E: Russen aan hef Petsamo-front drie kilometer teruggetrokken Krijgsgevangenen in Engeland Duitsche onderzeeër vernietigd? Belangrijke arbeid van het Internationale Roode Kruis IAKIC ■piÉf'S P A G 5 MAA RT 1940 ^FINSCHE LEGERBERICHT: Sovjet legerbericht meldt vorderingen op de Karelische Landengte. Het Finsche legerbericht van Maandag heeft den f wilzenden inhoud Te land: De vijand heeft Zondag gepoogd het ijs ,je Baai van Viborg over te steken, doch deze ,jng werd verijdeld. Tusschen de Baai van Viborg '""(je Vuoksi werden een aantal aanvallen afgesla- evenals aanvallen in de riching van Ayrapaa. fl'het oostelijk deel van de landengte levendig yiillerievuur aan beide zijden, vooral bij de ^Noordoosten van het Ladogameer werden „vallen Van de Russen in de richting van Pitka- Lta afgeslagen. Bij Kollanjokille duurde de strijd Z geheelen dag, de vijand verloor 1200 man. In L richting van Kuhmo hebben de Finnen een steunpunt van de Russen veroverd. Bij Petsamo leeft de vijand zich uit Nautsi ongeveer 3 K.M. in noordelijke richting teruggetrokken. Inde lucht: Gedurende den dag heeft.de Fin- scj,e luchtmacht de verkennings- en bombarde- 'ntsvluchten vooral boven de landengte van Ka- relié voortgezet, Sovjet Russsiche colonnes en con- „ntraties werden gebombardeerd. De activiteit van i Sovjet Russische luchtmacht concentreerde zich i,oven de Landengte van Karelië en ten noord oosten van het Ladogameer. Kouras en Patkaselka eerden gebombardeerd, evenals Wilmanstrand, ffaai'verscheidene gebouwen werden vernield. jn het binnenland was.de activiteit van de Rus- fjsche luchtmacht het meest levendig boven de val lat van de Kymene, waar Kotka, Myllykoski, Kau- jjla en Likeroinen werden gebombardeerd. Tot nu ioe is geen melding gemaakt van slachtoffers. Volgens bevestigde mededeelingen zijn vier Sovjet Russische vliegtuigen omlaag geschoten, ter- mjl vermoedelijk nog twee zijn vernield. Verder heeft men het wrak gevonden van een toestel, waarvan het vermoedelijke verlies op 29 Februari Het Maandag uitgegeven Sovjet legerbericht luidt: „Óp 4 Maart bezetten de Sovjettroepen op de Karelische landengte in het gebied van de Baai van Viipuri (Viborg) het eiland Uuraansaari met de stad en het fort Trongsund (Uuraa) en het eiland Tejkarinsaari, benevens de steden Hejnlathi, Vila- joki en Muhulaliti op de westkust van de Baai van Viipuri. In het fort van Trongsund maakten de Sovjet troepen drie batterijen marinegeschut voor den langen afstand buit en een groot aantal machinege weren, munitie en patronen. In de overige sectoren van het front heeft zich iets van belang voorgedaan. De Sovjetluchtmacht bombardeerde vijandelijke troepen en militaire doelen. Er verschenen geen Vijandelijke vliegtuigen." Sterfte onder geëvacueerde kinderen. een rapport, opgesteld voor het Hoover- is 46 procent der kinderen, die van het uiterste oostelijke front in Finland zijn terugge trokken, lijdende aan mazelen, bronchitis of long ontsteking, terwijl 755 kinderen, d.w.z. 11 procent, gestorven zijn. Er wordt op gewezen, dat dit percen tage hooger is dan dat der stérfte onder de soldaten, deze geëvacueerde gebieden aan het front ver dedigen. Het Hoover-comité heeft plannen opge steld voor de onmiddellijke beschikbaarstelling van zes.ambulances en geneesmiddelen teneinde het löt dezer kinderen te verzachten. Boor Engelsch vliegtuig aangevallen. Naar officieel uit Londen wordt medege deeld, is waarschijnlijk een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De U-boot werd op een Duitsche reedie door en Britsch