„Wat Mijnhardt maakt is goed" Duitsche beschouwing journaal van de IDeek Vijand bezet vooruitgeschoven stellingen. iormaltatura 0Ï FINSCHE LEGERBERICHT: Winterhanden over den Finsch-Russischen oorlog. Beparel Uw temden «SUL D A G 17 FEBRUARI ÏR4Ö Bij Kuhmo Russische detachementen omsingeld. ^cfie mef succes voortgezet" pelden de Russen. «et Finsche legerbericht van Vrijdag luidt: Te land: Op de Landengte van Karelië duren u aanvallen van den vijand voort, vooral tus- Sien Hatjaladenhari en de Vuoksi, alsmede aan Taipale rivier. Ten oosten van de Summa en n twee punten op de Landengte tusschen Muo- teiarvl en de Vuoksi is de vijand er in geslaagd in vooruitgeschoven stellingen van de Pinnen Soor te dringen. Elders werden de aanvallen af slagen Ten noordoosten van het Ladogameer Sten de aanvallen voortgezet, zoowel op de Sanden in het meer als langs de kust. De Fin- 5* troepen hebben zich hier meester gemaakt van een steunpunt van den vijand. De verliezen L de Russen zijn aanzienlijk. Bii Kuhmo zijn verscheidene Russische deta chementen omsingeld. Verder valt niet bijzonders de Tucht: De Finsche jachtvliegtuigen heb ben met succes een aantal gevechten geleverd met Russische vliegtuigen, terwijl andere toe- ctellen concentraties van den vijand in stations en op spoorwegen achter het front hebben ge bombardeerd, waardoor branden zijn ontstaan. Wat de actie van de Sovjet Russische luchtmacht betreft deze was krachtiger boven de Landengte van Karelië. Meer dan vijfhonderd Russische toestellen werden geteld. Behalve troepenconcen traties werd Wilmanstrand, Kexholm en Wiborg ~J—J en in het achterland Rihimaki. Volgens gecontroleerde berichten zijn acht Sovjet Russische vliegtuigen omlaag geschoten, terwijl vermoedelijk twee andere eveneens neer geschoten zijn. Verder werd bevestigd, dat op 14 Februari nog een Russisch toestel omlaag is geschoten. Het wrak is gevonden. Het militaire district Leningrad deelt mede: Op 16 Februari hebben de Sovjettroepen hun actie op de Karelische Landengte met succes voortgezet. De vijand trachtte tegenaanvallen te ondernemen, doch werd in alle sectoren van het front met groote verliezen teruggeslagen. De Russische troepen hebben de stations Lejpasulo en Kamara bezet. Gedurende den 16den Fe bruari hebbende Sovjettroepen 22 vijandelijke versterkingen, waaronder twee kanonkazemat ten, bezet. In de versterkingen, welke gedurende de zeven dagen van het Russische offensief ge nomen werden, verloor de vijand 420 machine geweren en 170 kanonnen. In andere sectoren bedrijvigheid van verken ners en op enkele plaatsen botsingen tusschen in- fanterie-afdeelingen. De Sovjet-luchtmacht heeft geslaagde aanvallen op vijandelijke troe pen en militaire objecten gedaan. Bij luchtge vechten zijn vijf vijandelijke vliegtuige neer geschoten". Nieuwe Russische wapens. De speciale correspondent van Stefani aan het Finsche front meldt dat tijdens de laatste ge- vedhten de Finnen verscheidene wapens buit- emaakt hebben, die voor de eerste maal door de Russen zijn gebruikt. Onder deze wapens be vindt zich een stuk veldgeschut, dat ook als Iuchtafweerkanon gebruikt kan worden. Voorts een op ski's gemonteerde zware mitrailleur. Dit laatste wapen is weinig doeltreffend gebleken, aangezien de loop gemakkelijk vol sneeuw raakt. ■I^F Wintervoeten. Winteroorea- IUROL tegen jeuk en zwelling Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Mei.) TWEE DEENSCHE SCHEPEN VOOR DE ENGELSCHE KUST GETORPEDEERD. 