4 2-9 jHawit Noordelijke Neutralen in het gedrang Men bereidt zich op alles voor. BACH) PM.IN DE PIJpil Hiel JOcenl en Jan Otie&at. Elke kooper van een Nederlandsch Boek van tenminste 2.50 ontvangt „Hef Geschenk" De aanmerkingen van beide oorlogvoerende partijen bewijzen de werkelijke neutraliteit. (Van onzen Scandinavische!! correspondent). STOCKHOLM, 26 Februari. Het heeft geen zin er doekjes om te winden dat de situatie voor de neutralen in het Noor den thans, nu de oorlogstoestand ln Europa pas een half jaar duurt en het volgens velen eigen lijk nog beginnen moet, al veel ernstiger is, dan ooit tijdens den oorlog van 1914'18 het geval is geweest. Rusland is zijn opmarsch naar het Westen begonnen en niemand weet, waar het dien denkt te staken. De „groote oorlog" schijnt ontplooiing te zoeken buiten de zwaar gepantserde verdedi gingslinies om'en de drang om dan toch eindelijk een slagveld te vinden schijnt zoo groot te' zijn, dat men zich ook in 't Noorden daarvoor verre van veilig kan voelen. Al heeft men dan tot eind Augustus' van het vorige jaar toe gemeend, zoo ver van 't gevaarlijke deel van Europa verwijderd te zijn. En de entering van de Altmark binnen in de Jössing fjord en 't bombardement van Pajala om nu alleen maar twee recente affaires te noe men, hebben er zeer duidelijk van getuigd dat de mogelijkheden op krenking van de neutra liteit veel grooter zijn dan tevoren en dat het respect voor die neutraliteit bitter klein is. Het eenige zekere in al de onzekerheid is, dat men het beste doet zich op alles voor te be reiden en dat doet men dan ook, geestelijk zoo wel als materieel. Thorvaldsen's Christus in Kopenhagen's Vor Prue Kirke is achter zand zakken verborgen, aan de Oslo-fjord en op andere plaatsen aan de Noorsche kust knetteren dag en nacht de pneumatische boren, die de granietrotsen uithollen tot bomvrije forten, in Stockholm dreunen dag en nacht de dynamiet- schoten voor de schuilplaatsen, vlekken in som mige straten reeds huis aan huis de versch-ge- meniede luiken van de althans scherf- en gas- vrije schuilkelders en is nu iedereen aangespoord, planken of houtvezel-platen klaar te leggen om er de ramen mee dicht te kunnen spijkeren, wanneer zooals in Finland alle ruiten er aan gaan. De industrie werkt op volle kracht voor de weermacht. Schoolkinderen zullen hun nood gedwongen kolen-vacantie besteden om te lee- ren melken zoowel als schieten. Duizenden volgen vrijwillige militaire cursussen of cursussen in de bediening van landbouwmachines, het besturen van vrachtauto's en het verleenen van eerste hulp bij luchtaanvallen. Landstormers even goed als moeders en oude juffrouwen hebben gehoor gegeven aan de oproepen om zich physiek te trainen, teneinde op de ontberingen en de ver moeienissen van oorlog en vlucht voorbereid te rijn. Maar er is bij alles wel een troost en in de tegenwoordige situatie voor het Noorden heeft men tenminste deze troost, dat vele meenings- ver.schillen op den achtergrond geschoven zijn, dat er werkelijk in zeer groote mate eensgezind heid bestaat over de belangrijkste problemen. Ook wat de neutraliteit betreft. Tijdens den vorigen oorlog was de één pro- Duitsch en de ander pro-entente. Dat laat men thans aan een zeer kleine minderheid over. Men staat over het algemeen neutraal tegen over den strijd van de groote mogendheden. Niet omdat men plotseling in overeenstemming mei de Duitsche wenschen zijn toevlucht tot „de neutraliteit der gezindheid" genomen zou hebben. Ook niet omdat men zoomaar, omstreeks den eersten September van het vorig jaar, al zijn sympathieën of antipathieën jegens Duitschland. Engeland en Frankrijk mitsgaders de Duitschers, de