Voorschotten voor den bouw van arbeiderswoningen. Radio van de Centrale is en blijft het ideaje 4 Raad Beverwijk. Uitbreiding van het Openbaar Slachthuis. Een interpellate over het sneeuwruimen De heer Visser stemde niet over z'n eigen voorstel. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van burgemeester mr. H. J Schoitens. Afwezig waren de heeren Out en Rollen- berg wegens ziekte. De burgemeester hield de eebruikeliike ..Nieuw jaarsrede" Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd mevr. J. Male- stelnSchermer. P. van Wijngaarden, Chr. de Goede, L. J. Vonk, Th. Runia, J. G. v. d. Nes, W, van Klaveren. H. A. J. J. v. d. Bergh en A. L. van Groningen. Onbewoonbaar verklaard. Op voorstel van B. en W. werden de woningen Noorderwij'kweg 39 en 41, Groote Houtweg 24-26 en Beecksanglaan 44 onbewoonbaar verklaard. De termijn van ontruiming werd bepaald op 3 maanden. De heer Baas deed nog een mislukte poging om de woning Noorderwijkweg 39 voor afbraak te behoeden, maar aan de hand van het rap port van den Inspecteur der Volkshuisvesting betoogde wethouder Van Dok, dat deze woning niet meer te redden was. De Boogaardlaan, de Lindenlaan en de Ber kenlaan werden op voorstel van B. en W. Ir eigendom der gemeente overgenomen. Uitbreiding Slachthuis. Ten behoeve van de uitbreiding van het Open baar Slachthuis stelden B. en W. den raad voor een crediet van 12.500 toe te staan. Aldus be; sloten. De waterregeling. B. en W. stelden voor aan de commissie voor een goede waterregeling in Kennemerland eer bijdrage van 50 te verleenen voor 1940. De heer N ij sen (R.K.) vroeg zich af of dit nu wel verantwoord was. Spr. verwachtte van de geheele actie tegen de voornemens der provincie weinig resultaat. De heer Passchier (A.R.) merkte op, da* het hier een levensbelang betreft voor den tuin bouw in de Kennemer duinstreek. De raad zou er volgens spr. goed aan doen dit voorstel met een zoo groot mogelijk aantal stemmen aan te nemen. De heer Visser en Steyn stonden aan de zijde van degenen, die actie wilden voeren tegen de voornemens van het waterleidingbedrijf om pompen te slaan in de Heemskerker duinen. Wethouder Van Dok (SJ>.A.P.) zei, dat de Provinciale Staten den strijd wel willen eindi gen en een irrigatieplan voor de duinstreek wil len doen ontwerpen. Dat neemt toch niet weg. dat de provincie gaarne een uitspraak zou willen zien. Daarom steunt de provincie dan ook het werk van de commissie. Het onderzoek wordt be kostigd door Rijk, provincie, tuüiders- en vei lingorganisaties. Het voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen aangenomen. De woningbouw. Aan de orde kwam hierna het volgende voor stel: Onder voorbehoud van toezegging van den door de gemeente aan het Rijk te vragen gelde- 1 ijken steun, aan de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" alhier een voorschot van ten hoogste 187.586.— en aan de Woningbouwver eeniging „De Voorzorg" alhier een voorschot van ten hoogste 117.937.