>1 De gemeentelijke huishouding in 1939. 0 De balans biedt geen ongunstig beeld. Financiëele perspectieven iets gunstiger. Bevolking telt thans 21248 zielen Aan het uitvoerig overzicht van den stand van zaken in alle geledingen van onze gemeentelijke samenleving dat de burgemeester in de raadsver gadering heeft gegeven, ontleenen wij het volgende: Loop der bevolking. Evenmin als in de twee voorgaande jaren kon in 1939 van een normalen loop der bevolking spra. ke zijn. Wel is waar kon de langdurige belemmering voor een stelselmatige uitbreiding der bevolking voor een deel worden opgeheven, doch zulks heeft in het afgeloopen jaar niet meer geleid tot het ge reed komen van nieuwe woonwijken. Het aantal inwoners was niettemin op 1 Januari 3940 gestegen tot 21248 of 477 meer dan bij den aanvang van 1939. Deze toeneming is dan ook groo- tendeels toe te schrijven aan het geboorteoverschot. Het aantal geborenen (481) heeft namelijk dat der overledenen (154) met 327 overtroffen. Daarnaast is er een vestigingsoverschot geweest doordat zich 150 personen meer in de gemeente hebben gevestigd (1536) dan zijn vertrokken (1386). Gedurende 1939 zijn 171 huwelijken in onze ge meente voltrokken, welk cijfer 'sjaars tevoren 174 was. Evenals in 1938 moesten ook in 1937 7 gevallen van huwelijksontbinding bij den burgerlijken stand worden ingeschx-even. Het aantal aangiften van ver huizingen binnen de gemeente betrof 945 personen. De financieele toestand. De financieele toestand der gemeente vertoonde, mede dank zij de doorwerking der door den Raad in den loop der jaren aanvaarde beperking der ge wone uitgaven iets gunstiger perspectieven. Van de 3 voorname factoren evenwel, welke dezen toe stand grootendeels beheerschen, t.w. de zuiver ten laste der gemeente blijvende uitgaven voor armen zorg in den ruimsten zin des woords, de opbrengst der belastingen, alsmede de regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, ondergin gen de .twee laatstgenoemden nog geen verbetering. Slechts de vermakelijkheidsbelasting bracht 15 pet. meer op. Wel echter de eerstgenoemde factor. Armenzorg en steunverleening. Het gemiddeld aantal werklooze arbeiders, dat over 1939 in zorg (d. w. z. steun, werkverschaffing, kastoeslag of contraprestatie) is geweest, bedroeg 425. In de 3 voorgaande jaren was dit cijfer onder scheidenlijk 653, 606 en 561. Dit geleidelijke ver loop hetwelk door de bevolkingsvermeerdering wordt geaccentueerd, wettigt de conclusie, dat zich de gunstige ontwikkeling in 1939 heeft voortgezet. Het hoogste aantal in zorg zijnde werkloozen was aanwezig op 7 Januari van het afgeloopen jaar, n.l. 630 (1938: 714), het laagste aantal op 9 September t.w. 297 (1938: 373). Hiervan konden gemiddeld 46 personen in de werkverschaffing arbeid vinden (1938: 16). Ten opzichte van 1938 vertoonde ook het aantal gesteunden ingevolge de Armenwet een verminde ring. Terwijl in 1938 gemiddeld in steun waren 396 armlastigen, bedroeg dit cijfer over 1939: 367. Daarnevens zijn evenwel over 1939 gemiddeld 109 kleine tuinders ingevolge de voor hen ingestelde Rijkssteunregeling geholpen. Alleen aan werkloozensteun, tuinderssteun, armenzorg, zeikenfondstoeslag en krankzinnigen verpleging is in 1939 zeer globaal f 476.000, (1938: f610.000,uitgegeven, van welk be drag rond f256.000,— (1938: f270.000,—) ge heel ten laste van het gemeentelijk budget kwam. Gasbedrijf. Het gemeentelijk gasbedrijf heeft in 1939 inge kocht 3.204.906 M3. Vergeleken met het vooraf gaande jaar kan een toeneming met 118.481 M3. of 3.83 pet. worden geconstateerd. De eenigermate stijgende tendenz in de afgifte blijkt zich te hebben gehandhaafd. Einde 1939 waren er in het verzor gingsgebied 199 meters meer geplaatst dan einde 1938. Op 26 Mei 1939 kon de opening plaats hebben van de in de Breestraat door het bedrijf verworven