België—Nederland. GOED GESLAAGDE PROPAGANDA-AVOND DER N. C. G. O. V. Maandagavond hield de afdeeling IJmuiden-Oost der N. C. G. O. V. een propaganda-vergadering in het gebouw der Ned. Hervormde Kerk aan dc Kal verstraat. Na het zingen van vers 7 van Ps. 89 en het voor lezen van 1 Cor. 13 opende de voorzitter deze ver gadering met gebed en sprak tevens een woord van welkom tot den spreker: den heer van Zweden en den filmoperateur van Veen uit Utrecht. Na eenige komische films werd de propaganda-film vertoond die „Gevangene no. 33. De Wraak" getiteld is. Zelden werd op geheelonthoudingsgebied een zoo propa gandistische film vertoond, zonder dat het mensche- lijke aan het propagandistische opgeofferd werd. Na dat de helft der film gedraaid was kwam de spreker de heer van Zweden aan het woord. Het is, aldus spr. 46 jaar geleden dat ik als Evan gelist op de Hei werkzaam was. Het woord „de Hei" klonk zoo mooi niet, maar het gaf duidelijk de geestelijke gesteldheid der toenmalige bevolking weer. We hadden een dienstmeisje voor de morgen uren. Op zekeren dag kwam ze haar betrekking op zeggen. Ze wilde van de Hei weg. Men was maar eenmaal jong en ze wilde dus van het leven genie ten. In later jaren ontmoette ik haar in Den Haag. levende in volkslogementjcs en getrouwd met een orgeldraaier, terwijl zij zelf met garen en band ventte. Dit is geen schande, maar wat wel schande is, dat men zich overgeeft aan wat verlaagt, naar lichaam en ziel. Spr. kwam veel met een klein bios- coopje in deze volkslogementen. Hij was dan verge zeld van een zangclubje. Op een avond vertoonde hij ook eenige platen, waaronder één die Simeon in den Tempel voorstelde. Vlak voor hem zat iemand die zeer veel op Simeon geleek. Toen hij hem aansprak bleek het dat het een ex-notaris was, die door drank gezakt was tot datgene wat hij nu was. Het is, al dus spr. beslist onmogelijk iemand te bekeeren zon der Jezus. Ach wat, geheelonthouding, wij zijn im mers Christenen. Moeten Christenen dan het voor beeld geven om jenever op tafel te zetten? Zoo ja, dan toch zeker met een doodskop op de flesch om allen te wijzen op het gevaar voor het vocht dat in de flesch zit. Deut. 22 zegt: „Wanneer Gij een nieuw huis laat bouwen, dan zult gij op uw dak een leu ning bouwen opdat gij geen bloedschuld op U laadt zoo iemand daar vanaf valt." Geheelonthouders moe ten ook muren bouwen opdat „geestelijk" niemand naar beneden zal storten. Als gevangenbezoeker heeft spr. vele gevangenissen bezocht. Van de 230 in Winschoten opgeslotenen verklaar den 100 personen door drank in de gevangenis te zijn geraakt. Geheelonthouders vergaderen niet omdat zij dit zoo leuk vinden, maar omdat de liefde van Christus hen dringt op te richten wat gevallen is. Wij gaan naar boven en willen gevallenen steunen en hen tot een hand en een voet zijn. Help ons mee, steun ons. Steun ons in het eenvou dige werk om de menschheid den weg te wijzen naar een betere levenshouding. Spr. hoopte dat deze avond in alle opzichten een goede avond mag zijn en voor velen tot zegen moge strekken. Spr. zelf werd geheelonthouder omdat een dronkaard tegen hem zei dat hij het recht had te drinken zoolang spr. het ook deed. In vele gezin nen is het de gewoonte, om uit de kerk de drank- flêsch op tafel te zetten. De zwakkeling is hier de gene die door dit slechte voorbeeld ten gronde gaat. Kom dus op de vergaderingen, steun het werk der N. C. G. O. V. en maak deze groot, zoo besloot de heer van Zweden. Na deze rede werd de rest der film vertoond, waarna de vergadering met een woord van dank aan allen gesloten werd. Des middags