IJmuider Courant Mislukte pogingen Nederland tot ontzetting der Sovjet divisie. Koning Gustaaf. Mierenhoop en -vrees. van de bemanning „Alkmaar" naar Sint Vincent. Nederlandsch vaartuig Ingesloten Russen bieden wanhopigen tegenstand. Meubelfabriek door het vuur verwoest. Duitschland meldt zeer sterken was van den Rijn Duitsche luchtmacht weer in den aanval. voor Finland 25e JAARGANG NO. 95 Lourens Coster, Maatschappij veer en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Uitgave Courant-Uitgaven ,=t 93 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Uoutstraai j*, j] uider Courant: Kennemerlaan 42, LJmulden, y I foon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, awpn voor dit blad, worden kosteloos opgegeve' opgenomen In de Kenneme, Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiet P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 21 FEBRUARI 1940 Abonnementen per week 0.12J4, pat maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel mear ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regets 0-25, elke regel meer ƒ0.10. oude Koning van Zweden is, om een einde maken aan alle in zijn land nog heerschende ningsverschülen over het al of niet meevech- meemet Finland, zelf voor het voetlicht getreden. teI1 en koninklijke proclamatie heeft hij de rede- 6 die Zweden tot handhaving van zijn neutra liteit nopen, zeer openhartig uiteengezet. Hij J ft van het broederland Finland gesproken, peUiigd van zijn groote bewondering voor den heldliaftigen strijd der Finnen, en van de Zweed- he hulp door het zenden van veel vrijwilligers SC van veel geld gewaagd. Maar „van den eersten Hg af", verklaarde Z.M., „heb ik Finland duide- rk laten weten dat het helaas geen militaire tSsschenkomst van Zweden kan verwachten. En -net droefheid in het hart ben ik na ampele over weging tot de slotsom gekomen dat wij in den huidigen toestand aan ons besluit moeten vast houden. Want ik ben er vast van overtuigd, dat als Zweden nu Finland te hulp zou komen, dit het verschrikkelijke gevaar mee zou brengen dat wü niet alleen in dien strijd maar ook in den oor log tusschen de groote mogendheden zouden wor den betrokken. En deze mogelijkheid heb ik niet op mi] kunnen nemen. Indien zulk een toestand zou intreden, zouden wij zelfs Finland niet de hulp kunnen verschaf fen, die het nu van ons ontvangt. En die hulp, die wij het van ganscher harte zullen blijven ge ven, is niet gering". Deze passages uit de rede van Koning Gustaaf geven een zoo duidelijk beeld van den beknelden toestand waarin Zweden verkeert, dat misver stand wel als uitgesloten moet worden beschouwd. Z.M. heeft Duitschland niet bij name aangeduid, maar ieder begrijpt, dat het deze groote mogend heid is die Zweden in den oorlog in het Westen zou betrekken als het Finland te hulp schoot. Er zit voor Duitschland trouwens meer aan vast dan het bevorderen van het Russische belang. Er is een eigenbelang mee verbonden: de voortzetting van de groote Zweedsche leveringen van ertsen. En dat heeft zooveel te beteekenen, dat men wel' vaststellen moet dat de Zweden vooral door den rijkdom van hun eigen bodem in zulk een ver schrikkelijk moeilijken toestand geraakt zijn. Die toestand geeft een merkwaardig beeld van de „.souvereine vrijheid van, handelen", die dit kleine volk van zes millioen zielen in zijn groot land is overgebleven. Want het moet wel huiveren bij de teekenen van uitputting, die de Finsehe weerstand in de Mannerheim Linie toont (en die Maandag, merkwaardigerwijs, plotseling werden gevolgd door de vernietiging van een Russische divisie op een ander front) De Finnen militair te hulp komen zou immers voor de Zweden het middel' kunnen