IJmuider Courant Hoop op redding der drie menschen opgegeven Ook de „Grutto" verloren? Tijdelijke rust aan het front voor Viborg. „Stad Schiedam" voer recht op mijnenveld aan. Queen Elizabeth heden te New-York DAGBLAD VOOR VELSEIN, [JMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Bokken uit Amsterdam trachten de boot te lichten Water door ventilatie- buizen binnengedrongen? Vreemde techniek. Sedert vertrek uit Londen niets meer vernomen Wel wrakhout gevonden ;AARCANC NO. 108 fjiefoon paenomen Lourens Coster, Maatschappij voor .Uilgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. jB, 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 7 MAART 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, P« maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ1125, elke regel meer ƒ0.10. De ramp van de O 11 De O 11 E hoop, welke men Woensdag nog meende te kunnen koesteren len aanzien van het behoud der drie mannen, die nog in de O 11 waren opgesloten heeft men thans vrijwel laten varen. Men ontveinst zich niet meer, dat de kans uiterst gering is lien nog levend uit de onderzeeboot te halen. Het zijn de sergeant-telegra- list Sleenvoort, de koksmaat Postma en de sergeant-torpedomaker Logman. Terstond toen men merkte, dat het niet moge lijk was de boot naar zulk een ondiep gedeelte van ie haven van den Helder te sleepen, dat ook het gezonken voorstuk van de duikboot ongeveer bo ven water zou komen, zijn bokken besteld. De narinebok uit Den Helder verscheen ter plaatse en in Amsterdam werden terstond drie bokken van 50, 60 en 70 ton hefvermogen gereed gemaakt. Vannacht om kwart over een kwam de eerste bok in de buitenhaven van Den Helder aan. Woensdagmiddag óm twaalf uur was het gevaar te uit Amsterdam vertrokken. Getrokken door sleepbooten werd in snel tempo de reis door het Noordhollandsch Kanaal gemaakt. Overal waren je bruggen reeds open en voor een spoorbrug tót men slechts even moeten wachten. In den loop van den nacht kwamen de beide andere bokken van 60 en 70 ton hefvermogen aan. Vanmorgen vroeg zijn de drie bokken met het lichten begonnen. Woensdagmiddag meent men nog klopsigna len van de opgesloten mannen te hebben ge hoord, maar toen gisteravond laat takels rond het schip werden getrokken, hoorde men niets anders meer dan het klotsen der golven. Men vreest, dat water door de ventilatiebuizen is binnengedrongen, waardoor men de hoop op redding zou moeten opgeven. Bemanning deed wat zij moest doen. In den loop van den dag hebben wij gisteren nog een onderhoud gehad met een ooggetuige van de aanvaring van de O 11 door de sleepboot „Amster dam", Hij zag hoe de O 1-1 door de „Amsterdam" aan bakboord werd aangevaren en direct begon te zinken. Het eerste wat de bemanning aan dek deed, was het sluiten van de toegangen tot de boot. Daarna bleven de mannen aan boord staan, tot het water tot hun hoofd genaderd was. Toen moesten zij zich te water begeven en zwommen zij naar sloepen of walkant. In den tijd van enkele minuten was de onderzeeër na eenigen tijd naar rechts en links gewankeld te hebben gezonken. De commandant, de luitenant ter zee Goossens, die zich tijdens de aanvaring op den commandotoren bevond, was de laatste, die in het water terecht kwam. Luchtbellen aan de oppervlakte duidden de plaats aan, waar de O 11 moest liggen. Na een kwartier van angstige spanning werd de periscoop aan de oppervlakte zichtbaar, ongeveer een meter van dit instrument en het bovenste randje van den toren