— of zooveel minder als in verband niet de uitvoering der plannen noo- dig zal blijken, uit de gemeentekas te verstrek ken voor den bouw van respectievelijk 52 en 33 arbeiderswoningen op een terrein nabij den Arendsweg en uit 's Rijks kas aan te vragen ge lijke bedragen aan voorschot. De heer Visser achtte het zeer noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk met den bouw dezer woningen wordt begonnen, al vond spr. de huren toch nog te hoog. Spr. zou evenwel eerst gaarne zijn voorstel be treffende architect-Klomp behandeld willen zien. De voorzitter merkte op, dat dit voorstel eerst bij de ingekomen stukken aan de orde komt. De heer Visser was van meening, dat de raad dit moet uitmaken, maar de voorzitter betoogde, dat het voorst-el-Visser vreemd was aan de orde van den dag. De heer Vink (R.K.) begroette het plan met vreugde, vooral ook omdat het pleit voor een goede samenwerking tusschen het gemeentebe stuur en dè woningbouwvereenigingen. Spr. vestigde de aandacht op de neiging van de huis eigenaren om tot huurverhooging over te gaan. De overheid heeft hierop nauwlettend toe te zien. Tenslotte drong spr. er op aan om deze be scheiden poging tot bouw van arbeiderswoningen uit te breiden. Spr. had bezwaar tegen de be paling, dat men een half jaar in Beverwijk moet wonen alvorens men voor deze huizen in aan merking kan komen. Wethouder Van Dok was verheugd over de eenstemmigheid in den raad. Er is in Beverwijk een woningtekort en bovendien komen nog talrijke krotwoningen voor ont- en opruiming- in aanmerking. Het plan is ook gestimuleerd dooi de aan den dag tredende neiging onder de huis eigenaren om de huren te verhoogen. B. en W. kunnen daar weinig- tegen doen. Zij kunnen slechts hun invloed bij de huiseigenaren trach ten aan te wenden. Spr. achtte het overigens beter met een be scheiden aantal te beginnen. Inderdaad is de huurprijs van f 4.90 nog aan den hoogen kant, maar bij lageren huurprijs vreesde spr. dat in de huidige omstandigheden de kwaliteit van de woningen te wenschen zou laten. Den voorzitter was het opgevallen, dat eenige raadsleden steeds maar spraken van een bescheiden plan. Dit getuigt, aldus spr. van weinig Inzicht in de financieele zorgen, welke het plan voor de gemeente met zich brengt. De risico's van de exploitatie immers zijn voor rekening van de ge meente. Gaarne had de voorzitter hieraan uit drukking gegeven willen zien. Het voorstel werd hierna met algemeene stem men aangenomen. Kamerstukken. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werden aangenomen de voorstellen betreffende de vergoedingen en voorschotten op vergoedin gen aan bijzondere scholen, tot verlenging van den termijn tot ontruiming van de onbewoon baar verklaarde woning aan het Fransche Pad 1—3 te Wijk aan Zee en tot opheffing van de door den waarnemend gemeente-ontvanger ge stelde zekerheid, „Handjeklap met Ged. Staten". De heer van Doorn (R.K. stelde de vraag of de raad genoegen moest nemen met de moti veering van Ged. Staten omtrent hun besluit geen termen te hebben gevonden tot verhooging van de jaarwedden van de wethouders tot f 1750. Spr. stelde den raad voor Ged. Staten, onder mededeeling, dat uit de motiveering van hun besluit niet blijkt, dat dit college voldoende rekening heeft gehouden, met de bijzondere ge aardheid der gemeente, te verzoeken alsnog een onderzoek te doen instellen en de jaarwedden te bepalen of f 1500. De heer R ij k e n s voelde er niets voor vast stelling van de jaarwedden op f 1500 te verzoe ken nu Ged. Staten het vorige verzoek om de vergoedingen te bepalen op f 1750 hebben af gewezen. Spr. was niet voor dat loven en bieden. De heer Steyn: „Schei mekaar!" De heer V i s s e r vond in het geheel geen termen aanwezig om de jaarwedden te ver hoogen, zoolang getornd wordt aan de pensioen tjes van 2 arme oude-stokers