Hiel Jiteat en Jxm Qlie&ol. Twee merkwaardige Fransche boeken. Paul A Hard over stemmingspropaganda W. J. H. Muiier 75 jaar Mishandeling doodelijken afl00| Christian Mégret: f „Les fausses Compagnies". (Van een bijzonderen Parijschen medewerker.) j EGIN September van het vorige jaar maakten de Fransche uitgeverij en de boekhandel al even moeilijke dagen door als de directie van het toerisme. Parijs stroomde dag en nacht leeg op een wijze, die men in een der zuidelijke voorsteden moet heb ben gadegeslagen om er den reusachtigen om vang van te beseffen. Wie zou er nu ooit nog een boek koopen? De dagbladpers staakte geheel hare" literaire causerieën. En de afneming van het formaat dei- couranten hield gelijken tred met de sterke ver mindering. soms algeheele verdwijning, der ad vertentierubrieken. Géén boek werd meer annonceerd, het geestelijk leven leek geheel dood. Hoe is dat alles in luttele maanden veran derd! In de Parijsche boekwinkels is het bepaald druk. Men koopt voor zichzelf, voor anderen, die zich in de provincie bevinden en er niet aan denken voorloopig terug te keeren (er zijn er nog) en allermeest koopt men voor de dierbaren aan het front, die zoovele loodzware uren van verveling hebben. Tegelijk hebben door een zeer begrijpelijke wisselwerking de Fransche uitgevers weer moed gekregen. Half gelezen manuscripten worden weer opgevat, de voor de drukpersen gereed lig gende manuscripten zijn gedrukt en gelanceerd de dagbladpers staat weer vol aankondigingen en dat alles is volstrekt geen Kerst- of Nieuwjaars- drukte, want onze ervaringen dateeren van einde Januari. Een boek, dat vlak voor den eersten Septem ber al ter perse was en onlangs verscheen met een kort voorschrift dateerend eind September, verheugt zich in een groote populariteit: het zag al 22 herdrukken. Dit werk is van Paul Allard, se dert lang geen onbekende op het gebied van de kroniek der binnen- en buitenlandsche politiek en het draagt vertaald ongeveer de volgende ti tel: „Onze vijanden bespionneeren ons". Het boek ontleent zijn waarde aan het feit, dat de schrijver officieele bescheiden en in be slaggenomen brieven, quitanties, opschrijfboek jes. enz. heeft kunnen inzien. Wij nemen welis waar het hoofdstuk over de vrouwelijke spion nen met een korreltje zout, want als onze goede Fransche vrienden het over schoone dames heb ben, loopt hun verbeelding wel eens wat erg hard van stapel. Maar buiten dat, hoeveel be langwekkends en zelfs opzienbarends! Er is bijv. een hoofdstuk over de klandestiene zenders, waarvan ingewijden het aantal voor het uitbre ken van den oorlog op verscheidene honderden hebben geschat (rede van den senator Babaud- Lacroze op 25 Mei 1939). Een door Allard aan gehaald officieel rapport geeft bijzonderheden over die zenders „zeer goedkoop te vervaardigen, de ultrakorte golven gebruikend tot 5 Meter toe, gemakkelijk te verbergen, in staat om over enorme afstanden te seinen. Een post van 5 Watt, is hiertoe voldoende. Een post van 1 of 2 Watt kan zelfs onmiddellijke buren niet opval- len". De goniometrie kan niet helpen bij het opspo ren van zulke zenders, alleen een toeval kan die nen, want de politieluisteraar moet zich juist in de baan bevinden van den post van uitzending naar den post van ontvangst, zegt Allard. Wat- de vijandelijke propaganda doet om het moreel van een land aan te tasten, om pessimis me en ontevredenheid aan te wakkeren, om in één woord „stemmingspropaganda" te maken, dat is nu bekend. Maar te weten wat er in een land omgaat, daartoe, zegt Allard, zijn speciale spionnen noodig. Met zulke geschoolde op- merkers van de heerscliende stemming, tegelijk gangmakers van ontevredenheid, heeft Frankrijk voor den oorlog veel te stellen gehad. De hoog ste in rang is wel de heer Otto Abetz geweest, persoonlijk vriend van vooraanstaande vijan delijke