frankrijk in oorlogsfenue. KORT VERHAAL rs: Gladiolus- en Irisbollen. BURGERLIJKE STAND [Heen pgrjjsche correspondent schrijft: ,yj£RlJK-IN-OORLOG, dat zijn niet al- de millioenen mainnen, die opgeroe- zijn tot verdediging van het vader- dat zijn niet alleen duizenden fa- die dag en nacht werken voor de oorlogs- at zijn niet alleen tienduizenden huis- '1' die angstig maar dapper ook, eiken dag uitzien naai' berichten van vader of echt- P&t j^er, die „ergens in Frankrijk" zijn ge- plicht vervult, maar dat is nog veel £'^nkrijk-in-°orlog, dat is ook een heel volk, I land in oorlogssfeer. Een „heel land", dat ^^„1 Frankrijk met al zijn onschatbare kunst I®.. met zijn duizenden cultuurmonumenten Kunstschatten naar veiliger oorden overgebracht. geplunderde .jijliofheken. musea en 00rgaaUuc eeuwen, zijn kathedralen en ajn kasteelen en paleizen, ytoende den voorgaanden oorlog heeft Frank- v jtvaar leergeld moeten betalen den- li'^i slechts terug aan de kathedraal van Reims breeds lang voor de noodlottige September- van verleden jaar de noodige maatregelen ^yaren om op doeltreffende wijze Frank- nationaal kunstbezit tegen land- en lucht elementen te beveiligen. Zeer oppervlakkig a&chien wat al te droog prozaisch voor der- Jskunstschatten kunnen we dit nationaal Saiin twee categorieën verdeel en: het roe den onroerend bezit en al naar gelang die ca- Ljnisde bescherming voor iedereen of slechts fVpele enkele ingewijden zichtbaar. Lderlijk is het wanneer men tegenwoordig in alrijk rondreist. Kathedralen en kerken, palei- i kasteelen hebben het boetekleed van den aangetrokken. In dichte stapels liggen de zandzakken, opgehoopt tegen het beeld merk der portieken. Verdwenen zijn al die Vjga heiligen, uitgehouwen in den ruwen dje de bezoekers bij hun kerkgang als tege- ;chenen te treden. Voor het eerst sinds hom- m jaren heeft men ze moeten beveiligen te- -et ruwe geweld van den mensch. Eeuwen &n ze getrotseerd, weerstand geboden aan hon- 'lai winters, aan wind, aan vorst, aan regen, aan «ad jaren godsdiensttwisten, aan oorlogen en lutes en op slot van zaken is het een treurig ie?ie van den modernen tijd dat zij beschermd 3worden tegen de vernielzucht van onze wel rezakte beschaving. Verdwenen zijn al die !en met hun patriarchale baarden, verdwe- die heiligen van Frankrijk, die koningen en „jopen, die martelaren en maagden, die op „leve wijze Frankrijk's oudste geschiedenis "pen. Chartres, „de" kathedraal van Frank- sourges met zijn kant van beeldhouwwerk, jss, de kathedraal der koningszalving, Parijs' ireDame, zoo rijk aan fijne gratie, de kathe- K- van Amiens, van Lyon, van Rouaan, al die cieraen oude kerken van Frankrijk, ze zijn bij- J herkenbaar geworden. In een devoot half- Is 3 waren ze gedompeld, beklemmend-schoon i in die sfeer van purper en goud en azuur, die de gebrandschilderde ramen naar binnen viel. al dat kostbaar glas in lood uit zijn voegen h HM, verpakt in genummerde kisten, die veilig borgen zijn in schuilplaatsen, waar vennielen- 'immen geen schade kimnen aanrichten en leg na den oorlog zullen zij aan de hand der 'J sna's, die in elke kist ingesloten zijn, weer in it|. jjode glorie hersteld worden. I' Dc'onmetelijke schat der Middeleeuwsche rkieniers is hierdoor voor vernieling behoed, «n schat, die zoo groot is. dat een oppervlakte ni) niet minder dan twee hectaren door deze lamen bedekt zou kunnen worden, de kost- iunte slechts uit dien onmetelijken schat nn eeuwenoude kunst. ";or het eerst worden nu die onmetelijke kerk- »!a verlicht door de aangrijpende glorie van tionnelicht. Eensklaps staat daar uit het donker voren getreden een volk van heiligen en en- J, opgeschrikt als