van de gasfabriek. Het voorstel van den heer Van Doorn werd aangenomen. Tegen stemden de heeren Rij,kens en Vis ser. Interpellatie over sneeuwruimen. Hoewel de sneeuw tot groot genoegen van de geheele Beverwij'ksche bevolking van onze straten is verdwenen wenschte de heer N ij s s e n B. en W. te interpelleeren over 't sneeuwopruian-en. Het werd hem door den raad van harte ge- ;und. De heer N ij s s e n meende aan de hand van ministeriëele bepalingen allereerst te moeten op merken dat de handelwijze van B. en W. niet geheel juist is geweest. In de Eerste Kamer heeft de minister gezegd, dat het sneeuwruimen niet voor steun en niet voor toeslag mocht ge schieden, maar voor loon. De arbeider is zijn loon waard, maar in Beverwijk zeker niet, aldus spreker, want hier werd 36 ets. betaald hoewel het laagste contractloon 47 ets. per uur is. Ook de wijze van oproep had spreker's instem ming niet. Deze menschen hadden over de arbeidsbeurs te werk gesteld moeten worden, het geschiedde echter door Sociale Zaken. Spr. stelde voor het tekort op het uurloon van 11 ets. alsnog uit te betalen. Wethouder van Dok zag in deze interpel latie een goede gelegenheid om deze zaak in het juiste licht te stellen. B. en W. stonden zonder meer voor de keus sneeuw te doen opruimen tegen 36 ets. per uur (werkverschaffingsloon), hoewel armlastigen tegen steun aan den arbeid konden worden gezet, of niets te doen. Bij de tweede selectie, welke werd gemaakt, meenden de menschen uit de Rijkssteunregeling recht te hebben op een hoogere belooning. Haarlem betaalde volgens de laagste loon- klasse 43 ct., naar verhouding zou Beverwijk dan 32 ets. betaald hebben. Zaandam betaalde 43, Halfweg 35, Alphen a. d. Rijn 36 en Hoorn 40 ets. Alkmaar en Velsen hebben heelemaal niets aan sneeuwruimen gedaan. In Beverwijk heb ben de armlastigen ongeveer f 200 meer ver diend, dan hun ondersteuning was. Met steun- trekkenden volgens de Rijksregeling werkend komt nog f 383, dat door het Rijk niet wordt vergoed. Spr. noemde het grooter misdaad den menschen wijs te maken, dat zij 47 ets. moesten verdienen, hoewel deHooge Raad van Arbeid reeds heeft uitgemaakt, dat steuntrekken het zelfde is als armlastig zijn. Deze uitspraak is er nu eenmaal. Het zou van een goed sociaal inzicht hebben getuigd volgens den heer Passchier, wan neer de betrokkenen het werk toch hadden voortgezet al was het maar voor de menschen, die bij den weg moesten zijn en nu alle lasten alleen hadden te dragen. Dat zou democratisch zijn geweest. Wethouder van Dok merkte tenslotte op. dat over het sneeuwruimen nooit een enkele klacht bij het gemeentebestuur is ingekomen. Ook organisatorisch is deze zaak niet aan de orde geweest. De interpellatie heeft er in ieder geval toe geleid, dat de zaak in het juiste licht kon worden gesteld en dat de indruk als zou „een misdaad zijn begaan tegenover de arbeiders" is wegge nomen. Een oude kwestie. Van den heer V i s s e r was ingekomen een voorstel betreffende een kwestie over de uitbe taling van honorarium aan den vroegeren archi tect van de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen". De heer Visser herinnerde nog eens uitvoerig aan de affaire, die al eens eerder in den raad is besproken. Spr. zou dit afkeurenswaardig vinden, wan neer B. en W. niet zouden trachten deze zaak op te lossen. Het voorstel-Visser had den voorzitter zeer verwonderd, want deze aangelegenheid