toonzaal, waaraan mede een demonstratielokaal en een cursuszaal zijn verbonden. Zeer ten gerieve van het publiek is ook het loket van den Nieuweweg verplaatst naar deze toonzaal. Zij werd bezocht door 974 personen, die inlichtingen wenschten en door 3642 personen, die zich voor betalingen, mededee- lingen of klachten aan het loket vervoegden. De propaganda, welke in dit gebouw een nieuwe basis heeft verkregen, werd op actieve wijze voortgezet. durend te moeten ervaren, dat een zekere onverschilligheid eenerzijds en ruwheid ander zijds bij een gedeelte van het publiek dit streven bemoeilijken. Het Havenverkecr. In het afgeloopen jaar kwamen 1038 schepen onze haven binnen, zijnde 50 meer dan in 1938, waar onder 39 zeeschepen. In dit totaalcijfer zijn de 20 geabonneerde schepen niet gerekend. De gemid delde tonnenmaat bedroeg ruim 90. Evenals vorige jaren bestonden de goederen, welke per schip zijn aan- en afgevoerd, hoofdzakelijk uit land- en tuin bouwproducten, en bouwmaterailen, alsmede grond stoffen voor en afgewerkte producten van de plaatselijke industrie. De opbrengst der haven-, kade- en marktgelden was ongeveer gelijk aan die van het voorgaande jaar. Het Onderwijs. Aangaande het onderwijs vallen bijzondere ge beurtenissen niet te vermelden. De huisvesting dei- in onze gemeente gekantonneerde militairen heeft geen problemen opgeworpen ten aanzien van den geregelden gang van het onderwijs. Wetende, welke moeilijkheden te dien aanzien elders noodgedrongen moeten worden aanvaard, is er reden te over van geluk te spreken, dat onze gemeente in dit opzicht onder de huidige omstandigheden bevoorrecht is. Het aantal" scholen bleef gelijk. Bij verderen groei zal nieuwe uitbreiding van schoolruimten noodzakelijk zijn, zoodat voorstellen daaromtrent in den loop van dit jaar kunnen worden verwacht. Het aantal leerlingen, woonplaats hebbende in onze gemeente, dat gemiddeld over 1939 de ver schillende scholen voor gewoon lager onderwijs bezocht, bedraagt 3056 of 50 meer dan 's jaars te voren. Hiervan werd door 68,4 pet. het bijzonder onderwys en door 31,6 pet. het openbaar onderwijs bezocht. In vergelijking met 1938 vertoonden de leerlin genaantallen van de gemeentelijke scholen voor huishoud- en nijverheidsonderwijs en voor nijver- heidsavondondex-wys geen opmerkelijke ver schillen. De Arbeidsmarkt. Welk beeld heeft de plaatselijke arbeidsmarkt over 1939 te zien gegeven? Hieromtrent valt het volgende op te merken. Het gemiddeld aantal man nelijke werkzoekenden uit onze gemeente bij de arbeidsbeurs ingeschreven, bedroeg in 1939: 711, terwijl dit aantal in 1938: 943 heeft bedragen. Men verwarre deze hooge cijfers echter niet met het aan tal werklooze arbeiders, aangezien tal van inschrij vingen tengevolge der geldende steunregelingen uitsluitend adminstratieve beteekenis hebben. Uit de beschikbare gegevens kan de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de verbetering van de lokale arbeidsmarkt, welke zich van 1936 tot en met. 1938 geleidelijk heeft voltrokken, zich in 1939 zelfs krachtiger dan tevoren heeft voortgezet. Dit geluk kige verschijnsel, wordt met te meer dankbaarheid geconstateerd, indien men nog in aanmerking neemt, dat de bevolking sedert begin 1936 met rond 1500 ingezetenen is vermeerderd. Het aantal plaatsingen door bemiddeling van de arebidsbeurs bedroeg in het afgeloopen jaar 4695 '2938: 4293). Onnoodig er nogmaals op te wijzen, dat dit cijfer geen beeld geeft van de resultaten van het bemiddelingswerk, maar alieen van de mate, waarin voor het doen van oproepingen beslag wordt gelegd op het personeel der beurs. Wat de werkloosheidsverzekering aangaat ver toonde het aantal verzekerden voor het eerst sedert enkele jaren eenigen teruggang. Dit aantal bedroeg n.l. over 1939: 1775 tegen 1848 in het voorgaande jaar. De oorlogstoestand zal, naar te