zijn om hun eigen land te redden. Sommigen, waaronder de afgètreden minister van Buitenlandsche Zaken Sandler, hebben dan ook dit standpunt ingeno men. Na de verklaring des Konings zullen zij hun actie ervoor wel geheel staken. Maar zij verde digden deze opvatting: op den duur zal Finland het niet kunnen houden en de Russen zullen achtereenvolgens de Scandinavische staten kun nen aangrijpen, hetgeen hun een veel betere kans geeft dan zij tegen een vereeniging van krachten in Finland zouden hebben. Het is evenwel duidelijk dat deze vereeniging van krachten niet mogelijk zou zijn als Duitsch land Zweden aanviel. Het zou dan wel Engelsche hulp krijgen maar.... het zou tot het slagveld van een Europeesohen oorlog worden en het Zweedsche volk zou in zulk een strijd grooten- deels worden vernietigd. Dit alles kan men afleiden uit het standpunt van de Zweedsche regeering, dat nu door de ko ninklijke proclamatie.is bevestigd en daarmee on getwijfeld algemeen in Zweden aanvaard. „Ik be schouw het als mijn gebiedende plicht, ons land zoo lang mogelijk buiten het noodlottige conflict te houden, dat op dit oogenblik de geheele we reld bedreigt," heeft Koning Gustaaf gezegd. Zoo lang mogelijk Indien de Finnen verslagen mochten worden, waarop de kans nog steeds zeer groot blijft, zullen de Zweden tegenover Rusland in de uiterst gevaarlijke positie komen, die al zoo lang voor zien wordt. De toekomst is voor hen inderdaad duister en ongetwijfeld zullen zij den tijd, hun nu üog gegeven, te baat nemen om hun verdedi ging zoo sterk mogelijk te maken. R. P. Door de Farmsum aan boord genomen. Het s.s. „Farmsum" van de Stoomvaart Maat schappij „Oostzee", welk schip op weg is van Zuid-Amerika naar Nederland, heeft de ge hele bemanning van het s.s. „Alkmaar" van H'N-S.M., dat Zaterdag nabij de Kaap Ver- dische eilanden is gestrand, Disdagmiddag van een rots, waarheen zij met een boot was over gebracht, afgehaald. De "Famsum" is thans op weg naar het edand Sint Vincent, waar morgen het s.s. "Sbuyvesant" de bemanning van de „Alkmaar" Za' overnemen en naar Nederland zal brengen Volgens een United Press-bericht is de „Alk- ®töar" tegen de rotsen stuk (In België heeft men opgemerkt dat de mieren nesten hebben ge maakt 1.80 meter onder den grond en men vermoedt, dat deze dieren de strengheid van dezen winter hébben voorvoeld.) We kennen z' allen goed, de mieren, Zeer kleine rustelooze dieren, Voortdurend vlijtig op den loop; In ongetelde duizendtallen Woelig krioelend met z'n allen In, wat men noemt, een mierenhoop. De mieren hebben reputaties Van (naar verhouding) krachtprestaties, Waaraan de mensch niet tippen kan; Maar, alles bij elkaar genomen, Zien wij ze liever gaan dan komen, Wij hebben er maar hinder van. Zij worden veelal aan die mensohen, Die men zich vlijtiger zou wenschen, Als lichtend, voorbeeld voorgesteld; En nu beweert men, dat door telgen Van 't mierenras in 't land der Belgen, De barre winter is voorspeld. Zij hebben in hardnekkig draven, Hun nest daar extra diep gegraven, In de verwachting, dat de kou, Die zij al instinctief verbeidden, Hen in die allerkoudste tijden, Daar ondergronds niet deren zou. Men zal er nu op gaan studeeren, Of waarheid schuilt in dit beweren, Ten aanzien van het listig ras, Het zou me waarlijk niet verbazen, Wanneer we binnenkort eens lazen, Dat het ook inderdaad zoo was. Wij menschen doen, naar onze krachten, Ook vlijtig aan het weerverwachten, Maar blijkbaar doen we naast dit dier, Met een voorspelling voor twee dagen, Die vaak mislukt en soms mag slaigen, Nog heel wat minder dangemier. op wrak geloopen en vergaan Alle opvarenden gered-. Volgens uit Concarneau (ten Zuiden