22 opvarenden vermist. OOK EEN ENGELSCH SCHIP IN DEN GROND GEBOORD. In een haven aan de noordoostkust van Engeland zijn 39 overlevenden aangekomen van de Donderdagavond voor de Schotsche kust getorpedeerde en gezonken Deensche s.s. Rhóne (1064 ton) en Sleipnir (1066 ton). Er worden 22 man vermist. De „Rhone" had een bemanning van 40 koppen 'en twintig passagiers aan boord. Op de „Sleipnir" bevonden zich 30 a 40 personen, waaronder eenige passagiers. De Deensche consul te Edinburgh heeft tegenover den United Press correspondent verklaard: „Beide schepen waren met het Malthezerkruis gemerkt, zooals met de Duitsche regeering in het begin van den oorlog was overeengekomen. Dit merkteeken geeft aan dat het schip slechts melkproducten ver voert en dus niet tot zinken zal worden gebracht." Dit is voor het eerst dat schepen met dit merk teeken getorpedeerd werden. De „Langleeford' getorpedeerd. Uit Londen: Na 56 uur in een open boot te heb ben rondgezwalkt zijn 15 overlevenden van het Britsche s.s. „Langleeford", groot 4622 ton, Vrijdag avond in Ierland in uitgeputten toestand aan land gekomen. De „Langleeford", die van Boston op weg was haar Engeland, is door den vijand Woensdag morgen tot zinken gebracht. Een man overleed in de reddingboot. Een tweede boot met den kapitein en de overige leden der bemanning wordt vermist. Vijftien man van de „Martin Goldschmidt" omgekomen. De reederij van het tot zinken gebrachte Deen sche s.s. „Martin Goldschmidt" deelt heden mede dat vijf leden der bemanning door een Noorsch schip zijn gered. Vijftien man, waaronder de kapi tein en alle officieren, zijn om het leven gekomen. Vermiste schepen. De tankboot uit Newcastle „Creofield" (838 ton) zou, zoo wordt aan United Press gemeld reeds 14 dagen over tijd zijn. Men veronderstelt dat men het schip als verloren moet beschouwen. Bovendien wordt verondersteld dat het schip in de Noordzee gezonken zou zijn. Met de „Gretafield" is dit het tweede schip uit Newcastle dat deze week verloren is gegaan. Het Noorsch schip „Bisp" dat in. Haugesundj thuis behoort, is sedert 20 Januari over tijd. Men beschouwt ook dit vaartuig als verloren. De gezagvoerder was een van de zoons van den eigenaar Kdilhaug, een jongere zoon van Kdilhaug was tweede stuurman. In den vorigen Europeeschn oorlog heeft Kdilhgug een dochter verloren, toen een van zijn schepen onderging. Men vreest dat 14 zeelieden met het schip ten onder gegaan zijn. Dr. Scholls VEERENDE STEUNZOLEN INDIVIDUEEL TOEGEPAST GEVEN ELKENVOET DE JUISTE STEUN DESKUNDIG ADVIES VOETONDERZOEK Dagelijks van 10-12 en van 2-8 u. Speciaalzaak KRUISWEG 42 vlak bü het station (Adv. Ingez. Med.) Noorsche regeering protesteert. Tot driemaal toe te Berlijn protesten ingediend. Officieel wordt uit Oslo medegedeeld, dat Noorwegen onlangs tot drie keer toe te Berlijn heeft geprotesteerd tegen het tot zinken bren gen van Noorsche schepen. De regeering be houdt zich het recht voor schadeloosstelling te eischen voor de verliezen van levens en eigen dommen. Het eerste protest, zoo meldt het Noorsche Telegraaf-agentschap, dat op 8 Februari door de Deensche legatie te Berlijn is overhandigd, had betrekking op het tot zinken brengen door Duitsche vliegtuigen van het s.s. „Tempo", waar bij de reddingbooten, waarin de bemanning had plaats genomen, werden beschoten. Het gezant schap heeft het Duitsche ministerie van buiten- landsche zaken verzocht een onderzoek in te stellen en de noodige stappen te nemen tegen