personen, aan wien eenige weken voor het uitbreken van den oorlog het herbetreden van het Fransche grondgebied is ontzegd. Allard ontvouwt verder dat men in de moderne propaganda er niet mee toe overgaat om geheele persorganen om te koopen of eigenaar ervan te worden (men herinnere zich de pogingen tot aankoop van „Le Journal" in 1916, hetgeen met het fusileeren van Bolo Pacha en Pierre Lenoir is geëindigd). Men probeert thans contact te krijgen met eenige zeer invloedrijke redacteuren en wint deze met alle oorbare en onoorbare middelen „voor de goede zaak". Eenige opzien barende arrestaties einde Augustus van het vorig jaar bevestigen de juistheid van deze op merking, al had de vijandelijke propaganda zich vergist in de belangrijkheid der redacteuren, met wie contact was verkregen. Al deze hoofdstukken van het boek van Paul Allard zijn dezer dagen nog eens in de Fransche Kamer bevestigd door een rede van den afge vaardigde De Kérilis. VELE jaren vóór den vorigen oorlog, nn Hp p-vnote boulevards nog huiseL toen het op de groote boulevards nog huiselijk en ge zellig was (Café Riche, Cinema Kab-Ka, goede oude Théatre du Vaudeville, waar zijt gij ge bleven?) had het schouwburgje „Le Petit Casino" een menschelijke automaat geëngageerd om op het trottoir van de Boulevard Montmartre re clame te maken. Uitgedost in een onberispelijk rokcostuum, met carnavalsachtigen hoogen hoed, monocle, aan een enorm rood-zijden lint, voor zien van een tooneelkijker, waarmede hij den horizon afzocht, had zulk een weinig gebruike lijke verschijning heel wat bekijks. Zijn auto matische, bruuske bewegingen, zijn strak gezicht, dat niet uit den plooi kwam, maakten indruk en het was als het ware een verlossing als hij, voor de deur van het Casino gekomen, met sierlijk ge baar en vriendschappelijken ontspanden glim lach de toeschouwers tot binnentreden noodigde. Deze oude herinneringen kwamen mij in ge dachte toen ik het nieuwe werk van Christian Mégret „Les Fausses Companies" (Slecht Gezel schap) onder de oogen kreeg. Dit boek beschrijft het leven en de gedachten van zulk een auto maat. een door de crisis tot armoede gekomen ingenieur. Naast hem wordt de magere Jacque- lientje beschreven, die soortgelijk werk doet in de vitrine van een grooten sportwinkel. Het merkwaardige van het boek is dat er geen ver-1 liefdheid tusschen de twee bestaat, enkel een platonische vriendschap en zelfs dat nauwelijks. Zoo blijft het tot de laatste pagina, waarin de ingenieur plotseling schik krijgt in een frisch boerinnetje, dat hij in het wijnland van Bour gogne ontmoet. Dit wordt slechts met één enkel zinnetje aangeduid. Toch boeit de uitstekend be schreven verhouding tusschen die twee maat schappelijke schipbreukelingen Géraxd en Jacqueline. Na de moreele en materieele misère van deze twee menschen te hebben uitgesponnen worden we door een handigen technischen kunstgreep van den schrijver plotseling verplaatst in een zekere financieele wereld, die gelukkig niets met de conservatieve Fransche „haute finance' maken heeft, doch die een jaar of tien vijftien geleden zoodanig van zich heeft doen spreken door de stoutheid van hare concepties dat de stem van het gezond verstand gesmoord scheen de wereld, die tenslotte is ondergegaan in de Parijsche beurstragedies, waaromtrent ook menig Amsterdamsch beursbezoeker herinneringen be waart. Wij zien de klassieke goochelarij met pa pier, hoe het kapitaal van oude industrieën, die gedurende generaties in fatsoenlijke families waren gebleven, werd ondergebracht in „hol dings" en „superholdings" totdat slechts enkele ingewijden weg wisten in het doolhof en het den gerechtelijken accountants als eenmaal de lawine aan het rollen was gebracht maanden en maanden zou moeten kasten om een rapport op te stellen. Dat alles is nu al betrekkelijk oude geschiede