liet JOient en jan Oliebol. Nederlandsche Tuinbouwexport Luchtbescherming is nationale plicht Koningin zal Amerikaansche zendingsconferentie toespreken Merkwaardige cijfers in December MA1KT CIGICMTtN Nalatigheid kan duur te staan komen. n ons verzoek zal de heer Leo van Breen K Gravenlio.geperschef van de Neder landsche Vereenlging voor Luchtbescher- Zna redacteur van het tijdschrift Lucht- „Laar" een tweetal artikelen voor ons blad schrijven over Luchtbescherming. jjet eerste plaatsen wij hierbij. ka,n niet zeggen, dat er gedurende de laat- f rpn niet voldoende over de luchtbescherming Jte J .„rojjen en geschreven. Integendeel, men is wei eens willen verzuchten, dat er te m, fesui-oicen en te veel geschreven is op dit ge- s i en dat de hoofdzaken, waarom het uitem- 5 ïHir eaat tenslotte verstikt zijn onder een berg details- Het is noodig, dat men zich van tijd Vaftiid eens afvraagt, wat nu eigenlijk de werke- Kp beteekenis is van de luchtbescherming. Te ■ris is men in ons land nog doordrongen van kt besef dat de luchtbescherming, zooals deze in 5 t achterland georganiseerd behoort te worden, ■Pt anders gezien mag worden dan als een defen- C-pf verlengstuk van het militaire front. We zul ten trachten, dit hier duidelijk te maken. Mr, H. Bogaardt, directeur-secretaris der Ned, Vereeniging voor Luchtbescherming. In vroeger tijden werden oorlogen bijna uit sluitend gevoerd tusschen legermachten. Het tref fen vond plaats aan fronten en begon meestal aan de grenzen van eeai der oorlogvoerende landen. Terwijl de strijd op een beperkt terrein werd ge streden, bleef het grootste deel van het achter end voor de verschrikkingen van den oorlog ge spaard. De burger leed wel indirect ondier den oorlog, maar was toch nog niet geworden tot een onmiddellijk doelwit van den vijand. Met de ontwikkeling van het vliegtuig is deze situatie geheel veranderd. Dat in vroeger tijden de burgerbevolking niet direct in den oorlog werd betrokken, was geen gevolg van bepaalde mensch- lievende overwegingen van de strijdende partijen. Het was meer een technische aangelegenheid men kon het (achterland in veel gevallen niet be reiken en het eigen, leger had juist die opdracht,- bet achterland te beveiligen. Deze tijd is voorbij. Het luchtwapen,-stoort zich niet aan grenzen en hoeft niet te rekenen met een vijandelijke strijdmacht op den grond, als het 't achterland bereiken wil. De vliegtuigen hebben zich ontwikkeld tot zwaarbewapende machines, die kunnen doordringen tot in het hairt van het vijandelijk lanidi, waar zij dood en verwoesting brengen. In hoeverre zij hun vernietigende taak kunnen volbrengen, hangt af van de maatregelen, die in het achterland ten behoeve van de afweer en luchtbescherming zijn getroffen. We zullen hier straks nog iets over zeggen. Eerst willen wij na gaan, welk belang men er bij heeft, het achterland te bombardeer en. Men wil hiermede bereiken dat; 1. Paniek verwekt wordt onder de burgerbevol- kinig, 2. Militaire objecten worden vernietigd, alsmede punten, die van vitaal belang zijn voor de lands verdediging (bruggen, knooppunten van spoor wegen, enz.) 3. De volkshuishouding wordt aangetast en ge heel of gedeeltelijk vernietigd. Dit zijn dan de hoofdlijnen. Punt 1 en 3 hangen nauw met elkaar samen. Waarom zal duidelijk zijn, wanneer men zich rekenschap geeft van het feit, dat een modern, gemechaniseerd leger groote behoeften heeft, waaraan door het achterland moet worden voldaan. Niet alleen moeten voe dingsmiddelen aan het leger te velde worden ver strekt, maar bovendien tal van andere dingen, zonder welke een strijdmacht niet kan opereeren. Hieruit volgt, dat de