Na drie jaar weer naar Canada BEVERWIJK HEEMSKERK IAAT/¥IMjOICIi"ïIN den Carson van den heer A. H. Holtslag, die regisseur der vereeniglng een actief aandeel dfflèn Geheimen Dienst had. De heer J. H. v. d. See gaf ons een bewegelijke, Makkelijk spelende dr. Williams te zien. Mftey, de zoon van den minister van oorlog mon, ook al betrokken in de geheimzinnige dér documentendiefstallen uit 's ministers jTrkkanier, vond gestalte in den heer H. G. isen. Mevr. GraafLokkerbol zag zich de rol n jjju' zuster Dolly toebedeeld en kon zich aan e opgave met al haar krachten wijden, jones, de persman van de Avondpost, toonde 3t hij'een fijnen neus had voor deze zaakjes N Lom de documenten van het ministerie van L0g( een feeling welke menige beroepsman vJ zou benijden. En het zou de heer De Graaf riet zijn, die in de huid van dezen brutalen Koorter gekropen, er een alleraardigste creatie die het mysterieuze waas der intrige hi vele scènes in 2 en 3 was hij het, r'vaak het spel beheerschte, met den tegen- <'ander, „den vertegenwoordiger der wet", die «ede op de planken- aanwezig was. Verreweg de beste van het Tavido-groepje was i heer Zwart als deze „detective", die de mys- ferieuze zaak uit te zoeken had. En hij deed dit ■t de rustige zelfverzekerdheid hem zoo eigen de planken. We! hadden we gewenscht, dat zijn toon wat Jmscherper" ware geweest en wat meer ge- 't was wat te vlak en soms wat te rjyjjo herdacht haar tweede lustrum. Opvoering van een actueel stuk. tfido de tooneelvereeniging der Hoogovenper- 'ereeiiiging De Gieteling vierde, natuurlijk toneelavond, Woensdag haar 10 jarig t:\ ju het Kennemer Theater, dat ter eere deze feestelijke gebeurtenis goed bezet was. bracht van Randwijik's boeiend spion- el Geheime Dienst" voor het voetlicht, een hte] me"sPeciaal in een tijd als deze wel opgeld ^'de'kwaliteiten van het werk in aanmerking men is het een uitvoering wel waard. Deze Olijke bijeenkomst werd door den heer Kaif'f t een io optimistischen toon gestemd speech je rinend Daarna was het de Secret Service, welke i «eh'eelen avond de aandacht van het pu- f'-gevangen hield. Behalve de' intrige was het fol der leden van Tavido, dat voor een goede ffigzws droeg. «üü&iïfa vele moeilijkheden waarvoor de ver ziek in de laatste maanden wellicht gtelTheeft gezien, waren de Tavido-ers goed M;&| dames zagen we een vlotte Ann (mew Vos) en een zijn' menschen stimulee rt minder sterk was de heer J. P. Hagen als 'I Jimmy, de vriend des huizes, die een niet minder zinnig persoon was als zoovele anderen, maakte deze tooneelfiguur tot een levend de idylle in 3 met Dolly was een sterk gespeeld tooneeltje. Een charmant kamerkatje, dat zich; als debu tante!?) reeds aardig, weerde had het; ensemble «vonden in mevr. H. Keijser—v, d. Graaf, die net den heer F. van Lamoen als de onbewogen Msknecht het duo factotums in huize Carson ertolkte. Tavido heeft van het zeer interessante spel, jat een gelukkige keuze is geweest, een opvoering regeven die vele kwaliteiten had: er zat vaart, ii de rollen werden goed. gekend en het samen spel viel te loven. Enkele personen hadden ster- kunnen zijn, maar ér waren daarnaaist weer ..,/ele' anderen, die de sterke figuren van Tavi- iowaren, dat we met genoegen deze jubileum-voor y bijgewoond hebben. publiek was erg onhebbelijk en. grinnikte er het niet grinniken moest. Dat is in- de ld jaren van Tavido's bestaan nog niet veel het sluiten van het doek na hiet derde be-' drijf, heeft de heer Kalff Tavido en haar regis- #ir, den heer A. H. Holtslag, in de bloemetjes ;en de wakkere troep hartelijk gefeliciteerd dit twede lustrum. 