het ware. door al dat licht i Kiiwenlang sinds de glasmeesters uit de mid- Isuwen de gapende bogen met hun kunstwerken fa afgesloten, - geleefd te hebben in een su- half-duister. De architectonische schoonheid t die vroeger wel eens vervagende lijnen, in het heldere zonnelicht strakker tot uiting, jjj b die klaarheid is eigenlijk te hel en wanneer Lf. [sen triesten winterdag de regendruppels naar sra waaien is het er oneindig-verlaten en treu rt alleen kerken en kathedralen en kapellen, de Loire-kasteelen zijn in hetzelfde grauwe fikleed van grijze zandzakken gestoken. Che- :sau, Amboise, Blois, Chambord, Azay-le-Ri- h al die glorieuse gedichten van steen en boo- jt zich weerspiegelend in statige vijvers, zijn ETtcnng grijs in him oorlogsuitrusting en ze üa het blijven tot die nachtmerrie van den li? weer voorbij is M Frankrijk's kunstbezit bestaat niet louter ckerken en kasteelen en historische gebouwen, k lie kathedralen en paleizen en in de tallooze tsa en bibliotheken worden andere schatten kaard, die tegen vernieling gevrijwaard moesten Ttan. Waar en hoe? Dat zijn geheimen, die kis aan heele enkele ingewijden bekend zijn: ajn verspreid over heel Frankrijk, in de onder- Ksche gewelven met metersdikke muren van 06 kasteelen, in de bomvrije kelders van de fajue de France, in kleine provincieplaatsjes, de eenvoudige huisjes geen meesterwerken oude kunst vermoed worden. Gemakkelijk is ^verhuizing der kunstschatten niet geweest. De '■-ere stukken, och dat ging nog wel: ze werden ^Jidig door gespecialiseerde arbeiders inge- in daarvoor'getimmerde kisten, sommige t&rijen werden uit him lijsten gelicht en opge- Vcrrcweg de meeste heeft men met lijst en 'I moeten inpakken, zooals bijv. het bekende jort uit het Louvre-museum, het „Vlot der Medusa" voorstellende, misschien wel het Ponste schilderij ter wereld. groot die verpakkingsmoeiliikheden ook 3e waren slechts kinderspel bij de kwestie khet vervoer. Hoe moesten die enorme gevaar- - jan Parijs naar een vergeten provinciestadje overgebracht? Geen enkele normale jMvagen was voor zoo'n vracht berekend, per 'g het 'nog veel minder tot plotseling een conservatoren op het idee kwam de Comédie j%ise haar vracht- en aanhangwagens voor het £0» van tooneeldecors Ter zeen ie vrager. Het gelijk, dat niet tevergeefs bij een andere j^werd aangeklopt en zoo hoeft men op een «wn dag een merkwaardigen stoet te Parijs zien verlaten. Langs een zorgvuldig te vo- bestudeerden weg, waar men zeker was dat viaducten den doorgang zouden versperren, een lange rij vrachtauto's Parijs. Voor die .aaardige decor-auto's, die er uitzien als on- *e rijdende droogrekken, waartegen nu on- zeilen enorme schilderijen rusten, reed ^allerzonderlingst voertuig: een vrachtauto, waar -a hooge stelling was opgebouwd, vanwaar een ""pk museum-conservator en een paar werk en angstig oog in het zeil hielden, of er Vei'sch°of op de achter hen volgende soms hoog opgeladen wagens en of zij werke lijk zonder ongelukken onder alle obstakels door zouden gaan. Hier en daar bleek gedurende dien lajngen, zeer langen rit want hard kon er natuurlijk niet ge reden worden en het doel was dikwijls honderden kilometers ver verwijderd een boomtak te moe ten worden afgehakt en herhaaldelijk moesten de P.T.T.