Van Kerst naar Paschen Visscherij-Snufjes, J. P. KEUTER „De Messias" van Handel. Uitvoering van „Looft den Heer". Stephen Jansen, directeur der Zangvereeniging „Looft den Heer". Na de artistieke, successen welke de Chr. gemengde zangvereeniging „Looft den Heer" de laatste jaren geoogst heeft met de serie uitvoeringen van oratoria, welke aanving met „De Schepping" (1937) gevolgd door ©amison" (1938) en „De zeven kruiswoorden" (1939), staat het kunstminnend publiek thans te wachten een uitvoering van George Friedrich Handel's meesterwerk „De Messias" en wel Donderdag 28 Maart a.s. Reeds meermalen hebben wij in deze kolom men woorden gewijd aan den grooten kunste naar, die Handel was. Zooals onze lezers weten heeft Handel het grootste deel van zijn vrucht baar leven in Engeland doorgebracht, waar men hem zeer hoogachtte. Gelijk Beethoven in zijn laatste levensjaren het zintuig van het gehoor missen moest, zoo miste Handel dat van het ge zicht. Hoewel hij echter reeds acht jaar vóór zijn dood geheel blind was, wist hij nog altijd velen door zijn onovertroffen orgelspel in vervoering te brengen. In dien tempel, door het Britsche rijk aan zijn grootsten en edelsten zonen ge wijd in Westminster Abbey is zijn graf. dat een pelgrimsoord voor velen is. Het is een imposant monument: tegen een orgel geleund, waarboven een engel zweeft, staat Handel en op het marmeren notenblad in zijn hand staan de woorden en de notenbalken van de bekendste hymne uit „De Messias": „Ik weet, dat mijn Verlosser leeft". In 24 dagen gecomponeerd. Bij de meesters welke de toonkunst in den loop der eeuwen reeds gekend heeft, zullen er maar weinigen geweest zijn, die zulk 'n vrucht baren geest bezaten als deze componist, die het bestond een werk als „De Messias" binnen 24 dagen uit zijn pen te laten vloeien. Van 22 Augustus11 September 1741 werkte Handel aan zijn oratorium, dat tot de z.g. gewijde roa- toria behoort (in tegenstelling' met 'de weréld- sche als bijv. Acls and Galathee, Athalia, Theo dora e.a.) en dat reeds bijna 200 jaar oud is. Het werd onder zijn leiding voor het eerst uitge voerd te Dublin 13 April 1742 op een liefdadig heidsconcert. Er zal wel geen oratorium zijn, dat zoo dikwijls uitgevoerd is als „De Messias". D'e componist moest rekening- houden met de bescheiden muzikale krachten, waarover ge noemde stad beschikken kon. Daarom werd het aantal instrumenten dat den zang begeleiden moest, zooveel mogelijk beperkt. De première te Dublin maakte een diepen in druk. Van 1743 af gaf Handel te Londen jaar lijks een uitvoering van „De Messias". „De Messias". De partituur van „De Messias" bestaat uit drie deelen. Het eerste behandelt Christus* geboorte en zijn weiken op aarde, het tweede schildert zijn lijden, zijn opstanding en de verbreiding van zijn evangelie; het derde spreekt over het laatste oordeel. In tegenstelling met andere oratoria worden hier geen personen sprekend ingevoerd. Handel en de tekstbewerker hebben uit eerbied voor de stof, welke zij behandelden dit niet gewild. Deze tekst is ontleend aan het Oude- en aan het Nieuwe Testament. De profetieën van Jesaja, Haggaï. Zacharla en Maleachi, de klaagliederen van Jeremia, het boek Job en de Psalmen, de evangeliën van Mattheus, Lukas en Johannes, de zendbrieven en de Openbaring van Johan nes ziedaar de boeken waar de tekst aan ont leend is, welke door Charles Jennes, een kunst vriend van Handel, hoogstwaarschijnlijk in overleg met dezen, tot een geheel vereenlgd zijn. Het zwaartepunt van het oratorium ligt (als in zooveel Handel-oratoria) in de tal rijke, grootsch ontworpen koren, welke evenzooveel glanspunten van een Messias- uitvoering