gaat de gemeente niet aan. Waar blijft de raad, wan neer hij zich gaat bewegen op dit terrein. De ge meente had nimmer eenige relatie met den be trokkene. De heer Melchers was van meening, dat het ;emeentebestuur toch wel aandrang kan uit oefenen op het bestuur van „Goed Wonen" om deze zaak tot oplossing te brengen. De voorzitter: Geen sprake van, dat wij ons buiten ons terrein begeven. Nadat de heeren Van Groningen, Rijkens en Van Dok nog het woord hadden gevoerd, infor meerde de voorzitter of de heer Visser soms familie van den betrokkene was. De heer Visser: Ja. (Geroep: Ooo!). Spreker meende liet recht te hebben ook voor een familielid op te mogen komen, zoo goed als voor anderen. Het voorstel word in stemming gebracht en verworpen. Alleen de heer Nijsen gaf er zijn stem aan. Ingevolge de geconstateerde familie-betrek king moest de voorsteller zelf zich van stemming onthouden. Bij de rondvraag ontving de heer Schelvis op zijn informatie of het strand te Wijk aan Zee in het badseizoen door de militaire autoriteiten zal worden vrijgegeven ten antwoord, dat te dien opzichte geen ongerustheid in de badplaats behoeft te heerschen. Er wordt reeds aan ge werkt. De heer Passchier klaagde over den slech ten staat vafc den Groote Houtweg. De voorzitter beaamde deze klacht ten volle, maar zoolang de opdooi niet is uitgewerkt zal de weg heel slecht blijven. Niettemin zal de klacht aan Openbare Werken worden doorge geven. Na een besloten zitting werd een voorstel van B. en W. aangenomen tot verkoop van pl.m. 1400 M2. bouwgrond aan den Noorderwijkweg aan de firma Smit en Minnen voor den bouw van negen middenstandswoningen. Nieuwe automatiek geopend. Hedenmiddag is Van Etten's Automatiek, gevestigd in het pand Breestraat hoek Raad huisstraat, geopend. In de ruime en keurig af gewerkte hal zijn 12 automaten van 12 lo ketten geplaatst, waarin het publiek een ruime keuze zal vinden van de smakelijke hapjes, die de heer Van Etten in zijn keuken bereidt. De bezoekers vinden zelfs een zitje om de gekochte lekkernijen rustig te savoueeren. Ook warme dranken als koffie enz. worden in de automatiek verstrekt. De ruime hal met de uitstekende verlichting en de keurige afwerking maakt een fraaien in druk. Alles is tot in de puntjes verzorgd en het is aan geen twijfel onderhevig of de toeloop zal spoedig groot zijn. Voor de eerste klas kwaliteit der produc ten staat de naam van de van ouds bekende Sant's Delicatessenhandel borg. Loop der bevolking. Ingekomen: J. Wittebrood, ttun-arbeïder, van Velsen, Peper straat 36. E. M. van Esch, religieuse, van 's Hertogenbosch, Peperstraat 17. H. Bultstra-Iiaveman en gezin, van Zaandam, Bloksteeg 8. J. H. Vrenegoor, koopman in bloemen, van Vel sen, Munnikenweg 115. A. K. Vroege, ingenieur, van Rotterdam, Bree straat 19. Vertrokken: J. W. II. Vos, leerl. verpl., naar Goes, Oostwal (Gasthuis). A. Kaptein, verpleegster, naar Alkmaar, Wilhel- minalaan 11. Wed. M. J. van 't Hof-Blankers, zonder ber., naar Ileiloo, Laarmanstraat 209. H. K. Kranenborg, analyste, naar Amsterdam, P. C. Hooftstraat 39 II. A. den Boer en gezin, werkt, teek., naar Den Haag, Veenendaalkade 259 I. W. H. Hasselbach, betonwerker, naar Leiden, Moskade 10. W. Duin, verpleegster, naar Brussel. E. Dijkman, koopman, n. Rotterdam, Hang 10. J. C. van Langen, arbeider, naar Callantsoog, Gr. Keeten 49b. D. Looeks, kappersbediende, naar Krommenie, Militairen weg 118. E. Loocks, werktk., naar Zaltbommel, Kerkstr. 