vreezen is, in verband met de kolenprijzen een ongunstige uit werking hebben op de uitkomsten van het bedrUf. Slachthuis. Wat het gemeentelijk slachthuis aangaat, is het opmerkelijk, dat ten opzichte van 1938 de toeneming van het aantal slachtingen niet minder dan onge veer 30 pet. heeft bedragen. Van deze vermeerde ring is ongeveer 17 pet. toe te schrijven aan toe neming van de consumptie in den vleeschkeurings- kring zelf. Het reeds bij den aanvang van 1939 tengevolge van de geleidelijke toeneming van het aantal slachtingen in de laatste jaren bestaande gebrek aan slachtruimte moest thans bepaaldelijk nijpend worden genoemd. Voo. stellen om hierin te voorzien werden door den Raad n zijn jóngste ver gadering reeds aangenomen. Openbare Werken. Door den dienst van Openbare Werken zijn be handeld 100 bouwaanvragen waarvan 25 voor nieuwbouw. De kosten van uitvoering dier plannen zijn geraamd op f 512.000,Het aantal in 1939 ge sloopte woningen bedraagt 13, terwijl 4 woningen onbewoonbaar zijn verklaard. Omvangrijk waren de werkzaamheden, ver bonden aan den aanleg van het nieuwe rioolnet. Achtereenvolgens zijn gereed gekomen bestek 3 (Meerstraat en gedeelte Zeestraat tot Creutz- berglaan) .en bestek 4 (Adrichemstraat, Meer straat, Peperstraat, Arendsweg, Narcissenweg en Groote Houtweg). Ook overigens heeft deze dienst niet stil gezeten. Veel werk is verzet tot voorbereiding van toekoms tige plannen. Verder breng ik in herinnering, dat te zamen met de gemeente Velsen de Schulpweg en een gedeelte van de Beecksanghlaan van een nieuw wegdek zijn voorzien. Dank zij de medewerking van de eigenaresse kon hier door terugplaatsing van het hek van Scheljbeeck tevens een verfraaiing plaats vinden. Ook de Meerstraat en de Halve Maar, zyn van een nieuw wegdek voorzien, terwijl op het Stationsplein verbeteringen zijn aangebracht. Een belangrijk gedeelte van den Arendsweg kreeg een beter aanzien. Ook is ernstig gestreefd naar veraangenaming van het stadsbeeld door uitbreiding van plant soenen en beplantingen. Teleurstellend is het voor den dienst en zijn personeel daarbij voort- Een jubileerend raadslid. G. Welagen. Vandaag is het 121/2 jaar geleden, dat de heer G. Welagen zijn intrede deed in den gemeenteraad. In dat jaar werd hij als afgevaardigde van de R. K. Staatspartij als raadslid gekozen. In 1931, 1935, 1936 en 1939 zag hij steeds zijn mandaat ver nieuwd. In 1936 gold het een tusschentijdsche ver kiezing, die noodzakelijk was als gevolg van de totstandkoming van de zoo lang begeerde samen voeging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Aan de verwezenlijking van dezen wensch heeft ook de heer Welagen als raadslid derhalve zijn me dewerking verleend. In samenwerking met de raadsleden J. Groot en Noordeman heeft hij zich na zijn eerste verkie zing bezig gehouden met het ontwerpen van een reglement voor de werklieden der gemeente. Voor het eerst werd daarin ook een verlofregeling opge nomen. 'Dit reglement werd destyds door den ge meenteraad vastgesteld. Ongetwijfeld heeft de heer Welagen als raadslid zitting in een voor onze gemeente zeer belangrijke periode. In deze jaren toch heeft hij zijn stem ge geven aan zeer belangrijke besluiten. Aan de fusie herinnerden wy reeds, maar daarnaast waren ook de besluiten tot aankoop van groote uitgestrekt heden grond, bestemd voor bouwterrein, tot het aanleggen en verbeteren van rioleering env' tot vaststelling van het jongste uitbreidingsplan, om er maar enkele te noemen, van groote beteekenis voor onze gemeente; besluiten, die wellicht beslissend waren voor de toekomst van Beverwijk. Voorts heeft de heer Welagen zitting gehad en op het oogenblik nog in verscheidene commissies. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenmarkt. Spinazie per kl. kist 1.80. Andijvie per 100 K.G. 2843. Pieterselie per bos 6. Aardappelen (klei) per K.G. 4 Prei per K.G. 4—11. Uien per K.G. 1.80—3. Witlof per K.G. 20—21. Wasehpeen per K.G. 3—8l/ï. Knollen I per stuk 410. Knollen II per stuk 2V2zy2, Breekpeen per K.G. 2Vs3.80. Bieten per K.G. 1.70—4. Gele kool per K.G. 2'/2—3'/». Roode kool per K.G. 3 1/2—5. Boerekool per K.G. 513. Spruiten per K.G. 13—33. Een schrijver over zijn werk. Causerie van A den Doolaard. Naar aanleiding van de Nederlandsche Boeken week heeft gisteravond de bekende auteur A. den Doolaard in de bovenzaal van het veilingebouw „Kennemeiiand" in de Breestraat een causerie ge houden over zijn reizen en werken. De belangstelling hiervoor was zeer groot. Burgemeester H. J. J. Scholtens heeft in deze bijeenkomst een inleidend woord gesproken. De burgemeester verheugde zich, dat Beverwijk op deze wijze de boekenweek kon meevieren niet alleen door dankbaar te bedenken, hoezeer het goede en mooie boek ons leven voortdurend ver dikt en stuurt en stuwt, maar ook door een samen komst als deze, waar wy gemeenschappelijk daar van kunnen getuigen. Spr. vond het zeer prettig een der meest boeiende romanschrijvers te mogen begroeten en ditmaal zijn levendige en plastisch uitgebeelde gedachten uit zijn mond te mogen hoo- ren voordragen. Goede boeken lezen, aldus eindigde burgemees ter Scholtens, goede boeken bezitten zijn als wacht woorden genoemd voor de Nederlandsche boeken week. En daarbij denken wij nog heel in het bij zonder aan het Nederlandsche boek, dat zoozeer behoort tot de schatkamers van onze eigen cultuur. Hierna was het woord aan den schrijver A. den Doolaard, die een causerie hield over het onder werp „Reizen en schrijven". Op onderhoudende en vaak geestige wijze vertelde hij van zijn omzwer vingen door Frankrijk, den Balkan, Macedonië enz. en over het tot stand komen van zijn romans, o.a. van de „Oriënt Express" en „De Bruiloft der zeven zigeuners". Den Doolaard moge groote talenten be zitten als schrijver, als causeur heeft hij die niet minder. Het talrijke publiek heeft met groot genoegen naar hem geluisterd en hem in gedachten met groote aandacht op zijn omzwervingen gevolgd. In „hooger sferen", behoefde niemand te vertoeven, want wat Den Doolaard te vertellen had was realisme, voor het romantische verwees hij naar zijn werken. En zoo werd bewaarheid het woord, dat de bekende auteur in den aanvang sprak, namelijk, dat hij geen „letterkundige was, die zich opsluit in een ivoren toren". Wel, dat hij tot zijn grootste vijanden rekende het eeuwige aether-trio: „Snip en Snap, Tino Rossi en Peter Pech". In de pauze plaatste Den Doolaard vele hand- teekeningen in zijn boeken, die ter vergadering konden worden aangekocht. En dit is ook realiteit: zaken zijn. zaken. Tenslotte vermelden wij nog, dat een serie lan taarnplaatjes leiddraad voor de causerie vormde. DE JAARVERGADERING VAN HET WITTE KRUIS. De plaatselijke afdeeling van de Noordholland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis" houdt op Maandag 11 Maart .in het Witte Kruisgebouw aan de Baanstraat haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. het jaarverslag van den secretaris, het financieel overzicht van den penningmeester betreffende de vereeniging en haar afdeelingen Wijkverpleging, Kraamverzor- ging, Tuberculosebestrijding, Verplegingsartike- len en Badhuis. Zeeburgia—Beverwijk (4—1) Wanneer de wedstrijd 20 minuten oud breekt Markx door en geeft zijn club de leiding (01). Zeeburgia komt er nu beter in en onder neemt efenige goede aanvallen op het Beverwijk- doel. Maar de verdediging is paraat en slaat iede- ren aanval af. Maenhout speelt op de linkshalf plaats een goede partij en zet steeds zijn voor hoede aan het werk. Maar het spel wordt te kort gehouden o,m succes te hebben. Rust 01. Direct na de hervatting maakt de middenvoor van Zeeburgia gelijk (11) en slechts enkele minuten later weet de linksbuiten door te breken en den bal keurig in het doel te plaatsen (21) Beverwijk raakt uitgespeeld en is genoodzaakt zich geheel in de verdediging terug te trekken Zeeburgia gaat het spel meer over de vleugels spelen en', kort achter elkander weet de rechts buiten twee maal te doelpunten. Beverwijk probeert nog het spel te verplaatsen, maar komt niet verder dan middenveld. Met Zeeburgia in den aanval komt het einde en heeft Zeeburgia een verdiende 41 over winning behaald. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. WOENSDAG. Lijn I: 8.00 Hilvesum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen: 10.20 diversen; 10.30 Parijs; 11.05 diversen; 11.20 Parijs; 12.05 diversen; 12.20 Brussel Ned.; 2.20 Keulen; 2.50 Londen Reg.; 3.35 Duïtschland-zender of diversen; 4.20 Parijs; 4.35 Londen Reg.; 5.20 Parijs; 6.20 Londen Reg.; 7.40 diversen; 8.20 Brussel Fr.; 10.20 Brussel Ned.; 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 diversen; 10.35 Londen Reg.; 12.05 Nationaal programma; 9.20 Lom den Reg.; 10.20 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 diversen; 11.05 Londen Reg.; 12.50 Brussel Ned.; 2.20 Nationaal programma; 4.20 Parijs; 4.35 Londen Reg.; 5.20 Na tionaal programma; 6.20 Londen Reg.; 7.40 Natio naal programma; 8.20 Londen Reg.; 8.30 Keulen. 7.008.00 Eigen gramofoonplateneoncert. HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna Margaretha, d. v. Petr. Henne- man en Marg. M. Tuijn. Antonia Gretha, d. v. Chr. A. Allebes en S. de Bie (won. te Zand- voort), Bartholomeus Jacobus Gerardus, z. v. B. J. G. Beentjes en Geertr. Mulder. Overleden: A. Sinnige Pd., 2 weken. A. Lieshout, echtgenoote van Jn. Rijke, 73 jaren. Nic. J. van Keulen, 11 maanden. El. Schipper, echtgenoote van Joh. Kranendonk, 46 jaren. N. van der Kolk, echtgenoote van W. Schipper, 78 jaren (overleden te Bloemendaal). GEVONDEN VOORWERPEN. Een damesfiets en een damesportemonnaie met- inhoud. KIEZERSLIJST. De tot en met 16 Maart a.s. ter inzage gelegde kiezerslijst dezer gemeente bevat de namen van 2273 kiezers en kiezeressen (vorig jaar 2224) SANTPOORT VOETBAL Na een lange rustperiode speelde Santpoort Zon dag tegen Onze Gezellen. Na 10 minuten gaf De Ruyter van O. G. een goe den voorzet, waarbij een schermutseling voor het Santpoort-doel ontstond. Tenslotte kwam de bal bij Eeken, die aan O. G. de leiding gaf. Toen kwam Santpoort meer in den aanval, j Doelman De Reus kon niet verhinderen dat Bak- kum kort na elkaar twee doelpunten maakte (2-1). Nog voor de rust trapte Van Schie in eigen doel, zoodat Santpoort de tweede helft begon met een 3—1 voorsprong. Na de rust pakte O. G. flink aan. Eeken bracht met een penalty den stand op 3—2. Toen Bakkum hierna op ongeoorloofde wijze aangevallen werd, kreeg de thuisclub eveneens een penalty te nemen, die Kaldenbach inschoot. (4-n2). De overeenkomst voor dé trawl- visschers voor 1940. Percentage voor besommingen tot ƒ5400met 10 verhoogd. Wij zijn thans7 zoover, dat het laatste woord in zake de opvarenden in ons bezit is, aldus lezen we in „Toenadering". Meer kon niet worden toegezegd. Voor deze toezeggingen vooral in verband met extra-verzekeringen is medewerking noodig van de regeering. Het geheel is als volgt te omschrijven: 1. De C.A.O. voor 1939 wordt met een jaar ver lengd. Er komt echter een bijlage aan, welke de uitzonderingsbepalingen voor deze abnormale tijden opneemt. 