werd een filmvqrtooning gehouden voor kinderen, die door ongeveer 130 kinderen werd bijgewoond. VAR A-A V OND EEN SUCCES. Een stampvolle Thalia-zaal was Dinsdagavond wel het beste bewijs dat de door de Vara-afdee- ling IJmuiden georganiseerde bijeenkomst een da verend succes was. En de „trekpleisters" voor de zen grooten toeloop waren het gerenommeerde ge zelschap van Theo Uden Masman „The Ramblers", Albert de Booy en Peter Pech, die tal van ovaties van de 500 bezoekers in ontvangst hadden te ne- men. En deze groote waardeering was voor de band, die gerust tot de beste van ons land gerekend mag worden, alleszins op haar plaats. Want wat The Ramblers presteeren, is in hun genre zoo perfect, dat men (ook al is men geen doorgefourneerd lief hebber van deze muziek) er toch met genoegen naar luistert en zeer zeker de prestaties uit teoh- nisch oogpunt bewonderen kan. Albert de Booy en Peter Pech zorgden voor het onmisbare liedje en het er bij behoorende praatje. En Zoo was het voor de Vara-leden een avond, die nog lang bij hen in herinnering zal blijven. W. SOCIALE VERZEKERING-FILM. Gisteravond heeft onder auspiciën van den. IJ. B. B. in het Hervormd Vereenigingsgebouw een vertooning plaats gehad van de Sociale Verzekering geluidsfilm. Alvorens de film vertoond werd sprak de heer R. de Waal een kort inleidend woord. Spreker zeide dat hij bij de vertooning van deze film meer belangstelling had verwacht. Waar, over het algemeen, de arbeiders betrekkelijk weinig op de hoogte zijn met de sociale verzekeringen daar om was de gedachte bij het bestuur van den IJ.B.B. opgekomen, tot den Raad van Arbeid te Haarlem het verzoek te richten tot het vertoonen van de film. Door omstandigheden kon men dezen avond niet een volle zaal verwachten maar, zoo ging de heer De Waal verder, als deze avond goed in den smaak valt, hoopt de IJ.B.B. ;n overleg met den Raad van Arbeid nog eens een dergelijken avond te organiseeren. Hierna was het woord aan den heer W. F. <ie Bruin, chef de bureau van den Raad van Arbeid te Haarlem, die in de eerste plaats zijn dank uitsprak voor de buitengewone bereidwillig heid van den IJ.B.B. om dezen avond te organi seeren. De naam van de film doet denken aan een droog onderwerp. Dit is echter niet het geval met deze film. Zij geeft op een smaakvolle en onder houdende wijze een duidelijk beeld van de sociale arbeidersverzekering in ons land, die zoodanig is, dat wij staan de spits van alle landen. Hierna werd overgegaan tot het afdraaien van de film, die een zeer duidelijk beeld geeft van het verzekeringswezen voor alle takken van arbeid. Wat voor velen dikwijls niet duidelijk is, of niet goed begrepen wordt, wordt door de film duidelijk bijgebracht. Tevens wordt op onderhoudende wijze getoond, hoe men te handelen heeft bij ongeval, ziekte of invalditeit. Het was een nuttige leerzame avond, die een krachtige propaganda was voor de sociale ver zekering. Het bestuur van IJ.B.B. heeft er goed aan gedaan dezen avond te organiseeren en een tweede avond zal ongetwijfeld slagen. EERSTE PROPAGANDA-AVOND VAN DEN V. C. J. B. Woensdag 20 Maart a.s. geeft de plaatselijke afdeeling van den Vrijzinnig-Christelijken Jon geren Bond (welke afdeeling kortgeleden is op gericht) haar eerste propaganda-avond in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden aan den Stationsweg. Spreker is de her A. J. van Leusen, de heer A. W. F. Korting uit Santpoort draait enkele smalfilms en eenige leden voeren èr z. g. n. kampstukjes op. SCHOOL J BESTOND 1214 JAAR. Op 1 Maart j.l. was het 12]/2 jaar geleden dat de openbare lagere school J. aan de Hadley dwarsstraat, werd geopend. Voordien stonden ln oud-IJmuiden drie open bare scholen, t.w. A. B. en C. School A was de opleidingsschool voor het Middelbaaronderwijs, terwijl er tevens een M.U.L.O.