vliegtuig aangevallen. Het toestel liet vier bommen vallen, waarvan er een de duikboot tusschen den commandotoren en den achtersteven trof. Na den aanval werd gezien, dat de duikboot gehuld was in een grauwzwarte rookwolk. Al leen het bovendeel van dien commandotoren stak nog boven water uit. Engeland verloor twee schepen in de afgeloopen week. Duitschland vier. De_ Britscttie Admiraliteit heeft een commu niqué uitgegeven, waarin verklaard wordt dat de Veek, die op 3 Maart is geëindigd een bijzondere week is geweest voor de Britsche vloot en haar optreden ten aanzien der koopvaardij. De wnige Engelsche schepen, die tot zinken ge wacht werden in die week waren de „Albano", §root 1176 ton, en de „Cato", groot 710 ton, zoo- dat het totale Engelsche verlies slechts 1886 ton bedroeg. Aan den anderen kant brachten vier Duit se schepen zich zelf tot zinken in diezelfde week om te ontkomen aan buitgemaakt .te wor- to. Het waren' de „Wolfburg", 6201 toen, de «Heidelberg" 6330 ton, de „Troja" 2390 ton en oo „Arucas", 3369 ton, in totaal 18490 ton. De „Arucas", die een waardevolle lading kwik aan boord had, was het laatste van de zes Duit se schepen, die twee weken geleden uit Vigo Waren vertrokken. Van dié zes schepen zijn. drie buitgemaakt door de Engelsche en de Fransche 'loten, een bracht zichzelf tot zinken, een handde in het noordelijke deel van den Noor den territorialen corridor en slechts één slaagde w in naar Duitschland te komen. De vorige week verloor de Britsche vloot van baar enorme totaal aan zeevarende schepen huwelijks een tiende deel van het verlies, dat toegebracht werd aan de paar Duitsche schepen, Jie in dezelfde periode het waagden de zeeën te bevaren. van de in totaal 10782 Britsche geallieerde neutrale schepen, die veilig naar hun be- Stennming werden geëscorteerd in de laatste tos maanden, zijn slechts 25 schepen verloren S^gaan, Van de 1075 geconvoyeerde neutrale «hepen gingen er slechts twee verloren. De gemiddelde kansen zijn 430 tegen 1, dat to& geconvoyeerd Engelsch 'schip tot zinken wordt gebracht en 537 Vz tegen 1 dat aan een lifltël schip iets overkomt. i_u Amerikaansch expeditieleger naar Finland? Kapitein Albert Sternberg, leider der Finsche oudstrijders in de Vereenigde Staten, heeft vol gens Reuter medegedeeld dat hij voornemens is een Amerikaansch expeditieleger voor Finland, ter sterkte van 3000 man, op te richten. Volgens mededeeling van het Canadeesche parlementslid Fraser zullen binnenkort 950 vrij willigers naar Finland vertrekken. De regeering van Zuid-Afrika heeft in ant woord op de oproeping van den Volkenbond be- besloten 50.000 pond sterling ter beschikking, te stellen van Finland voor den aankoop van goederen. Wrak van Schotschen trawler aangespoeld. Negen man bevond zich aan boord. Aan de Schotsche kust is het wrak aange spoeld van den trawler „Ben Attow" uit Dun dee. Men was van meening dat het vaartuig na een ontploffing aan boord met alle negen opva renden was gezonken. Otto van Habsburg in de Ver. Staten. De aartshertog verwacht na den oorlog een Statenfederatie in Europa. De Oostenrijksche troonpretendent. Otto von Habsburg, is te Baltimore aangekomen uit Europa in gezelschap van zijn broer Felix, met het doel een bezoek te brengen aan de Vereeng- de Staten om de Amerikaansche democratie^te bestudeeren als model voor een Europeesche Sta tenfederatie, die naar hij zeide „na den oorlog automatisch zal komen". Hij zeide te droomen van „De Vereenigde Sta ten van het Donaubekken" welke Bohemen, Mo- ravië, Slowakije, Joego-Slavië, Oostenrijk