Engelschen en de Franschen overboord zou hebben gezet. Maar louter en alleen omdat de beide oorlogvoerende partijen als zoodanig het de neutralen in het Noorden zoo lastig hebben ge maakt, dat men moeilijk meer sympathie voor de eene partij dan voor de andere meent te kun nen koesteren. Daarover hoeft niet uitgeweid te worden. Het is voldoende er alleen maar aan te herinneren, dat beide oorlogvoerende pairtijen herhaaldelijk gehandeld hebben in strijd met hun in het begin van den oorlog tegenover Dene marken, Noorwegen en Zweden afgelegde veria- ringen, dat voortzetting in normale verhouding van den handel met beide partijen, dus ook met den vijand, niet alleen het recht maar tevens de plicht dezer neutrale landen werd geacht. Deze opvatting is nog bekrachtigd, toen Zweden einde December als eerste neutrale land „oor logshandelsovereenkomsten" met Duitschland en met Engeland sloot en waarschijnlijk is zij ook verwerkt in de dezer dagen tot stand gekomen Noorsche „oorlogshandelsovereenkomsten" met beide staten. En men moet dan constateeren, dat het evenzeer in strijd met dit beginsel is, wan neer van Duitsche zijde betoogd wordt, dat de Noordelijke landen hun handel heelemaal op Duitschland of althans op Midden-Europa moe- te oriënteeren omdat zij daar in geo-politiek opzicht bij hooren of hoe dat nu heet, als wan neer van Engelsche en Fransche zijde die Noor delijke landen onvriendelijk bejegend worden, omdat zij Duitsohiand van grondstoffen en le vensmiddelen blijven voorzien. Duidelijker ge zegd: Engeland heeft in het geldende oorlogs handelsverdrag Zweden het recht toegekend erts naar Duitschland te blijven exporteeren en heeft het daarom goed gevonden, dat ertsschepen in het winter-half jaar, wanneer alleen Narvik te gebruiken is voor verscheping van de hoogwaar dige Laplandsche erts, door de Noorsche terri toriale wateren eats naar Duitschland brengen. Eenig recht om er over geïrriteerd te zijn, dat de Duitsche metaalindustrie voor zijn grondstoffen- voorziening van dien neutralen territorialen corridor langs de Noorsche kust profiteert heeft Engeland dus evenmin als dat het 't recht zou hebben Noorwegen er een verwijt van te maken, dat de Duitsche oorlogsvaartuigen door dien corridor langs de Engelsche bewaking heen kun nen glippen naar het hooge Noordensedert Noorwegen kort vóór den oorlog, op aandrang van Londen, de tijdsbeperking van 24 uur voor het oponthoud van oorlogsschepen in zijn ter ritoriale wateren uit zijn neutraliteitsregels schrapte en de „in-offensieve passage" zonder tijdsbeperking toestond De oorlogvoerenden kijken de neutralen zóó op hun vingers of zij hun plichten als neutralen wel nakomen, dat zelfs Noordsch-kalme neutrale politici er soms kregel van worden en de ver zuchting slaken, dat die oorlogvoerenden eens wat meer aandacht aan hun plichten tegenover de neutralen oftewel aan de rechten der neu- Itralen moesten besteden. Maan 'li helpt bitter weinig of men zich al kregel maakt en wanneer men de heele geschiedenis erg rustig bekijkt is er voor de neutralen van het Noorden tenminste deze voldoening, dat elk van de oorlogvoerenden op zijn beurt zooveel aanmerkingen op hen meent te hebben, dat blijkbaar geen van beide partijen ten nadeele van den ander bevoorrecht wordt en dat zij er dus in geslaagd moeten zijn, werkelijk neutraal te wezen. Dit besef maakt het gemakkelijker voor de neutralen van het Noorden, weerstand te bieden aan den aandrang, die van verschillende kanten op hun wordt geoefend en, zooals dat opnieuw in het communiqué van de ministerconferentie van j.l. Zondag wordt verklaard, den éigen neu tralen weg te blijven gaan. Zij doen hun