IJmuider Courant Ook de strijd aan het Finsche Poolfront opgelaaid. Voorhoofdsmeting. Twee Duitsche vliegtuigen neergeschoten. „Alkmaar^-bemanning Granaat op Amsterdamsch huis terechtgekomen. Sport en Spet jaarcang No. 101 Court"1' H0"! Lourens Coster, Maatschappij voor °.uilgaven a" D,ukke,|J NV' Gr' (jaarlem Telefoon 10724 Bureau jtjiraa' jjrpu Id®' jjlefeon 5. Courant Kennemerlaan 42, Ümulden, 1 Postgiro 310791 Alle Advertenties, ,00, dil blad, worden koslelooi m de Kennemer Courant enof"0" DAGBLAD VUDH VELSEJN. IJMUIDFN, SANTPOORT EIN OMSTREKEM Verschijnt dadelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen nireoHet P W PEKRRBOOM EM ROBEK I PËEKEHOOM Hoofdredacteur! RORERT PEEREBOOM WOENSDAG 28 FEBRUARI 1940 Abonnetnenten per week /0.12J4, pa* maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 5 cent per ex. Advertentiën; 1-5 regels ƒ0.60 elke regel meer ƒ0.12 BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbad 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Welles heeft Europa bereikt, op zoek "Thtingen waarom het er zoo'n treurige ii! en hoe daar een eind aan zou kunnen eemaakt. Graaf Ciano heeft hem al har- deD t angen, Mussolini heeft hem ook harte- ïaïieen maar dat bewijst nog niets. Italië M- rs geen oorlog. Bovendien weet nie- 'm t er besproken is. Intussehen regent het P3ndwa htell over Sumner Welles' reisplannen 0 ber^e stemming", die te zijnen aanzien in °Ver Berlijn heerscht. Het beste dat men er- ""li zeggen is dat ze niet onvermakelijk zijn. t heetten de Italianen onverschülig en de belangstellend. Toen werden de Ita- aitschers inen belaugou^^—— - JJL En nu toonen de Duitschers een menge- L belangstelling en onverschilligheid, .j zeggen dat zij Welles met veel eerbewijs an twee groote officiëele diners, bij Von Rib- tronen bij Goering, ontvangen zullen maar den tegelijkertijd de berichten omtrent zijn 011 eken bij Ciano en Mussolini uit hun bladen. Welles zelf laat zich volop kieken en zwijgt -t overige. Hij is gekomen om te luisteren, itom te praten. Hij heeft ook geen voorstellen izlch Hij moet Roosevelt en Cordell Huil ver- 2 inlichten over hetgeen hij binnenska- genoord heeft. Dat wisten we allemaal al L, j,, New-York aan boord van de „Rex" ging. at zou de man dus zeggen? Ik begrijp de kouwe kte 0ver zijn zwijgzaamheid niet, die vele bla- maken. Hij is op zoek. En hij gaat met zijn undsten niet naar ons Europeanen, maar terug zijn lastgever. Men kan hoogstens veronder- ellen, gezien de huidige stemming in Berlijn en (inden, dat het er met zijn vondsten niet erg jopvol uitziet. Maar die kans zou kunnen keeren. a het is ook mogelijk dat hij dingen gewaar ordt, die hem zullen doen rapporteeren: binnen- ort zullen de kansen wel beter worden. Want het niet alleen een janboel, maar ook een bewe- iijke toestand met -wisselende vooruitzichten, h de meeningen van staatslieden staan niet on wrikbaar vast; zijplegen voor verandering vat- iar te zijp. Beweging is nu wel niet in den oorlog in het Westen, maar des te meer in den oorlog in het [oorden, En dat doet zijn invloed op den Weste iken oorlog gelden. De aanduidingen, dat de eide oorlogen aan elkaar gekoppeld dreigen te orden, nemen toe. Russische terreinwinst op de arelische landengte, die geleid heeft tot het ver versterkte Finsche eilanden en de direc- [{e bedreiging van Viborg, heeft niet alleen in weden de onrust doen toenemen maar ook het van gealliëerde hulp aan. Finland acuut jemaakt. In. het zeer hoogè Noorden bevinden zoowel Russische als Duitsche en vlootstfijdkrachten. En uit het zeer verre Zuid-Oosten komen vreemde berichten om trent militaire activiteit van de Turken nabij hun Russische grens en is er nog steeds, in Syrië, dat' leger onder bevel van generaal Dit alles trekt sterk de aandacht. Als men het korte Westfront, dat eertijds zoo veelbesproken waar twee geweldige legermachten nu al een half jaar lang, vrijwel werkeloos tegen over elkaar liggen, als het middenpunt ziet van !