IJmuider Courant Onverminderde druk lDunentaren. Scandinavische landen bijeen. Vliegensvlug. der Sovjets op de Karelische Landengte. Sumner Welles en Myron Taylor in Italië HU"E jura"'' pili»"' Hl"1 plelof" pgegsyen lK"e" rfn iwening is het een hoopvol fcee- rjdige oorlog de menschen verveelt, zich af, waarom diat zoo moet zijn. nsfLten dat, terwijl zij hun plicht ver- vi tien zal blijven vervelen. Zij beginnen fcn'ü, te erhennen dat de oorlog een verve- - en dat beteekent ongetwijfeld al 'ftLruitgang. Nu moeten zij nieuwe vorde- aken. Zij moeten leeren inzien, dat men C j den oorlog moet schamen. Zij dienen op ^ove dat de verveling niet als iets gewoons Nó. 99 jaargang tours® doster, Maatschappij .Uitgave" en Algem Drukkerij N.V., Gr. ,j, Haarletn, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuïden, 5501. Postgiro 31079-1. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kostelooa n de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOH VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, .beüalve op Zon- en Feestdagen Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenri ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 26 FEBRUARI 1940 Abonnementen pei week 0.12J4, pu maand ƒ0.5254, per 5 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 5 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels ƒ0.60 elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden m'ededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. commentaar op den oorlog in een artikel in het Januari- ,an het Engelsche tijdschrift „Life_ and ters To-W Ik weet niet wie de Engelsch- die het geschreven heeft. Gij kunt u, zijn 'ara lezend, een ongunstige voorstelling van maken Gij kunt hem zien als een hooghar- P ten mensch of als een poseur, die er „hm uit is ongewone dingen op een lichte- Irmoeiden, ironischen toon te berde te Maar zoo zie ik hem toch niet, ofschoon lei stuk in denzelfden trant is als het hier- ,efc is waar dat hij zich ongewoon uitdrukt. Het gebruikelijk een zoo rampzalige gebeurte nis de oorlog te beschouwen uit het oogpunt, al dan niet vervelend is. Men pleegt hem te luwen als iets geweldigs, er hevige mensche- driften en lage menschelijke berekeningen te verbinden en ons te verdiepen in het lot 3 menschelijke waarden als het Recht en beschaving en de Cultuur, die erbij in het ge- worden gebracht. De oorlog is slecht en ver- !d maar tevens groot en geweldig. Kan men i verbinden aan een zoo kleine en persoonlijke [aarwording als verveling? en wel. Misschien zijn de menschelijke idoeningen vaak minder groot dan de men- elijke woorden. En het wordt met die verveling andere zaak als men zich eerlijk reken- lap geeft van de neiging tot „sensatie", die in mensohen, in meer of minder mate, leeft. Ier wordt eenigszins opgewonden en geprik- ja veelal niet onaangenaam geprikkeld, het vernemen van groot en onverwacht luws. Het is iets geweldigs, iets dat hem op- gt uit de sleur van zijn dagelijksch werk, uit- vlakheid van zijn bestaan, dat hem (niet [der: haar) onmiddellijk de begeerte geeft, het anderen te vertellen, die het wellicht nog weten. En zeg mij nu niet: zoo gaat hét u, irnalisten, speciaal. jtot het.tegendeel is waar. Wij zijn persoon- Juist minder vatbaar voor de sensatie van het euws, omdat wij er dagelijks mee omgaan, het jjd het eerst krijgen en het beroepshalve met iel overleg beoordeelen moeten. Wij worden er- oververzadigd en zitten zelf in zijn keuken yendien. Het is er eenigszins mee als met den kker, die veelal niet van zijn eigen artjes houdt. Hij verzorgt ze met toewijding en oeft ze met aandacht, maar ze verrukken zijn rhemelte niet. het waar is dat de oorlog den menschen len of weinig