IJmuider Courant SOVJET-AANVALLEN AFGESLAGEN. O 11 door sleepboot geramd Onze ambulance naar Finland. via het ijs Ëijn hij Callantsoog ontploft Vóór de haven van Den Helder Opvarenden op twee na gered? P. KRAM ER-TAILLEUR Het Turfschip. JAARGANG NO. 107 Lourens Costet, Maatschappij voor .Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Gr. 93( Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant; Kennemerlaan 42, Dmuiden, (lontsif8al mulder telefoon ,.<e° d#**" 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMLUDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirw-tie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 6 MAART 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, por maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Russische ski-troepen oogden over de Fin- idie Golf te trekken. 6 Maart (Havas) De krijgs- /rrichtingen van gisteren werden vooral geken- arkt door de pogingen der Russen, zich aan de tkiist van de Golf van Viborg te nestelen. De sen hebben verder, gesteund door een krach- seschutvuur en hier en daar door vlieg tui- vele aanvallen op de door de Finnen bezet «hóuden eilanden en op de versterkte punten de kust gedaan. Deze aanvalsmethode iet, veel gevaren met zich, doordat geschut- Jen vliegtuigbommen scheuren in het ijs roorzaken. Een groot aantal aanvallers is dan 2 verdronken of door het Finsche vuur gedood. Niettemin blijft de toestand ernstig. - rest van het front op de Karelische werd nog steeds hevig gevochten, «lotte hebben de Finnen alle aanvallen van je golf van Viborg tot Vuoksi afgeslagen. Het sensationeele nieuws van den dag was de aankomst van een Russisch skibaltaljon on het ijs van de Finsche golf. Op het eiland Hogland hadden de Russen een sterke troe penmacht samengetrokken en vandaar ruk ten de ski-afdeelingen op. Zij werden door de Finsche luchtmacht gebombardeerd. In den sector-Kuhmo hebben de Russen, toen trachtten tot den aanval over te gaan 500 i verloren. De Finnen zetten een tegenaanval In en brachten den Russen bloedige verliezen ^United Press verneemt uit Helsinki: De gedurfdste aanvallen van den geheelen oorlog waren de Russische aanvallen over het ijs ran de Finsche Golf, die gericht waren tegen de Haapassari en Virolahti-eilanden en die wer den uitgevoerd door lichte tanks en gemotoriseer de troepen. De aanval werd afgeslagen door het moordend vuur van de Finsche kustbatterijen. Virolahti werd aangevallen van de Koivisto- archipel uit. Volgens Finsche militaire autori teiten werd Haapassari aangevallen van het eiland Suursaari uit dertig kilometer ten zuiden ran Kotka. Suursaari en drie andere eilandjes, die verderop in de Finsche Golf liggen wa len niet te verdedigen en werden door de Russen begin December buitgemaakt. In Finsche mili taire kringen gelooft meri dat deze eilandjes sinds dien een basis zijn voor de lichte bewa pende troepen, die in staat zijn om. over het ijs de kust aan te vallen. De Finnen hebben per radio een waarschuwing uitgezonden aan alle histgarnizoenen om ten zeerste op hun hoede te aijn in verband met komende aanvallen van zee lilt. Bommen op ziekenhuizen. Een stad in midden Finland, waarin zich geen militaire objecten bevonden, heeft volgens Uni ted Press, van een hevig bombardement te lijdien gehad. Ongeveer vijftig personen werden ge dood en tweehonderd gewond. Een groep van veertien Russische vliegtuigen liet zware explo sieve en brandbommen bij een militair hospitaal vallen. Vijftig minuten later dook plotseling een tweede groep van achttien Russische bombarde mentsvliegtuigen uit de laaghangende wolken en Ruiten en dakpannen bij honderden gesneuveld Vannacht om kwart over één is op hqnderd meter bezuiden Callantsoog een Riijn welke door den krachtigen Noord- Westenwind op de kust was gedreven, tot ontploffing gekomen. De geweldige knal, waarmede de ontplof fing' gepaard ging, wekte het geheele dorp. Zeer vele ruiten werden door den luchtdruk in scherven geslagen en tal van