plicht, zooals zij dien zien van hun eigen standpunt, wetend dat dat den doorslag moet geven en wetend ook, dat de raadgevingen en de waar schuwingen, die de niet-neutralen zoo gul geven niet objectief zijn, maar in hooge mate door de belangen van die niet-neutralen gekleurd. En zij houden vast aan het recht, in het besef, dat dit het eenige is dat hun houvast biedt maar ook in de meening, dat als anderen het los laten zij tenminste tot taak hebben het hoog te hou den. Dit juist in een tijd als deze, waarin ook de neutralen van het Noorden telkens weer on dervinden dat macht voor recht gaat als dat de machtigen zoo het beste uitkomt. C. G. B. Het overvliegen van vreemde vliegtuigen. Van Duitsche zijde worden sedert eenigen tijd berichten verspreid over schendingen van onze neutraliteit door Britschc vliegtuigen, welke des nachts over ons land zouden vliegen. An dermaal wordt er daarom van bevoegde zijde op gewezen, dat de nationaliteit van vreemde vliegtuigen des nachts zelden kan worden vast gesteld. Dit kan toch alleen geschieden door beschijning met zoeklicht, doch hetzij het wol kendek, hetzij de zeer groote vlieghoogte, welke ook het modernste zoeklicht niet meer bereiken kan. onttrekken de vliegtuigen meestal aan her kenning. Zou men moeten uitsluiten, gelijk van Duitsche zijde gesuggereerd wordt, dat zich on der de vliegtuigen van vreemde nationaliteit, welke des nachts boven Nederland gesigna leerd worden, ook Duitsche toestellen bevinden, dan. zou zich de vraag voordoen, waarom Duit sche vliegtuigen alleen bij daglicht boven ons grondgebied zijn verschenen. Britsche vliegtuigen opnieuw boven Duitschland. Vlucliteh boven steden in het Noordwesten en Oostzeehavens. LONDEN, 1 Maart (Reuter) Vliegtuigen der Koninklijke Luchtstrijdkrachten hebben in den afgeloopen nacht voor den derden keer van deze week boven Berlijn gevlogen. Tijdens de vliegtochten werd gevlogen bo ven vele belangrijke steden in Noord-West Duitschland en Oostzeehavens. In het communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart wordt medegedeeld: „In den loop van den nacht hebben vliegtuigen der Koninklijke Luchtstrijdkrachten een reeks succesrijke patrouil le- en verkenningsvluchten gemaakt boven vijan delijk grondgebied. Hierbij waren de patrouille- tochten boven de Friesohe eilanden. (Hiermede worden de Duitsche Friesohe eilanden bedoeld. Red.), welke beoogen de werkzaamheden van de mijnenleggende vijandelijke vliegtuigen te beper ken en verkenningen en patrouilletochten boven de havens van Kiel en Lübeck. Voorts heeft onze luchtmacht een aantal belangrijke steden in Noord- West Duitsohiand verkend, o.a. Hamburg. Bremen en Hannover en' de havens van Cuxhaven en Brunsbüttel in de Golf van Helgoland. Bovendien zijn onze vliegtuigen opnieuw doorgedrongen tot Midden-Duitschland en hebben zij Berlijn be reikt". Duitsch commentaar. De Duitsche pers maakte gisteren de berichten, volgens welke Britsche bombardementsvlietuigen boven Berlijn zouden hebben gevlogen, belache lijk. De „Lokal Anzeïger" schreef o.a. dat de Brit sche openbare meening zulke leugens worden voorgezet, dat zij alles wat tot nu toe in Engeland is uitgevonden in de schaduw stellen. „De drieste piloten moeten zoo goed gevlogen hebben, dat zij met hel bloote öog de Wilhelm- strasse en Unter den Linden konden herkennen". Het blad vond het eigenaardig dat geen enkel Ber- lijner de Britsche bombardementsvliegtuigen had gezien. Californië door overstrooniingen geteisterd. Duizend dakloozen. SAN FRANCISCO, 1 Maart (A.N.P.) De ge zwollen rivier Sacramento is gisteren ook in het district Princeton-Glenn door de dijken gebro ken en heeft het weiland