'avido's zustervereeniging Hoogoven-Staten «s door haar voorzitter vertegenwoordigd, die srigemeende woorden van gelukwensch sprak ui eveneens bloemen overhandigde ter eere van fit Tavido-feest. w. VOLKSONDERWIJS. Donderdag houdt de afdeeling Heemskerk „Volksonderwijs" de jaarvergadering in van café BEGRAFENISVEREENIGING „DE LAATSTE EER"' In het lokaal van den heer L. Schipper hield dy leniging „De laatste eer" haar jaar vergadering. voorzitter, de heer P. v. d. Born, heette allen welkom en uitte zijn voldoening over de goede op komst Dit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat -et ledental stabiel was gebleven. het feit dat er dit jaar nogal vele uit een'waren geweest Vertoonden de boeken van penningmeester met een batig saldo. De bestuursverkiezing bracht geen verandering, aftredende bestuursleden de heer en G. Jonge- Sns en C. Kluft werden bij acclamatie herkozen. Bij monde van den heer J. Docter bracht de ve- i-commissie verslag uit van de gehouden tontrole; boeken en bescheiden waren in orde. muziekavond door blinden, w de Ned, Herv. kerk werd een muziekavond ten bate van de hulpvereeniging „Blin- ing", Het programma werd door een Mal blinde solisten, drie dames en een heer, Morgd, De artiesten en het publiek werden wel- ioai geheeten door ds. IJzerman. Hierna werd ge- Smenlijk gezongen lied 83, waarna ds. IJzerman tc^ ging in gebed. Allereerst werd op de piano ten gehoore ge- jpk ..Nocturne" van F. Öhopin. Hi-ema werd 'or een altzangeres- gezongen „Arioso" van G. F. ®Mel. Een uitstekende violiste gaf „Largetto en A"esro" ook van Handel ten beste. Gezongen werd door een dame „Zondagslied" van A. W. Rijp: •Mfna twee dames zongen „Die Engelein" van F. t Alles werd zeer stemmig in het oude kerkge- ten gehoore gebracht. de pauze werd het werk in het Blindeninsti- jjop lantaarnplaatjes vertoond. JJ3 de pauze werd achtereenvolgens ten gehoore pacht: „Andante con variazioni", Avondlied, a. taMirRomance, Bede, O, in de lent', Niet ,5r "iet en Geloof. Den geheelen avond werden ie muziek en gezang ten bes.te gegeven. WEEK-ABONNEMENTEN jjwer^ uiterlijk Woensdagsavonds te rijn, daar de bezorgers op moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. ■Marktberichten en besommingen. (Versche visch). IJmuiden 7 Maart 1940. Tarbot 110—102 et. per K.G. Tong 110—92 ct, per K.G. Heilbot 9484 ct. per K.G. Groote schol f 17 per 50 K.G. Middel schol f 22.50—f 22 per 50 K.G. Zetschol f 27—f 24 per 50 K.G. Kleinschol f 30—f'16 per 50 K.G. Bot f 9 per 50 K.G. Schar f 15.50—f 7.70 per 50 K.G. Groote- roode poontjes f 12f 10 per 50 K.G. Groote schelvisch f 30 per 50 "K.G. Middel schelvisch f 31f 30 per 50 K.G. Kleinmidd'el schelvisch f 29f 25.50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 27.50—f 13.50 per 50 K.G. Grooe gul f 14—f 13 per 50 K.G. Kleine gul f 14—f 10.50 per 50 K.G. Wijting f 11.50—f 7.60 per 50 K.G. Makreel f 15 per 50 K.G. Kabeljauw f 50—f 26.50 per 125 K.G. Vleet f 2.75-f 1.10 per stuk Leng f 2,90—f 1.30 per stuk. Koolvisch f 0.85—f 0.28 per stuk. Rog f 11 per koop. Besomming trawlers: Cornells IJM 15 475 manden f 6650 Besomming Deensche kotters: E 541 f 1310, E '503 f 1190 Besomming Hollandsche kotter: HD 108 f 2170. NAT. CIIR. GEHEEL ONTH. VEREENIGING. De afdeeling der Nat. Chr. Geheel-Onth. Ver- eeniging houdt een vergadering op Woensdag 13 Maart in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat. Er zal een bestuursverkie zing worden gehouden, daar mevr. Jans als penningmeesteresse heeft bedankt. Het bestuur stelt voor den secretaris, den heer L. Winter tot penningmeester te kiezen en dan als secretaris te benoemen -den heer Schaap. De heer Winter zal een inleiding houden over „Bezwaar op bezwaar", de heer J. Smit een voor dracht en een opstel, de sluiting geschiedt dooi den heer Rootlieb. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN KENNEMERLAND. Het j aarlij ksch damtoumooi om het kampioen schap van Kennemerland is deze week te IJmui den begonnen. Spelers uit IJmuiden en Bever wijk en Wijk aan Zee nemen er aan deel. De wedstrijd geldt tevens als voorwedstrijd om den meestertitel en voor den eindstrijd om het kampioenschap van Noord-Holland. De uit slagen luiden; Hoofdklasse: B. DukelH. de Boer 1—1. HoogerwerfBais 11 BuisRietkerk 02. R. HuhlRietkerk afgebr. H. Laros—v. d. Heij.de 20. K. de-JongHoogerwerf 02. Eerste klas: KloeseBeets 1—1.. SchagenBal 20. Van LeeuwenHofland afgebr. Hedenavond wordt het'tournooi in het clubge bouw van de damclub- „Beverwijk" voortgezet. CHR. DEM. UNIE. De heer B. Timmers alhier heeft voor de be noeming "tot voorzitter van de afdeeling Velsen- IJmuiden der Chr, Democratische Unie be dankt. SCHIETOEFENINGEN TEN NOORDEN VAN DEN NIEUWEN WATËRWEO. Bij Hoek van Holland, ten Noorden den Nieu wen Waterweg, zullen op 12 Maart en zoo noodig op 13 en 14 Maart van 1"9.00 uur tot 23.00 uur of later' Schietoefeningen worden gehouden. De onveilige sector wordt begrensd door de richtin gen west en Noord-Noordwest van de sema phore uit, tot op een afstand van 6 K.M. uit de kust en tot een hoogte van 300 M. Bij een der grenzen van de sector zal zich na bij de territoriale grens een vaartuig der Koh. Ned. Marine bevinden. Dit vaartuig zal, be halve de normale verlichting, een rood rondom schijnend licht toonen van één uur voor den aan vang tot het einde der schietoefeningen. Tevens zal gedurende dien tijd ten noorden van den Nieuwen Waterweg een rood licht wor den getoond. VAN WIEN IS DIE HOND? Op het hoofdbureau van politie kunnen inlich tingen verkregen worden omtrent een soort spa niel, welke zwervende is aangetroffen; zwart met witte borst en snuit, hoog ca. 40 c.M., reu. HANDTASCHJE GESTOLEN. Een inwoonster van Velsen-Noord heeft bij de politie aangegeven dat in een café in Oud- IJmuiden haar handtas'chje, inhoudende onge veer f 3,50 een eenige toiletbenoodigdheden en papieren zijn gestolen. De politie stelt een onderzoek in. VERTROKKEN TRAWLERS Woensdag zijn vertrokken: Neptunus IJM. 87, Knikker IJM. 4, Maria IJM. 95, Perseus IJM. 4. WEER TWEE TRAWLERS NAAR ZEE Het aantal in de vaart zijnde trawlers wordt weer met 2 uitgebreid: het zijn de Elie Chenivière IJM. 161 en de Ewald IJM. 48, die morgen naar zee gaan. Een tentoonstelling over gas. De gasfabriek een halve eeuw. In den loop van dezen zomer zal het 50 jaar geleden zijn dat in Beverwijk een gasfabriek in bedrijf werd gesteld. De exploitatie geschiedde door een particuliere maatschappij in een daar toe gestichte fabriek aan de Koningstraat. In 1898 nam de gemeente het bedrijf over en liet tevens een nieuwe fabriek bouwen aan de Pijp. Het feit, dat de inwoners van Beverwijk een halve eeuw van de groote gemakken van het gas ptrofi-foeeren zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Van 27 Juli tot en met 4 Juli zal in het Veilinggebouw „Kennemerland" aan de Bree- straat een gastentoonstelling worden gehouden, georganiseerd door het Gemeentelijk Gasbedrijf. Het ligt in het voornemen ook de luchtbescher ming bij deze expositie in te schakelen. Zij zal over de tentoonstellingsruimte op de gaande rijen beschikken. In de bovenzaal zullen demonstraties en film- vertooningen worden "gegeven. AANRIJDING OP DEN WIJKERSTRAATWEG. Op den Wij'kerstraatweg is Woensdag een schaxenslijperswagen aangereden door een vrachtauto, bestuurd door een inwoner van Heemskerk. De aanrijding is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat de vrachtauto den scharenslijperswagen wilde passeeren, terwijl deze naast een stilstaan- O. 11 gelicht. Hedenmiddag 12 uur is de O. 11 gelicht en naai de ligplaats van de onderzeebooten in de haven gesleept. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Aanvankelijk opklarend, later meest zwaar bewolkt, geen neerslag van beteekenis, wei nig verandering in- temperatuur, zwakke tot matige noordwestelijke tot westelijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 42 Laagste hedennacht F 38 Hoogste hedeii F 40 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9'uur 767 m.M. Neiging: Stilstand. Opgaaf MAGAZIJN 't BRILLENHUIS, Kanaalstraat 86. IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN Vrijdag v. m. 3.02 uur; n.m. 3.12 uur. Zaterdag v.m. 3.33 uur; n.m. 3.44 uur. Zondag v.m. 4.03 uur; n.m. 4.13 uur. den auto reed en daardoor de ruimte te klein was. De wagen van den scharenslijper werd ern stig beschadigd. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Van de manége naar de planken. Ruiters speelden voor O. en O. Dat de hier gelegerde militairen de door het Burgercomité Velsen-Noord en Zuid voor O. en O. georganiseerde ontspanningsavonden weten te waardeeren bleek gisteravond weer in de Cen trale Cantine, waar de Ruiterclub Veilserbeek een tooneelavond gaf, welke door soldaten van het derde bataljon, voor wie deze avond werd ge houden, flink was bezocht. Ir. L. P. Krijger, voorzitter van het comité opende deze avond en sprak zijn voldoening uit over de opkomst. Spreker deelde daarbij mede, dat ook de Ruiterclub een mobilisatieslachtoffer was, daar èn de paarden èn de manége door de militaire autoriteiten waren opgevorderd. Om den goeden geest, die onder de leden van de ruiterclub heerscht te handhaven, hadden deze besloten zich op tooneelspelen toe te leggen, waarin zij, gezien het gebodene van den avond, aardig zijn geslaagd. De heer Krijger bracht voor de medewerking van de Ruiterclub en die van de muziek dank. Het filmbeeld van Broedelet „Met z'n twee" was aardig bestudeerd, doch kon qua genre niet zoo buitengewoon voldoen. Beter getroffen waren de schetsen van Nono „Getuige a décharge" en „Standing en Misunder standing", beide geen onbekenden. Vooral de laatste schets gaf goed spel te zien van mevrouw de douairière en den orgeldraaier Om de komische misverstanden werd flink ge lachen. „De Verrassing" van Dorrenboom, een eenvou dig, met verrassende wendingen, doorspekt werkje, werd overhet. algemeen zeer goed ver tolkt., Aan het slot van den avond bracht luitenant Reinders namens zijn jongens dank aan de spelers, daarbij aan de oudste der dames bloemen overhandigend. De heer Van der Wal, die tevens met een praatje de aanvulling verzorgde, bracht namens de Ruiterclub Velserbeek op zijn beurt dank voor de appreciatie. De Ruiterclub kan op het loffelijk streven den soldaten een aardigen avond te bezorgen met genoegen terugzien. IJSHOCKEY NEDERLAND-BELGIË (1-3) Verdiende overwinning voor de Belgen. De ijshockey land en wedstrijd tusschen Nederland en België is Woensdagavond te Amsterdam door de gasten met 31 gewonnen, een zege, welk alles zins verdiend mag worden genoemd, dank zij groo- tere snelheid en een beter ploegverband van de Belgen. In het eerste kwartier wist de uitblinker van de Belgen, de midvoor Van Reijschoot, to.en Taconis voor twee