VELSEN Land- en Tuinboir Een succesvolle avond voor Turnlust. Goede verrichtingen in alie afdeelingen. De jaarlijksche uitvoering van de Beverwijksche Gymnastiekvereeniging „Turnlust", welke Don derdagavond in het Kennemer Theater werd ge geven, mocht zioh in zeer groote belangstelling verheugen. Vrijwel geen plaats was onbezet ge bleven, toen de voorzitter, de heer J. Steyn, na den imposanten opmarsch van de ongeveer 200 medewerkenden het gebruikelijke openingswoord sprak. De aanblik van het geheel vestigde den indruk, dat „Turnlust" ondanks de moeilijke omstandigheden er wat kwantiteit betreft zeker niet op achteruit is gegaan, integendeel, hoe vreemd het ook moge klinken, in dezen oorlogs tijd is de getalsterkte van „Turnlust" grooter, dan in de laatste jaren kon worden bereikt. De kwaliteit zou in den loop van den avond wel blijken. Wij kunnen reeds voorbaat zeggen, dat ook deze belangrijke factor in ruime mate aanwezig was. Het heerengelid was versterkt met eenige in onze omgeving gemobiliseerde tur ners en zij maakten bij „Turnlust" een uitstekend debuut. Trouwens er is in alle afdeelingen hoogst verdienstelijk werk geleverd, het programma was met groote zorg en kennis van zaken samen gesteld, de gekozen oefenstof van prima gehalte en last not least was daar dan nog de zeer geslaagde keuze van de muziekstukken, die vele oefeningen ondersteunden. Dit alles heeft deze uitvoering van „Turnlust" op hoog plan gebracht, uitgaande boven haar voorgangsters. Zoowel individueel als klassikaal werd menig knap werkstuk geleverd, ook aan de toestellen. De dames en heeren waren goed op dreef. Een nieuwigheid was de demonstratie van persoon lijke vrije oefeningen door dames en heeren. Na de rustpoos werkten de oudste jongens netjes aan het laagrek, waarna de heeren op keurige wijze en vooral rhythmisch correct, vrije oefeningen demonstreerden. Zeer veel waardeering genoot ook het staaf- zwaaien van de oudste meisjes. De prestaties van de heeren aan het hoogrek liepen nog al uiteen, maar toch is dit altijd „het" nummer voor het publiek, omdat het nu een maal niet vrij is van een tikje sensatie. Dat tikje wordt 'n tik wanneer door ettelijke keeren achter een de .reuzenzwaai" wordt gedraaid. Dan is er een storm van applaus. Het publiek heeft er ook nu weer hevig van genoten. Het laatste nummer van het programma was voor de dames. Aan het knotszwaaien was groote zorg besteed. De rhythmiek was zelfs ingesteld op de begeleidende wals, waardoor het mogelijk werd nuances aan te brengen, daar waar oefe ning en lichaamshouding dit veroorloofden. Een en ander leidde tot een alleraardigst effect. Roemer's Orkest heeft waar dit noodig was. voortreffelijk begeleid en zorgde verder verdien stelijk voor de muzikale omlijsting van den avond. De heer Steyn sprak een slotwoord-, waarin hij hulde bracht aan den directeur, den heer B. J. Wieland Los voor diens voortreffelijke leiding. En iedereen sloot zich gaarne bij deze meer dan verdiende huldebetuiging aan. Het was een goede avond, meneer Los! Dat was het ook uit propagandistisch oog punt. Of is het geen „levende" propaganda misschien, wanneer men de ruim 50 levensjaren tellende heer Dibbets in de vrije oefeningen bezig ziet of aan de toestellen en hij maakt de zaal dan tot slot nog enthousiast met z'n „reuzen zwaaien" aan het hoogrek? Deze veteraan is geen veteraan; hij doet voor geen enkel lid van de heerengroep onder, hoewel hij natuurlijk verreweg de senior is. En daarom heeft „Turn lust" afdeelingen ingesteld voor leeftijden