=4 Windjack S Joh. de Waarde /CUEEP/ TJÏMfNl WAT IS STOKVISCH EN WAT IS KLIPVISCH? Alle hake is stokvisch, maar stokvisch is geen hake. Bacteriën die nuttig werk verrichten. Het is ongetwijfeld een actueel onderwerp, dat Ir F. Liebert, directeur van het Rijksinstituut voor che misch, microbiologisch en hydrografisch visscherij- onderzoek te den Helder bespreekt in het bekende maandoverzicht van de Afdeeling Visscherijen van liet Departement van Economische Zaken. Want nu versche visch een artikel is, dat ons door de omstan digheden met mondjesmaat wordt toegewezen, zijn vele gezinnen genoodzaakt, wanneer ze nog eens visch op den disch willen hebben, hun toevlucht te nemen tot het een of ander stapelproduct en daar van is stokvisch ongetwijfeld het meest bekend. En om deze redenen meenen wij, dat vele onzer lezers gaarne zullen weten, welk antwoord Ir. Liebert geeft op de vraag, die hierboven is weergegeven. Ir. Liebert schrijft o.a.: Men zou wellicht geneigd zijn te denken, dat het begrip stokvisch in ons land genoegzaam be kend is en dat het dus geen nadere omschrij ving behoeft. Dit is niet juist, want de handel, de huisvrouw en de officieele lijst van Neder- landsche vischnamen verstaan toch onder stok visch drie verschillende begrippen. De handel, dat wil hier speciaal zeggen de im porteurs van gedroogde visch, verstaan onder stok visch alle soorten gedroogde, niet gezouten visch van de familie der kabeljauwachtigen, dus b.v. ge droogde kabeljauw, leng, schelvisch, lom en kool- visch. De huisvrouw daarentegen verstaat onder stokvisch alleen gedroogde kabeljauw, die in den handel met Bergensche rondvisch wordt aangeduid, terwijl om deze verwarring nog te completeeren in de officieele naamlijst van de visschen met „stok visch" een soortnaam van een levende, dus niet ge droogde visch, namelijk „Merluccius vulgaris" aan geduid wordt. Hier zij er dadelijk op gewezen, dat in visscherijkringen de naam „stokvisch" voor „Mer luccius" nooit gebruikt wordt, maar dat zij altijd bij den Engelschen naam „hake" genoemd wordt. Dat de visschers geen eigen Hollandschen naam aan deze visch gegeven hebben, is zeer begrijpelijk, omdat ze op onze kust en in de zuidelijke Noordzee slechts sporadisch voorkomt en eerst een object onzer vis scherij geworden is, toen onze stoomtrwlers verderaf gelegen vischterreinen gingen opzoeken. De aandacht zij er hier uitdrukkelijk op gevestigd, dat de „hake" niet gedroogd wordt, zoodat de offi cieele stokvisch geen stokvisch oplevert. Dit is niet zoozeer gelegen in het feit. dat ze zich daartoe niet zou leenen (waarschijnlijk is dit wel het geval, want ze behoort ook tot de familie der kabeljauwachti gen), maar is het gevolg van de omstandigheid, dat ze in Noorwegen, de groote stokvischproducent,. wei nig gevangen wordt. Klipvisch onderscheidt zich van stokvisch, door dat ze vóór het drogen sterk gezouten is. Ook klip visch is een verzamelnaam, want voor de bereiding worden verschillende soorten kabeljauwachtige vis schen gebruikt. De afleiding van het woord klip visch is niet zeker; klip schijnt hier te beteekenen gesneden visch. In tegenstelling met stokvisch is klipvisch hier te lande in de huishouding weinig be kend, hoewel, sinds zij, zij het dan op bescheiden schaal, in ons land bereid wordt, daar eenige ver betering in komt. Men zou een groote vergissing begaan, indien men het wereldverbruik van deze verduurzaamde visch zou schatten naar de hoeveelheid welke hier geconsumeerd wordt, want wat de pekelharing is voor streken met een koel klimaat, is de klip- en stokvisch voor die warme landen, waar pekelharing niet lang houdbaar blijft. Zeer groote hoeveelheden van deze gedroogde producten worden in Schotland, Noorwegen, IJsland, Fa roer-, New Foundland, lan den dus met groote visscherijen op kabeljauwachti gen vervaardigd en geëxporteerd naar de landen rond de Middellandsche Zee, Afrika en West-Indië. In deze streken heerscht schaarschte"aan dierlijk voedsel, waarin moet worden voorzien door import van deze verduurzaamde producten