minuten naar het bankje werd gezonden, het eerste doelpunt op fraaie wijze te maken. On danks felle aanvallen, waaraan echter een nuttige afwerking ontbrak, wist de geestdriftig spelende Nederlandsche voorhoede met aanvoerder Suurbeek aan het hoofd den gelijkmaker niet te scoren. In het tweede kwartier bleek de onmacht van de Nederlandsche voorhoede zeer duidelijk, toen de ploeg door het uitvallen van Carez, die een minuut straf kreeg, geen kans zag de numerieke meerder heid in een doelpunt om te zetten. Aan enthousiasme ontbrak het niet, maar mei goed ijshockey spel had het vertoonde toch weinig te maken. Er kwamen wonderlijke scenes voor, die sterk op den lachlust van het talrijke publiek werk ten. De scheidsrechter werd een keer ondersteboven gereden en een oogehblik later merkte de Belgische doelverdediger, dat hij zelf-op het ijs lag met zijn ijzeren kooitje boven op hem. Van Reyschoot wist intusschen den voorsprong van België te vergroo- ten (0—2). De spanning in het laatste gedeelte was zeer groot, vooral toen Lankhof kans zag met een goed doel punt den achterstand te verkleinen. (12). Enkele malen werden Taconis bij Nederland en Graeffe bij België van het ijs gewezen, doch geen van beide ploegen zag in die perioden kans, te scoren. In de laatste minuut was het Lekens, die een der de doelpunt voor België maakte en daarmede de overwinning veilig stelde (13). De techniek van de Nederlandsche ploeg was over het algemeen van minder kwaliteit dan die der gasten. De laatsten hebben uitstekend geprofiteerd van hun grootere snelheid, een factor die bij ijs hockey van niet te onderschatten beteekenis is. Prins Bernhard woonde den wedstrijd bij. Voor het begin liet hij zich aan beide ploegen voorstel len; de volksliederen werden gespeeld en de Belgi sche aanvoerder, getroffen door de zeer hartelijke ontvangst, liet spontaan een „lang leve Prinses Juliana, lang.levé Prins Bernhard" hooren. Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN Dorschen in het veld in Alberta Nadat de trein honderden mijlen geslingerd en gekropen heeft door de dalen en kloven van het Rotsgebergte stuift hij plotseling de prairie in. Vroeger was de prairie een groote met gras be groeide vlakte, waarin Indianen op buffels joe gen. Deze beide zijn in reservaten ondergebracht. Het gras heeft plaats gemaakt voor graan. Waar vroeger vijfduizend Indianen leefden, leven nu vijf millioen Canadeezen, wier afkomst in alle landen van Europa moet worden gezocht. Er zit ten ook een honderdduizend tal Hollanders, maar de meesten daarvan vindt men gelukkig niet in het zuivere graangebied, dat zoo ontzettend te lijden heeft van misoogst door droogte, sprink hanen, hagelslag en andere redenen, maar aan den noordrand der prairie, waar het gemengd bedrijf bloeit. Den vorigen zomer was voor het eerst in tien jaren de oogst goed. Bovendien wa ren de prijzen hoog, voor de tarwe zoowel als voor lijnzaad, haver en dergelijke, die meer in het noorden worden verbouwd. Ook zonder dat zou den we echter vriendelijk en vroolijk ontvangen zijn in Dauphin, ten noordwesten van Winnipeg, waar oude bekenden ons laadden uitgenoodigd eens te komen kijken, wat we vooral graag deden omdat de vrouw des huizes een in het noorden van ons land zeer goed bekende schrijfster en spreekster is. Ik bedoel mevr. Aberson Huges. Onze vrienden hadden daar wel een buitenge woon aardig plekje getroffen. Uitgezocht mag ik eigenlijk wel zeggen, want ze hadden het gedaan, zooals een toekomstig kolonist in Canada het hoort te doen. Vriend Aberson zelf heeft name lijk eerst een paar jaar als knecht