nis, maai' juist daarom heeft men meer perspec tief gekregen op die bewogen dagen, toen zoo vele reputaties vernietigd zijn en zooveel leed is veroorzaakt. Een groot aantal passages van het boek heeft hier de scherpheid van een ongeretoucheerde fotografie. „Les Fausses Compagnies" kan in een ieders handen komen; onkiesche situaties, onbe schaafde taal vindt men er niet in. De stijl is uitstekend, doch men moet geen beginner in de Fransche taal zijn om het boek geheel te volgen. Binnenkort weer door de lucht naar Berlijn Postdienst wordt vermoedelijk reeds Maandag hervat. GRAVENHAGE, 6 Maart. In aansluiting op vroegere mededeelingen omtrent de onder handelingen, welke tusschen de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten gevoerd worden voor het herstel van de luchtverbinding Amsterdam- Berlijn, kan nu worden bericht dat aangenomen mag worden dat de Duitsche luchtvaartmaat schappij Deutsche Lufthansa haar tijdelijk on derbroken post- en vrachtdienst zal heropenen op Maandag 11 Maart a.s. De definitieve beslis sing van den minister van Waterstaat wordt dezer dagen verwacht. In tusschen worden de besprekingen voortgezet over het herstel van de luchtverbinding voor passagiers-verkeer tusschen Amsterdam en Ber lijn, welke dienst door de K.L.M. in samenwer king met de Di.H. zal worden onderhouden. Nieuwe candidaat voor de Roemeensche olie. Japan sluit overeenkomst met Roemenië. BOEKAREST, 5 Maart. Vandaag is ook Japan als concurrent op de Roemeensche olie- markt verschenen. Het teekende een handels overeenkomst met Roemenië, volgens welke het voornamelijk katoenproducten naar de Roe meensche markt zal verkoopen en door een over eenkomst met de Nationale Bank Roemeensche olie zal aankoopen. Hoewel over deze overeen komst op de Japansche legatie gisteravond geen bevestiging was te krijgen, werd in Roemeensche kringen verklaard dat de overeenkomst Dinsdag morgen was geteekend. Japansche katoenpro ducten zullen binnen de zes weken in Roemenië aankomen en de Roemeensche olie zal naar ver luidt via Engeland naar Japan verstuurd wor den. (United Press.) MAIKT GIKICMTIN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 6 Maart 1940. 158 vette kalveren: le kw. 8086 c. 2e kw. 72- 78 c., 3e kw. 6068 c. per K.G. levend gewicht. 130 Nuchtere kalveren f 69 per stuk. 143 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 6871, zware varkens 6871, vette varkens 6871 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren: matige aanvoer, weinig eerste kwaliteiten. Handel vlug. Lagere prijzen. Nuchtere kalveren: matige aanvoer, vlugge handel, iets hoogere prijzen. Varkens: matige aanvoer, stille handel, prijzen iets lager dan Maandag. NOG GEEN BEKENTENIS VAN DEN ZWERVER LEEUWENKAMP. Confrontatie met mevrouw Van rier Grienrit. SOEST, 6 Maart. Nadat Leeuwenkamp, de dader van den moordaanslag op mevrouw van der Griendt. Zondagochtend van Den Haag naar Soest was overgebracht, is hij terstond voorgeleid voor den burgemeester mr. A. de1 Tombe, die hem in tegenwoordigheid van den inspecteur van politie, den heer Schreuder, een verhoor afnam. Aanvankelijk ontkende Leeuwenkamp alles. Hij wist van mevrouw van der Griendt niets af Ook ontkende hij dat hij in het zomerhuisje wa: geweest, maar nadat hem verschillende feiten onder het oog waren gebracht, werd hij spraak zamer. Hij is echter een zeer voorzichtig man en bedenkt zich eenige malen voor hij iets los laat Toen men dan ook niet veel wijzer van hem werd, is hij weer opgesloten. Maandagochtend deed L. weer eenige mededeelingen, die evenwel niet klopten. Bij zijn verhoor tracht hij uit te vorschen wat men van de zaak weet en tracht daarnaar zijn antwoord in te richten. Tenslotte bekende hij Maandag dat hij door mevrouw van der Griendt tijdens zijn aanwezigheid in het zomerhuisje zeer goed was behandeld. Hij