3. Th. W. Eijking en gezin, bloemb.kweeker, naar Berendrecht, België. D. J. Wold, zonder beroep, naar Amsterdam, a. b. „Pollax". A. W. Olsthoorn en gezin, typograaf, naar Hoorn, Meerenstraat 39. M. Wiertz, huish. naar Arnhem, de la Reijstr. 13. A. M. H. v. d. Heijden, religieuse, naar Amster dam, Pijnackerstraat 5. W. Lagendijk, fabrieksarbeider, naar Velsen, Westerwijkstraat 9. H. Andrea, dienstbode, naar Amsterdam, P. Vla mingstraat 62 II. J. Versluijs, slagersknecht, naar Haarlem, Zijl straat 62. DE TUINBOUW BIEDT GEEN OPGEWEKT BEELD. Resultaten in 193 9 verre van gunstig. DE KWALITEIT VAN DE AARDBEIEN WAS BETER. WANNEER KRIJGT DE TUINDER LOON NAAR ARBEID? Als er zieken zijn. Zondagsdienst geneesheeren en apotheken. 'e Zondags- en nachtdienst voor de apotheken wordt in de week van 310 Maart waargenomen door de Duinwijk-apotheek, Populierenlaan 49, te lefoon 3388. Van de geneesheeren kan Zondag voor spoedge vallen geraadpleegd worden dr. M. H. A. Melchior, Zeestraat 161, telef. 3340. 5 Stations 5 0 cent per week (Adv. Ingez. Med.) Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Lijn I: 8.55 Hilversum I. Lijn II: 8.30 Hilversum II. Lijn III: 8.50 Keulen; 1.20 Brussel Ned.; 2.20 Brussel Fr.; 2.35 Brussel Ned.; 3.20 Brussel Fr.; 5.20 Brussel Ned.; 6.20 Keulen; 7.55 Diversen; 8.20 Brus sel Fr. 8.50 Keulen; 10.20 Parijs of diversen; 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.30 Brussel; 9.20 Brussel Fr.; 9.40 Brus sel Ned.; 11.05 Nationaal programma; 5.20 Londen R.eg.; 6.50 Nationaal Programma; 11.00 Brussel Fr.; 11.20 Parijs. Lijn V: 8.30 Brussel Ned.; 9.20 Brussel Fr.; 10.50 Parijs; 1.05 Nationaal programma; 1.20 Brussel Ned.; 2.20 Brussel Fr.; 2.35 Nationaal programma; 4.20 Londen Reg.; 4.50 Nationaal programma; 5.20 Londen Reg.; 6.50 Nationaal programma; 8.10 Di versen; 8.35 Parijs; 10.55 Keulen. MAANDAG. Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs; 12.05 Diversen; 12.20 Brussel Ned.; 2.20 Keulen; 3.20 Parijs; 3.35 Duitsehlandzender of diversen; 4.00 Radio P. T. T. Nord of diversen; 4.20 Keulen; 6.20 Parijs; 6.50 Brus sel Ned.; 7.05 Brussel Fr.; 7.20 Brussel Ned.; 7.50 Keulen 8.30 Pauze; 8.35 Parijs; 11.20 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg.; '5.20 Parijs; 6.20 Nationaal program ma; 6.45 Londen Reg.; 7.05 Nationaal programma; 8.30 Londen Reg.; 10.20 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 11.05 Londen Reg.; 12.20 Brussel Ned.; 1.50 Nationaal programma: 2.35 Londen Reg.; 4.20 Keulen; 6.20 Londen Reg.; 78 uur eigen gramofoonplaten- concert; 8.20 Londen Reg.; 10.00 Radio P. T. T. Nord of diversen; 10.20 Londen Reg. W. de Groot Het zijn geen opgewekte klanken, die de heer W. de Groot, directeur der Vereenigde Veilingen, in zijn twintigste jaarverslag om trent den toestand in het tuinbouwbedrijf kon doen hooren. Het is verre van goed gegaan met den tuinbouw in 1939. De vorst, die als eerste spelbreker in 1939 optrad en het aardboiengewas en tal van andere producten vernietigde, heeft vele tuinders en ook de veilingbedrijven groote schade berokkend. De ziekte in het boonengewas heeft den beker doen overloopen; talrijke tuinders heb ben aan aardbeien en groenten om het maar gewoon te zeggen een groote strop gehad. Slechts de telers van de „Moulin Rouge", waarop de vorst minder vat had en een ma tig tot goed