IJmuider Courant „Tara" zonder waarschuwing getorpedeerd Heden groot Sovjet-offensief Steekpenningen aangenomen. Dievenbende stal voor duizenden guldens. Luchtdoelgranaat in school geslagen. Winter-afscheid? ^■Schrijnende beelden..^ Op verscheidene fronten deden de Russen reeds hevige aanvallen. Komt de Roode Vloot in actie Twee Duitsche vliegtuigen neergeschoten. 25e JAARGANG No. 97 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor yiiyo»- C0urant-Uifgaven en AI9em Drukkerij NlV.; Gr. tsiraat 93- Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmulder Courant: Kennemerlaan 42, Omulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos opgegeven ppgenonte" In de Kennemet Courant. DAGBLAD VüOK VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P W PEEREBOOM EN ROBER1 PEEREBOOM Hoofdredactenr: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940 Abonnementen per week 0.12J4, p« maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal, Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Alle opvarenden in veiligheid DE „TARA", DIE MET EEN LADING REGEERINGSGRAAN OP WEG WAS VAN BAHIA BLANCA NAAR ROTTERDAM, BLIJKT ZONDER WAARSCHUWING TE ZIJN GETORPEDEERD. Deze mededeeling is door den kapitein van het schip telegrafisch aan de directie van de Maatschappij „Vrachtvaart" te Rotterdam gedaan. Zooals men weet is het vaartuig Woensdagochtend op 60 mijl Zuid-West van Finisterre vergaan. De gezagvoerder heeft eveneens bericht, flat de geheele bemanning in veiligheid is. De twaalf inzittenden van de tweede sloep, die het land nog niet bereikt hadden, z«n Donderdag in de Kleine haven van Corme bü La Coruna aangekomen. fabrikanten durfden geen goederen meer per spoor te verzenden. Negen personen gearresfeerd. In de laatste maanden werden ten nadeele van de Nederiandsche Spoorwegen voor duizen den guldens goederen gestolen uit de loodsen van de firma Van Genei en Loos op de spoorweg emplacementen van Feijenoord en het Maas- gt&won te Rotterdam. De klachten, die de Spoor wegen voornamelijk van fabrikanten uit Noord- Brabant bereikten, waren zoo talrijk, dat men wél tot de meening moest komen, dat een die venbende aan het werk was. Door een samenloop van omstandigheden is het de politie gelukt een complot van dieven en helers te ontmaskeren. Gearresteerd werden vijf employés der firma Van Gend en Loos te Rot terdam, te weten een 33-jarige besteller; een 24-jarige expeditieknecht; een 33-jarige. chauf feur; een 23-jarige expeditieknecht en een 42- jarige koetsier. De andere .gearresteerden zijn een 40-jarige kleermaker; een .47-jarige schoe- nénmnkelier en een 29-jarige houtbewerker en diens 32-jarige broer. De diefstallen hadden zoo'n omvang aange nomen, dat verscheidene fabrikanten geen goe deren meer naar Rotterdam durfden zenden. Sedert het negental echter van begin Fe bruari'af achter slot en grendel zit, worden geen goederen meer vermist. Bij den 29-jarigen houtbewerkeren later bij zijn broer, zijn groote voorraden gestolen goe deren gevonden, duizenden sigaren, kousen, al cohol, gloeilampen, heerenstoffen, koffie enz. Bij den broer werden o.a. een nieuw radio toestel en een partij lederen handschoenen ge vonden. 