IJmuider Courant So vj et-voorhoede reeds in Viborg? Herwaardeering goudvoorraad tot een goed einde gebracht. piie Maanden. V.S.V.-A.D.O. Amendement-Teulings aanvaard. UW COSTUUM dancing! MUeimua Veidedigeis bieden nag. steeds fiaxdnekkigen tegenstand. Lijkverbranding wordt geregeld. Toch nog Vragen van de hoogste orde leidden tot het ontslag van Generaal Reynders. JAARCANC NO. 104 Lourens Coster. Maatschappij voor en Algem Drukkerij N.V., Gr. Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, ITmuiden, 5301 Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos !a„'omsn In Kenneme. Courant. Uligave CoU,.n.-Ui,9=vGn Houiil'"' '3' Ijmuid®' jelefoon opgo9e,en opg« DAGBLAD VOOH VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEBRBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 2 MAART 1940 Abonnementen oei -tveek 0.1234, pa* maand 0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex, Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag én Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. TWEEDE KAMER is nu drie maanden geleden dat Rus- oorlog tegen Finland begon. Er was "°d !orl°ïverklaring en dat gaf den Russen inleiding van een „conflict" te blijven spreken. geen alleen maar een spelletje met woorden. zjjn ^et de eersten geweest in zijn toe- 'dne En men kan de wereld In sommige op- veel wijsmaken, maar niet de belangrijk- u van dit verschil. Evenmin heeft zij zich laten l tten door het verhaal over de zoogenaamde v'nsche volksregeering onder leiding van den hen rebel Otto Kuusinen, die volgens de fMSC J rogeering de ware vertegenwoordiging volk"was. „De andere regeering", zeiden in staat de zaken des lands te be- jii in bet 1 niet langer hartigen". Zoowel het Finsche volk als „de andere regee- ring'' hebben deze beweringen volkomen gelogen- traft, want een krachtiger eenheid tegenover een to aantal, In bewapening en in hulpbronnen verre overmachtigen tegenstander is zelden in de we reldgeschiedenis getoond. Dat vrijwel het geheele Finsche volk Russische overheersching niet als een „bevrijding" maar als een nachtmerrie be schouwde en nog beschouwt is bewezen in drie. maanden van strijd, waarin de Russen nog geen enkele Finsche stad van eenige beteekenis hebben kunnen, veroveren, nog maar heel weinig Finsch grondgebied hebben bezet en zulke enorme verlie zen hebben gëleden dat de kracht-reputatie van hun onafzienbare Roode Leger naar de haaien is. Helaas schijnt nu een keerpunt in den strijd ophanden te zijn. Finland heeft uit andere lan den wel veel geldelijke hulp en ambulances van het Roode Kruis gekregen, uit Engeland ook wel oorlogsmaterieel al is het nooit gebleken hoe veel - maar geen hulptroepen behalve een aantal Scandinavische vrijwilligers, wier aantal slechts ln de duizenden loopt. Blijkens Finsche mededee- lingen omtrent het recente terugtrekken op de tweede verdedigingslijn in de Mannerheim Linie heeft het ook met gebrek aan munitie te kampen gekregen. Na drie maanden strijd is het wel duidelijk dat de Finsche papieren zijn gedaald. Nog hebben de Russen geen groote terreinwinst gemaakt, maar de val van de verwoeste stad Viipuri (Viborg) wordt ieder oogenblik verwacht, de Finnen heb ben in de Mannerheim Linie groote verliezen ge leden en staan aan een voortdurend hevig offen sief bloot en ook in het hooge Noorden, waar de Russische opmarsch aanvankelijk door den winter onmogelijk werd, worden zij weer bedreigd. Nog steeds zetelt de echte Finsche regeering in de hoofdstad Helsinki, die zij trouwens nimmer verlaten heeft en toonen de Finsche energie en eenheid geen enkele