sensatie meer brengt dan betee nt dat, dat hij hen verveelt. Ik ben geneigd dat ven mèt dien Engelschman in „Life and To-day". In de laatste jaren van den Hgen oorlog waren dezelfde verschijnselen iarneembaar. Maar niet in het begin. Nu treden in het begin. En het is niet zonder men- beteekenis. „Alle genres zijn goed, be- alve het vervelende", heeft Voltaire gezegd in of ander Voorwoord. En het is onsterfelijk Sbleken, En ik herinner mij dat Clemenceau, de die er geen doekjes om placht te winden, ertig jaar geleden zijn eigen kabinet om zeep acht door zijn eigen minister van Buitenland en, Delcassé, in de Kamer te verlooche- cn in deze vernietigende uitspraak: „Die man irveelt mij". Dat bleek afdoende. Goed beschouwd is het ook Ik beken dat ik in den loop van de jaren 1918- in die periode tusschen twee oorlogen in, faarin de wereld via ups and downs geleidelijk &<er naar de bewapening en de vernietiging suk ade, mij meermalen heb afgevraagd: „Hoe is ft mogelijk dat het de menschen niet verveelt? Itijd weer datzelfde gedaas over bewapening en ing, altijd weer dat vernietigenwaar om vinden ze het eindelijk niet eens belangwek- onder, een groote eenheid op te bouwen en moei- Jkheden te overwinnen, waarop vorige geslach- zijn gestuit? Altijd weer diezelfde taal, die fde geldsmijterij, diezelfde vernieling. Wat is or nog voor interessants aan?". Het is gi ij het is oud. moet die Engelschman, dien ik geciteerd ■ob.het toen ook hebben gevoeld. Ik kan mij zijn hten voorstellen. Ik geloof dat hij heele- niet verwaten of hooghartig is maar uit «jn werkelijke gevoel spreekt en hetzelfde bij onderen, al blijft het grootendeels verborgen ®der uitingen in forscher termen, heeft waar- en. ik ook. ik geloof dat de heele wereld d is over den oorlogsgod Mars te zeggen Clemenceau van Delcassé zei: „Die man ver veelt mij". r ik ben het ook eens met den schrijver En !t Engelsclle al'tikel, dat dit niet genoeg is. at de menschen zullen moeten leeren, zich' er den °orlog te schamen. R. P. Actie tegen schending van het internationale recht. Finsch-Russisch conflict kome tot vreedzame oplossing. De ministers van buitenlandsche zaken van Noorwegen, Zweden en Denemarken hebben Zondag te Kopenhagen de aangekondigde bespre kingen gehouden. Het na afloop der conferentie uitgegeven com muniqué deelt mede: De omstandigheden, die verband houden met het Finsch-Russische conflict, vormden het onderwerp der onderhandelingen. De ministers van buitenlandsche zaken legden den nadruk op den hoogst ernstigen, diepen wensch van alle Noordsche volken, dat het conflict op een zoo spoedig mogelijken datum gebracht moge worden tot een vreedzame op lossing, welke de volledige onafhankelijkheid van Finland behoudt. De ministers verklaarden eensgezind te zijn ten opzichte van de neutraliteitspolitiek hunner lan den. Zij verwerpen alle beweringen, volgens welke die politiek gevoerd wordt onder druk van de eene of de andere zijde. Zij zijn voornemens deze politiek onpartijdig en onafhankelijk van hunne betrekkingen naar alle kanten voort te zetten. Zij kwamen overeen de onschendbaarheid te hand haven van het neutrale gebied in overeenstem ming met de regels van het internationale recht. Zij kwamen overeen ernstige bezwaren te opperen tegen en te trachten te komen tot de afwending van de schending der beginse len van het internationale recht bij het voe ren van den oorlog ter zee, die aanzienlijke verliezen van menschenlevens en economi sche waarden toebrengt aap de neutrale staten, wanneer die hun scheepvaart hand haven teneinde een gewcttigden en nood zakelijken handel in stand te houden. Zij kwamen overeen dat hun regeeringen elkan der wederzijds moeten steunen in