche regeering, aldus „Aftonbladet", heeft de kwesctie vier dagen in overweging gehad: Tanner werd Dinsdag van de definitieve Zweed sche weigering in kennis gesteld. Gemeld wordt dat het Zweedsche kabinet ten deze eensgezind was. Een woordvoerder van het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft tegenover den United Press correspondent de categorische verklaring afgelegd, dat Zweden geen toestemming kan verleenen aan vreemde troepen om door Zweden te trekken om Finland te berei- ken. Op de vraag wat Zweden zou doen indien de geallieerden ertoe zouden besluiten militaire hulp aan. Finland te zenden, ant woordde genoemde woordvoedrer dat geen vreemde troepen van de Westerschen mo gendheden ooit toestemming van Zweden zouden krijgen om hun troepen door Zweden te laten trekken. De Zweedsche regeering heeft dit wellicht in haar verklaring niet aangehaald, omdat de Zweedsche positie in zulk geval volkomen hel der is. De Zweedsche neutraliteitspolitiek kan op geen enkele wijze in verband staan met het toestemming geven aan vreemde troepen om door het land te trekken teneinde een ander land aan te vallen en Zweden zal zich nooit tegenover een andere mogendheid verbinden om een dergelijke toestemming te verleenen. Geen vervoe1" van vreemde troepen, wel van vrijwilligers via Zweedsch gebied toegestaan? Goed ingelichte kringen te Londen zijn echter van meening dat, alhoewel Zweden niet zal toestaan dat vreemde troepen over Zweedsch grondgebied trekken, de Zweed sche regeering wel zal toestaan dat vrijwilligers via Zweden naar Finland reizen. Kapitein vraagt dringend hulp Geen gevaar voor de bemanning AMSTERDAM, 17 Februari. De directie Van de K.N.S.M. deelt mede: De gezagvoerder van het Nederlandsche s.s. •Alkmaar" metende 6982 ton, dat op 5 Fe bruari van hier is vertrokken, op weg naar Plata om een lading graan voor de regee- rjng te halen, seint draadloos, dat hij is ge strand op een rots van South Cima Island (Santosgroep, O.N.O. van Madeira. 33.3 gr. N. 16.16 gr. W.) Westelijke mogendheden? STOCKHOLM, 17 Februari (D. N. B.) Het sociaal-deimocratische „Folkets Dagblad", dat gisteren het eerst de Zweedsche weige ring tot het verleenen van mililtairen steun aan Finland meldde, verneemt thans uit Hel sinki dat Finland vandaag met de Weste lijke mogendheden een overeenkomst be treffende militairen bijstand zou teekenen. (Dit laatste bericht, waarvan wij nog geen en kele bevestiging hebben ontvangen, geven wij onder het grootste voorbehoud weer. Red.) Ter gelegenheid van het 70-JARIG JUBILEUM van de ZUIDER IJSCLUB te ASSENDELbT Hatma&e Hatdtijdetii op ZONDAG 18 FEBRUARI A.S. Prijzen van 125.—, 50.—, 25—, 10.— Aanmelden tot 1 uur in Café Concert, Telefoon No. l. Inleggeld J l.Aanvang 2 uur. Ter gelegenneid van het feest van 3 tot 12 uur DANSEN in Hotel 't Huis Assumburg. van foto's, plaatwerk, schilderstukken enz. „KUNSTHANDEL ARTISTIEK" Kalverstr. 8, IJmuiden-O., Tel. 5705 (Adv. lngez. Med.) Er zijn 800.000 menschen In Amsterdam nu bij elkaar, Is het daarmee geluk te wenschen? Welnu, dan doe ik het ook maar. Het is wel zeker, dat de tijding, Tot trots der Amsterdammers strekt. Zij zien hierin tot hun verblijding, 't Bewijs dat Amsterdam steeds trekt. Een ander kan zich nuchter vragen, Of zulk een groei in kwantiteit Steeds, en speciaal in deze dagen, Tot meer geluk en voorspoed leidt. 