-lang front, reikend van de Noorde lijke IJszee tot de Zwarte Zee, dan ziet men acti- jviteit groeien juist aan de beide uiteinden. En is gevaarlijk, in beide gevallen, voor de Rus sen, Zullen zij het risico willen loopen, in een oorlog betrokken te worden en dan op fronten die zoo enorm ver uiteen- liggen? Het schijnt nauwelijks denkbaar. Aan de strijdkracht van hun eigen Roode Leger moeten Zij zelf wel sterk zijn gaan twijfelen en de gebrek van hun wegenstelsel en spoorwegnet en is algemeen bekend. Tot dusver ls trouwens steeds de indruk geweest dat Stalin er wel voor voelt kleine randstaten in te rekenen onder dekking van de vriendschappelijke onzij- van de Duitschers, maar niet den minsten lust heeft zich in een grooten oorlog te wagen. De activiteit van de gealliëerden in het hooge Noor den en het verre Zuid-Oosten begeleid door her verzekeringen van de Finnen, dat zij tot een eervollen vrede bereid blijven, moet hem tot de overtuiging brengen dat hij nu aan dien grooten oorlog kan ontkomen door te onderhandelen over den vrede met Finland. De Scandinavische landen, die pas te Kopenhagen beraadslaagd hebben en besloten één neutrale lijn te trekken, ruiken die kans ook en zijn blijk baar bereid tot het verleenen van bemiddeling. Sn de Duitschers kunnen zich op dit punt ook niet onverschillig toonen, des te minder omdat bet Duitsche volk zelf wel sympathie moet voelen roor de Finnen, die het indertijd zelf heeft ge holpen om hun onafhankelijkheid te veroveren. Zoo schijnt men op dit oogenblik veeleer op zoek te zijn naar den vrede in Finland dan naar dien in het Westen. En met betere kansen. Ze lijken nog niet zoo best als men denkt aan de voorwaarden, die Moskou vermoedelijk zal stel len en aan de waarborgen, die Finland nood zakelijkerwijs zal dienen te verwerven, wil het niet binnenkort opnieuw aangevallen worden. Maar als Stalin voor de keus gezet wordt: vrede of een grooten oorlog.... dan zal hij wellicht veel water in zijn wijn doen. Er ls onlangs een boek verschenen van zekeren «Ivitsky, die zich aandient als ex-chef van den Net-Russischen militairen geheimen dienst in West-Europa. Hij zegt gebroken te hebben met n en vertelt een reeks verschrikkelijkheden Wer de methoden van het régime. Ik hoop dat ze "et waar zijmMaar als die man in dat boek ver- aait dat Stalin niets zoozeer schuwt als een ^°ten °P#g is men geneigd hem in het licht gebeurtenissen te gelooven. Het (Prof. Wiersma te Groningen is door gezichtsmetingen tot de de finitieve conclusie gekomendat een hoog voorhoofd wijst op rui mer en vlugger hegrip en meer gezond verstand dan een laag.) Ik heb al eerder hooren zeggen, Wat nu een hooggeleerde prof, Ons als een feit weet'voor te leggen, Nou, voor zijn 'arbeid niets dan lof. Hij heeft gezichten opgemeten, Van eiken leeftijd, eiken vorm, En kwam daarbij, in dorst naar weten T.ot een intelligentie norm. Men moet dat niet gering beschouwen, De kunst is moeilijk en subtiel, Om op 't beginsel