kwam boven water, doch direct zonk de periscoop weer in de diepte. Velen aan den kant gaven toen de hoop op redding op. Tot aller vreugde echter verhief na circa vijf minuten de boot zich tot over de helft boven water en nu schoten direct van .alle kanten motorsloepen te hulp om de manschappen, die zich nog in het schip be vonden, te redden. Heldhaftig was het optreden van den comman dant' van het schip. In den toren, die vol water stond, heeft hij met geweldige krachtsinspanning de deuren gesloten, die voor de bemanning de redding was.Tot den hals in het koude water staande heeft hij gedaan, wat hij kon en tot het laatste.moment was hij op zijn post om het leven van zijn mannen te redden. Luitenant ter zee Steinmetz en de chef der ma chinekamer officier M. S. D. Gestel, zijn de boot binnengegaan en voegden zich bij de bemanning van het zinkende schip. Luitenant Steinmetz nam het commando op zich en heeft de waterdichte deuren gesloten, waardoor twee menschen van de wereld afgesloten werden. Hij moest kiezen tusschen het in gevaar brengen van het leven van allen of van en kelen en heeft welbewust het laatste gekozen. Voor den man, die in de logiesruimte verkeerde, vreesde men bij de aanvaring reeds het ergste, om dat de boot juist daar getroffen was. Men heeft de stemmen van de twee man in de boegbuiskarner door de telefoon gehoord, doch het ruischen van het water maakte het onmogelijk de woorden te verstaan. Heel den dag hebben honderden belangstellenden aan de buitenhaven het reddingswerk gadegeslagen. Het scheepvaartverkeer lag stil; op de reede lag een 12-tal schepen te wachten, doch de blauwe vlag, ten teeken, dat de haven-ingang versperd was, bleef waaien aan het hoofd. Slechts de Texelsche boot mocht om half één ver- trekken, ook het Mokbootje vertrok, met nog en kele later gekomen passagiers voor Texel. Door milrailleurvuur van Britsch vliegtuig voor ramp behoed. De waakzaamheid van een vliegtuïgbeman- behoorende tot een kustpost van de Royal Air Force heeft Dinsdag, naar Reuter uit Lon den meldt, voorkomen, dat het Nederlandsche stoomschip „Stad Schiedam" van de Halcyon- "in te Rotterdam op een mijn liep en ten onder fag. Het vliegtuig had de mijnen gesignaleerd en Verwittigde het schip op draadlooze wijze van J|e Hgging. Daarbij vloog het over het bijna zes duizend ton groote schip, dat regelrecht op de ®ijnen in liep. Met een seinlamp gaf het vlieg- big waarschuwingsteekens, doch niets wees "op. dat aan boord aandacht aan deze seinen j!'erd geschonken. Ofschoon vlak voor het schip .ntkogels *n zee werden geworpen, wijzigde dit "in koers niet. "0 positie van de „Stad Schiedam" werd zoo "jtermate gevaarlijk, dat de bestuurder van het vliegtuig zich genoodzaakt zag machinegeweer- uur voor den boeg van het schip te geven. Toen Woifle de „Stad Schiedam" het roer om en ver eerde het schip zich van het zeer nabije (Te Sittard wordt onderzocht naar de praktijken van een sergeant, die zich hij gemohiliseerden als tand- technicus aandiende, gouden kro nen ter reparatie kreeg en voor schotten op Jcunstgehitten, maar geen werk afleverde.) Een waakzaam Nederlandsch soldaat, Is altijd, dag en nacht, paraat. En niet slechts wakend, maar ook slapend, Steeds tot-de tanden dus gewapend. Toen kortelings dus een sergeant, In 't krijgskleed van zijn vaderland. Zich als tandtechnicus kwam melden, Kreeg hij, naast werk, zelfs voorschotgelden. Maar als men gouden kronen gaf, Kwam 't werk op deze kroon niet