kunnen worden. Vooral op zulk een avond als deze waarop „Looft den Heer" ze zal zingen. De koren, deze hoogst belang rijke vorm om de denkbeelden en de ge waarwordingen van het volk en van den anensch in het algemeen uit te drukken, zijn het welke een goede en verantwoorde uit voering van „De Messias" tot een onver getelijke te maken. Vooral moet dit gezegd worden van het slot koor van het tweede deel, het beroemde „Hal- leluJa"-koor. De breed uitgewerkte koorfuga op het woord „Amen", waarmede dit gedeelte be sluit kent in de muziekliteratuur haars gelijke niet. De medewerkenden. De solisten, die aan deze uivoering op 28 Maart a.s. zullen medewerken zijn Elina Henrica (sopraan), Annie Hermes (alt), Ham Lefèvre (tenor), Herman Hiilsman (bas) en Herman Ndeland (orgel), het zijn alle namen met een bekenden klank, niet alleen voor „Looft den Heer" en zijn trouwe bezoekers, maar ook voor muziekminnend Nederland. De bezoekers van het kerkconcert van het vorige jaar zullen de goede indrukken, welke zij van dit solisten-kwartet kregen, zeker nog wel herinneren. De tenor is voor IJmuiden nieuw, maar men heeft dezen reeds via de microfoon kunnen beluisteren. Tot de getrouwe medewerkers behooren de leden van de Haarlemsche orkest Vereeniging, waarvan er 30 dien avond weer present zullen zijft. En de reputatie, welke Stephen Jansen de diri gent van .JLooft den Heer" verworven heeft in de jaren, dat hij de leider van deze oratorium avonden hier ter stede is, waarborgt allen eenige uren van grootsch genieten, 28 Maart as. in de Ned. Hervormde kerk aan de Kanaalstraat. W, Aanbesteding voor den bouw van de kazerne. De Genie zal op Woensdag 28 dezer te Haarlem aanbesteden het bouwen van het eerste gedeelte van het kezernement te IJmuiden, 't maken van werken in gewapend cement beton. R.K. BOUWVAKARBEÏDERSBOND ST.-JOSEPH De afdeeling IJmuiden van den R. K. Bouwvak arbeidersbond St.-Joseph hield Donderdag haar jaarvergadering, welke zeer goed bezet was Aanwezig waren de bondsbestuurders Collignon en Miljoen. In zijn openingswoord feliciteerde de voorzitter den heer Collignon met zijn benoe ming als bondssecretaris en verwelkomde hij den heer Miljoen als nieuw districtsbestuurder. Uit het jaarverslag van den secretaris vernamen wij dat het ledental steeg van 118 tot 135 wat vooral te danken was aan het propagandistisch werk van den heer Martens. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing ont stond een scherpe discussie over het genomen ontslag van den voorzitter. Deze bleek echter niet op zijn genomen besluit te willen terugkee- ren. Ook de penningmeester wilde niet op zijn genomen ontslag terugkomen. De aftredende bestuursleden Knapen en Martens werden her kozen. Als nieuwe bestuursleden werden geko zen de heeren v. 't Hot en N. A. v. Kaam en na de 2de herstemming den heer H. v. d. Nieuwen- dijk. Hierna was het woord aan den heer Collignon die het doel van den bond in dezen moeilijken tijd uiteenzette. Vervolgens sprak nog de heer Miljoen, die hoopte in IJmuiden als districtsbe stuurder vele vrienden te vinden. Vervolgens werd overgegaan tot het verkiezen van een voor zitter. Op voordracht van het bestuur werd met 40 tegen 12stemöien (3 blanco) gekozen de heer N. A. v. Kaam. Bij de hierna volgende rondvraag werd door enkele leden dank ge bracht aan de aftredende bestuursleden alsmede aan de commissie O. en O. van den Volksbond voor de gegeven retraite voor de werkloozen. Nadat de nieuwe voorzitter was geïnstalleerd, sprak deze den wensch uit dat, nu het bestuur was gereorganiseerd en verjongd dit veel zou mo gen bijdragen tot groei en bloei aan de Katho lieke