voort te bouwen: 't Gelaat is spiegel van de ziel. De duimstok heeft slechts centimeters, Materiaal, dat weder strekt Tot iets véél hoogers en veel beters, De wijze, die conclusies trekt. Het hooge voorhoofd dan beteekent Een ruim begrip en goed verstand, Eerst ondersteld, maar nu berekend, Als onomstootelijk verband. Eén ding schijnt eraan te ontbreken, Da't is het antwoord op de vraag: Waar, naar dit uitgangspunt bekeken, De grens ligt tusschen hoog en laag. Maar voor mij mag het openbaren, Dat mijn volkomen kale vriend, Die niets dan voorhoofd heeft, als 't ware, Mijn zeer speciaal respect verdient. P. GASUS. Steeds feller druk op Viborg. reweldige Rusland is zeer kwetsbaar. En vooral daar in dat verre Zuid-Oosten, waar het groote petroleumgebied van Bakoe ligt. Hoe zou het zich op twee fronten kunnen weren als het met zijn geweldige overmacht tegen één klein volkje pas na maandenlangen strijd eenigen voortgang kan maken? R. P. Britsche trawler pikt vier vliegers uit zee op. Boven Duitsche Bocht een Engelsch toestel neergehaald. Reuter meldde gisteravond uit Londen dat 's middags binnen een uur tijd twee Heinkels zijn ncergeschoteny terwijl zij aanvallen deden op schepen. Een bij de Firth of Forth, de ander bij de kust van Northumberland. De Engelsche vlieger die een Heinkel trof bij de kust van Northumberland, heeft gerapporteerd, dat hij gezien heeft, dat de leden der bemanning van de Heinkel in hun rubberboot het brandende vliegtuig verlaten hebben. Vliegtuigen en een motorboot zochten vier uur lang zonder resultaat naar de rubberboot. Later vernam Reuter dat de vier Duitsche vlie gers, die in den Heinkel-bommen Weroer 'zaten, door een trawler opgepikt en aan land gebracht zijn in een haven aan de Schotsche Oostkust. Een hunner had kogelwonden. De Duitschers waren buiten zich zelf van vreugde over hun redding en schudden den opvarenden van den trawler her haaldelijk de hand. Uit Berlijn meldt het D.N.R. dat een Britsch vliegtuig van het type Bristol-Blenheim. Dinsdagmiddag boven de Duitsche bocht door Duitsche jachtvliegtuigen omlaag gescho ten is. Pamfletten boven Duitsche steden. De Reutercorrespondent bij de Britsche lucht macht in Frankrijk meldt dat de bommenwerpers, die deze week des nachts verkenningsvluchten boven Duitschland hebben 'gemaakt, o.a. boven Keulen en Dusseldorf, aan een hevig vuur van het luchtafweergeschut hebben blootgestaan. Enkele brandverweikken.de grahaten, die op de bommenwerpers werden afgeschoten, waren ver bonden doof kettingen, die zich om de vliegtui gen moesten wikkelen om ze aldus brandend te doen neerstorten, doch zij misten alle doel. Boven Berlijn lieten de Britsche machines pamfletten vallen, alsmede parachutefakkels om zich te oriënteeren. Boven enkele straten, zooals Unter den Linden ep de Wilhelmstrasse, daalden zij tot een paar duizend voet, doch er werden geen zoek lichten ontstoken. Andere machines wierpen pam fletten uit boven Keulen en vlogen over Emden, Duisburg en Dortmund.. Finnen moesten hier op nieuwe linie terugtrekken. ENNEM.l. 36 (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsch schip neemt 19 schip breukelingen aan boord. Een Deensch en een Estlandsch schip vermist. Een Nederlandsch schip de „Antwerp" heeft gisteravond de negentien opvarenden van het Britsche s.s. „Efos" (1.245 ton) in veiligheid ge bracht. Dé „Efos" is, naar men gelooft, Maan dagavond op een wrak geloopen. De „Antwerp" heeft de schipbreukelingen daar op overgegeven