af, Wie zoo de kroon op 't werk moest missen. Kreeg gaandeweg bekommernissen. Wie voorschot gaf op een gebit, En trouw verwachtend dat hij dit Gauw krijgen zou, maar werd vergeten, Raakte per slot op hem gebeten. Nu wordt, al had hij 't niet bedoeld, Hij zelf eens aan den tand gevoeld, Die hem door al dit valsch-gebitten, Den mond vol tanden kan doen zitten. Dan is dat in ons vaderland, Het eerste beeld van een sergeant, Die van den tand leeft in de hand. De eerste ook, die bovendien, Ander er tanden wel misschien, Maar d'eigen niet kan laten zien. P. GASUS. De geheimzinnige lichtsignalen. Ook weer in de omgeving van Haarlem gezien. Het is bekend dat herhaaldelijk 's avonds en 's nachts in ons land lichtkogels worden gezien. Het eigenaardige is, dat de autoriteiten nog steeds niet weten met welke bedoeling die worden afgescho ten, hoewel zij de stellige overtuiging hebben dat er signalen achter gezocht moeten worden. Blijkbaar zijn die dan bestemd voor vliegtuigbestuux-ders van vreemde nationaliteit, want meermalen werden die lichtkogels opgemerkt op denzelfden tijd dat onze neutraliteit door vreemde vliegtuigen werd ge schonden. De justitie en ook de militairen doen allé moge lijke moeite om het geheim van de lichtkogels te doorgi'onden en de daders in handen te krijgen. Tot heden hebben wel hier en daar eenige aanhou dingen plaats gehad, maar bewijzen tegen de ver dachten werden nog niet gevonden. 's Avonds en 's nachts worden herhaaldelijk ver dachte autobestuurdex-s en wandelaars op stille bui tenwegen aangehouden, maar nog niemand werd aangetroffen in het bezit van lichtkogels. Het opmerkelijke is dat de lichtkogels verschillen de kleuren lichten hebben. Dit versterkt de mee ning dat men met signalen te doen heeft. Tot heden waren in. de omgeving van Haarlem alleen lichtkogels gezien in de Haarlemmermeer- polder, Zandvoort en IJmuiden. Woensdagavond zijn lichtkogels gezien in Heemstede, Aerdenhöut en IJmuiden. Te Heemstede en Aerdenhöut wei-den twee witte lichtkogels gezien in de richting van Bermebroek en Vogelenzang. De politie en.nok de militairen zochten onmid dellijk de omgeving al, maar konden niets ver dachts meer ontdekken. Op het oogenblik van de lichtsignalen werd geen geronk van vliegmachines gehoord. Uit IJmuiden wordt ons gemeld: Even nadat Woensdagavond een op surveillance zijnde militaire patrouille zich in de omgeving van het zwembad „De Heerenduinen" in het bosch had begeven, werd een lichtkogel waargenomen. Het verschijnsel heeft zich, zoo vernamen wij, later nog eenmaal herhaald. De militaire patrouille is er niet in geslaagd, de herkomst van de lichtkogels te ontdekken. De Amsterdamsche politie ontving mededeelingen dat Woensdagavond (ook tusschen 7 en 8 uur) lichtkogels werden gezien in de richting van Slo- terdijk. GEVREESD moet worden dat op nieuw een Nederlandsch schip ten offer is gevallen aan den oorlog ter zee. Er bestaat namelijk groote ongerustheid over het lot van het s.s. „Grutto" van de firma Smith en Van Ommeren, te Rotterdam. Dit schip moet Dinsdag j.l. van Lon den met een lading stukgoederen naar Rotterdam zijn vertrokken zoodat het in den loop van Woensdag aldaar had moeten aankomen. Men heeft evenwel niets meer van de „Grutto" vernomen. Wel hebben eenige schepen Woens dag op de Noordzee ter hoogte van de Thorntonbank een ledig vlot en eenig wrakhout, gemerkt „Grutto" ge vonden. Men vreest daarom het ergste. De bemanning van de „Grutto" be staat uit achttien