vijand eventueel zal toch ten, het achterland te des organise erenfabrieken en opslagplaatsen te vernietigen en de bevolking in paniek te brengen, zoodat zij niet meer in staat is. haar taak naar behooren te verrichten. Bo vendien zal het lu-ehtwapen trachten, de verbin dingswegen naar het front af te snijden. Het ge volg is, dat het eigen front wordt geisoleerd, met alle fatale gevolgen vandien. Men zal dus begrij pen, dat het achterland te zien is als een econo misch verlengstuk van het militair verdedigings- front. staat het achterland bloot aan luchtaan vallen, zonder dat het op een redelijke wijze bevei ligd is en zondier dat afweermaatregelen kunnen worden genomen, dan zal dit beteekenen, dat het leger den strijd moet opgeven. Het daarom, dat actieve luchtverdediging en passieve luchtbescherming van zoo groote betee- kenis zijn. Het is mede daarom, dat de luchtbe scherming niet alleen de zaak is van den invidi- dueelen burger, maar die van het geheele volk! Ook het burgerfront moet vastaangesloten staan en het moet tijdig voorzien in alles wat noodig is om een redelijke beveiliging tegen het luchtge- vaar te verkrijgen. De actieve luchtverdediging, een onderdeel van ons militair apparaat,- zal met behulp van vMegituigen, afweergeschut en zoeklichten moeten trachten, de vijandelijke luchtmacht te verjagen en te verhinderen, dat een bombardement in zij n vollen omvang plaats heeft. Maar het spreekt vanzelf, dat de luchtver dediging deze taak niet altijd zal kunnen vol brengen. in veel gevallen zullen toch eenige vij andelijke vliegtuigen hun doel bereiken; Daarom is het noodzakelijk, dat, aan sluitend op de actieve luchtverdediging, de luchtbescherming wordt georganiseerd, op dat een redelijke beveiliging wordt ver kregen. P^ze luchtbescherming nu is bij de Wet van 1936 geregeld. Zij is tweeledig. Er is om te be gijnen de gemeentelijke Overheid, die een lucht beschermingsdienst organiseert. De gemeente pat hier echter niet buiten haar natuurlijk terrein en kan dat ook niet doen. Zij organiseert tal van technische diensten: waarschuwings- oprmmings-, «erste hulp- brandweer gasver- Kennings- en gasontsmettingsdlensten enz. Bo vendien treft zij voorzieningen op hét gebied van openbare schuilplaatsen, terwij zij ook kan be sluiten tot- de aanschaffing van luchtafweerge schut. De Overheidstaak ligt hier op de straat; zij wordt uitgevoerd ten behoeve van de be volking als geheel. Natuurlijk kan men hier geen al te scherpe grenzen trekken. Als in het huis van een particulier tengevolge van een bombardement, brand uitbreekt, zal de brand weerploeg natuurlijk assistentie verleenen. De gemeentelijke diensten zouden natuurlijk in alle voorkomende gevallen hulp willen verleenen, maar bij'een bombardement zal dit niet altijd mógelijk zijn. Wordt een bombardement met brandbommen uitgevoerd, dan beteekent dit, dat in een stad op een zelfde oogenblik' honderden branden kunnen uitbreken. De gemeentelijke hulip kan dus niet afdoende zijn. En daarom moet de burger zelf in actie komen! Hij moet in eigen huis die maatregelen nemen, welke noodzakelijk worden geacht om een redelijke bescherming te verkrijgen. En hier mede komen we op het terrein van de zelf- en gezinsbescherming. Wanneer de burger kennis neemt van de beteekenis van het luchtgevaar, wanneer hij zich op de mogelijkheid van het bombardement voorbereidt, wanneer hij weet, hoe hij onder bepaalde omstandigheden moet handelen en wanneer hij tenslotte in eigen -huis een aantal maatregelen heeft getroffen, dan zal hij, hetzij alleen, hetzij in samenwerking met zijn buren, in oogenblikken van gevaar op doel matige wijze