2. Deze uitzonderingsbepalingen zijn: a. De vaste gages worden voor alle zeedagen met 50 pet. verhoogd. b. De normen voor de Zee-ongevallenwet worden met 5 pet. verhoogd, indien het een ongeval is ten gevolge van de oorlogsomstandigheden. c. Bij opbrengen in een vreemde haven, wordt f21 per week uitgekeerd. d. De percentages worden met 10 pet. verhoogd voor besommingen tot f 5400. Van f 5400 tot ff geldt het oude percentage, nj^iar zal worden betaald alsof er f 6000 was besomd e. De schippers ontvangen 5 pet. van de geheele besomming. Alhoewel de C. A. O. voor een jaar, dus tot 31 De cember 1940, wordt afgesloten, hebben de organisa ties het recht, om tusschentijds te kunnen spreken. Er is nl. bepaald, dat wanneer zich zeer bijzon dere omstandigheden voordoen vóór 1 Juni 1940, waardoor de gageregeling zeef sterk ten nadeele van de opvarenden beinvloed wordt, opnieuw over leg zal plaats vinden. Wordt geen overeenstemming verkregen, dan hebben de vakorganisaties het recht, de overeenkomst per 1 Juli 1940 te doen beëindigen. Wij stellen hierbij vast, dat er dus bepaalde oor zaken moeten zijn, om van de opzegging gebruik te maken. Het kan niet in de bedoeling liggen, om zon der ingrijpende veranderingen, in Juni 1940 op nieuw 't geheele complex van arbeidsvoorwaarden in behandeling te nemen. Wannëer door de regeering medewerking wordt verleend, om het uitvaren van de vloot mogelijk te maken, dan moet er eenige zekerheid zijn, dat het uitvaren niet telkens wordt bemoeilijkt, doordat elk oogenblik nieuwe verlangens worden gesteld. Op deze wijze zou de regeering er weinig belang bij hebben. In dit licht dienen wij dus de overeengekomen voorwaarden te bezien en zullen de opvarenden moeten beslissen Wij mèenen dan ook, dat op deze voorwaai-den de C. A. O. moet worden afgesloten en vertrouwen, dat de opvarenden het hiermede eens zullen zijn. Mochten er zich onvei'hoopt belangrijke veranderin gen voordoen, dan is er dus een mogelijkheid om te spreken. Het advies voor onze leden kan dan ook niet an ders zijn, dan om deze voorstellen te aanvaarden, omdat anders ongetwijfeld groote belangen voor de opvarenden op het spel worden gezet. v. d. W. Scheepvaartverkeer Noordzeekanaal. In de afgeloopen week kwamen alhier binnen 31 stoom- en motorschepen, waarvan 24 voor de haven van Amsterdam bestemd waren en 7 voor andere binnenlandsche havens. Naar zee vertrokken gedurende deze zelfde pe riode 41 stoom- en motorschepen. Scheepvaartverkeer Amsterdam. De haven van de hoofdstad werd 'gedurende de afgeloopen maand bezocht door 124 zeesche pen met een bruto-inhoud van 732.716 M3. Over de eerste 2 maanden van dit jaar be droeg dat aantal 243 zeeschepen met 1.255.290 M3 tegen 591 zeeschepen met 3.889.039 M3 over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, hetgeen een achteruitgang beteekent van niet minder dan 348 schepen met een inhoud van 2,633.749 M3. Nieuw Rijn-Hernekanaalschip. Zaterdag j.l. werd van een der hellingen van de N.V. Haarlemsche Scheepsbouw Mij. te Haarlem het nieuwgebouwde Rijn-Hernekanaal schip Werbel 1430 ton, met gunstig gevolg te water gelaten. De voor- en achterankerlier van het vaartuig, dat door 11 waterdichte schotten in 12 afmetingen wordt verdeeld, worden gedre ven door een 8 P.K. Deutz-Dieselmotor. Na deze tewaterlating werd direct een aanvang, gemaakt met de kiellegging voor een schip van ongeveer 600 ton, dat van het raisedquarterdeck type zal zijn. Berichten aan Zeevarenden. BeS. Zandvoort. Schietoefeningen. Op 6, 8 13 en 15 Maart zal beW. Vogelenzang worden geschoten met geschut. Gevaarlijk is het zeegebied, begrensd door de lijnen, getrok ken loodrecht op de kust uit de strandpalen nrs. 70 en 75 tot ongeveer 2y2 K.M. uit den wal en tot een hoogte van 650 M. Zeevarenden wordt ver zocht zich niet zonder noodzaak in bovenbedoeld gebied op te houden. Wester Schelde. Middelgat. Licht tijdelijk gedoofd. Op ongeveer 51 gr. 26,3 min. Nb. en 3 gr. 55.7 El. is het witte schitterlicht van de Biezeling- sche Ham, op den kop van den berm tijdelijk ge doofd. Hollandsche Diep. Lichtboeien tijdelijk gelegd. Ligging ongeveer 51 gr. 41 min. Nb en 4 gr. 31,1) min. El. In verband met het gedoofd zijn met het licht Nooi-dschans is de spitse ton nr. 3 van het Hollandsch Diep tijdelijk vervangen door een roode lichtboei HD nr. 3 en is de RZHS bolton met ruit HD-ZHD tijdelijk vervangen door een RZHS lichtboei HD-ZHD beide, too- nende een wit onderbroken licht, elke 8 sec., hel der 4 sec., zichtbaar 6 zm. (0 (8 sec.) 6M.). Uitbreiding KPM.