personen. Kapitein is de heer B. Kuijper, uit Rotterdam. Het schip heeft een bruto-inhoud van 92Q ton en is in 1925 bij de N.V. C. van der Giessen Zn.'s Scheeps werf te Krimpen a. d. Lek gebouwd. De „Grutto" voer in geregelden vrachtdienst tusschen Rotterdam en Londen. Activiteit van patrouilles. Een traditioneele simpele mededeeling in de legerberichten van het Westelijk front. Wat dit in werkelijk heid beteekent, toont bovenstaande foto. Manschappen probeeren een prikkeldraadversperring te passeeren LIJK GEVONDEN Woensdagmiddag heeft de politie te Amstelveen aan de ringvaart nabij het Boschplan het lijk ge vonden van een vrouw. Het lag voor de helft in het water en verkeerde in verregaanden staat van ont- binding. BILJARTEN COMPETITIE NED. BILJARTBOND. De strijd om het gewestelijk kampioenschap is dit jaar wel bijzonder fel. De B. C. Insulinde, die ver leden jaar veel succes boekte, heeft nu veel meer tegenstand. In de klasse E, af deeling 1, verloor Insulinde II weliswaar van Rembrandt, maar behaalde toch 94 pet. van haar maximum, zoodat ze nog geenszins is uitgeschakeld. H. Deen (Rembrandt) speelde tegen Coleghem een sterke partij, moyenne 4.46; hij won met 22 punten. Christoffels (Ins.) hield Waterman echter in bedwang en haalde 7 caramboles in; Hug- tenburg moest maar 1 puntje afstaan aan A. Dein (Rembr.) In Amsterdam kampten Insulinde I en De Roe mer II voor de klasse E, afdeeling 2. Bonnet gaf aan Jonker geen schijn van kans; Insulinde nam een voox-spx-ong van 27 punten. Scholten (Ins.) was er echter finaal uit; hij scoorde slechts 80 van de 1201 Toen Lam (Ins.) bovendien 12 caramboles te kort kwam tegen Schouten, was de nederlaag van de Haarlemmers een feit. Zij noteerden 83 pet. tegen de Roemer-reserves 92 pet. van hun totaal. Blijkbaar gedeprimeerd door de nederlaag van hun clubgenooten, waren de Insulinde-reserves te gen de Roemer I verre in de minderheid. Smit (Da Roemer) speelde tegen Coleghem met een gemid delde van 6.34, waardoor Insulinde 74 punten ver loor! Christoffels bracht het tot 120 van de 128, waarna Hugtenburg de eer redde en Mol (De Roe mer) op 72 van de 198 liet staan. Deze match gold voor de klasse E, afdeeling 1. Het team van D. E. S. hield de eer van Haarlem hoog, het won voor de klasse F, afdeeling II van Amsterdam II. Vlug (D. E. S.) moest ditmaal de vlag strijken en verloor 22 caramboles. Steenkist en Vaax-s lieten Wolf en Pool (Amsterdam) niet verder komen dan elk 24 caramboles. De thuisclub maakte daardoor nog 89 pet. van het maximum tegen Am sterdam II 77 pet. D. E. S. heeft nog een fraaie kans! WATERPOLO (Dames). A. D. Z.—D. W. R. (1—2). Het A. N. P. meldde ons Woensdag een 11 uit slag van den dames-waterpolowedstrij d A. D. Z.— D. W. R. Dit is onjuist. De Haarlemsche dames heb ben met 21 gewonnen. 99 MIJNWERKER GEDOOD. In de mijn Maria Sophia te Rueckelhoven in het Duitsche grensgebied is de ruim veertigjai-ige on gehuwde mijnwerker H. Moedersheim, wonende te Hoensbroek, door vallend gesteente getroffen en gedood. IN 1940 GEEN VIERDAAGSCHE. Wij vernemen uit Nijmegen, dat daar dit jaar de bekende vierdaagsche afstandsmarschen niet plaats zullen hebben, omdat de militaire autoriteiten we gens de mobilisatie niet de gebruikelijke medewer king kunnen verleenen, bestaande uit het verstrek ken van dekens, tenten en andere benoodigheden. Behalve voor de Nijmegenaren beteekent dit een groote teleurstelling voor de liefhebbers der wan delsport ook elders in ons