-arbeiders, die in een speciale auto den stoet vergezelden, telefoon- en telegraafdraden tijdelijk afsnijden om die gevaarten den doortocht mogelijk te maken. Voor zoover ons bekend is, zijn al die tochten zonder eenig ongeluk verloopen, zijn al die rijkdommen uit Frankrijk's musea en biblio theken veilig opgeborgen in de lang te voren voor bereide schuilplaatsen. Doch hoe troosteloos zien die musea er nu uit.: in het Louvre, in het Carnavalet-museum, in het Petit Palais, in al die andere Parijsche musea, in al die van de groote provinciesteden, die veronder steld worden aan een eventueelen. luchtaanval bloot te kunnen staan, gapen nu open plekken te gen de muren, staar, de uitstalkasten leeg, dragen de voetstukken geen beelden meer. In de nationale bibliotheek te Parijs is de ge- heele kostbare muntenverzameling van 200.000 stuks en de meeste der meer dan honderdduizend bundels prenten, de twee duizend mappen hand schriften de talrijke kostbare „unica" alleen voor de „unica" uit de zaal der prachtbanden wa ren meer dan vierhonderd kisten noodig ver dwenen „ergens .in Frankrijk" wachten zij het einde van den oorlog af. De kunstminnaars kunnen dus gerust zijn: wan neer vijandelijke vliegtuigen aanvallen zouden wa gen op Frankrijk's groote steden, dan zullen de kunstvoorwerpen van de musea, bewijzen van eeuwen beschaving, niet ten onder gaan door het geweld van de moderne „cultuur". J. W. KOLKMAN. (Nadruk verboden). HEDEN- EN MORGENAVOND NIEUWE FILMS IN THALIA. Waaronder „De Schaakspeler", met Conrad Veidt. Scène uit „Dé1 Schaakspeler". Heden- en morgenavond wordt in het Thalia- Theater de Fransche superfilm „De Schaakspe ler" vertoond. De Telegraaf schreef over deze rolprent o.a.: De verrassing in deze elegante en boeiende film is de verschijning van Conrad Veidt, die met evenveel gemak zich in de Fransche als in de Engelsche en Dultsehe film schijnt te be wegen en niets van zijn. oude aantrekkingskracht verloren heeft. Dit is alles onder regie van Jean Dreville op voortreffelijke wijze gedaan en men kijkt met genoegen naar een film die zoo goed verzorgd is en waarin zooveel spanning is gehouden, die zich voornamelijk concentreert op den automatischen schaakspeler, die zulk een dramatisch einde neemt". Voor de pauze wordt vertoond: „Zonsonder gang in Weenen", een film die het Weenen van voor den oorlog, met al z'n pracht laat zien, met Fullio Carminati en Lilly Palmer. Muzikale bege leiding van Gerualdo met z'n beroemd orkest. De actie van liet Kleerencomité voor Finland. Het werk met succes bekroond. Het Kleerencomité voor Velsen schrijft ons: Dank zij de groote medewerking van de ingeze tenen en de pers, is bovengenoemd Comité in de ge legenheid geweest goederen en geld voor Finland te verzenden. In totaal zijn 9 zeer groote kisten en 1 groot vat, volgepakt met allerlei warme en keurige kleedingstukken, verzonden. Aan geld is ingekomen bruto f 767.37V2 en wel als volgt: Ontvangen langs de huizen f 422.64, opbrengst ton- collecte f 224.98'/2, 10 pet. verkoop Mag. Nederland 32, Spaarg. bijeengebracht door kinderen, onder lei ding van B. van Gelder f 6.25, Gestort op gironum mer 132768 en wel van: M. J. J. P.-Z. f 1, P. C. Gr. f 1, S. v. d. W. f 2,50, H. Sch. f 5, Fam. H. f 1, J. F. f 2.50, Dr. H. L. v. D. f 2.50, A. B. f 1.50, Dr. J. Th. G. f 6,50, J. C v. d. H„ wonende te Haarlem f 50, Dr. J. Th. G. f 5, samen f 78.50. Nagekomen f 3. Totaal f 767.37V2. Uitgaven aan kisten en verzendkosten totaal f 14.12 Blijft over netto voor Finland f 753.25. Het werk van het Comité is thans geëindigd. Aan allen die op de één of andere wijze tot bovenstaand resultaat hebben medegewerkt, zegt het Comité har telijk dank. In totaal is uit de gemeente Velsen f 1503.25 afge dragen voor Finland, n.l. f 750 door een Commissie te Santpoort en f 753.25 door het Comité dat werkte onder leiding van Mevrouw H. A. Kwint-Wiersum. Burgerlijke Stand. Bevallen: E. M. v. AgterenAntonisse, d„ Bloemendaalschestraatweg 88, Santpoort; A, C. Ph. Haver—Thijssen z., Trompstraat 120 IJmui- den; J. NederlofLageweg