800.000 menschen vullen De oude Amstelstad nu al, 't Is wel frappant, dat aantal „nullen" ('k Bedoel natuurlijk: in 't getal) Van oud tot jong, van dik tot mager, Van groot tot klein, van slim tot dom, Van arm tot rijk, van hoog tot lager, Van sterk tot zwak, van recht tot krom. In één stad samen met elkander, Bescheiden stil of vol kabaal, Geen enkel net gelijk een ander. Maar Amsterdammers allemaal. Of grooter aantal meer doet bloeien, Blijft, naar ik zei, de groote vraag Dat het in vrede voort mag groeien, Hoopt elk niet-Amsterdammer graag. P. GASUS. eerste kamer j Torpedeering „Burgerdijk". Staatsleening ontmoette weinig bestrijding. DEN HAAG Vrijdag. Het wetsontwerp waardoor een leening van 300 millioen gulden tegen een rente van 4 pet. zal worden uitgeschreven met als stok achter de deur een 3 pet. leening, waarop dan degenen, welke heelemaal niet ingeteekend zouden hebben wel zullen moeten „inteekenen", zulks dan op den grondslag van hun vermogen, ging er zJh.st. door. Alleen Mr. v. Bönninghausen (nat. soc.) opperde eenige bezwaren. Wat hij gezegd had over het feit, dat eventueel niet de staat, doch alleen speculanten zouden profiteeren indien het tot de gedwongen leening zou komen, was begrijpelijker wijze minister De Geer allesbehalve duidelijk. En wat de opmerkingen van den nat. soc. senator aangaat, die betrekking hadden gehad op de pro visie voor makelaars en bankiers, verklaarde mr. De Geer, dat het bij deze leening absoluut onmo gelijk was die provisie niet te geven. Overigens gaf de minister te verstaan, dat hij over deze zaak in de toekomst nog wel eens zal nadenken, althans wat de regeling ten aanzien van een bankierscon sortium aangaat: dat makelaars de provisie krij gen is doodgewoon en het voordeel hiervan is, dat aldus een leening makkelijker zal slagen dan in dien niet de staat doch de inschrijvers de provisie voor hun rekening hébben te nemen. De minister toonde voorts nog aan, waarom het onder de hui dige omstandigheden geen zin heeft om ook de inkomens van de burgers enz. als grondslag te ne men voor de ged\*t>ngen inschrijving, terwijl hij tenslotte in verband met mr. v. Bönninghausen's pleidooi voor ruimere publicatie" opmerkte dat in dien zulks bij de vorige leening wel ware geschied, zulks toch vermoedelijk niet het uitgebleven suc ces zou hebben gewaarborgd! Bij de beantwoording van de aan zijn begrooting gewijdde uiteenzettingen lichtte mr. De Geer eerst mr. v. Lanschot nog eens even m omtrent het al gemeen financieringsplan van de mobilisatie-uit gaven. Hij herinnerde er aan, dat. het de bedoeling is die uitgaven buiten de gewone begrooting te houden en ze te bekostigen uit een leemngsfonds (methode Treub van den vorigen oorlog) omdat men bij het brengen dier uitgaven op de gewone begrooting onmogelijk een raming zou kunnen maken gezien reeds den onbekenden factor van den duur der mobilisatie. Bovendien zou een der gelijke methode een slechte werking hebben ten aanzien van het bezuinigingsstreven. Na nog even te hebben stilgestaan bij het probleem hoe het in onderdeelen met deze zaak zou kunnen gaan, ver klaarde mr. De Geer zich accoond met dr. Hel- dring's ijveren voor versobering .om voorts vast te stellen, dat hem niet alles wat mr. v. Bönninghau sen te berde had gebracht duidelijk was geweest. Met diens meening inzake soberder leven en be perking der consumptie in dezen tijd was hij het eeiR. Doch hoe ware onbeperkte uitbreiding van de productie mogelijk hetgeen die spreker voor stond als men niet zeker weet of men het ge produceerde wel kan afzetten: in dit verband moest men maar eens denken aan de ontzaggelijke da ling van onzen export en van onze aan het bui tenland bewezen diensten. Tot zoover over wat eigenlijk, naar de minister terecht zeide, meer bij het algemeen begrootings- debat (hoofdstuk I) thuis had gehoord. En nu nog eenige bijzondere puntjes. Mr. Jans sen de Limpens mocht vernemen, dat de minister bij de, naar hij hoopte, in dit