IJ M UI D E N ra^ z«lk burgerlijke stand HET JAARVERSLAG VAN DE REEDERSVEREENIGING. De IJmuider vloot bestond uit 95 schepen Een woord vooraf. Ons jaarverslag voor 1939 vraagt als het ware om een enkel woord van inleiding, met het oog op den in dit jaar ingetreden oorlogstoestand, zoo begint het jaarverslag van de Reedersvereeniging. Moest in ons vorig jaarverslag reeds worden ge wezen op de oorlogsdreiging en de gevolgen voor de Nederlandsche zeevisscherij van hetgeen zich ten aanzien van Tsjecho-Slowakije afspeelde, thans staan wij voor het feit, dat deze dreiging werke lijkheid is geworden en in alle gedingen van ons bedrijfsleven haar invloed doet gelden, waarbij niemand kan zeggen, hoeveel sterker die invloed zich in de toekomst nog zal doen gelden. Onder deze omstandigheden moeten dan ook vele cijfers in ons jaarverslag over 1939 met eenige meerdere -opmerkzaamheid worden beschouwd, omdat in vele gevallen de bloote cijfers niet zon der meer vergelijkbaar zijn met die der vooraf gaande jaren. Dit jaarverslag, dat uit den aard der zaak geen aanleiding tot juichtonen kan geven, zal dienten gevolge meermalen in korte herhalingen moeten vervallen, die er als een bitter refrein doorheen klinken. Maar ook in ander opzicht moet bij de beschou wing van hetgeen zich in 1939 in de visscherij vol trok, degelijk onderscheid worden gemaakt tus- schen de verschillende invloeden, die zich deden gelden en waarvan de een meer dan de ander van blijvende beteekenis is voor de toekomst onzer zee visscherij. Daartoe dient wel onderscheid gemaakt te wor den tusschen de factoren, die normaliter ons be drijfsleven mede-beheerschen, de crisis en hare gevolgen, voor zoover die al dan niet op de toe komst van de zeevisscherij van blijvenden invloed zijn, de oorlogsomstandigheden, waarvan zoozeer wordt gehoopt, dat ze van beperkten duur zullen zijn en niet een verdere ontwrichting van ons maatschappelijk leven als erfenis zullen nalaten en tenslotte de omvormingen, die zich in ons be drijfsleven bezig zijn te voltrekken, en die, nevens blijk van onverzwakte energie in bedrijfskringen, spreken van nieuwe verwachtingen voor de toe komst. Om een goed inzicht te bekomen in de intensi teit waarmede in de verschillende groepen aan de visscherij werd deelgenomen, geven wij een over zicht omtrent het aantal door de verschillende groepen van booten gemaakte zeedagen, gedurende de vier kwartalen, over de jaren 19341939. In 1939 was de samenstelling van de groepen als volgt: Groep Ia, in 1939 omvattend 8 schepen boven 300 bruto Reg ton; Groep Ib, in 1939 omvattend 10 schepen van 250—300 ton; Groep II in 1939 omvattend 29 schepen van 200- 250 ton; Groep III in 1939 omvattend 4 motortrawlers (2 boven en 2 beneden 200 ton); Groep IV in 1939 omvattend 19 schepen van 175 200 ton; Groep V in 1939 omvattend 23 schepen bene den 175 ton. Ten aanzien van Groep Ia, de allergrootste boo ten, welke groep in 1938 percentsgewijze zeer ver sterkt werd, zoo door nieuwbouw als door aankoop van jprtge booten uit Engeland, blijkt, dat deze zich van .alle groepen het best heeft kunnen handha ven,.. ofschoon gedurende het tweede halfjaar de achteruitgang niet gering was. Groep Ib maakte het wat minder, maar bij Groep II, de kleinere rondvischbooten, was de inzinking al zeer sterk, vooral in het vierde kwartaal. Wat de groepen IV en V betreft, moet er op worden gewezen, dat de achteruitgang bij de klei nere platvischbooten vrijwat grooter was, dan bij de grootere kustbooten. Groep III (de 4 motortrawlers) geeft geen aan leiding tot bijzondere opmerkingen. Ook de statistiek van de dagbesommingen ge durende het jaar 1939, voorkomende