der visscherij. Gezien nu het feit, dat de consumenten aldaar nu juist niet over groote koopkracht beschikken, is het duidelijk, dat alleen die visscherijen zich op de ver vaardiging van klip- en stokvisch kunnen toeleg gen, die zeer ruime vangsten opleveren en wlen andere -meer loonende afzetmogelijkheden, b.v. als versche visch, niet in voldoende mate ten dienste staan, zoodat de prijs der versche visch aldaar uiterst laag is. Wat de bereiding zelve betreft, deze is, in het bij zonder voor stokvisch, de eenvoudigste die men zich kan denken. De visch wordt gestript, d.w.z. door een kleine opening in den buik worden de ingewanden verwijderd met uitzondering van de bloedrijke nie ren en zwemblaas, die daarbij achterblijven (omdat zij te vast zitten) en op rekken te drogen gehangen. Dit drogen duurt zeer lang, hetgeen begrijpelijk is als men bedenkt, dat de huid het eerst droogt en het vocht in de binnenste lagen der visch als het ware van de lucht afsluit. Aangezien de huid spoedig op droogt, wordt de gang van het drogingsproces zeer sterk beïnvloed door de snelheid, waarmede de wa terdeeltjes vanuit de binnenste lagen naar buiten kunnen trekken. Dit geeft de verklaring, waarom men geen goed product krijgt, als men poogt het drogen der stokvisch te bevorderen door deze in kunstmatig sterk gedroogden wind te hangen, want de buitenste lagen zijn dan spoedig door en door droog en te hard; zij laten het water uit het inwen dige niet meer door, zoodat men slechts het tegen overgestelde van het beoogde doel bereikt. Gezien dezen langen droogtijd, rijst natuurlijk de vraag of de visch tijdens het drogen niet geheel en al bederft. Het antwoord hierop is, dat dit inderdaad gebeuren kan, indien de temperatuur der lucht te hoog is. kop, ingewanden, zwemblaas, nieren en ook het grootste deel der ruggegraat worden weggesneden en dan gezouten. Daar de visch gezouten gedroogd wordt, is het begrijpelijk, dat bij dit product minder hooge eischen gesteld worden aan het klimaat, om dat het zout der versche visch den bacteriëngroci hier al sterk remt. Bovendien doet zich bij klipvisch de gelukkige omstandigheid voor, dat het instinct der vliegen haar zegt, dat gezouten zisch geen goede plaats is om eieren op af te zetten, omdat de larven zich daarop geen geschikt milieu kunnen scheppen, tengevolge van de hooge zoutconcentratïe. Bij dit product heeft men dan ook, in tegenstelling met het geen bij stokvischarogen het geval is, geen last van vliegen larven. Wordt bij stokvisch het water uitsluitend door verdampen onttrokken, bij klipvisch daarentegen peelt het verlies van water door pekelvormïng, naast verdamping een zeer belangrijke rol. De open gesneden visch wordt n.l. zeer vrijgevig met zout bestrooid en dit vaste zout vormt met het water uit het vischvleesch een pekel, die wegvloeit. Men on dersteunt deze wijze van vermindering van het vochtgehalte als men in de openlucht droogt, door de visch des nachts of bij regenachtig of mistig weer op stapels te zetten, die vaak bezwaard worden met steenen. De daardoor op de visch uitgeoefende druk doet de gevormde pekel beter wegloopen. Juist het hooge zoutgehalte geeft de natte klipvisch bereids voldoende houdbaarheid om het droogproces des noods eenige dagen te kunnen onderbreken. Dit maakt dus, dat men in een veel minder droog kli maat dan voor stokvisch vereischt wordt, nog met succes klipvisch kan bereiden. Dit op stapels zetten en bedekken van de klipvisch, des avonds of bij ongustig weder, is noodzakelijk, omdat deze anders wederom natter zou worden, daar het zout uit de dan zeer vochtige atmosfeer wa terdamp zou aantrekken. Dit brengt mede. dat het drogen van klipvisch, in tegenstelling met dat van stokvisch, veel handenarbeid medebrengt en dus niet in de zeer afgelegen streken kan geschieden. Chr. Bond van Fabrieks- en T ransportarbeiders. Een uitstekend geslaagde propaganda- avend. Proeven, hier genomen, deden zien, dat voor het drogen van stokvisch de luchttemperatuur beneden de 12 gr. moet zijn. Is de temperatuur te