-vloot. Naar gemeld wordt heeft de Kon. Paketvaart Mij. te Amsterdam dezer dagen aan de N.V. Boe- le's Scheepswerven en Machinefabriek te Bol- nès de opdracht verstrekt tot den bouw van een vracht- en passagiersmotorschip van ongeveer 4000 ton. Aan de firma Werkspoor, aldaar, is ae levering opgedragen van de hoofdmotoren van 2500 P.K. terwijl de hulpmot-oren door de firma Stork te Hengelo (O.) vervaardigd zullen wor den. Eveneens voor genoemde reederij zijn nog 3 zusterschepen in opdracht gegeven, nl. 1 aan de scheepswerf „De Noord" te Alblasserdam, 1 bij de Nederlandsche Dok Mij. te Amsterdam en 1 bij de Kon. Mij. ..De Schelde" te Vlissingen. Twee fietsen gevonden. Bij het hoofdbureau van politie kunnen in lichtingen verkregen worden over 2 gevonden rij wielen. Het een is een zwart gelakt heerenrijwiel, ongemerkt, achterwiel goud gebiesd, zwart cel luloid stuur, handvatten met nikkelen dop, rij wielbelasting merk aan stuurpen, electrische lan taarn met 2 dynamo's, zwart zeildoeken ketting- kast, ï-ubber pedalen, imitatie Terry-zadel, baga gedrager. boven achterwiel, klokslot.. lederen fietstasch. Het andere is een zwart gelakt oud heerenrijwiel, merk „Simplex" Hoogovenbuiten- 1 banden, electrische lamp, laag zadel. Instituut voor Arbeiders, ontwikkeling. „Hoe leeren wij de sterren Mevi\ dr. J. C. Proost-Thoden van V - Maandagavond in het gebouw der Vertf*% Vrijzinnig Hervormden aan den Statig' het onderwerp „Hoe leeren wij de sterr&v! voor de leden der afdeeling Velsen van hp voor Arbeidersontwikkeling. De zaal wa, - tig bezet, toen voorzitter Brits de spreeW. komde en haar bij de aanwezigen intrai"y Spr. betreurde de geringe opkomst. Dr. Proost stelde zich eerst de vraag: te men den sterrenhemel kennen? Deze vrJ^ woordende betoogde spr. dat de sterrenkJ5 eerste plaats een nuttige wetenschap j^j immers voor onze tijdrekening en voor de v gedistilleerd uit de omwenteling der aarde - as. Ook heeft de kennis der astronomie'-' voor de scheepvaart en dus voor den zeen&f De sterrenkunde is echter niet alleen wetenschap, zij geeft den mensch ook het v» om te weten, en om te leeren kennen W ons heen is. Op de vraag: hoe leex-en wij den sten»! kennen? luidt het antwoord: door te kijk»" wij kunnen slechts met het zintuig van he' van den sterrenhemel te weten komen, Spr. gaf daarop aansluitend een korte Si ting van het wezen en de beweging der pK waar zij in den gunstigen tijd van dit voofo den hemel te vinden zijn. Juist in de Maart en April zijn er bijzonder aardige pk! stellaties aan den avondhemel te zien. Ook- satelliet der aarde, de maan, en haar schljiJ wijdde spr. enkele woorden en vertelde vat gere eeuwen toen de tijdrekening niet öoorVj loop van de zon, maar door dien van de paald werd. Uit datgene wat de mensch door een L het wezen van dezen belangrijken satelliet b cludeeren is, dat deze een uitgedoofde S draaiende rond onze aarde, geheel zonder! kring en zeer bergachtig, vulkanisch .Over 'j neten, dwaallichamen langs het firmamsi' telde spr. de elementaire begrippen zooals*" sterrenkunde en ook daai-buiten reeds zijn. Spr. zette in een klaar betoog uiteen hoe irj de oude theorie, dat de aax-de het middelpu het heelal zou zijn is gekomen tot de nieuwe, de zon ook een ster is als vele andere en dat i neten en dus ook de aarde er een heen we Zulk een zon bestaat uit ontzaglijk verhitter wentelende om een exger, as. Bewondering heeft spr. gekregen toen zij renkunde meer leerde begrijpen voor den r lijken geest, die dit alles dooi-vorscht heeft ,u zooveel heeft kunnen omvatten. Dit moet den1 gen mensch even tot een troost zijn vooral; tijd als deze, waarin de mensch zichzelf niet van de gunstigste zijde leert kennen, Daaroi spr. zulle een groote bewondering voor de fi kunde en wat deze verheven wetenschap den: vermag te leeren. In de eerste plaats wel heid, maar daai-naast trotschheid op het mens Nadat enkele aanwezigen vragen gesteld h welke door de spr. beantwoord werden, sh voorzitter met dank aan de spr. dezen interes avond. Ds. H. Stolk voor „Pro 5!