en andere kleine naties of minderheden zouden groepeeren. De aartshertog verklaarde voorts: „Er is geen sprake van dat de Duitschers den oorlog zullen winnen de moreele factor alleen reeds, maakt een overwinning der geallieerden zeker". Otto van Habsburg heeft den overtocht per clipper gemaakt. Duitsch leedwezen te Brussel betuigd. Ambassadeur bij minister Spaak naar aanleiding van het incident. Toezegging inzake eventueele verzoeken om schadevergoeding. In een officieel te Brussel gepubliceerd com muniqué wordit verklaard: „De ambassadeur van Duitschland heeft Maandagochtend een bezoek gebracht aan minister Spaak. De Duitsche re- geerinig geeft van het incident van Zaterdag de volgende lezing: Een Duitsch vliegtuig was uit Frankrijk teruggekeerd,, waar het een zeker aantal Engelsche jachtvliegtuigen slag had ge leverd. De bestuurder gaf er zich geen reken schap van dat hij boven België vloog (St. Hu- bert ligt op ongeveer zes minuten vliegens van de grens)Toen hij een patrouille van drie vlieg tuigen van Engelsch type opmerkte, meende hij te doen te hebben met vijanden en bond hij den strijd aan. De rijksregcering betuigt de Belgische regeering wegens dit incident haar oprecht leedwezen cn geeft de verzekering dat aan de bestaande instructies waarbij het vlie gen boven neutraal gebied verboden is, met kracht zal worden herinnerd. De rijksregee- ring is bereid ieder verzoek om schadever goeding, dat haar vanwege de Belgische regeering zal worden gedaan onverwijld te onderzoeken en te regelen". „Vredesvoorwaarden" van de Duitsche regeering. Lord Tavistock had geen enkele machtiging van de Britsche regeering. Tal van vragen over z.g. vredesvoorwaarden welke Lord Tavistock van de Duitsche legatie in Ierland beweerd te hebben ontvangen, zijn, naar Reuter meldt, gisteren in het Lagerhuis ge steld. De onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Butler, heeft verklaard: „Aan Tavistock zijn geen speciale faciliteiten verleend voor een bezoek aan Dublin. Bij zijn terugkeer heeft hij zekere voorstellen gepubliceerd, waaromtrent beweerd werd dat zij de voorwaarden vormden, waarop de Duitsche regeering vrede wilde slui ten. Deze voorstellen waren tevoren door Tavistock aan den minister van buitenlandsche zaken Lord Halifax medegedeeld. Afgezien van hetgeen de gunstige of ongunstige zijden van deze voorstellen zouden kunnen zijn, was er geen bewijs dat zij van de Duitsche regeering afkomstig waren of als authentiek zouden kunnen worden beschouwd. Ik merk op dat de Duitsche regeering en de Duitsche legatie te Dublin deze voorstellen officieel heb ben gedesavoueerd". Strauss en Davidson (Labour) gaven beide uit drukking aan hun verbazing over het feit dat een particulier persoon zich voor een dergelijk doel naar een Duitsch legatie kon begeven, doch Butler antwoordde hierop slechts: „In deze aan gelegenheid is Lord Tavistock in geen enkel op zicht opgetreden namens de regeering". OVERZICHT VAN D'E FINSCHE FRONTEN TOT OP HEDEN. peze kaart geeft een duidelijk beeld van de acht Russische aanvalsfronten in Finland. Petsamo-front: Door de overmacht der Rus sische troepen moesten de Finnen dit gebieB in het hooge Noorden, langs de Noorsche grens prijsgeven. Eenige dagen geleden hebben de Finnen om strategische redenen Nautsi opgegeven; vóór dien tijd hadden zij echter nog kans gezien pl.m. 200.090 rendieren naar Zweden te eva- cueeren. Thans zijn de Russen aan het Pet- samofront weer 3 kilometer teruggetrokken en hebben zij Nautsi wer verlaten. Salla-front: Hier