hoog, dan krijgt het product een bitteren smaak. Maar al is de temperatuur behoorlijk laag. dit verhindert niet, dat ontelbare bacteriën zich tijdens het drogen in hel vischvlccsch ontwikkelen. Zij zijn het juist, die aan dc stokvisch haar eigenaardigen penetranten smaak geven. Heeft te hooge temperatuur der lucht tij dens liet drogen al te sterke en te diep ingrijpende bacteriologische processen tengevolge, zij heeft bo vendien nog een ander nadeel, want bij hooge lucht temperatuur bestaat het gevaar, dat vliegen haar eieren op de visch leggen. De daaruit ontstane lar ven, welke buitengewoon snel in grootte toenemen, scheiden een stof af, die de nog weeke deelen vloei baar maakt, ten einde deze vloeistof in het lichaam te kunnen opnemen en het resultaat is spoedig, dat van dc visch niets meer overblijft dan de graten en die gedeelten, die reeds hard droog waren. Het zal dus duidelijk zijn, dat om met succes stok visch te kunnen drogen aan het klimaat bepaalde eischen gesteld worden, die lang niet overal ver vuld zijn. Indien de visch niet dicht (toe) maar in de lengte gespleten wordt gedroogd, heeft dit een aanmerkelijke versnelling van het proces tengevolge. Open gedroogde visch stelt dan ook minder hooge eischen aan het klimaat dan rondvisch. Het zijn juist die moeilijkheden met het bederf tijdens het drogen geweest, die aanleiding gaven tot de klipvischfabricage. Hierbij wordt de visch (veelal Gisteravond hield de Christ. Bond van Fa brieks- en Transportarbeiders een propaganda filmavond in het Patronaatsgebouw. Voor dezen avond, die in alle opzichten goed geslaagd is, was groote belangstelling. De avond werd geopend door den voorzitter, den heer A. Krijger, die in het kort den inhoud van de film „Gebroken Boeien" uiteenzette. Deze film is een documentaire film die het leven weergeeft van de arbeiders in den tijd dat men nog geen organisatie of sociale wetgeving kende. Het eerste bedrijf geeft een blik in een net arbeidersgezin, waarin men met groote moeilijkheden te kampen heeft. De zoon Klaas, een flinke jongeman van 20 jaar verzet zich te gen het sociale onrecht van dien tijd. Dit geeft botsingen tusschen vader en zoon. De patroon, die meent dat alles voor hem knielen moet ont slaat hem uit zijn werk. Het tweede bedrijf vertoont den strijd, die ge- voerd wordt tegen het sociale onrecht. Deze strijd gaat gepaard met veel moeite en zorgen maar wordt tenslotte met zege bekroond. Door mechanisatie van het bedrijf volgt ontslag. Dan volgen de crisismoeilijkheden van dezen tijd. Wij zien opnieuw Klaas, die intusschen getrouwd is, met zijn zoon Piet die ook slachtoffer is van de crisis. Nergens werk te vinden, overal gesloten deuren. Deze film, die een propaganda-film voor or ganisatie bij uitnemendheid is eindigt met een beeld van strijd tegen de machten van dezen tijd. Alvorens deze film vertoond werd, was eerst het woord aan den tweeden voorzitter van den bond, den heer C. v. d. Wal te Voorburg, die zeide dat hij licht kon begrijpen, dat velen zijn gekomen om wat te zien. Maar indien het alleen maar was voor de filmvertooning dan zou de avond' niet aan het doel beantwoorden. Deze avond is bedoeld als propaganda voor de orga nisatie van den Christelijken Bond. Na iri het kort iets van de film te hebben ver klaard, zeide spreker, dat op dezen avond ge makkelijk kan gesproken worden, voornamelijk door de jongeren, over organisatierecht en be tere arbeidsverhoudingen. Laat men wel beden ken, zeide spreker, welk een strijd en moeite het den ouderen heeft gekost, alvorens men dit brokje recht had verkregen. Nog is men niet waar men zijn moet, zoo vervolgde spreker. Er is nog veel leed en ellende. Hierbij bracht spreker den internationalen wantoestand onder de aandacht. Eveneens ves tigde hij de aandacht op de toekomst, dien spre ker, niet al te rooskleurig inziet, waarom hij "op wekte zich te scharen onder de vanen der Chris telijke arbeidersorganisaties. In het bijzonder is het voor den Christen een ernstige tijd waar in men een strijd ziet ontbranden