land. Grootste passagiersschip ter wereld maakt zijn eersten Oceaantocht Vertrek was geheim gehouden Wanneer de „Queen Elizabeth'' van de Cu- nard-White Star Line vandaag in New-York zal zijn aangekomen, zal het schip een der merkwaardigste eerste reizen hebben afgelegd, die ooit door een schip zijn ondernomen. Het pas voltooide 85.000 ton metende schip, het grootste ter wereld, is negen dagen geleden van de werven aan de Clyde in Schotland vertrokken. Het was vuilgrijs geschilderd en had geen passagiers aan boord. Nog geen hon derd menschen zagen de sleepbooten het schip het dok uitsleepen. Ofschoon duizenden personen op de hoogte waren van het vertrek der „Queen Elizabeth", is het geheim goed be waard gebleven. Bij gunstig weer zou de „Queen Elizabeth" reeds hedenmorgen de haven van New-York binnenko men. Het zal echter zeer moeilijk zijn een schip van deze grootte binnen te brengen en, indien het weer minder goed is, zal wellicht in de buitenha ven het anker worden uitgeworpen. Het schip zal ligplaats krijgen tusschen de „Queen Mary" en de „Normandiëë". De „Maure- tania" is weggesleept om plaats voor het nieuwe reusachtige schip te maken. De „Queen Elizabeth" is behalve het grootste ook het snelste schip ter wereld. Zijn machinerieën ontwikkelen 200.000 P.K. Men is vier jaar bezig geweest met den bouw en het schip is voorzien van de modernste machinerieën. Het is 1032 voet lang, 14 voet langer dan de Queen Mary. Er is accomodatie voor 2400 passagiers, 300 meer dan aan boord van de „Queen Mary". Russen leden aanzienlijke verliezen bij hun opmarsch over het ijs. HELSINKI, 7 Maart (Havas). Aan het front bij Viipuri (Viborg) is een zekere rust ingetreden. Men veronderstelt, dat het Rus sische opperbevel zijn troepen moet her- groepeeren. Bovendien heeft de Finsche luchtmacht groote verwoestingen onder de Russische strijdkrachten aangericht. Er bestaat alle reden om te gelooven dat hét krachtige Finsche verzet het Ronde Leger teleurge steld heeft en dat men het weerstandsver mogen der Finnen ernstig heeft onder schat. Op het ijs van de Finsche Golf zijn ge vechten geleverd, die tot de bloedigste van dezen oorlog behooren. Op vele plaatsen werd het ijs door de Finsche bomJbarde- menten gebroken. Geheele Russische in- fanteriedetachementen en een groot aantal gepantserde sleden en tanks verdwenen in het water. De Russen, die in massieve formaties mar cheerden, vormden een gemakkelijk doel voor het geschut en de vliegtuigen der Finnen. Ver geer trachtte de Russische luchtmacht de Finsche vliegtuigen te verjagen. De Russen zijn van alle punten aan de West kust van de Finsche Golf verdreven, met uit zondering van twee plaatsen tusschen dé Golf van Viipuri en Vuoksen, n.l. Vibanlahti en Kashastnami. Bij Poellaekaelae waren de gevechten het hevigst. Hier werdén verscheidene tientallen tanks onbruikbaar gemaakt. Volgens Reuter is men te Helsinki van mee ning, dat de betrekkelijke rust, die thans bij Viipuri heerscht, aan een nieuw offensief der Russen voorafgaat. In een bericht uit Stockholm wordt gezegd dat de Russen, indien zij vasten voet aan dé kust van de Finsche Golf weten te krijgen, den val van Viipuri niet behoeven te forceeren. Vol gens een inlichting hopen de Russen zelfs bij Kotka, dat slechts 100 kilometer ten Oosten van Helsinki ligt, te landen. Uit Stockholm zijn gisteren 18 léden van de Britsohe vrouwelijke ambulance naar Finland vertrokken.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1