haar onder handelingen over deze kwesties met de belli- gerenten. De ministers waren eensgezind de overtuiging toegedaan dat, tenzij de- oorlog eindigt voordat felle, langdurige strijd rampen teweeg heeft ge bracht, grooter dan op dit oogenblik, hij zoo'n diepe mate van verbittering tusschen de naties zal doen ontstaan dat de weg naar een duurzame verzoening nog moeilijker te banen zal worden. Daarom zullen zij gaarne iedere poging toejuichen om onderhandelingen in te leiden tusschen de oorlogvoerenden met het oog op een rechtvaardi gen en blijvenden vrede. Geen convooistelsel. United Press meldt dat de conferentie later begon tengevolge van het feit dat de veerboot, waarop de Zweedsche minister van buitenland sche zaken Günther zich bevond, door het pakijs tot terugkeeren werd gedwongen. Günther keerde Zondagmorgen in Malmö terug, vanwaar hij zich per vliegtuig naar Kopenhagen begaf, alwaar hij om 11.20 uur aankwam. Naar verluidt zouden de ministers ook de mogelijkheid van Scandinavische convooien onderzocht hebben, doch tenslotte dit denk beeld definitief hebben verworpen. De redenen hiervoor zijn: Ten eerste: het onvoldoend aantal oorlogs schepen voor het beschermen van de convooien. Ten tweede: het gevaar van complicaties als een belligerente mogendheid volgens de regelen van den oorlog de schepen wenscht te doorzoe ken, waardoor de begeleiders hun convooien zou den moeten verdedigen. Het zou een excuus geven voor het tot zinken brengen van alle handelsschepen buiten deze convooien. markt alkmaar. Aan,,„. nn„ 24 Februari 1940. Èsndel stug kippeneieren, groothandel 55,25 Jdc2i/Oer0^ief 271 stuks van y2 K.G., groothan- - kleinhandel 9.0. Handel matig. VERLOREN SCHEPEN. Vijftien opvarenden van Deensch schip vermist. ENGELSCHE MARINETRAWLER MET VERMOEDELIJK TIEN MAN VERGAAN. KOPENHAGEN. Het Deensche stoomschip ,Aase" (1206 ton) is op een reis van Spanje naar Engeland gezonken. Een lid der bemanning werd gedood, een werd gered en vijftien andere opvaren den worden vermist. OSLO. Het Estlandsche schip „Borghild", metende 959 ton, is Zaterdag na een ontploffing gezonken. ATHENE. Men vreest dat het Grieksche vrachtschip ,Panachrantos" verloren is gegaan. Het heeft op 13 Januari Antwerpen verlaten met be stemming Charleston (V.S.) Het is aldaar niet aan. gekomen en sedert 15 Februari werd niets van het schip of de bemanning vernomen. LONDEN. Het Britsche s.s. „Jevington Court" (4.544 ton) is op de Noordzee op een mijn geloo- pen en gezonken. De bemanning is in een Engel sche haven aan land gebracht. Verscheidene opva renden zijn licht gewond. Het Britsche s.s. Royal Archer" is Zaterdagmid dag voor de Schotsche kust gezonken. Gemeld wordt dat het vaartuig op een mijn geloopen is. Het verging toen het door twee sleepbooten werd weggesleept. De geheele bemanning is aan land gebracht, hoewel 14 opvarenden gewond zijn. De admiraliteit heeft medegedeeld dat de ma rinetrawler „Benvolio" op een mijn geloopen en gezonken is. Men vreest dat de commandant en negen minderen zijn omgekomen. Belgisch visschersvaartuig beschoten. OOSTENDE. Het Belgische visschersvaartuig Z2 is in de haven teruggekeerd na op de Noordzee Idoor vliegtuigen van onbekende nationaliteit uit machinegeweren te zijn beschoten. Twee andere te Zeebrugge thuis behoorende trawlers zijn verdwe nen Men veronderstelt dat zij op mijnen zijn ge loopen of opgebracht. Nader wordt gemeld: De trawler Heyst 88, waar omtrent men sinds Vrijdag niets meer had verno men, heeft radiotelefonisch medegedeeld, dat zij, na door een Engelsche duikboot te zijn gepraaid en opgebracht naar Harwich, weer is vrijgelaten. dn de -prijsvraag van het Comi té Vliegtocht Nederlandindië voor een