't Feit dat de 33-j. besteller bij v. Gend en Loos een paar soortgelijke handschoenen droeg leidde tot diens ontmaskering. .De diefstallen waren mogelijk, omdat des morgens vroeg de vrachtbrieven aan het per soneel ter hand werden gesteld, dat zelf de goederen uit de loodsen haalde zonder voldoende controle. De drukte in deze vorstperiode had de diefstal' le| gemakkelijker gemaakt. Bij het schieten op vreemde vliegtuigen. Zooals de regeeringspersdienst heeft ge meld, (men zie elders in dit nummer) is van nacht ten Zuiden van de hoofdstad op vreemde vliegtuigen geschoten. Het blijkt thans, dat een der afgeschoten projectielen in de hoofdstad is neergekomen en zonder te ontploffen, eenige materieele schade heeft aangericht. he granaat kwam terecht op het dak van de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers, gelegen aan de Nieuwe Prinsengracht 89. Het projectiel sloeg door het dak en verblijzelde vlak daaronder een balk. Daarop sloeg het een groot gat in een muur. Door de aanraking met den muur veranderde de granaat van richting en sloeg toen door de zoldering en kwam in een daar onder gelegen Klasselokaal terecht. De vaart van het projectiel was door de aanraking met de balk en den muur echter reeds zooveel verminderd, dat in het Klasselokaal slechts eenige banken werden be schadigd. Het gevaarlijke voorwerp, dat gelukkig niet tot ontploffing is gekomen, bleef in een hoek van efc lokaal liggen en werd daar vanmorgen ge- vond en De Hembrug werd gewaarschuwd en in den joop van den ochtend werd het projectiel door Personeel van de artillerie-inrichtingen weg'ge- Tot Z(toiang' werd het door eenige mili tairen bewaakt. vaviwf leerlinggn van de kweekschool werden m°rgen niet in het gebouw toegelaten. Raakt het heusch nu afgeloopem Met de temperatuur op min? Gaat het water zacht aan open, Dooien wij het voorjaar in? Je zou 't werkelijk gaan hopen. Er is duidelijk een begin. Dan zal t mannendom verzuchten: Hè, goddank, dat is gedaan, 'k Hoef die kou niet meer te duchten, Niet dae winterjas meer aan, Niet meer, wat ik niet kan luchten, Glijdend over straat te gaan. Dan zal 't vrouwenslim verzuchten: Nu het voorjaarsmodefeest, Nu het huis eens grondig luchten, 't Is zoolang potdicht geweest, En dan grijpt haar de geduchte Nieuwe groote schoonmaakgeest. Want de man verliest zijn grieven, Waar hij. vreugd in vinden kan, Reeds verblijd door 't negatieve, Dat is teeknend, voor den man, Teêknend voor zijn vrouw, de lieve, Is hét positieve plan. P. GASUS. Dank zij de bijzondere toestemming van de Finsche autoriteiten is het onzen specialen verslaggever ge lukt met zijn eigen fototoestel in het door de Russen zoo geteisterde stadje Hangö foto's te maken. Wij drukken er in dit nummer eenige afbeter dan woorden schilderen zij het nameloos leed, dat over een vrijen en onafhankelijken staat is gebracht door een machtig nabuurland, dat eens plechtig ver klaarde elke agressie te ver- oordeelen. Dr. W. J. Roos van den Berg gaat niet naar Finland. Redenen van physieken aard Wij vernemen, dat de ambulance-commissie van het Ned. Roode Kruis op zijn verzoek heeft besloten, wegens redenen van physieken aard, dr. W. J. Roos van den Berg, met dankbetuiging voor zijn bereidverklaring, te ontheffen van de hem gegeven opdracht om op te treden als lei der van de ambulance, die naar Finland zal worden uitgezonden. Defensie werd met zandrijden bedrogen. Te Amersfoort zijn zeven personen ge arresteerd, burgers en militairen, die ver dacht worden van knoeierijen mét zandrij den. Het onderzoek duurt voort en men acht het niet uitgesloten, dat meer arrestaties zullen volgen. Overtreding van de wet op de weerkorpsen? De politie van het bureau Overtoom te Amster dam heeft 24 personen, onder verdenking van overtreding van de wet op de weerkorpsen, aan gehouden. in een loods achter den Overtoom waren bij aan het oefenen. Zij behooren allen tot eeri bepaalde politieke richting. Alle aangehou denen zijn verhoord. Nadat proces-verbaal tegen hen. was opgemaakt, zijn zij heengezonden.