verslapping. Men kan trou wens. optimistische beschouwingen houden om trent de tweede linie op de landengte van Karelië, die aanmerkelijk korter is dan de eerste en althans om die reden beter:, verdedigbaar. Men kan de kaart van Finland erbij, halen en onder den indruk zijn van de vele hindernissen, die dit gebied voor den aanvaller blijft opleveren: van de tallooze meren en bosschen, die zich zelfs iiï een gunstig seizoen zoo uitstekend zouden blijven leenen voor die verdediging van het type guerilla, waarin de Finnen zich van den eersten oorlogs dag af zoo begaafd hebben getoond. Men kan daaruit afleiden dat het nog lang zou kunnen duren eer de Russen erin slaagden, heel Finland te onderwerpen. Maar dat alles neemt niet weg, dat zij na drie maanden toch aan de winnende hand zijn gekomen. De vraag is nu maar of deze positie er hen toe zal kunnen bewegen, vredesonderhandelingen te gaan voeren. Daarover is.in den loop dezer week al op deze plaats geschreven. Ik zal de goede redenen, die zij ervoor kunnen hebben, niet herhalen. Dat de Duilschers er veel voor voelen ligt voor de hand. Het is allerminst in hun belang dat de Russen, wier leveranties van grondstoffen zij noodig heb ben en wier transport toch al zoo slecht is, zich blijven afbeulen in Finland en al hun energie op dien strijd samentrekken. Maar als men dit be denkt moet ook wel duidelijk worden, dat Enge land een ruimere grondstoffen-voorziening van Duitschland door de Russen geenszins zal wen- schen. Dus blijft nog altijd de bedreiging van Rusland door het Fransche leger, dat onder generaal Weygand in Syrië ligt, en door de Turken van beteekenis. Waaruit men weer zou kunnen aflei den dat Stalin door een vrede met Finland niet verlost wordt van de kans op een grooten oorlog maar slechts van éen front. Bovendien zou hij, als hij vrede sloot, moeten afzien van de (hem toegeschreven) aspiraties om verder te gaan en ijsvrije havens in het Noorden van Scandinavië te bemachtigen. Het spel der strategie, met den oorlog in Fin land als centrum, is dus wel ingewikkeld. Maar te verwachten is dat het spoedig duidelijker zal worden. R. P. Zondag a.s. 2 uur n.m. Voorverkoop b/d bekende adressen Vreemde vliegtuigen boven centrum des lands. De regeeringspersdienst meldt, dat Vrijdagmid- öag een tweetal vreemde vliegtuigen, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, zich bo ven het centrum des lands hebben bevonden. Zij werden van verschillende plaatsen uit door batte- «jen luchtafweergeschut beschoten. Bovendien zijn •hsgtuigpatrouilles opgestegen. Hierna hebben de vreemde vliegtuigen ons rechtsgebied verlaten, DEN HAAG Vrijdag. Nadat Minister De Geer zijn voorstel inzake de herwaardeering van het goud, wat de verdeeling betreft van de winst aan guldens welke daaruit ontstaat, aldus gewijzigd had, dat de Staat daarvan nog 10 millioen meer, de Nederlandsche Bank even- zooveel minder uit die winst zou krijgen, dan het wetsontwerp aanvankelijk bevatte, kon heden het debat voortgaan. Genoemd bedrag komt overeen met het totaal van de schade, geleden door den Staat (participant in de jaarlijksche winst van de Ne derlandsche Bank) over de jaren 19321939, als gevolg van de afschrijving van het in 1931 ontstane pon denver lies. Er is thans nog een openstaande dekkingspost van 7.6 millioen aan pondenverlies alles te zamen had dit een kleine 30 millioen bedragen en nu wilde de heer Schouten, met behulp van een amen dement, deze som wel aan de Nederlandsche Bank ten goede doen komen, doch meer ook niet. Het amendement-Teulings bood iets meer, namelijk een bedrag van 13.9 