beschot leverde, hebben door de sehaarschte aan aardbeien heel goede prij zen kunnen maken. De telers van Amazone en Dutch Evern, hebben de geheele schade te dragen gehad. Dat door den geringen aanvoer voor snij- en spercieboonen iets hoogere prijzen werden ge maakt voor deze producten kan de schade van het slechte boonengewas nog lang niet goed maken. Neen, 1939 gaf geen bevredigende uitkomsten. Dit is wel af te leiden uit 't feit, dat aan de Ver eenigde Veilingen in 1939 ruim 110.000 kisten groenten méér werden aangevoerd dan in 1938 en dat de groenteomzet slechts ƒ6300.hooger kon noteeren dan in het vorige boekjaar. De aardbeien. De aardbeienomzet was in d'e laatste vijf jaren: 1939: 938600 k.g. opbrengst ƒ319.104.27. 1938; 2206801 k.g. opbrengst ƒ381.060.15. 1937: 1769199 k.g. opbrengst ƒ264.001.46. 1936: 1807902 k.g. opbrengst ƒ261.372.14. 1935: 1569889 k.g. opbrengst ƒ306.543.04. De omzet aan" aardbeien bleef dus ƒ61.955.88 ten achter bij 1938, hoewel de doorsneeprijs zeer beduidend hooger was dan het vorige'jaar. In den aanvoer komt echter het meest de vorst schade tot uiting. Er werd 1268201 k.g. minder geveild dan in 1938. Overal in den lande was de aanvoer en ook de omzet beduidend lager. Bever wijk maakte door de Moulin Rouge nog een zeer gunstige uitzondering. Voor de slachtoffers is dat een geringe troost, doch de veiling kon dankbaar zijn voor deze uitzondering. Kwaliteit verbeterde. De kwaliteit van de aangevoerde aardbeien was belangrijk beter dan in 1938 en voor gaande jaren. De groote propaganda, die de be sturen hebben gemaakt voor betere kwaliteit met het oog op den afzet voor directe con sumptie in het binnenland heeft wel succes ge had. Dit moet, aldus het verslag de grootste aansporing zijn op dezen weg verder te gaan en de kwaliteit zoo hoog mogelijk op te voeren en vooral de minderwaardige aardbeien niet voor de markt te presenteeren. Ook de nieuwe maatregel, om de extra kwali teit als zoodanig op den veilingsbrief aan te kon digen, is voor hen, die dezen hebben toegepast, een succes geworden. Deze partijen werden gretig en tegen goeden prijs gekocht. Op nog andere wijze hebben de veilingen succes gehad met de .stille" reclame op de binnenlandsche markt. De beide veilingen hebben voor het vervoer der aardbeien tezamen 40.000 kratten aange kocht en door de eigen uitreiking van de slof fen is de aanvoer in vuile manden sterk be streden. Alle voordeelen demonsteerden zich tegelijk. Betere kwaliteit in betere manden en verpakt in kratten, die opgestapeld op de wagens en uitgestald op de markten allerwegen groote bewondering hebben afgedwongen. Deze drie verbeteringen tegelijk, zijn een onberekenbare reclame geweest voor de Be- verwijksche aardbeien op de binnenland sche markt. De heer De Groot meent dat het dringend noodig is dit feit onder de aandacht van de tuinders te brengen, omdat de afzet in het binnenland hen voorloopig over de brug zal moeten helpen en omdat het op deze ma nier alleen nog mogelijk zal zijn" voor de Beverwijksche aardbeien een kleinen voor sprong te behouden op deze vruchten uit andere streken. De groententeelt. Het is opmerkelijk, dat bij véél grooteren aan voer de omzet slechts ruim f 6000 is gestegen, dat is een bewijs, dat de teelt al zeer slecht loonend moet geweest zijn, omdat het vorige jaar reeds zulke ongunstige resultaten becijferd wendien. Uit deze cijfers blijkt, dat de