is de druk der Russen zeer gering. Op 18 December 1939 en 5 Januari j.l. zijn ten noorden van Salla twee groote veldslagen geleverd, waarbij den Russen zware verliezen werden toegebracht. De Finnen wisten Salla te heroveren en hun front tot Kuusamo te consolideeren. Het Suomussahni-frontOp 30 December werd ten noorden van Suomussalmi de 163e Rus sische divisie omsingeld en vernietigd; bij Raate led op 10 Januari de 19e Russische divisie een ernstige nederlaag. Het front is hier thans in rust. Het Kuhmo-front: Hier doen de Russen ern stige pogingen dor te breken om Kajaani te be reiken teneinde zoodoende het Finsche leger in tweeën te splitsen; tot op heden houden de Fin nen hier dapper stand. Het Lieksa-front: Sinds de Russen bij Nur- mes en ten noorden van Lieksa eenige maanden geleden teruggeworpen zijn, is op dit front geen actie van beteekenis geweest. Het Pitkaranta-front. De aanvallen, die de Russen ten noord-oosten van het Ladoga meer ondernamen, stonden in nauw verband met die van de Karelische Landengte. Beide legers trachtten contact te krijgen door een om trekkende beweging rondom het Ladogameer: bijna was het gelukt bij Kitela door te breken De Finnen wisten echter bij Syskyjarvi een wig in het Russische front te drijven. De 164e divisie werd omsingeld en later, op 3 Maart leed de 18e divisie eveneens een ernstige neder laag. Veel oorlogsbuit viel den Finnen in handen Het Karelische front: Het voornaamste Fin sche front, waar de Mannerheimlinie gelegen is. De frontlijn, die op het kaartje is aange geven, loopt van Taipale, langs de Suvanto en verder langs den spoorweg van Valkjarvi, tot ten noord-oosten van de stad Vlpuri (Viborg) Op de kaart vindt men verder de steden, die het meest gebombardeerd werden door de Rus sische luchtmacht, alsmede het gebied waar de Russische parachutisten neerkomen. Onze Londensche correspondent schrijft: NGiELAND herbergt op het oogenblik de meeste krijgsgevangenen van den Britsch-Fransch-Duitschen oorlog. Het zou misschien anders zijn geweest als de Altmark behouden in een Duitsche haven had kunnen aankomen. In dit stadium van den krijg telt men het aantal krijgsgevangenen nog in honderden. Het aantal hier groeit met kleine toevoegingen, hoogstens tien man tegel-ijk. Het zijn allemaal bemanningen van duikbooten en vliegtuigen die veelal hun leven aan hun vijan den te danken hebben. Men hoort hier verklaren dat de Duitschers, die in handen vallen van de Britten, de wreed ste en onmenschelijkste behandeling vreezen. Hun superieuren zouden hun dit hebben ver zekerd, klaarblijkelijk om hen te bewegen tot den dood toe weerstand te blijven bieden. Zij krijgen, terstond als zij in Britsche handen val len, een ander begrip 'van de Britsche krijgsop- vattingen en het effect op hun gemoed is vaak zoo hevig, dat zij in tranen uitbarsten. Het zijn tranen van dankbaarheid en verlichting. De meer dan 309 Britten aan boord van de „Altmark", dat men hier het helsche schip heeft gedoopt, heeten ommenschelijk te zijn behan deld door den kapitein en de bemanning. Mis schien kan dat worden verklaard uit de ver keerde voorstellingen, die van Duitsche kant van de behandeling van Duitsche krijgsgevan genen in Engeland worden gegeven. Als dat zoo zou zijn dan zou de slechte behandeling van de gevangengenomen Britsche zeelieden op dat Duitsche schip de toepassing zijn geweest van het beginsel „oog om oog, tand om tand". De mist en de verwarring van den oorlog maken dat men vaak alleen in veronderstellingen kan spreken. Er zijn bewijzen genoeg dat