vliegtuig, dat in 38 uur zonder tusschenlanding naar Batavia lean vliegen, zijn de winnaars hekend gemaakt. De heer Plesman voorspelt spoedig geregelde vluchten Europa Amerika in één nacfht.) Het zal eens nog korter duren, Schiphol naar Batavia, Zoowat achtendertig uren, Loop dat meer eens even na. Voor Europa naar de Staten Is, naar Plesman gauw verwacht, (Die erover mee kan praten) Niet meer noodig dan een nacht 't Een en 't ander is voorspelling, Maar de leek aanvaardt die graag. Wat zag hij niet al versnelling In het luchtruim vóór vandaag. Vliegen om de halve aarde, Nadert meer en meer een wig, En men bindt steeds hooger waarde, Aan het vliegensvlug begrip. Daardoor komen landen, menschen, Steeds maar dichter bij elkaar, Dat is logisch en te wenschen, Maar het is helaas niet waar. Ik kan met bewondring lezen, Over wat door ons geslacht. In het jonge luchtvaartwezen, Is en wordt tot stand gebracht. En ons land moet blijven streven Naar een plaats in d'eerste rij, Waar het kan een voorbeeld geven, Sterk en zonder hoovaanddj Toch, als aller haast bedaarde Tot een tikje kalmer aan, Zou het met den mensch op aarde Dan misschien niet beter gaan? P. GASUS. (Adv. ingez Med.) De Fransche Iegerberichteii. Zaterdagavond: „Over het algemeen een rustige dag. Eenige schoten aan den Rijn". Zondagochtend Niets te melden". Zondagavond „Na een voorbereiding door mijnen werpers heeft de vijand een uitval tegen een onzer pos ten tusschen den Rijn en de Vogezen ondernomen. Hij werd evenwel met verliezen teruggedreven. Maandagmorgen „Op verscheidene punten van het front tusschen Moezel en Saar grootere bedrijvigheid van de afdeelingen, die met den vijand in contact zijn". Het Duitsche legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt het volgende bekend: Tusschen Moezel en Pfalzer Wald plaatselijk activiteit van artillerie en verkenners. In de lucht geringe activiteit van verkenners en jachtvliegtuigen boven de Duitsch-Fransche grens en boven de Duitsche Bocht. Een Fransch en een Britsch vliegtuig Werden omlaag geschoten. Aan Duitsche zijde geen ver liezen. Door het inzetten van maritieme middelen zijn in de eerste vijf maanden-van den oorlog (tot 20 Februari 1940) 496 vijandelijke en met contra bande voor Engeland varende neutrale koop vaardijschepen, met een inhoud van 1.810.315 br. rég. ton, tot zinken gebracht. Koivisto ontruimd? De berichten over de positie van Viborg (Viipuri) komen spaarzaam te Helsinki bin nen, In ieder geval staat vast dat de stad zich nog in Finsche handen bevindt. Men uit veel veronderstellingen over het waarschijnlijk lot van de stad. De mtening overheerscht hier dat de ver overing van Viborg weinig strategisch voor deel zou brengen aan de Russen, terwijl ieder cmoreel prestige dat daarbij kan worden ver kregen, voor een groot deel verminderd zou worden door den langen tijd, dien de operatie gekost heeft en de groote verliezen aan men schen en materiaal. Het denkbeeld wordt geopperd dat het noodig zou kunnen zijn een wijziging te brengen in het huidige Finsche front in de baai van Viborg. waar men verscheidene eüanden waarschijnlijk zou moeten verlaten in verbanld met hun moeilijke po sitie. Finsche militaire kringen echter verklaren dat die eilanden niet langer van groot belang zijn. Het is ook mogelijk, dat de kustbatterijen op het eiland Koivisto spoedig zullen moeten worden te ruggetrokken ten gevolge van de onzeker condi tie van het ijs, dat wellicht niet veel langer het gewicht der zware artillerie zal kunnen dragen. Volgens een Havas-bericht zouden de Fin nen Koivisto reeds hebben ontruimd. In hetzelfde berichtwordt gezegd dat van Taipale tot de fjord van Viborg de Russen hun bijzonder heftige