degenen, die voor deze schendingen van het internationale recht verantwoordelijk zijn. Op 12 dezer protesteerde de legatie tegen het tot zinken brengen door een Duitsche duik boot van het s.s. „Songa", waarbij de beman ning in open booten midden op den Atlan- tischen Oceaan aan haar lot werd overgelaten, zoodat zij het vijf dagen, zwaar te verduren had, alvorens zij in veiligheid was. Dit be- teekent een schending van het Londensche protocol van 6 November 1936. De legatie heeft het ministerie verzocht de noodige stappen te nemen tegen den duikbootcommandant. Tenslotte heeft het gezantschap op 13 dezer geprotesteerd tegen het tot zinken brengen van de „Enid", terwijl dit schip zocht naar over levenden van een Britsch schip en wel zonder voorafgaande waarschuwing. Ook was het in strijd met het internationale recht dat de Duitsche duikboot het schip beschoot, terwijl de reddingboot met de bemanning in het schoot- veld was. De legatie heeft om een verklaring van den duikbootcommandant verzocht. In alle drie de gevallen heeft de Noorsche regeering zich het recht voorbehouden, schade vergoeding te eischen. Actie der Noorsche zeelieden. Voorts meldt het Noorsche Telegraaf agent schap dat de bonden van Noorsche zeelieden een gemeenschappelijke resolutie overhandigd heb- (Adv. Ingez. Med.) Sovjet-overmacht moet tenslotte den doorslag geven. Waardeering voor de dapper heid der Finnen. De Völkischer Beobachter" wijdt een artikel aan het Finsch-Sovjet Russische conflict. Het blad zegt, dat de wereld eerst bij de bekende numerieke meerderheid der Russische troepen ge heel andere successen in het begin had verwacht dan in werkelijkheid op het kleine Finsche leger werden bevochten en dat dat aanleiding heeft ge-, geven tot twijfel over de kracht van het Russische leger. Deze twijfel is volgens de „Völkischer Beobach ter" in de niet Finland sympathiseerende pers ge stegen tot wilde overwinningsberichten Het doel van die tendentieuze overdrijvingen, aldus het blad, is duidelijk. Daar de feitelijke hulp der wes telijke mogendheden aan Finland is uitgebleven en evenzoo moest uitblijven als voor het opgeruide en met beloften gepaaide Polen moet aan de neutrale Noordsche staten een gemakkelijk en zeker succes ben aan den Noorschen minister van buiten - landsche zaken, Koht, waarin wordt gedreigd de leden van de bonden te verzoeken te weigeren te varen op schepen, welke lading brengen naar „dat land dat tot trotseh doel stelt „weerlooze zeelieden te dooden". De bonden protestéeren met kracht tegen den huidigen vorm van oor logvoering ter zee, waarbij wordt gewezen op een aantal Noorsche schepen, dat door Duit sche duikbooten tot zinken is gebracht. Minister Stanley bij het Engelsche expeditieleger. Hitler zal niet alles op één kaart zetten." De Britsche minister van Oorlog, Oliver Stan ley, heeft Vrijdag wederom een inspectietocht gemaakt langs de vooruitgeschoven posten van het Britsche expeditieleger. Op de vraag van een oorlogscorrespondent over de waarschijnlijkheid, van een Duitsche aanval aan het Westelijk front, antwoordde Stanley: „De beslissing berust bij één man. Ik denk dat Hitler niet verlangt, een uiterste beslissing te forceeren en alles op één kaart te zetten. Doch uw meening is zoo goed als de mijne. De minister verklaarde niet den minsten twijfel te koesteren omtrent het resultaat van den strijd, doch hij voegde er aan toe: ,Het is beslist onzinnig te meenen dat de Dultschers onder zullen gaan, zon der