van: Brest) ontvangen' telegram is het Neder- landsche kustvaartuig „Alja", dat op weg was van Spanje haar Nederland, op een wrak gesto'oten en nabij Glénan ver gaan. Alle opvarenden zijn gered. De „Alja" is een motorkustvaartuig van 385 ton en was bemand met zeven per sonen. Kapitein is de heer W. Nooitge- dacht te Groningen. Het schip behoorde aan den reeder J. van Dijk teGroningen. Prijsverhooging moet door kost prijs-stijging gemotiveerd worden. Procentuëele bruto-winstmarges mogen niet steeds gehandhaafd worden. Beroep op het bedrijfsleven. De Minister van Economische Zaken deelt met betrekking tot de prijspolitiek het volgende mede Na het uitbreken van den oorlog is bekend ge maakt, dat geen bezwaar bestond tegen een verhooging van den verkoopprijs boven het peil, dat in de maand Augustus 1939 gold, voor zoover deze verhooging door een aantoonbare verhooging van den kostprijs werd gemotiveerd. Nadat de oude voorraden in het algemeen waren opgeruimd, is vervolgens op de perscon ferentie van 3 November 1939, alsook bij de schriftelijke behandeling ,van de begrooiting van het departement van economische zaken medegedeeld, dat ten aanzien van de prijsbepa ling door het bedrijfsleven accoord kon worden gegaan met een calculatie op basis van de ver vangingswaarde, indien en voorzoover normale handelsvoorraden werden aangevuld. Het is intusschen wenschelijk gebleken deze richtsnoeren te verduidelijken met be trekking tot de handelsmarges. In sommige gevallen blijkt men er namelijk van te zijn uitgegaan dat bij de herziening der prijzen de procentueele bruto-whist marges konden worden gehandhaafd. Dit standpunt moet als onjuist worden be schouwd. Ook voor den handel geldt, dat prijsverhooging door een aantoonbare kost prijsstijging moet worden gemotiveerd. Bij de prijsbepaling door den handel mag dus het totale geldsbedrag van de bruto-winst- marge slechts worden verhoogd, indien en voorzoover een aantoonbare verhooging van de handelskosten heeft plaats gehad. De minister doet een beroep op het bedrijfs leven om deze aanwijzing nauwgezet na te lezen, .teneinde zonder dat van de bijzondere bevoegd heden van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 gebruik behoeft te worden gemaakt, een verhooging van de prijzen en daarmede van de kosten van levensonderhoud zooveel moge lijk te beperken. Tenslotte wordt de aandacht erop gevestigd, dat voorlichting met betrekking tot de materie der prijzen wordt verleend door de afdeeling nijverheid en de afdeeling middenstand van de directie van handel en nijverheid van het depar tement van Economische Zaken. Zesmaal luchtalarm op een dag te Helsinki. Reuter meldt uit Helsinki: De pogingen van het Russische opperbevel de 164e di visie, welker verbindingen zijn afgesneden en die nabij Kitela wanhopigen tegenstand biedt, te ontzetten, zijn tot dusver mis lukt. De Russen trachten deze divisie te ravïtailleeren door middel van vliegtuigen, doch het gebrek aan levensmiddelen en munitie is zoo groot, dat de weerstands kracht der divisie er aanzienlijk door ge schaad wordt. De laatste te Stockholm ontvangen berichten uit Finland melden dat de Russen hun aanval len uitgebreid hebben tot dwars over de Ka- relische Landengte. Ook hebben zij nogmaals getracht om massa's manschappen te sturen over het ijs van het meer Suvanto, dat twee tot vier mijl breed is en nergens ook maar de geringstedekking .biedt. Men kon dan ook gis- steravond volgens deze berichten waarnemen hoe het ijs bezaaid ligt met doode Russen. Sedert geruhnen tijd is te Helsinki niet zoo veel luchtalarm gemaakt als Dinsdag. Zesmaal klon ken de waarschuwingssirenes. De trein van Turku naar Helsinki