arbeidsgemeenschap in het algemeen en voor den Katholieken Bouwvakbond in het bij zonder. CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. In een Donderdagavond gehouden ledenvergade ring der afdeeling Velsen-IJmuiden van de Chr. Democratische Unie werd meegedeeld, dat de voor zitter, de heer T. Snoek te Driehuis, zijn zetel we gens drukke werkzaamheden ter beschikking stel de. De w.n. voorzitter en ook andere leden con stateerden dankbaar, dat in de twee jaar, waarin niemand zich beschikbaar stelde, de heer Snoek zijn beste krachten aan de afdeeling had gegeven. Door verscheidene leden was de wensch geuit, dat er een krachtiger actie zou gevoerd worden, om de christelijk-democratische beginselen meer ingang, te doen vinden en dat daarvoor alle leden zich zouden geven. De wensch werd geuit het aan tal bestuursleden uit te breiden en eenige commis sies te benoemen. Na geanimeerde besprekingen werd besloten het bestuur uit te breiden met twee leden, als hoedanig werden gekozen de heeren Van Beek en Schouten. Een propagandacommissie werd ingesteld, waarin benoemd werden de heeren H. J. Hülsmann te Driehuis en H. Maassen v. d. Brink te IJmuiden, terwijl een bestuurslid als voorzitter der commissie zal optreden. In de kascommissie werden benoemd de heeren J. van Beelen en Voogt. Met algemeene stemmen werd de heer B. Timmers tot voorzitter der afdeeling gekozen. Medegedeeld werd, dat de tweede cursusavond wegens ziekte van den heer Sluyter, voorzitter der afdeeling Santpoort, moest worden uitgesteld. Al gemeen werd de wensch uitgesproken, dat de af deeling meer aandacht zal schenken aan de werk loosheid en aan de werkloozen zelf. Zondagsdienst der apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Kennemer apotheek, Wijl; aan Zceërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. Voorzorgsmaatregelen van „Het Witte Kruis". Opleiding van reservekrachten voor de wijkverpleging. Het bestuur van de afdeeling Velsen van „Het Witte Kruis" schrijft ons: In verband met den internationalen toestand is het noodzakelijk dat voorzorgsmaatregelen worden getroffen, om in tijd van nood in het bijzonder de wijkverpleging zoo goed mogelijk te laten functioneeren. Noodig is dat ook in onze gemeente een aantal reservekrachten beschikbaar zijn, die eventueel onder leiding van de wijkverpleegster zich ge heel belangeloos disponibel willen stellen, om de zieken te verzorgen. Hiervoor nu zal een cursus worden georganiseerd voor vrouwen en meisjes boven achttien jaar, die onder deskundige voor lichting voor dit doel kunnen worden opgeleid.De opleiding is gratis. Alleen wordt als voorwaar de gesteld, dat zij die aan de lessen willen deelnemen lid zijn van „Het Witte Kruis" of dit willen worden. Als leidsters van den cursus zijn aan gewezen de wijkzusters die bij de afdeeling in dienst zijn. Opgeleide hulpkrachten, die met goed gêvolg den cursus hebben doorloopen, worden gere gistreerd en kunnen ten allen tijde worden op geroepen om hulp te verleenen in hunne woon plaatsen of onmiddellijke omgeving. Het be stuur hoopt op deze wijze een flink aantal hulp- krahten te vormen, die een zegen zullen zijn voor onze zieken en zwakken, onder de burgerbevol king en het wil hierbij uitsluitend dienen de vredestaak van de Provinciale vereeniging „Het Witte Kruis". Plaats en tijd waar de cursus zal worden gegeven, zal nader worden bekend ge maakt en zal afhangen van het aantal dames die zich beschikbaar willen stellen. Men kan zich opgeven tot en met 1 Maart 1940 as. aan één der onderstaande adressen. Voor IJmuiden, LJmuiden-Oost, Velsen Driehuis aan ons wijkgebouw Kennemerlaan 125 te IJmuiden, tusschen 5 en 7 uur nam. Voor Velsen-Noord bij Mevrow Fierstra Wij 'kerstraatweg 60 tusschen 10 en 11 uur v.m. Voor Santpoort-dorp en Santpoort-station bij Zr. A. W. Tulp, Fr. Netscherlaan 11 tusschen 6 en 7 uur nam. Kleeren voor Finland. FILMAVOND CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. De plaatselijke afdeeling van den Nederl. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders belegt Dinsdag 20 Februari a.s. een filmavond in het Patronaatsgebouw aan den Willemsbeek- weg. Vertoond wordt de spannende film „Ver broken Boeien", waarin het zware leven van een arbeidersgezin in het laatst der vorige eeuw ge schilderd wordt. Des middags is er een voorstelling voor kin deren PERSONALIA. Mej. E. A. Rutten, alhier, is aan de Leidsche Universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlandsch recht. Vijf en twintig jaar bij (le gemeentepolitie. Jubileum van inspecteur Tuinstra. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer E. Tuinstra, inspecteur van politie al hier zijn aanstelling in dienst van de gemeen tepolitie kreeg nadat hij gedurende ruim een jaar in dienst was bij de gemeentepolitie te Gorinchem. De heer Tuinstra werd aangesteld als klerk aan het bureau te IJmuiden, maar later ontving hij een aanstelling als inspecteur, welke functie hij ook nu nog vervult. Hij was bijna in hoofdzaak steeds in IJmuiden werkzaam, waar hij in breeden kring wegens zijn tactvol optreden een geziene persoon lijkheid is. Hij is echter in de eerste plaats de man van de theorie en door zijn uitgebreide kennis van de wetten en de verordeningen, waarmede de poli tie te maken heeft, is hij een vraagbaak voor ve len. De heer Tuinstra is voorzitter van de Politie- Schietvereenlging. Het jubileum is in alle stilte gevierd, maar des ondanks mocht hij van het corps vele gelukwen- schen in ontvangst nemen, in de eerste plaats na tuurlijk van zijn chef, den heer P. Ytsma, hoofd inspecteur en waarnemend commissaris. Burge meester Kwint zond een schriftclijken gelukwensch. De vele bloemstukken, die den jubilaris werden geschonken getuigen van de algemeene achting, die men den heer Tuinstra toedraagt. Plaatselijk comité vraagt uw hulp. Men schrijft ons: Naar aanleiding van een bij de Finsch-Neder- landsche Vereeniging ingekomen dringende bede uit Finland om kleeren en wollen goederen, hebben zich in 1100 gemeenten ln ons land co mités gevormd, die plaatselijk een actie op touw zullen zetten. Voorop staat, dat deze actie niet te kort moet doen aan de behoeftigen in eigen land, maar dat ieder voor het zoo uitzonderlijk geteisterde Finland iets op zijde legt, dat men anders zelf nog gedragen zou hebben. Is dit niet mogelijk, dan weten naastenliefde en vrouwelijke vindingrijkheid wel middelen te vinden om zich zelf op ander terrein iets te ontzeggen en i*x>r het uitgespaarde geld eenige kleedingstukken te koopen of het geld aan het comité ter hand te stellen, om dit voor haar te doen. Men kan ook storten op gironummer 132768 ten name van Mej. E. Vijlbrief te IJmuiden met vermelding „Kleeren-Comité Finland". Velen die het bovenstaande lezen, zullen den ken of zeggen: er is in eigen omgeving nog zoo veel nood te lenigen, waarom moet men thans geld of goederen afstaan voor Finland? Men moet echter bedenken, dat de nood, hoe hoog ook in sommige gezinnen in eigen om geving, lang niet haalt bij den nood van de menschen, die met een weinig handbagage van have en goed verdreven zijn. Laat men zich den toestand eens goed voor oogen stellen. In barre koude te moeten vluchten naar onbekende oor den. Alles, ook waar men aan gehecht is of waar men jaren voor werkte, heeft men moeten ach ter