aan een trawler, die hen aan de Engelsche kust aan land heeft gebracht. Sedert den nacht van 9 op 10 Februari heeft men niets meer vernomen van het s.s. „Mary land" uit Kopenhagen. Hét schip, dat 4895 ton meet, was op weS van Ziuid-Amerika naar Dene marken met een lading veekoeken. Op 7 Februari was het van Madeira vertrokken. Er was een be manning-van 35 koppen aan boord. Het Estlandsche stoomschip „Reet'" (814 ton) wordt eveneens en wel sinds bijna een maand ver mist. Op 31 Januari was het schip uit een Engel sche haven met een lading steenkool naar Göte- borg vertrokken. Aan boord bevindt zich een be manning van 18 koppen. Zweedsch schip geramd. Een Britsch oorlogsschip heeft gisteren, in een Schotsche haven 17 opvarenden aan land ge bracht van het Zweedsche' s.s. „Nordia", dat, naar verklaard wordt, in de duisternis voor de Noorsche kust door een noodlottigen samenloop van omstan digheden geramd en gezonken is. Twee opvaren den worden vermist. - Reuter meldt uit Stockholm: De Finnen bieden nog weerstand tegen de zware Russische aanvallen ten Zuiden en Oosten van Viborg (Vïipuri), doch staan thans tegenover een nieuwe bedreiging aan bet Poolfront ten Zuiden van Petsamo. De verwoede strijd, die Maandag tot ontwikke ling kwam bij Höjenjarvi, op 80 K.M. ten Zui den van Petsamo, is des nachts voortgezet. De Finnen moesten terugtrekken op nieuwe stel lingen te Nausi, ongeveer 15 K.M. naar het Zuid-Westen, langs den grooten Poolweg, die zuidwaarts doorloopt tot het spoorwegkopsta- tion te Rovaniemi. Volgens berichten uit Kir- kenes hebben zich verscheidene groote lucht gevechten voorgedaan en zijn voor de eerste maal Finsche gevechtstoestellen op dit front verschenen om den strijd aan te binden met de Sovjet-Russische vliegtuigen De correspondent van de Zweedsche „Nya Dag- ligt Allehanda" in Finland bericht aan zijn blad dat de druk van de Russen op Viipuri steeds toe neemt. De Finsche autoriteiten hebben de omstre ken van de stad doen ontruimen en de stad zelf isgeheel „dood", doch de Finsche vlag wappert nog trots op het kasteel. De stad kan nog verde digd worden niettegenstaande den val van Björko, doch de Russen schijnen verscheidene divisies ten Westen van de stad aan land te willen zetten, on geacht of zij de stad in handen hebben of niet, ten einde regelrecht op te rukken naar Kotka en Frederiksham. Reeds zijn zij met sleden naar Sak- kijarvi, dat door de Finnen is verlaten, gekomen. Volgens Havas oefenen de Russische troepen hun druk op Viipuri qit op een zoo breed mogelijk front, teneinde de punten op te sporen, waar de weerstand der Finnen zou kunnen breken onder hun aanvallen. In de Golf van Viipuri, èvenals langs de ge- heele frontlijn tot Salmenkaita in de nabijheid van Vuoksen komen de Russen in het offen sief. Het lot van Viipuri is van dezen slag af- hankelijk. De Finnen houden zich nog steeds goed en de Russische aanvallen worden met onverstoorbare koelbloedigheid opgevangen. De vijand heeft enorme verliezen aan man schappen en materieel geleden in den loop van Maandag. Achttien tanks werden bescha digd. De eerste Zweedsche vrijwilligerstroepen zijn naar het noordelijke front gezonden ter vervan ging van Finsche troepen. Een klein. Noorsch de tachement is bij de Zweedsche troepen gevoegd. Andere min of meer belangrijke groepen vrijwil ligers zijn eveneens gezonden naar verscheidene sectoren om de aflossing in sneller tempo te doen geschieden en weldra zullen allen deelnemen aan