is op 40 K.M. van de hoofd stad door vijandelijke vliegtuigen gebombar deerd. Hij moest zes maal wegens luchtalarm stoppen, waarop de passagiers een goed heen komen zochten in de langs de spoorlijn gelegen bosschen. Twee personen werden door splinters van brekende treinruiten gewond. Ook het station Karis op de lijn Pilku werd aangevallen. Verder is ook Viborg verscheidene malen hevig gebombardeerd. Tijdens het tweede alarm sprongen vol gens Havas enkele kilometers ten Westen van de hoofdstad een aantal parachutisten omlaag. De meesten van hen werden gedood, drie werden gevangen genomen. In de omgeving van Helsinki werden tachtig vijandelijke vliegtuigen gezien, die op groote hoogte in formatie vlogen, drie bommenwerpers telkens vergezeld van twee verkenners. Hst Finsehe legerbericht. In het Finsehe legerbericht van Dinsdag wordt o.a. het volgende gezegd: „Te land: De vijand heeft Maandag de aan vallen tusschen de Finsehe golf en Moulajarvi voortgezet, doch deze werden afgeslagen. In het oostelijk deel van de landengte trachtte de vijand over het Suvantomeer op te rukken naar Voosuula, doch hij werd op het ijs tot staan gebracht en trok terug met zware verlie zen. Te Taipale werden sterke aanvallende Sovjet-troepen met zware verliezen teruggedre ven. Ten noord-oosten van het Ladogameer gingen de Finsehe troepen door met het ver nietigen van vijandelijke steunpunten en zij sloegen alle Russische tegenaanvallen af. Te Kuhmo namen de Finnen verscheidene Russi sche stellingen. Ter zee: De Finsehe kustbatterijen verspreid den een vijandelijke afdeeling, die, gesteund door tanks en andere gemechaniseerde wapens over het Ladogameer trachtte op te rukken, teneinde de Finsehe stellingen om Taipale om te buigen. De vijand verloor tweehonderd man, een tank en een slede. Ten Noordoosten van het Lagogameer vernietigden de Finsehe kustbatte rijen munitiebergplaatsen en een batterij zware Russische artillerie." In de lucht: De Finsehe luchtmacht ging door. met het aanvallen van vijandelijke colonnes en troepenconcentraties. De vijandelijke activi teit in de lucht werd op groote schaal voort gezet. Naar tot dusver werd gemeld, zijn slechts zeven personen gedood en zes gewond. Zes Russische vliegtuigen zijn neergehaald, doch naar verluidt zijn nog zes andere Rus sische toestellen verloren gegaan". Van binnenlandsch politiek belang is de overeenstemming, welke gisteren tot stand is gekomen tusschen de Finsehe socialistische partij en de Finsehe burgerwacht. De socia listen hadden tot nu toe geweigerd de burger wacht te erkennen. Russen zeggen Koivisto te hebben veroverd. Het Dinsdag uitgegeven Russische legerbe richt luidt: „Op 20 Februari gingen de Sovjet-troepen voort met succes het offensief op de Karelische landengte tot ontwikkeling te brengen. Zij bezetten de stad en het fort Koivisto (Bjorke) zuiverden het schiereiland Koivisto (Bjorke) van vijanden en maakten een groot aantal tro feeën buit. In de andere sectoren deed zich niets van be lang voor. De sovjetluchtmacht deed met succes aan vallen op vijandelijke troepen en militaire doelen. 47 vijandelijke vliegtuigen werden tij dens luchtgevechten omlaaggehaald". Schade van ver over de honderdduizend gulden. In den afgeloopen nacht omstreeks half vier is een felle brand uitgebroken in de fabriek van winkelbetimmeringen en aanverwante artikelen „St. Laurens" van de firma C. Breedveld, aan de Rochussenstraat te Rotterdam. Deze fabriek omvat drie naast elkander ge legen panden, elk van drie verdiepingen, waarvan de beneden verdiepingen als fabriek en de hooger gelegen verdiepingen als kantoren en teeken kamers zijn ingericht. De brand werd omstreeks half