kunnen optreden. Het spreekt vanzelf, dat een en ander eén grondige voorbereiding eischt. Nu heeft de Regeering de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming, gevestigd te 's-Gravenhage, Nassau Ouwerkerkstraat 3, aan gewezen als de eenige, landelijke organisatie, die de zelf- en gezinsbescherming moet propageeren en instrueeren. Het is in dit bestek niet mogelijk, een overzicht te geven van de werkmethode dezer Vereeniging. We willen hier alleen aanstippen, dat deze Vereeniging, voortgekomen uit particu lier initiatief, zich in enkele jaren heeft ontwik keld tot een organisatie met 600 afdeelingen en 220.000 leden. De N.V.L. geeft alle gewenschte voorlichting; ten behoeve van de zelf- en ge zinsbescherming. Zij voert propaganda voor de zelfbeschermingsgedachteorganiseert cursussen en tentoonstellingen, kortom, zij doet alles wat tot haar taak behoort en wat kan bijdragen tot een goede organisatie van de zelfbescherming. Het spreekt vanzelf, dat de burger zich niet alleen moet laten voorlichten, maar dat hij, zoodra hij is voorgelicht, de hand aan den ploeg moet slaan om de voorzieningen te treffen, die hem als doelmatig zijn aanbevolen. Hij doet dit niet alleen als individu, ten behoeve van zichzelf, gezin, huis en haard,- maar óók, en zelfs in de eerste plaats, als nationaal denkend vaderlander die een steentje wil bijdragen in de organisatie van de weerkracht van ons volk. Een redelijke beveiliging tegen het luchtgevaar kan alleen dan worden verkregen, wanneer een ieder zijn plicht doet,.en de luchtbeschermings- maatrêgelen in hun vollen omvang tot hun recht komen. Het is daarom, dat men niet, bij de pakken mag neerzitten. Ons volk moet beseffen, wat het luchtgevaar beteekent. Het moet diep doordrongen zijn, dat het hierbij gaat om her behoud van onze cultureele en moreele waarden. die wij in den loop der eeuwen hebben verwor ven. Niemand mag zich afzijdig houden. Waar het in de practijk op aankomt, hopen wij in een tweede artikel uiteen te zetten. Duitsche druk op Deensche visschers Geheele vloot naar de Deensche havens teruggekeerd. KOPENHAGEN, 27 Februari. Uit Esbjerg wordt vernomen dat de geheele Deensche vis- schersvloot, die nabij Doggersbank visehte, on middellijk naar de verschillende Deensche ha vens is teruggekeerd. Alleen in Esbjerg worden er een honderdtal verwacht. Een en ander zou toe te schrijven zijn aan oorlogsactiviteit in deze omgeving. In herinnering wordt gebracht dat twee Deensche booten de „Olympia" en de „Ejam" dezer dagen zonken terwijl verschillen de andere werden beschoten. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat Duitsche oorlógsschepen eischten dat de Deen sche booten de omgeving van Doggersbank zou den verlaten of anders zouden worden getor pedeerd. Een Deensche reddingsboot is de vis- schersvloot tegemoet gevaren. (United Press) De Paus ontvangt Myron Taylor. VATICAANSTAD, 27 Februari. (Havas) Myron Taylor, Roosevelt's persoonlijke vertegenwoordiger bij den Heiligen Stoel, is vanochend te halfelf in de kleine troonzaal door den Paus in plechtige audiëntie ontvangen. Kort persoonlijk woord per radio Naar onze Haagsche correspondent verneemt zal H. M. de Koningin per radio een kort per soonlijk woord richten tot de „Foreign Mis sions Conference of North America". Dit is een conferentie van zendingsgenoot schappen waarin alle Protestantsche Zendings genootschappen van de Vereenigde Staten en Canada vertegenwoordigd zullen zijn. Deze conferentie zal eind Maart, begin April plaats vinden. Volgens United Press zou de rede van H. M. de Koningin op 16 Maart vastgesteld zijn. Ook Roosevelt en de Belgische