dakpannen moesten het ontgelden. Speciaal in de lijn Tan villa Dora in Zuid-West-Noord-Oost lichting naar het dorp was de schade groot. Aan hotef De Haan is aan de Westzijde geen wit meer heel en het dak is zwaar gehavend. Verscheidene etalageramen zijn verbrij zel en in den diepen nacht zag men tal van gedupeerde eigenaars voorzieningen tref fen om hun uitstallingen te beveiligen en nun woningen zoo goed en zoo kwaad als net ging te herstellen. Men vermoedt, dat de mijn tegen een golfbreker is geslagen en aldus zijn ver woestende uitwerking heeft gekregen. Enkhuizen's haven ijsvrij. dat men Dinsdag den geheelen dag gewerkt het openbreken van het ijs in en voor van Enkihuizen, is men er in geslaagd haven geheel ijsvrij te ma-ken. Reeds zijn ^motorschepen uit de haven vertrokken en ws het z.g. Krabbersgat is geheel ijsvrijVoor wer het oog reikt is er thans in het geheel r11 ijs meer te zien, zoodat alle schepen weer 12 en uit kunnen varen. ieraardebestelling slachtoffers VAN het m.s. „den haag". Miüü 't)eSraafplaats te Vlaardingen is Dinsdag- Wag bet stoffelijk overschot van den matroos «ons, opvarende van het m.s. „Den Haag" ter «We besteld, et stoffelijk overschot van den scheepsbedien- i. v', d- Horst is op de algemeene begraafplaats 16 koeek ter ruste gelegd. wierp bommen van een hoogte van naar schat ting zevenhonderd meter. Het hospitaal werd vijf maal direct getroffen. Ook een schuilplaats werd direct getroffen, waardoor naar schatting vijf en twintig bejaarde vrouwen en kinderen gedood werden. Havas maakt melding van het bombardeeren va'n in totaal drie Finsche ziekenhuizen, die vrij ver van het front gelegen zijn. In een ziekenhuis werden tien zieken gedood, in een tweede vielen vier slachtoffers. In alle drie gevallen waren de daken der ziekenhuizen duidelijk met het Roode Kruisteeken gekenmerkt. Russische vliegtuigen hebben verder de plaatsjes Mikkeli, Kiopio en Lahti, die geenerlei militaire belangen hebben, gebombardeerd. In Lahti vielen verscheidene dooden. Reizigers, die gisteravond in Helsinki zijn aangekomen, vertellen dat hun trein in het ge bied van Lahti met machinegeweervuur door Russische laagvliegende toestellen is bestookt. Verhuizer" van Nyenrode door de politie gegrepen. De politie van het bureau Marnixstraat te Amster dam heeft in een overigens kleine zaak een goede vangst gedaan. Blijkens de verschillende inbraken en diefstallen, welke den laatsten tijd weer veelvul- diger voorkomen, moet er weer een aantal „zware jongens", die onlangs vrij gekomen zijn, op het pad zijn. Maandagavond deden bewoners van de Bilder- dijkkade bij de politie van genoemd bureau aan gifte, dat twee mannen op deze kade op min of meer verdachte wijze langs de huizen liepen en be langstelling schenen te hebben voor een bepaalde woning, waarvan de bewoners afwezig zijn. Een aan tal rechercheurs toog er op uit en hielden dit huis in het oog. In de portiek van de woning zagen zij een man bezig en even verder op stond iemand, dien zij al heel goed kenden: de „verhuizer" van de Nijenrode-zaak, de 40-jarige van B., goed te herken nen aan zijn manke been, die de post, van „uitkijk" had betrokken. Hij had echter niet scherp genoeg uitgekeken, want plotseling voelde hij zich stevig bij een arm gegrepen. Zijn kameraad in zaken, de 31 jarige Ferry K., eveneens een goede bekende, die zich in het donker van de portiek ophield, had juist het ruitje van de deur van het benedenhuis vakkun dig ingedrukt, toen hij werd aangehouden. Beide mannen werden naar het bureau Marnix straat gebracht. Bij fouilleering vond men een aantal inbrekerswerktuigen. Zij zijn opgesloten en zullen dezer dagen voor den officier van justitie verschij nen. Ferry zal zich te verantwoorden hebben voor poging tot diefstal met braak en van B. terzake van medeplichtigheid. Boot wordt naar ondiep water gesleept. DEN HELDER 6 Maart. Vanmorgen om twaalf minuten over tien werd een Nederland- sche onderzeeboot, die de haven uitvoer, mid