op de pagina's 19 en 20 moet met de noodige voorziohtigheid be oordeeld worden. In Groep Ia en ook in Groep Ib valt in het vier de kwartaal een groote stijging te constateereri, welke evenwel verband houdt met enkele factoren, die niet over het hoofd mogen worden gezien. In de eerste plaats moet er mede rekening wor den gehouden, dat er minder schepen aan de uit oefening van het bedrijf deelnamen. In de tweede plaats zijn de resultaten in hoofd zaak te danken aan overvloedige vangsten van trawlharing, zulks in afwijking van voorgaande jaren, toen weinig of geen trawlharing werd aan gebracht, maar bijna uitsluitend rondvisch. In de derde plaats bestond judst voor versche haring de mogelijkheid van export, die voor an dere vischsoorten daarentegen zoo beperkt was. Heel in het bijzonder blijkt dan ook hier wel weer van hoe groote beteekenis de export is voor het versche zeevischbedrijf, hetzij dit betreft de ver sche haring, of de gewone zeevischsoorten. Groep II geeft eveneens in het vierde kwartaal een goede stijging te zien, doch aangezien uit deze groep heel weinig schepen aan de uitoefening van het bedrijf deelnamen, blijft dit van geringe be teekenis met het oog op de totaal-uitkomsten. Hetzelfde geldt vrijwel geheel ook voor de groe pen III en IV, terwijl van Groep V practisch geen enkel schip in het vierde kwartaal aan de vissche rij heeft deelgenomen. Sterkte der vloot en mutaties. De IJmuïder vloot omvatte, tefkens op 31 De cember van het betreffende jaar, de volgende aan tallen schepen, waarbij de vier te Rotterdam thuis- behoorende, doch steeds vanuit IJmuiden geëxploi teerde motortrawlcrs. evenals in vorige jaarversla gen, in deze statistiek zijn opgenomen. 'schepen op zee waren (in 1938 was het laagste punt 36 schepen op 8 Juni). Geleidelijk ham dit aantal weder toe tot 54 schepen op 22 Augustus 1939 (in 1938 hoogste punt 73 schepen op 28 September). Op 31 December 1939 waren slechts 21 schepen in de vaart. GENOOTSCHAP „DE STILLE OMGANG" IJMUIDEN-OOST JUBILEERT. In verband met het feit, dat het Genootschap .Stille Omgang" afd. IJmuiden-Oost dit jaar zijn 25-jarig bestaan herdenkt, is het bestuur volop in actie om dit jaar den Stille Omgang op grootsche wijze te houden. Wat het zeggen wil dat dit jaar het jubileum gevierd wordt kan men eerst begrijpen wanneer men nagaat dat de parochie IJmuiden-Oost. destijds Velseroord geheeten, pas in 1909 door de Pater Capucijnen werd gesticht. Velsercord telde toen nog geen duizend inwoners. Reeds in 1912 waren er ver schillende Katholieken die gezamelijk met Bever- wijk en Wijkeroog den omgang maakten. In Februari 1915 werd de afd. Beverwijk gesticht en nadat in Maart nog met de afd. Beverwijk was meegegaan, werd in datzelfde jaar n.l. 29 Juli 1915 de afd. IJmuiden-Oost opgericht. Het be stuur bestond uit' de heeren van Tiggelen, Witte en Bruinenberg, waarvan de laatste nog in leven is, nog steeds bestuurslid is en de laatste 20 jaar onafgebroken voorzitter. Voor den heer Bruinenberg is 29 Juli dus wel een zeer bijzon deren datum. Aanvankelijk werd de tocht naar Amsterdam steeds door alle deelnemers te voet gemaakt. Dit mag zeer zeker een prestatie genoemd worden vooral gezien de afstand en het feit dat om streeks dezen tijd de wegen in den Velser- en Groote Upolder bestrooid werden met kiezel- steenen en keislag. Spoedig echter ging men er toe over een autobus te nemen voor hen die de reis naar Amsterdam niet te voet konden maken Elk jaar werd het aantal deelnemers aan den Stille Omgang grooter en ook de afd. IJmuiden- Oost deelde in dien groei. Het aantal leden van de afd. IJmuiden-Oost bedraagt thans ongever 230. Het bestuur