ambassadeur te Washington zullen tot deze conferentie het woord richten. VEEMARKT ROTTERDAM. Rotterdam, 26 Febr. 1940. Aanvoer: Totaal 2135. Vette runderen 724, Vette kalveren 157, Nuchtere kalveren 36. Scha pen en lammeren 436. Varkens 778. Biggen 2, Bokken 2. no Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 60—82, 2e kw. 56—66, 3e kw. 44—54. Vette ossen le kW. 70—80, 2e kw. 56-r-66, 3e kw. 44—54. Vette kalve,ren le kw. 130-^-145, 2e kw. 110—125, 3e kW. 95—105. Varkens (levend gewicht)le kw. 60, 2e kw. 59 3e kw. 57. Schapen le kw. 58, 2e kw. 53, 3e kw. 43. Lammeren le kw. 60, 2e kw. 55 3e kw. 52. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 35, 2e kw. 27, 3e kw. 21. Lammeren le kw. 25, 2e kw. 20. 3e kw. 15. Vette koeien en ossen: aanvoer iets ruimer, handel stroef, prijzen iets lager; Vette kalve ren: aanvoer gelijk vorige week; handel stug, prijzen onv.; Schapen en lammeren: aanvoer iets grooter, handel vlot, prijzen iets hooger; Varkens: aanvoer flink, handel traag, prijzen iets lager. Eenige partijen schapen voor export 'ver kocht VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag 27 Febr. Totaal aanvoer 4658, Paarden 139, Veulens 7, Magere runderen 840, Vette runderen 935, Vette kalveren 35, Graskalveren 86, Nuchtere kalveren 2333, Schapen en lammeren 191, Varkens 6. Big gen 1, Bokken en geiten 85. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal. 7082 2e kwal. 56—66, 3e kwal. 44^-54. Vette ossen resp. 70—80, 56—66, 44—54. Stieren 63—74, 54r—64, 4852. Vette kalveren 130145, 110125, 95105. Schapen 58, 53, 43. Lammeren 60, 55, 52. Gras kalveren 2e kwal. 58, 3e kwal. 48. Nuchtere kal veren le kw. 38, 2e kw. 33, 3e kw 28. Slachtpaar- den resp. 64, 54, 44. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 35, 2e kw. 27. 3e kw. 21. Lammeren resp. 25, 20, 15. Nuchtere slachtkalveren 9. 7, 5. Slachtpaarden 290, 2O0, 140. Werkpaarden 370, 250, 150. Hitten 265, 215, 135. Kalfkoeien 290, 190, 140. Melkkoeien 285, 200, 140. Varekoeien 200, 145, 110. Vaa»en 150, 125, 95. Pinken 105, 85. 65. GraSkalveren 55, 35, 25. Bokken en geiten 15, 10, 6. Omschrijving Dïnsdagsche marktnoteering. Vette koeien en ossen, aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen gelijk vorige week. Stieren aanvoer iets grooter, handel kalm, prijzen onv. Vette kalveren, aanvoer matig, handel tamelijk, prijzen onveranderd. Schapen en lammeren, aanvoer matig, handel kalm, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer groot, handel tamelijk, prijzen iets lager. Paarden, aan voer ruimer, handel levendig, prijzen hooger. Kalf- en melkkoeien, aanvoer iets grooter, han del sleepend, prijzen als vorige week. Varekoeien, aanvoer tamelijk, handel traag, prijzen moeilijk. Vaarzen en pinken, aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen onveranderd. Graskalveren aanvoer klein, handel flauw, prijzen lager. Bok ken en geiten, aanvoer ruimer, handel vlug, prij zen iets hooger. In het officieel orgaan van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen komt een overzicht voor van den uitvoer van Nederlandsche tuinbouwpro ducten in December 1939, hetwelk een aantal zeer merkwaardige cijfers bevat. Uit deze gegevens blijkt bijv dat de totale December-export in 1939 ergeleken bij dien van de overeenkomstige maand van het vorige jaar naar de hoeveelheid een stijging van 33 en naar de waarde van ruim 9 pro cent vertoont De gewichtshoeveelheid voor De cember 1939 bedroeg 31.7 millioen K.G., de waarde bijna 1.75 millioen gulden. Daardoor is deze ex- poi-t zoowel naar de hoeveelheid als naar de waar de op één na de hoogste in de laatste tien jaren. I-Iet