laten om het later misschien nimmer terug te vinden. De vrouwen lieten mannen en zonen achter in den strijd, de kinderen vaders en broers, zullen ze ze ooit levend terug zien? Neen thans niet dralen, niet aarzelen maar helpen. Bijdragen in geld kan men uiterlijk tot 23 Febru ari storten. Zij die kleeren voor Finland willen afstaan, kunnen deze aan onderstaande adressen bezor gen of bericht zenden waarna de goederen wor den afgehaald. De meeste dames zijn ook per telefoon te 'bereiken. Het comité bestaat uit de volgende dames: Mevr. H. A. KwintWiersum, Huize „Storan- veM", Velserduinweg, IJm. O., tel. 5253, pres. Mevr. A. FierstraHundt, Wij kerstraatweg, Velsen N., tel. 3737 Beverwijk, vice-pres. Mej. E. Vijlbrief, Roggeveenstraat 27, secr. Mevr. A. SuwerinkHeijkoop, Trompstraat 72, IJmuiden-O., tel 4903. Mevr. A. de Rooij, Gasbedrijf, Trompstraat 218, Mevr. H. M. NautaVermeulen, Meervlietstr. 28. Velsen, tel. 4134. Mevr. A. C. Groosmüller—Voet, Van Tuijllweg 20, Velsen, tel. 5351. Zr. M. Groene veld, Cremerlaan 90, Santpoort, tel. 8513. A.s. Maandag en Dinsdag komen de dames langs de huizen om goederen in ontvangst te nemen. VIJF EN DERTIG JAAR BIJ VAN GELDER ZONEN. Donderdag herdacht de heer P. Zonneveld, werkzaam in de Houtstoffabriek van de papier fabriek der firma Van Gelder Zonen, den dag, waarop hij vóór 35 jaren bij deze firma in dienst trad. Des morgens werd de jubilaris op het kantoor ontvangen, waar hij namens de directie met dit jubileum werd gelukgewenscht en hem de ge bruikelijke enveloppe werd overhandigd. De heer Zonneveld mocht dezen dag verder in huiselijken kring doorbrengen IS HIER IETS VAN U BIJ? In de gemeente Velsen, gevonden voorwerpen, waarover aan het Hoofdbureau van Politie, Ti- beriusplein 1, inlichtingen zijn te bekomen op eiken werkdag van 1112 uur v.m. en van 45 uur n.m., met uitzondering van Zaterdagmiddag (niet pea- telefoon): Shawl, eenige kinderwanten, eenige honden (soort Pincher, Fox, Spaniel, Groenendaler) polshorloge, sleutel van melkbuskraan, eenige rijwielbelastin gm erkenhuissleutels, bankbiljet van 10, ledig vat, jute paardendeken, heeren overschoen (maat 7), schakelarmband, eenige handschoenen, broche, zwarte bontmuts, heeren- rijwiel, distributiekaart, een zak veevoeder, di verse portemonnaies, een schaats, reservewiel met band, contactsleutel, kinderjas met muts en das, zwart lederen damestasch met inhoud. Door het groote succes met de Kerst- verrassing-, is een nieuwe reclame in voorbereiding voor de maand MAART. Spaar daarom steeds de GELE CONTANT ZEGELS en vraag aan Uw winkelier om deze zegels. .Zij behouden hun waarde. DE CONTANTZEGELCOMMISSIE Spaar Gele zegels voor (le Paaschreclame. (Adv. Ingez. Med.) Wanneer stempelen? De stempelaren voor de verschillende organi saties zijn voor de week van 19 tot en met 24 Februari vastgesteld als volgt: Algemeene Nederlandsche Bouwvakarbeidèrs- bond 99.20 uur. Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkers- bond 9.259.45 uur. Werkloozen vereeniging 9 5010.20 uur. IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) 10.30— 10.45 uur. Ongeorganiseerden 11—12 uur. Kleine bonden 9—9.15 uur. R.K. bonden 9.20—10.00 uur. IJmuider Federatie 10.20—11.05 uur. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbei ders 11.1011.40 uur. Oud-Katholiek Vakverbond 11.4512 uur BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. D. M. Klepper—Spoelstra, z., de Weerdstraat 5, IJmuiden; A. E. Roos—Verhoef, z. Groote Houtweg 282, Velsen-N.; J. A. Olsthoorn— Valkering, z., Trompstraat 59, IJmuiden; A. C. H. van AmersfoortBooij, d„ Helmstraat 5 rd., IJmuiden; S. H. CastricumSchmitt, d., Duin- vlietstraat 26, Velsen-N.; E. R. MettivierMeijer Roes, d., Duin en Kruidbergerweg 19, Velsen; A. Snijdersde Vries, z„ Pelsstraat 9 Velsen-N.; K. K. BleijendaalFleer, d., Hagelingerweg 219, Sant poort; C. G. v. BeusekomWarmerhoven, z., Viscb straat 11 rd., IJmuiden; P. Winkel-Loots, d., Wij kerstraatweg 182, Velsen-N. Overleden: N. H. Schuller, 53 j., echtgene. v. G. v. Heijst, Wijkerstraatweg 313, Velsen-N.: IC. Pomp, 51 j., echtgene. v. J. Brondijk, D. Hartoghstraat 48, IJmuiden; J. Bol, 61 j., echtgene. v. J. Smit. Kerk weg 15, Velsen. Ondertrouwd: C. Koster. Wijkerstraatweg 147, Velsen en P. Lensen, Heemskerk; H. Deen. Alkmaar en G. Jager, Lindenstraat 20, IJmuiden; A. J. van Kampen, Groeneweg, IJmuiden en K. J. Bakkernes, Frans Halsstraat 58, IJmuiden; G. J. F. van der Linde, Stephensonstraat 44, IJmuiden en J. M. L. Oostewaal, Hyacinthenstraat 20, Santpoort; J. P. Koenders, Semarang N. I. en J. E. Wagner, Mid dendorpstraat 2, Santpoort; J. Goos, de Rijpstraat 5, IJmuiden en E. Klinge, de Lumeystraat 40 IJmuiden. Gehuwd: J. W. Pans eri E. Hartenberg, Terras- weg, Santpoort; A. Visser en F. van Bezooijen, Annastraat 8, IJmuiden; J. Prins en J. E. de Rortde, Piet Heinstraat 56, IJmuiden; L. J. P. Lagaaij en C. M. Brinkman, Kanaalstraat 89 rd., IJmuiden; J. J. Eggersman en A. M. E. Swen, Amsterdam; A. Wij- ker en G. Hartog, de Wetstraat 5, IJmuiden. VERGADERING VELSEN'S ZIEKENFONDS. Voorstel tot samenwerking met het zie kenfonds „Velseroord" goedgekeurd. „Velsen's Ziekenfonds" heeft Donderdag in het -verenigingsgebouw van den R. K. Volks bond aan den Wijkerstraatweg een buitengewo ne ledenvergadering gehouden. Het doel van deze vergadering was de behan deling van de statuten-wijziging en de daarop ingekomen amendementen, alsmede de behan deling van het Verzekeringsreglement, het Ver zekeringsreglement voor Ziekenhuisverplegini en de overeenkomst van samenwerking' met het ziekenfonds „Velseroord". De heer B. Ruig, vice-voorzitter, opende deze belangrijke vergadering waarbij hij de vele aanwezigen, waaronder den heer Bay, secretaris van den Centralen Bond van Ziekenfondsen welkom heette. Voorts memoreerde de heer Ruig wijlen den heer J. van Gameren, die als voorzitter van Velsen's Ziekenfonds zoo ontzaglijk veel voor dit fonds heeft gedaan. Staande werd deze nestor eenige oogenblikken herdacht. De heer Luikman kreeg vervolgens het woord om de ingekomen amendementen op de voorge stelde statuten-wijzigingen nader toe te lichten. Eenige leden stelden het bestuur daarop vragen met betrekking tot het doel van de samenwerking met het ziekenfonds „Velseroord", welke vragen op duidelijke en bevredigende wijze door den heer Bay werden beantwoord. Na deze inlichtingen en de behandeling van de verschillende wijzigingen werden de nieuwe statuten, reglementen en de overeenkomst van samenwerking met algemeene stemmen aange nomen. Hiermede is dus de samenwerking (niet te verwarren met fuseering) tusschen het zie kenfonds „Velseroord" en „Velsen's Ziekenfonds" een feit geworden, daar ook in de ledenvergade ring van het laatstgenoemde fonds met alge meene stemmen tot samenwerking werd beslo ten. Aan het einde der vergadering bracht de heer Schipper dank namens de Commissie van Sa men werking voor de prettige wijze, waarop het contact met het bestuur heeft bestaan. De vice- voorzitter sloot daarop deze vergadering, waar in een zoo belangrijk besluit als de overeenkomst van samenwerking tusschen beide ziekenfond sen onder de navolgende artikelen werd geno men. De regeling der samenwerking tusschen de beide groote ziekenfondsen is in de volgende arti kelen vastgelegd: Artikel 1. De