heeft in den loop der jaren verschillende wijzigingen ondergaan; één echter bleef, de heer M. Brui nenberg. Zonder hem is de afd. IJmuiden-Oost niet denkbaar. Voor alle zaken die betrekkin; hebben op den Stille Omgang kon men steeds bij hem terecht. Typeerend is het ook dat bij bestuursverkiezingen nooit een tegencandidaat voor den heer .Bruinenberg is ingediend. Het be stuur wordt thans gevormd door de heeren M. Bruinenberg, voorzitter; J. A. Stals, secretaris; N. A. v. Kaam, penningmeéster; J. Scheenaart en A. de Graaf,-commissarissen. De laatste 2 jaar is het bestuur er toe over gegaan, de leden in de gelegenheid te stellen con- tributie en reisgeld per maand te voldoen, waar door een plotselinge groote uitgave, één maal per jaar. wat voor vele leden bezwaarlijk is, wordt voorkomen. De geredden van het Finsche ss. „Wilja" De 27 geredde leden der bemanning van het onlangs verongelukte Finsche stoomschip Wilja zijn gisteren met het Nederlandsche passagiers stoomschip Nieuw-Amsterdam van Havana naar New-York vertrokken. Het Nederlandsche stoomschip Maasdam ar riveerde op 4 dezer van Rotterdam te Havana met deze personen van bovengenoemd schip, hetwelk, naar men weet, ongeveer 14 dagen ge leden op den Atlantischen Oceaan is gezonken. Scheepsbouw. Dezer dagen maakte het nieuwgebouwde vrachtmotorschip Maria een gunstig verloo.-- pen proeftocht. Het schip, dat gebouwd wordt voor rekening van schipper J. Karreman te Co- lïjnsplaat, heeft een laadvermogen van ongeveer 357 ton en werd voorzien van een 4-tact com- pressorlooze scheepsdieselmotor, van het fabri kaat Deutsche Werke, type 6 Mn. 36. welke di rect omkeerbaar is, van 215 P.K. Na aan de ge stelde eischen te hebben voldaan werd het vaar tuig tot volle tevredenheid van den opdrachtge ver van de werf overgenomen. Scheepvaartbeweging Noordzeekanaal. In de afgeloopen maand kwamen alhier bin nen 143 stoom- en motorschepen, waarvan 117 voor de haven van Amsterdam bestemd waren, 20 voor IJmuiden, 3 voor Velsen en 3 voor Zaan dam. Het aantal schepen, dat gedurende die maand de sluizen alhier passeerde inkomend bedroeg in vergelijking nog minder dan de helft van het aantal in dezelfde maand van het vorige jaar. Vergaan? Naar uit Stavanger wordt gemeld is dezer da gen op de kust bij Revtange een pak scheepspa pieren aangespoeld, welke afkomstig zouden zijn van een schip, genaamd Valborg, o.a. vond men een boek met telegraafcode in het Franseh. Men vermoedt, dat het hier het Finsch vier- maststoomschip Valborg betreft, dat in 1919 gebouwd werd, 965 b.r.t. meet en toebehoort aan de reederij G. Erikson te Mariehamn. Vlootuitbreiding. Maandag j.l. werd met goed gevolg van de werf van Bodewes' Scheepswerven te Martens- hoe het voor rekening van kapitein J. Bruining te Groningen nieuwgebouwde vrachtmotor- kustvaartuig Prinses Irene te water gelaten. Het schip, dat van een 360/400 P.K. Werkspoor motor zal worden voorzien, is circa 550 ton dead weight groot. Na deze tewaterlating werd op dezelfde werf onmiddelijk een aanvang gemaakt met de kiel legging voor eenzelfde schip, waarvan de op drachtgever de heer J. v. d. Veen, eveneens te Groningen is. Dit schip zal worden uitgerust met een 360 P.K. Bolnes-Dieselmotor. 