van 4 tot 60 jaar. DS. HOEKENDIJK SPRAK VOOR MARANATHA Gisteravond hield de Maranatha-kring een bijeenkomst in het veilinggebouw ,,'t Centrum" welke goed bezocht was. Na het zingen van lied 490 uit den bundel ging de heer W. Akse voor in gebed. Vervolgens wees de heer Akse op de noodzakelijkheid om zich in dezen tijd eenige oogenblikken bij de waarheden van het evan gelie te bepalen. Hierna was het woord aan ds. Hoekendijk uit Bussum die sprak over de zalig sprekingen in het boek der Openbaringen. De Openbaringen zijn, aldus ds. Hoekendijk in dezen tijd wel zeer actueel. Toch bestaat nog altijd de meening, dat de Openbaringen beter niet ge lezen kunnen worden omdat men ze niet oe- grijpen kan, terwijl anderen dit boek terzijde leg gen, omdat het volgens hun zeggen alleen maai spreekt van een Gericht. Doch wie dit zegt heeft dit boek niet eerlijk „n duidelijk gelezen, aldus spr. Door den geheelen Bijbel staan zaligspre kingen en hpt schijnt of God in het Boek aer Openbaringen nog eens duidelijk heeft willen laten zien, dat het Hem niet om de verdoeme nis van den mensch is "te doen, maar om zijn eeuwig welzijn, daar door dit boek een keten van zeven zaligsprekingen loopt, welke alle hierheen wijzen. Vervolgens besprak ds. Hoe kendijk deze zaligsprekingen en liet op ieder af zonderlijk een verklarend licht vallen. Met een woord van persoonlijke getuigenis eindigde spr. zijn toespraak. WILDE ZWAAN BLIJFT. Hoewel het nu reeds bijna veertien dagen acn- tereen dooit en de lente nadert verblijft onder de rook van Beverwijk toch nog een wilde zwaan, die het .naar zijn gedragingen tenminste buiten gewoon naar zijn zin schijnt te hebben. Zijn domein is het ondergeloopen land aan den St. Aagtendijk en de eerste Beverwijksche Ijsbaan. De lieve schooljeugd heeft natuurlijk al eenige keeren jacht op het dier gemaakt, doch geluk kig zonder resultaat. Het Karpertje vergaderde. Vorstschade aan den vischstand. Het vischcollege ,,'t Karpertje" hield in zijn clublokaal, café „De Vriendschap" aan den Alk- maarschenweg een ledenvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer J. Maenhout op de nadeelige gevolgen van den strengen winter voor den vischstand. Nadat de heeren G. Rietkerk en S. Dijkstra als nieuwe leden waren aangenomen herdacht de voorzitter met een enkel sympathiek woord het overleden lid W. Rosbag. Voor het op 4 Augustus te Wychen te hou den concours gaven zich verscheidene leden op. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over het vischwater der vereeniging. De voorzitter leidde dit punt in met het citeeren van de mee ning der deskundigen. De leden, die aan de discussie deelnamen werden door den voorzitter van antwoord gediend. Ook de rondvraag maakte de tongen los. Vele nuttige wenken werden voor de toekomst gegeven. De voorzitter hoopte in zijn slotwoord, dat alle leden het gesprokene ter harte zouden ne men en het in het belang der vereeniging zou den aanwenden, Een scène uit de film „De Heldenbrigade". (Thalia Theater.) Scène uit „De Bakvisch". Ds. Krüger sprak voor den Vrouwenbond. Over Julianus, den afvallige. De plaatselijke afdeeling van den Ned. Christen Vrouwen Bond hield Donderdagavond een leden vergadering in het Ned. Hervormd Verenigings gebouw aan de Oosterwijkstraat. Na de gebrui kelijke openingswerkzaamheden door de presi dente mevr. KrügerHeemskerk, deelde deze mede, dat op 21 Maart een ledenvergadering ge houden zal worden waarin een pakjesverkoop zal worden georganiseerd. Hierna was het woord aan ds. Krüger, die sprak over „Julianus, den afvallige". Ds. Krüger besprak eerst uitvoerig de geschiedenis van het Christendom in ae eerste drie eeuwen na Christus om hierna te komen op Keizer Julianus, die den bijnaam van den afvallige heeft verworven. Spreker schetste allereerst de jeugd van Julianus en hoe bij den dood van zijn oom den Christen-Keizer Constantijn diens zoon uit angst voor zijn troon alle manlijke bloedverwanten liet vermoorden, waarbij Julius slechts door een vergissing ge spaard bleef. Toen Julianus met het Grieksche heidendom in aanraking kwam voelde hij zich hierdoor zeer sterk aangetrokken. In het jaar 351 keer Juliahus het Christendom den rug toe en ging in het geheim over naar het Heidendom. Toen hij dan ook in het jaar 361 door zijn legi oenen tot imperator werd uitgeroepen verving hij het kruis door den adelaar en de andere hei- densche emblemen. Vervolgens sprak ds. Krüger over het verloop van zijn actie tegen het Chris tendom. Deze actie bestond niet uit bloedige ver volgingen. daar hij uit den loop der historie ge leerd had, dat dit slechts den groei van het Christendom in de hanidwerkte. Hij trachte op listige wijze het Christendom uit te hollen, om het zoodoende ineen te laten storten. Hij ge bruikte hiervoor de wapens van spot en ver achting. Spreker gaf tenslotte nog een over zicht van de vele maatregelen, die genomen wer den om het christendom langzaam te laten uit sterven. Doch dit doel heeft Julianus niet kunnen bereiken, en dit kwam niet door zijn vroegtijdigen dood, maar vond alleen oorzaak in het feit, dat hij voor een verloren zaak streed. DE ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN SANS ATOUT. De uitslagen van de wedstrijden voor de on derlinge competitie van de bridgeclub „Sans Atout" luiden als voigt: Afdeeling B. N.-Z. lijn: 1. Dames Braam—Tabak 55% m.p. 2. De heer en mevr. Tand 55 m.p. 3. J. van LeeuwenK. Dil 53 m.p. 4. H. van Essen—A. Tabak 42m.p. 5. de heer en mevr. Thomas 35 m.p. 6. W. de Boer—G. Daalhuizen 29 m.p. Oost-West lijn: 1. J. de VriesJ. van der Berg 50J/2 m.p. 2. De heer en mevr. Van Aanstel 48 m.p. 3. P. van der WerffN.N. 46% m.p. 4. Mevr. SteenbergenP. Amse 43 m.p. 5. De heer en mevr. Admiraal 42 m.p. 6. Jb. Broekhuis—T. Romijn 39% m.p. De onderlinge wedstrijden hadden het vol gende verloop: Noord-Zuid lijn: 1. G. de Boer—J. Bos 56 m.p. 2. J. BerleeJ. Nijnian 56% m.p. 3. H. Pools—W. Kleine 57% m.p. 4. Mevr. Dil—L. Mouton 62% mj-p. 5. G. SteenbergenC. Geldermans 67% m.p. Oost-West lijn: 1. A. en C. Hoogeboom 51 m.p. 2. G. Tabak—K. Kramer 59% m.p. 3. Mevr. Van der Linden—Th. Braam 61 m.p. 4. J. KokJ. Bloemendaal 61% m.p. 5. C. SpruitK. van der Wal 67 m.p. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Zaterdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn IH: 8.00 Keulen. 10.20 Parijs. 12.20 Keu len, 12.35 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 4.20 Brussel Ned., 5.35 Brussel Fr., 6.20 Brussel Ned.. 7.05 Brussel Fr., 7.20 Parijs, 10.55 Brus sel Fr- 11-20 S. Radio. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned.. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Reg.; 11.20 Nationaal pro gramma 5.00 Londen Reg.. 5.20 Nationaal pro gramma; 8.20 Londen Reg., 10.20 Nationaal programma. Lijn V: Diversen. 