niet alleen tot vergrooting van grondbezit, maar waarbij het gaat om beginselen. De vraag dient gesteld: wie zal het winnen? De vraag van een Christen dient thans te zijn, welke houding hij heeft in te nemen. Indien deze vraag ernst wordt, dan zal men zich gedrongen voelen zich als Christen te orga- niseeren en de kansen te grijpen. Met een krach tige opwekking, waarbij spreker wees op de noodzakelijkheid, als Christen pal te staan met het bewustzijn om terwille van de naaste recht en gerechtigheid te zoeken. Met de woorden eens gesproken door wijlen minister Talma: „Voor het volk om Ohristus' wil" besloot spreker zijn krachtig propagandawoord, dat met onverdeel de aandacht beluisterd werd. Het was dan ook een avond die ongetwijfeld vrucht zal dragen. Des middags werd een filmvoorstelling voor kinderen gegeven. Ook hierbij was de zaal ge heel bezet. Weinig Deensche en Noorsche consignaties. Het as opvallend, hoe weinig visch er de laat ste dagen uit Scandinavië naar IJmiuiden wordt gecombineerd terwijl juist nu de vischprijzen zoo hoog zijn, en de kansen voor de consignaties1 zoo gunstig zijn. De oorzaak moet ongetwijfeld gezocht worden in het feit, dat de Denen en de Noren doordat vele havens dicht zitten, niet kunnen visschen. De Scandinavische kotters, die vrij van ijs zijn gebleven, komen nu veelal rechtstreeks met hun visch naar Umnudden, terwijl ook een groot aantal geregeld dn Engelsche havens ter markt gaat. CONCERT „VOORWAARTS'. De Arbeidersmuziekvereeniging „Voorwaarts", directeur Philip S. Vlessing, gaf Zaterdag 24 Februari a.s. een concertavond -in het gebouw „Ons Huis" aan den IJmuiderstraatweg. Mede werking verleenen twee accordeonvirtuosen en de heer C. Zwart als humorist. Op het programma van „Voorwaarts" komen o.m. voor een Carmen-fantasie van Kessels, de Fantasie Pastorale van Sam. Vlessing, de fantasie van Covaerts Une soirée 'd aufcomne aux Arden nes en Ivanovici's wals Suspinul. Een taptoe kabeljauw en lcoolvisch) geheel plat gesneden; de besluit het programma. De kolen voorziening van de trawlervloot. Duurder door moeilijker transport, maar voorloopig geen vrees voor stagnatie. Aan de Trawlerkade is een trein gearriveerd met steenkool, bestemd voor de stoomtrawlers. Dit is een zeldzaam feit in de geschiedenis van het visscherij bedrijf van IJmuiden, want de voor de trawlers bestemde steenkool kwam tot nu toe steeds per schip van Amsterdam, waai de kolenhandelaars, die het visscherij bedrijf van kolen voorzien hun groote opslagplaatsen heb ben, die rechtstreeks hun toevoer uit de mijn streek krijgen. Deze bijzondere wijze van kolenvoorziening, die wijst op bijzondere omstandigheden, gaf ons aan leiding, eens naar den gang van zaken te informee- ren. Dreigen er moeilijkheden ten aanzien van de kolenvoorziening? Deze vraag hebben wij gesteld aan een der groot ste verbruikers en een der grootste leveranciers, Tot nu toe hebben wij nog steeds voldoende kolen voor ons verbruik kunnen krijgen, vertelde ons de verbruiker. Met die langdurige vorst gaat het wel moeilijker, maar we hebben al onze schepen op tijd kunnen voorzien. De eenige moeilijkheid, die we hebben ondervonden was toen het water nabij het bunkerstation vol ijs zat en het bezwaar lijk ging, de kolenschepen bij den elevator te krij gen. Maar dat is slechts van korten duur geweest. Het eenige nadeel is, dat de transportkosten duur der zijn en dat wordt op het bedrijf verhaald. Van de zijde van den kolenhandel vernamen wij, dat er voorloopig geen vrees voor kolengebrek behoeft te bestaan. Dit zou hoogstens het geval kun nen zijn, wanneer de vorst nog langen tijd mocht duren. Het transport levert echter wel moeilijk heden op, omdat de kolen nu ten deele rechtstreeks uit de mijnstreek worden aangevoerd. Dit heeft tengevolge, dat de transportkosten hooger zijn dan anders. Neen, zoo was het antwoord, van stag natie isvoorloopig nog lang geen sprake. Dit zijn dus geruststellende antwoorden. Er zal nog heel wat moeten gebeuren, voordat de kolen voorziening tot moeilijkheden aanleiding