Regenweer' ÜaCcaaioeex JOH. DE WAARD'S Mr. F. A. Helmstrijd tot gemeente-secrets; benoemd. Jaarvergadering van de bloemen- kweekers. Gunstig jaar voor de veiling. Dinsdagmiddag hield de Bloemenkweekersver- eeniging .Flora" in de bovenzaal van Ihet veiling gebouw „Centrum" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord'herinnerde de voorzitter de heer B. Hilbers .aan het tweede lustrum der vereeniging, dat vanwege de tijdsomstandigheden onopgemerkt moest passeeren. Spr. uitte zijn vol doening over Qiet eerste jaar. dat de vereeniging de bloemenveiling exploiteerde. In verband hiermede richtte hij een woord van bijzonderen dank tot de heeren A. v. d. Wel Friester. Twaalfhoven en Zoet voor hun groote medewerking. Dank bracht spr. ook aan den heer W. de Groot, directeur van de Vereenigde Veilingen, die als secretaris van de commissie voor de vaste lasten zich zeer beijverd heeft voor de vergoeding van de vorstscha.de. Met den wensch, dat het jaar 1940 voor de bloemenkwee kers veel goeds zou mogen schenken opende de voorzitter de vergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de inkomsten f 862.10 en de uitgaven f 721.76 hadden bedragen. Het saldo was dus f 140.34. Het bezit der vereeniging steeg in het afgeloopen jaar van f 6509,23 tot f 6696.59. Het jaarverslag werd uitgebracht door den tweeden secretaris, denheer J. Slotemaker, die in de eerste plaats de. aandacht vestigde op het vele werk, dat in de afgeloopen tien jaren in het belang van de kweekers is verricht. Voorts werden de moeilijkheden gereleveerd, voor het bloembollenvak en den bloemenhandel als gevolg van den oorlog. De strenge vorst bracht den kweekers weer nieuwe zorgen. Toch hoopte de secretaris, dat de leden zullen hebben ingezien hoezeer de kracht der organisatie in staat is de moeilijkheden het hoofd te bieden. Het eerste exploitatie jaar van de bloemen' veiling door de vereeniging was een succes. De omzet was f 286.813.76 tegen f 254.107,06 in 1938, een vermeerdering alzoo van f 32706.70. De ex ploitatiewinst was f 6272.77 en werd aangewend voor afschrijving en aflossing. Aan het voornemen om de veilingprovisie te verlagen kon nog geen gevolg worden gegeven: omdat de strenge vorst den omzet in de maand Januari zeer ongunstig had beïnvloed. Er werd in die maand f 15430 minder omgezet dan in Januari 1939. Gehoopt wordt, dat een voorstel tot verlaging van de veilingprovisie in de volgende jaarverga dering aan de orde zal komen. De heeren A. Priester en A. v. d. Wel stelden in samenwerking met de Ned. Sierteelt Centrale èen onderzoek in naar de vorstsohade. Aan 14 kwee kers werd in totaal een bedrag van f 1510,85 aan vorstschade uitgekeerd. De kroon werd op.het werk gezet door het or- ganiseeren van de bolbloemententoonstelling in samenwerking met de Tuinbouw Studieclub en de plaatselijke afdeeling. van Bloembollencultuur. Deze tentoonstelling werd een prachtig succes. De vaklieden waren in de gelegenheid kennis te nemen van vele nieuwe soorten, terwijl bij het publiek de belangstelling en de liefde voor de (bloemen weer eens werd opgewekt. Ongetwijfeld zal deze expositie een gunstigen- invloed hebben op den omzet. Het tot in de puntjes verzorgde jaarverslag oogstte een langdurig applaus. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot vervroegde aflossing van een gedeelte van een geldleening. De balans, sluitend met een eindcijfer van f 13285.10, werd goedgekeurd. De netto-winst had f 3996.08 bedragen. Ten behoeve van de reclame voor den „Moe derdag" werd een bijdrage van f 142 verleend. Aan de Commissie voor een goede waterrege ling in Kennemerland werd een jaarlijksehe bij drage van f 25 verleend gedurende zes achter eenvolgende jaren. Voor de pauze heeft de heer Schoone namens de leden een sympathiek woord tot de bestuurs leden gericht, die onafgebroken gedurende tien jaren hun beste krachten aan de vereeniging' hebben gegeven. Dit waren de heeren Houtwipper, Slotemaker. Bak, De Vries en Twaalfhoven, die allen als blijik van waardeering een fraaie azalea ontvingen. Namens het personeel van de veiling werd het bestuur een bloemenmand aangeboden. De voorzitter dankte voor deze zeer op prijs gestelde attentie. De heer De Vries deed dit namens zijn mede jubilarissen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H, Hout wipper bij acclamatie herkozen, In de plaats van den heer Twisk, die als adviseerend lid van het bestuur werd benoemd, werd de heer B. Broeze gekozen. Hij zal met het secretariaat der veree niging worden belast. De heer A. v. d. Wel gaf vervolgens een over zicht van den gang van zaken aan de bloemen veiling in 1939. De voorzitter vond hierin aanleiding op te merken, dat in de bloementeelt nog wel een boterham is te verdienen. Mits aan de bloemen de grootste zorg wordt besteed, kon spr. aanbe velen naast de tuinbouwproducten een flinke hoek bloemen op te zetten. Goedgekeurd werd net aangaan van een huur contract met de N.V. Veilinggebouw „Centrum". Het bestuur was van oordeel, dat de kweekers, die bollen trekken, te hooge prijzen betaalden voor de brandstoffen en dat de voorkeur moest worden gegeven aan den gezamenlijken inkoop van brandstoffen voor alle leden. Het voorstel van het bestuur werd in beginsel aanvaard. De vraag van het bestuur of accoun tants-controle in het bedrijf gewenscht was lokte eenige bespreking uit. Hoewel de meeningen in het bestuur omtrent de noodzakelijkheid van deze controle verdeeld waren, besliste de ver gadering met vrijwel algemeene stemmen na warme verdediging van de heeren Schoon en De Ruyter, dat accountants-controle moest worden ingevoerd. Deze zal worden opgedragen aan den accountantsdienst van het Centraal-Bureau voor de Veilingen. Tenslotte werd aan het bestuur volmacht ver leend om noodzakelijke zaken, ook geldelijke, af te handelen, in afwijking van het huishoudelijk reglement. Deze volmacht zal slechts gelden voor een jaar. Na deze periode zullen voorstellen worden ge daan om statuten en reglement te wijzigen. Opheffing der zekerheid. Krachtens de vroegere instructie van den ge meente-ontvanger treedt als waarnemend ont vanger op de heer Th. W. Reijnders. Voor hem was zekerheid gesteld door de Ver eeniging van tot zekerheidstelling verplichte ambtenaren op de wijze als voorgeschreven in art. 116 t.m. 119 (oud) van de Gemeentewet. Aangezien de gemeenterekening over 1937, zijnde het laatste jaar waarin de heer Reijnders in functie was, door Gedeputeerde Statetn is vast gesteld bij besluit van 19 Juli 1939 stellen B. en W. den Raad voor, thans toestemming te ver- leenen tot het opheffen der zekerheid. 'T KARPERTJE VERGADERT. Hedenavond te 7 uur houdt het Vischcollege ,,'t Karpertje" een ledenvergadering in het club gebouw café „De Vriendschap" aan den Alk- maarschenweg. Kleeding voor de Finseke burger bevolking. Inzameling was een succes. Het damescomité tot inzameling van warme kleeding voor de burgerbevolking in Finland, deelt ons mede, dat zijn oproep op milde wijze door de Beverwijksche burgerij is beantwoord. Heden konden aan het Landelijk Comité wor den gezonden niet minder dan 350 stuks goede warme kleedingstukken, waaronder 51 costuums, 79 stuks wollen of flanellen ondergoed, 30 wollen truien en vesten, 35 wollen dassen en shawls, 6 mooie dekens, 13 wollen bivakmutsen, 52 stuks babygoed en 4 paar bergschoenen. Bovendien kon worden afgedragen een bedrag van f 181. waarvoor namens de schenkers warme kleeding voor hetzelfde doel zal worden