heeft voorts nog mede gedeeld, dat hij Vrijdagavond 23 Februari naar Amersfoort was geweest, waar hij veel alcohol gedronken heeft. Hij had een fleschje mee naar het huisje genomen, waar aan hij zich dien nacht eveneens tegoed heeft gedaan. Zoo is hij in een roes gekomen. Hij weet niet wat hij den volgenden dag heeft gedaan. Hij herinnert zich nog alleen, dat mevrouw van der Griendt bij hem kwam. Maandag is de man met mevrouw van der Griendt geconfronteerd, in tegenwoordigheid van den inspecteur en twee agenten. Hij bleef echter onbewogen en vindt zichzelf den beklagens- waardigsten mensch. Door de verslagen van het gebeurde kwamen al spoedig allerlei verhalen.bij den burgemeester van Soest binnen, dat men Leeuwenkamp had gezien. Drie berichten bleken juist te zijn, namelijk dat men hem te 's Graveland had gezien en dat hij in *n garage was geweest om zich per auto naar Amsterdam te laten brengen. De chauffeur, die hem gereden heeft, verklaarde dat L. een aanzienlijk bedrag aan bankpapier bij zich had dat vermoedelijk uit de woning van het slacht offer is ontvreemd. Uit een bericht uit Hilversum bleek, dat hij in een winkel was geweest om sigaren te koopen In Amsterdam was men evenwel het spoor kwijt geraakt. Hij schijnt van Amsterdam in de richting Rot terdam te zijn vertrokken. In Pijnacker, bij Rot terdam, heeft hij een nacht in een tuinhuisje geslapen. Toen de eigenaar des morgens in den tuin kwam, trof hij L. in het huisje. De bewoner wist niet, dat hij met den dader van den moordaanslag te Soest te doen had. L. kreeg nog kleeren van den heer des huizes. Hij is daarop naar Den Haag vertrokken, waar hij tenslotte werd gearresteerd. Leeuwenkamp zal morgen voor den officier van justitie te Utrecht worden geleid. De Britsch-Fransclie missie naar de Ver. Staten. De aankomst te Washington van Ashton Gwatkin, Charles Rist en Henry Self, den Engel- schen ondersecretaris voor de luchtvaart, wordt in sommige Amerikaansche kringen in verband gebracht met recente berichten, volgens welke waarschijnlijk een krachtige Britsche actie zal komen om de openingen te dichten, waardoor Amerikaansche exporten nog naar Duitschland komen aldus de correspondent van Reuter. Terwijl officieele inlichtingen ontbreken wijzen diplomatieke kringen te Washington er op dat alle Amerikaansche exporten naar de Europeesche neu tralen toegenomen zijn en dat, al is het natuurlijk dat de meeste neutralen er naar streven reserves op te bouwen voor eventueele gebeurlijkheden, de Amerikaansche exporten een omvang bereiken, die gelijk staat aan de normale verschepingen naar de neutralen en Duitschland. Een ander „lek" wordt gevormd door Siberië, ooral voor vliegtuigbenzine, waarvan de exporten naar Wladiwostok eenige maanden lang aanzienlijk zijn geweest. Welingelichte kringen voorspellen dat de geal lieerden binnenkort stappen zullen doen in Wash ington met het doel een vermindering te bewerkstel ligen van de exporten uit Amerika, wanneer de oorlog niet onbepaalden tijd wil voortduren, omdat wanneer de enorme handel met de neutralen toege laten wordt voort te gaan, dit gedeeltelijk de "geal lieerde voordeelen uit de Amerikaansche neutrali- teitswetgeving te niet zal doen, vooral daar de voor waarden, waarop de geallieerden oorlogsmateriaal, met inbegrip van vliegtuigen, koopen, abnormaal zwaar zijn. Deze voorwaarden beteekenen practisch het inle veren der middelen voor de uitbreiding der fabrie ken, welke noodig is voor een groote vliegtuigenpro ductie, terwijl de prijs der aldus vervaardigde vlieg tuigen .toch exorbitant blijft. VOOR DE KINDEREN Ik dank je feestelijk, bibberde Krent, jij bent veel grooter en zwaarder dan ik, dus kun jij beter de kans loopen om door dat wilde dier aangevallen te worden. Jan Oliebol wilde zich natuurlijk niet laten kennen, forceerde de deur en