den voor de haven aan den kant van het fort Harssens door een sleepboot van de marine ge ramd. De onderzeeboot de O 11, werd midscheeps aangevaren*en zonk binnen twee minuten. Enkele opvarenden, die zich aan dek van de onderzeeër bevonden, konden zich onmiddellijk redden door in het water te springen. Zij zijn later opgepikt en naar Den Helder gebracht. Een van hen moest in het marine-hospitaal worden opgenomen. Om half elf kwam de periscoop van de onder zeeër weer boven water, doch even later ver dween zij weer. Na vijf minuten kwam de duikboot opnieuw aan de oppervlakte. Een groot gedeelte van het vaartuig kwam toen boven water. Onmiddellijk voeren een aantal sloepen en een sleepboot te hulp. Opvarenden van deze booten wisten den commandotoren van de onderzeeboot te openen, en de bemanning van dit vaartuig over te nemen. Er bestaat nog onzekerheid omtrent het lot van twee leden der bemanning, die zich vermoe delijk tijdens het ongeluk in de boegbuiskamer bevonden. Om half twaalf was men nog bezig de O 11 naar ondiep vaarwater te sleepen, teneinde het voor ste gedeelte, dat zich nu nog onder water bevindt, boven de oppervlakte te krijgen. De O 11 werd in 1922 te Rotterdam op stapel ge zet bij de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuig bouw „Feijenoord" en werd 18 Januari 1926 voor het eerst in dienst gesteld. De lengte is 54,7 Meter, de breedte 5.7 Meter en de diepgang in zeewater 35 d.M. De bodem heeft 2 schroeven en de boot heeft een snelheid van 12 zeemijlen aan de oppervlakte va rende en van 8 zeemijlen onder water. De bemanning bestaat uit 29 koppen, terwijl het geschut bestaat uit een kanon van 8,8 c.M. no. 2 en een mitrailleur no. 3. De boot heeft vijf lanceerbuizen voor torpedo's. Japansche troepen landen in Kwantoeng. Chineezen bieden krachtig tegenstand aan opmarsch. Gebruikmakend van den mist zijn de Japanners er gisteren in geslaagd, troepen aan land te zetten te Tongka en Hioengtsjau, in de provincie Kwantoeng. Gisteravond waren de Japanners ongeveer 6 K.M. landinwaarts opgerukt. Bij hun opmarsch stuiten zij op krachtig verzet van de zijde der Chineesche troepen. Duizenden vluchtelingen trekken Macao binnen. Japansch transportschip tot zinken gebracht. Een telegram van het Chineesche front meldt dat op den Jangtse nabij Hoekau het 900 ton groote Japansche transportschip „Habama Maroe" met' 200 officieren en soldaten tot zinken is gebracht. Andere Japansche schepen zouden gebombardeerd zijn. Als represaille, aldus het telegram, hebben de Japanners dorpen in brand gestoken en de bewo ners vermoord. Op alle mogelijke wijzen is hulp verleend. Ceneraal-majoor van de Roemer vertelt: 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. Generaal-majoor N. A. van de Roemer heeft eenige mededeelingen gedaan over de uitzending van de ambulance van het Ned. Roode Kruis naar Finland in een bijeen komst, die in een van de zalen van het hoofdbe stuur is gehouden. Het voorbereidende werk. De voorzitter van de ambulance-commissie, ge neraal van de Roemer, begon zijn uiteenzetting met een beeld te geven van het voorbereidende werk, waaraan deze commissie leiding heeft ge geven. De ambulance zal gestationneerd worden in een voor Finland gunstig en mild klimaat. Het plaatsje heet Palkjarvi, even ten noordwesten van het La- dogameer. Het heeft een paar duizend inwoners en ligt aan een spoor- en autoweg. Het hier be staande ziekenhuis zal voor 100 a 150 patiënten worden ingericht en de basis van de ambulance zijn. Het is een modern ziekenhuis centraal verwarmd en electriseh verlicht en aangesloten op de water leiding. De voeding van de patiënten en van den staf en het personeel van de ambulance zal in hoofdzaak gelijk zijn aan de voeding van het Finsche leger al zal aan de maaltijden door Nederlandsche groen- Vaoc prima cKeacenkleedinq naac maat KENNEMERLAAN 155 IJMUIDEN. (Adv. Ingez. Med.) Binnenkort weer door de lucht naar Berlijn? Postdienst wordt vermoedelijk reeds