zal geven en in zooverre is het visscherijbedrijf dUs in een gunstiger positie dan tal van andere bedrijven, waar men reeds de gevolgen van de langdurige vorstperiode „aan den lijve" heeft gevoeld. Zeevisscherij in oorlogstijd. Men schrijft ons: De handelaren in visch klagen steen en been, dat de aanvoeren van visch te IJmuiden klein zijn, en dat de prijzen ver boven het normale peil liggen. De kosten van de instandhouding van het be drijf zijn sedert den oorlog echter zoo enorm gestegen, dat er niet gevaren zou kunnen wor den, als de prijzen niet belangrijk hooger zou den zijn. Met de uiterste moeite wordt de visscherij ge stimuleerd. De regeering heeft den wensch te kennen gegeven, dat de schepen in de vaart moeten blijven; en zij getroost zich groote fi- nancieele offers om dit plan uit te voeren. Zes tig procent van de molestpremies voor de sche pen wordt door de regeering betaald. Ook voor de bemanningen wordt uitmuntend gezorgd. Doch het spreekt vanzelf, dat de reederijen niet tegenstaande deze hulp nauwelijks het bedrijf, dat voor den oorlog al niet loonend was, op gang kunnen houden. De regeering ziet evenwel het eminente be lang van onze visscherij. Dit is de vorige week weer gebleken, toen de molestpremie werd ver- Het onmiddellijk gevolg hiervan was, dat nu enkele trawlers op het punt staan naar zee te vertrekken. Er zijn thans'29 schepen op zee en dit aantal zal In de komende dagen nog aan merkelijk stijgen. Men mag evenwel niet ver wachten, dat alle schepen ter visscherij zullen uitvaren: De kosten hiervoor kunnen niet wor den gedragen. Het vorig jaar Februari waren 72 schepen op zee. In Juni was dit aantal teruggeloopen tot 27, De IJmuidensche vloot bestaat thans uit 86 stoomtrawlers, die een certificaat hebben. Wanneer de toestand zich blijft ontwikkelen zooals momenteel het geval is, dan kunnen wij over een maand ruimeren aanvoer verwachten. Een voordeel voor de visschers is, dat zij uit stekend vangen. Dit is ook al weer een gevolg van de omstandigheid, dat slechts weinig sche pen op de bekende vischgronden ter vischvangst gaan. De besommingen zijn dus hoog. Alleen de leste platvischgronden in de Duitsche Bocht zijn door de Duitsche mijnenvelden versperd. De handelaren hebben het natuurlijk ook moeilijker dan gewoonlijk. De regeering doet ook voor hen al het mogelijke. Wanneer de eigen visscherij te weinig aanvoert, dan stijgt oogen- blikkelijk de invoer van visch uit het buiten land. Gedurende de eerste acht maanden van 1939 werd ongeveer 70.000 K.G. visch ingevoerd, terwijl de totale invoer over dat jaar 2.133.000 K.G. bedroeg. Hieruit blijkt wel, dat de regee ring de invoer bijna geheel vrijlaat om de vraag naar visch in ons land op te vangen. De handel is echter meer gebaat bij regelma- tigen aanvoer van een plaatselijk bedrijf, dan bij invoer uit het buitenland, waarvan men niet zeker kan zijn. Ook daar wordt alleen dat uit gevoerd, wat gemist kan worden. In ieder geval is de situatie zoo, dat er lang zamerhand meer schepen zullen uitvaren, wan neer ongelukken tenminste uitblijven. Op den duur zal de eigen Nederlandsche visscherij dan aan de vraag van de markt kunnen voldoen. En daar gaat het tenslotte om: de export komt eerst in de tweede plaats. Trouwens deze bedroeg in het laatste jaar nog slechts 3.7 millioen K.G. tegen in 1930 30 millioen K.G. Een belangrijke kwestie was nog die der be manningen. In het begin van den oorlog hebben vele visschers gevaren met bemanningen die haar vak niet verstonden. Ook hierin is zooveel ver betering gekomen, dat thans kan worden ge zegd, dat 95 procent van de bemanningen uit ervaren visschers bestaat. Slechts wanneer alle krachten worden inge spannen, zal het mogelijk zijn het visscherijbe drijf in stand te houden. De regeering doet van haar kant alles om de noodzakelijke verhoogin gen van de kosten op te vangen. Indien deze po gingen slagen, zullen de Nederlandsche vis schers niettegenstaande de uiterst moeilijke omstandigheden en de groote gevaren, aan de uitoefening van de visscherij