gekocht. De di rectie van de Beverwijksche Conservenfabrieken stelde heden een auto ter beschikking om de goederen naar Rotterdam over te brengen. Het- comité zegt aan allen, van wie het op een of andere wijze zooveel steun mocht ondervin den, hartelijk dank en kan hiermede zijn taak als geëindigd beschouwen. Wie alsnog iets wil doen ten bate van het wreed overvallen Finsche volk. kan een bijdrage storten op postrekening no. 98776 ten name van het Roode Kruis-Zie- kenhuis te Beverwijk onder mededeeling: „voor het Roode-Kruiswerk in Finland". De voorschotten aan de woningbouwverenigingen. Een voorstel van het raadslid 1. Visser. De heer J. Visser, lid van den gemeenteraad, kennis genomen hebbende van raadsvoordracht- 110. 13 .iz. het verstrekken van voorschotten aan de woningbouwvereenigingen „Goed Wonen" en „de Voorzorg", heeft den Raad voorgesteld al vorens daartoe over te gaan het navolgende vast te stellen en te besluiten: De Raad der gemeente Beverwijk: Kennis genomen hebbende dat „Goed Wonen" nog een schuld heeft te voldoen aan den voor- maligen architect den heer J. Klomp voor door hem persoonlijk gemaakte onkosten ten be drage van f 300 benevens honorarium voor de vele door hem verrichte werkzaamheden; dat ,yGoed Wonen" destijds wel is waar be reid was de door genoemden architect ge maakte onkosten te voldoen doch onder voor waarde dat hij afstand moest teekenen van zijn honorarium voor den verrichten arbeid; dat die voorwaarde door hem niet is geac cepteerd in verband met de toezegging dat hij aan „Goed Wonen" verbonden zou blijven en dus de mogelijkheid bestond dat alles nog terecht zou kunnen komen; dat zoowel „Goed Wonen" als de Gemeente Beverwijk veel van zijn arbeidskrachten heeft geëischt; dat nu geenerlei verband tusSohen „Goed Wonen" en genoemden architect.meer bestaat het een eisch van moraal en humaniteit is om toch minstens de gemaakte onkosten terug te betalen ten bedrage van f 300; besluit: Burgemeester en Wethouders te verzoeken om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van een bevredigende oplossing. DE BÖERENVAÏldROÉP VAN DEN L. T. B. De boerenvakgroep van den R.K. Diocesahen Land- en Tuinbouwbond houdt Vrijdagavond in de bovenzaal van Hotel Ter Burg een leden vergadering. De agenda vermeldt o.m. een be spreking van de crisismaatregelen betreffende landbouw en veehouderij en behandeling van de voorstellen voor de algemeene- en de gewes telijke vergadering. De bloemenveiling in 1939. De doorgedraaide bloemen. In het jaarlijksehe overzicht over de resul taten van de bloemenveiling „Centrum" in 1939 merkt de heer A. v. d. Wel o.m. het volgende op: In de maand Januari 1939 liet de toestand zich aanvankelijk niet rooskleurig aanzien, doch tegen het einde van de maand herstelden de prijzen zich zoodanig, dat de omzet nog f 6000 looger was dan in de overeenkomende maand van 1938! De maanden Februari, Maart en April brach ten een hoogeren omzet van ongeveer f 16000 als gevolg van de prachtige aanvoeren Fresia's. Dit bloempje is een zeer gewild handelsartikel, dat steeds gretig aftrek vindt en behoorlijke •prijzen blijft opbrengen, ook al zijn soms de prijzen van de andere bloemen aan den lagen cant. Ook de Blauwe Druifjes speelden in deze maanden een groote rol. Beverwijk schijnt voor dit artikel de aangewezen plaats te zijn.'Aan andere veilingen schijnen aanvoeren en kwali teit van weinig beteekenis te zijn. In Mei, Juni en Juli vertoonde de gang van zaken aan de bloemenveiling eveneens een gun stig beeld. De hoogere omzet van f 16000 was in de eerste plaats een gevolg van de gunstige weersgesteldheid, vooral van belang voor Irissen, Anemonen en Fulgens. De aanvoer van Irissen was belangrijk grooter dan in voorafgaande