-afdeeling aan ver bonden was. De woonwijk ten Zuiden van den spoorwej ontwikkelde zich meer en meer en men achtte toen gewenscht, ook in dit gedeelte, waar reeds een R.K. en een Christelijke school gevestigd waren, een openbare school te openen. Een klassige school verrees, die de letter J kreeg. Zij werd tevens opleidingsschool. Later werden nog 7 lokalen bij de bestaande gebouwd, omdat men meende, dat daar spoedig behoefte aan zou bestaan. De uitbreiding' van Nieuw IJmuiden heeft niet in dat tempo plaats gehad, zooals men toen verwachtte, zoodat deze. lokalen geruimen tijd ledig hebben gestaan, ter wijl nu school A, die door de mobilisatie uit haar gebouw moest wijken er een onderdak in heeft gevonden. De heer K. Faber, die reeds hoofd was van een der drie A-scholen school A was gesplitst in 3 scholen) werd overgeplaatst naar school J, zoodat ook het hoofd 12V2 jaar de leiding heeft terwijl de dames mevr. van Rooijen en mej Scholtz en de heer F. de Vries van de oprichting af aan de school werkzaam zijn geweest en dus mede jubileeren. De Oudercommissie heeft besioten, het 12V2- jarig bestaan over eenige dagen op een ouder avond eenigszins feestelijk te herdenken. HAARLEMSCIIE ORKESTVEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft hedenavond een concert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. De solist is Rafaël Lanes (cello) de dirigent is Toon Verhey. Het programma vermeldt: Ouverture Oberon van Carl Maria von Weber, Anton Dvorak's cello concert in ib-klein en de Italiaansche Symphonie van Felix MendelssohnBartholdy, nr. 4 in A- groot, opus 90. Vlootuitbreiding. Dezer dagen werd met gunstig gevolg van de werf van Van der Werff's Scheepsbouw te Wes terbroek te water gelaten het kustmotorvaartuig Catharina, groot 300 ton dead-weight. Het schip dat met een 180 p.k. 3-cyl. Bolnes-motor zal worden uitgerust wordt gebouwd voor rekening van den heer H. Kramer te Rotterdam. Tevens is op genoemde werf in aanbouw een motorkustvaartuig van ongeveer 350 ton d.w. voor rekening van kapitein Pomp te Gasselterny- veen. Havenbeweging van Delfzijl. In de afgeloopen maand kwamen in de haven van Delfzijl 2 zeeschepen binnen met een in houd van 12.110 cub. Meter en 1 binnenschip met een laadvermogen van 8 ton. Scheepvaartbeweging Terneuzen. Gedurende de afgeloopen maand kwamen in de haven van Terneuzen binnen 111 zeeschepen met een gezamenlijken tonneninhoud van 113,690 b.r.t. tegen 162 zeeschepen met een inhoud van 230.903 b.r.t. in dezelfde maand van het vori ge jaar. Naar zee werden gedurende diezelfde maand van dit jaar geschut 105 zeeschepen metende 101c560 b.r.t. tegen 162 zeeschepen met 246.468 b.r.t. in de overeenkomstige periode van verleden jaar. Onder nieuwe vlag. Het in 1939 bij de werf van A. Vuyk en Zo nen te Capelle a.d. IJsel gebouwde Nederland- sche vrachtmotorschip Reze. 340 b.r.t., dat naar Zweden verkocht- werd, is thans eigendom van de reederij Staffan te Gefle. Deze zal het schip wederom onder de nieuwe vlag met den naam Sibgorg in de vaart brengen. Deensche trawlers vermist. De te Esbjerg thuisbehoorende Deensche trawlers Merkator, Polaris en Gerlis zijn niet van de visscherij teruggekeerd, zoodat men de schepen met man en muis als verloren be schouwt. Noorsche kotter vergaan. De Noorsche motorkotter Bogvin uit Torshavn is dezer dagen vergaan. De uit 8 koppen bestaan de bemanning is