tuinders in deze omgeving met de z.g. massaproducten steeds ver- dér achterop geraken. Zoodxa van boonen, sla, spinazie, bospeen en dergelijke producten een gezonde oogst wondt aangevoerd, zakken de prijzen onder de loonende teeltprijzen. Zeker er is in de laatste jaren reeds veel gedaan om de minimumprijzen voor boonen, SDinazie en aardbeien omhoog te brengen en daar door is het prijspeil inderdaad verbeterd vergele ken bij eenige jaren terug, doch het gevaar blijft nog bestaan. Óok voor 1940 zijn weer iets betere ophoudprij- zen aangehouden en verrassingen ten goede zijn niet geheel uitgesloten. Toch leeren de feiten dat de tuinders méér warmoezerijproducten moeten telen en vooral aan den aanvoer van win terartike len denken in goede kwaliteit. Zoolang er niet voldoende exportmogelïjkheiic in uitzicht is, moet daaraan de voorkeur worden gegeven boven de teelt van enkele massapro ducten. De volgende hoeveelheden zijn bleven; .vrat ""Y**,., owetk^ Andijvie Bloemkool Boerenkool Boonen: Stamboonen Stoks-nij boonen Pronkboonen Komkommers pl.gl. Bospeen Waschpeen Postelein Prei Radijs Knollen A. Knollen B. Natuursla Spinazie Glas tomaten 36.737 st. 11.011 st. 729 kg. 1.940 kg. 76.165 kg 26.309 kg 35.281 st. 30.889 bos 72.618 kg. 4.980 kg 3.684 kg. 4.589 bos 6.434 st. 8.567 st. 733.484 st. 237.358 kg. 6.707 kg. 4$ w Uftv $5 w 24.4;J j 25o^,;; Ook deze lijst geeft aan van welke de tuinders bij voorkeur geen massa moeteS1 zoolang er geen exportmogelijkheid aan^f^ Als wij echter de „doorgedraaide" procjU3'x schouwen in percentages van den aanvoel' zien wij toch, dat die percentages ontó zijn en blijven wij het betreuren, dat et- maatregelen worden genomen om te voorfci* ^3 o f mf r.nrpoiito fro vow AVIM» dat zoo'n groot percentage van onze produc ver onder den' kostprijs op het publiek en,* fabrieken worden losgelaten. Daar zouden w koudegrondproducten millioenen guldens 5 maken zijn. Wij zien echter in de voor 1940 gestelde rWi prijzen een streven in de goede richtingen«' trouwen dat de uitkomsten zullen prikkelen* méér maatregelen ter verbetering van de h loos slechte prijzen. De Aan steuntoeslagen werd uitgekeerd, ore- 1939 geteelde producten in totaal Vfó- waarvan 17902.88 als tegemoetkoming J' vorstschade onder de aardbeien. Nog enkele gevallen van de vorstschade m ten op een beslissing. Het is jammer, zoo gaat de heer De Grov verder, dat wij nog gesteund moeten worden Van jaar tot jaar wint bij ons de ovenl veld, dat ons veilingsysteem niet meg wordt gedragen door de betrekking tusschen vraag en aanbod. Ik heb daar reeds eerder op gewezen. Er bestaat ook een groot vaar, dat bij eenige opleving in den exj de vraag geheel in één hand komt te lig^ of dat sommige contingenten niet gehéél kunnen worden uitgeput door de groote rif co's aan de zijde der exporteurs, of door geringe winstkansen. Het is daarom, dat het Centraal Bureau de algemeene vergadering is gemachtigd van c totaalomzet 1938 één procent te heffen voor vorming van een algemeene kas, om daar wi, het noodig en mogelijk is, handelend te kum*, optreden, desnoods met dwingende bepaling ten oneichbe van den aanvoer of het uit de marij nemen van bepaalde hoeveelheden van prooi* ten. Deze heffing van 1 pCt. over den omzet rj 1938 wordt door de Vereenigde Veilingen nasp heven over den omzet 1939 en 1940, totdat fel bedrag is opgebracht. Zoonoodig zullen de veilingreglementen wi