millioen, terwijl het voorstel van den Minister, in zijn huidigen vorm, voor de Nederlandsche Bank wilde bestemmen 19.7 mil lioen, wat dan zou afgaan van hetgeen de goud- herwaardeeringswinst (221 millioen) zou opleve ren. Er zij dan nog even aan herinnerd, dat de Staat in het leeningsfonds, bij aanneming van het ont- werp-De Geer ruim 126.6, volgens 't amendement- Teulings 132.5 en dank zij het amendement-Schou ten 138.8 millioen zou storten, terwijl een kleine 75 millioen aan het egalisatiefonds ten goede zal komen. De heeren Schouten (a.r.), Mr. Teulings (R.K.) en Prof. v. Gelderen (s.d.) bleken nog steeds niet in te zien, dat de Nederlandsche Bank een recht zou hebben op wat de Minister haar wilde- geven. In hoofdzaak sproot dit verschil van inzicht voort, uit een andere opvatting omtrent de oorzaak van het pondenverlies. Deze zou zoo zeide de heer Schouten geenszins gelegen zijn in de pu bliekrechtelijke functie van de Bank, gelijk de Minister tot nu toe had beweerd. De s.d. afgevaar digde vond het maar matig, dat de Minister Woens dag had laten doorschemeren verwerping van het wetsontwerp of aanneming van een onaanvaard baar amendement dat hem tot intrekking van zijn voorstel zou nopen. Overigens bleek, dat spreker's fractie sterke voorkeur koesterde voor het amende ment-Teulings. Minister De Geer wees er op, dat als de Neder landsche Bank vroeger grootere reserves had ge vormd waaruit ze dan in. 1931/32 het pondenverlies zelf had kunnen dekken dezé opmerking was Woensdag door Mr. Teulings gemaakt dan zou er thans toch ook reden geweest zijn om de winst der goud-herwaardeering eerst aan te wenden ten einde die Baiikreserves dan weer op het vroegere peil te brengen. Juist waar het amendement- Teulings zelf o.m. betoogt de verliezen, welke de reserves" geleden hebben, goed te maken, moet deze afgevaardigde het met spr. eens. zijn. Spr. toonde verder aan, dat indien de Bank des tijds haar eigen boontjes gedopt had (gelijk Mr. Teulings wenschelijk had geacht) dan zou de Staat volgens het amendement-Teulings nu nog harder haar eigen boontjes gedopt, ja, gedokt hebben, (gelach). De Minister, die nog eens op de publieke functie van de Nederlandsche Bank wees, kon aan de hand van wat er in 1931 in de commissie van advies van de Bank te voren beraamd was met 't oog op even- tueele gevaren voor het pondenbezit, aantoonen, dat men in die commisie toen bovenal begeerde elk vleugje van openlijk wantrouwen tegen het pond te vermijden. Daarom wenschte men risico te nemen en niet' de ponden te liquideeren. Zulks juist met het oog op het algemeen belang. Dit beheerschte het door de Nederlandsche Bank bij die gelegenheid gevoerde beleid. Minister De Geer deed verder 'n beroep op brie ven, in 1937 door Minister Oud, in 1939 door Minis ter De Wilde aan de directie van de Nederlandsche Bank geschreven, om aan te toonen dat toch ook die bewindslieden toen 'n verband legden tusschen pondenverlies en devaluatie alsmede herwaardee ring van de goud winst. Zeer veel succes oogstte de minister met er aan te herinneren hoe mr. Teulings in het orgaan zijner partij terstond na indiening van het herwaardee- rings-ontwerp, kenbaar had gemaakt dat dit nog lang zoo kwaad niet scheen. „Zoo ziet men al weèr, hoe de indruk bij de eerste kennismaking, de meest juiste kan zijn". Het amendement-Schouten is onaannemelijk, dat wil zeggen dan zal de minister intrekking van het voorstel bevorderen, maar een portefeuille- kwestie zou daaruit niet ontstaan. Dat en niets meer had hij Woensdag bedoeld te zeggen, toen hij kenbaar maakte zich niet overmatig in zijn