de Britsche krijgsgevangenen in Duitsche kampen even goed behandeld worden als de Duitsche in Brit sche. Misschien weet het Duitsche volk en weten de mannen in de verschillende wapens der Duitsche strijdmacht dit niet. Wisten zij het wel dan zouden zij nauwelijks geloof kunnen hech ten aan het beeld van pijn en ontbering, dat hun in de schildering van het leven der Duitsche ge vangenen in Engeland voor oogen wordt gesteld. De Duitschers, die door Engelsche vaartuigen uit de zee opgepikt zijn, voelen zich al heel gauw op hun gemak gesteld. Hun aankomst in Britsche havens maakt uiteraard de nieuws gierigheid van de bewoners daar gaande. En als de gevangenen onder hun geleide door de straten naar den trein gaan roepen de toekijkende menschen hun vragend toe: „Ben je niet blij dat de oorlog voor jullie voorbij is?". Veel klinkt het antwoord: „Ja", en soms sterker „en of". De bemanningen van de duikbooten en de vlieg tuigen weten dan al dat het gruwelijk lot, waaraan zij aanvankelijk hadden leeren ge- looven, hun niet beschoren zal worden. De meeste Duitsche krijgsgevangenen hier zijn ondergebracht ergens in een kamp in Schotland. Het was aanvankelijk een fabrieksterrein; en het groote fabrieksgebouw is ingericht voor logies met slaapkamers, eet- en ontspanningszalen. Een groot deel van den grond in den omtrek is voetbalveld of ander sportterrein geworden. Taak van het Roode Kruis. DEZE Duitschers „voor wie de oorlog voorbij is" mogen briefwisseling onderhouden met hun naaste familieleden. Zij schrijven hun brie ven op sneeuwwit en glanzend papier dat een bijzond-ere behandeling heeft ondergaan, welke een censor in staat stelt terstond waar te nemen of het met onzichtbaren inkt beschreven is. Hun families weten dus waar zij zich bevin den en hoe zij het maken. Het Internationale Roode Kruis controleert in elk oorlogvoerend land de behandeling der krijgsgevangenen en de omstandigheden waarover zij leven. Het Roode Kruis zorgt ook het eerst voor voorlichting aan familieleden. In het hoofdkwartier van deze in stelling, in Gen-ève, worden alle inlichtingen verzameld over de dooden, gewonden, vermisten, gevangenen, geïnterneerden en vluchtelingen der landen in oorlog. Uit de gegevens kan bijv. een door den oorlog uiteengeslagen gezin met heel wat gezinnen in Polen is dat o.a. ge beurd op papier weer bijeen worden gebracht en de leden hooren vroeg of laat van elkaar en vernemen waar elk hunner zich bevindt of wat er van elk hunner geworden is irr ET Roode Kruis heeft voor dit werk zijn Ini afdeelingen en afgevaardigden in alle oor logvoerende landen. In Engeland is de arbeid van het Roode Kruis geconcentreerd in het bureau van den Lord Chamberlain, dat is de zelfde functionaris, die censuur uitoefent op het tooneel van Engeland, die 'censuur uitoefent op 't gelijksoortig werk in zijn taak vereenigt. Een bureau in Piccadilly, waarin uitsluitend gegevens over krijgsgevangenen worden verzameld, staat hem ten dienste. De Lord Chamberlain hier, of zijn vertegenwoordiger, bezoekt de krijgsgevan genen- en interneeringskampen om na te gaan of de bewoners worden behandeld overeenkom stig de duidelijk omschreven normen van de Conventie van 1929. die in dezen oorlog voor het eerst moet worden toegepast Die Conventie is een document van grooten omvang en bevat niet minder dan 97 artikelen. Een van deze artikelen bepaalt dat een krijgs gevangene, die zich tegen de tucht heeft ver grepen geen zwaardere straf mag krijgen dan gevangenschap. Uit deze bepaling blijkt wel dat iemand, die krijgsgevangen