jaar nog in te dienen herziening van de inkomstenbelasting ernstig zal nagaan of er iets te doen ware om in de wet toe te staan een zeker percentage van de waarde van onroerende goederen af te schrijven voor de be lastingen. Aan Mr. v. Lanschot, welke deze kwestie had aangeroerd kon de bewindsman mededeelen, dat in het dezer dagen bij de regeering ingediende en binnenkort te publïceeren rapport van de com missie die de vraag fondsen- of omslagstelsel be studeerd heeft, zeer uiteenloopende meeningen naar voren komen. Slechts een betrekkelijk kleine minderheid is voor het omslagstelsel en tenslotte schijnt er nog het meest gevoeld te worden voor handhaving in theorie van het fondsstelsel onder erkenning echter, dat tijdelijk de noodzaak aan wezig is om te komen tot stortingen, die niet vol komen met het systeem in overeenstemimng zijn. Verkeerd zou spr. achten als de regeering feite- Van Nederlandsche zijde bestreden. Het tot zinken brengen van het Nederlandsche schip „Burgerdijk" door een Duitschen onderzeeër, wordt naar het oordeel van het Duitsche Nieuwsbu reau in een deel van de buitenlandsche pers on juist voorgesteld. De gang van zaken is volgens dit bureau als volgt: het schip kwam van een Ameri- kaansche haven en werd aan den ingang van het Kanaal door een Duitschen onderzeeër aangehou den. Tot dit doel kwam de duikboot in de nabijheid van de Scilly-eilanden boven water en heeft met het hieraan verbonden risico het schip overeen komstig het prijsrecht doorzocht. Zooals algemeen bekend is, zijn voor een dergelijk onderzoek de scheepspapieren alleen niet doorslag gevend, doch moeten ook andere factoren worden overwogen, welke in de Duitsche prijs-verordeningen uiteen worden gezet. Nadat het onderzoek overeenkomstig het prijsrecht was geschied, werd het schip tot zin ken gebracht, nadat zorg was gedragen voor het redden van de bemanning. Het schip is derhalve niet zonder waarschuwing, noch in tegenspraak met de internationale regelen, doch overeenkomstig het prijsrecht tot zinken gebracht. Indien de neutrale pers in dit verband het begrip contrabande ter sprake brengt, dan is de Duitsche verordening inzake het prijsrecht op dit punt volko men duidelijk en in overeenstemming met de in ternationale beginselen. Tot het begrip contrabande behoort de vijandelijke bestemming en deze blijkt uit verscheidene punten. De in de scheepspapieren Situatie der Finnen op de Karelische Landengte echter niet hopeloos geacht. De gezagvoerder seint hierbij, dat hulp drin gend wordt verzocht. Voor *ecn gevaar te bestaan. bemanning blijkt Havas meldde hedenmorgen uit Helsinki: Op de Karelische landengte is de toestand ernstig. De Russische troepen zijn er in geslaagd zich in de eerste linie te nestelen en wel in het westelijk gedeelte van den sector Summa en op twee punten tusschen Muolaajarvi en Vuoksen. Tegelijkertijd hebben zij nieuwe aanvallen op het front tusschen Hatjalandenjarvi en Vuoksen ondernomen. In den Taipalesector werd uiterst hevig gestreden. Het Russische offensief wordt onverminderd voortgezet, zoodat de Finsche soldaten dag en nacht tegen een overweldigen de overmacht moeten vechten. Intusschen behoeft de bezetting der voorpos ten door de Russen niet als een ramp voor de Finnen te worden beschouwd omdat deze stel lingen aan beide flanken onder het Finsche vuur liggen en de Russen daartegen geen vol doende bescherming hebben. In Finsche militaire kringen is men van meening dat de Russen bij de krijgsverrichtingen in Finland twintig procent van de geheele hoeveelheid be schikbare tanks hebben verloren. De indruk, welken men aan de Finsch-Zweedsche grens krijgt na de laatste twee