de operaties. In de buurt van Helsinki de hoofdstad werden Dinsdag meer dan honderd Russische vliegtuigen waargenomen. Volgens inlichtingen uit goede bron zou de Finsche luchtdoelartillerie verscheiden vliegtuigen hebben omlaag geschoten. Het aantal in Finland sedert het begin der vijan delijkheden omlaag geschoten Russische vliegtui gen bedraagt thans volgens Havas-vijfhonderd. Het Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht van Dinsdag luidt: „Te land: Op het westelijk deel van de landengte van Karelië heeft de vijand de aanvallen op de eilanden ten zuiden en oosten van Viipuri voortge zet. Bij Somme, Nakijarvi, Perojoki, Airapaan en Jarvi hebben de Russische troepen zware verliezen geleden. De Finnen hebben een groote hoeveelheid infanterie-wapenen buitgemaakt en hebben achttien tanks vernield. De strijd duurt nog voort. Nabij de Vuoksi en de Suvanta is de artillerie aan weerszijden zeer actief. Bij de Taipale hebben de Finnen een hevigen aanval afgeslagen en hebben zij de Russen tot hun uitgangsstelling teruggeslagen. Ten n.-oosten van het Ladogameer is de activiteit van de artillerie groot geweest. De Finnen hebben drie tanks en twee maakte moeilijke uren door. Zes en dertig uur vrijwel zonder eten op een rots. Thans te Lissabon aangekomen. Met het stoomschip „London" arriveerden Dinsdag te Lissabon de veertig leden der beman ning van het Nederlandsche stoomschip „Alk maar" van de K.N.S.M., dat op 17 Februari j.l. bij een der Kaap Verdische eilanden is vergaan. De kapitein en twee officieren van de „Alk maar" debarkeerden te Lissabon om later naar Nederland te vertrekken. Het overige deel van de bemanning zet de reis voort met bestemming Amsterdam. De opvarenden van de „Alkmaar" verklaarden in een onderhoud, dat zij zeer dankbaar waren voor de hulp, welke hun door den Portugeesehen torpedojager „Vouga" was verleend en zij ver telden dramatische bijzonderheden over de schipbreuk. Nadat het schip aan den grond was geraakt, is het door de zware zeeën gebroken. Toch slaag den zij er midden in den nacht in, met gevaar voor hun leven, voorzien van slechts enkele levensmiddelen, de rotsen van een eilandje te bereiken. Omgeven door een ruwe zee brachten zij 36 uur op deze rotsen door, alvorens zij dooi de „Vouga" werden gered, welke oorlogsbodem zich dicht in de nabijheid bevond. Voor hun oogen zagen zij hoe de „Alkmaar" door de zee vernield werd en in twee stukken brak. Van de „Vouga" werd de bemanning van de „Alkmaar" op 'n Nederlandsch schip de „Stuyvesant", over gebracht, die op zijn beurt de schipbreukelingen overgaf aan het s.s. „London". pantserwagens vernield. Bij Kuhmo zijn verschei dene versterkingen van den vijand vernietigd en drie stukken geschut zijn buiten gevecht gesteld. De buit, welke op 25 Februari door de Finnen is behaald door het innemen van een Russisch steun punt, bestond uit twee tanks, vijf mitrailleurs, twin tig automatische geweren, andere infanterie wapens, vier auto's en twee veldkeukens. In de richting van Petsamo zijn de aanvallen den geheelen dag door den vijand voortgezet. De Finnen hebben hun stellingen verplaatst naar Nautsi, twee tanks werden vernield. Verder werd aan het front de activiteit van hin derlagen en patrouilles met succes voor de Finnen voortgezet. In de lucht: de Finsche luchtmacht heeft geduren de den dag verkenningsvluchten uitgevoerd. Ooi zijn verdedigingsvluchten gemaakt en zijn de bases van de vijandelijke luchtmacht en opslagplaatsen