7_8 uur eigen gramofoonplatenconcert. PERSONALIA. Te Den Haag slaagde aan de Haagsche Mode vakschool voor coupeuse Hannie Seignette, leer linge van mej. A. Scheepbouwer, leidster van de modevakschool aan de Scheybeècklaan 22, alhier. De voorlichting van onze tuinders. Naast stoffelijke ook geestelijke hulp. Het departement van Economische Zaken, organiseert in de tuinbouwstreken ontwikke lingscursussen voor kleine tuinbouwers, die van regeeringswege steun ontvangen om hun be drijven in stand te houden. Ook andere tuinders kunnen van deze voorlichting profiteeren. Voor de kleine tuinders van Beverwijk en Velsen worden deze ontwikkelingsavonden ge houden op de Maandagen 11 en 18 en Dinsdag 26 Maart in het veilinggebouw „Kennemer- land" aan de Breestraat. .In deze samenkom sten zullen worden behandeld de onderwerpen „De plant en haar behoeften". „Grond onderzoek" en „Enkele ziekten". Voor de tuinders te Heemskerk worden deze avonden gegeven op 13, 20 en 27 Maart. De groentenhandel aangewezen op stapelproducten. Voorloopig nog geen jonge groente. De afgeloopen week bracht nog geen verandering in den gang van zaken op de groentenmarkt en vertoonde wat aanvoer en prijzen betreft veel over eenkomst met de vorige week. Er bestaat ook weinig kans, dat voorloopig wijziging in den toe stand zal komen, omdat de jonge groenten nog wel lang op zich zullen laten wachten. De handel is in hoofdzaak aangewezen op stapelgroenten en op restanten, die van het vollegrondproduct nog zijn overgebleven. Boerenkool is al zoo goed als geruimd. De aan voer was in de afgeloopen week van weinig betee- kenis,' terwijl bovendien de kwaliteit van de meeste partijen nog al te wenschen overliet. Voor goede kwaliteit werden goede prijzen betaald. De notee ringen wisselden echter van 313 cent per K.G. Dit is ook het geval met de nog aangeboden sprui ten. Ook voor dit product wordt de prijs door de kwaliteit bepaald. Naar soort varieerden de notee ringen van 1530 cent per K.G. Waschpeen is in verhouding met de andere aanvoeren nog al ruim vertegenwoordigd althans hiervan kwamen nog flinke partijen voor. Partijen die als vorstvrij konden worden aangeboden, pro fiteerden van mooie prijzen. Kwaliteitsverschil en afwijkingen spelen echter ook bij dit product een belangrijke rol en zoo kwam het voor. dat de no teeringen naar soort schommelden van 412 cent per K.G. De aanvoer van witlof was deze week nog maar matig en zelfs heel wat minder dan vorige week. De belangstelling, die voor dit product aanwezig is, komt den prijzen in niet geringe mate ten goede en zoo kon ook geregeld hetzelfde prijspeil gehand haafd blijven. Naar kwaliteit stonden de noteerin gen van 1628 cent per K.G. Nog enkele partijtjes andijvie, die werden aan geboden, hadden een willigen handel voornamelijk wanneer de kwaliteit nog eenigszins behoorlijk kon worden genoemd. Naar kwaliteit werd hiervoor van 1730 cent per K.G. besteed. Het aanbod van prei was iets ruimer, vooral in het begin van deze week. Dat de vorst van zeer na- deeligen invloed is geweest en heel wat schade heeft toegebracht aan dit artikel is duidelijk waar te nemen aan de partijen, die worden aangevoerd. Ofschoon de prijzen nog redelijk waren liepen deze geleidelijk terug. Naar kwaliteit stónden de notee ringen zoo ongeveer van 1220 cent per K-G. Daar ook andere soepgroenten in bescheiden hoeveel heden voorkomen was voor knollen geregeld veel belangstelling aanwezig. Naar soort werden deze verhandeld van 311 cent per stuk. Uien, die vorige week iets williger van de hand gingen, schenen iets flauwer 'gestemd vooral "aan het begin dezer week toen de noteeringen naar soort wisselden van 25% cent per K.G. Schorseneeren bleven voor de beste soorten prijs houdend en gingen voor prijzen van 1416 cent per K.G. van de hand. Roode en gele kool bleven