verbonden, hun vak blijven beoefenen. KERK EN VREDE. De afdeeling VelsenIJmuiden van de ver- eeniging Kerk en Vrede houdt Donderdag 22 Februari haar jaarvergadering. Naast de ver slagen, die zullen worden uitgebracht en het verslag der kascommissie, zal de beschrijvings brief voor de algemeene vergadering worden behandeld en afgevaardigden daarheen moeten worden benoemd. Verder zal het houden van een propaganda- avond worden besproken. HARINGSEIZOEN 1939-^1940. Bij Kon. besluit is thans bepaald, dat de sei- zoenharingvisscherij. Voor zooveel betreft de vaartuigen, welke in 1939 de haringvisscherij ter zoute hebben uitgeoefend, geacht wordt te zijn geëindigd op 16 December 1939 en dat de sei- zoenharingvisscherij, voor zooveel betreft de vaartuigen, welke in 1939 de haringvisscherij ter versche hebben uitgeoefend, geacht wordt te zijn geëindigd op 27 December 1939. Bridgeclub „IJmuiden" lioekt een nieuw succes in Krommenie. Ondanks de slechte weersgesteldheid was het. een opgewekt zestiental van de B. C. „IJmuiden' dat den verre rit naar Krommenie aanvaardde om aldaar deel te nemen aan de groote drive door de B. C. „Sans Atout" georganiseerd. Het bleek dat den ÏJmuider bridgers reeds een zekere roep was voorafgegaan, daar zij al gemeen als gevreesde tegenstanders beschouwd bleken te worden. Dat er zoodoende tegen hen extra scherp werd gespeeld, was duidelijk. Niet temin ds het eenige koppels gelukt succes te behalen, waarbij vooral de paren Ligthart Wonink en OsendarpJongeling een schitteren de prestatie leverden door niet alleen in hun afdeeling resp. afd. I, groep A en afd. II, groep C. aLs eerste te eindigen, doch bovendien het beste resultaat van den geheelen avond van alle 120 deelnemers op hun naam te boeken. Voor hen werd namelijk het zeer fraaie puntental van resp. 49 en 55V2 matchpunten genoteerd. Een luid applaus beloonde deze fraaie prestatie, aangevuld door' de aardige prijzen. In afd. n; groep C. gelukte het vervolgens aan het paar Vonk—Frankfort een derden prijs in de wacht te sleepen met 72 matchpunten, voor welk feit het koppel Prins—(Hofman niet onder wilde doen en in de derde afd. eveneens een derden prijs met 70 punten behaalde. Het was een gezellige avond, met een voor beeldige organisatie, waaraan de Umuidenaren ongetwijfeld nog met genoegen terug zullen denken. UITVOERING NIEUW HOSANNA. Maandag 26 Februari zal er in hpt Herv. Ver- eenigingsgebouw een zanguitvoering worden gegeven door de Zangvereeniging „Nieuw Ho sanna", directeur de heer S. Wdersma. Aan deze uitvoering zal medewerking worden verleend door het dubbelmannenkwartet Santpoort en het Kinderkoor Klimop. Tien procent voor Finland. Magazijn „Nederland", Zeeweg heeft een ori- gineele wijze uitgedacht om het Finland-comité te steunen. Van alle artikelen, die op 23 Febru ari a.s. contant worden gekocht wordt 10 pet. afgestaan aan genoemd comité. Voor eiken gulden die men dien dag besteedt, mag de kooper(ster) 10 ct. in de verzegelde bus werpen. Een denkbeeld, dat navolging verdient. Burgerlijke Stand. Bevallen: C. SchelvisJansen z., Velserduin- weg 219, IJmuiden. G. v. d. Wiel—Sluijter d., Rijksweg 388 Santpoort, N. Vlietstra—Munster man d., Uitendaalstraat 53 Santpoort. S. van' GaimerenPellegrom d., Meerweidenlaan 50, Vel sen-N. M. C. HesHuijbers z., de Weerdstraat 28 IJmuiden. J. G. v. d. Beekvan Vugt z., Van Dalenlaan 52 Santpoort; A. Engels—Visser z„ Wijk aan Zeeërweg 164, IJmuiden; A. Rust- Peters z., Tuindershofje 13 IJmuiden; W. PlugEngel d„ Van Speijkstraat 35 IJmuiden. C. D. RomijnZwart z„ de Ruijterstraat 133 IJmuiden, G. C. Duineveld-Nïcolai d., Cypressen- straat 11 Umuiden. A. C. Zijlstravan Lierop d„ Melklaan 37 Velsen-N. C. M. G. van Vliet— Warmerdam d„ Zeeweg 98 rood, IJmuiden. H. Weber—iDuijn z„ Beukenstraat 38 Umuiden: E. A. van WeelderenAlbers d., Kerkweg 22 Velsen. Overleden: A. van Sloten 71 j., echtgene. van H. J. Kenter, Terrasweg 58, Santpoort. E. F. Berlijn 48 j., echtgene. van J. Benard, Wüstelaan 28 Santpoort. A. J. F. de Reus 70 j„ echtgen. van