samenwerking tusschen beide Vereeniglngen zal zijn gericht op de behartii ging van de gemeenschappelijke belangen van de leden van beide vereenigingen. Artikel 2. De Statuten en Verzekeringsregle menten van beide vereenigingen zullen gelijk luidend zijn. Artikel 3. Het adresseeren aan de plaatselijke overheid en andere instanties omtrent zieken fondsaangelegenheden en het zich tot het pu- biek wenden bij publicatie geschiedt steeds na mens beide vereenigingen. Artikel 4. Uit en door de besturen van elk der vereenigingen worden 3 leden door middel van stemming aangewezen, die tezamen de Commis sie van Samenwerking vormen. De commissie van Samenwerking benoemt uit zijn midden een voorzitter, vice-voorzit ter en secretaris. Het voorzitterschap zal het eene jaar door een bestuurslid van de eene ver eeniging, het andere jaar door een bestuurslid van de andere vereeniging worden vervuld. De kosten, uit de werkzaamheden der Commissie voortvloeiende, zullen door beide vereenigingen elk voor de helft worden gedragen en her taald. Artikel 5. De Commissie van Samenwerking behandelt datgene, wat haar door beide bestu ren of een afzonderlijk bestuur is opgedragen, dan wel door deze als wenschelijk is naar voren is gebracht. Zij legt de resultaten der besprekin gen ter goedkeuring aan de beide besturen over. De Commissie van Samenwerking kan ook on gevraagd de besturen van advies dienen omtrent door haar behandelde zaken. Artikel 6. Bij geschillen of staking van stem men in de commissie, wordt het oordcel en de beslissing gevraagd van het bestuur van den Centralen Bond van Ziekenfondsen. ODXLH. In den goeden ouden tijd en ook nog minder goede jaren kwam er gemlddeS4- dag een schuit met kolen in de Visscher"^ aan, bestemd voor de trawlers. Per jaar rond 150.000 ton noodig om een behoorlijk1 tal trawlers geregeld te laten varen. Wetk' het thans met heel wat minder stellen* toch verslindt het bedrijf maandelijks nL^ duizenden tonnen van het zwarte or,-.j - duizenden tonnen van het zwarte goud Nu liggen de wateren in boeien en kolenschuiten wordt het moeilijk naar'j?' den te komen. Het gevolg is, dat de p1- thans zoovele steden en industrieën gebrek aan kolen, zich ook hier begint u toonen. Het schijnt inderdaad krap te wow 'f:' wanneer de Nederlandsche Sipoorwe&eTl watervervoer niet te hulp gaan komen wel eens kunnen gebeuren, dat we een rd stagnatie, één waar niemand op gerekend v zullen beleven. Inmiddels worden donk' spoorwegen al maatregelen genomen i hoeve van het transport van steenkool naa Visschershaven, zoodat onze mooie outiiw'? het mogelijk maakt,'dat de kolen tot yf-'i de trawlers gebracht kunnen worden, ui diensten zal kunnen bewijzen. •*-" vvav m uc VJS5Cn€t1U zijn Donderdag niet minder dan vijf booten *-• zee vertrokken, dus dat begint al weer mÜ lijken. Er kwamen deze week 13 trawlers de markt, maar daarenboven nog 8 logg^ 16 groote kotters en zoo alles bijelkaar heel wat visch geweest, zooveel zelfs, dat t buitenland zijri deel gekregen heeft, alwas'- deel dan ook niet groot. Prachtige reizen werden er gemaakt, niet leen door sommige trawlers, maar ook fe' eenige loggers en kotters. Van de trawlers sta de Delft natuurlijk weer bovenaan met ofe 15000 gulden, op den voet gevolgd door de met f 12.100 en dan kwam nog de Viking i met f 94©0. Dit drietal was miet de Ber> Maandag aan den afslag. Later in de wee'- het minder, maar er kwam toch nog een vil! tal over de 6000 gulden. y' Enorm veel visch wordt er door de boote gevangen, ook nog altijd haring, waarvoor ft rond acht gulden voor betaald wordt. De ö--i Noordbooten voerden 700 tot 1000 manden rk- aan en als we deze