op een boer derij gewerkt om het land en zijn gewoonten te leeren kennen en pas daarna uitgekeken naar een geschikt hoekje om een eigen, bedrijf te begin nen. Het plekje, waarop zijn keus Viel, had vele voordeelén. Dauphin ligt aan den noordrand dei- prairie tusschen twee heuvelruggen, gebergten als ge wilt, die de namen van Duck- en Riding Moun tains dragen. Beide heuvelruggen zijn zwaar be- boscht; de laatstgenoemde behoort grootendeels tot een Nationaal park, dat naam kreeg omdat de Grijze Uil daar zijn eerste beverkolonie stichtte. Dit uitgestrekt boschgebied heeft niet alleen goeden invloed op het klimaat, doordat het vocht in de lucht brengt en dus regenval bevor dert, maar het heeft ook grooten invloed op de kolonisten in de prairie, niet alleen, omdat hout in haast onbeperkte hoeveelheid ter beschikking is van ieder, die de moeite wil doen om het te gaan halen tegen betaling van een kleine vergoe ding aan de regeering; ook niet alleen, omdat uit park en bosch honderden herten, eenden en an der wild naar de vlakte komen en een welkome afwisseling vormen op de tafel ook van onze vrienden, maar vooral, omdat het een vacantie- oord is, een prachtige gelegenheid voor kampee ren, picniccen, zwemmen en andere buitensport. Op de werkelijke prairie groeien kinderen op, die voor'hun twaalfde jaar geen boom te zien krij gen en niet weten wat een meer is. Dat zou in Dauphin heelemaal niet gaan,' omdat even be noorden het stadje, o.a. als begrenzing van het erf van onze vrienden een riviertje loopt, waar van dal en directe omgeving met aardig wild bosch zijn begroeid. Daar staan populieren van een voet dik met een ondergroei van wilgen, maar ook van wilde zonnebloemen en van herfst- asters, dat het een lust is om er naar te kijken. Het stadje Dauphin Dauphin is een aardig stadje met één hoofd straat en een drietal dwarsstraten, die toegang geven tot wat wij kleine villawijken zouden kun nen noemen. Er wonen misschien drieduizend menschen en 's Zaterdagsavonds staan er mis schien drieduizend auto's, omdat dan in alle prai riesteden van Canada alle boeren uit de omgeving naar de stad komen om den stand van de pro ducten en van de markt te bespreken. De mannen zitten dan achter een glaasje bier; de vrouwen gaan eerst boodschappen doen en zitten daarna rustig in de auto te wachten tot de heeren hun zaken hebben afgehandeld. Dal is zoo de gewoonte in het land. De trein in Dauphin komt en vertrekt 's nachts om half twee. Het was de twee-en-vijftigste stop plaats vanaf de vorige stad, Edmonton. Je moet er wat voor over hebben je vrienden te bezoeken. Hun woning ligt zes mijl van het station, twee mijl hoofdweg, twee mijl grintweg en twee mijl zand. Huizen zijn er natuurlijk in soorten. De meeste beginnen met een soort éénkamerwoning van ruwe balken gebouwd met eerst een leemen en later een houten vloer. Als de zaken niet slecht gaan wordt dan na een paar jaar een grooter eif geriefelijker huis gebouwd en de eeiste woniaf tot schuur bevorderd. Een „boer" bouwde een vi\-. Aberson woont nu in een keurig afgewerkte, moderne villa, waarvan het interessante is, dat hij haar met behulp van een buurman geheel zelf heeft gebouwd met een zeer practische indeeling, die door zijn vrouw was ontworpen. Natuurlijk is er centrale verwarming, die met hout gestookt wordt en heete lucht naar alle kamers voert en stroomend water, althans in de keuken in den vorm van een pomp. Het eerste meubilair staat thans in den tuin en was geheel uit pakkisten en dergelijke zelf gemaakt. Thans staat er een meubilair dart; ieder onzer zoo zou kunnen gebrui