stapte, inwendig doodzenuwachtig, naar binnen. Doch geen seconde later kwam hij als een bezetene weer naar buiten gerend. Piet Krent klappertandde alW-w-wat is d-dat daar? en wees met zijn vinger naar een monster achtige, donkere figuur, welke door de deur- opemng zientbaar was. W. J. H. MULIER. Zondag 10 Maart hoopt de heer W. J. H. Muiier. de oprichter van H.F.C. en van den K.N.V.B., den leeftijd van 75 jaar te bereiken. Deze bekende pionier voor sport en lichame lijke opvoeding is 10 Maart 1865 op Huize Aylva-State te Witmarsum (Fr.) geboren. Hij stamt uit een oud Fransch geslacht. De a.s. jubilaris bezocht te Haarlem het Gym nasium, daarna te Ramsgate in Engeland een college en behaalde het diploma van het Han delsinstituut te Lübeck. Hij was twee jaar in Scandinavië in den houthandel werkzaam, legde zich toe op de moderne en oude noordelijke talen en het Lapsch en reisde in 1887'88 in dienst van de General Bulb Cy. in Rusland. Toen hij in Holland terug kwam, begon hij zich toe te leggen op schilderen en teekenen; hij werd leerling van F. O-ldeweldt en ontpopte zich als illustrator. Van lieverlede ging hij over tót de literatuur. In 1893 verscheen „Winter sport", daarna „Athletiek en Voetbal" en .Cricket", door hem geïllustreerd. Sedert 1893 schreef hij voor Indische bladen; in 1899 werd hij benoemd tot hoofdredacteur van de Delï Courant. Wegens zijn scherpe critiek op het ewestelijk bestuur inzake het vlagvertoon der regeerende inlandsche vorsten, werd dit blad eens onder censuur geplaatst. De heer Muiier had succes met zijn pleidooi voor een weg recht door de (toen nog onafhan kelijke) landen naar de Westkust. Ten tijde van de vijandige Britsch-Indische dreigementen van den Overwal richtte hij het „Vrijwilligers Corps Sumatra's Oostkust" op, waarvan hij tot commandant werd benoemd. Van 1905 tot 1907 maakte hij een lange studie reis door Britsch-Indië en bezocht tevens Burma en Siam. De daaruit opgedane denkbeelden werkte hij te Buitenzorg op uitnoodiging van den Gouverneur-Generaal uit in nota's. Eén daar van: „bouwstoffen voor een meer winstgevende, tevens meer gezonde tewerkstelling van gevan genen", werd kort daarop tot wet gemaakt. In 1907 repatrieerde de heer Muiier. Hij werd uitgenoodigd als secretaris oip te treden van den Ned. Mil. Bond voor Lichamelijke Op voeding, welken bond hij omwerkte tot „Neder landsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding" waarvan hij in 1912 als vice-voorzitter afscheid nam. Omstreeks 1911 vond hij bij den minister van Binnenlandsche Zaken gehoor inzake de of ficieele invoering van openluchtspelen bij het onderwijs, welke allengs op de lesroosters ge plaatst werden. Op het gebied van sport en lichamelijke op voeding neemt de heer Muiier, zooals onze lezers weten, een unieke plaats in. In 1879 richtte hij H.F.C. op en in 1889 kwam door zijn werk de Nederlandsche Athletiek- en Voetbalbond tot stand. Hij wordt dan ook terecht de „vader" van deze twee-takken van sport genoemd. Na vele vergeefsche pogingen bij het ministerie van Oorlog gelukte het den heer Muiier in 1898 minister Eland over te halen tot de invoering van openluchtspelen en athletiek bij het leger, ook als beoefening ten behoeve van de marsch- vaardigheid. Kort daarop kreeg hdj bij de Marine hetzelfde gedaan. B-ij diverse bonder. richtte hij de medische commissies op. Hij her vormde den Ned. Kaatsbond en richtte in 1892 met den. Ned. Schaatssenrijdersbond de Intern Schaatsenrijders Unie tijdens het congres te Scheveningen op; hij werd benoemd tot voor zitter. De heer Muiier is eere-voorziter van den K.N.V.B., van H.F.C., eerelid van de K.N.A.U. van den Ned. Bond voor Lich. Opv., van den Kon Ned. Hockeybond, van den IJshockey Bond (hij bracht in 1890 hockey en bandy in ons land) van den Ned. Kaatsbond, van de Friesche Elf steden Vereeniging