van hun oorlogsmachine, die zij gedurende vier jaar in gereedheid hebben gebracht, ten volle gebruik te hebben gemaakt". REM. GER. KERK. In den dienst in de Rem. Ger. Kerk te Haarlem zal, in afwijking van het in onze Predikbeurtenlijst vermelde, Zondag v.m. 10.30 uur optreden prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. tegen de Sovjet Unie worden voorgespiegeld. Men wil hen nopen voor de bedoelingen van Engeland hun huid op de markt te brengen en het strijd- tooneel, dat een voor de westelijke mogendheden even onverwachte als ongewenschte beperking heeft gekregen ook uit te breiden tot het Scandi navische gebied. De werkelijk neutrale en nuchtere toeschouwer, aldus de „Völkischer Beobachter", kan echter slechts met schrik een dergelijke miskenning van. de feitelijke militaire verhoudingen vaststellen. Het blad spreekt over de numerieke krachtsver houding tusschen Rusland en Finland en op de afhankelijkheid van Finland op het gebied der wapenindustrie van het buitenland en komt daar bij tot de conclusie dat ondanks de prestaties en dapperheid van de Finsche soldaten het voor de kenners der wederzijdsche krachtsverhoudingen geen twijfel kan laten hoe de strijd zal afloopen, daar niet de sterkte van de Mannerheimlinie, niet de z.g. gebrekkige organisatie, leiding en uitrusting der Sovjet troepen Finland tot nu toe hebben ge red, doch in de eerste plaats de Finsche winter, die het aan de Sovjet Russische legerleiding on mogelijk heeft gemaakt haar verpletterend over wicht te laten gelden. Indien iets er voor spreekt dat de Sovjet Unie geloofd heeft haar eischen aan Finland zonder de wapenen te kunnen doorzetten, dan is het wel het feit dat zij den kostbaren tijd voor den inval van den winter heeft laten verstrijken met onderhan delingen. Intusschen is evenwel reeds de Russische druk op de Landengte van Karelië steeds meer toege nomen, zoo vervolgt de „Völkischer Beobachter". De Finsche legerberichten zijn niet meer vrij van zorg. De bede om hulp wordt dringender. Wat evenwel, aldus vraagt het blad zich af, wanneer de koude afneemt, de sneeuwstormen ophouden, de wegtoestanden aan de gemotoriseerde Russische eenheden bewegingsvrijheid geven en het Fin sche luchtruim zich volledig opent voor het Rus sische luchtwapen. Dan is Finland met eenige duizenden vrijwilli gers, eenige vliegtuigen en kanonnen niet meer ge diend. Dan zal het voor iedere werkelijke hulp te laat zijn. Wederom zal misschien een staat te gronde gaan, welke zijn politieke besluiten heeft opgebouwd op de beloften der Westersche mogendheden. Men kan slechts wenschen, aldus besluit het blad, dat alle neutrale staten de optimistische be oordeeling van den oorlogstoestand in Finland over de anti-Russische pers zullen erkennen voor wat hij is, nl. een weloverdachte zet in het poli tieke schaakspel van Engeland. Indien zfj zich in plaats van door nuchter mili tair inzicht laten leiden door gevoelens en zich tot schaakfiguren laten maken in het valsche spel van Engeland, dan zouden zij maar al te gemakkelijk met hun eigen bestaan spelen. In luben van 60. 