Maandag hervat. Met ingang van Maandag a.s. zal de Deutsche Lufthansa een luchtvracht dienst tusschen Amster dam en Berlijn opnemen. De dienst op Lissabon via Londen begint in den loop van April. De eer ste proefvluchten tusschen Amsterdam en Para maribo via Lissabon en de Kaaip Verdische eilan den zullen in Juni -of Juli worden gemaakt. (Het is precies 350 jaar geleden dat de overval van Breda met een turfschip gelukte.) Wat is het al lang geleden, Dit merkwaardig wapenfeit, Waar de onderwijzer heden, Altijd nog een woord aan wijdt. Een diier goedbedachte listen, Waar men toexi zooveel aam deed, Die een stukje strijd besliste, Toen men tachtig jaren streed. Dergelijke avonturen Komen nu niet meer zoo voor.. En een krijg kan te lang duren, Maar geen tachtig jaar meer door. Ook in onze droeve tijden Treft men nog de schipper aan, Maar dit wordt helaas in 't strijden Veel grootscheepser nu gedaan. Men veranderde systemen, Ook al bleven ze gedurfd. Als men nu een stad wil nemen Wordt er harder opgeturfd. Het is andre camouflage En een andre soort van list, Dan een turfschip -équipage Die modernen strijd beslist. Och, wat werd in het verleden Zooiets primitief gediaan Voor den oorlogsbrand van heden, Sleept men andre brandstof aan. Wat is al niet uitgevonden Sinds dien tijd van romantiek, Veel meer dooden en gewonden, Door den voortgang der techniek. Romantiek is lang vergeten En geen turfschip maakt meer buit, Mag dat een vooruitgang heeten? Nou, dat maakt u zelf maar uit. p. GASUS. ENNEM.L. 36 (Adv. Ingez. Med.) ten, die worden meegenomen, een ietwat vader- landsch karakter worden gegeven. Aan de ambu lance zal een Finsch officier worden toegevoegd om verbinding met de troepen te houden. Boven dien zullen verschillende Lotta's ter plaatse haar dienst verleenen op huishoudelijk gebied, hetgeen zooals de generaal het uitdrukte ons in staat stelt de ambulance uitsluitend medisch te houden. Samenstelling van staf en personeel. Als leider van de ambulance is aangesteld de heer F, II. Meihuizen arts te Rotterdam. Drie chi rurgen staan onder hem. Het zijn dr. A. Colaco Belmonte te Amsterdam, J. A. C. Schepel .te Hil versum en dr. J. A. F. van den Belt te Arnhem. Als assistent-chirurg zijn aan de ambulance ver bonden de artsen J. Feddema te Oldenhove (Gro ningen), C. H. Rering te Rotterdam en H. Smits kamp te Noordwijk. Dr. Belmonte gaat mee als orthopedisch chirurg en de heer Smitskamp voor de interne gevallen. De overige medici worden belast met de behande ling van de chirurgische gevallen. De volgende verpleegsters gaan met de ambu lance mee, te weten de zusters N. Annyas, Den Haag, Tr. Burgers, Den Haag, A. van den Endt, Leiden, A. Haverkort, Den Haag, A. den Hartog, Rotterdam, G. Hulsman, Amsterdam, M. Kentgens, Sittard, A. M. Maquelin, Delft, P. A. A. Mesdag, Den Haag, T. Pennings, Boxtel, G. J. Rhee, En schedé, J. Scheers-de Vries, Zwolle, A. S. E. Ray- makers, Den Haag en A. de Vries, Amsterdam. Voorts zullen nog vijf verpleegsters worden ge keurd. Van al deze zusters geldt, dat zij jarenlange er varing hebben op chirurgisch gebied. Sommigen zijn bedreven in 't .instrumenteeren", d.w.z. dat zij bij operaties de instrumenten kennen, anderen zijn bekwaam in het -onder narcose brengen van de patiënten. Drie tolken zullen de ambulance dienen. De heer A. de Ruyter maakt de reis naar Finland mee, de, twee anderen zijn mej. N. van Niftrik, dochter van den Nederlandschen consul-generaal in Finland en Orsanen, die in Helsingfors woont. Tenslotte zal nog een administrateur van de am bulance dèel uitmaken, maar deze is nog niet aan gewezen. Er gaat ook een chauffeur mee om de auto te besturen, die van Nederland uit wordt meegenomen. Het materieel. De ambulance wordt uitgerust met een groote hoeveelheid materieel, opdat ter plaatse zoo weinig mogelijk zal behoeven te worden aangevuld. Alles wat noodig is voor de inrichting van een operatiekamer wordt ingepakt en meegenomen. Tot de uitrusting