onder water gezet. De doorbraak bracht geen bedreiging van men- schenlevens mee, daar het gebied niet dicht be volkt is, doch de watersnood verhoogde aanmer kelijk de schade, welke in de drie dagen van over strooming in het dal van noordelijk Californië reeds geraamd werd op vijf millioen dollars. Elders in het overstroomde land scheen de toe stand iets te verbeteren. Duizend menscheu zijn dakloos. Volgens United Press wordt ondertusschen de staat Oregon door hevige orkanen en stort regens geteisterd. Hier werden 3 personen ge dood. De regenval bedraagt 25 cM.; sedert 35 jaar is er niet zooveel water gevallen. In het Californische districte Tehama zijn 50 personen ge.ïsoleerd. Vliegtuigen hebben voedsel uitgeworpen. De moord op den verzekeringsagenl te Haarlem. Wordt in Haarlem voor de Rechtbank behandeld. HAARLEM Vrijdag. Zaterdag 13 Mei van het vorig jaar werd door de Haarlemsche recherche gearresteerd de 32- jarige verzekeringsagent V„ die verdacht wordt, op Vrijdag 12 Mei den 25-jarigen verzekerings agent F. de la Chambre in diens woning aan de Hertzogstraat 16 rood in Haarlem Noord met een hamer de hersens te hebben ingeslagen. Daarna zou hij, om de sporen van het misdrijf uit te wisschen, het huis in brand hebben gestoken. De instructie in deze zaak is thans gesloten Zij zal eind Maart voor de Haarlemsche recht bank behandeld worden. Als verdediger zal optreden mr. F. Pauwels uit Amsterdam. De door de rechtbank benoemde deskundige dr. A. Kleintjes heeft uitgemaakt dat de verdachte volkomen toerekenbaar is; de door den verdediger aangewezen deskundige dr Coenen te Haarlem acht hem verminderd toe rekenbaar. De verdacht ontkent hardnekkig, zich aan moord te hebben schuldig gemaakt; volgens hem heeft hij De la Chambre neergeslagen, na een hoogloopende ruzie. POTEMKLN VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN. Volgens een bericht uit Moskou is de Sovjet- Russische vice-commissaris van buitenlandsche zaken, Potemkin, uit zijn functie ontheven en aangesteld in een nieuwe, n.l. commissaris voor de opvoeding. Zal de „Lahn" tlians spoedig uit Montevideo vertrekken? NEW YORK, 1 Maart (Reuter). De corres pondent van de New York Times te Montevideo meldt dat het Duitsche vrachtschip „Lahn" (8498 ton) zihc gereed maakt met een lading wol en huiden uit Montevideo te vertrekken. Acht leden der bemanning zouden zijn dedeserteerd. AANBESTEDING HAARLEM Vrijdag. Heden had te Amsterdam de aanbesteding plaats voor den bouw van 248 woningen en twee winkel huizen in Bosch en Lommer te Amsterdam. Laagste inschrijver was J. L. Burgers te Hille- gersberg voor f 827.000 en hoogste Barakkenbouw Haarlem" voor f 1.014.000. Het stroo werd le duur. Minister treedt prijsregelend op. Naar wij van officieele zijde vernemen, hebben de tot dusver door den minister van economische zaken getroffen maatregelen met betrekking tot de stroovoorziêning tegen redelijke prijzen niet ten volle de gevolgen gehad, welke daarvan werden verwacht. De minister heeft zich daarom genood zaakt gezien een prijsregeling in het leven te roepen. Met ingang van Maandag 4 Maart zal een ver- voerverbod voor. geperst graanstroo in werkjn^ tre den. Van dit verbód zal aan handelaren of" andere daarmede gelijk te stallen personen of instellingen ontheffing worden verleend in den vorm vart gek leide-biljetten, indeïn men zich verbindt geen stroo te zullen koopen tegen prijzen, welke meer bedra gen dan f21,50 per 1000 K.G. bij levering af boer derij, of bij andere leveringscondities tegen een daarmede overeenkomenden prijs, en geen stroo te zullen verkoopen tegen prijzen, welke meei* bedra gen dan de hiervoor vermelde; vermeerderd met een redelijk bedrag voor kosten en winst. Voorts vernemen wij, dat ook d% aflevering van stroo tegen prijzen, hooger dan de bovenbedoelde, is verboden. Hulpverleening door patrouillevaartuigen. 