40 en 25 cl en doezen van 20 efc (Adv. Ingez. Med.) zondag 11 februari. Onze rivieren kruien niet alleen maar ze drei gen bovendien alsof ze groote mogendheden wa ren. Zij bedreigen schepen en huizen en kaden en het blijft daar niet bij. Op veel plaatsen wordt het dreigement ten uitvoer gebracht. En dat met donderend geweld, hetgeen ook aan die groote mogendheden herinnert. Ergens in Wageningen beukt de rivier met zijn ijsmassaas een zwemin richting in elkaar, die men in de kwakkel jaren altijd in de haven had gesleept en ditmaal uit zuinigheid buiten had laten liggen. Dat lijkt nu iets mals en nutteloos: zoo'n open zwembad. Maar eens zal er weer een lente komen, gevolgd door een zomer, wellicht voorzien van hondsdagen. Vol gens sommige weerprofeten volgt op een strengen winter altijd een heete zomer. Dan zullen we weer klagen over de hitte Ondernemende Hollanders rijden naar Waal en Lek en aanschouwen het machtige schouwspel der ijzige grootmachten. En zij komen verkleumd weer thuis, sommigen misschien met wat spijt over hun keuze als zij 's avonds vernemen, dat onze knapste biljarters de Belgen, nog wel aan gevoerd door den wereldkampioen Gabriëls zélf, met 15—9 hebben geslagen. Daar had men hee- lemaal niet op gerekend en Gabriëls, die verlo ren heeft van Van Vliet en gelijk gespeeld met Sweeriiig, moet er zelf verbaasd van gestaan heb ben Er zal iets gehaperd hebben in zijn concen tratie, want als de man in vorm is en zijn ca ramboles bijeen tikt krijg je den indruk of er eigenlijk alleen een eind aan een serie kan ko men doordat het hem verveelt, of omdat-ie wel eens wil zitten, of omdat hij zijn tegenstander ook wat gunt. De voetballers doen vandaag een poging om ook eindelijk weer eens te spelen. Het is een beschei den opzet, beperkt tot de Zuidelijke eerste klas. Maar dat blijkt nog een veel te hooge greep te u J" er gaat één wedstrijd door: in ïïpnd* Zuidelijker kan het tdian ook niet. Hoe worden? COmpetities ooit noS uitgespeeld J^deG we maar weer schaats, maar het ijs fy wi bevroren sneeuwbobbels en veel aardigheid er niet aan. Ik geeft het ook maar spoedig op aan den wandel, hetgeen toch tenslotte £Z?nder en opwekkender bezigheid, is dan in !j ro°kerig zaaltje te zitten staren naar de se- Jf ée helden-van-de-queue. Die bovendien S, SfJS008 ver uitsteken boven die eene reeks ö'a iwT? Punten op klein biljart, sans cadre, snfliL Persoonlijk heldenfeit in een mijner JHarzarne koffiehuis-partijtjes herinner. maandag 12 februari. be?n+TSn!n duiden op een bewogen week. Dat «smt met de Burgerdijk, die getorpedeerd blijkt EEN TERUGBLIK te wezen door een Duitsche duikboot ofschoon eerst was geseind diat-Ie een aanvaring had ge had. Een schip geladen met regeerrngsgraan, ko mend uit de neutrale V. S. en gaande naar ons eigen Rotterdamdat ziet er heel vreemd uit. Er zijn ook geen goede berichten uit Finland, waar de Russen nu al sinds den eersten daig dezer maand al hun aanvalskracht op de Mannerheim Linie toepassen en blijkbaar weer zeer slordig met Russen omspringen. Hoeveel er sneuvelen doet weinig ter zake, naar het schijnt. De vloed golven-methode wordt toegepast om er de Fin nen tenslotte onder te beidelven. Dat kan een heerscher over 180 millioen menschen zich tegen over een volkje van 3Va millioen, dat hij verplet teren wil, veroorloven. Vooral omdat de massa im mers zooveel belangrijker heet te zijn dan de in- dividueele mensch. Wat is die nou? Het is er maar één. En wat zijn nou 3'/a millioen tegenover 180 millioen? Net zoowat twee procent! „Waar haalt zoo'n minderheidje", moet de Russische aanbid der van den Afgod der Statistiek wel denken, „de getalvergeten brutaliteit vandaan o»n zich tegen ons te willen verzetten en zijn vrijheid te willen bewaren? Haha! Wat doen minderheidjes in deze wereld met vrijheden? Zijn wij, geweldige massaas, soms vrij? Nou dan!" Dit