Radio van de Centrale is en blijft het ideale Middelen laten Schatkist niet in den steek Militairen kregen hun rantsoen niet. pe bloemententoonstelling trekt groote belangstelling. Filmvertooning viel In den smaak. n. tentoonstelling van bolbloemen in liet ■V crJebouw „Centrum" mag zich tot nu toe V zeer bevredigend bezoek verheugen. Alle in 70nder uitzondering waren vol jjezoelcers ^ewondenn^ teèÏÏ2iiiee is" bijeengebracht. Op de galerijen ^ïSneen zich de bezoekers teneinde te kunnen verdring het. fraaie overzicht op de tentoon- fifne De aanblik is vanaf dit hooge punt dan Si u-erkelijk verrassend, o, Pds Vrijdag was de 500ste betalende bezoeker een bemoedigend begin, vooral wan- men daarbij de weersomstandigheden in neer rkin<r neemt. Gisteren wei-den reeds ver- ^Sene vakgenooten opgemerkt, die vol be- «tPilina en met critisch oog de vele variëtei- Mendeltulpen bestudeerden. Van de tuin- a-consulenten. die Donderdagmiddag in ver- k 3 met een vergadering niet bij de openings- X ticheld tegenwoordig konden zijn, bracht ^jdSniddag ir. v. d. Helm een bezoek aan de werd in de bovenzaal voor de V!pkers"van de tentoonstelling een filmvoor- tme gegeven. Reeds vooa- het aanvanigsuur de ruime zaal tot de laatste plaats bezet. VWadait de voorzitter, de heer R. W. A. Muijen n kort woord ter verwelkoming van de talrijke SSSellenden had gesproken projecteerde de J~7. WK de Multi-film „Van bol tot bloem" en STeeluidsfilm „Het Wonder der Bloemen". Deze „fJUend geslaagde rolprenten werden met zeer ^otp .belangstelling gevolgd. Deze filmavond ÏÏT voor het comité een mooi succes. Het slui- Jinesuur van de tentoonstelling was in verband InTde lengte van de films van 10 uur op 11 !nir bepaald, zoodat de bezoekers na afloop van vooretelling nog in de gelegenheid waren een rnndeang over de expositie te maken. Tiidens de filmvertooning zorgde de Bever- wiiksche Radiocentrale voor een passende mu zikale omlijsting. Zij verzorgt eveneens geheel belangloos de muzikale opluistering van de ten- ^Ook^Zaterdag en Zondag worden des middags des avonds filmvoorstellingen gegeven. Oo deze beide dagen wordt een druk bezoek aan de tentoonstelling verwacht, wanneer althans het weer maar wil 'meewerken. Jaarvergadering Comité „Katholiek Beverwijk". Katholiek Beverwijk" hield in het gebouw der KB.A. haar jaarvergadering, waarin de gees telijke adviseur, kapelaan R. van Ginkel een in leiding heeft gehouden over de organisatie van jeugdige personen. Spr. noemde dit een probleem, waaivan de oplossing zeer moeilijk is. Jeugdige personen tusschen 14 en 23-jarigen leeftijd hebben geen besef van wat de organisatie Is. Het is volgens spr. zaak om die jeuigd dit be sef bij te brengen door t geven van aanwijzingen. Vooral de ouders moeten de kinderen de nood- Baak van organisatie bijbrengen, door te wijzen op de resultaten, die langs'den weg der orga nisatie worden verkregen. Spr. vond het noodig om den meisjes voor het huwelijk de overtuiging bij te brengen, dat de echtgenoote naast de huwelijksplichten ook ge- pwenschapsplichten heeft te vervullen. Voor den man noemde spa*, het een sociale plicht lid te zijn van een organisatie. Nadat de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester waren goedgekeurd, deelde de voor zitter, de heer W. de Groot mede, dat binnen kort in samenwerking met de Vereeniging tot bescherming van meisjes en den R.K. Vrouwen bond de film „Vuurbaken" zal worden vertoond. Spr. gaf voorts een overzicht van wat het comité binnenkort ter hand zal nemen, o.a. de stichting van een R.K. Pensionbureau en de vor ming van een commissie tot het organiseeren van kunst- en ontspanningsavonden. Tenslotte besprak de heer W. de Groot nog de verpreiding van de Encycliek „Summa Pon- tificatis". S Stations 50 cent per week (Adv. Ingez. Med.) Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. ZONDAG: Lijn I. 8.55 Hilversum I. Lijn II. 8.30 Hilversum II. Lijn III. 8.50 Keulen: 1.20 Brussel Ned 2.20 Brussel Fr.; 2.35 Brussel Ned.; 3.20 Brussel Fr.; 5.20 Brussel Ned.; 6.20 Keulen; 7.55 Diversen; 8.20 Brus sel Fr. pl.m. 8.50 Keulen; pl.m. 10.20 Parijs of diversen; pl.m. 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.30 Brussel Ned.; 9.20 Brussel Fr.; 9.40 Brussel Ned.; pl.m. 11.05 Nationaal programma; v.20 Londen Reg.; 6.50 Nationaal programma; pl.m 11.00 Brussel Fr.; 11.20 Parijs. I4jn V. 8.30 Brussel Ned.; 9.20 Brussel Fr.; 10.50 Parijs; 11.05 Nationaal programma; 1.20 Brussel Ned.; 2.20 Brussel Fr.; 2.35 Nationaal programma; 4.20 Londen Reg.; 4.50 Nationaal programma; 5.20 Londen Reg.; 6.50 Nationaal programma; 8.10 Diver sen; 8.35 Parijs; 10.55 Keulen. MAANDAG: Lijn I. 8.00 Hilversum I. Lijn II. 8.00 Hilversum II. Lijn III. 8.00 Keulen; 10.20 Parijs; 12.05 Diversen 12.20 Brussel Ned.: 2.20 Keulen; 3.20 Parijs; 3.25 Deutschlandsender of diversen; 4.00 Radio P. T. T. Nord of diversen; 4.2(T Keulen; 6.20 Parijs; 6.50 Brussel Ned.; 7.05 Brussel Fr.; 7.20 Brussel Ned.; 7.50 Keulen; 8.35 Parijs; 11.20 Keulen. Lijn IV. 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 10.35 w! I'1 Reg-' 5,20 Pariis! 6.20 Nationaal program- filiï t bonden Reg.; 7.05 Nationaal programma. Londen Reg.; 10.20 Nationaal programma. Lyn V. 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 11.05 j-onden Reg.; 12.20 Brussel Ned.; 1.50 Nationaal Programma; 2.35 Londen Reg.; 4.20 Keulen: 6.20 düü D Reg': Nationaal programma; 8.20 Lon- iMA t 10,00 Rodio P. T. T. Nord of diversen; 10.20 Londen Reg. DE CONFERENTIES VOOR NIET-KAIIOLIEKEN. „STILLE OMGANG". Zooals wij reeds berichtten zullen in de Katho- In hel R.K vereenigingsgebouw hield het genoot- lieke kerk aan de Breestraat op de Woensda- schap van den „Stillen Omgang" de jaarvergadering ,n 21 en 28 Februari en 6 en 13 Maart, telkens onder leiding van den heer W. Meijer. Bij de opening j De tweede uitvoering van Kennemerland. De Rederijkerskamer „Kennemerland" geeft op Woensdag 21 Februari haar tweede tooneel- uitvoering in dit seizoen in het Kennemer Theater. Zooals wij reeds berichtten kon „Kennemer land" door allerlei omstandigheden geen gevolg geven aan haar voornemen, om „De Tante van Charley" voor het voetlicht te brengen. Opgevoerd-wordt „Polly Perkins" een spel van list en liefde, vrij naar Douglas Murray, door Gerard Nielen. In dit stuk treden de dames M. Hofland Vellekoop, L. Nieuwenweg, Ohr. van Veen, M. Smite en A. Lindner en de heeren P. Steevens H. Azn„ B. Groeneveld en P. Fiege. De spelleiding berust ook nu weer bij den heer T. Bouwmeester uit Haarlem. Wanneer stempelen? De stempeluren voor de werkloozen. Voor de week van 19 tot en met 24 Februari zijn de stempeluren voor de georganiseerde werkloo- zen als volgt vastgesteld: Beverwijksche Bestuurdersbonid: Maandag 9 tot 9.30 uur. Overige dagen 10.tot 10.30 uur en 2.45 tot 3.uur. Plaatselijk Arbeids Secretariaat: Maandag 9. tot 9.15 uur. Overige dagen 9.45 tot 10.uur en 2.15 tot 2.30 uur. Christelijke Besturenbond: Maandag 9.tot 9.15 uur. Over. dagen 10.15 tot 10.30 uur en 3.tot 3.15 uur. R.