is. feitelijk niet in 'gevangenschap verkeert, anders zou gevangen schap geen straf kunnen zijn in zijn geval. Hij geniet -bijna evenveel vrijheid als een vrij bur ger en zeker even veel als een soldaat in dienst. Het eenige wat hij niet mag doen afge scheiden van de dingen, die niemand mag doer is ontvluchten. Eenige zeer jonge Duitsche krijgsgevangenen hebben dat hier wel eens be proefd. De eenige drijfveer zal wel zijn geweest het verlangen wat meer te zien van het land dat de oorlogsfortuin tijdelijk hun woonoord had gemaakt, dan wat hun kamp te zien kon geven. De Conventie bepaalt ook dat krijgsgevange nen de soldij of het traktement ontvangen ver bonden aan hun rang. Engeland betaalt dus een duikboot-kapitein het zelfde geld, dat Duitsch land hem voor zijn diensten betaalde. Duitsch land moet het terugbetalen wanneer de oorlog voorbij is. Enkele Duitsche officieren waren plat zak toen zij gevangen gen-omen werden en kreij gen geld ter leen van Britsche officieren op de belofte, dat zij het terug zouden geven op den betalingsdag. Brieven en pakketten van krijgsge vangenen worden portvrij verzonden en invoer- of uitvoerrechten behoeven er niet voor te wor den betaald. De Conventie verlangt dat aan de gevangengenomen krijgers zooveel mogelijk gelegenheid voor lichamelijke en verstandelijke ontwikkeling zal worden gegeven evenals voor nuttige en prettige ontspanning. Daarom zijn er sportvelden om het fabrieksgebouw ergens in Schotland en daarom zijn er boeken en piano's in de zitkamers. Een aanzienlijk deel van de Duitsche krijgs gevangenen in Engeland houdt zich bezig met de studie of de verhooging van hun kennis van de Engelsche taal. De kleeding laat wat te wen- schen.over. De uniformen der meeste krijgsge vangenen hier zijn verloren gegaan of bedor ven gedurende het treffen dat tot hun gevangen neming leidde. Zij dragen tweedehansch kleei*en, waarin zij er niet bijzonder netjes uitzüen. De Lord Chamberlain heeft dezer dagen over Genève aan de Duitsche autoriteiten verzocht nieuwe uniformen voor deze menschen te sturen. Het is hier bekend geworden dat Duitschland de Conventie even nauwgezet inachtneemt als Groot-Brittannië. L A. K. VAIN R. Nederlandsch schip redt Finsche schipbreukelingen. 36 opvarenden van de „Wilja" in veiligheid. Havas verneemt uit New York dat 36 opva renden van het Finsche s.s. „Wilja", dat getor pedeerd was op drie uur afstand van de Engel sche kust -in New York zijn aangekomen aan boord van het Nederlandsche s.s. „Maasdam", dat de schipbreukelingen had opgepikt. PROGRAMMA WOENSDAG 6 MAART 1940. HILVERSUM 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending. 10.0010,20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Voor de vrouwen. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 1.00—1.45 VARA-orkest. 2.00 Causerie „Naadverbindingen". 2.30. VARA-or kest. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoon muziek. 6.00 Orgelspel; 6.30 Causerie „De boekenweek". 6.50 Pianoduetten. 7.00 VARA- Kalender 7.05 Felicitaties. 7.10 Causerie „Or dening van het bedrijfsleven". 7.30 Bijbelvertel lingen 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Ber. A. N. P., 8.15 Uitz. voor het Joodsch Nat. Fonds; 8.25 Rosian-ork'est. 9,10 Radiotooneel. 9.30 Zang en piano. 9.55 VARA-Varia. 10.00 Causerie „Schuldig of onschuldig?" 10.10 Fragmenten uit de operette „Rose Marie". 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berichten A. N. P., 11.10 De Ramblers. 