d., Tuindersstraat 92 IJmuiden; Chr. v. d. Kuilde Weers d., Ratelsstraat 45 IJmuiden; J. M. Dekkers—Koppes d„ Lumeijstraat 30, IJmuiden; H. Affourtit Post d., Kennemerplein 21 IJmuiden; C. BoumanKalkman d., a. b. „Disponibel" Gouda; M. TerhorstDemmers z., Torricellistraat T, IJmuiden; C. Koning—Carton d.. Kortenaer- straat 15, IJmuiden; N. A. Schraal—Rietdijk d., Ruijsdaelstraat 47, IJmuiden; J. C. A. Verschoor- Lamferkamp z., Kanaalstraat 144, IJmuiden; J. Harmeijer—Nol z.. Noorderlaan 166, Velsen- Noord: J. Retzde Bruin d., Dennenstraat 4 IJmuiden; W. de Langede Boer d., Bik en Arnoldkade 28b rd. IJmuiden. Overleden: W. Leising 80 j., echtgen. v. W. H. Koster, Beverwijk; M. Groenendijk 9 m., z. v. M. Groenendijk, de Ruijterstraat 63, IJmui den; A. Moen 73 j., wede. v. J. van Buuren, Eiken straat 20, IJmuiden; D. Roos 18 d., z. v. D. Roos, Koningsweg 282, Velsen-N.; I. C. Geluk 33 j„ echtgen. v. A. M. E. Taal, Lindenstraat 4, IJmui den; N. Groen 49 j., echtgene v. C. Dudink, Beverwijk. De Coöperatieve Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin". Een vrij gunstig jaar. De Coöp. Boerenleenbank. „Wijk aan Zee en Duin", zal op Dinsdag 19 Maart in de boven zaal van de veiling „Kennemerland" aan de Bree- straat haar 36ste algemeene jaarvergadering houden. De agenda voor deze vergadering vermeldt o.m. vaststelling van rekening en balans, verslag van den Raad van Toezicht, verkiezing van een lid voor het bestuur wegens periodiek aftreden van den heer G. Scholts, die zich niet herkiesbaar stelt; verkiezing van een lid voor den Raad van Toezicht, verkiezing van een lid voor het be stuur wegens periodiek aftreden van den heer G. Scholts, die zich niet herkiesbaar stelt, verkiezing van een lid voor den Raad van Toezicht wegens periodiek aftreden van den heer H. A. C. Dames. In het verslag van den Raad van Toezicht wordt o.m. opgemerkt, dat het afgeloopen jaar ondanks de slechte tijden voor de bank niet on gunstig is geweest. In dit jaar van mobilisatie en oorlogsbedreiging heeft de bank weer haar nut bewezen. Op 31 December 1939 had de Bank van de rekening-couranthouders een be drag te vorderen van f 414,172, terwijl de bank aan rekening-couranthouders een bedrag verschul digd was van f 77.147. Van de Centrale Bank was te vorderen een bedrag van f 149.041. Het aantal leden nam met 5 toe en bedroeg op 31 December j.l. 316. Het aantal spaar ders was 567. Aan spaargelden werd gestort f 140.208 en te rugbetaald f 139,019. Op 31 December bedroeg het spaargeld f 464.607. Aan voorschotten stond in totaal uit een bedrag van f 2929,50. De omzet was in ontvangsten en uitgaven f 640.072. De winst bedroeg f 3230,90. Voorgesteld wordt de winst te verdeelen als volgt; afschrijving op gebouwen f 2500, toevoe ging aan het reservefonds f 730.90. Het reserve fonds zal daardoor stijgen tot f 53928. Het woon huis van den kassier en het kantoor staan teza men voor f 1 op de balans. Met dit bezit kan de bank vol vertrouwen de toekomst tegemoet gaan- Het meubilair staat op de balans voor f 1, ge bouwen en terreinen voor f 19.500. Blijkens de- balans was het totale tegoed in loopende reke ning f 583.708, de schuld in loopende reke ning f 130.345. Het eindcijfer van de balans is f 598.183. PROPAGANDA-AVOND J. V. O. Zaterdag 6 April zal de plaatselijke af deeling van den Jeugdbond voor onthouding een pro- paganda-avond in het gebouw „Adrichem" hou den. Naast een, propagand&rede zal de avond ge vuld worden mét zang, declamatie, leekespelen en volksdansen door de leden van den bond. LEDENVERGADEDING CHR. VROUWENBOND. De Nederl. Christelijke Vrouwenbond afdee- ling Beverwijk, zal op Donderdag 21 Maart een