vangsten in aanmerb nemen, zijn besommingen van 5000 a 6000 niet exhorbitant. Mooie reizen maakten ook de loggers, die >•-■ meest profiteeren van de hooge vischprijzen doo> dat de kustvisch zich gemakkelijker op eta hoog niveau handhaaft dan de vangsten vi de schelvischbooten, als braadschelvisch, kabi;. jauw enz. Dit is een artikel, waar meer „muziek* in zit. We hadden Woensdag drie loggers ai- de markt met f 2100 tot f 2400, maar de £7 4. die Vrijdag binnen was, spande de kroon® f 3130. De Knikker IJm. 4 had een slechte reis; fe kwam met slechts 300 manden aan den afslag® een besomming van f 2470. En daarvoor hetoe; de opvarenden heel wat moeten doormak; want „op de zestig" heeft de Knikker leeliji geknikkerd. Ik vraag me af, of dit een boot is om m ver Noordwaarts te gaan visschen. De Knife; is met haar 100 ton niet meer dan een dood gewone tussc henboot en het is bovendien ee: oud beestje, want zij aanschouwde in 1899 h? levenslicht aan Albion's kusten. Onder norma) omstandigheden zou een boot van dit forma zeker niet gaan visschen in het gebied, waars Noordzee ophoudt en de Atlantische Oceit begint. Ik hoor dat de Knikker op haar reis letterlijk voor den storm is weggevluc ten koste van niet onbelangrijke schade. PIETERMAN, Artikel 7. Deze overeenkomst is aangegaat voor ombepaalden tijd; zij treedt in werking o; den dag volgende op dien waarop de goedkeuring daarop van de algemeene vergadering van bel de vereenigingen is verkregen. Boeken voor Uw Boekhouding Hiervoor slaagt U beter en voordeeliger bij Kantoorboekhandel, Leesbibliotheek VELSERDUINPLEIN 5, IJMUIDEN (0.). Vulpen reparatie-inrichting (Adv. ingez. Mei) AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 17 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: „Gestolen Leven" ,De geheimzinnige luchtdienst", 8 uur. Veilinggebouw „Kennemerland", Breestraat: Ten toonstelling van bolbloemen", 1010 uur. ZONDAG 18 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: „Gestolen Leven" en „De geheimzinnige luchtdienst", 2.307 uur en 8 e. Veilinggebouw „Kennemei-land", Breestraat: Ten toonstelling van bolbloemen", 1010 uur. MAANDAG 19 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: „Gestolen Leven" a ,De geheimzinnige luchtdienst", 8 uur. Veilinggebouw „Kennemerland", Breestraat: Ten toonstelling van bolbloemen", 1010 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 17 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Meneer Topaze door het Ruys Ensemble, 8.15 uur. Dancing „La Gaité", Raaks 13: Nachtfeest I3 uur. Rembrandt Theater: Stanley and Livingstone. Op het tooneel: 6 Brox, accordeon-sensemble. 2.30. en 9.15 uur, Cinema Palace: „Ouverture" en „Niets is heilig i 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „La Béte Humaine". Emile Zola, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De avonturen van Marco Fo-Oi 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Nonstop-programma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge< behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van T9 uur. ZONDAG 18 FEBRUARI Gem. Concertzaal: H. O. V. Volksconcert. 2.30 H Luxor Theater: Golgotha, 11.30 uur. Rembrandt Theater: Op reis door Zuid-Afrik3- 11.30 uur. Cinema Palace: Sneeuwwitje, 11.30 uur. Dancing „La Gaité": Jubileum thé dansant, Cock tail-Rhythm Club. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds MAANDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: Ned. Opera Ensemble: „Faus. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotei'singel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 7—9 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2