taak belemmerd te zullen achten, als het wetsontwerp niet tot stand zou komen. Gezien de aanmerkelijke verbeteringen, die het amendement-Teulings (ver geleken bij eenige dagen geleden) had ondergaan en ook om het de Kamer niet al te moeilijk te ma ken verklaarde de minister tegen aanneming van dat amendement geen bezwaar te hebben. Aldus liet de minister derhalve nog eens 5.8 millioen voor de Nederlandsch Bank vallen, welke som dan het door hem voorgestelde bedrag, dat in 't leenings fonds gestoken zal worden, van ruim 126.6 millioen op 132.5 millioen zal brengen. Bij de replieken raakte de heer Schouten (a.-r.) in vuur over het fe.it, dat de minister van Financiën op eenmaal uit correspondentie tusschen vorige ministers van Financiën en de Bankdirec- tie, een enkel citaat had voorgedragen. Dit keurde spr., het bleek uit den hartstochtelijken toon, waarop hij sprak, ten sterkste af, al mocht hij dan, onder daverend gelach van zijn gehoor, verklaren, dat hij nog zeer sober was gebleven in z'n kritische uitlating. Hierna onderstreepte de minister nog eens, dat hij in tegenstelling met den heer Schouten verband legt tusschen het pondenverlies en de thans ontstane goudwinst, terwijl hij voorts ver zekerde werkelijk den korten inhoud te hebben weergegeven van de brieven van 1937 en 1939: waarom hij zulks niet mocht doen, kon spr. niet inzien. Tenslotte nam mr. De Geer het amende ment-Teulings over. Hierna verwierp de Kamer het amendement-Schouten met 2063. (Voor stemden met de anti-revolutionnairen, de Staatk. Gereformeerden, de nat. socialisten en de chr. de mocraten). Met aanteekening van het „tegen" der nat. socialisten ging het heele ontwerp er vervol gens z.h.st. door. Na eenige, door Mr. De Geer beantwoordde, korte opmerkingen van de heeren Wagenaar (a.-r.) en d'Ansembourg (nat. soc.) een overboekingsamendement van eerstgenoemden af gevaardigde nam de minister over vereenigde de Kamer z.h.st. zich met het wetsvoorstel tot 'in stelling van een leeningsfonds. Toen kon de minister van Financiën weer Kneu- terdijkwaarts trekken om plaats te maken voor zijn ambtgenoot van Koloniën, aangezien de Kamer nu weer voortging met de Indische begrooting. De afdeeling „Onderwijs" gaf den heer v. S1 e e n (s.-d.) aanleiding om in verband met het analpha- betisme o.a. uitbreiding van het volksonderwijs en verbetering der personeelsopleiding te bepleiten, waarbij de heer Me ij er ink (a.-r.) zich in groo te trekken aansloot. Nadat de heer Stokvis (s.-d.) betoogd had, dat in Indië de schoolstrijd bezig is zich te. ontwikkelen en dat de openbare school er ook aan de algemeene volksbehoefte be antwoordt, kregen we nog Roestam Effendi (commun.), te hooren voordat de heeren tot a.s. Dinsdag hudstoe gingen. E. v. R. BEVERW IJK (Adv. Ingez. Med.) binnen 1 UUR keurig gereinigd en geperst. Belt U even 4886. Wij komen direct. OLD CLOTHES NEW, FR. NAEREBOUTSTRAAT 59, IJMUIDEN-OOST (Adv. Ingez. Med.) UITGEEST Dansen tfiaipuasten&cd) ZONDAG 7 uur MUZIEK van de BELLINIS. (Adv. Ingez. Med.) Overhemden nieuwste dessins GROOTE KEUZE. HEEREN MODEHUIS E| 7ETD7Q ZEEWE.G 78 UMUIDEN-OOS1 (Adv. Ingez. Med.) Ö^aaktabak „£ska" toont dn 9Cae jijtt een pijpje smaken kdn~! N.V. v.h. P- Schuckink Kool* Beverwijk l (Adv. Ingez. Med.) Viborg vóór den Fïnseb- Russischen oorlog. Blik op het marktplein met den z.jg. Russische» toren HELSINKI 2 Maart (Reuter). De Rus sische troepen staan thans op slechts drie kilometer van Viipuri (Viborg) en waar schijnlijk trekken de stoottroepen de buiten wijken reeds binnen. De Russen trachten de stad van drie punten uit te