van oorlogsmateriaal ver achter het front gebombar deerd. Den geheelen dag is de activiteit in de lucht zeer levendig geweest. De Finsche vliegtuigen heb ben met succes verscheidene malen den strijd aan gebonden. De activiteit van de Sovjet-Russische luchtmacht was zeer levendig. Talrijke plaatsen in het binnen land zijn door groote vijandelijke formaties gebom bardeerd. Behalve Kovola, Lahti, Vimaki, Hangö en Turku,- zijn nog andere plaatsen met bommen be stookt. Volgens tot nu toe ontvangen berichten is te La hti een burger gedood en zijn elders gewonden ge vallen. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet. be kend. Op enkele punten hebben de bombardementen van de Sovjet Russische luchtmacht branden ver oorzaakt en materieele schade aangericht. In de' gevechtszone zijn Willmanstrand en Elisenvaara ge bombardeerd. Hier zijn twee burgers gedood en an deren gewond. In den avond heeft de luchtmacht van den vijand de actie voortgezet. Volgens gecon troleerde berichten zijn zeventien Russische vlieg tuigen omlaag geschoten, van een achttiende is het verlies nog niet bevestigd." Het Russische legerbericht. Het Dinsdagavond uitgegeven Sovjet-legerbericht luidt als volgt: „Op 27 Februari hebben de Sovjettroepen op de Karelische Landengte, door de versterkte zone van den vijand heenb rekende, 13 verdedigingswerken bezet, waarbij 9 gewapend "betonnen artillerie- forten-, In de andere sectoren van het front heeft zich niets van belang voorgedaan. In een aantal streken heeft de Sovjetluchtmacht met succes de vijandelijke troepen en militaire doe len gebombardeerd, zes vijandelijke vliegtuigen wer den in luchtgevechten neergehaald." Verwachting geldig van hedenavond tot mor* genavond ongeveer 19 uur. Meest matige, aanvankelijk aan de kust krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Betrokken tot zwaar- of halfbewolkt. Enkele regenbuien. Iets kouder. THERMO METERSTAND. Hoogste gisteren F 46 Laagste hedennacht F 46 Hoogste heden F 48 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 756 m.M, Neiging: Achteruit. Opgaaf MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 86 IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN Donderdag v.m. 7.25 uur; n.m. 7.49 uur. Vrijdag v.m. 8.17 uur; n.m. 8.50 uur. Zaterdag v.m. 9,24 uur; n.m. 10.09 uur. Proces-Eiser spoedig verwacht. Ook Best en Stevens zouden binnenkort in Duitschland terechtstaan. De Berlijnsche correspondent van „Berlingske Tidende" meldt dat de volgende maand waarschijnlijk met gesloten deuren het proces zal beginnen tegen Georg Eiser, die beschul digd wordt de dader te zijn van den te Mün- ohen gepleegden aanslag. Het is mogelijk, dat binnenkort ook de beide in Nederland ontvoerdeEngelsehen Best en Stevens, wier namen aanvankelijk door de Duitschers met dezen aanslag in verband zijn gebracht, terecht zullen staan.. JAARVERGADERING NED. OLYMPISCH COMITé. De jaarlij-ksche algemeene vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité zal plaats heb ben op Zaterdag 30 Maart te Amsterdam. HAARLEM - Woensdag. Het Zuiderhofje bestaat dit jaar driehonderd jaar. Het werd'in 1640 gesticht door Jacques van Damme en zijn echtgenoote Elisabeth van Blink vliet en in 1892 geheel verbouwd. Het heeft 15 woningen, waarvan één wordt bewoond door de opzichteres en haar echtgenoot en de overige door veertien vrouwen, weduwen of bejaarde dochters, die tenminste den leeftijd van veertig jaar bereikt hebben en lidmaten zijn van de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem. Ze genieten daar vrije woning en nog eenige andere voordeelen. Vrij groote verwoestingen aangericht. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond en In den afgeloopen nacht heb ben de batterijen luchtafweergeschut, welke staan opgesteld rond Amsterdam, wederom het vuur geopend op vreemde vliegtuigen, welker nationaliteit, mede door de lage bewolking, niet kon worden vastgesteld. Een granaat van een luchtdoelkanon is vannacht om ongeveer half twee ingeslagen in een vier verdiepingen hoog woonhuis aan den Amstelveenschcweg, hoek Bernard Koch- straat. Dit huis wordt bewoond door vier families, die zich op dit uur van den nacht ter ruste hadden begeven. De granaat sloeg in het dak in, baande zich een weg door plafonds en muren van de derde, de tweede en de eer ste etage en bleef tusschen het plafond van het benedenhuis steken. Hoewel het projectiel groote ravage heeft aangericht in de slaapkamers van dit huis, werd wonderlijk genoeg niemand gedeerd. Bij het inslaan in het dak Is slechts een gat ontstaan, dat even groot is als de granaat zelf d.i. ongeveer 1V2 centimeter. Op de derde etage bevinden zich twee slaap kamers van de familie Boltjes. Beide kamers werden beschadigd, zoowel in den vloer als in den. tusschenmuur. De grootste uitwerking heeft de granaat ge had op de tweede etage in de slaapvertrekken van de familie van Oostrum. In een der slaap kamers bevonden zich de heer van Oostrum en zijn ec'htgenoote en in de kamer daarnaast de oudste zoon des huizes, De granaat is hier in de kamer van den zoon tegen den muur geslagen. Deze muur is van beton, doch de kracht van dezen slag was zoo groot, dat er een gat van een meter lengte en vier decimeter breedte ontstond. In de slaapkamer van het echtpaar van Oostrum vloog de deur door den luchtdruk uit de hengsels. Het behang in beide kamers werd van den wand gescheurd en een laag puin van vijf centimeter bedekte de vloeren over de volle oppervlakte van de beide kamers. Ooik de belde bedden waren grijs van puin en stof. Het projectiel zocht zich verder een weg naar de eerste etage. Daar was de kracht van den val evenwel voor een groot deel reeds gebroken, want hoewel eveneens in twee slaapkamers gaten in plafond en vloer ontstonden, was de ravage niet zoo groot als op de tweede etage. Het benedenhuis bleef gespaard, want de gra naat bleef in het plafond steken. De klap van den inslag wekte ook de buren, doch aan de buitenzijde van het perceel was niets bijzonders te zien. Een der bewoners van het huis waarschuwde de politie, die de" militaire autoriteiten op de hoogte bracht van het gebeurde. juli»»- VOETBAL NEDERLAND—LUXEMBURG. Op Zondag 31 Maart wordt in het Feijen- oord-stadion te Rotterdam de interlandwed strijd Nederland—Luxemburg gespeeld. Er zijn populaire prijzen vastgesteld; die varieeren van f 3 tot f 0.25. WIELRIJDEN LANDENWEDSTRIJD DUITSOHLAND- NEDERLAND. Op 17 Maart a.s. wordt te Berlijn een landen- wedstrijd gehouden tusschen Duitschland en Nederland, uitsluitend voor amateurs. De Nederlandsche ploeg is door de N.W.U. als volgt samengesteld: J. Derksen (Zwolle), P. Smit (Tegelen), J. Pronk (Heilo) en C. J. J. de Best (Haarlem). De Duitsche ploeg is nog niet definitief be kend, maar zeker is, dat Purann, Bunzei en Has- selberg zullen uitkomen. Voor den vierden renner zal een keuze worden gedaan uit; Mirke. Förster en Greiner.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1