ledenvergadering houden in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oostei'wijkstraat. Spreekster op dezen avond is mevrouw Koel- mans uit Velsen over het onderwerp „Fantasie". Over de bruikbaarheid van gladiolusbollen als veevoeder zijn proeven genomen aan het Rijks Landbouw Proefstation, afd. Physiologe, te Hoorn. Van Irisbollen ivas bekend, dat ze zelfs rauw in een hoeveelheid van 1 K.G. per dag per dier niet gevoerd konden worden. Bij de proefnemingen met gladiolusbollen te Hoorn is men begonnen met het voeren van rauwe onbehandelde bollen (dus bollen, die niet gekookt of geënsileerd zijn) omdat hierbij de kans op het constateeren van schadelijke invloeden grooter is. Hierbij bleek spoedig, dat er geen eventueele gif tigheid op den voorgrond treedt, maar wel dat de koeien de bollen niet graag eten.Voor menschelijken smaak 2ijn de bollen uitermate wrang en daarbij zuur en bitter. Er werd begonnen aan 2 koeien vóór het andere voer 5 K.G. ongebroken bollen voor te zetten. Eén koe at hiervan V/2 K.G., maar zeer aarzelend, met vorming van veel schuim in den bek en met schok kende hals en kopbewegingen. Bovendien morste dit dier erg met de bollen, liet b.v. veel stukgebeten bollen uit den bek vallen. Deze verschijnselen ble ven ook toen dit dier na enkele dagen van de 5 K.G. voorgezette bollen 4 K.G. opnam. Van de rauwe bollen heeft dit dier nooit meer dan 4,2 K.G. per keer opgegeten. Een andere koe at er bijna niets van en heeft als grootste hoeveelheid slechts 0.2 K.G. per keer tot zich genomen. Vervolgens werden aan de eerstgenoemde koeien de bollen gekookt voorgezet. Hoewel de bollen ge heel gaar waren, bleek de wrange scherpe smaak niet verdwenen te zijn. De gekookte bollen, waar van het kookwater verwijderd was, werden nauwe lijks aangeroerd. Tenslotte werd nog geprobeerd de bollen in fijn gemaakten toestand gemengd met de kraebtvoer- pap te geven. Het gevolg was hiervan, dat de koeien ook het grootste deel van hun pap niet aten. Door de door een bietensnijder gesneden bollen ongeveer 12 uur van te voren door de pap te mengen en de hoeveelheid bollen geleidelijk te verhoogen, is het tenslotte gelukt, per keer 5 K.G., dat is per dag 10 K.G., te voeren. Bij deze hoeveelheid werden geen afwijkingen aan de koeien geconstateerd, de mest bleef normaal. Afwijkingen op de reuk en smaak der melk wer den niet gevonden, terwijl geen invloed op de melk- gift was waar te nemen. Beschadiging van de slijmvliezen door de groote kristalnaalden der gladiolusbollen, waarvoor men bevreesd was, is niet aangetoond. Mocht er eventueel in deze bollen toch een gif tige stof aanwezig zijn, dan is de werking hiervan bij de hierboven omschreven voederproeven niet mei-kbaar geworden wegens de betrekkelijk geringe hoeveelheid bollen, die de koeien wilden opnemen. In verband met den duidelijken tegenzin waarmee de dieren de gladiolusbollen opnamen, wordt dooi de Phys. afd. R. L. Proefstation betwijfeld, of deze bollen een gangbaar voedermiddel zullen worden. Irisbollen. Deze bollen zijn door een veehouder, nadat ze eenige maanden ingekuild waren geweest, gevoerd. Hierbij bleek, dat de dieren bij vrij geringe hoeveelheden heftige diarrhée kregen, hetgeen zich herstelde, wanneer men geen Irisbollen meer gaf. De melkgïft liep terug. De dieren nemen ze ook met tegenzin op. In hoeverre het mogelijk zal zijn, deze bollen gekookt of gestoomd te voeren, moet nog na der worden onderzocht. Momenteel worden ook hiermede proeven geno men aan het R. L. Proefstation te Hoorn. Een lastige vraag. Anierikaansck pessimisme ten t aanzien van Sumner Welles' reis. NEW YORK, 5 Maart (Reuter). Naar aanlei ding van de