J. F. Koefaal Heilo, A. Andriessen 74 j., eeht- genoote van T. Stam. Platanenstraat 55 IJmui den. F. H. Zandbergen 56 j., wedr. van -M. A. Dekker, Julianakade 39 IJmiuiden. P. van der Beek 79 j„ wede. van G. Groen, Wüstelaan 9 Santpoort. C. M. Doesburg 87 j„ wede. van C. Zwanenburg, J. P. Coenstraat 41 IJmuiden. J. J. Bosman 57 j., echtgen. van A. van der Wateren Eschdoornstraat 25 IJmuiden UITVOERING „CONCORDIA". De tooneelvereeniging „Concordia", regisseur de heer L. W. Boeree geeft Zaterdag 24 Februari a.s. wederom een opvoering van de klucht van Henk Bakker: „De ridder van den kouseband". Ook ditmaal wordt de uitvoering in de Centrale Cantine gegeven nu voor de leden van de perso neelsvereniging „Papyrus" der Kon. Ned. Pa pierfabrieken van Gelder Zonen. Aquariumvereeniging „Kennemer- land". De kweekwedstrijd besproken. De Aquariumvereeniging ,-,Kennemerland" hield gisteravond in café van der Lem aan den Zeeweg een zoogenaamden liefhebberij-avond. In zijn openingswoord drong de voorzitter aan op het maken van propaganda voor de vereeniging en het aanwerven van nieuwe leden in verband met de daling van het aantal leden. Bij de ingekomen stukken was de prettige mede- deeling van het hoofdbestuur, dat de prijs van het maandblad met ingang van 1 Juni met 10 cents zal worden verlaagd. Hierna werd een serie lantaarnplaatjes vertoond over „dierenouders en dierenkinderen". In de pauze werd onder de leden een paartje visch verloot. Tenslotte besprak de voorzitter den te houden kweekwedstrijd. Besloten werd te telen met vier soorten, waar van de Latjjnsche namen luiden: Naunostomus Auomalus, Richogaster Laluis, Brachidanio Ni- gofsciatus en de Molinisia Felivëra. HET TWEEDE CONCERT VAN ZANGLUST. Het bestuur van het mannenkoor „Zanglust" heeft het tweede winterconcert vastgesteld op Donderdag 21 Maart in de groote zaal van het Kennemer Theater. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. DONDERDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.30 Parijs, 12.05 Di versen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 London Reg., 4.20 Parijs, 4.35 London Reff., 5.20 Brussel Ned., 6.05 Radio P.T.T. Nord, 6.20 London Reg., 7.20 Radio P.T.T. Nord, 7.50 Diversen, 8.20 London Reg., 9.00 Keulen. 10.20 Brussel Ned., pl.m. 10.35 Keu len. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 10.35 London Reg., 1.20 Nationaal programma, 10.45 London Reg. Lijn V: Diversen. H eeren in enorme w sorleering Heere nmod IJmuiden, Kanaalstr. 46-48, Tel. ft (Aiv. inga, j;,. Hoe zullen aardbeien en bolle het maken? De dooi moet het antwoord 9ev«i De strenge winter, welken wij thans beleven onder de tuinders de vraag rijzen, hoe bet rwr aardbeienvelden gesteld zal zijn. wanneer fat eenmaal zal zijn ingetreden. Zooals men 2j« herinneren heeft ook vorig jaar de vorst. aV- lang niet zoo streng en langdurig was, groote berokkend aan de aardbeienplanten, vooral var vroege soorten. De tuinders vragen zich af nu wel van terecht zal komen. Toen de sneeuw de velden bedekte, v/areu aardbeienplanten vrij goed tegen de vorst Gevreesd wordt echter, dat het opnieuw van de vorst na eenige dagen van dooi de groy» schade zal hebben aangericht. Het dooiwater is doorgedrongen tot de naamde hartjes van de planten, waaruit later en vrucht te voorschijn moeten komen. Dit-V water werd ijs en dat zal voor vele planten dood beteekenen. Met groot verlangen wórdt gezien naar het verdwijnen van sneeuw en Eerst dan zal het mogelijk zijn te constateeren, ke schade de vorst heeft aangericht. Dezelfde vrees wordt naar ons gebleken 2 gekoesterd door de bollenlcweekers. Hoewel dek len zooals men weet tegen de vorst worden dekt vreest men toch ook voor sommige soortc. ergste. Ook hier heeft het ijslaagje naar men' moedt een funeste uitwerking gehad. Het sluf melijk de lucht volkomen af en zonder lucht ook een zich ontwikkelend jong leven in een b!c^ bol het niet stellen. Alleen de hyacinten schijn^, beter tegen te kunnen. Maar ook hier is afwacht de boodschap en verlangend zien evenals zoovi anderen de