weken van strijd is, dat de Russen, niettegenstaande hun verwoede pogingen, er niet in zijn geslaagd het Finsche front, dat in de diepte is georganiseerd, te doorbreken en zij hebben zich slechts kunnen nestelen in enkele punten van de eerste verdedigingslinie. Zij schijnen zich thans erop toe te leggen een voor een de steun punten van de Finnen, welke voor hen het meest lastig zijn, te nemen. De Finsche jachtvliegtuigen zoo zegt men hier worden steeds lastiger voor de Russen. In twee dagen zijn 34 Russische vliegtuigen omlaag ge haald. Dit wordt vooral verklaard door het gebruik van de jachtvliegtuigen, welke Finland uit het buitenland heeft ontvangen, doch de Russen behou den nog een groote superioriteit in de lucht. Wiborg is heftig gebombardeerd en in de stad, welke reeds door vorige bombardementen is geteisterd, woeden vele branden. Russische spoorlijn gebombardeerd. Uit Helsinki wordt voorts gemeld dat Finsche vliegtuigen den spoorweg, die Leningrad ver bindt met de Karelische landengte hebben ge bombardeerd. Men zegt, dat verscheidene stations in brand staan. In de hoofdstad zijn nieuwe plakkaten aangeplakt waarin de mannen, die in 1896 geboren zijn, wor den opgeroepen zich 23 Februari bij de recrutee- ringscentra te vervoegen. Verder heeft de regeering een commissie in het leven geroepen, welke het vraagstuk van de industrieele behoeften van het land moet bestu- deeren. De commissie moet zich bezig houden met de be schikbare hoeveelheid werklieden en de mogelijk heid werklieden uit het buitenland te verkrijgen, die eventueel over de industrie der landsverdedi ging moeten worden verdeeld. (Voor de legerberichten zie men elders in dit nummer). tViêkeêfuiM UITGEEST Daasen- ZONDAG 7 uurTHE BELLINI'S. (Adv. lngez. Med.) lijk zou gaan zitten op den stoel van den beleg- gingsraad, zoo vernamen we verder, terwijl voorts tot den heer De Zeeuw gezegd werd, dat bij het beleggingsfront wel degelijk het algemeen belang een rol speelt, zeker bij de leidende elementen. Een acht kasteelentocht (denkbeeld v. Rappard) hoeft de minister niet te ondernemen om te weten hoe jammer het is, dat heel wat landgoederen verlaten worden, doch het was z.i. verkeerd dit vooral aan de personeele belasting toe te schrij ven. Voor een groot deel moet men het zoeken in de richting van andere oorzaken; overigens be twijfelde mr. De Geer of men wel altijd voldoende aandringt op verlaging van de taxatie der huur waarde. Tenslotte betoogde de minister wiens be grooting er z.h.st. doorging, dat de heer Fleskens uit het oog had verloren, dat een betoog voor het rekening houden met groote gezinnen alleen bij draagkrachtbelastingen en niet bij verbruiksbe lastingen op zijn plaats was. En tot troost van dien afgevaardigde mocht dan verder strekken de we tenschap, dat het geheim van den grooten zegen van een groot gezin, de stalende kracht die van zulk een milieu uitgaat daaraan b.v. schreef de s.-d. De Zeeuw toe, dat hij de door hem in de maatschappij, ook in de Eerste Kamer, ingenomen plaats te danken had verloren zou raken als men de levensomstandigheden van het groote ge zin gelijk zou maken aan die van het kleine gezin. E. v. R. aangegeven bestemming is hiervoor niet doorslag gevend. Een lading, welke op zich zelf beschouwd voor neutraal gebruik is bestemd, kan bijvoorbeeld reeds hierdoor gediskwalificeerd worden in haar eigenschap van neutrale lading, wanneer zij onder het voorwendsel van de controle in een vijandelijke haven het risico loopt door den vijand in beslag te worden genomen. Onder deze omstandigheden kan bij de beslissing op volle zee geen rekening ermede worden gehouden of het neutrale schip een Britsche