uitgevoerde kwantum was alleen in 1936, de waarde alleen in 1937 hooger. De gunstige positie van de afgeloopen Decembermaand is in hoofd zaak een gevolg van den belangrijken uitvoer van •appelen, sluitkool en bloemkool. De uitvoer naar Duitschland was in December jl. buitengewoon groot. Deze vertegenwoordigde een vyaarde van bijna 700 duizend gulden en had een gewich't van circa 9.9 millioen K.G., tegenover 456 duizend gulden en 3.2 millioen K.G. in De cember 1938. Deze grootere export naar Duitsch land was een gevolg van het feit, dat eenige extra betalingscontingenten voor appelen, uien en bloem kool ter beschikking werden gesteld, terwijl tevens ook de mogelijkheid'werd geschapen in December reeds sluitkool naar Duitschland uit te voeren. In- tusschen moge wel vermeld worden, dat de De- cember-export-1938 naar Duitschland abnormaal laag was. De weersomstandigheden, in hoofdzaak de vorst, waren oorzaak, dat de uitvoermogelijk- heden naar Duitschland niet ten volle konden wor den uitgebuit. De export van vruchtenpulp, in 't bijzzonder die van aardbeienpulp, naar Duitsch land was in December 1939 belangrijk kleiner dan in December 1938. De tuinbouwexport December-1939 naar Enge land vertoont een eenigszins ander beeld. De uit gevoerde hoeveelheid was grooter dan in December 1938 en wel 16.4- tegenover 17.3 mülioen K.G., doch de waarde van dien uitvoer over December 1939 bedroeg slechts 820 duizend gulden tegenover 897 duizend gulden in December 1938. Intusschen zou men geneigd zijn de positie van December 1939 t.o.v. Engeland niet ongunstig te beoordeelen. 'Toch is een dergelijke beoordeeling te optimistisch. Im mers. déze export bestond slechts uit uien en wat vruchtenpulp. De uitvoer van druiven, sla en peen was, als gevolg der Engelsche maatregelen, totaal vernietigd. De positie van den December-uitvoer naar Bel gië was in de maanden December 1938 en 1939 vrijwel gelijk. De hoeveelheden bedroegen resp. 3,158 en 3,172 millioen K.G., de waarden 129 en 133 duizend gulden. De geringe verbetering in De cember 1939 is een gevolg van den grooteren af- tet van bloemkool naar België. Zwitserland betrok in December 1939 belangrijk meer tuinbouwproducten dan in December 1938. De uitgevoerde hoeveelheid steeg van 461 tot 887 duizend K.G., de waarde van 34. tot 57 dui zend gulden. Deze grootere export komt in hoofd zaak op rekening van verschillende groentensoor- ten. In Nederlandsche tuinbouwkringen bestaat de hoop, vooral gezien de tegenwoordige tijdsomstan- VOOR DE KINDEREN Kunt U niet een eindje meerijden? noo- digde de eigenaar van het wagentje vrienden lijk uit; 't Is mooi weer en als U toch niets te doen hebt, lijkt het mij wel gezellig. Mag ik mij even voorstellen mijn naam is Jan Oliebol. Aangenaam kennis met U te maken, ik heet Piet Krent. En na deze kennismaking heesch Piet zich in het wagentje. Het oude model wagentje lag natuurlijk niet al te vast op den weg. Op goede wegen had j< er niet zoo'n erg in, door het gewicht van den dikken Oliebol, maar hier voélde je de hobbels maar al te best. Opeens maakte het wagentje een sprong en de magere Krent vloog de lucht in. digheden, dat de Zwitsersche importeurs de moge lijkheid zullen houden de Nederlandsche groentem t.e importeeren. Wat de belangrijkste exportartikelen zelf be treft was Duitschland in December 1939 de groote afnemer van appelen. De totale uitvoer van dit product in die maand bedroeg 1.67 millioen K.G. met een waarde van 125 duizend gulden. Deze hoe veelheden waren in December 1938 resp.: 427 dui zend K.G. en 82 duizend gulden. Een aanzienlijke vermeerdering dus. Maar indien men de cijfers van Öecember 