Europeesche reis van Sumner Welles schrijft de „Boston Herald": „De kans, dat de reis van Sumner Welles tot eenig resultaat van beteekenis zal leiden is ongelukkigerwijs niet groot". De „Boston Post", sprekende over de eischen, die Duitschland gesteld zou hebben, schrijft: „In dien dit Duitschland's vredesvoorwaarden zijn, is het stellig nutteloos een vredesactie te beginnen of zelfs maar te overwegen. De Duitsche opvatting van den vrede leert de wereld genoeg, wat er zal gebeuren indien Duitschland overwint". De „Washington Star" zegt: „Hitler's voorstel len beteekenen voorwaarden die de westelijke mogendheden niet in overweging kunnen nemen, tsnzïj zij bereid zouden zijn politieken zelfmoord te plegen en de wereldhegemonie aan de natio- naal-socialistische autocratie toe te vertrouwen' De „Washington Post" tenslotte schrijft dat Hit- Ier niet gebluft heeft en dat daaruit volgt dat de missie van Sumner Welles, voor zoover zij wel licht als een peilen van de vredeskansen be' schouwd moest worden, geëindigd is. HOLLAND—AMERIKA LLJN. Blommersdijk, v. Rotterdam te New-York. Maasdam, 4 v. Rott. te Havana (verbetering). JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Baroe, Java n. New-York. Kota Baroe, Java n. New-York 3 te Boston. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg (uitr.) 3 te Sabang. Marken, 5 v. Batavia n. Rotterdam. HAARLEM 5 Maart. Bevallen: 2 Maart: C. Ch. Spoor-Sala d.3 Maart: G. A. A. Sprengers-van Kordelaar, z. K. C. Duijndam- van Lieshout, d. G. E. Spaargaren-Kaptijn, z. M. Eichhorn-Mantel, d. 4 Maarfc J. van der Meij-Plooijer, z. J. P. L. Gelaudie-Vink, d. C. G. A. van Workum-Sengers, z. M. S. Markus- Rieu d. Rectificatie: 1 Maart: H. A. van Veller-van Abs d. Overleden: 27 Februari: J. J. Vermeulen 35 j., Oranjeboom straat. 2 Maart: G. Sturm-Borst 63 j., Nic. v. d. Laanstraat. H. Pirsch-Fieke, 61 j.: Wilhelmi- nastraat. L. van der Voort, 92 j„ Indischestraat. 3 Maart: P. Peters, 80 j„ Vërgierdewèg. J. C. E. Frenaij-Klein, 68 j., Gen. Joubertstraat. 4 Maart: L. D. van déri Houten, 79 j., Joh. de Breuk straat. M. de Ridder, 17 j„ Dr. Leijdsstraat. P. J. Gelaudie 17 j„ Van Zeggelenplein. C. J. Steenhoek, 58 j„ Witte Heerenstraat. AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 6 MAART Gem. Concertzaal: H. O. V. ledenconcert. Solist Rafael Lanes, cello, 8.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Sal waerachtig wel gaen!". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Zarah Leander in „Das Lied der Wüste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Conradt Veidt in „De Tyran", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Carrière", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Non stoppragramma, 2.30 en na 7.15 uur doorloopende voorstelling. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. DONDERDAG 7 MAART Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 7—9 uur. Ambassadeur Kennedy terug in Europa. ROME, 5 Maart (D.N.B.) De Amerikaansche ambassadeur in Londen, Kennedy, is op de terug reis uit de Vereenigde Staten gisteravond in Rome aangekomen, waar hij tot Woensdag denkt te blij ven. BENES.J EEREDOCTOR TE OXFORD. LONDEN, 5 Maart. (Havas.) De universiteit van Oxford heeft besloten op 7 Maart den ver jaardag van wijlen president Masaryk, dr. Benesj het predicaat doctor honoris causa te verleenen. Bij die gelegenheid zal Benesj een rede over Ma saryk houden. DAMMEN. HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Van Dartelen degradeert. Maandagavond werd in het Hof van Hol land te Haarlem de partij Ligthartvan Dartelen van de laatste ronde om het damkampioenschap van Nederiand vooruit gespeeld. Zooals