-K. Volksbond (afd. Beverwijk): Maandag 9.tot 9.30 uur. Over. dagen 9.30 tot 10.uur en 2.45 tot 3.uur. R.-K. Volksbond (afd. Wijk aan Zee): Maandag 9.tot 9.15 uur. Over. dagen 10.tot 10.15 uur en 2.45 tot 3.uur. Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. H. Mohr en J. E. W. de Koning; J. Verburg en A. van Dijk. Bevallen: J. A. de Haanv. d. Pennen, z.; A. C. WeversJoor, 2d.; D. HoogelandHendriks, 2 id.; E. M. van Bugnuimv. d. Heuvel, z.; C. JongejansHoogewerf, d.; G. C AdmiraalCom mandeur, z.; F. C. J. v. d. HeideZweeris, z.; H. J. Houtzagerv. Veggelen, d; M. Q. Wimkel- huijzen—Hilbers, z.; S. G. Kloesde Goede, d. Overlijden: H. C. Steevens, 68 j., echtgenoot van IJ. Blokmaker, Wllhelminastraat 6; J. de Goede, 78 j-, weduwn. van A. Adema, Adrichem- straat 58. Loop der bevolking. J. Schimmel, verpleegster, naar Tilburg, Ring baan-West 290. M. Blokzijl, zonder beroep, naar Assen, Emma- straat 8. A. Barentsen, los arbeider, naar Velsen, Wij- kerstraatweg 301. J. A. A. v. d. Houten, liefdezuster, naar Maas tricht, St. Servaasklooster 14. H. Dekker en gezin, bouwarb., naar Haarlem, Pijlslaan 101. Th. Brandjes, marinier, naar Vlissingen, a. b. H.M. Wachtschip. J. A. M. Logher, zonder beroep, naar 's-Gra- venhage, Otterlostraat 7. P. Waumans, dienstbode, naar Haarlem, Bloem hofstraat 1. H. Schaap, marinier 3e kl.. naar Rotterdam, Oostplein 14. A. van Dijk, zonder beroep, naar Aalsmeer, Luwte 48. Ingekomen: A. Teunissen en gezm, filiaalhouder, van Den Haag, Breestraat 54. J. Bezembinder, fabrieksarbeider, van Steen- wijk, Breestraat 27. H. G. Burger, zonder beroep, van Wieringer- meetr, Breestraat 96. J. M. Slatman, zonider beroep, van Velsen, Po pulierenlaan 148. R. Marx, schildersknecht, van Amsterdam, Grensstraat 9. H. van der Mey, zonder beroep, van Uitgeest, Gr. Houtweg 139. Als er zieken zijn. Zondagsdienst geneesheeren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door Dr. M. A. de Ruiter, Dr. Schuit straat 44, telef. 3553. De Zondagsdienst gaat Zater dagavond 8 uur in. In de week van 1824 Februari is de apotheek Donker, Breestraat 61, telef. 3150, belast met den Zondags- en nachtdienst. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenmarkt. Prei per bos 2227 ct. Uien per kilo 2%6.20. Witlof per kilo 2429 ct. Waschpeen per kilo 47% ct, Knollen per stuk 3%10 ct. Idem 2e soort per stuk 2—3 ct. Breekpeen per kilo 2%4 ct. Bieten per kilo 2%4 ct. Gele kool 34V2 ct. Groene kool 2%3J/2 ct. Roode kool per kilo 35*4 ct. Appelen per kilo 1222 ct. Peren per kilo 914 ct. Boerekool per kilo 313 ct. Spruiten per kilo 1830 ct. Nero per kilo 1414% ct. De Daad geeft een concert. De gemengde Arbeiderszangvereeniging „De Daad", dirigent de heer P. J. Potgieser, geeft hedenavond in het Kennemer Theater een uitvoering. De volgende nummers worden gezongen: Morgenrood" van Otto de Nobel, „Stort, O Ar beiders", van F. Joh. Keja, „Du Hirte Israëls. van Bortniansky, „Ruhe sanft", van M. Blum- mer, .Avondklokken", van Bortniansky en .Sneeuw" van Isr. Olman. Na de pauze zal de revue „Metamorphose" worden opgevoerd. Medewerking verleenen 30 Hawaiian Girls. De omvang der werkloosheid. Bij den gemeentelijken dienst der Werkeloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling waren aan het einde deze week in totaal 1126 werkzoe kenden ingeschreven tegen 1100 aan het einde Ier