jaren. Dank zij het koele weer waren de prij zen voor Irissen en Anemonen aanmerkelijk hoog er. De maanden Augustus en September waren niet zoo gunstig. De omzet bleef f 5000 beneden dien van dezelfde maanden in het vorige jaar. De aanvoer van Vuurpijlen was belangrijk min der. evenals die van bloemen van vaste planten, die door do strenge vorstperiode van 19381939 totaal uitgeroeid schenen te zijn. De Gladiolen maakten weer veel goed dank zij de bevredigende prijzen. Ook de snijbloemen hebben in die maanden behoorlijke prijzen op gebracht. Groote aanvoeren kwamen ook van andere veilingen, o.a. van Rijnsburg, waaruit tevens bleek, dat deze bloemen in onze omge ving belangrijk meer gekweekt kunnen worden. In October, November en December was de aanvoer van chrysanten zeer gering en bedroeg 1/3 deel van den aanvoer van het vorige jaar. Als gevolg' daarvan waren de prijzen veel hooger. Doorgedraaide producten. Groote hoeveelheden bloemen konden geen kooper vinden, in totaal zijn 169.619 bossen bloe men doorgedraaid, waaronder 22906 bos tulpen, 1141 bos tulpen met bol, 2053 bos hyacinthen met bol, 343 bos vuurpijlen, 308 bos Fulgens, 642 bos Anemonen, 2292 bos chrysanten. 14842 bos Irissen. 129 bos Narcissen, 2344 bos Latyrus en 75670 bos diversen. De totale waurde van deze bloemen was f 2876,30. Door de Nederlandsche Sierteelt Centrale wer den 46949 bos bloemen afgekeurd. Aan pot- en perkplanten werd f 302.86 uitbe taald, zoodat in totaal aan doorgedraaide bloe men en planten f 3179.16 werd uitgekeerd. In totaal heeft de Nederlandsche Sierteelt Centrale in 1939 ruim f 3500 minder uitgekeerd dan in 1938. Denkt men aan een Regenjas, dan denkt men aan een FALCON, (de voor 100 gegarandeerd waterdichte jas). Voor IJMUIDEN en OMSTREKEN HEERENMODE-MACAZIJNEN KANAALSTRAAT 46/48 TEL. 4054 (Adv. Ingez. Med.) De aanvoerders der Vereenigde Veilingen. De jaarlijksehe vergadering. Donderdagavond te 6 uur wordt in het Veiling gebouw Kennemerland" in de Breestraat de jaarlijksehe vergadering gehouden van de in brengers der Vereenigde Veilingen. De omvangrijke agenda vermeldt o.m. de volgende punten van behandeling: Jaarverslag van den directeur, den heer W. de Groot; mededeelimgen en toelichtingen over de volgende zaken: a. Overzicht verhandelde en voorradige aardbeienmanden 1939. b. Door de verhooging van het statiegeld en de hooge aansohaffingskosten van nieuwe kisten moeten de tuinders zuinig zijn met het gebruik van de kisten. c. Speciale veilingen van waschpeen. d. Spinazieaanvoer in kisten, zwaarder dan 8 K.G. kan een groot gevaar zijn voor de concurrentie met andere plaatsen. e. Het rapport van den keurmeester. f. Aanbeveling op verzoek van de koopers om op elke kist of partij in de binnenveilmg een label te leggen met den naam van den aanvoerder. g. Bestrijding van het misbruik van fust door kooplieden en tuinders in samenwer king niet alle veilingen van Noord- en Zuid- Holland. Aanvperders die dat misbruik con- stateeren behooren dat aan de besturen mede te deelen. h. Aangedrongen wordt op een vast en gelijk gewicht in de kisten voor alle aange voerde producten. Ir. G. W. v. d. Helm, Rijkstuinbouwconsulent spreekt hierna over cultuurvraagstukken in deze streek en over het wetenschappelijk onder zoek naar de ziekten in het aardbeiengewas door m-ej. ir. Kronenberg. Tenslotte zal de heer R. W. A. Muyen een des kundige verhandeling houden over het twee maal per jaar oogsten van aarbeien in dezelfde koude bak van dezelfde planten Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Donderdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum H. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.30 Parijs. 12.05 Di versen. 