is nu, zoo gezegd, een proeve van „ideologie". Niet te verwarren met dat veelgehoonde en ouderwetsche begrip: „ideaal". In Nederland worden we vandaag onthaald op nieuwe belastingen. De benzine stijgt tot I8V2 cent per liter, de accijnzen op suiker en koffie worden verhoogd en de successie-belasting klimt met vijftien opcenten. Toch leven we nog geluk kig, zoolang het den velen beschermers der kleine neutralen zal behagen ons voldoende voedsel en wat handel te gunnen. Aangezien ze beurtelings boos op ons zijn, zou dat erg mooi wezen. Het blijkt hoeveel meer achting en ontzag er daarentegen voor gróóte neutralen bestaat. En kan ons dat verbazen? Met een beetje inzicht in den Afgod des Getals.neen! Er zijn 120 mil lioen Amerikanen en 45 millioen Italianen tegen nog geen 9 millioen Nederlanders. Dus worden hun schepen niet aangehouden, laat staan getor pedeerd. Dat is nou wat je noemt het interna tionale recht van tegenwoordig gegrondvest op de verheven basis der vermenigvuldiging. Ook geen ideaal, maar wel een onderdeel van een exacte wetenschap. Wat onze nieuwste belastingen betreft vrees ik dat vele autobeaitters, om hun suiker en hun kof fie en de rest te kunnen betalen, van hun auto'* en daarmee tevens van de benzinebeiasting zul len afzien. Dewelke vrees gegrondvest is op die bekende uitlating van minister Oud, een jaar of vier geleden, dat toen al de belaating-gTens be reikt was. En in 1939 had vijfennegentig procent van de Nederiandsche aangeslagenen in de in komstenbelasting een inkomen van minder dan 5000 per jaar..... Wast u datg Ons .volk leeft royaler dan andere volken, maar niet meer dan vijf op de honderd gezinnen hebben meer dan 5000 inkomen! Japan laat vandaag weten, dat het bereid is een niet-aanvalsverdrag met ons te sluiten. Zeker ge schrokken van die drie slagkruisers. Maar wij sluiten niet van die verdragen. Toch is dit de eenige vriendelijke mededeeling, die we vandaag uit het buitenland krijgen. DINSDAG 13 FEBRUARI. Het vriest in den vroegen morgen 24 graden C. onder nul op het vliegveld Eelde bij Groningen en 23 graden dito op het vliegveld Twente. Dit zijn de laagste temperaturen, ooit in ons land gere gistreerd en deze records zullen wel langer stand houden dan die van Rie Mastenbroek en Sietske Pasveer en Keesje de Ruyter en de andere be roemde kinderen in ons midden. Fijn toch hè? die records. Wat er ook gebeuren moge, de re cords worden behaald. Is het niet in nat water, dan op gestold. En je hebt er zooveel aan Ja, wat heb je er eigenlijk aan? Wie vraagt nou zooiets! Zonder aarzeling hebben de Duitschers nu Est- landsche en Noorsche schepen getorpedeerd en het verhaal van de vernietiging van de Burger- dijk brengt dit land in beroering. Mij eigenlijk ook. Ik vergeet even dat ik maar één van negen millioen ben en dat die 25-jarige duikbootcom mandant er één van tachtig millioen is. Daarom kon-ie zeggen, „even voor zich uitstarend" denk aan zijn leeftijd „Es tut mir Leid dass ich Sie versenken muss". Een historisch woord Hij moet zich als een Horatio Nelson bij Trafalgar gevoeld hebben. Ik weet niet hoe het komt, maar deze week stemt mij een beetje bitter en zelfs dat verhaal van het meisje wier ouders f 13000 schadever goeding van een chirurg geëischt hebben, omdat ie bij een keeloperatie twee van haar voortandjes afbrak, brengt geen voldoende opluchting. Toch is het wel komiek: zoo'n proces in dezen tijd. Het grootste deel van de vordering is n.l. bestemd ter vergoeding