vorige week. Daarvan waren in Beverwijk 948 (vorige week 933) en in Heemskerk 178 (vorige week 167) werkzoekend,n woonachtig. des avonds om 8.15 door dtn zeereerw. pater dr. C. Pauwels O.P.. uit het Dominicanenklooster te Zwolle vier conferenties gehouden worden over leerstukken van het Katholieke geloof. Men deelt ons daaromtrent nog het volgende mede Deze conferenties zijn in het bijzonder be- stembd voor niet-Kathholieken die tot bijwo ning daarvan bij deze worden uitgenoodigd. Deze conferenties zijn echter niet polemisch be doeld; zij willen alleen maar een uiteenzetting geven van wat de Katholieke gelooven en waarom zij dat gelooven; op de meeningen van anderen gaan zij niet in. Zij beoogen alleen maar misvattingen te voorkomen en verkeerde beoordeelingen recht te zetten. Daarom worden ook speciaal die onderwerpen behandeld, waar over door niet-Katholieken nog wel eens ge sproken wordt: de onfeilbaarheid van den Paus. de Maria-vereering, enz. De vierde en laatste conferentie zal bovendien grootendeels bestemd zijn voor het beantwoorden van vragen. In de hedendaagsche verwarring is het meer dan ooit noodig, dat de menschen elkaar zooveel mogelijk begrijpen en waardeeren. Principieele verschillen kunnen en mogen niet verdoezeld worden; maar alle onnutte redenen tot wrijving mieten zooveel mogelijk worden weggenomen. En een gebrek aan begrip voor elkanders gods dienstige overtuiging behoort toch zeker tot die onnutte redenen tot wrijving. Daarom zijn deze conferenties opgezet en op die manier hopen de organisatoren aan Run medemenschen een geestelijken dienst te bewij zen. De toegang is geheel vrij. FEESTVIERENDE ZWEMMERS. Het bestuur van de Kennemer zwemclub heeft de j aarlijksche feestavond vastgesteld op Don derdag 11 April memoreerde de voorzitter, dat het genootschap op 10 Maart a.s. zijn 25-jarig bestaan zal vieren. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeeling 300 leaen telt. Het financieel verslag, uitgebracht door den heer J. A. Kos vermeldde aan ontvangsten inclusief het saldo van het vorig jaar f 595,68, aan uitgaven 268,83. Er is een batig saldo van f 326,85. De voorzitter, W. Meijer, welke periodiek aftre dend was, werd bij acclamatie herkozen. BAKKUM CASTRICUM Hulp voor de bleekneusjes. Het bestuur van de plaatselijke afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kinder Herstel- lings- en Vacantiekolonies verzoekt ons opneming van het volgende: De afdeeling Castricum van het Centraal Genootschap heeft ook in 1939 haar werk voor de zwakke schooljeugd in onze gemeente met succes kunnen voortzetten. In Januari was nog een kind in verpleging in het Koloniehuis Ketelaar te Ellecom, eind Juni konden twee kinderen worden uitgezonden naar het Rivierhuis te De Steeg, terwijl in begin No vember twee kinderen naar Russenduin te Ber gen aan Zee werden uitgezonden. Nadat de ver pleging daar wegens de toespitsing van den in ternationalen toestand een maand moest worden onderbroken, duurde zij tot eind December voort. Vijf kinderen hebben dus weer. ten volle gepro fiteerd van den versterkenden invloed van het verblijf in de Koloiiiehuizen, in de bosschen of aan zee. Hun gezondheidstoestand is zooveel ver beterd dat mag worden aangenomen dat zij beter bestand blijken tegen ongunstige invloeden dan voordien. Welk leed kon daardoor dezen kleinen worden bespaard, welk een zorg hun ouders. Begrijpelijk dat zoovele plaa-tsgenooten dit mooie werk steunen. Het