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 Stoomtrawlers 198 193 192 189 187 183 118 106 93 87 Motortrawlers 2 3 4 4 4 4 4 4 Motorloggers 3 3 4 4 4 4 3 3 4 4 201 196 198 196 195 191 125 113 101 95 „Lach of ik schiet!" (De Pont.) Het nieuwe programma, dat van Vrijdag avond af in' „De Pont" vertoond wordt, bestaat, wat de hoofdfilms betreft uit'de Joe E. Brown- film: „Lach of ik schiet" en „Onthullingen van een spion". De inhoud van e.g. film, een film die als een der gèestige van den laatsten tijd wordt be schouwd is als volgt: Dan Dixon is de manager van een troep variété-artisten, die een tournée door Zuid- Amerika maakt. In de omgeving van een der Zuid-Amerikaansche hoofdsteden, alwaar zij zul len optreden, worden zij door een bende ban dieten onder leiding van Sancho Ramirez overvallen. Calita, een danseresje uit den troep weet echter hun bevrijding te bewerkstelligen door met Sancho een afspraakje te maken in de stad waai' zij moeten optreden. Aldaar aangekomen vernemen zij van Garcia de impresario dat hun engagement wegens ruzie over een vernielde auto, niet zal doorgaan. Terneergeslagen, zonder een cent op zak, zit Dan met zijn troep in het hartje van Zuid-Amerika en hij besluitzelfmoord te plegen. Niet zoozeer om alle narigheid en ver driet te vergeten, maar om zoodoende met de uitkeering der verzekerings-maafcschappjj de achtergeblevenen in de gelegenheid te stellen naar de Vereenigde Staten terug te keeren. Hij drinkt een volle flesch mierenzuur leeg, doel: in plaats van te sterven, wordt hij stomdronken hetgeen begrijpelijk wordt, wanneer blijkt dat hij zuivere jenever voor mierenzuur heeft aan gezien. Middelerwijl vinden wij Carlita, het danse resje, terug in het café El Toro, alwaar Sancho haar laat zingen dansen. Het is naar dit café waarheen onze dronken held thans zijn schreden richt en nog immer van iplan zelfmoord te plegen tracht hij den rooverhoofdman Sancho zoo woedend te maken, dat deze hem vermoordt. Ondanks alle energieke pogingen van zijn kant, mislukt zijn toeleg voortdurend en ten einde raad biedt hij Sancho de helft van het verzeke ringsgeld aan, wanneer hij hem om het leven brengt. Sancho grijpt dit aanbod met beide handen aan en hij organiseert een groot feest op zijn haciënda ter eere van Dan's „executie". Als gasten zulleii hierbij aanwezig zijn: Patricia, •het meisje van Dan, en Garcia, de impresario, die dienzelfden avond' door Sancho was uit- genoodigd in het café om zijn oordeel te geven over 't dansen van Carlita. Wanneer blijkt dat Garcia's oordeel over Carlita heelemaal niet ;unstig luidt, laat Sancho hem achter slot en grendel zetten. Garcia smeekt Dan, hem te helpen ontvluchten en belooft hem een engage ment voor 1 jaar wanneer hij hem bevrijdt. Dan gaat hierop in en thans, met het vooruitzicht van een goed engagement dat tevens de redding van zijn troep beteekent, verdwijnen zijn zelf moordplannen als sneeuw voor de zon. Ondertusschen echter heeft een der bandieten Fernando, met medewerking van een paar col lega's een opi'oer georganiseerd en de ban dietenleider Sancho wordt met zijn vrienden gevangen genomen. Des nachts weten Dan en Garcia uit him cel te ontvluchten en zij ver bergen zich in een stierenhuid. Wanneer zij ontdekt worden door een echten stier, moeten zij hun schuilplaats verlaten, doch het kamp van de oproerkraaiers wordt door den woedenden stier vernield en de vluchtende bandieten wor den door den thans eveneens bevrijden Sancho op heftige wijzet achtervolgd en gestraft. Op welke wijze ten slotte alles terecht komt, moet men zelf maar eens gaan zien. LANGS DEN DRIEHUIZERKERKWEG. Wanneer men langs den Driehuizerkerkweg gaat, treft het den natuurliefhebber, dat er zoo veel hout gekapt wordt. Eenige jaren geleden zijn er al heele open plekken gekapt in het tot Beeckenstein behoorende gedeelte, dat ten zui den van den Boschweg ligt. Deze Boschweg ligt in het verlangde van de Ver Loren van Themaat- laan. Nu is men aan het- kappen noordelijk van den Boschweg en ook langs dezen weg. Het is allemaal jong hout, dat in bossen gebonden wordt, slechts