1937 daarnaast stel t, dan wordt de vreugde wel wat getemperd. Toen was de geëx porteerde hoeveelheid appelen bijna 7.9 millioen met een waarde van 738 duizend gulden! De uitvoer van sluitkool was in December 1939 zeer bevredigend. Deze bedroeg 4.2 millioen K.G. met een waarde van 196 duizend gulden en be reikte daardoor weer het peil van December 1930 en 1931. In December 1938 was de export van dit pro duct beduidend lager en bedroeg slechts 1.8 mil lioen K.G. met een waarde van 43 duizend gulden. De geschapen mogelijkheid van uitvoer van sluit kool naar Duitschland veroorzaakte deze gunstige positie, want naar de andere landen laat deze De cember-export in -de laatste vijf jaren weinig ver andering zien, wat blijkt uit onderstaand overzicht. I Export van sluitkool in December in K.G. Duitschland België Zwitserland Engelandi 1935 16,000 371,000 87.000 135.000 1936 6.000 612.0Q0 432.000 238.000 1937 2.000 1.283.000 89.000 222,000 1938 2.000 1.195.000 339.000 239.000 1939 2.402.000 1.168.000 412.000 178.000 Ook de export van bloemkool was in December 1939 gunstig. Deze bedroeg 1.22 millioen K.G. met een waarde van 101 duizend gulden tegenover 983 duizend K.G. met een waarde van 93 duizend gul den in December 1938. Stelt men daartegenover de December-exporten in 1937 en vooral in 1936 (3,6 millioen K.G. met een waarde van 226 duizend gulden) dan is in December 1939 dat niveau op lange na nog niet bereikt. De uitvoer van uien was in December 1939 even eens gunstig, evenals trouwens in de voorafgaande maanden van dat jaar. Hij bedroeg 22 millioen; K.G. met een waarde van 912 duizend gulden. En geland was de voornaamste afnemer, doch ook naar Duitschland was de export in verhouding gun stig. Helaas verminderde de uitvoer van dit pro duct naar de Scandinavische landen, terwijl de export naar Zuid-Amerika en Afrika geheel ver dween. Bij alle groote moeilijkheden, waarmede de tuinbouw op dit oogenblik te kampen 'heeft, kan men ten aanzien van dezen export in December 1939 dus niet ontevreden zijn. Integendeel zelfs. MOLLERUS. I Ir. J. B. van Loghem. f Finsch schip redt opvarenden van de „Orizaba". OSLO, 27 Februari. (Noorsch Tel.-Ag.) Uit Tromsö wordt gemeld dat het Finsche vrachtschip „Margaretha" de uit 45 personen bestaande bemanning gered heeft van het Ha- pag-stoomschip „Orizaba", na noodseinen van dit Duitsche vaartuig te hebben opgevangen, De „Margaretha" was te hulp gesneld en had de opvarenden aan boord genomen. De „Oriza ba" is gezonken. Zooals gisteren gemeld, was dit schip ten noorden van Skjervoey aan den grond geraakt. Verliezen ter zee. LONDEN, 27 Februari (Reuter)Volgens de officieele Engelsche gegevens zijn in de week, die eindigde op 25 Februari te middernacht, dóór Duitsche actie 4 Bribsche schepen met een totalen inhoud van 17.778 ton en 3 neutrale schepen met een inhoud van 8.850 ton verloren gegaan. Het totale verlies bedraagt dus 26.628 ton, een cijfer, dat tot de laagste van dezen oorlog be hoort. Duikbooten veroorzaakten 18.176 ton van de verliezen. Koning Carol in April naar Rome? Gafencoe zou hem vergezellen. BOEKAREST, 27 Februari (D.N.B.) In welingelichte Roemeensche kringen verluidt dat koning Carol in het kader van de Ita- liaansch- Roemeensche toenadering, welke door de reis van minister Siderowitsj naar Italië ingeleid werd, een officieel bezoek aan Rome zal brengen. Hij zou door zijn minister van buitenlandsche zaken, Gafencoe vergezeld wor den. De Italiaansche regeering zou reeds te kennen gegeven hebben de gasten gaarne te ontvangen. Het Koninklijk bezoek aan Rome zou In de eerste helft van April vallen. Grootscheepsche aanleg van