van verlies van uiterlijk schoon. Want haar onderlipje is blijvend een beetje terugge trokken. Maar mr. Folkers (voor den chirurg) heeft gezegd dat veel meisjes teruggetrokken on derlipjes hebben en dat haar uiterlijk schoon daar niet door geschaad wordt. En als ik de president was, zou ik daar getuigen voor oproepen. In elk geval geloof ik dat een pruillip veel erger is. Maar belangrijk is de zaak niet als men bedenkt (zie alleen maar de film) hoe veel uiterlijk schoon er al in de wereld is en hoe weinig innerlijk (zie de rubriek Buitenland). WOENSDAG 14 FEBRUARI. Weer een record. De winter van 1890 is nu defi nitief geklopt. Ik heb hem niet beleefd (al scheel de het, onder ons gezegd, maar heel weinig) maar het spijt mij voor de grootvaders. Het moet toch al geen grapje zijn, opa te wezen en wat blijft er van over als zijn sterkste verhalen zoomaar getorpedeerd worden? Overigens gaan wij na tuurlijk allemaal prat op onzen winter en loopen met hooge borst rond. Dat hebben wij 'm dan toch maar geleverd! Niet waar? Nu, dan doen we toch maar alsof. Er zijn weer neutral? schepen vernietigd. De I berichten uit Finland worden nog onrustwekken- der. Een troep kleermakers schijnt den Nederland- schen Staat bestolen te hebben door te weinig watten in de uniformen te stoppen en de rest voor eigen profijt te verkoopen, hetgeen pas ontdekt is toen gezegde rest opnieuw aan den Staat te koop werd aangeboden. Een smerig zaakje, vooral in dezen tijd. En overigens weer een bewijs, dat de controle op de militaire uitgaven vatbaar is voor ingrijpende moderniseering. Lloyds vraagt een premie van 63 pCt. voor ver zekeringen tegen het losbarsten van den vrede vóór 31 Juli. Dit toont dat Lloyds niet zonder achterdocht jegens de voornemens van de vre desengel is. Ik heb haar in geen jaren zoo hoog genoteerd gezien. 's Avonds hoor ik mevrouw Rahel Mengelberg harp spelen bij de H.O.V. en de gratie van haar spel sluit zich aan bij die van Ravel's muziek. Waarna Verhey de Vierde van Brahms met zulk een intensiteit en geestdrift vertolkt dat ik alle bommen, granaten, torpedo's, belastingen, stelende kleermakers en zelfs de Massa en het Getal voor een wijle vergeet en een ganscii andere wereld beleef. Maar er zijn niet veel menschen in. De meesten zijn thuisgebleven. DONDERDAG 15 FEBRUARI. De Engelschen mogen niu als vrijwilligers in Finschen krijgsdienst treden, maar als deze volontairs eerst nog afgericht moeten worden zal er niet veel krijgsdienst meer in Finland te verrichten zijn. Want de Mannerheim Linie wordt nu letterlijk bebeukt en sommige stellin gen in het voorterrein zijn al ontruimd. De vraag rijst of de Engelschen eigenlijk geregelde troepen willen sturen. Maar hoe? E11 zouden zelfs die dan nog op tijd komen? De Finnen snakken naar de sneeuwstormen de tanks van hun eenigen militairen bondge noot: Z.M. Koning Winter, die hen zeer zeker naar zijn beste vermogen bijstaat. Bij ons heeft hij weer eens wat dooi bevolen en niemand gelooft meer dat die blijvend zal zijn. Maar dat winter-record hebben we nou toch al en de meesten geven niet meer om schaatsenrijden. Ook denkt een aantal van ons aan de menschen die door gebrek aan brand stof, kleeding en dekking kou lijden. Was het maar uit met al dat gevries! De Engelsche berichten dat ze twee Duitsche duikbooten hebben vernietigd, maar de Duit schers hebben pas gemeld dat zij een mooien dag hebben gehad: 58.000 ton aan scheepsruim te naar den bodem, vijandelijke en