- Teelt van landbouwgewassen op bloembollenland. Wij vernemen van officieele zijde, dat voor de volgende gewassen, die. voor de productie op bloembollenland in aanmerking komen, geen teeltvergunning noodig is: bruine boonen, Waaisene boonen, gele peen, koolrapen, voeder bieten, trawe en rogge. Voor late aardappelen kan een teeltvergun ning bij de provinciale landbouwcrisis-organi satie aangevraagd worden, in het algemeen zal naar wij vernemen, tegen deze verstrekking hiervan geen bezwaar bestaan. Voor deze vergunnning zal een heffing ver schuldigd zijn, die binnenkort bekend ge maakt zal worden. Het telen van andere landbouwgewassen ls aan bepaalde regelingen gebonden. TWEE-EN-EEN-HALF JAAR GEVANGENIS STRAF WEGENS DIENSTWEIGERING GEëlSCHT. Wegens dienstweigering is de 20-jarige ge woon dienstplichtig soldaat J. W. door den Bos- schen krijgsraad veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof heeft verhooging van deze straf gevraagd tot twee-en-een-half jaar ge vangenisstraf. Beklaagde beriep zich voor zijn houding op het bijbelwoord, dat men zijn vijanden moest liefhebben. Hij heeft een verzoek tot de dienst weigeringscommissie ingediend, om in een an deren tak van staatsdienst te werk te worden gesteld, doch dat verzoek was af gewézen.' Op een tweede request was nog geen antwoord ontvangen. Tegen, corvee-diensten had beklaagde geen bezwaar. De Staat van Beleg. En het tegengaan van persexcessen. In het verslag der Tweede Kamer betref fende het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot het doen voortduren van den bij Koninklijke besluiten van 1 en 6 November 1939 afgekondigden staat van beleg, lezen wij, dat sommige leden gaarne zouden vernemen of de regeering bijzondere voorzieningen voorbereidt tot het tegengaan van persexcessen in die gebie den, waar de staat van beleg tot dusverre niet is afgekondigd. Uitbreiding van de gebieden, waar de staat van beleg geldt, alleen met het oog op het tegengaan van zulke excessen, zouden zij niet wensehelijk achten. Toch meenden zij, dat hier tegen krachtiger dan tot dusverre opgetreden moet kunnen worden. Zij vroegen zich af of het niet mogelijk ware met dit doel enkele artike len van de reeds aangehaalde „Oorlogswet" voor het geheele land van toepassing te verklaren, terwijl dan de toepassing van de wet in haar geheel tot de thans aangewezen gebieden be perkt zou kunnen blijven. Andere leden zouden voorshands deze remedie erger achten dan de kwaal. Echter zouden ook zij gaarne vernemen, of bij de regeering plannen tot krachtiger bestrijding van met 's lands belang strijdige uitingen in de pers bestaan en, zoo ja, of indiening van één of meer hierop betrekking hebbende wetsontwerpen binnenkort kan worden verwacht. Evenwel waarschuwden zij bij voorbaat' tegen aantasting van de vrijheid van drukpers. TENTOONSTELLING VAN AMSTERDAMSCHE KERKSCHATTEN. In het museum Amstelkring te Amsterdam, beter bekend als het oude schuilkerkje „Ons Lieve Heer op solder", .zal van Zaterdag 24 Februari tot 10 Maart een expositie worden gehouden van gouden en zilveren 'monstransen en cibories en kelken, welke toebehooren aan Amsterdamsche kerken. Zwaar geschut bombardeert Viborg. Te Haarlem werden 5 onderofficieren gearresteerd. Het rijk betaalde soms te veel voor gevorderde auto's. Naar wij vernemen heeft de militaire politie, in samenwerking met de recherche te Haarlem, een onderzoek ingesteld naar fraude, die voorgekomen is bij het schatten van automobielen die voor het leger gevorderd 'zijn. Een vijftal onderofficieren te Haarlem is gear resteerd wegens het aannemen van steekpenningen. Als auto's door militairen gevorderd worden, is het gewoonte dat twee burger-deskundigen