omsingelen, over het ijs van de baai, waar verwoed wordt gevochten, langs de spoor lijn van Terijoki en verder oostelijk van Peron- joki uit. De Russen hebben den ge- heelen dag nieuwe troepen in den strijd geworpen. Aan het westelijk deel van het front op de landengte zijn de Russen opgedrongen. De verdedigers vechten voor eiken duim gronds en brengen den Russen verschrikkelijke verliezen toe. De Finnen aanvaarden thans den eventueelen val van Viipuri. Zij maken hun verdedigings linies blijkbaar dieper en gisteren hebben zij nieuwe aanvallen bij de Taipale afgeslagen. Er is geen nieuws van Nautsi, waar drie Rus sische divisies trachtten op te rukken. Volgens officieele Finsche cijfers zijn gedurende Fe bruari 251 Russische vliegtuigen zeker en 53 waarschijnlijk neergeschoten. Sedert het begin van den oorlog hebben de Russen 538 vliegtui gen verloren. Wij teekenen bij het bovenstaande aan dat volgens het legerbericht van Vrijdag de Russi sche troepen op 29 Februari zich reeds op 2 km. van Viborg bevonden. Red.) Het Sovjet legerbericht van Vrijdagavond meldt: „De opmarsch der Sovjettroepen is met succes voortgezet bij de ontwikkeling van het offensief op de Karelisehe landengte. Zij bezet ten het gebied van den waterval van Paak- kolankoski aan de rivier Vuoksi, de steden Heinjoki en Mannikala, het station Toli aan de spoorlijn Viipuri-Serdobol, de zuidelijke bui tenwijken van Viipuri en Kaap Keyasniemi aan de westelijke kust van de baai van Viipuri. De vijand steekt Viipuri in brand. Van 11 Februari tot 1 Maart zoo vervolgt het legerbericht hebben de Sovjettroepen 922 vijande. lijke verdedigingswerken genomen, met inbegrip van 235 gewapend betonnen geschutforten. De vijand verloor 506 kanonnen, 2732 machinegeweren, 19 tanks, 20.000 granaten, 10.000 geweren en ruim 14.000.000 patronen. In de andere frontsectoren heeft zich niets van belang voorgedaan. De Sovjetluchtmacht is opgetreden tegen vijan delijke troepen en militaire doelen. Elf vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald tijdens luchtge vechten. In het geheel zijn 191 vijandelijke vlieg tuigen neergehaald in het tijdvak van 11 Februari tot en met 1 Maart, terwijl de Sovjetluchtmacht in dienzelfden tijd 21 vliegtuigen verloor". (Voor het Finsche legerbericht zie men pag. 5). Wetsontwerp bij de Kamer ingediend. Overledene moet den wil tot crematie hebben duidelijk gemaakt. Ingediend is een wetsontwerp, houdende aan vulling en wijziging van de wet van 10 April 1809 tot vaststelling van bepalingen „betrekkelijk het begraven van lijken, de begraafplaatsen x de be- grafenisregten". In het wetsontwerp is uitgegaan van de ge dachte, dat begraving als de normale vorm van lijkbezorging zal moeten blijven gelden. Lijk verbranding zal alleen zijn toegestaan, in dien de overledene aldus bij uitersten wil heeft beschikt. Geldt het minderjarige kinderen on der de achttien jaren, zoo moeten beide ouders of, bij natuurlijke niet door den vader erken de kinderen, de moeder schriftelijk den wensch kenbaar maken of gemaakt hebben, dat het kind verbrand worde. Lijkverbranding mag bovendien niet plaats hebben, indien blijkt, dat bij het kind daartegen bezwaar heeft be staan of kan hebben bestaan. Daarnaast bevat het ontwerp waarborgen met het oog op de justiticele belangen, In een nieuw artikel 40 wordt uitgegaan van het algemeen begrip lijkbezorging, well? begrip iedere beschikking over een lijk van geheel of goeddeels definitief karakter omvat, dus begraven, verbran den, geheel of ten deele ontleden, bewaren en an dere uiteindelijke bestemmingen. Het artikel stelt