aanvallen voortzetten. De aanvallen zijn tot nog toe bijna overal teruggeslagen en met name hij Uuras. Reuter verneemt uit Helsinki dat de Russen Zon dagavond hun pogingen verdubbelden om Viborg te nemen. Naar verluidt worden zonlder rekening te houden met verliezen stroomen nieuwe troepen, geschut en tanks in den strijd gezonden, die op de Landengte woedt tusschen Muolajarvi en de Fin sche Golf. De Russen bombardeeren Viborg. De stad is vrijwel geheel door de bevolking ontruimd. In den afgeloopen nacht van Zatendag op Zon dag hebben de Russen gepoogti talrijke parachu tisten in de streek van Viipuri achter de Manner- heimlinie neer te laten. Dezen werden gevangen genomen. Het Finsche legerbericht. Nationaal-socialistische hulde voor het Roode Leger. Receptie ter eere van de Sovjet strijdmacht te Berlijn. Het- Duitsche Nieuwsbureau meldt: Ter ge legenheid van den 22sten verjaardag van het Roode Leger heeft Zondag in de Sovjet-amibas- sade te Berlijn een receptie plaats gevonden waarop van Duitsche zijde de generaals Von Brauchitsch, Keitel, Udet en admiraal Witzel aanwezig waren. De Sovjet-amibassadeur Schwartzew en gene raal Von Brauchitsch hielden toespraken. De laatste wees hierbij o.a. op de groote beteeke nis van het Sovjet-Russische leger voor dem opbouw der Sovjet-Unie. Het Finsche legerbericht van Zondag: De voor afgaande dag werd gekenmerkt door plaatselijke aanvallen van den vijand, die met zware verliezen werd teruggedreven. De Finsche artillerie was zeer actief en verspreidde verscheidene vijandelijke af deelingen. Ten noordoosten van het Ladogameer hebben de Finsche troepen met succes gestreden en den vijand teruggedreven en hem zware verliezen toegebracht. De Finnen maakten zich meester van 27 machinegeweren, 21 automatische geweren en verscheidene andere infanteriewapens. Bovendien werden twee tanks vernield. Te Aittojoki heeft het Finsche artillerievuur een Sovjet-aanval tot staan gebracht. Te Suomussalmi is een Russische afdee- ling, die de grens over was gekomen, naar Sovjet- gebied teruggedrongen. In de richting van Peüsamo is een Finsche patrouille van tien man erin geslaagd een afdeeling bestaande uit 180 vijandelijke skiloo- pers, terug te dringen. Later werd deze afdeeling omsingeld. Op andere plaatsen levendige activiteit van patrouilles en gevechten uit hinderlagen. In de lucht: de activiteit van de vijandelijke lucht macht was Zaterdag vooral gericht tegen Noord- Finland, waar enkele plaatsen werden gebombar deerd. De aanvallen richtten slechts onbeteekende materieele schade aai." Aan het Finsche legerbericht van Zaterdag ont- leenèn wij: „Ten oosten van Muolajarvi hebben de Finnen Vrijdag twee Russische detachementen, die in hun linies waren binnengedrongen, volkomen vernietigd. De Russische troepen, die aanvielen te Salmenkaita werden afgeslagen en verloren ruim duizend dooden, De Finnen bemachtigden een groote hoeveelheid ma chinegeweren en andere wapenen. In Taipale wer den verscheidene Russische aanvallen door tegen aanvallen afgeslagen. Twee aanvalswagens werden vernield. Ten oordoosten van het Ladogameer wer den alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. De Russen verloren duizend manschappen vijftien aanvalswagens werden vernield. In den sec tor-Kuhmo ontstonden gevechten tusschen patrouil les, waarbij de vijand 350 man verloor. In de rich ting van Salla sloegen de Finnen een aanval der Sovjets af. Viborg nog in Finsche handen. Sovjet legerberichtKoivisto bereikt. De generale staf van het militaire district Le ningrad heeft Zondag een communiqué uitgegeven van den volgenden inhoud: „Sedert achttien Februari is ons offensief op de Karelische landengte met succes gevorderd. Onder