11.4512.00 'Orgelspel. HILVERSUM II, 301,5 M. NCRV-Uitzending 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten A.N.P., 8.05 Schriftlezing en meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Viool, piano en gra mofoonmuziek. 11.15 Viool, piano en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoon muziek. (Om 12.30 Berichten ANP), 12.45 Or gelspel- en gramofoonmuziek. 1.45 Consonan ten. 2.30 Voor postzegelverzamelaars. 3.00 Consonanten en gramofoonmuziek. 4.00 Zang piano en gramofoonmuziek. 4.40—4.55 Felici taties. 5.00 Voor de -jeugd. 5.45 Gramofoön- muziek. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berichten. 7.15 Land en tuinbouw-uit- zending. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berich ten ANP herhaling SOS-berichten. 8.15 Arn- hemsche Orkestvereeniging. 8.55 Causerie over de Wereldzendirigsconf eren tie te Tambaran. 9.25 Vervolg concert. 10.10 Berichten ANP., actueel halfuur. 10.40 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. ENGELAND 391 cn 449 M. 11,20 Stedelijk orkest van Eastbourne. 11.50 BBC-Variété-orkest. 12.20 Berichten. 12.30 Dansmuziek. 12.50 Phil. Cardew en zijn orkest. 2.20 BBC-Harmonie-orkest. 2.50 Sim Cross man en zijn orkest. 4.20 Viool en piano. 3.50 Gevarieerd programma. 4.20 Berichten. (Welsch). 4.25 Korte Kerkdienst (Welsch). 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Va riété. 5.50 Actueele uitzending. 6.20 Mede deelingen. 6.40 Radiotooneel met muziek. 7.20 BBC-Symphonie-orkest en solist. 8.20 Berich ten. 8.40 Actueele causerie. 8.55 Liedjes. 9.10 Pianovoordracht, 9.20 Gevarieerd programma. 9.50 Schotsch concert. 10.20 Phil. Cardew. en zijn orkest. 11.05 Declamatie. 11.20 Berich ten. RADIO-PARÏS 1648 M. 11.10 Pianovoordracht. 11.20 Félix Raugel- koor en pianospel; 12.03 Cello-voordracht. 12.35 Zang. 4.05 en 1,30 Pianoduetten. 2.20 Viool en piano. 2.50 Radio-tooneel. 3.50 Zang. 4.20 Chansons. 4.35 Piano, viool en cello. 5.35 Cello en piano. 6.50 Radiotooneel. 8.05 „Phryné", opera. 9.05 Koor „La Manécanterie des Petits Chanteurs a la Croix de Bois". *9.35 Zang. 10.05 Gentil-kwartet^ en solist. 11.0511.20 Gramo- foonplaten. KEULEN. 456 M. 5.50 Omroeporkest. 7.40 Gramofoonmuziek. 9.30—9.50 Pianovoordracht. 10.50 Gramofoon muziek, 11.20 Concert. 12.25 Bont programma. I.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Populair con cert. 3.45 Muzikaal tusschenspel. 3.20 Voor sol daten. 5.20 en 7.05 Gramofoonmuziek. 7.35 Ra diotooneel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.50 tofc sluiting: Zie Deutsc-hlandsender en Berlijn. BRUSSEL 322 en 484 M. 11.20 Gramofoonmziek. 11,50 en 12.30 Omroep- dansorkest. 12,501.20 Gramofoonmuziek. 4.55 Brusselsch trio. 5.35 Zang (met toelichting). 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.25 Omroep-Symphonie-or- kest en solist. 9.30 Omroep-symphonie-orkest. 9.5010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. o 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12,30 Ger- maine Ego's orkest. 12.501.20 Gramofoonmu ziek. 4.35 Vereeniging voor blaasinstrumenten. 5.05 Gramofoonmuziek. 6.05 Vioolvoordracht. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Omroepkoor, strijkorkest en solisten (met toelichting). 8.25 Zie Brussel 322 M., 9.50H).20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 W. Libiszowski's orkest. 8.20 Radiotoo neel. 9.20 Berichten. 9.50 Hans Bnsch'orkest. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Omroeporkest. II.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert- 12.50—1.20 Militair programma.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7