bestuur is hun er zeer erkentelijk voor en hoopt ook in 1940 op hun steun te kunnen reke- n€Alleen met aller medewerking is de afdeeling in staat de kinderen, die door de artsen voor uitzending worden aangewezen, ook daadwerke lijk te hulp te komen Nog in de maand Februari zullen weer drie kinderen worden uitgezonden naar het Kolonie- huis „Zeehuis" te Bergen aan Zee. Zij die iets meer willen weten over het werk van onze afdeeling. of zich als lid wenschen op te geven, kumien zich daartoe vervoegen bij een dei- onderstaande bestuursleden. Mevr. A. Muller—Arnold, Pernéstraat 9, pen- ningmeesteresseW. Jacobs, Bakkum merstraat 103, secretaris. Wat gevonden en verloren werd. Gevonden: Een bruin lederen damestasch met inhoud, J. Tervoort, Bakkummerstraat, Bakkum; rood wit blauwe kinderwant, blauwe kinderwan-t, bruin grijze handschoen, zake tui, regenkap en kerk boek. Politiepost Bakkum; herdershond, Politie Castricum. Verloren: Licht-blauw wollen rokje, van den Berg Stet- weg. Bakkum. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Theodora Josepha Maria, dochter van P. G. Springorum en J. S. Olden boom, Burgemeester Mooijstraat 22; Dina Mar tha Maria, dochter van F. Schut en M. A. Tromp, Alkmaarderstraatweg 4; Laurentius Adelbertus, zoon van P. Veldt en H. Schuit, Kooiweg 29: Willem, zoon van L. Vaalburg en M. van Est. Pernéstraat 29; Johannes Stephanus Gerardus Maria, zoon van A. N. Greuter en J. M. C. Swart. Staionsweg 5- Overleden: Jan Ronk, 68 j., zonder beroep, wo nende te Castricum, echtgenoot van Geertruida Wilhelmina Frederi'ka Greebe Loop der bevolking. Ingekomen: A. Wiering van Berkhout, Vinkebaan 11. D. Bakker van Amsterdam, Dorpsstraat 64. G. Jonker van Beemster, Vinkebaan 24. K. Reinders en gezin van Finsterwolde. Koningin Wilhelminalaan 24. C. Blokker, van Egmondbinnen, Duinenbosch- weg 18a B. W. Lach en echtgenoote van Alkmaar Dorpsstraat 98. G. Stolk van Hilversum. Duinenbosch 4. J. Joor van Beverwijk. Stetweg .7. Vertrokken M. J. Groenland naar Sneek, Oude Koemarkt 7 C. M. Verver naar Oudorp N.H., -Heerenwe? A 68. E. A. Albrecht naar Amsterdam, Madura- straat 21. G. A. Hermse en echtgenoote naai' Velsen, P C. Hooftlaan 28. G. Husslage en gezin naar Zaandam. J. P Laanweg 14. V. M. Zonneveld naar Haarlem, Bloemhof straat 1. HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: C. Koster, te Velsen en Petr. Len- sen. te Heemskerk. Geboren: Helena Alarda Johanna, d. v. Jac. P. Putker en Corn. G. Jansen; Agatha Hendrika Maria, d. van Joh. H. Duijn en Cath. H. Koper. DE ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN DE PION. De uitslagen van de door de schaakclub „De Pion" gespeelde onderlinge, wedstrijden waren: Groep I: Van KleefWestma Boerma 10. Sandifortv. Ravenzwaai Va. Groep II: NijsenPrins 10. Op 22 Februari a.s. zal door „De Pion" een simuitaan-séance worden gehouden in hotel Bakker. Goede opbrengst over Januari Blijkens liet overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Januari j.l. was de op brengst der directe belastingen volgens de kohieren voor den dienst 1940 in totaal f47.918.464 tegenover f39.742.166 volgens de kohieren voor den vorigen dienst tot en met ultimo Januari 1939. De raming voor het geheele jaar bedraagt voor de directe belastingen f 158.780.000. SANTPOORT Steun aan Finland. Een bedrag van 750.afgedragen. Het ligt voor de hand dat het Comité Santpoort tot steun aan Finland, gezien de sympathie welke hier te lande voor