controlehaven vrijwillig opzoekt, dan wel op grond van een door Engeland uitgeoefenden dwang. Het geheele vraagstuk heeft niets te maken met een zoogenaamd tot zinken brengen zonder waar schuwing. Er is slechts sprake van verschillende factoren, welke beslissen of een lading contrabande is of niet. Van deze beslissing hangt het af, of een schip na het onderzoek tot zinken wordt gebracht. Het gevaar voor de neutrale scheepvaart komt ook 'n dit geval enkel en alleen voort uit de bepalingen van de Britsche admiraliteit en dat deze bepalingen worden nageleefd. De rechtmatigheid van het op brengen en tot zinken brengen blijkt uit het prijs- echt. Men moet aan de neutralen overlaten, bij het besluit of een Britsche controlehaven moet worden aangedaan of niet, een leer uit deze gebeurtenis te trekken. Het kan niet als een teeken voor een neu trale houding worden beschouwd, wanneer een vol komen duidelijk juridische zaak voor de neutrale pers een aanleiding is, om een der beide oorlogvoe rende partijen verwijten te maken, en zonder critiek de argumenten van de tegenpartij tot haar eigen te maken. Van gezaghebbende zijde wordt erop gewezen, dat bovenstaand betoog, voor zoover de los aaneengere gen opmerkingen daarop aanspraak kunnen maken, elke overtuigingskracht mist. De „Burgerdijk" was niet op weg naar een Britsche controlehaven en had geen contrabande aan boord, zoodat de han delwijze van den duikbootcommandant noch in het internationale recht noch in de Duitsche Prisenord- nung zelve steun vond. De redeneeving, welke het D.N.B. tegenover de nuchtere feiten en de daaruit door de Nederlandsche pers getrokken logische conclusies stelt, is hiermede voldoende gekenschetst. Red. A. N. P. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Het systematisch uitbuiten van het tot zinken brengen van het Ne derlandsche stoomschip „Burgerdijk"tot een anti Duitsche ophitsing, waaraan ook neutrale bladen deelnemen, is ook voor de Duitsche pers aanleiding nader hierop in te gaan. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" wijst er op, dat de Britsche propaganda heeft gewerkt met het on juiste bericht, dat de „Burgerdijk" zonder voldoen de reden en zonder meer tot zinken is gebracht, waarbij de scheepspapieren den Duitschen com mandant onverschillig waren. Het blad herinnert hierbij aan de verklaring van den eersten stuurman, die heeft verklaard, dat de houding van de Duit- schers volkomen correct is geweest en dat de com mandant van den onderzeeër de scheepspapieren heeft gehouden, waaruit blijkt, dat hij hieraan wel degelijk waarde hechtte. Het blad bespreekt verder de vraag of het schip zig zag heeft gevaren, hetgeen door den kapitein in zooverre werd bestreden, dat hij over een koers wijziging heeft gesproken, welke hij noodig oor deelde, doordat hij den onderzeeër heeft aangezien voor een rots. De „D. A. Z." merkt ten aanzien hiervan op, dat het schip zich zoover uit de kust bevond, dat men hier onmogelijk kon veronderstel len, dat er onderzeesche rotsen lagen. Het Berlijnsche blad besluit met de opmerking, dat het geval van de „Burgerdijk" waarbij een schip tot zinken is gebracht, overeenkomstig het prijsrecht, en de geheele bemanning en alle passagiers werden gered, aanleiding is geweest tot een kwaadwillende campagne in een aantal buitenlandsche bladen. Naar wij vernemen heeft een marinemissie onder leiding van den gep. vice-admiraal A. Vos zich naar Italië begeven ten einde aldaar eenige fabrieken en inrichtingen op het gebied van marinematerieel te bezoeken. Auto onverlicht op den weg achtergelaten. Botsing het gevolg ervan. Op den rijksweg te Overschie, nabij den Hof weg, stond