omgekomen. Personeelsvereeniging opgericht. Aan Van Leer's Walsbedrijven. Aan Van Leer's Walsbedrijven is voor het kan toor- en fabriekspersoneel een vereeniging op gericht ter bevordering van een goede verstand houding en vriendschappelijk verkeer van allen, die in het bedrijf werkzaam zijn. Juist zooals dit bij Hoogoven Staten het geval is, zullen verschil lende onderafdeelingen op het gebied van too- neel, muziek, dammen, schaken en andere tak ken van sport worden gesticht. Het voorloopige bestuur van de vereeniging wordt gevormd door de heeren A. Rijsenbrij, voorzitter; Ch. Tromp, secretaris en M. Bal. penningmeester. Dit voorloopige bestuur zal .o.a een reglement ontwerpen. Intusschen is reeds een tooneelgroep opgericht die op 14 April voor de eerste maal voor het voetlicht zal treden. Voor dezen avond, die alle leden van het per soneel van Van Leer in de gelegenheid zal stel len met de nieuwe vereeniging kennis te maken, wordt onder leiding van den heer^A. Rijsenbrij ingestudeerd het bekende blijspel „Filmma niakken, van Henk Bakker. Deze tooneelavond wordt gegeven in de zaal van Gebrs. Dam te Heemskerk. Aantal werkloozen sterk gedaald. Einde der vorstperiode was oorzaak der verbetering. Het aantal geheel werklooze volwassen ar beiders, dat op 24 Februari jl. nog 2198 be droeg, daalde in de daaropvolgende week met niet minder dan 327 en bedroeg jl. Zaterdag 1871. Deze sterke daling is te danken aan de verbeterde weersgesteldheid, doordat een ein de kwam aan de langdurige vorstperiode. Het aantal ingeschreven werkzoekenden daalde in hetzelfde tijdvak van 2487 op 2095. Uit de vol gende cijfers blijkt, dat vooral voor de bouwvak arbeiders en de losse arbeiders de werkgelegenheid sedert 24 Februari veel ruimer geworden is. Ingeschreven waren 418 (660) bouwvakarbei ders, 182 (198) metaalbewerkers. 33 (28) houtbe werkers, 58 (63) landarbeiders, 201 (211) haven arbeiders, 267 (267) visschers, 27 (26) kantoorbe dienden, 670 (778) losse arbeiders en 234 (256) arbeiders in overige beroepen. Verder waren als werkzoekende ingeschreven 83 (87) mannen onder 18 jaar, 14 (13) vrouwen boven en 5 (4) vrouwen onder 18 jaar. In werkverschaffing werd nog steeds niet ge werkt. Bonte avond voor O. en O. Verzorgd door militairen. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek vond gisteravond in de Centrale Cantdne een bonte avond plaats, welke ten bate van het O. en O. werk uitsluitend door mi litairen werd uitgevoerd. Promotor van dezen avond was Luitenant Reinders. Deze opende en verklaarde, dat de medewerkenden met uitzon dering van den conferencier, Alex de Haas. alle waren van het 3e bataljon. Na gewezen te hebben op het verschil tusschen het burger-comité en het militair-comité voor O. en O., deelde lt. Rein ders mede, dat tot verhooging van de baten een verloting werd gehouden, waarvoor door een rij wielhandelaar te Velsen een complete electrische fietslantaarn was geschonken. Een voorbeeld ter navolging! Spieker zeide voorts, dat op marsch de sol daten alle op elkaar gelijken, doch deze avond zou bewijzen, dat het derde bataljon ook kunst minnende broeders telde, welk bewijs ook inder daad werd geleverd. Over al het gebodene uit te weiden zou te ver voeren, doch willen wij noemen het muziekcorps van het derde bataljon, bestaande uit ongeveer 30 personen, dat het programma opende. Dit corps onder leiding van sergeant Bakker speelde pittige marschmuziek, terwijl „Blonde Mientje" de zaal meenam. The three accordeonnists kweten zich behoor lijk van hun taak en verleidden het publiek eveneens bekende melodieën mede te zingen. De