de waarde daarvan schatten. Dan moet daarop door de militairen beslist worden of de wagens voor defen siedoeleinden geschikt zijn en of zij dus voor het geschatte bedrag overgenomen worden. De beslis sing of de wagens aangekocht worden ligt dus bij de militairen. In verschillende gevallen die nu onderzocht wer dén hebben 5 onderofficieren te Haarlem steek penningen aangenomen. Als de schatters een bedrag noemden waarvoor eenige eigenaars gaarne hun auto's wilden afstaan, was het voor sommigen aan leiding de onderofficieren gunstig te stemmen voor aankoop door steekpenningen te geven. Soms ook werden steekpenningen gegeven als een auto-eigenaar liever zag dat zijn auto niet werd aangekocht omdat hij dien wagen beter in zijn be drijf kon gebruiken. Eén enkelen keer is door een auto-eigenaar aan een onderofficier een kistje sigaren gegeven ter wijl er een biljet van 10 gulden in verstopt zat. Andere keeren geschiedde het aanbieden van het geld zonder sigaren. Het heeft de aandacht getrokken dat in sommige gevallen voor gerequireerde auto's bedragen door het leger zijn betaald die aan den hoogen kant wa ren. Er is evenwel uit het onderzoek niet geble ken dat er aanleiding bestaat tegen de schatters op te treden. De arrestaties bepalen zich tot de 5 onderofficieren. Het rijk is door dezen gang van zaken benadeeld. Het onderzoek is nog niet geëindigd, tot heden kon geconstateerd worden dat de schade die het rijk geleden heeft ongeveer 10.000 gulden bedraagt. Het is natuurlijk mogelijk dat door het verdere onder zoek dit bedrag nog oploopt. De fraude is gepleegd bij het schatten van gere quireerde auto's te Haarlem en op eenige andere plaatsen. Uit het onderzoek, is gebleken dat een autohan delaar die veel auto's aan dé militairen verkocht had zoo over de door hem gedane zake voldaan was, dat hij een dinertje gaf waarbij ook de on- derofficierèn aanzaten. Na het eten is men toen nog naar een cabaret gegaan. HELSENGKI, 23 Februari (Havas). De Finnen verwachtten dat de Russen van daag op den verjaardag van 't Roode Leger een krachtig offensief zouden ontketenen. Alle maatregelen zijn genomen om een ver rassing te voorkomen. Wegens het stilzwij gen dat ten aanzien van den toestand op de Karelische landengte in acht wordt geno men, kan men geen nauwkeurige inlich tingen verkrijgen, doch het is bekend dat de Russen buitengewoon hevige aanvallen op Kamara hebben gedaan. De Finnen sloegen den vijand terug en behielden hun zeer hechte stellingen. Tusschen Muolaljarvi en Vuoksen hebben de Russen eveneens aanzienlijke strijdkrachten, gesteund door tanks in het vuur gebracht. Zij vielen hier over het ijs aan. De twee Russi sche divisies, die bij de Taipale waren terugge slagen, hebben versterking gekregen en haar aanvallen hervat. Hier bekommeren de Rus sen zich niet om hun verliezen. Zij hebben reeds 2000 dooden verloren. Tot dusver heeft het offensief van Worosjilof aan het Karelische front het Roode leger reeds 60.000 menschenlevens gekost. De Russische aanvallen tusschen Muolal jarvi en de Finsche Golf schijnen zeer hevig te zijn: het Russische commando zou beloofd hebben vandaag de roode vlag te Viipuri (Viborg) te hijschen. De stad wordt door zwaar Artilleriegevechten aan het Westelijk Front. De Fransohe legerberichten luiden: Donderdagavond: „Activiteit van de artillerie aan beide zijden, vooral ten westen van de Saai; en ten oosten van de Blies. Activiteit van de luchtmacht van belde partijen tusschen Moezel en Rijn boven den Elzas". Vrij dagochtend: „Eem kalme nacht". Belga meldt dat men Donderdagochtend te Luxemburg sterke activiteit van de Duitsche luchtmacht in de