den gewijzigd om ook hier voor den aanvoer:! het uit de markt nemen, de noodige bevoegdhtü aan de besturen voor te behouden. De stand van de Hebben wij de vorige jaren steeds geklap over achterstand in de clearing met Duitschlafe, thans wordt een ander geluid gehoord. Sedert] September 1939 is de achterstand van méér da; 40.000.000 gulden reeds geheel ingehaald; zeüi is er al een beduidend overschot. Als er dus geen andere beletselen komen, al er wellicht wat verruiming kunnen komen voo: de export van tuinbouwproducten. Men zal echter eerst moeten afwachten, Ik» de toestand zich ontwikkelt. Helpsters voor het Roode Kruis. Het Nederlandsehe Roode Kruis houdt we* derom een versnelden cursus tot opleiding vat helpsters (om in geval van oorlog in een zie kenhuis dienst te doen) onder leiding van dei arts-leider dr. M. A. de Ruiter te Bevemjt Jonge meisjes boven 18 jaar kunnen zich op geven schriftelijk of mondeling op het kantoor van het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. Inlichtingen worden gegeven op den eersu: cursusavond. Aangedrongen wordt op spoedige aanmelding. CONFERENTIES VOOR NIET-KATHOLIEKEN, Woensdagavond wordt in de St.-Agathakeri: aan de Breestraat de derde conferentie gehou den voor niet-Katholieken. Pater Dr. C. Pau- wels uit het Dominicanenklooster te Zwolle behandelt op dezen derden avond het onder werp: „De Aflaten". BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. Krol—Kooiman, z.; W. H. F. Wes terSchoonenberg, d.; M. C. Beentjes—Hooge- land, d.; E. P. Kruidberg—Looze, d.; M. Hommes Gieling, z.; W. M. Kluft—Smits, d.; M. J. van MinnenBuijsman, d.; J. M. Bakker—Nijman, d.; H. J. Moot.Kuiper, z.; G. Coelingh—Hilberts, d.; A. de Haas—Coevert, z. Overleden: M. Kooijiman, 82 j., eehtgen. van W. Visser, overleden te Bloemendaal. Ondertrouwd: J. v. d. Pol en M. G. Busman, toek. adres Naardcn, Flevolaan 22; D. Tolsnu en H. Haverman, toek. adres: Bloksteeg 8. Getrouwd: F. Boscher en G. Ottens. Voor den bloedtransfusiedienst. Voor den bloedtransfusiedienst alhier zijn de navolgende giften ontvangen: Werfcommissie Limmen f 6.64, werfcom* missie Beverwijk f 1.85; Geneeskundig ge* zeischap Kennemerland f 25; L. W. te Bever wijk f 10; Collecte biosconen Beverwijk: Ken- nemer theater f 37,64; Luxor theater f 30A Verkoop sluitzegels Beverwijk f 3.05; yew sluitzegels IJmuïden f 0.50; totaal f 114.90- bet' CASTRICUM Wat verloren werd. Een damesportemonnaie inh. f 3, Nijkamft Dorpsstraat 63 I; bruine portemonnaie met pl.m. f 7. v. d. Zwaan, Mr. Dékkerstraat 4, rij- wielbelastingplaatje in étui. G. J. Vos, Mient 54; Distributiekaart, H. J. van Bokhorst. Gee.- vinckstraat 72. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmus Gerardus, zoon van de Rooij en G. M. van Tongeren, Dorpsstra» 36; Antonia Johanna Annetta, dochter van u- Orij en A. C. Jordens, Eerste Groenelaan Adrianus Jozef, zoon van N. Vlaaren G-Ko.' ver, Mient 103; Geertruida Johanna, doente van J. J. Bollen en B. J. H. Fransen, Pn»J Juianastraat 12; Alida, dochter van A. Sen«' wald en G. van der Struik, Geelvinckstraao w. Marianne Antonia Gerarda, dochter van Steeman en M. C. Rijs, Cieweg 1. Ondertrouwd: Cornells Blokker, oud 47]»' fabriekschef, wonende te Castricum en Wiliemj* na Pieternella Kuijpers, oud 32 jaar, zonow beroep, wonende te Alkmaar, toekomstig aar»' Duinenboschweg 18 a.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2