schuil plaatsen in Kopenhagen. Ruimte voor 90.000 personen. KOPENHAGEN, 27 Februari. De construc tie van een schuilplaatsensysteem, dat plaats zal bieden aan negentig duizend personen, be gon Maandag. De schuilplaatsen zullen ge bouwd worden in de parken. Voorloopig volstaat men met het aanleggen van loopgraven en van een schuilplaats, waarin ruim vijfduizend per sonen een plaats, kunnen krijgen. Met den verderen aanleg zal worden voortgegaan wan neer de situatie zulks eischt. (United Press.) Byr<l ontdekt nieuw gebied. Zuidoostkust van Zuidpoolgebied. WASHINGTON, 27 Februari (Havas). Ad miraal Byrd heeft geseind dat hij de Zuidoostkust van het Zuidpoolgebied in den Stillen Oceaan, waarnaar talrijke ontdekkingsreizigers sedert 166 jaar tevergeefs gezocht hebben ontdekt heeft. Met twee van zijn metgezellen heeft hij boven deze kust, die op 1200 mijl ten Oosten van Klein- Amerika ligt, gevlogen. Hij heeft de kust in kaart gebracht en bovendien een groote bergketen van I verscheiden duizenden voet hoog ontdekt. Verder heeft de expeditie een uitgestrekte, door giet- schers omringde zee ontdekt. Ir. J. B. van Loghem. HAARLEM. Dinsdag. In den ouderdom van 58 jaar is overleden ir. J. B. van Loghem, architect. Ir. van Loghem werd 19 October 1881 te Haarlem geboren. Na de H.B.S. aldaar afge loopen te hebben, studeerde hij aan de toen malige Polytechnische School te Delft en be haalde in 1909 het diploma van bouwkundig ingenieur. In hetzelfde jaar vestigde hij zich te Haar lem als architect, waar gedurende 17 jaar onder zijn leiding belangrijk werk is tot stand gekomen. Hij ontwierp verschillende villa's in alle deelen van het land. Door hem werden o.a. uitgevoerd de Electrische Centrale te IJmuiden, kantoor- en pakhuisgebouwen en vele arbeiders- en middenstandswoningen te Amsterdam en Haarlem, (in deze laatste stad o.a. de com plexen „Tuinwijk" en „Tuinwijk-Noord"). Van 1926 tot 1928 werkte ir. Van Loghem in Sovjet-Rusland. Na verschillende voorberei dende werkzaamheden te Moskou ging hij naar Siberië, waar hij in verschillende mijnsteden baanbrekend werk verrichtte. Onder zijn leiding en in door hem ontworpen stadsplannen kwa men woningcomplexen, electrische centrales, coöperatieve winkelgebouwen, scholen en ont spanningsgebouwen volgens zijn ontwerpen tot stand. Van Siberië verplaatste Van Loghem in 1928 zijn arbeidsterrein naar Rotterdam. Ook hier en te Amsterdam zijn belangrijke werken door hem uitgevoerd, zooals scholen, kantoorgebouwen en pakhuizen en voorts o.a. een Ontspannings gebouw voor den Bond van Overheidsperso neel te Ellecom en het Sportfondsenbad te Haarlem. Sinds 1929 was hij bouwkundig medewerker aan de Nieuwe Rott. Courant. Voorts was hij bestuurslid van de Architec ten-organisatie „Opbouw", werkend lid van de C. I. A. M. (Congres Intern. Architecture Mo derne). en bestuurslid van den Bond van Ned. Architecten en het Kon. Instituut van In genieurs. Regelmatig verschenen publicaties van hem over Nederlandsche architectuur in het Bouwkundig Weekblad, in de (Groene) Amsterdammer en in verschillende buitenland sche bladen. Van de van hem verschenen werken noemen wij: „Bouwen in Holland" (1932) en „Acoustisch en thermisch bouwen voor de practijk" (1936). Zij nog vermeld, dat ir. Van Loghem in 1937 oelast werd met de acoustische vormgeving van de nieuwe Congres- en Concertzaal ta Zürich. In zijn studententijd deed hij veel aan sport en was o.a. raceroeier voor „Laga". De teraardebestelling zal plaats hebben Don derdag 29 Februari a.s. te half 2 op de Alg. Begraafplaats te Haarlem (ingang Klever- laan)..

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3