neutrale tonnen bij elkaar, en nou is de vraag tenslotte of twee gezonken duikbooten opwegen tegen 58000 koop vaardij tonnen en vice-versa en je moet wel een soort neutrale evenknie van meneer Churchill of meneer Raeder zijn om dat te kunnen berekenen. Ik kan het niet. Ik weet ook bij geen benadering te zeggen hoeveel koopvaardijschepen en duik booten er sinds het begin van den oorlog tot zinken zijn gebracht. Maar het moet een ver vaarlijk aantal wezen en vooral de bodem van de Noordzee moet er uitzien als een schepen kerkhof, vanwege al de triomfen van de mo derne techniek. Goed dat daar geen menschen wonen. Niet alleen omdat ze op den duur om hoog zouden gaan schieten met de een of andere bizondere triomf van hun techniek, maar ook omdat ze vast zouden gaan denken dat wij en de Belgen, de Noren, de Denen, de Zweden en de andere kleine neutralen in den oorlog be trokken waren: dat iemand ons had aangevallen. Nou.en dat is niet zoo. Hm. Ik zeg: dat is niet zoo. Op getalsgebied presteeren we vandaag wat. Amsterdam heeft namelijk de 800.000 inwoners bereikt. Het is nog maar één tiende van Londen maar zoowat net zooveel als Birmingham of Li verpool en voor ons doen een heeleboel. Meer weet ik er heusch niet van te zeggen, behalve dat ik geloof dat de Amsterdammers meer plezier zouden hebben als er maar half zooveel waren. En ook meer lucht, meer ruimte, meer plantsoe nen en zeker minder steenmassaas om zich heen. Maar zulke opmerkingen komen eigenlijk niet te pas, want ze klinken anti-Getal. vrddag 16 februari. De in spanning verbeide Sumner Welles vaart naar Europa op een mailboot en zijn President vaart in de Golf van Mexico op een kruiser. Nie mand in Amerika weet wat Roosevelt aan boord van die Tuscaloosa voornemens is. Hij heeft zelf gezegd dat hij 10 a 14 dagen vacantie zou nemen, maar dit gelooft de Amerikaansche pers blijkbaar niet. Dat vind ik onbeleefd. Bovendien vraag ik mij af wat hij eigenlijk anders zou doen. Plotse ling met dien éénen kruiser naar Europa varen om een eind aan den oorlog te maken? Neen, dat lijkt niet waarschijnlijk. Of er graanschepen van kleine neutralen mee convoyeeren? Ook niet erg aannemelijk. Ik voor mij geloof dat hij in een dekstoel ligt, een humoristisch boek van Stephen Leacock of misschien wel een of ander jongens boek leest en vacantie houdt. Met Goering is dit niet het geval. In Europa houden helaas geen staatslieden vacantie. HU heeft een sombere rede over een jarenlangen oor log, voedselbeperkingen en de economische on verslaanbaarheid van Duitschland afgestoken en is begonnen met prijsverhooglngen aan te kondigen. Geen kleine neutraal zegt hem dat na „onze economische onverslaanbaarheid." Maar het klonk niet opgewekt. De Finnen hebben nu Summa moeten prijsge ven en zich teruggetrokken in de nieuwe stellingen die zij daarachter in gereedheid gebracht hadden. Dat heeft voor ieder, die den tijd van den wêreld- oorlog beleefd heeft, een onmiskenbaren klank. Wamt in die termen placht men toen altijd zijn nederlagen mee te deelen. De Finnen erkennen de hunne overigens zelf wel. Maar tezelfdertijd deelt Stockholm officieel mede, dat het een verzoek vam Finland om militaire hulp te verleenen heeft af gewezen. Zweden handhaaft zijn neutraliteit. En dezen morgen heeft de Völkische Beobachter juist een waarschuwing tot de neutralen gericht, om niet te veel in den Finschen koers te gaan.... Welk een week. R» Rj

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5