Molleboonemband, zoo genoemd naar de bekende Groningsche molleboonen. deed prettige muziek hooren. In plaats van een piston-solo door Ger Akker man vertolkte sergt. Bakker de fluit-solo Petite Suite van Duchenne. Deze musicus is een flui tist van bijzonder gehalte en wist door zuiver heid in uitvoering de volle aandacht te trekken. Na de pauze concerteerde de Molleboonen- band, gevolgd door een piano-solo door mr. Mak terwijl sergeant Mulder een xylophoon-solo uit voerde. Alles bijeen genomen kunnen luitenant Rein ders en zijn medewerkers terugzien op een alles zins geslaagden avond, waaraan de medewerking van den inmiddels gevierden tenorzanger Jaap Schubart en den conferencier Alex de Haas, die met zijn praatje en een liedje de goede stem ming verhoogde, veel hebben bij gedingen. De Tuinbouw Studieclub vergaderde. Het snoeien van vruchtboomen. Gisteravond hield de Tuinbouw Studieclub een goed bezochte ledenvergadering in het veiling gebouw,, Centrum". De voorzitter, de heer R. W. A. Muijen ver welkomde in zijn openingswoord in het bijzonder de jonge L.T.B.-ers, die als vereeniging collectief tot de Studieclub toetraden. De voorzitter herinnerde voorts met een enkel woord aan de zoo uitstekend geslaagde tentoon stelling van boHbloemen. De vereeniging heeft aan deze tentoonstelling met een collectieve in zending deelgenomen en zij heeft daarmede een goeden indruk gemaakt. De heer Vernooij dankte het bestuur voor de welwillende en tegemoetkomende houding ten aanzien van het verzoek der jonge L.T.B.-ers om tot de Studieclubs te mogen worden toe gelaten. Spr. hoopte, dat de jongelui in dezen kring veel kennis zouden opdoen. De heer D. v. d. Wel bracht namens de com missie een rapport uit over de tentoonstelling. Dank zij de welwillende medewerking van de Gebr. Nijssen te Santpoort, die een fraaie collectie tulpen ter beschikking stelden, kon een goed ge heel worden verkregen. Aan de inzending van de Tuinbouw Studieclub werden 4 zilveren me dailles en 1 kunstvoorwerp toegewezen. De voorzitter dankte de commissie voor haar arbeid. Zij heeft er voor gezoogd, dat de Studie club op waardige wijze vertegenwoordigd was. Besloten werd een excursie te maken naar de bloemententoonstelling in de Apollohal te Am sterdam. Besloten werd op Dinsdag 19 Maart deze tentoonstelling te bezoeken. In de commissie, belast met de keuring van de ingezonden bloemen werden benoemd de heeren Hommes, Priester en A. v. d. Wel. De heeren Sandberg, Groot en J. v. d. Mey keurden het in gezonden bindwerk. De heer R. W. A. Muyen hield hierna een causerie over het snoeien van vruchtboomen. Allereerst wilde spr. er op wijzen, dat Kenne- merland over het algemeen geen ideale streek is voor teelt van pitvruchten (appels en peren). De waterstand is daarvoor te ongeregeld. Vooral in den nazomer wordt de grond verzadigd met water. Voor het uitrijpen (hard worden) van het jonge hout is juist een opdrogenden grond noo- dig. Daardoor is het hout vatbaar voor het op treden van zwammenziekten, terwijl ook gevaar bestaat voor het bevriezen van de knoppen, om dat de houtcellen door den overvloed van water te week blijven. In kleine tuinen bij die huizen is het kweeken van vruchtboomen beter mogelijk, omdat deze grond meestal is opgehoogd. De methode om appel of peer van zaailingen te telen achtte spr. verkeerd. De heer Muijen gaf talrijke technische aan wijzingen omtrent het kweeken van vrucht boomen, in het bijzondei- van appels en peren. Ook deed spr. interessante mededeelingen over het bevorderen van de vruchtbaarheid van vruchtboomen. Tenslotte behandelde de heer Muijen den vorm van de boomen en het snoeien, waarvan spr. aanschouwelijk onderricht gaf. Voor het ingezonden bindwerk werden de vol gende punten toegekend: Vaas Fresia's van A. v. d. Wel 9* 2 pnt. Bak met tulpen van A. Martens 8 pnt. Doofpot met tulpen van G. v. d. Wel 9V2 pnt. Bloemen: Tulpen Oostenrijkers Eldodador en Turnesol van C. HiLbers 7y2 pnt. Tulpen van N. S. Boogaard 8*/2 pnt. Drie kisten tulpen van H. Houtwipper 9 pnt. Drie vazen tulpen van Martens 8 pnt. Blauwe Druifjes van A. Martens 6!