met de prijzen zoo on geveer gelijk bij die, welke vorige week ook gang baar waren. Voor roode kool werd van 36 en voor gele kool van 2l/24 cent per K.G. betaald. Verder waren winterpeen en bieten weer iets ruimer aan de markt. Hiervoor stonden de noteeringen naar kwaliteit van 2%4 cent per K.G. In den fruithandel gaat momenteel niet veel meer om. Enkele partijtjes peren, die nog werden aange boden maakten voor keukensoorten pi-ijzen van 814 cent. Appelen noteerden naar soort en kwa liteit van 1522 cent per K.G. ZWALUWEN IN HET VELD. Voor de competitie van den Ned. Arb. Sport bond zijn voor Zondag 3 Maart a.s. de volgende wedstrijden vastgesteld ZwaluwenHoorn Zwaluwen 2Voorwaarts 2. De opstelling van het eerste Elftal van Zwa luwen luidt als volgt: DoelH. Steen-beek. Achter: J. van Tiel, M. de Reuver, Midden: A. Kooiman, R. Hennen, N. Ade laar. Vóór: C. J. de Wit, A. Steenbeek, K. de Reu ver. A. de Reuver, W. Onstenk. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Zondag 3 Maart a.s. zal te Amsterdam de 10e en voorlaatste ronde van het kaïmpioenstour- nooi worden gespeeld. Dan spelen: KaldenDuikel. RustenburgSuyk. HamKeiler. LochtentoergBom Vos—Van Dartelen. Keiler kan reeds Zondag kampioen zijn. Indien de titelhouder wint en de partij Rustenburg— Suyk remise wordt kan niemand Keiler meer in halen. Voor het behalen der 40 pCt. is het onder de meesters een zwaren strijd. Of Vos, óf Van Dar telen zal bij verlies, aan degradatie niet kunnen ontkomen. Ook is dit met Lochtenberg en Ham het ge val. Een belangrijke ronde dus, waarvan de uit slag met spanning tegemoet wordt gezien. SUPP. VER. „STORMVOGEL". Het bestuur brengt de leden en de donateurs in herinnering, dat nu de vorstperiode achter den rug is de voetbal weer gaat rollen, den eerstvolgenden Zondag gespeeld zal worden en wel Haarlem—Stormvogels. Leden en donateurs, die den wedstrijd willen bijwonen, worden er op attent gemaakt, dat het vertrek is bepaald van het Wiilemsplein per dienstbus van 13.10. Men moet zioh opgeven voor Zaterdagavond a.s. 10 uur bij het sigarenmaga zijn Kanaalstraat 72 waar alle inlichtingen worden verstrekt. „De Onnoozele" en „De kandelaars van den Keizer". Hieronder volgt de inhoud van de boeiende, afwisselend komische en sensationeele film ,De Onnoozele", welke rol wordt gespeeld door Noël-Noël. Nicolas is een kalme jongen met een rustig uiterhjk, op wiens trekken, de zorgen sporen hebben achtergelaten. Om zich in zijn onderhoud te voorzien, ver koopt hij viooltjes op Montmartre, voor het nachtcafé ,.Le Prince Igor", cabaret met een onechte Russische sfeer. Voor dit zelfde café, verkoopt een bloemenmeisje, Lisette, ook viool tjes en er komt langzaam een genegenheid tusschen deze twee wezens. Gregor de eigenaar van het cabaret, is het hoofd van een georganiseerde -bende, welke in verdoovende middelen handelt en die de poli tie op het spoor is. De manier van handelen van deze individuen is bekend bij den uitge slapen spion „Del- .mas", die er echter niet m slaagt ze op heeterdaad te betrappen. Gre gor en zijn handlangers leveren het witte poe der aan hun klanten op een zeer eenvoudige manier, nl. zorgvuldig verborgen in de bou quetten viooltjes van een straatventer. Door onvoorziene omstandigheden wordt Nicolas door Gregor aangenomen om deze bouquetten in het lokaal van de „Prince Igor" te verkoopen. Hij wordt als kozak verkleed met een enorme bontmuts en schitterende Russische laarzen. Hij verwondert zich er een beetje over. dat hij zijn bouquetten voor frs. 150 moet