Vrijdagmiddag een vrachtauto van een vrachtdienst uit Amsterdam geparkeerd. Beide voor banden waren lek en de bestuurder was niet aan wezig. Vermoedelijk had de man den wagen verla ten om hulp te halen. Hij had daarbij echter vergeten de lichten te ontsteken en de auto ook niet op een parkeerstrook geplaatst. Om kwart over zes naderde uit de richting 's Gra- venhage een personenauto, bestuurd door den heer E. Smit uit Vlaardinger Ambacht. De heer Smit reed met matige snelheid geheel rechts van den weg. Pas op het laatste oogenblik zag hij den onverlichten vrachtwagen. Een botsing was niet meer te ver mijden. Met een harden slag reed de personenauto tegen den vrachtwagen. Ondanks het feit, dat de personenauto zeer ernstig werd beschadigd het chassis was ingedrukt en de rechterzijde openge scheurd kreeg de heer Smit slechts enkele on- beteekenende wonden. Wel was hij hevig geschrok ken door het gebeurde en vermoedelijk daardoor eenigszins versuft. Petroleum naar Ameland gebracht. Het K.L.M.-vliegtuig „Kemphaan" heeft Vrijdag een vlucht naar Ameland en Schiermonnikoog ge maakt. Er werden acht passagiers en 2000 kilogram post en goederen naar de eilanden overgebracht. Vrijdag hebben tevens twee militaire vliegtuigen vluchten naar Ameland gemaakt, ten einde 250 li ter petroleum te brengen, waaraan groot gebrek heerschte. De noordkust van het eiland zal bij het doorzetten van den dooi spoedig ijsvrij zijn, zoodat het eiland dan weer met schepen te bereiken zal zijn en het tekort aan voedsel en veevoeder kan worden aan gevuld. DE IJSBREKERS OP DE WAAL. De ijsbrekers, welke Donderdag de Waal tot nabij boven-Leeuwen hadden opgebroken, heb ben Vrijdag hun werk voortgezet. Zij zijn onge veer twee kilometer gevorderd en bevonden, zich tegen den avond ter hoogte van de steenfa briek te IJzendoorn. Heden is de tocht ver volgd. Nieuwe Leeningswet in werking. De Vrijdag ln de Eerste Kamer aangenomen leeningwet, de „Leeningwet 1940" is in een Vrij dagavond verschenen staatsblad 401 af gekondigd. De wet is heden in werking getreden. Postboot kon haven niet uitvaren. De postboot „Noord Nederland" zou Vrijdag ochtend om zeven uur uit Harlingen naar Ter schelling vertrekken. De boot kon de haven echter niet uitkomen en is, na een strijd met het ijs van vier uur, in Harlingen teruggekeerd. Heden zou opnieuw een poging worden onder nomen. TOESLAGFONDS VOOR HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Het bestuur van het Toeslagfonds voor het Bloem- bollenbedrijf heeft bepaald, dat de tweede uitkee- ring van het contractjaar 1939/1940 in onze naaste omgeving als volgt zal plaats vinden: Woensdag 28 Februari te Hillegom 63.30 uur in den R.-K. Volksbond; te Lisfee 68.30 uur in den R.-K. Volksbond. Zaterdag 2 Maart te Heemstede: 2 uur precies, Kerklaan 93; te Bennebroek 3 uur precies in het R.-K. Bondsgebouw. Rechthebbenden dienen tijdig een verklaring van hun werkgever te vragen, waaruit kan blijken, hoelang zij in het contractjaar 1939/1940 werkzaam waren en zich daarmede persoonlijk ter uitbeta ling te melden, waar tevens hun trouwboekje ge toond moet worden. Rechthebbenden te Overveen en Castricum die- tien zich voor 1 Maart a.s. met de vereischte pa troonsverklaring en hun trouwboekje te melden bij de volgende adressen: Voor Overveen bij: F. J. Koelemeij, Houtvaart 8, Haarlem. Voor Castricum bij: J. Hageman, Haagsoheweg I Bakkum. De tweede uitbetaling van het contractjaar 1939- '940 zal bedragen: Voor vaste arbeiders f 9.per rechthebbend kind. Voor losse arbeiders f 0.75 per maand dienst bij aangesloten werkgevers en per rechthebbend kind.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1