een enkele boom is er bij. Door dit kappen begint het bosch er dun uit te zien, men heeft van af de Ver Loren van Themaat- laan nu een doorzicht op de boerderij Lieven- daal, die op deze plaats anders verscholen lag. Uit een oogpunt van natuurschoon is het zeker te betreuren, dat er zooveel gekapt wordt, want de Driehuizerkerkweg tusschen Velsen en den Boschweg is een van de mooiste wegen van onze gemeente en het boschrijke gaf de groote be koring daaraan. Tn 1939 is één schip, nl. de „Silvain" IJM 116 tijdingloos gebleven, bij welke ramp alle elf opva renden om het leven kwamen. Voor den sloop werden verkocht de stoomsche pen „Fram" IJM 135, „Voorwaarts" IJM 83, „Schoorl1" IJM 39, „Holland III" IJM 179 en .'.Em ma" IJM 177. Van eigenaar verwisselden de stoomschepen IJM 78 „IJselmond" en IJM 76 „Eemmond", die over gingen naar de N.V. Visscherij Maatschappij „Lim- burgia" en door haar in de vaart werden gebracht onder dezelfde nummers én resp. de namen ,.Hol- landia" en „Zeelandia" en verder de IJM 89 „Irene" die werd ingebracht in de N.V. Visscherij Maat schappij „Prinses Beatrix", onder denzelfden naam en hetzelfde nummer. Op 1 Januari 1939 waren 67 schepen in de vsart, welk aantal steeg tot 72 op half Februari 1939 (in 1938 was het hoogste punt gelegen op 20 Januari, nl. 82 schepen.) Daarna werden geregeld schepen uit de vaart DE NUTS SPAARBANK IN FEBRUARI. Gedurende de maand Februari 1940 werd bij de Nutsspaarbank ingelegd: a. Kantoor Juliana- kade 45.860.89; b. Kantoor Willebrordstraat 11.372.46; c. Kantoor Santpoort 3.051.44; d. Kantoor Velsen-N. f 3.793.22. Totaal 64.078.01. Terugbetaald: a. Kantoor Juldanakade 32.402.72; b. Kan toor Willebrordstraat 10,981.97; c. Kantoor Santpoort 2.415.49; d. Kantoor Velsen-N. 1.168.97. Totaal 46.969.15. genomen zoodat tenslotte op 28 Juni nog slechts 27 I jes en ingetrokken 15 spaarbankboekjes. Het inlegkapi-taal 17.108.86. Het tegoed op 1 1.257.293.34. Het tegoed op 1 1.274.402.20. Uitgegeven werden 21 nieuwe spaarbankboek- vermeerderde dus met Februari 1940 bedroeg Maart 1940 bedraagt Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. VRIJDAG. Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs; 12.20 Keulen: 12.55 Brussel Ned.; 2.20 Nationaal programma; 4.45 Keulen; 5.20 Parijs 6.35 Keulen; 7.20 Brussel Ned.: 7.50 Diversen; 8.30 Keulen; 9.50 Brussel Fr.; 10.20 Brussel Ned.; 10.45 Nationaal programma; 11.40 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned.; 10.35 Londen Reg.; 5.20 Nationaal programma: 6.50 Londen Reg.; 7.20 Nationaal programma; 10.05 Londen Reg. Lijn V: Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoon- platenconcert. „DE DAAD» GAAT FEEST VIEREN. De Arbeiderszangvereeniging „De Daad" heeft besloten tot hét houden van een feestavond. In de commissie van voorbereiding werden benoemd de dames .Camis-Kemp, Davidson—Brands. De Dood en VisserJansen en de heer J. de Dood. Positie en taak van de Anti-Revolutionnairen. Strijd om de beginselen. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van de Anti-revolutionnaire Kiesvereeniging een ledenvergadering in het gebouw bij de Gerefor meerde Kerk. Na de gebruikelijke opening dooi den voorzitter, den heer N. Passchier was het woord aan den heer G. Baas uit Santpoort, die sprak over het onderwerp „De positie en de taak der AntirevolU'tionna-iren in dezen tijd". Spr. begon met zich af te vragen of het bij de ge- gebeurtenissen van dezen tijd, in welks licht de vraagstukken op politiek terrein in het niet schijnen te vallen, geen dwaasheid is zich hier nog mee bezig te houden. Doch spr. wees dit van de hand en zei, dat wij dezen strijtt moeten zien als