'sGRAVENHAGE 1 Maart In haar vergade ring van gisteren heeft de commissie Van 't Haaff voor de veiligheid ter zee, naar aanleiding van de scheepsrampen van den laatsten tijd zich ernstig beraden omtrent de mogelijkheid den opvarenden grootere veiligheid te bieden, waarbij zij onder het oog heeft gezien of deze door het in verband doen varen van twee of meer schepen, dan wel door mid del van begeleidingsschepen kan worden verkregen. Ernstige moeilijkheden van technischen aard ver zetten zich evenwel tegen uitvoering zoowel van den eersten vorm als van de tweeden vorm van bevei liging. De commissie zal thans evenwel een onder zoek instellen naar de mogelijkheid van pa trouilleering op een speicale, voor een groot deel afgebakende route, door een aantal klei nere schepen, waardoor opvarenden verzekerd zullen zijn dat bij een eventueel ongeval hulp steeds nabij is. Mocht deze oplossing aanvaard kunnen worden, dan meent de commissie, dat daarmee een zeer goede beveiliging zal worden verkregen. J PROGRAMMA ZONDAG 3 MAART 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuin- bouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.40 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 Zon dagsschool. 10.30 Vrijzinnig Protestantsche Kerk dienst. 12.00 Cyclus „Onze weermacht". 12.25 AVRO-Amusementsorkest en solist. (12.451.00 Berichten A. N. P. en gramofoonmuziek). 1.30 Cau serie „De gesproken mailbrief". 1.50 Gramofoon muziek. 1.55 Declamatie. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Omroeporkest, strijkkwartet solist en sprekers (opn.). 3.20 Filmpraatje. 3.45 Oude en nieuwe dans muziek (opn.) 4.45 Gramofoonmuziek. Hierna: Sportnieuws A. N. P. 5.00 Gesprekken met luis teraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Bravour en Charme. 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportnieuws A. N. P., gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Schuldig of onschuldig? 7.30 Orgelspel en gramo foonmuziek. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.20 ,,L' Enfant prodigue", opera. 9.00 Radiotooneel. 9.45 Orgelspel. 10.05 Zang en piano. 10.30 Renova- septet. (11.0011.10 Berichten A. N. P.). 11.25 12.00 AVRO-Dansorkest. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 —11.15 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Hoogmis. 10.45 Gramo foonmuziek. 12.15 Causerie „Bloemisterij". 12.35 Gramofoonmuziek 12.45 Berichten A. N. P. 1.00 Causerie „De Nederlandsche boekenweek". 1.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Radiotooneel. 1.50 Gramo foonmuziek. 2.00 Vraag en antwoord. 2.45 Ko ninklijke Militaire 'Kapel. (3.153.30 Gramofoon muziek). 4.00 Ziekenlof. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.20 Vrij Evangelische Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr. pl.). 7.45 Berichten.' 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten A..N, P., mededeelingen) 8.15 KRO-orkest en solist. 9.00 Reisvertelling 9.20 Gramofoonmuziek. 9.3Ö Radiotooneel. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Be richten A. N. P. 10.40 Epiloog. 11.0011.15 Espe- rantonieuws. ENGELAND. 391 en 449 M. Van 10.2011.35 nu.m. ook op 342 M. 11.35 BBC-Salonorkest. 12.20 Berichten. 12.30 Slratton-strijkkwartet 1.05 Gramofoonmuziek. 1.35 Voor tuinliefhebbers. 1.50 Hallé-orkest en solist. 2.50 Tango-orkest en soliste. 3.20 Wedstrijd. 3.50 BBC-Harmonuie-órkest. 4.20 Berichten (Welseh). 