de Haarlemmer steeds met een aan- trekkelijken stijl zijn partijen spéélt, speelde hij tegen Ligthart met veel bravour deze voor hem zoo belangrijke partij. Immers de Haarlem- sche meester moest de partij winnen om degra datie te ontkomen. De partij eindigde echter in remise en daar door is van Dartelen's degradatie een feit gewor den. Met Lochtenberg is van Dartelen de tweede meester die in dit tournooi sneuvelt, doordat in twee achter een gespeelde tournooien niet het vereischte minimum van 40 pet. werd be haald. Hoewei van Dartelen en Lochtenberg wel hun meestertitel behouden zijn hun rechten verloren gegaan me te spelen in het kampioenstournooi. Om dit recht wer te veroveren moeten zij in het najaar deelnemen aan de finale om den meestertitel. Ligthart heeft door deze remise 11 gesp. par tijen en 11 pnt., precies het gemiddelde van 50 pet. Ligthart's spel en dat ls in dit tournooi wel bijzonder goed opgevallen, ls hard vooruit ge gaan. Veel meer ontwikkeld, speelt hij met een, groot zelfvertrouwen. oVoral zijn concentratie en zijn tempo-berekeningen zijn van dien aard dat deze kwaliteiten niet gemakkelijk zijn te overtreffen. Met van Dartelen verliest het kampioens- door PETER FABRICIUS. „Pa", zei mijn spruit Fred, „is mijn tong niet wit?" Hij toonde aarzelend een rozig puntje. „Voel je je niet lekker?" vroeg ik bezorgd. „Nja, dat wel", bekende hij. „Voel mijn pols eens, mis schien heb ik koorts". De pols was volkomen normaal. Mijn diagnose was vlug gesteld. „Jij wilt spijbelen, jongmensch. Wat is er morgen op school te doen?" „De onderwijzer heeft zoo'n idiote vraag gesteld". „De meester stelt nooit idiote vragen. Maar hoe luidt ze?" „Wij moeten een opstel schrijven: waarom staan de telegraafpalen naast de rails?" „Waarom? Hm. Nou maar dat moet je toch wer kelijk zelf kunnen beantwoorden". „Maar ik weet het niet. En Georg weet het ook niet". „Een reden te meer om er zelf op te komen. Nee, mijn beste jongen, ik zeg het je niet. Denk er maar tot vanavond over na en als je het dan nog niet weet, wil ik je wel helpen". Ik nam mijn hoed en verdween. In het stam café trof ik Otto, die somber achter zijn kopje koffie zat. „Hé Otto", riep ik, „waarom loopen de telegraafpalen altijd naast de rails. „Wat gaat jou dat aan?" knorde hij. „Dat is niet de manier om wetenschappelijke vragen te beantwoorden. Wanneer ik je bijvoorbeeld vroeg, waarom men je nooit meer met Mientje ziet, zou je mij ten antwoord kunnen geven, dat het mij niet aan gaat. Wanneer ik je echter vraag, waarom de aarde om de zon draait en niet omgekeerd, dan is zulk een antwoord niet op zijn plaats. En al dus is het ook gesteld met de vraag: waarom staat de telegraafpaal naast de spoorrails". ,Heb je werkelijk geen andere zorgen? Zooals ik uit je tactlooze toespeling op Mientje mocht opmaken, weet je heel goed, dat zij mij de bons gegeven heeft. En jij durft te vragen waarom de waterleiding steeds naast de telegraafpalen ge legd wordt?" Ik heb een fijn gevoel, wanneer men mijn aan wezigheid niet meer begeert. In dergelijke oogen- blikken verdwijn ;k, voordat men al te duidelijk wordt. Twee tafels verder zat Max. „Hallo", be groette ik hem, „met Otto kim je vandaag niet over een ernstig onderwerp spreken. Kun jij me misschien zeggen waarom de telegraafpaal naast den spoorweg loopt?" Max keek mij verwonderd aan. „Waarom zou dat niet het geval zijn", antwoordde hij. Maar deze vraag had ik mijzelf ook al gesteld en dus kon i'k onmiddellijk opmerken. „Kijk. Wan neer je op een spoorweg let dan zie je, dat deze nooit lijnrecht loopt. Nu eens wijkt hij naar links dan eens naar rechts af, loopt in een. groote boog om een berg