nabijheid van Echternach op gemerkt heeft. Den geheelen middag heeft men den dag tevoren te Luxemburg het gedonder van de artillerie tusschen Moezel en Saar gehoord, Tusschen 21.40 en 23 uur des avonds moet een gevecht zijn geleverd onmiddellijk ten oosten van de Moezel, want de bewoners van de Luxem- burgsche plaatsen aan den oever van de Moezel hebben het geknetter van de mitrailleurs en het ontploffen van handgranaten gehoord. Ook was de artillerie bijna voortdurend in actie. In de omgeving van Apach zag men het schijnsel van een brand. Het Duitsche legerbericht. BERLIJN, 23 Februari (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Aan het wes telijk front tusschen Moezel en Pfalzer Wald le vendige activiteit in het voorterrein. Bij een ge slaagden verkenningstocht tegen Apach en bij een met succes bekroonden overval op de bezet- tingsposten in het Heydtwald zijn verscheidene gevangenen gemaakt. Onze verkenningsafdeelin- gen leden geen verliezen. De luchtmacht heeft op groote schaal ver kenningsvluchten boven de Noordzee, de Britsche eilanden en Oost-Frankrijk onder nomen. Twee Duitsche vliegtuigen zijn van hun vlucht naar Engeland niet teruggekeerd. Van drie Britsche toestellen, die in de Duit sche Bocht waren binnengedrongen, is er een van het type Vickers-Wellington door een Messersehmitt-vliegtuig neergeschoten". Engelsche luchtmacht op verkenning. LONDEN, 23 Februari (Reuter). Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat de Royal Airforce in den afgeloopen nacht op nieuw geslaagde verkenningsvluchten boven het voormalige Oostenrijk en Bohèmen ge maakt heeft De luchtvaartredacteur van de „News Chro nicle" schrijft dat de Britsche luchtmacht de geheimen der verdediging van Berlijn thans kent. In de laatste weken hebben verscheidene malen escadrilles verkennings- en bombarde mentsvliegtuigen boven de Duitsche hoofdstad gevlogen, hetgeen waardevolle inlichtingen heeft opgeleverd. De Duitschers maken bij die ge legenheden gebruik van gekleurde zoeklichten, De lichtbundel der gewone zoeklichten breekt n.l. tegen de wolken en violet, blauw of oranje licht dringt eenigermate door. De voordeelen zijn echter, zoo zegt men, niet noemenswaard. De Engelsche vliegtuigen, aldus deze redac teur, hebben ook boven Praag, Hamburg, Neuren berg, München en Dresden gevlogen, terwijl ge regeld vluchten boven de Noordzee en naar de omgeving van Sylt en Helgoland worden ge maakt. Alkmaar" door nautische oorzaak vergaan. De directie van de Koninklijke Ned. Stoomboot Maatschappij heeft bericht ontvangen van den gezagvoerder van het s.s. „Alkmaar", die zich nu op reis bevindt met het s.s. „Stuyvesant" naar Nederland, dat het ongeval van de „Alkmaar" uitsluitend te wijten is aan een zeen* te betreuren nautische oorzaak. De geruchten, dat het ongeval te wijten zou zijn aan de oorlogsomstandigheden, zijn dus van allen grond ontbloot. geschut gebombardeerd. Ten zuidoosten van het Ladogameer hebben de Finnen terrein ge wonnen en 300 gevangenen gemaakt. Bij de Pitkaranta-eilanden hebben zij 200 vracht auto's buitgemaakt. De correspondent van het blad „Helsingin Sa- nomat" te Riga verneemt, nog, dat de Russen gaarne een overwinning zouden zien op den verjaardag van het Roode Leger op 23 Fe bruari. Generaal Stern, die de troepen in het verre oosten heeft gecommandeerd, heeft de Mainnerheim linie willen doorbreken. Moskou had hem hiertoe het bevel gegeven, doch de op zet is mislukt". Ook wordt gemeld, dat Molo- tof een rede zou houden over den oorlog en dat Worosjilof een dagorder over de opraties uit zou vaardigen. Het blijkt overigens dat de zware sneeuw val de operaties