12.20 Brussel Ned., 2.20 Londen Reg., 4.20 Parijs, 4.35 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned.„ 6.05; Ra'd'io P.T. T. Nord; 6.20"LÖnd'en: Reg., 7.20 Radio' P.T.T. Nord; 7.50 -Diversen. 8.20 Londen' Reg., 9.00 Keulen, 10:20 Brussel Ned., pl.m. 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 10.35 Londen Reg. 1.20 Nationaal programma, 10.45 Londen Reg. Lijn V: Diversen. 78 nam. eigen gramo- foonplatenconcert. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. Vrijdag 15 Maart zal ds. A. A. Wildschut van Rotterdam, voorheen predikant van de Goede Herder Kerk een lezing houden voor geestelijke en moreele herbewapening. NED. LUTHERSCH GENOOTSCHAP. De afdeeling Velsen en omstreken van ..het Nederlandsch Lutnersch Genootschap zal Donderdag 29 Februari a.s. haar eerste jaar vergadering houden in 't gebouw „Willebrord" Willebrordstraat 10. Aangezien in deze vergadering het éénjarige bestaan herdacht wordt. draagt deze een eenigszins bijzonder karakter. Het bestuur hoopt dat vele Lutheranen van hun belangstelling zullen doen blijken door het bijwonen van deze bijeenkomst. FILMAVOND NAT. CHR. GEH. ONTHOUDERS VEREENIGING. Maandag 4 Maart a.s. geeft de afdeeling IJmuiden van de Nationale Christelijke Ge heelonthouders Vereeniging een filmavond in het Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Kal- verstraat. Behalve eenige komische films en een natuuropname wordt als hoofdnummer ge draaid „De Wraak" (Gevangene nr. 33). In de kindervoorstelling, welke 's middags ge geven wordt met een speciaal kinderprogramma wordt vertoond „De kleine zwerver". THALIA-THEATER. De directie van het Thalia-Theater verzoekt ons mede te deelen, dat hedenavond één enkele reprisevoorstelling van Joe E. Brown's revue „De Papsoldaat'' plaats vindt. Het is een dol komische film van een soldaat, die den maar schalkstaf niet in zijn ransel draagt. Als extra hoofdfilm vertoont het Thalia Theater „Cas- sidy is opstandig", een onstuimige Wild-West— film, waarin alles op dit gebied ooit vertoond, verre overtroffen wordt. STAND DER WERKLOOSHEID BLEEF ONGEWIJZIGD. In den stand der werkloosheid is sedert de vorige opgave weinig verandering gekomen. Het aantal geheel werklooze volwassen ar beiders, dat op 17 Februari 2200 bedroeg, be droeg j.l. Zaterdag 2198. Het aantal werkzoe kenden steeg van 2465 op 2487 nl. bouwvak arbeiders 660 (638), metaalbewerkers 198 (198), houtbewerkers 28 (31), landarbeiders 63 (64), havenarbeiders 211 (197), visschers 267 (293), kantoorbedienden 26 (26), losse arbei ders 778 (756), overige beroepen 256 (262). Verder stonden ingeschreven 87 (88) man nen onder 18 jaar. 13 (12) vrouwen boven en 4 vrouwen onder 18 jaar. De raad maakt zich ongerust over een eventual woningtekort. B. en W. bereiden reeds maatregelen voor. Gisteren kwam de Raad derzer gemeente bijeen voor het behandelen van een agenda, die even kort was als onbelangrijk. Het eenige belangrijke punt was het laatste, liet benoemen van een gemeente secretaris, waarvoor door B. en W. waren aanbevo len: 1. Mr. F. A. Helmstrijd, gemeentesecretaris van Alphen aan den Rijn en 2. J. de Bruin, gemeentese cretaris van Opsterland. Na een besloten zitting van een half uur werd tot stemming overgegaan. Uitgebracht werden op Mr. Helmstrijd 16 stemmen en op den heer J. de Bruin 8 stemmen. Verder waren er drie stemmen blanco. Benoemd is dus Mr. F. A. Helmstrijd De woningvoorziening In verband met, het verslag van B. en W. over den toestand van de woningmarkt vraagt de heer R. Verbeek (V. D.) eenige inlichtingen. Wat is de oorzaak, dat het aantal leegstaande woningen zoo is temggeloopen? vraagt de heer Verbeek. Eenzelfde vraag stelt de heer E. Luikman (S. D. A. P.), die opmerkt, dat er een tekort is van woningen van lage huur. In