behoort een operatietafel en een orthopedische tafel, sterilisators en een groote hoëevèlhèid reeds gesteriliseerde pakketten, in cel- lophaan verpakt. De totale uitrusting is berekend op de verpleging van 600 patiënten, die chirur gisch behandeld moeten worden. Boven dit aantal kunnen nog polyklinische patiënten behandeld worden. De bedden zijn in het ziekenhuis te Palk jarvi aanwezig, maar er zijn matrassen noch la kens of dekens. Deze worden dan ook meegenomen en 500 wol len dekens en 250 moltondekens, verpakt en wel, vormen al bijna een wagonlading. De overige me dische bagage vult een tweede wagon. Op aam-a den van het bestuur van de Nederlandsch-Finsche vereeniging gaat er een auto mee, opdat de leden van de ambulance zich zelfstandig kunnen ver plaatsen voor het doen van inkoopen in de naaste omgeving. Een Röntgen-toestel behoort ook tot de uitrus ting en ook een stofzuiger, naaimachines en strijk*- ijzers. A.angezien men veel gipsverbanden zal moe ten leggen worden behalve een vrij groote hoeveel heid los gips vierduizend gipszwachtels meegeno men. Versnaperingen (tabak sigaren, sigaretten en drank) worden niet vergeten. Alle leden van de ambulance zijn gekeurd door prof. Borst te Amsterdam, die hen op de hoogte heeft gebracht van het nieuwe systeem der bloed transfusie en hen gevaccineerd heeft tegen para- typhus a en b en zoo noodig tegen de pokken ge- revaccineerd heeft. Kapitein P. P. C. van Reyen heeft allen, die een gasmasker gekregen hebben, geholpen bij het pas sen daarvan en hen ingelicht over de bescherming tegen gas-aanvallen, individueel en in collectief verband. Een geschriftje over deze maatregelen wordt ieder verstrekt. Een flinke hoeveelheid zuur stof, die bij een gasaanval te pas komt, behoort eveneens tot de uitrusting. Het personeel is tot op zekere hoogte verzekerd tegen ongevallen door op neming in eigen ziekenhuis of elders en ook tegen blijvende invaliditeit. Allen leden is een soort reglement uitgereikt, be vattende een omschrijving van hun verplichtingen jegens het Roode Kruis en van het Roode Kruis te hunnen aanzien. Buitengewone medewerking. Over de aan de commissie verleende medewer king had haar voorzitter louter lof. Het vertrek. Op of omstreeks 20 Maart zal de ambulance naar Finland reizen. Hoe, is nog niet vastgesteld. Boot, trein en vliegtuig komen nog alle drie in aanmerking en een keuze is nog niet gedaan. Een belangrijke reductie voor de luchtreis is beloofd en wanneer de ambulance per trein gaat is de reis door Zweden vrij. Van de levering van de ver schillende bestellingen zal mede afhangen wan neer de ambulance op reis gaat Voorloopig zal de ambulance drie maanden in Finland blijven. Van de middelen zal het afhan gen of een langer blijven, mocht dit gewenscht worden, mogelijk zal zijn. De positie van de ambulance. De Nederlandsche ambulance in Finland staat geheel zelfstandig. Zij vormt een Nederlandsche, dus neutrale, eenheid, en gedraagt zich naar de voorschriften, van de haar betreffende conventie van Genève. Zij ressorteert onder den militairen geneeskundigen dienst van het Finsche leger. Drie vlaggen hooren bij de uitrusting van de ambulance; de Nederlandsche en Finsche kleuren en die van het Roode Kruis. De militaire overheid in Finland en zij alleen maakt uit welke vlaggen gevoerd mogen worden. Het tweede kindervliegtuig van de K.L M. te Batavia. Na aankomst van de .Emu" op Tjililitan werden aan de air-hostess, mej. G. van Leeuwen Boomkamp, onder wier hoede de kinderen hadden gereisd, door een der moeders bloemen aangeboden VERBINDENDVERKLARING C.A.O. GEVRAAGD Door den Ned. Bond van Boekbinderspatroons den Ned. Typografenbond, den Ned. Kath. Graf. Bond, den Ned. Chr. Graf. Bond en den Ned1. Graf. Bond is ingediend een verzoek tot verbin dendverklaring van de bepalingen van de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het boekbinders-, papierwaren- en enveloppenbedrijf.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1