een strijd om de beginselen der A.R. om ook in het politieke terrein naar de ordinantiën van God te leven. En al is ons aantal klein in ver houding tot andere partijen, toch ontslaat dit ons niet van den plicht om onze roeping ge trouw te zijn. Voor het feit dat de A.R. partij geen zitting in het kabinet heeft zijn twee motieven, ten eer ste was de partij van meening, dat na wat voor gevallen was wat betreft de begrooting men noodzakelijk moest komen tot een zuiver vast stellen der positie en ten tweede was de opneming van soc. democraten in het kabinet een hinder paal daar, hoewel deze partij schijnbaar van richting veranderd is er toch redenen zijn om aan te nemen, dat deze verandering alleen bij de leiding heeft plaats gehad en niet bij de breedere massa, die principieel nog steeds revolutionnair schijnt te zijn. Doch deze bezwaren mogen aldus de heer Baas, niet ten gevolge hebben, dat de A.R. 't kabinet op alle punten en alle wijzen be stookt, doch wij moeten ons op 't standpunt stel len wetsontwerpen, van welken kant ze ook komen naar onze eigen beginselen te beoordeelen en wan neer ze goed zijn er niet-tegenin te gaan omdat ze van een andere richting konien. Wij zullen moeten medewerken waar mogelijk is en waar schuwen en tegenstemmen waar noodig is. Hierna besprak de heer Baas de b-uitenland- sche politiek, het defensief, sociaal economisch en financieel beleid. Wat betreft de buitenlandsche politiek is gebleken dat' de geheele Kamer achter de regeering staat. God heeft ons de taak opgelegd,, te. trachten voor vele miÜïoen menscheii een zegen, te zijn en dit is niet. anders mogelijk dan door de hand having van onze neutraliteit. Doch dit eischt groote offers en doordat men dit niet eerder heeft ingezien moeten deze offers nu zooveel te grooter zijn om den achterstand in te halen. Spr. gaf de vrees te kennen, dat, wanneer de oorlog voorbij mocht zijn, de oude idealistische ge zou ontwaken, die de ontwapening predikt. Dit achtte spreker een groot gevaar ómdat aan de hand van den Bijbel voorloopig nog geen sprake van een altijd voortdurenden vrede kan zijn. Vervolgens sprak de heer Baas over de soc. economische politiek der regeering'. Door de vele crisismaatregelen door de regeering genomen wordt het particuliere leven vaak zeer aan ban den gelegd daar dit in een tijd als deze nood zakelijk is. Spr. meende, dat na den oorlog het evenwicht zich op dit gebied weer automa tisch herstellen zal. Uit de houding der regeering is ook wel gebleken dat zij geen ordening wil op de basis van dit ontredderde leven. Indien wij ook met het oog op de toekomst aan onze principiëele lijn vasthouden zullen wij mede de moeilijkheden overwinnen. Tenslotte sprak de heer Baas nog over de financieele politiek. Spr. meende, dat de geheele politiek onder de begin selen van de A.R. valt. Jeugdig Wijk aan Duin in „Het Spookhuis". Gisteravond gaf Jeugdig Wijk aan Duin de tweede opvoering van „Het Spookhuis" van Henri van Wexmeskerken. Toen de heer Opgelder den avond opende, was de zaal tot de laatste plaats bezet. De heer Opgelder heette de aanwezigen welkom en riep de jongeren in de zaal op om Md te worden van de Meisjesvereeniging of de Jongelingsvereeniging. Hierna zong een gemengd koor een openingsbede waarna met de opvoering van het tooneelstuk begonnen werd. Ook deze keer werd er vlot gespeeld en konden de mede spelenden na het laatste bedrijf een hartelijk applaus incasseeren. Het muzikale gedeelte van den avond werd weer verzorgd door het ensem ble van den heer A. Berkhouwer. De avond werd, nadat de heer Hagen dank gebracht had aan allen die hadden medegewerkt aan het welsla gen, op de gebruikelijke wijze gesloten. Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. De afdeeling Beverwijk en omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen houdt op Maandag 11 Maart in hotel „Ter Burg" haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. de gebruikelijke jaar verslagen en een bestuursverkiezing van mevr. Th. Teunissen—van Nes (niet herkiesbaar) en mevr. H. A. Krukv. d. Horst. Can did a ten van het bestuur voor het vervul len van deze bestuursfuncties zijn mevr. H. A. Kruk—v. d. Horst en mevr. S. Brandsv. d. Lin de. Na afloop worden demonstraties gegeven. SPAAR U ZELF. Voor de plaatselijke afdeeling van de Ned. Ver eeniging voor Natuurgeneeswijze zal dr. J. G. Menken, arts te Amersfoort op Dinsdag 12 Maart spreken over zijn boek „Spaar u zelf". De bijeenkomst wordt gehouden in het ge bouw van het Witte Kruis. JAARVERGADERING DOOPSGEZINDE JONGEREN. Op Donderdag 28 Maart houdt de Doopsge zinde Jongerenkring in het kerkgebouw aan de Meerstraat haar jaarvergadering. De predikant der Doopsgezinde Gemeente, Dr. A. Vis zal in deze bijeenkomst een inleiding houden. Abraham Lincoln en de horde. Het kwaad van het lynchen Het Luxor Theater vertoont deze week nummer de buitengewoon spannende {ii -;- jonge mr. Lincoln" een rolprent, die zich h met het in de Vereenigde Staten nog altjU^ komende kwaad van het lynchen. Dp i aldus: Honderd jaar geleden was Salem in den ïcaanschen Staat. Illinois een ellendig dorn 1 de uit enkele honderden houten hutten, r min was dit dorp op zijn manier het ceni"1^ een schier eindeloos land en kwam men lans— gereisd, om in enkele winkels, die Salem riïr levensbehoeften te koopen. In dit ruwe civiliseerde dorp leeft een jongeman,' ai'me,oi u u «v.f jw.igciiidn, even even arm, even ongeciviliseerd maar voorLtA te komen tot de hoogste waardigheid, welk 1 rika zijn zonen heeft te bieden: het - over de Vereenigde Staten. Die tijd is nog VI,. jonge Mr. Lincoln nog in het geheel Z':" ideaal en niettemin B den allereersten stap op den langen, moeiz^-' steilen weg, die opwaarts voert naar de regionen van het succes: hij stelt een t samen, die hij wil houden tot zijn med,u Het zweeft hem voor den geest, dat hij zijnj^ ten zal willen wijden aan het bestuur van dit'"* der toekomst, dat hij zich candidaat wil stellen de komende verkiezingen. Veel heeft de jongen' nog niet in zijn mars, maar twee deugden S in elk geval gegeven: onkreukbaarheid enV-' voor humor. Maar hoeveel ontbreekt hem noj' Zijn studie wordt door één enkel tragisch v«w onderbroken. Lincoln ontmoet de jonge en teeta Ann Rutledge, die hem haar vertrouwen in zijn tS komst uitspreekt. Maar eer deze schuchtere ïd-r, heeft kunnen leiden tot eenige duurzame vtr^ tenis, sterft Ann, aan Lincoln niets nalatende'"* een weemoedige herinnering. Nu_verlaat, hij het dorp Salem, om zich naar stad Springfield te begeven en zich daar te vesti;» als advocaat. In die pioniersdagen was immers zelfstudie als de zijne ruimschoots voldoende! associeert zich, krijgt ook wel praktijk en ont verschillende gegoede families, die hem ook accepteeren. Hij ontmoet hier Mary Todd, een rl jong meisje, dat veel belangstelling voor hem Typisch Amerikaansche volksfeesten worden g vierd en gunnen ons een blik op de schilderachiij gebruiken van honderd jaar geleden. Maar dea" eindigt treurig, zooals dat zoo dikwijls gaat wordt getwist, en wordt gedood. De menigte, gemakkelijk wordt opgezweept, wil den vermoei lijken dader lynchen en bestormt de gevangea Lincoln, die hiervan gruwt, stelt al zijn geestkrad) en zijn welsprekendheid in het werk, om de ms-g tot andere gedachten te brengen en hij slaagt. Als dan later de