aanzienlijk belemmert. Voor- loopig schijnt deze sneeuwval nog aan te hou den. Onderscheidingen zijn uitgereikt aan offi cieren en soldaten van de roode luchtmacht, welke zich in Finland hebben onderscheiden. Onder de gedecoreerden bevonden zich 14 vrouwen. Ten aanzien van het bombardement van het stadje Borgo, dat geen militaire waarde heeft, wordt vernomen, dat een Russisch vlieger, die gevangen genomen is, heeft gezegd $at deze aanval gericht was op de woonplaats van een beroemd Finsch dichter, die de Finnen had aangespoord tot haat tegen de Sovjets. Hier is blijkbaar sprake van den Finschen dichter Ru- neberg, die in de vorige eeuw in Borgo heeft ge woond, Hij schreef in het Zweedsch. De correspondent van de „Aftenbladet" te Moskou bericht, dat dé volkscommissaris van Marine, Koeznetzof, per vliegtuig naar Moer- mansk is vertrokken. De correspondent voegt- hier aan toe, dat de geheele Roode vloot in de Noordelijke IJszee gereed is gemaakt om in actie te komen. Officieele kringen te Moskou weigeren dit be richt te bevestigen of tegen te spreken. (Voor legerberichten zie men pag. 5.) Duitsche luchtmacht ondernam weer aanvallen op de Engelsche kust Britsche trawler tot zinken gebracht. Reuter meldt dat de Duitschers Donderdag middag bij aanvallen op de Britsche kust twee vliegtuigen verloren hebben. Het eerste toestel een bommenwerper, stortte na een gevecht met een Engelsch gevechtsvliegtuig op eeni- gen afstand van de kust van Northumberland in zee. Het tweede, een Heinkelmachïne, die aangevallen werd door Spitfire-vliegtuigen, verongelukte in een veld nabij St. Abbs Head. Een gewond lid der bemanning van laatstge noemd toestel, heeft, een operatie ondergaan kórt na in het hospitaal te zijn opgenomen. Zijn toe stand blijft kritiek. Het Duitsche bombardements vliegtuig, dat bov^n zee neergeschoten is, is ver nield na een jacht over een afstand van dertig mijl door de wolken. De Britsche piloten zagen het toestel breken en in het water storten. Volgens mededeeling van de Britsche Admi raliteit is bij de jongste vijandelijke luchtaan vallen de Engelsche trawler „Fifeshire" tot zinken gebracht. Men vreest, dat er slechts een overlevende is. Twee officieren en negen tien manschappen worden vermist en zijn, naar men vreest, omgekomen. Ook de trawler „Solan" is met bommen en machinegeweer vuur aangevallen. In dit geval werd het vijan delijke "toestel evenwel verjaagd en het schip keerde naar de haven terug. Ten aanzien van de totale Duitsche verliezen bij de onderscheidene luchtaanvallen werd gister avond van doorgaans betrouwbare zijde tegenover Reuter een cijfer genoemd van 41 vliegtuigen, waarvan vast staat dat zij verloren gegaan zijn. Terwijl, het van negen niet waarschijnlijk is dat zij op hun bases teruggekeerd zijn. Dit betreft alleen de vliegtuigen, die boven of nabij de Brit sche eilanden zijn neergeschoten. Er wordt nog aan toegevoegd dat bij de gevechten geen Brits'ehe toestellen verloren zijn gegaan. Gerekend over alle fronten, met inbegrip o.a. van de Duitsche bocht, doch de actie van de Fransche luchtmacht buiten beschouwing gelaten, schat men, dat de Duitschers 110 vliegtuigen hebben verloren, die zijn neerge schoten, benevens nog de toestellen, die niet op hun bases teruggekeerd zijn, welker aantal vol gens een voorzichtige raming 23 bedraagt. Naar de bijzondere correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk seint zijn se dert het uitbreken v^n den oorlog 47 Duitsche bommenwerpers door geallieerde gevechtsvliegtui gen en luchtafweergeschut aan het Westelijk front neer geschoten.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1