vier door een .nachtwaker ontdekt. Deze zag uit een kelder van het pand rook opstijgen. Hij waarschuwde direct de politie, die de brandweer alarmeerde. Inmiddels had een agent van politie den direc teur van de fabriek, den heer Breedveld, die boven de zaak woont, gewekt. Het gezin van den heer Breedveld, bestaande uit diens echtgenoote, dochter en bejaarde ouders en schoonmoeder, moesten in nachtgewaad vluchten en werden •voorloopig bij buren ondergebracht. Omstreeks half vijf stond de geheele fabriek, dlie een lengte heeft van twintig meter en een breedte van veertig meter, in lichter laaie. On danks de geweldige watermassa's, dié in het vuur werden geworpen, bleven de vlammen fel uitslaan en bestond er groot gevaar voor de be lendende perceelen.. Na alle krachten op het vuur geconcentreerd te hebben, gelukte het de brandweer echter tegen zes uur het gevaar voor uitbreiding te bezweren. De schade is nog niet bekend, maar beloopt ver over de honderd duizend gulden. Alles wordt door v-eraeikering gedekt. Zullen de ijsbrekers tijdig den laatsten ijsdam kunnen wegruimen? Anders staan ongekend hooge waterstanden te wachten De ijsbrekers, welke op de Waal aan den ar beid zijn, zijn een wedloop begonnen met het' onze landsgrenzen snel naderende wassende water uit het buitenland. Zij moeten nog de groote ijsbarrière bij Deest opruimen, doch het is de vraag of zij daarmee tijdig gereed zullen kunnen zijn. Indien deze ijsdam niet bijtijds kan worden gebroke, staan er voor de streken langs de boven-Waal mcfeilijke dagen voor de deur. Want- de berichten van den bovenloop van den Rijn maken melding van een aanzienlijken, soms zelf onrustwekkenden was der rivier. Zoo meldde Rheinfelden Dinsdag een was van niet minder dan 190 c.M., Kehl 110 c.M., Maxau 39 c.M. en Mannheim 64 c.M. Trier gaf een was van 160 c.M. op, zoodat ook de Moezel buitengewoon snel stijgt. Gisteren werd van meer benedenwaarts op den Rijn nog lichte valbericht, maar het van den bovenloop- komende water zal heden of uiteilijk morgen ons land hebben bereikt en als dan de versperring tusschen Deest en Winsen niet is weggeruimd zal men met ongekend hooge waterstanden rekening moeten houden. Tot nu toe is de ijs-opstopping' er de oorzaak van, dat het verval tusschen Nijmegen en Dode- waard ongeveer 2.5 meter hooger is dan normaal. Wordt de versperring bijtijds weggebroken,, dan zal het water voor Nijmegen snel gaan vallen en het ijsdek breken. In dat geval zal men ook wat meer speling hebben als de uit Duitschland melde was ons land heeft bereikt. Lukt het den ijsbrekers echter niet den dam te verbreken, dan kan men zich langs den Boven-Waal op onge kend hooge waterstanden voorbereiden. Schepen gebombardeerd. O.a. twee mijnenleggers tot zinken gebracht? Uit Londen: 20 Februari. Vijandelijke vliegtuigen hebben Dinsdagmiddag ter hoogte van de kust van Northumberland, Norfolk, Lincolnshire en Suffolk aanvallen gedaan op schepen. Radioluisteraars aan de kust van Norfolk hebben noodseinen gehoord van een aange vallen schip. De reddingsboot van Norfolk is uitgevaren, nadat een nader bericht was ontvangen, dat op 50 K.M. van de kust schepen werden gebombardeerd. In Zuid- Essex werd machinegeweervuur gehoord. In dit district werd luchtalarm gemaakt, waarna de bevolking zich naar de schuil plaatsen begaf. Vijf minuten later volgde het signaal: alles veilig. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Bij de tegen de Engelsche en Schotsche kust tot aan de Shetlandeilanden uitgevoerde ver kenningsvluchten zijn twee Engelsche mij nenleggers en een gewapend koopvaardij schip tot zinken gebracht. Alle Duitsche vliegtuigen keerden ongedeerd naar hun bases terug. 