hiei'bij voor strafbaar te stellen het bezorgen van een lijk op een wijze, niet voorzien in artikel 1, artikel 2 of de voorschriften, gegeven ingevolge artikel 3, onder 1, alsmede het bezorgen van een lijk op een wijze wel voorzien in deze artikelen en voorschriften zonder dat voldaan is aan de daar in gestelde eischen en voorwaarden. Ieder, die een handeling verricht in strijd met deze bepalingen, zal daardoor strafbaar zijn. Voor strafbare feiten, begaan door of vanwege rechtspersonen, is zeker heidshalve nog een bijzondere bepaling opgeno men: artikel 43. Door dezen opzet zal, naar ver wacht mag worden, lijkbezorging in strijd met de begrafeniswet in de toekomst met goed gevolg kun nen worden achterhaald. Ter aanvulling regelt een nieuw artikel 9 wat moet geschieden, indien noch door nabestaanden of betrekkingen, noch door armbesturen in lijkbe zorging wordt voorzien. Het oude artikel 9 bevatte te dezen, ook een regeling, doch het schijnt wen schelijk deze te herzien, teneinde een meer volle- digen waarborg te verkrijgen, dat lijkbezorging steeds zal plaats hebben. Overigens zij er op ge wezen, dat de gewoonte om het lijk te bezorgen zoo diep in de volkszede is geworteld dat te dien aan zien in de praktijk hoogst zelden van verzuim is gebleken. Tjonge jonge, diat is aardig, Dat het nu, hoewel wat laat, En daardoor wel heel merkwaardig Toch per slot nog wintren gaat. Lang gewacht en stil gezwegen, Zijn we nu dus op het punt: Nooit gedacht en toch gekregen, Hoe je toch maar boffen kunt. Als het even aan wil houden, Gaat de schaats nog uit het vet, Dank zij deze Maartsche koude, Krijgen wij nog winterpret. Na dat eindelooze dooien, Zonder zelfs een schijntje vorst, Is dan toch, dat is het mooie, Onze winter niet vermorst. Neen maar, neen maar, wat 'n vreugde, Achteraf komt me daar nou, Wat slechts ouderen nog heugde, Heusche echte winterkou 't Kan een menschenhart vervoeren Tot een feller harteklop, Maart, die straks zijn staart moet roeren, Roert voorloopig al zijn kop. P. GASUS. „Het Huis AssumburgAssendelft DANSEN Zondag Nergens zoo fijn als in de 7ï nDu r c x C M dancing van Cor Kleyn UKftt^ 1 tPI 's Middags en 's avonds vrij dansen (Adv Ingez. Med.) In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake Het doen voortduren van den staat van beleg verwijst de minister van Defensie ten aanzien van het ont slag van den opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal Reynders, naar hetgeen de regee ring inmiddels heeft geantwoord op de schrifte lijke vraag van het lid der Kamer den heer Van. Poll. Het spreekt na dat antwoord vanzelf, dat de ontslagaanvrage van den opperbevelhebber van land- en zeemacht niet verband houdt met de toe passing van de oorlogswet. Anders had de regee ring ndet mogen verklaren, dat het verleenen van de verzochte inlichtingen strijdig zou zijn met het belang van den staat, noch dat het hier betreft vragen van militair beleid, „waarover in het open baar geen gedachtenwisseling gevoerd en zelfs geen aanduiding gegeven kan worden zonder het staatsbelang te schaden". Uit dit antwoord is dui delijk, dat het hier vragen van de hoogste orde betrof, niet zaken, waarover men gerust in het openbaar kan debatteeren. VOETBAL V. S. v.—A. D. O. V.S.V. komt uit met: Michel, Kunst,' Voet, Heins, De Vries, v. d. Gevel, Döhxing, v. d. Kuyl, Numan, Balvers, Sterk. E. D .O.—Z. V. V. E.D.O. verschijnt met het volgende elftal: Wille, Van der Sluis, Steffens, Koene, Oomen Jr., Oomen, Sr., Spek Jr., De Looze, Schijvenaar, Hellingman, Nolet

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1