bollenkweekers uit naar het tijdstip,^ het haantje van den toren zich gedecideerd en'vqj goed van het Oosten zal afwenden. In een normalen winter worden in dezen tijd?, het jaar de hyacinten reeds van het winterdek oj, daan. Thans in de tweede helft van de maand Fi bruari gaan de velden nog schuil onder ijs 1 sneeuw. Welke sporen zullen deze geduchte er/; recht gevreesde trawanten van Koning Wiy nalaten? Met toenemende bezorgdheid wordt de beiE woording van deze vraag in geheel Kennemerla tegemoet gezien. Voordrachtavond van Het Nut, Op reis met dr. Van der Sleem Dinsdag werd in het Kennemer Theater weds om een voordrachtavond gehouden van het Dep- tement Beverwijk en omstreken van de pij tot Nut van 't Algemeen. Spreker was dr. W. G. N. van der Sleen c Haarlem en dus was de zaal tot de laatste plaï bezet. De voorzitter van het Departement, de heer ir. 1 H. Telders zei in zijn openingswoord dat hei X: reeds bij voorbaat van een volle zaal overtÉ kan zijn, wanneer dr. v. d. Sleen als spreker wore aangekondigd. Gaarne verleende hij het woo:: aan den populairen wereldreiziger. Dr. van der Sleen vertelde over zijn reis d# Canada naar Alaska met als meest Noordelij punt de delta van de Mackenzie, van welke ïira het stroomgebied werd gevolgd. De reis ving aan bij de blokhut van den Grljza Uit, over wiens merkwaardigen levensloop dr. v, Sleen in zijn vroegere lezingen zooveel heeft vs; teld. Langs het rotsgebergte werd de groote tcd' naar het hooge Noorden aanvaard. Op de van hem bekende boeiende wijze deed q:. v. d. Sleen zijn reisverhaal, vertelde van het leva der Indiaansche pelsjagers en van de Eskimo's e deelde tal van interessante bijzonderheden mek over flora ^en fauna van de'uitgestrekte gebiede die de kleine expeditie doorkruiste. Prachtige lantaarnplaatjes, gemaakt van zelf ge maakte kleux*enfoto's (Agfacolor) brachten reisverhaal in beeld. Dr. v. d. Sleen merkte te- loops op, dat hij was uitgetrokken om foto's 'i maken en dat hij was teruggekomen met schildeq- tjes. Dit was niets te veel gezegd, want foto's in g mooie, natuurlijke kleuren waren in één woon schitterend. Buitengewoon interessant waren de vele bijzo: derheden, welke spr. mededeelde over het leven ea de levensgewoonten van de intelligente Eskimo's, die wel eens het gelukkigste volk ter wereld woe den genoemd. Wij behoeven nauwelijks te zeggen, dat het talrijke publiek het reisverhaal met ge spannen aandacht volgde. Het dankwoord, dat de voorzitter tot dr. v. i Sleen richtte, alsmede den wensch, dat het Nut cc: in de toekomst van diens reisverhalen zal moss: genieten, werd met een daverend applaus onder streept. Een Nütsavond met dr. v. d. Sleen als spreker vormt als regel het hoogtepunt van het winter seizoen en de avond van gisteren was daarop gK uitzondering. DE SCHADUW VAN HET VERLEDEN. De Arbeiders-Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" heeft voor haar derde uitvoering in studie genomen „De schaduw van het verle den". tooneelspel in drie bedrijven, door D.& Schefrfer. Scheepsbouw. Bij de Scheepswerf en Machinefabriek Ml en Vlijt" v.h. Gebr. De Haas te Maassluis wordt momenteel de motorlogger KW. 138 reed gemaakt voor de trawlvisscherij. De mo tor van het vaartuig is geheel overgehaald ffl in gereedheid gebracht. Aan dezelfde werf ligt de motorlogger KW. 25. welke vorig jaar 8 meter werd verlengd, van een geheel nieuwe opbouw en brug voor zien alsmede van nieuwe tanks. In hei schip, dat tevens geheel modern ingericht is voor <Jjj haring- en trawlvisscherij, is een nieuwe 21)0 P-K. motor met 20 P.K. hulpmotor geplaatst met nieuwe which en electrische verlichting- Ook dit schip wordt voor de trawlvisscherij reed gemaakt en zal in den loop van deze week op den Nieuwen Waterweg een proeftocht dis* ken JAVA—NEW-YORK LIJN. Poelau Laut 18 v. Jacksonville n. New-York Weltevreden, Java n. N.-York 19 v, Singapore- ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (thuisr.) 19 te Suez. Kertosono (uitreis) 19 te Batavia-

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2