Beverwijk zal een Woningbouwvereeniging 85 woningen bouwen. Is er te dien opzichte initia tief te verwachten? De gevolgen van het geringe aantal beschikbare woningen van lage huur zijn al, dat een huiseigenaar woningen van f 5 huur met een kwartje heeft opgeslagen. Ook de heer van Kleef (O. K.) heeft geconstateerd, dat in de huurklasse van f 5 geen noemenswaarde reserve aanwezig is. Een reserve van 4 pet. van het aantal gezinnen is onder de huidige omstandigheden voor deze.klasse noodig. Aan het woningtype, dat als doorsnee-type voor de arbeiders beschouwd kan worden, is nu al gebrek. Spreker vraagt," welke maatregelen door B. en W. genomen worden, om een snelle verruiming van het aantal woningen van een huurprijs van f 3.50 tot f 4.50 te bevorderen. In gelijken, zin spreken nog de heeren A. de Groot (lib.) en A. ten Broeke (C.H.). Over huurverhooging behoeven we ons niet al te onge rust te maken. Er bestaat bij de huiseigenaren in onze gemeente geen neiging, om de huren te ver- hoogen, zegt laatstgenoemde. Welke opmerking met een hm! hm! uit den s. d. hoek beantwoord wordt. De heer Homburg (A. R.) meent ook, dat er behoefte is aan woningen tusschen f 4 en f 5. Maar hij vraagt zich af, of bij de eischen die tegenwoordig gesteld worden en in verband met de materiaalprij- zen voor deze huren wel gebouwd kan worden. Ook de heer Homburg heeft al huui-verhooging geconsta teerd. Den heer vanHeijst (N. P.) is ook.geb leken dat er gebrek aan woningen komt, maar de bouwers duiven niet te bouwen. Een kleine huurverhooging zullen de eigenaars zeker gaarne doorvoeren, want de huren zijn te laag. Hoe komen'we uit dit gevaar! Spreker doet een beroep op het college en den Radd om ook de particulieren in te schakelen. Het bou wen is voor de particulieren over het algemeen moeilijker dan voor de woningbouwvereenigingen. Hij beveelt invoering van een premiestelsel aan. Met 'een premie komen de 'bouwvereenigingen en de particulieren misschien tot eeh sluitende exploi tatie. De heer We ij (C. P;) wijst er op, dat er ook ge dacht moet worden aan onbewoonbaar verklaringen. Sommige menschen wonen nog in krotten. De heer Van Leusen, wethouder: „Waar be doelt U?" De heer W e ij: „In de Kalverstraat en op de Bill en Arnoldkade bijv." De heer van Leusen, wethouder zegt, dat het college het met de conclusie van de raadsleden eens is. Het college is bezig, te trachten in de behoeften te voorzien. De gemeente heeft in de eerste plaats te zorgen voor de woningen van de laagste huurklasse, niet voor de betere woningen. Dit moeten we aan den particulieren bouw overlaten. Voor medewer king van particulieren-bouw aan woningbouw voor de laagste prijsklasse is spreker huiverig, gezien de opmerking van den heer Van Heyst, dat de huren te laag zijn. Alles moet gedaan worden om huurver hooging van de laagste prijsklasse te voorkomen. Verschillende invloeden hebben dezen achterstand, na een groot overschot, bewerkstelligd. Het college beraamt plannen, om in de behoefte te voorzien. Spreker kan omtrent die plannen echter nog niets mededeelen. Hij meent, dat het wel mogelijk zal zijn, een sluitende exploitatie te krijgen voor wo ningen tegen de f 5. Dat er concurrentie zou ont staan tusschen woningbouwvereenigingen en parti culieren, kan spreker zich niet voorstellen, gezien de geringe animo om te bouwen onder de particulie ren. De voordeelen, die de bouwyereenigingen nu eenmaal hebben, kunnen de particulieren moeilijk deelachtig worden. Spreker is verheugd, dat we in onze gemeente eenige bouwvereenigingen hebben, waardoor tegen huuropdrijving remmend gewerkt kan worden. De opmerkingen van den heer Weij over het onbewoonbaarverklaren van woningen in de Kalverstraat en op de Bik- en Arnoldkade