verkoópen, maar merkt dat de klanten van dit extra chique cabaret van deze bloemen houden. Op een avond maakt een klant schandaal, de prijs van de bouquetten is verhoogd tot. frs. 200 en deze klant vindt in het binnenste de be geerde koker niet. De opheldering is zeer ge makkelijk. Nicolas onwetend van den handel, die men erin drijft, heeft een bouquet viooltjes verkocht, die hij uit* den mand van Lisette heeft genomen in de hoop haar frs. 200 te laten verdienen. Gregor en zijn handlangers begrij pen de uitvlucht niet, terwijl Nicolas „de on noozele" voor een politie-ambtenaar moet ver schijnen, die op het goede spoor dacht te zijn. Gedurende dien tijd wordt het onderhoud tusschen de bandieten en den bestolen cliënt niet bepaald aangenaam en Gregor velt den tegenstribbelenden bezoeker met een gewel digen vuist slag. Deze verroert zich niet meer. De situatie is ernstig, men moet het lichaam zoo vlug mogelijk laten verdwijnen. Ze stoppen' het in een koffer, welke een auto meeneemt naar een villa in de buitenwijk, die aan de ben de behoort. Het is „De Onnoozele", dien opge dragen wordt de auto te besturen. Natuurlijk is hij onbekend met den inhoud van den kof fer. Een nieuw avontuur staat Nicolas te wach ten in de villa. Een handlanger heeft drie kin deren ontvoerd van een rijke familie, in de hoop er een groot losgeld voor te krijgen. Ze verzoe ken Nicolas onder een aannemelijk voorwendsel op deze kinderen te passen en „De Onnoozele" neemt zeer serieus de rol van kindermeisje waar. Maar te Montmartre vordert het onderzoek, geleid door Delmas er. de politie omsingelt „Le Prince Igor". De -bandieten besluiten zich te verdedigen en een hevige strijd ontbrandt. Gregor ontsnapt over de daken en begeeft zich naar de beruchte villa, waar Nicolaas inmiddels de groote vriend van de kinderen geworden is. Tenslotte brengt Nicolas klaarheid in deze misdaad. Vóór de pauze wordt vertoond „De kandelaars van den Keizer". BRIDGE CLUB IJMUIDEN Deze week hield de Bridge Club „IJmuiden" haar vierde jaarvergadering, welke druk bezocht was en een uiterst vlot verloop had. Voorzitter Osendarp memoreerde in zijn openingsrede de successen in het afgeloopen jaar wederom be haald, waarbij het veroveren van de twee bekers van de Kennemerland Bokaal en het kampioen- Schap le klasse Kennemer Bridge Bond speciaal het vermelden waard waren. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen. Op verzoek van de techni sche commissie werd deze met 2 leden, ter ver vanging der gemobiliseerden, uitgebreid, waar voor werden gekozen mevr. J. van Praag en de heer G. Schoone. Naar verluidt denkt deze com missie zeer spoedig de lessen en het uitgeven van een maandbulletin te hervatten. Nadat bij de rondvraag nog woorden van warme waardeering gesproken waren tot den spelleider, den heer J. Borst, die dank zij zijn onvermoeid werken voor de vereeniging en het doorvoeren van een thans vrij algemeen aanvaarde conventie, ook als man achter de schermen zeer veel tot de behaalde successen heeft bijgedragen, werd overgegaan tot de onderlinge prijzendrive. Het bestuur had wederom fraaie prijzen be schikbaar gesteld, om welke met groot enthou siasme gestreden werd. Daar bestuur, de gérant van hotel W. Barendsz en enkele damesleden de noodige nectar en ambrozijn aanboden, waarvan de verorbering enkele aardige intermezzi ople verde, valt het te begrijpen dat de stemming er Was en bleef. Er werd een vlaggendrive gespeeld en alle spelers, al naar hun resultaat getooid met meer of minder rood, wit en blauwe