/2 pnt. Cheer Fulnis van W. Muijen 9 pnt. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Donderdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum n. Lijn HE: 8.00 Keulen, 10.30, Parijs, 12.05 Di versen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 Londen Reg., 4.20 Parijs, 4.35 Londen Reg.. 5.20 Brussel Ned., 6.05 Radio PTT Nord, 6.20 Londen Reg., 7.20 Radio PTT Nord, 7.50 Diversen, 8.20 Londen Reg., 9.00 j Keulen; 10.20 Brussel Ned., 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned.. 10.35 Londen Reg.,' 1.20 Nationaal programma. 10.45 Londen Reg. Lijn V: Diversen. 7.00—8.00 Concert van eigen gramofoonplaten. De Rijkspostspaarbank in Februari. Aan het postkantoor Beverwijk en het daar onder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Februari 1940 ingelegd 98926.32 en terugbetaald 60269,52. JAARVERGADERING R.K. ZIEKENFONDS. Het R.K. Ziekenfonds houdt op Vrijdag 15 Maart haar jaarvergadering in het gebouw van de K.S.A. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en een bestuursver kiezing wegens periodieke aftreding van de hee ren A.-,A. Ellens en E. A. Geldermans. DE JAARVERGADERING VAN DE HANZE. De R.K. Middenstandsvereeniging ,De Hanze" houdt haar jaarvergadering op Donderdag 7 Maart in het gebouw der K.S.A. De agenda voor deze bijeenkomst vermeldt o.m. de jaarverslagen van secretaris en penningmees ter, vaststelling van de begrooting 1940, bestuurs verkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren H. van Doorn, Th. Kuys en W. J. Lubbers. De heer W. de Gruyter zal een causerie houden over de belangrijke voordeelen, welke door het gebruik maken van de eigen instellingen van den Middenstand kunnen worden verkregen. HEEMSKERK R. K. VROUWENBOND. Donderdag 14 Maart houdt de afdeeling Heems kerk van den R. K. Vrouwenbond haar jaarverga dering. De geestelijk adviseur kapelaan Van Adri- chem zal een lezing houden. „A. D. O." Het programma voor Zondag luidt: A. D. O.D. S. S. H. 2.30 uur H. S. V. 1—A. D. O. 2 2.30 uur W. S. V. 2—A. D. O. 3 2.30 uur A. D. O. 4Zeevogels 3 12.30 uur PERSONALIA Onze plaatsgenoot J. Koopman, lid van H. A. V., verwierf doordat hij de beste pjrestaties had behaald „De Kreigman"-beker. HOLLAND S GLORIE. Vrijdag 8 Maart zal in de Concertzaal van Gebr. Dam door de N. V. Holland's Bloembollenhuis de geheel nieuw vervaardigde film worden vertoond „Holland's Glorie". WIJK AAN ZEE LEZING VOOR DE MANNENVEREENIGING. Op Donderdag 7 Maart zal Ds. B. B. Luuring van Amsterdam een lezing houden voor de Chr. Man- nenvereeniging over het onderwerp: De Volkshuis vesting te Amsterdam. Een en ander wordt toege licht met lantaarnplaatjes. UITSLAGEN VAN „DENK EN ZET". Dammen. Afd. I: R. MahlbergF. van Son 20 H. WitteveldJ. v. d. Wel 20 J. ZwartA. Duin 20 M. BruinebergW. v. d. Elzen 02 Afd. II: C. Iskes—A. v. d. Méy 02 Schaken: Th. de Boei-B. Zuiderduin 01 W. v. KlaverenG. de Boer 10 J. de BoerJ. C. C. v. d. Aar 01 jl»»»- Spxid en SpeC ^'liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiniiiuniBiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiigiiiiiiimi VOETBAL. Uitstekende