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. -5.35 Causerie VëRSCHAfT U WOLKëN [/AN GZNOT 'Adv. Maez Med.) VOOR DE KINDEREN Jan Oliebol besloot uit te stappen en dat zaakje eens nader te onderzoeken. Het was zooals hij al vermoed hadde radiator was zonder water, vandaar die stoomwolk. Het eenige middel om den wagen weer op gang te krijgen was water maar waar het vandaan te halen? Er was geen .huis of sterveling te bekennen, De dikke wist er wel raad op! Hij haalde een leeg benzineblik te voorschijn en wist Piet Krent over te halen om op zoek naar water te gaan. Misscnien is daar wel een huis, zei hij, wijzende op een boschje in de verte, tusschen twee heuvels. „Under Nazi Rule". 5.55 Fred HartW solist. 6.30 Gevarieerd programma. 7 8.00 Liefdadigheidsoproep. 8.05 OrgehJr^ richten. 8.40 Fragmenten „Derby Dar opera. 9.40 Pianovoordracht. 10.05 W BBC-orkest. 10.50 De Boulevard Plavi, richten. s' 'Ut RADIO PARIJS, 1648 M. 8.50 Radiotooneel. 9.50 Zang. 10.05 Li 11.35Vioolvoordracht. 12.05 Pianovoorri-"■ Zang. 1.05 en 1.30 Fagot en klarinet. 15??' naz en haar Iiawaiian-orkest. 2.20 Vasten Zang. 3.35 Chansons. 3.50 Radiotooneel loup-orkest. 6.40 Chansons. 6.50 Po^'v' gramma. 7.20 Radiotooneel. 8.05 „fa^V operette. 9.05 en 9.35 Kamermuziek 'èn Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.30 GramofoonmuTic Zang, viool en piano. 8.50 Omroeporkest iiu- mofoonmuziek. 10.20 Gevarieerd program Omroeporkest en -koor en solisten. 12.55 muziek. 1.15 Muzikaal tusschenspel.1ge p* concert. 2.45 Muzikaal tusschenspel. 3gn concert. 7.35 Radiotooneel. 8.45 tot ski' Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 M. 8.20 Selctie uit de opera „Faust" (grD] Vroolijk programma. 10.35 Orgelconcert li,. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30* Jv dansorkest. 12.501.20 en 1.50 Gramofoop- 2.10 Reportage voetbalwedstrijd BelgiéJ*^ 3.053.20 Gramofoonmuziek). 4.05 Gib- dracht. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.35 q.?': dracht. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Bonte- 9.30 Omroepdansorkest. 10.2011.20 Gra.4 muziek. BRUSSEL, 484 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Belgisch prosr 10.20 Koor „La Musicale". 10.35 Gramof^ ziek. 11.05 Pianovoordracht. 11.35 Gramoflv? ziek. 11.50 en 12.30 Radio-orkest. 12.55_f^ 1.50 Gramofoonmuziek. 2.15 Zie Brussel 322 v 2.10, 5.10 Gramofoonmuziek. 4.50—5.20 V orkest.. 6.15 en 6.35 Gramofoonmuziek, soldaten. 7.50 Cabaret-programma. 8._„ orkest en soliste. 9.30 Radio-orkest. 9.50 D>-> ziek (gr.pl.). 10.2011.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Omroeporkest, Kamerkoor en soüsteai Berichten, sportoverzicht. 9.50 Hans Bund's oé en pianoduo. (Om 10.20 Politiek overzicht). Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert, if; 1.20 Militair programma. MAANDAG 4 MAART 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. Algemeen programma verzorgd de AVRO. 8.00 Berichten ANP., 8.10 Gramofoonmc 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgel en viool (c 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty 0 tor. (11.00 Voor de vrouw). 12.00 AVRO-Aeo; orkest, (opn.) 12.45 Berichten ANP., hierna: Al Amusementsork. 1.45 Sylvestre-trio, 2.30 Offiti orkest en solist. (C.a. 3.20 Causerie Noord- en Zuidpool"). 4.30 Disco-causerie. 5,:' Vagebonden en soliste. 6.15 Gramofoonmuzieki Orgelspel. 7.10 Piano, cello en viool. 7.40 „De tionale en locale beteeken is van de Bredasehet schiphistorie op 4 Maart 1590", lezing. 8.00 Be: ten ANP., mededeelingen. 8.15 Fragmenten Jij letto", opera (opn.) 8.45 Gramofoonmuziek, Radiotooneel. 9.45 Vervolg van 8.15. 10.15 Grs foonmuziek. 10,45 Reportage. 