ordelijke rechtspraak wordt js houden, neemt Lincoln de verdediging van dachte op zich en met de grootste moeite er in, deze zaak een gunstige wending te gevene tenslotte zelf den werkelijken schuldige te c maskeren. Na afloop van dit gebeuren, ligt de eenzame weer voor hem open. Nog vele mijlen zal de jong Lincoln moeten schrijden, eer hij den top bereü t de koele hoogte van zijn latere, onsterfelijke gkq die hem in marmer uitgehouwen heeft... ™se! de jjfido t9el rTttf Ocdf U* gteld iodtf ftfl tartr render rei wnafc C-eoffr (irsor 5ii «rite Gersse iin at Jon? fttb rundot Oorlog barf SS2 report WIJK AAN ZEE DS. HOVY EMERITUS. Wegens het bereiken van den 65-jarigen leefii; heeft het provinciaal bestuur van de Ned. Her Kerk in Noord-Holland aan Ds. Hovy predikant i li'e Wijk aan Zee en Duin eervol emeritaat verleer, met ingang van 14 April a.s. Baltic and International Maritine Conference. In een circulaire aan haar leden d.d. 1 bruari dringt de Baltic and International Ma ritime Conference er bij haar leden op aan om tl bewerkstelligen, dat bij het bevrachten de be paling wordt opgenomen, dat reeders hun eige agenten en stuwadoors kunnen aanwijzen, we; hun bovendien veel kosten kan besparen. HAARLEM, 6 Maart, Ondertrouwd; 6 Maart: A. Wijnands en J. I Kruithof. G. H. Steffens en S. G. T. CrombeeU Ran en E. E. H. Kaspori, J. G. E. Handgraaf enC, B, G. Ruitenburg, M. van Norde en F. M. Dijkstra, H. M. Steffers en A. A. Seggelink. J. Jansen en S M. J. Ottolini, J. van Leen en A. F. Bötzel, •- Frank en H. Swaalf, J. van Nederpelt en A, J. Kuntze, F. J. Elsinga en S. M. Bakker, J. Wempe en J. H. van Dusschoten, P. A. van Zeventer a L. Harren, A. Kottman en M. Mulder, C. Maasdaa en W. Bergsma, J. P. Heijne en M. J. A. van Rood?, J. Nijssen en W. Kosters. Gehuwd 6 Maart: A. J. Molhoek en G. van Loop, A. M. Krielen en G. Domkema, J. Marljnis en ft Koelemeijer, T. Maerten en C. Hulshof, F. T.LW. van Voorst en J. M. Verkruissen, P. A. van Vuuren en C. Ruigrok van der Werven, K. Berghuis en H, C. Barends, G. J. A. van de Kerkhof en C. ft Beijerbergen van Henegouwen; H. J- Balfoort en C. Penaat, L. J. Muller en M. van 't Hof, J ft van Rooijen en C W. M. van 't Hof, H. J- Oolaefi en J. H. R. Janse. Bevallen: 3 Maart: C. Jansende Jong, M Maart: A. J. HoffschlagBrugman, d., E. Ver mondvan Everdingen, d„ W. H. Brasser—Hop staken, z., 5 Maart: R. M. C. Ongena^-Aerts, r, C. M. HoltHoogeboom, z. Overleden: 5 Maart: J. van Trigt, 72 j.. G«* Schalkburgergracht. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 8 MAART Luxor Theater:, Breestraat: „De jonge mr. L3* coin", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 7 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Dansavond t> Keezer, 8.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Sal waerachtig wel gaen- 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Zarah Leander in „Des L* der Wüste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Conradt Veidt in „De Tyren n 8.15 uur. Luxor Theater: „Carrière", 2.30, 7 en 9.15i unr. Moviac: Non stoppragramma, 2.30 en na 7.15 doorloopende voorstelling. Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilden) J. M. Graadt van Roggen, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a- Geop- behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en 79 uur. VRIJDAG 8 MAART Bioscoopvoorstellingen des middags en des avtm» Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilden) J. M. Graadt van Roggen, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel H7a. («dP behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 79 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2