den druk van onze troepen ging de vijand voort te rug te wijken. Onze troepen hebben de rivier Sal- menkajta bereikt tusschen het meer Vuoksi en het meer Jauranaan. Zij hebben het versterkte punt en het dorp Mualo bezet, een station aan den spoorweg naar zee op 6 K.M. ten zuiden van Viipuri, de stad Luann.es en het station Maksalahti aan den spoor weg naar zee. Na de westelijke kust van de Finsche Golf en het eiland Bjorkö (Koivisto) te hebben bereikt op 17 en 18 Februari, hebben onze troepen 313 verslerkings- elcmenten van den vijand bezet. Hiervan waren 21 gebetonneerde artillerieforten. Van 11 tot 18 Februari hebben onze troepen 475 vijandelijke versterkingen bezet, waarvan 92 ge betonneerde artillerieforten. In de andere-sectoren van het front geenerlei wijziging van belang. Onze luchtmacht heeft vijandelijke troepen en militaire objecten gebombardeerd. 21 vijande lijke vliegtuigen werden neergehaald tijdens lucht gevechten," Massa-arrestaties in Moermansk? De correspondent van „Aftenbladet" in Tallinn maakt melding van massa-arrestaties in Moermansk in verband met de verspreiding van de „fantasti sche contra-revolutionnaire geruchten" over de aan wezigheid van een Britsch vlootdetachement nabij Moermansk. De correspondent meldt dat de Russische pers niets schrijft over de Engelsche oorlogsschepen in het noorden, maar veel ruimte wijdt aan de geruch ten over 'de Turksche defensievoorbereidingen. Hij voegt hieraan toe dat waarnemers dit beschouwen als een zeker teeken dat de toestand in het noorden door het Kremlin als het ernstigst beschouwd wordt. Vliegtuig stort neer in een straat. Zaterdag is een vliegtuig in een straat van Wel lington in het Engelsche graafschap Surrey, om laag gestort, waardoor drie huizen en een aantal auto's in brand vlogen. De vlieger kwam om het leven en vier leden van een gezin dat in een van de getroffen huizen woont werden ernstig gewond. Een moedei- en haar doch ter overleden later in een ziekenhuis. Het vliegtuig verongelukte enkele minuten na dat het van Croydon was opgestegen. De ,,Rex" arriveerde Zondagmiddag te Napels. NAPELS, 25 Februari. Bij helder zonnig weer zocht het Italiaansche passagiersschip „Rex" van middag zijn weg door de Golf van Napels en kwam om 1.30 uur in de haven aan. Een Italiaansch slag schip begeleidde de j,Rex" tot aan de haven, ter wijl tevens zes of zeven kanonneerbooten, zes on derzeeërs en verscheidene torpedojagers in linie in de baai lag- n binnen honderd meter afstand van den weg in het schip. Zoodra de loopplank was neergelaten renden de fotografen aan boord om op Amerikaansche wijze Sumner Welles te ver eeuwigen. Nadat hij gefotografeerd was herhaalde Welles zijn verklaring dat hij niet van plan was aan de verslaggevers inlichtingen over zijn werk zaamheden te verschaffen. Hij zeide dat hij zijn taak snel-en goed hoopte te verrichten. Welles werd begroet door Ciano's vertrouwens man markies Vasco d'Ajeta, en den ambassadeur van de Vereenigde Staten Phillips. Welles is er nog niet zeker van hoe lang zijn ver blijf in Rome zal duren maar naar verluidt ver wacht dat hij zijn verblijf in Rome ongeveer drie a vier dagen zal duren. De ontvangst van Welles vond plaats op het verandadek en was geheel on afhankelijk van de ontvangst van Myron Taylor, Roosevelt's afgezant bij het Vaticaan, welke in de groote conversatiezaal plaats vond. Taylor werd o.a. begroet door Harold Tittmann, den vroegeren consul-generaal van de Vereenigde Staten te Ge- nève, die aan Taylor's staf zal worden toegevoegd, de vertegenwoordiger van het Vaticaan, mgr. Jo seph Hurley van Cleveland. Ambassadeur Phillips verliet ook gedurende eenige minuten het gezel schap van Welles en