11.00 Berichten A' 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.40 Gramofoonrau™ HILVERSUM II. 301.5 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Berichten ANP., 8.05 Schriftlezing en ditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30 Geluk, schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke'! tuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berid- 12.15 Amsterdamsch Salonorkest ep gramofac ziek. (Om 12.30 Berichten ANP.) 2.00 Voc scholen. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Gaste sche causerie. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 lezing. 4.45 en 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 de kinderen. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Vra uurtje. (7.00 Berichten). 7.45 Gramofoomnis 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichtcn,! Molto Cantabile. 8,55 Gramofoonmuziek. 9.10 Ci serie. „Oorlogservaringen van een Protestant: aalmoezenier gedurende den grooten oorlog ',i —1917". 9.40 Koninklijke Zangvereeniging „Zn sior". het Residentie-orkest en solisten (opn.) It Berichten ANP., actueel halfuur. 10.30 Molto C; tabile. 11.15 Gramofoonmuziek. C.a. 11.50 Set:: lezing. ENGELAND. 391 en 449 M. Van 10.2011.35 n.m. bovendien 342 M. 11.20 Harpkwintet. 11.50 Variété. 12.20 ten. 12.30 BBC-Northern-orkest en soliste. 2.2) Salisbury's orkest. 2.50 Variété. 3.20 Ca'jfr „Schoolmastering in Wartime". 3.35 Phi] Csrc? en zijn orkest. 4.20 Berichten (Welsh). 4.35 Ca® rie (Welsh). 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berichten.?: Radiotooneel. 6.20 Mededeelingen. 6.40 Zang. Causerie „The Economic War". 7.20 Gevar_ programma. 8.20 Berichten. 8.40 Causerie. 8.55 diotooneel. 9,25 Revueprogramma. 9.55 BBC-or.té 10.25 Orgelspel. 10.45 Het W. Parry-pianokwarö 11.20 Berichten. RADIO PARIJS 1648 M 11.10 Pianovoordracht. 11 20 Raymond Legrs." jazzorkest. 12 05 Zang. 12.35 Cembalovoordrsü 1 05 Vioolvoordracht.. 1.30 Fluit en piano. 2,20 0:- gelconcert. 3.20 Radiotooneel (Engelsch Fransch). 3.50 Zang. 4.20 Chansons. 4.35 Trio Js Manuel en soliste. 5.35 Piano en zang. 6.20 Lts muziek 6.50 Radiotooneel 8.05 Orkestconcert. Si Piannvoordracht. 10.05 Radiotooneel. 10.35 Solists voordracht. 11.05 Raymond Legrand's KEULEN. 456 M. 5.50 Leo Eysoldt's orkest. 7.40 Gramofoonr- ziek. 9.30 Alt. viool en piano. 10.50 GramofooK ziek. 11.20 Concert. 12 00 Duitsch-Italiaansch wisselingsconcert. 1.15 Muzikaal Populair concert. 2.45 Muzikaal tusschenspel?-' Fabrieksorkest en -koor. 5.00 Folkloristisch P^ gramma. 5.20. 7.05 en 7.35 Gramofoonniii^ (8.00 Litterair-muzikaal programma). 9.50 totsn-* ting: Zie Dpiitsch.landsender. 'IRUSSFL. 322 M 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 0®®^ orkest en soliste. 12.50, 4.15 en 4.55 Gramofoor.--" ziek. 5.50 Zang en gramofoonmuziek. 6.35 GraS> foonmuziek, 7.20 Voor soldaten. 7.50 en 8.20 03' roeporkest en soliste. 9.30 Selectie uit de op .Rigoletto" (gr ol.) BRUSSEL. 484 M. 11.20 Omroepdansorkest. 11.50 en 12.30 R^ orkest. 12.50 4.20 en 5.00 Omroepdarsorkest,os Radio-orkest. 7.20 Voor soldaten. 8.10 „YanniCs opera. 9.30 Viool en piano. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Omroepkleinorkest. 8.20 Berlijnsch monisoh orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Jaro M-&' lek's orkest. 10.20 Politiek overzicht. 11.20 ten. Hierna tot 1220 Nachtconcert. 12.2 programma. FAILLISSEMENTEN. Bij arrest van het Gerechtshof te dd. 27 Februari 1940 werd in staat van f ment verklaard: Jan Zelvelder, van beroep uitgever. e Haarlem. Louise de Colignvlaan 16. Curator: mr. L. G. van Dam te Haanu, Rechter-Commissarisp mr. C. G. Rii,eveiai

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6