ken, heelemaal op verkoopingen bijeengetrom- meld. Rondom het huis treft ons allereerst een weelde van bloemen en daaromheen een moestuin die goed voorzien moet zijn geweest, vooral als men de honderden flesschen geweckte groente in den kelder heeft zien staan. Dan volgt een rijtje vruchtboomen, een groote bijenkast in den hoek en vlak daarachter strekt zich de akker uit, waar op in de verte Bob, de oudste zoon des huizes, den tractor met den ploeg rustig heen en weer laat gaan zoolang de zon boven den horizon staat. Misschien denkt ge, dat hij dan gauw klaar zou zijn op die negenhonderd meter in het vierkant, maar Bob werkt ook als chauffeur op den tractor -van anderen of met den eigen tractor tegen be taling op andermans veld, Anders zou een collec tie prima landbouwwerktuigen plus tractor, zoo als Aberson die heeft kunnen aanschaffen als re sultaat van een lezingcampagne door zijn vrouw in Groningen en Friesland, veel te zwaar drukken op een dergelijk klein bedrijf. Eigenlijk heeft hij door zijn machines en zijn volwassen zoon thans werkkracht genoeg voor een vierde mijl er bij, maar die is op het oogenblik niet te krijgen in die buurt en ik geloof ook niet dat de contanten daar voor aanwezig zouden zijn. Edoch, kelder en schuren zijn vol, kippen, ganzen en varkens krioelen over het erf; een paar flinke koeien ge ven melk en als de roodbonte straks gekalfd heeft weer genoeg voor wat boter ook. Een paar sterke paarden kunnen den tractor vervangen als het veld eens te nat mocht zijn en kunnen de slede naar de stad trekken als natte sneeuw de auto onbruikbaar maakt. Winter in Canada. 's Winters Is het een geweldige toer de kinderen op tijd op school te krijgen, want winter betee- kent hier meermalen veertig graden onder nuL Celcius of Farenhelt, dat doet er niet toe, want dat is toevallig net het zelfde. Dan moet het paard voor de slee of de kinderen moeten er zelf op sneeuwschoenen door. Wie dich terbij woont kan met de bus mee, een oude auto buscarrosserie waar binnenin een houtkacheltje brandt, op een slede De dokter komt in den win ter met een sneeuwtaxi, die door een luchtschroef geduwd wordt en met de vier wielen op ski's staat. Die dingen moeten dan toch ook raar over den weg kunnen zwabberen, maar het gaat snel en ze schijnen betrouwbaar te zijn. Maar nu rei zen we nog per auto. We bezoeken nog een paar Hollandsche families, een suikergast en een paar Groningsche boerenjongens. Ieder werkt op zijn manier, maar hoofdzaak voor mij is, ze zijn te vreden, ze hebben het goed, ze willen niet terug. 1-Iun land ziet er goed uit, net als dat van Aber son, weinig of geen onkruid en dat is hier de groote toer om je grond schoon te houden. Aber son en zijn vrouw waren geen boeren, maar zoo ver ik zien kan hebben ze het vak aardig geleerd en zich een gewaardeerde plaats in den boeren stand daar verworven en daar mogen ze trotsch op zijn. Zulke menschen heeft Nederland over de hecle wereld noodig. Zij zijn oorzaak, dat wij Hollanders, waar we ook komen, graag worden gezien, meestal zelfs met vreugde begroet. En da.fc is prettig, vooral voor zwervers zooals onderge- teekende. DAMMEN. EINDSTRIJD MILITAIR DAMKAMPIOENSCHAP TE HEEMSTEDE. Dinsdagavond werd bovengenoemde wedstrijd in het Chr. Tehuis voor militairen aan den Binnen weg te Heemstede voortgezet. De uitslagen luiden: J. M. Oudejans wint van G. Albus; F. C. van Tilburg wint van korp. H. Knot; E. de Graaf wint van H; de Vries. Graanbergplaats of elevator door het Gou vernement gebouwd in Saskatoon, aan den spoorweg.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3