oefenwedstrijd op het Haarlem-terrein. Michel op dreef. De groote schare toeschouwers, het waren er bijna 10.000, zullen Dinsdagavond geen spijt gehad heb ber. van hun gang naar het Haarlem-terrein, waar men een aardigen wedstrijd heeft aanschouwd tus schen het voorloopig Ned. Elftal en een Bonds- elftal. De Keuze-commissie was er in geslaagd, als tegen partij voor de A-ploeg een sterk elftal samen te stellen, dat een verdiend gelijk spel afdwong. Rekening houdend met het feit dat het spelen met kunstlicht heel anders is dan een wedstrijd overdag, zal de Keuze-commissie, die volledig aanwezig was, voldaan geweest zijn over hetgeen de twee ploegen hebben gepresteerd. Van de beide doelverdedigers was de V. S. V.'er Michel de beste: ook de beide backs van de A-ploeg waren beter, dan die van het Bondselftal. Anders was het met de middenlinies, waar spelers als Stam (V. U. C.) en De Vroet (Feijenoord) beter waren dan Poulus (S. V. V.) en Stijger (Blauw Wit); de beide B-spelers verdienen ongetwijfeld de volle aandacht van de Keuze-commissie. De voor hoedespelers hebben uitstekend gespeeld, al vielen de twee invallers (Dumortier voor Vente en Linsen voor De Harder) bij dit selecte gezelschap wel eenigszins uit het kader. De voprhoede van het Ne- derlandsch elftal was hierdoor wel eenigszins ver zwakt, maar spelers als Smit, Drok en Drager wisten door uitstekend spel den gang er in te hou den. Ook de voorhoede van de Bondsploeg gaf zulk een frisch spel te zien, dat er nog wel eenige moei lijkheden zullen bestaan voor de keuze van den speler op de rechtsbinnenplaats. Lenstra en Van dei- Veen behoefden voor Drok niet onder te doen; Vroomen was beter dan Dumortier.. De wedstrijd. De wedstrijd had een snel verloop, wat bij een lichtwedstrijd vaak het geval is De A-ploeg begon met de eerste aanvvllen, maar vond reeds dadelijk zulk een stevigen tegenstand, dat een goed verloop van den strijd te verwachten was. De verdediging van de Bondsploeg had dan ook spoedig haai- tegenspel voor de A-ploeg gevonden, wat tot gevolg had dat ook de blauwhemden (B- ploeg) tot snelle aanvallen konden overga o" ai Stam en De Vroet brachten het leder tv de voorhoede. Toch verkreeg de A-pw spoedig een 2—0 voorsprong. Eerst kregen r> fraai doelpunt van Smit, die een voorzet I ger benutte, waar Dijkstra niets aan kond*0^" kort hierna kwam een tweede doelpunt 5 bij een voorzet van Drager de situatie veV.-^' oordeelde. Dumortier maakte het hem zóa^* dat de bal in het net belandde. Geen moment gaf de B-ploeg zich aP Een goed schot van Smit kwam tegen de lah?3^ uitvallen van de B-ploeg trokken zeer de a Vroomen profiteerde van het w-indvoorde*i^ schoot er lustig op los, maar Michel waskl hij liet zich door verre schoten niet van brengen. fle Toch werd het vóór de rust nog gelijk en ai beide doelpunten niet fraai, verdiend war^ zeer zeker. Beide ontstonden uit voorzetf511 Bergman. De eerste door een kopbal van L- het tweede doelpunt kwam via Vroomen- loopende Engel deed het laatste werk goal. Naar onze meening had Michel dit doelpunt ku nen stoppen. Na de rust werd deze stand niet meer ge Het spél in de tweede helft was dan ook miné;, dan daarvoor. Beide ploegen spanden zich in v&* het winnende doelpunt, maar slaagden hierin n'fi Vermelding verdient een hard schot van Drok teé» de bovenlat, maar verder kwam men niet. ■■yt De verdedigingen bleven sterker. Met een 22 gelijken stand kwam het einde. De elftallen waren als volgt: Voorloopig Ned. Elftal: Michel, Wilders, Caldenhove, Paauwe, 1UU1 Stijger, Drager, Drok, Dumortier, Smit, Linssen^1 Bondsploeg: Dijkstra, Slot, Choufoer, Van Spaendonck Sü-L- de Vroet, v. d. Engel, Lenstra, Vroomen, v. d'. V? Bergman. q BELGIË-NEDERLAND. Wordt 17 Maart niet uitgezonden, Wegens grooten achterstand in de competitie, Naar het A.N.P. verneemt zal de landenwei. strijd België—Nederland, die op 17 Maart as Antwei-pen wordt gespeeld, niet via een 1 landschen omroep worden uitgezonden. In dit verband heeft het bestuur van den Kif. V.B. besloten, den 17den Maart als een norniaki competitiedag te beschouwen. Alleen de vereent ging, die spelers voor het Nederlandsch elftal al. staan, zullen 17 Maart geen competitiewedstrü! V; behoeven te spelen. Het niet-uitzenden staat'3 dit speciale geval buiten den Koninklijken Bi gischen Voetbalbond. Het bestuur van den K.N.V.B. heeft n.l. 1 gepleegd met de AVRO oim van uitzend...0 te zien, omdat de achterstand van het compel!- tieprogramma door den langen winter zeer groo; is en men Zondag 17 Maart gaarne wil gebruiïa voor het spelen van wedstrijden. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De partij Ligtbart^-P. J. van Dartelen, ge speeld voor de elfde ronde van het tournooi os het kampioenschap van Nederland, eindigde ia remise. p!0 HOCKEY DE ELFTALLEN VOOR PROEFWEDSTRIJD SAMENGESTELD. De twee ploegen, welke Zondag 17 Maart in hel Hockey-stadion te Amsterdam een proefwedstriji voor de samenstelling van het Nederlandsch elf tal zullen spelen, zijn als volgt samengesteld: Ploeg a: Doel: Bom (Zwart Wit). Achter: De Waal (Amsterdam) en Postma (Delft sche Studenten). Midden: Bosschart (Delftsche Studenten), D: Looper (Hilversum) en Ankerman (H.D.M.) Vóór: Gunning (Bloemendaal), Schnitger (P.W.), De Roos (Bloemendaal), Van der Doll i(H.D,M.) ei Esser (T.O.G.O.) Ploeg b: doel: Gouka (H.D.M.) Achter: P. Nefkens (Venlo) en Oving (H.D.M.) Midden: Van Rossum (H.H.IJ.C.), H. F (Venlo) en A. Taminiau (Tilburg). Vóór: Roodeniburg (Amsterdam), Moïze de Cha- teleux (Gooi), J. W. Taminiau (Tilburg), Steinz (Baarn) en Hagemeyer (Amsterdam). MAÜKT GEMCUTIN VEEMARKT ROTTERDAM. ROTTERDAM, 5 Maart, Totaal aanvoer 4771 stuks. Paarden 162, Veulens 4. Magere runderen 708. Vette runderen 806. Vette kalveren 25. Graskalveren 82. Nuchtere kalveren 2569. Schapen en Lammeren 333. Var kens 4. Bokken en geiten 78. Vette koeien le kwaliteit 72 tot 87 ct., 2e W. 58 tot 70 ct., 3e kw. 46 tot 56 ct. per kilo. Ve$ ossen le kw. 72 tot 80 ct., 2e kw. 58 tot 70 ct. 3e kw. 46 tot 56 ct. per kilo. Stieren ie kw. 10 tot 76 ct. 2e kw. 56 tot 68 ct. 3e kw. 50 tot 54 ct. per kilo. Vette kalveren le kw. f 1.25 tot f 1.40, kw. f 1.05 tot f 1.20, 3e kw. f 0.90 tot f 1 per kü°- Schapen le kw. 58, 2e kw. 48, 3e kw. 43 ct. per kilo. Lammeren le kw. 60, ct. 2e kw. 55 ct, 3e kw. 52 ct. per kilo. Graskalveren 2e kw. 60 ct.. 3e kw. 50 ct. per kilo. Nuchtere kalveren le w- 40 ct., 2e kw. 35 ct. 3e kw. 30 ct. per kilo. Slacm* paarden 66 ct., 2e kw. 56 ct. 3e kw. 45 ct. P«r kilo. Schapen le kw. f 35, 2e kw. f 27, 3e kw. Hl per stuk. Lammeren le kw. f 25, 2e kw. f 20, kw. f 15 per stuk, Nuchtere slachtkalveren le kw. f 10, 2e kw. f 8, 3e kw. f 6 per stuk. Slacht; paarden le kw. f 300, 2e kw. f 210. 3e kw. f per stuk. Werkpaarden le kw. f 275, 2e kw. I «Jf 3e kw. f 150 per stuk. Kalfkoeien le kw. 1 2e kw. f 200, 3e kW. f 140 per stuk. Melkkoe* le kw. f 285, 2e kw. 200, 3e kw. f 140 per Vare koeien le kw. f 200, 2e kw. 145, 3e kw, iw per 'stuk. Vaarzen le kw. 150, 2e kw. 125, kw. f 95 per stuk. Pinken le kw. f 105, 2e kw 3e kw. f 65. per st. Bokken en geiten le fcw. 1 2e kw. f 10, 3e kw. f 6 per stuk.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2