dit zwaar getroffen land bestaat, van stond af aan eenigszins optimistisch gestemd was ten opzichte van het bedrag, dat men hoopte bijeen te krijgen en de secretaris van het comité, de heer T. F. Roos, vertrouwde ons zelfs toe, dat toen „de zaak" even liep, men in het comité zeker op een f 500 rekende. Dank zij veler medeleven en samenwerking ech ter is dit bedrag nog met f 250 overschreden, waar toe de mooie collecte, gehouden op den avond zelf, die f 110 opbracht, zeker het hare bijdroeg. Ook de f30 brochureverkoop, garderobe en aandeel in de winst van de cantine vormden nog een meevaller tje. En uit het feit, dat voor de 250 beschikbare plaatsen ruim f 200 betaald werd, blijkt, dat velen meer betaald hebben dan de minimum-prijs van vijftig cent. Dat de heeren Drijver, Roos, Van Beem c.s. trotsch z;jn op dit mooie resultaat, ligt voor de hand: Santpoort kan inderdaad vele andere plaatsen tot voorbeeld gesteld worden. EMERITAAT DR. W. G. HARRENSTEIN. In verband met zijn benoeming tot leger- en vloot- predikant in algemeenen dienst heeft de classis Haarlem der Geref. kerken aan dr. W. G. Harren- stein, predikant bij de Geref. Kerk alhier, na een diensttijd van ruim 25 jaar eervol emeritaat ver leend. Dr. Harrenstein diende de kei-ken van Noord- Scharwoude, Medan, Amsterdam en sedert 1935 die van Santpoort. Hij gaat zich metterwoon te Gravenhage vestigen. Van het genoemde bedrag van f47.918.464 was op ultimo Januari j.l. binnen aan grondbelasting ruim f 272.000, aan inkomstenbelasting ruim f 32 mil- lioen, aan vermogensbelasting f 6,4 millioen, aan •erdedigingsbelasting I f3,4 millioen en aan opcen ten op de gemeentefondsbelasting f 5,6 millioen. Wat de overige middelen aangaat, hiervan hebben over de maand Januari j.l. opgebracht: de dividend en tantièmebelasting f 934.649, de rechten op den invoer f9.184.405, het statistiekrecht f 190.147, de accijns op zout f 205.206, op geslacht f 827.657, op wijn f34.353, op het gedistilleerd £2.477.720, op bier "705.514, op suiker f5.052.208 en op tabak f3.626.107 en verder de betaling op gouden en zil veren werken f54.661, de omzetbelasting f 12.698.497, de couponbelasting f 531.919, de rech ten en boeten van zegel f 1.007.566, idem van re gistratie f738.121, idem van successie, van overgang bij overlijden en van schenking f 4.522.080 en de opbrengst der loodsgelden f 20.784. De totale opbrengst der „overige" middelen was over de afgeloopen maand f 42.811.604, hetgeen £5,3 millioen meer is dan 1/12 dei- raming, welke f 37.541.666 bedroeg, terwijl dc opbrengst over Januari 1939 was f 38.402.286, zoodat ook in vergelijking met laatstgenoemde maand de opbrengst over Januari 1940 aan merkelijk hoog^r was, n.l. f 4,4 millioen. Deze meerdere opbrengst was voornamelijk te danken aan de omzetbelasting, die f 2,9 millioen meer opbracht dan over Januari 1939, aan de rech ten op den invoer, die f 1,2 millioen meer opbrach ten en aan de rechten en boeten van successie enz., die f 1,3 millioen meer opleverden, terwijl daaren tegen de rechten van boeten en zegel de afgeloopen maand f 1,4 minder opbrachten dan in Januari 1939. De inkomsten ten bate van het gemeentefonds hebben voor den dienst 1939/1940 tot en met Januari j.l. f72,9 millioen bedragen, waarvan f67,5 millioen uit de gemeentefondsbelasting en f 5,4 millioen uit de opcenten op de vermogensbelasting ten getale van 50. Hierbij zij opgemerkt, dat de ra ming der gemeentefondsbelasting op f 63 