begroette Taylor persoonlijk. Welles en zijn gezelschap zijn later per specialen trein welke voor hen door de Italiaansche regee ring was beschikbaar gesteld naar Rome vertrok ken. (United Press) Nog geen politieke bespre kingen te Rome. Naar in Amerikaansche kringen te Rome ver luidt zal Sumner Welles heden weliswaar den Ita- liaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, een beleefdheidsbezoek brengen en zal hij .waarschijnlijk ook door Mussolini worden ontvangen, doch te Rome pas politieke besprekin gen voeren na zijn bezoeken aan Berlijn, Londen en Parijs. Pajala voor Rovanieni aangezien. Verklaring van gevangen genomen Russische vliegers. HELSINKI. 26 Februari. De Finnen deelen mede dat zij twee Russische vliegers hebben, gevangen genomen, welke aan het bombarde ment van Pajala hebben deelgenomen. De,Finnen namen hen gevangen, nadat het vliegtuig bij de Noord-Finsche stad Sodankyla na den aanval op Pajala tot een landing werd ge dwongen. De beide luitenants verklaarden dat zij 21 Februari 's morgens om elf uur in Moer mansk opstegen met elf bombardementsvlieg tuigen met als doel Rovanienw. Zes vliegtuigen, keerden kort na de start terug, de andere zetten hun vlucht voort. De luitenants zeiden dat zij dachten dat zij Rovaniemi bombardeerden toen zij bommen op Pajala wierpen. De Finsche luchtvaartautoriteiten, die den koers van het Russische esquadrille volgden, zagen dat een van de vliegtuigen een gedwongen landing maakte nadat het van Pajala was teruggekeerd. Daarna begon het zoeken naar de vliegers. Het Russische esquadrille heeft tijdens deze vlucht Rovaniemi niet bereikt, maar ging naar de Zweedsche grens, waar het bombardement plaats vond. (United Press). Partijraad R.-K. Staatspartij. Vrijdagavond heeft mr. T. J. Verschuur den partijraad van de R. K. Staatspartij, welke te Amsterdam is bijeengekomen, geopend. Spr. ving zijn rede aan met erop te wijzen, in welke moeilijke omstandigheden de raad samenkomt en hij schilderde de verschrikkingen van den krijg. Daarbij komt, aldus spr. dat ook wij in de be klemmende vrees leven, of niet ons land in den maalstroom zal worden meegesleurd. Reeds meer dan eens heeft het allen schijn gehad, zonder dat wij onzerzijds ook maar een schijn van een aanleiding zouden hebben gegeven. Dat wij tot heden buiten den eigenlijken oor log bleven is een reden tot ootmoedige dank baarheid en tot openbaar eerbetoon aan hem, die de harten der menschen leidt waar hij wil. Intusschen treffen ons zware slagen. Men is van de zijde der belligerenten steeds vrij moediger geworden in de bepalingen van het begrip contrabande, waardoor onze invoer en uitvoer worden afgesnoerd. Daarbij wordt de zee in het wilde weg als vaarwater onbruikbaar gemaakt. Spr. wees voorts op het moedwillig vernielen van schepen, die met onschuldige la ding tusschen neutrale havens varen. Men kan niet zeggen, dat de houding van neutraliteit alleen maar aantrekkelijke kanten vertoont. Zoolang de eer en het levensbelang der natie het gedoogen, zullen wij die houding nochthans bewaren. Mr. Verschuur legde er voorts den nadruk op, dat van partijkiezen geen sprake kan zijn en dat alleen aanranding onzer positie ons bewe gen kan het zwaard op te nemen. In de vandaag voortgezette vergadering werd eerst behandeld 'het voorstel van het partij bestuur tot wijziging resp. aanvulling van eeni ge artikelen van het kiesreglement, voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-generaal. Vervolgens gaf de voorzitter der fractie van de Tweede Kamer, mr. dr.' L. N. Deckers, een uit eenzetting betreffende den actueelen politie-; ken toestand en het parlementaire wérk.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1