* Bet vo^n „Te n de OP f «rtaiö jaipal Ten ypval de nc #unP bedt 1 'jordf In f jcie 1 jaents' relië i centra je So beven oester sffde r»ar In 1 jlsche lei va jala toe is Vol Sovje wijl beeft waar was He luidt: Hare Viipi stad Tejk; jeki Viipi In tree? lang' were In niets IX troe; vijai St A.s. Vrijdagavond zal in het Chr. Tehuis Militairen in de Bloemstraat ds. H. Stolk, Herv. predikant te Scheveningen voor de af ling van Pro Rege spreken over Neerland'; ding in het rampjaar 1672. Beethoven-cyclus der H. 0, De Haarlemsche Orkest Vereeniging gcefi drietal concerten, welke een Beethoven;; zullen vormen. De data dezer concerten Dinsdag 12. Vrijdag 15 en Donderdag 211! a.s., zij worden in de gemeentelijke conceit te Haarlem gegeven en staan onder leiding Toon Verhey en Marinus Adam. De solisten zijn Paul Frenkel en Stefan.1, nase (piano), Gijs Beths (viool), HélèneLuè: (sopraan), Ans Stroink (alt). Albert Dana nor) en Theo Baylé (bas-bariton)Medewerk verleenen eveneens het H.O.V.-koor en Haaii! Postaal Mannenkoor, directeur P. BI Gernfö Uitgevoerd worden o.m. de Pianoconcerten 5; 3 symphonieën, waaronder de 9e mei koor, 2 ouverture's, waaronder de Coriolan en vioolconcert MAÏKT EEKICHTEN de AMSTERDAMSCHE VEEMARKT Amsterdam, 4 Maart Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 38 koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 80-3? 2e kw. 66—74 c., 3e kw. 50—64 c. per kg. slachlj 75 melk- en kalfkoexen f 180260 per stuk, 35 v kalveren 2e kw. 7480 c., 3e kw. 64—72 c. p3 levend gew., 196 nuchtere kalveren f 5—8 per S 69 schapen f 15SS^per stuk, 355 varkens, view- varkens, wegende van 90110 kg. 69—71c.. r* varkens 6971 c., vette varkens 69—71 c, slachtgew. Aangevoerd 3 wagens geslachte run® uit Denemarken. Ovex-zicht. Slachtrunderen: matige aanvoer, 5 handel, prijshoudend, weinig eerste kwaliteit. koeien: matige aanvoer, handel traag. Vette aW* ren: matige aanvoer, vlugge handel, onverenwj prijzen. Nuchtere kalveren: ruime aanvoer, v# handel, px-jjzen constant. Schapen: matige aanv& zeer stugge handel, prijzen hooger. Varkens: njê| aanvoer, vlugge handel, prijzen hooger, >M° vleeschvai-kens boven noteei-ing. VEEMARKT ROTTERDAM. ROTTERDAM 4 Maart Aanvoer: totaal 1576. Vette runderen 597. w kalveren 167. Nuchtere kalveren 45. Schapen a lammex-en 300. Vax-kens 467. 4 Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 7M- kw. 56—58, 3e kw. 44—54. Vette ossen le 70—80, 2e kw. 56—68. 3e kw. 44—54. Vette kaivtfj le kw. 125—140, 2e kw. 105—120, 3e kw. 9(Hl£ Vax-kens (levend gewicht) le kw. 62, 2e kw.6- kw. 59. Schapen le kw. 58, 2e kw. 53, 3e kw. Lammeren le kw. 60, 2e kw. 55, 3e kw. 52. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 35. 2e kw.-' 3e kw. 21. Lammeren le kw. 25, 2e kw. -(• lew. 15. ij! Vette koeien en ossen, aanvoer korter, M l stx-oef, prijzen als vor. week. Vette kalveren, voer iets ruimer, handel lui, prijzen iets Schapen en lammeren, aanvoer korter, hands' prijzen goed prijsh. Varkens, aanvoer beiangn minder, handel vlot, prijzen hooger. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. Brielsche Eigenheimers f 2.60—f 2.80_per nJ* Zeeuwsche Eigenheimers f 2.35—f 2.50 P— Zeeuwsche Blauwe 1' 3f 3.25 per HL Bevelanders f 2.40f 2.60 per H.L, Bintjes f 2.40—f 2.60 per H.L. Met ruimer aanvoer, kalmer handel.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6