zal spreker onderzoeken. In tweede instantie merkt de heer Van Heijst nog op, dat hij vroeger wel eens gezegd heeft: „de huiseigenaren zijn zoo lekker niet," maar nu zou hij willen opmerken: „de huren zijn ook zoo lekker niet." Spreker bepleit opnieuw een premieregeling. Als de particuliere bouwers dezelfde régeling kun nen krijgen als de bouwvereenigingen zijn we in 6 a 7 maanden uit den woningnood. De heer L u i k m a n dringt er bij het college op aan, met de plannen de noodige voortvarendheid te betrachten. „Dat er zooveel huiseigenaren op apegapen lig gen is het gevolg van den premiebouw 1920-1925". merkt de heer Van Kleef nog op. De heer v. d. Veer (S. D. A. P.) heeft steeds ge hoord over de goedkoope types, maar we moeten zor gen voor behoorlijke woningen. Er komt wel weer eens een tijd, dat er minder werkloozeii zijn en dan zouden we weer met woningen, type „de Ruijter- straat in onze maag zitten. Die woningen voldoen niet aan den norm, dien spreker aan een arbeiders woning zou willen stellen. De heer van Leusen, wethouder, merkt nog op, dat we aan een behoorlijk woningtype moeten vasthouden. Het is onmogelijk om aan de particulie ren dezelfde voorwaarden te geven. Hierover heeft den Haag te beslissen. Wat voor garantie kan de heer van Heyst geven voor handhaving van den vastgestelden huurprijs door de particulieren? De punten van de agenda, die vóór de benoeming van een opvolger van wijlen den heer M. K. Hof stede aan de orde kwamen gingen vlot onder den hamer door. Daar was allereerst het voorstel tot liet verhuren van 7 H.A., 61 A. en 49 c.A. gemeente grond, gelegen aan den Amsterdamscheweg aan den Staat der Nederlanden, in afwachting van een na der te treffen regeling omtrent eigendomsoverdracht. De Rijkswaterstaat heeft deze gronden noodig voor den tunnelbouw. Het Rijk is bereid, hiervoor een huursom te betalen, gelijk aan het totaal der jaar lijksehe pachtsommen, zijnde, f 482.50, Goedgekeurd. Aankoop van een schuur. Aangenomen wordt het voorstel tot aankoop yan den gewezen huurder van de woning UjWj. no. 32 van een voor zijn rekening bij nv^' gebouwde schuur voor de somma vanfy Overneming van een J.. dc Willem de 51' De N.V. Kennemer Exploitatie Maaisch-'^ onroerende goederen te Bloemendaal het?-' meente verzocht te mogen overdragen het" i an de Willem de Zwijgerlaan, dat over b nen is geprojecteerd. B. en W. stellen voonr over te gaan. Aldus wordt besloten. Vergoeding voor de ]eden Schattingsto B. en W. stellen voor, de vergoeding voo den der Schattingscommissie voor de vr sche schatting, evenals in 1935, te bepa^ voor ieder lid. Goedgekeurd Voorschotten voor der bijzondere"^ Van de besturen van alle bijzondere sch deze gemeente zijn verzoeken ingekomen o volge het 6e lid van art. 103 der Lager-onriJ^ 1920 een voorschot te mogen ontvangen od^ goeding, bedoeld bij art. 101, le lid dier w Daar de aanvragen aan de wet voldoen en W. den Raad voor, de voorschotten te'verl^ zooals is aangegeven in het bij de stukken de concept-besluit. Na de secretaris-benoeming is aan de cré» De heer Stevens (R.K.) vraagt naar? woord op de door hem gestelde vragen inzaCl' ruchten rondom den doodgraver. Spreker w nomen dat de overplaatsing inmiddels is ken. Het boetekleed ontsiert B. en W. heer Stevens op. „Lacht U niet te vroeg",, antwoordt L zitter. Spreker zegt een spoedig antwoord Dan komen nog klachten over de beplant de Julianakade, over de slechte verlichting--. Wij kerstraat weg, over den gevaarlijken toesS de Uitendaalslraat, over de gaten in den duinerweg, over de bestrating van de Bui bonnetlaan, die onbegaanbaar is (inderdaad!! over het Velserduinplein. Na antwoord van B. en W. volgt sluiting. Mr. F. A. Helmstrijd, Bekwaam gemeente-ambtenaar en