vlaggetjes, gaven zoodoende een „nationale demonstratie' ten beste. De resultaten waren als volgt: N-Z lijn: paar Osendarp-Rijke, le prijs met 7100 punten: paar heer en mevr. Prins 2e prijs met 6850 pnt.: paar Wonink-Ligthart 3e prijs met 4600 pnt. O-W lijn: paar Deutekom-Raspoort le prijs met 5500 pnt.; paar Vonk-Frankfort 2e prijs met 3850 pnt.; paar de Weers-Rodenberg 3e pr. met. 2700 pnt. Woensdag a.s. ontvangt B. C. IJ. de Bridge Club Kennemers voor de Kennemerland Bokaal. We ten onze plaatsgenooten ook dezen wedstrijd te winnen, dan is wederom het kampioenschap van deze competitie, ongeacht het resultaat dat de dan nog resteerende wedstrijd tegen Sans Atout I zou opleveren een feit. GEBRUIKT NEDERLAXDSCH ZAA^ Natuurlijk, zal menigeen zeggen, ik sluitend Nederlandsch zaaizaad, wan; immers in de eerste plaats onze eigen' l': drijven steunen. Zeer juist! De NedorW^ edelingsbedrijven hebben recht op den S| zaaizaadverbruikers. En het is bove^i onnoodig zaaizaad uit het buitenland :e want de gezamenlijke groote selectiebèd- te lande zijn zeker wel in staat aan aii^k gen te voldoen, onverschillig welk o«',e wenscht. s Was Het betrekken van zaaizaad uit Nefoi teeltbedrijver, heeft echter nog veel g-0v^ deelen, dan dat de zaadverbruikers deii ^- steunen in hun strijd om het bestaan w4'*' alleen dit, dan kwam het voordeel vrijwp tend alleen den zaadteler ten goede, fti"' voordeel is evenwel ten gunste van den bruiker zelf, wanneer hij uitsluitend zaai^' eigen bodem koopt. Want alleen dan he n voldoende waarborg een gewas te krijgen 5| schikt is voor de plaatselijke toestanden5'.- maat, bodem en cultuur. En deze factoren^*'" de verschillende landen, hoe dicht ze vaa'^V elkaar mogen liggen, geheel verschillend u?*- moet men niet te licht denken! Vrijwel ner/'' wereld staan land- en tuinbouw op zoo'n als hier te lande. Nergens wordt zoo feJ?' oordeelkundig bemest, in geen land wordt^' aan bodemverzorgüig en onkruidbestrijdi En er zal geen land zijn aan te 1 wijzen was. verschillende cultures zoo intensief gedreve den. En daaruit volgt vanzelfsprekend de kelijkheid, dat ook het zaaizaad aan de alW ste eisdhen moet voldoen. Wij willen hiernW't minst beweren, dat zaaizaad van bui tenia herkomst van minderwaardige kwaliteit zo Integendeel! Maar het past zich minder bi eischen en behoeften der Nederlandsdhe A aan. En dit zou tot teleurstelling, sterker n schade en nadeel voor den Ned'erlandschen wers kunnen leiden inplaats van tot het W voordeel. Want wanneer de bodem bemest*-' werkt wordt zooals het behoort, wanneer gewas tijdens den groei alle noodige zorg wordt steed, doch het zaaizaad past zich bij dit all» volkomen aan, dan kan de oogst niet zoodank als wanneer ook bij de keuze van het zaaizaad alle bijkomstige factoren rekening was geiio De Nederlandsche zaadteeltbedrijven ü.i zich op wetenschappelijke basis tot taak gesteld zijn er vaak na jaren van inspannende onde- kingen en proefnemingen in geslaagd, een kweeken, dat onder alle omstandigheden past de Nederlandsdhe toestanden van klimaat bod' en cultuur, In zeer bijzonderen zin geldt dit wel van beetwortelzaad teelt. Strikt genomen hebben-, ons land maar één selectiebedrijf, dat zich rende een reeks van tientallen jaren bezig h' met het zoo-danig veredelen van de suikerbiet d- deze juist voor de Nederlandsche bietenverboA past. Het welbegrepen eigenbelang onzer h» landsche bieten verbouwers zal dan ook aan dn b tenzaad de voorkeur geven. PERSONALIA Ds. H. J. Dijckmeester, vroeger predikant de Ned. Herv. gemeente