10 VRIJDAG 25 FEBRUARI A.S. geven wij van alles wat dien dag contant gekocht wordt 10 aan het Comité voor Finland. - Koopt U dus voor 1.dan mag U zelf 10 cent in de verzegelde bus gooien en steunt dus het goede doel en koopt wat U noodig hebt a.s. VRIJDAG bij „MUIDEN-O. ZEEWEG 80-84 VELSEN-N. SANTPOORT. (Adv. Ingez. Med.) De „Petfen" in zinkenden toestand. Even voor het ter perse gaan van dit nummer vernemen wij, dat van de Viking Bank Urn. 183 bericht is ont vangen, dat deze trawler de beman ning aan boord heeft van den stoom trawler Petten Om. 49, die in zinkenden toestand verkeert. Men vermoedt dat de Viking Bank alsnog zal trachten de Petten naar een Noorsche haven te sleepen. De oorzaak van de ramp is niet bekend. Het ongeval moet op ongeveer 60 gr. N.B, zijn geschied. Geruchten over Turksch offensief tegen de Sovjet Unie. Wet op de bescherming van den Turkschen staat van kracht. In een communiqué van den Turkschen mi nister-president wordt medegedeeld, dat met ingang van 19 Februari de wet tot bescher ming van den staat in werking is getreden. De correspondent te Berlijn van de N. R. C. tefe- kent bij het bovenstaande bericht o.a. het volgen de aan: Ofschoon het besluit van de Turksche regee ring reeds eenige dagen geleden was aangekon digd en de regeering heeft verklaard dat het hier slechts een maatregel van voorzorg geldt, waartoe de ernst van de situatie der regeering heeft ge noopt, schijnt deze maatregel toch te hebben verrast. Bedoelde wet geeft de regeering volmacht om ingeval van oorlog of ingeval van een oorlog tus schen andere staten, waarbij het belang van Tur kije is gemoeid, dan wel bij algeheele of gedeelte lijke mobilisatie van de Turksche strijdkrachten, controle uit te oefenen over den uitvoer en den invoer en de industrie aan de militaire belangen ondergeschikt te maken. Welke van de drie geval len de regeering ingetreden acht, heeft zij niet mededeeld. De uitlatingen van den Turkschn minis ter van buitenlandsche zaken Saradjogloe op de Balkanconferentie hebben een geruststel lende uitwerking geoefend, maar thans ste ken allerlei geruchten weder -het hoofd op. Een en ander zou een bevestiging zijn van de veronderstelling, dat toch de geallieerden met behulp van de Turken of de Turken met be hulp van de geallieerden van Noord-Oost Klein-Azië (dus van het aardbevingsgebied) uit een offensief tegen Rusland uit wil voor bereiden. Als deze voorloopig veronderstelde toekomst mogelijk werkelijkheid mocht worden, kan men aannemen dat zij ook op de verhouding tusschen. Duitschland en Rusland aanmerkelijke uitwer king zou hebben. DAMMEN. DAMCLUB OOSTERKWARTIER Ter gelegenheid van de uitreiking van den De Graaf's wisselbeker organiseert de Damclub „Oos terkwartier" in haar clubgebouw aan de Zomervaart een gongwedstrijd. Hieraan kunnen deelnemen de kwartetten van de deelnemende vereenigingen en le den van de Damclub „Oosterkwartier". Er zal ge speeld worden in groepen van zes. Voor den winnaar van elke groep is een prijsje beschikbaar. In de pauze zal de wisselbeker aan de winnares van dit iaar, Oosterkwartier, worden uitgereikt. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB Maandagavond werden bovengenoemde wedstrij den voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: K. Olij wint van M. van Leeuwen. Eerste klasse: A. J. D. Bron wint van.J. Otter; Ravensbergen wint van A. Smit; J. Risseeuw remise met D. Schrijnemakers; Th. Weiland remise met Chr. Gerritsen. Tweede klasse: A. J. Verwoerdt wint van O. T. Glaser; H. A. Hoddenbach remise met D. Philippo, Derde klasse: W. Jonkhof wint van H. Weiland.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1