publicist op het gebied der gemeen administratie. Mr. F. A. Helmstrijd, secretaris der geroi- Alphen aan den Rijn, die gisteravonddoo», gemeenteraad tot secretaris werd benoei? opvolger van wijlen den heer M. K. Ho'r. heeft zijn sporen op het gebied der gem^ administratie verdiend en ongetwijfeld hst Raad een goede keuze gedaan. Mi'. Helmstrijd werd 10 Juli 1899 in 2'? huizen (Z.H.) geboren en is dus 40 jaar' Hij bezocht het Gymnasium in Gouda ep,, deerde daarna in de rechten aan de Rijs versiteit te Utrecht. Eind 1923 werd hij noemd tot secretaris-ontvanger in zijn' boorteplaats. In 1931 vertrok Mr. Hel# naar Boskoop, waar de gemeenteraad.hem secretaris had benoemd. In 1935 werd hi; noemd tot gemeente-secretaris van AI; aan den Rijn. Mr. Helmstrijd is een knap publicist, kelen van zijn hand verschenen in het blad van den Nederlandschen Bond van meente-ambtenaren, in de tijdschriften meentebestuur en Gemeentebelangen, Tijdschrift voor Armwezen, het Weekblad Privaatrecht e.d. De nieuw-benoemde functionaris is lid va: commissie-Kooiman, die tot taak heeft, d: geering te adviseeren over mogelijkheden vereenvoudiging van de gemeente-admiim tie. Voorts is hij lid van het bestuur der 2? ling Zuid-Holland van de Vereeniging van! derlandsche Gemeenten en van de Provin:: Vereeniging van burgemeesters en secrete sen. Tevens treedt hij op als kantonrecb plaatsvervanger in het kanton Alphen. UIT HET BOUWBEDRIJF. Aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland .is vergunning verleend tol bouwen van een verplaatsbare directiekee. het terrein van de electrische centrale a'i aan M. van 't Hoff tot het verbouwen van woon- en winkelhuis aan den weg 48, Burgerlijke Staud. Bevallen: A. M.v. Weezenbeek—Thoo'e: Duinvlietstraat 44, Velsen-N„ Th. C. v. d.Bnb Harmsen z., Platanenstraat 12, IJmuiden; i ZwanenburgBorn z., Kalverstraat 52, IJrauü A. de GrootMaarschalk z., Hyacintenstraa: Santpoort. P. C. Post—Maarschalk z., Narcis: straat 40 Santpoort. E. C. C. A. v. d. Lieer- van Ginkel z„ Terrasweg 75 Santpoort. M1 Everink—van der Kolk d„ Driehuizerkerte 128, Velsen. J. C. Floris—Bol, Driehuizerkerfe 63, Velsen. J. C. HarlaarPrins 2 d„ Jac. Heemskerkstraat 26 IJmuiden. A. Koudenbc Heimig d., Sluiseiland 57 IJmuiden; E. Oco- Groot d., Tuindersstraat 122 IJmuiden. Mk KuijperVlam d., Mahustraat 3 IJmuiden.)1. BroekIskes d., J. P. Coenstraat 23, Umiiite G. GoudaBlok z., Vleetstraat 14, IJmuke: G. SnelVerkooijen z„ Oosterduinplein 64, L':: den. Overleden: A. Westra 66 j., echtgen. vanC Gorter, Hoofdstraat la, Santpoort; T. Nie'Jf boer 80 j„ dewe. van H. v. d. Voorst, Schaepinü; laan 2, Velsen; W. J. J. Hessels 8 j., z. v.B. Hessels. van Dalenlaan 45, Santpoort; ls Amersfoort 79 j.. wedr. van S. J. Kuiper,Stat:* weg 235, IJmuiden, Militaire auto ramt Openbare Werken. Een militaire auto, die gistermiddag den Stationsweg reed, heeft heel wat on aangenaamheden veroorzaakt, doordat hü, daar waar de weg zeer smal is. ,.uit Z|ln roer" liep. De auto kwam met een flinke vaart van <3 kant der tunnels aanrijden. Even roiv den Dwarsweg, in den befaamden trechter,w- de bestuurder den weg niet houden. De r: reed dwars door het tuinhek van de 0 van den Dwarsweg staande villa van mevr. L vernielde voorts een voetraster voor bouw van Openbare Werken en kwam schok tegen dit gebouw tot stilstand. De wielen van den zwaren wagen zakten tot in het langs het gebouw liggende ,=azon. werd verder ernstig beschadigd. Niemacc inzittenden werd gewond. Doordat de auto bijna dwars over des kwam te staan, bleef er voor het drukK® keer weinig ruimte over, zoodat de politie lend moest optreden. De auto is met veel moeite door een wagen weggesleept.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2