alhier, thans predlka-' directeur van het Diaconessenhuis Bronovo Den Haag, is ongesteld en heeft ziekteverlof» kregen dat hij in het Zuiden van Frankrijk doorbrengen. Los „De Bakvisch" en „De fluitende pijl' In de bioscoop De Pont draaien deze week fa interessante films, in de een waarvan de po:, laire actrice Deanna Durbin de hoofdrol verri n.l. „De bakvisch". Haar tegenspeler is de te kende acteur Jackie Cooper. Over deze bakvis: in „De bakvisch" lezen we: Er was eens een filmacteur en impresario, Jr Sherill genaamd, die op een goeden (voor he werkelijk goeden) dag een jong meisje fixcerc: dat tijdens het Edi:- Cantor radio-uurtje tos de microfoon stond zingen. Sherill wierp a op als haar manager e liet haar een twee-act-: spelen, waarvan het succes magertjes was. had echter een overvloed van vertrouwen in pupil en toen haar eerste groote film „This Smart Girls" een kas-magneet zonder weervi bleek te zijn, kon hij zichzelf met reden de ha:,: schudden. De geheele familie Durbin deelt in de gier) van de jongste spruit en vader Durbin, die een bank verbonden was, heeft reeds lang baantje aan den kapstok gehangen om tezame met zijn vrouw Ada de omvangrijke werkzaams- den van Deanna te verlichten door o.a. haar U: mail van 9000 brieven per week te beantwoordt! Deanna's zuster Edith is onderwijzeres in Angeles en in feite is zij het, die de vocale capa citeiten van haar toen tienjarig zusje ontdektee: haar in de gelegenheid stelde verder te studeert: De Durbins zijn van huis uit Engelschen fl afkomstig uit Manchester. Zij emigreerden nar Canada, alwaar Deanna in 1922 werd geboren De familie had het nimmer breed, totdat Deaip eensklaps tot de meest populaire sterren van K witte doek behoorde en een gegarandeerd ip men van 2400 per week het hare mocht noenifi Deanna krijgt geregeld les van de studio-onder wijzeres Mary West en gaat klokslag tien uur im bed. Zij moet 's morgens haar glas melk dnnsf' krijgt ruimschoots gelegenheid om zich aan h«r geliefde zwemsport te wijden en leert tusschen bedrijven door culinaire wonderen wrochten. Zoo wordt Deanna Durbin, de heldin uit ,,B derd Mannen en een Meisje" „De Wilozaflf opgevoed. Haar vierde film „De Bakvisch" (Tü- certain age) werd in de Kerstweek door duw theaters in Nederland vertoond en het is in r rolprent dat Jackie Cooper haar tegenspeler ^amant" is. Men kan namelijk een meisje, dat zoetjesaan zeventien jaar wordt, niet tot m o - treure kinderrollen laten spelen, doch andemr heeft men met goeden smaak een „ba-kvisscnen* scenario" voor haar ontworpen, dat haar frisc» ongekunsteld spel ten volle recht doet weder»* i-en. „De fluitende pijl" speelt in Mexico, land zich bevrijd had van de Spaansche ov heersching. Overal worden nieuwe regeerm^ ambtenaren aangesteld, terwijl ook gepoogd w-- om handelsrelaties met nabuurstaten te open Namens de regeering der Vereenigde 5» wordt Clark Stuart met uitgebreide volmaw naar Mexico gezonden om te onderhandelen o een handelsverdrag met den nieuwen gouverr.:- die verblijf zal houden in Santa Fe. De tocht door de woestijn gaat niet zon moeilijkheden gepaard. Blijkbaar zijn erTt{ dige machten aan 't werk om een vlot^r!- verhinderen. Er zijn aanvallen der moord-aanslagen en dat alles nog goed 'is voor een belangrijk deel te danken aanoe. 'rijdster van den „geverfden hengst", die middel van fluitende pijlen waarschuwing^-^ len geeft en die als een mysterieuze, legenon-- •- figuur door Indianen en woestijnbewoners gevreesd. d

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6