heen, kruipt door tun nels enzoovoort. Maar de draad van een tele graaf heeft dat toch niet noodig. Waarom loopt die niet rechtstreeks van de eene plaats naar de andere, maai* volgt ie keurig de rails?" Max dacht ingespannen na. „Ik moet eerlijk toegeven, dat ik er vroeger nooit over nagedacht heb. De zaak is toch niet zoo eenvoudig als je op het eerste oogenblik wel denkt. Wij zullen dit probleem eens logisch te lijf gaan. Wat be- teekent het wanneer de telegraaf langs de rails loopt?" „En", vroeg ik vol spanning, „wat be- teekent dat?" „Dat beteekent", doceerde Max peinzend, „dat men morseteekens door de draad zendt en op deze manier berichten doorgeeft". Prachtig. En wat zou het beteekenen wanneer naast de rails geen telegraafpalen liepen?" „Dat zou beteekenen, dat men op dit traject draad loos met elkaar in verbinding staat". .Laten wo nu niet te ver afwijken van de kern der vraag", zei ik streng. „Laat de draadlooze telegrafie, de radio, de telepathie en dergelijke buiten speL Vertel mij liever, waarom de telegraafpalen naast de rails staan". „Je behoeft mij niet zoo af te snauwen, mijn waarde", zei Max geprik keld. „Denk maar alleen na over je gekke vra gen. Ik telegrafeer trouwens nooit. Adieu". Een beetje jaloersch keek ik hem na. Mijn va derlijke autoriteit veroorloofde mij niet, mij er zoo makkelijk van af te maken. Toen ik het café verliet ontmoette ik Frits. Ik besloot een laatste poging te wagen. Frits", smeekte Ik, „kun jij me zeggen, waarom de telegraaf even wijdig aan den spoorweg loopt „Nou dat is toch duidelijk", antwoordde hij. „En?" vroeg ik hoopvol. „Wanneer de palen tusschen de rails zouden staan, zou een spoorwegongeluk niet te verhinderen zijn". Toen ik thuis kwam zat Fred droevig op zijn kamer. „Fred", zei ik, voordat hij mij nog iets kon vragen, „laat je tong eris zien". Vlug stak hij hem uit, „En nu je pols". Mijn zoon gehoor zaamde nog vlugger. „Mijn beste jongen, ziek ben je nu niet bepaald, maar voorzichtigheid is geboden Morgen blijf je maar in je nest. Heb je dat begrepen?" Fred knikte en zei niets. Hij heeft op school wel geleerd, dat zwijgen beter is dan lastige vragen stellen. tournooi een speler, dien men gaarne had be houden. Door zijn aantrekkelijken stijl, waarbij nog veel risico wordt genomen, speelt hij zulke levendige partijen, dat daarvoor eventueel een schoonheidsprijs zou kunnen worden toegekend. Een knappe speler die in 't najaar zeker in staat zal zijn zijn verloren rechten te herove ren. COMPETITIE DERDE KLAS NED. DAMBOND. ""Voor bovengenoemde competitie speelde de Haarlemsche Damclub V tegen de Damclub „Kijk Uit" II (Haarlem). De Haarlemsche Dam club won met 108. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Bovengenoemde wedstrijden werden voortge zet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: Ph. G. Amelung remise met P. H, Meure; A. Mledema wint van M. van Leeuwen. Eerste klasse: I. Ravensbergen remise met D. Schrijnemakers; J. J. Koren remise met Chr. Gerritsen. Tweede klasse: C. Vrolijk wint van G. de la Rie, J. Philippo wint van J. Merts. SCHAKEN A. S. C. 3—H. S. G. 2. In de competitiewedstrijd tusschen het Haar- lemsch Schaakgezelschap en de Amsterdamsche Schaakclub werd het volgende resultaat behaald: A.S.C. 3: HB.G. 2: C. van EekH. D. v. d. Ouw 01 A. Schaap—H. H. Groeneweg 10 A. Bethlehem—W van Putten 10 W. J. SwartA. Wehnes 0X R. SwartC. van 't Riet 10 J. H. LandwehrC. Vester 10 Dr. F. J. Scholte—Joh. v. Teunenbroek VzVz N. TorenstraW. A. de Boer 01 D. v. d. MeulenJ. J. v. d. Berg 01 Mevr. A. M. van Schaik—Huineman— Mej. M. W. Bannink afgebr. 4Vz-4Yi

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3