millioen en die van de genoemde opcenten vermogensbe lasting op f 6 millioen was gesteld. De inkomsten ten bate van het werkloosheids- subsidiefonds over den dienst 1939 hebben volgens de kohieren tot en met Januari 1940 f 53,6 bedragen, hetgeen twee millioen gulden meer is dan de raming. Ten bate van het verkeersfonds hebben over Januari j.l. opgebracht: de motox-rijtuigenbelasting f 1.555.213 en de rijwielbelasting f 5.045 terwijl voor het geheele jaar van de raming der motorrij tuigenbelasting op f24.750.000 en die der rijwiel belasting op f 8.500.000 is gesteld. „DE VELSER BURGERWACHT". De burgemeester van Velsen heeft, in verband met de Koninklijke goedkeuring en de inwerking treding van de nieuwe statuten der vereeniging „De Velser Burgerwacht", herbenoemd, m.i.v. Januari 1940, tot commandant van het korps den heer P. IJtsnia, hoofdinspecteur van politie in deze gemeente, zulks voor een tijdsduur van drie jaren en benoemd tot plaatsvervanger van den. comman dant, tijdelijk voor ten hoogste drie jaren, den heer W. J. C. Jantjes, vendel-vommandant. De burgemeester heeft den afgetreden onder- commandant, den heer C. Luchsinger, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te ko men, schriftelijk dank betuigd voor -de diensten, door hem aan de Burgerwacht bewezen. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. Nieuwe Rotterdamsche Waterweg. Licht ducdalf tijdelijk gedoofd. Op pl.m. 51 gr. 57.7 min. Nb. en 4 gr. 9.3 min, Ol. is het roode onderbroken licht van ducdalf no. 3 tijdelijk gedoofd. Koks verkochten wat zij achterhielden. Zeven personen in arrest. In de Bilt zijn drie particulieren gearresteerd, die betrokken zijn bij diefstallen, ten nadeele van defensie gepleegd., Aan deze diefstallen hebben echter ook vier militairen deelgenomen en zij zijn door de militaire politie aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld Vast is komen te staan, dat belangrijke hoeveel heden levensmiddelen, bestemd voor de ter plaatse gelegerde militairen door de 4 gearresteerde sol daten in handen van enkele burgers zijn gespeeld, die daarmede een handeltje hebben gedreven. Ge- ruimen tijd is dat onopgemerkt kunnen geschieden, tot dat de verkoop der gestolen levensmiddelen een dergelijken omvang ging aannemen, dat de plaatselijke politie er de lucht van kreeg en in sa menwerking met de militaire politie een onder zoek ging instellen. Hierbij kwam aan het licht, dat verschillende militaire koks, die zich thans in arrest bevinden, levensmiddelen uit een villa, waar de militairen gelegerd zijn, smokkelden naar een achter deze villa gelegen' opslagplaats van een eveneens ge arresteerden brandstoi'fenhandelaar, die algemeen voor de hoofdschuldige in deze zaak wordt aange zien. Het gestolen goed bestaat hoofdzakelijk uit margarine, koffie en thee, welke de koks bijeen gaarden door de rantsoenen der militairen tot een minimum terug te brengen. Een en ander geschiedde geheel buiten mede weten van den menagemeester, die, toen hij van de diefstallen hoorde, zeer ven-ast was. De gestolen levensmiddelen werden tegen lage prijzen speciaal in tuindorp-de Bilt aan particulieren verkocht on der het mom, dat de goederen afkomstig waren van een faillieten boedel. De herwaardeering van den goudvoorraad. Bezwaren tegen een uitkeering van 22 millioen aan d e Nederlandsche Bank. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp betreffende vooiioopige voorziening ten aanzien van de waardebepaling van den voorraad gouden munt en gouden miunitmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voorziening, lezen wij, dat zeer vele leden erkenden, dat de tijd ge komen is om tot voorloopige herwaardeering van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank over te gaan. Sommige leden waren evenwel van oordeel, dat met dit ontwerp een gevaarlijke weg zal worden ingeslagen. Zij vroegen zich af, of deze aanvankelijke herwaardeering niet tot voortgaan in dezelfde richting zal leiden .Huns inziens ware het wenschelijk de mogelijkheid van een stijging van den gulden open te houden. Benige andere leden zagen in de thans voor gestelde herwaardeering de bezegeling van den toestand van voortgezette inwlatie welke huns inziens sinds 1933, d.w.z. sedert het optreden van het kabinet Oolijn, thans reeds 7 jaar heeft be staan. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat de basis van 18 procent depre-ciatiën waarop de herwaardeering zal plaats vinden, fictief is. In werkelijkheid bedraagt de depreciatie op dit oogenblik meer. Daarin schuilt huns inziens nog een niet onbelangrijke reserve. Zij verbonden hieraan de vraag, of het nu de bedoeling is, dat het egalisatiefonds, goud aankoopend, dit voor taan zal doen op dezelfde fictieve basis. Zoo ja, dan zal er in dit fonds opnieuw een fictief ver lies ontstaan. Acht de regeering d!it niet beden kelijk? Verschil van inzicht bestond zoowel ten aan zien van de bestemming van het bedrag van rond f 116 millioen, dat voor een nader bij de wet aan te wijzen doel zal worden besteed en dat de regeering blijkens de memorie van toe lichting wil gebruiken om er den kapitaaldienst va nhet leeningsfonds mee te versterken, als ten aanzien van het bedrag van ruim 22 millioen, dat ten goede zal komen aan de Nederlandsche Bank. Wat het eerste bedrag betreft, meenden ver scheidene leden, dat het juister ware dit te bestemmen om de financieele positie van de sociale verzekeringsrfondsen te verbeteren. Vele andere leden konden zich met de be stemming van dit bedrag voor het leeningsfonds dus ten behoeve van de mobilisatieuitgaven, ge heel vereenigen. Wat het voorstel betreft om het pondenver- lies der Nederlandsche Bank thans integraal te vereffenen en dus niet alleen een bedrag van rond f 7.360.000, doch bovendien nog verdere bedragen tot een totaal van ruim f 22 millioen aan deze bank ten goede te doen komen; hiertegen bleken zeer vele leden bezwaar te hebben. Nieuwe Leeningswet in werking. De Vrijdag in de Eerste Kamer aangenomen leeningwet, de „Leeningwet 1940" is in een Vrij dagavond verschenen staatsblad 401 af gekondigd. De wet is heden in werking getreden. Het aftreden van generaal Reynders. Mobilisatie-clubs niet in het geding geweest. Men vestigt er onze aandacht op, dat het ar tikel in het Liberale Weekblad over de oorzaken van de wisseling in het opperbevel niet juist kan zijn. Bij de beantwoording van de vragen van het Tweede Kamerlid Van Poll heeft de regeering immers geantwoord, dat „het verschil van meening, hetwelk tot de ontslagaanvrage leidde, niet ligt in één der aangelegenheden, welke zij tot dusverre in de organen der publieke opinie genoemd zag". Aangezien vóór het be antwoorden van bedoelde vragen ook reeds de kwestie der mobilisatieclubs In de pers was aan gevoerd. kan veilig worden aangenomen, dat de schrijver de dupe is geworden van valsche voor lichting.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7