en van de Zweedsche Belgische Voetbalbonden. Ook was hij voorzitter van den Ned. Cricketbond. Hij nam het initiatief tot den eersten 24-uurs marsch van het leger, de militaire veldloopen en afstandmarschen. Ook de spelleiderscursussen bracht hij tot stand. Voor zijn vele prestaties werd hij onderscheiden met het Commandeurskruis van den Leeuw en Zon van Perzië (1903), benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau (1911). tot officier in die orde in 1929 en tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw in 1935. De heer Muiier beoefent de genealogie en ar beidt steeds aan zijn belangrijke collectie antiek glaswerk. Blijkens een mededeeling aan de N.R.Ct. za.' hij a.s. Zondag niet thuis zijn, maar we twijfelen er niet aan, dat hem toch vele bewijzen van vriendschap gezonden zullen worden. Te weinig inkomen en vermogen opgegeven. Aan Amsterdammer tienduizend gulden boete opgelegd. AMSTERDAM, 6 Maart. De rechtbank veroordeelde een Amsterdamsch en bedrijfsleider die onjuiste aangifte had gedaan voor de in komsten- en vermogensbelasting, tot een geld boete van tienduizend gulden, subsidiair ze; maanden hechtenis Het O.M. had zes weker gevangenisstraf geëischt. De man had tusschen 1935 en 1938 f 5.500 te weinig inkomen opgegeven. Ook zijn kapitaa had hij slechts voor de helft aan de belastin', opgegeven. Bovendien had hij gesanctioneerd dat ook zijn ondergeschikten onjuiste opgavei aan de belastingambtenaren deden. BLIJDE GEBEURTENIS IN GRIEKSCHE KONINKLITKF FAMH TF VERWACHT. ATHENE 6 Maart (Reuter). De Kroonprinses van Griekenland hoopt eerlang het leven aan een tweede kind te schenken. mei Vierjarig meisje haar vader ges|^ HAARLEM "A J.l. Zaterdag vervoegde zich lcmsche Politiebureau een man uit Haarlem met de mededeeür:» vierjarig dochtertje 's morgens was Hij kwam van het sterfgeval persoJ* de politie kennis geven, om daarin^ beweerde, te voorkomen, dat men hèm^ iets ernstigs zou betichten. De politie, die dit natuurlijk een vr^ haal vond. stelde onmiddellijk een in en nam het lijkje van het meisje ir teneinde er sectie op te doen verrichten ft opgedragen aan dr. J. P. L. Hulst te Deze sectie wees uit, dat er sprake waj gewelddadigen dood. Er werd een ting geconstateerd. Op last van den Officier van Justitie - vader toen gearresteerd en door de pq;*." een nader verhoor onderworpen. Na aanvankelijk ontkend te hebben to. hij tenslotte, dat hij zijn dochtertjeV week Woensdagmorgen, toen hij zich e:$ had gemaakt omdat het kind niet een harden klap tegen de rechterzij^-,' hoofd te hebben gegeven, waardoor het oor opzwol; later werd het linkerbeentj teloos. Zaterdagmorgen is het meisje g, Onmiddellijk hebben de zeer verschrikte" den huisdokter ontboden, aan wien q deelden, dat het kind een paar gevallen was. De dokter, die het kind injectie toediende, kon helaas geen bieden. Het is gebleken, dat het lijk van het r eenige blauwe plekken vertoonde, zooda! vermoedelijk meermalen ruw behande was het eenig kind van het echtpaar. De vader, die thans zeer veel berouw toe in het Huis van Bewaring opgesloten; Donderdag aan de Justitie worden voorgel De moeder van het kind, die eveneens politiebureau gehoord werd. waarbij zijoe; deelingen van haar man bevestigde, ls vrije voeten gesteld. a us Doodelijk ongeluk in slaclitpks: Zestigjarige door patroon uit schietnuii getroffen. VLAARDINGEN, 6 Maart. Gisteraüi de is in een slachtplaats de zestigjarige s J. van Selm uit de Ruyterstraat,bij' slachten van kalveren door een kogel je het schietmasker getroffen en gr-' -' Toen men het slachtoffer vond, bleek t reeds twee kalveren had gedood. Een derde hij eveneens zou slachten, liep nog in de si plaats rond. Aanvankelijk dacht men dat Van Sete een hartverlamming was getroffen, doei sectie vond men een kogeltje in de hartstred VOOR DEN KANTONRECHl Sneeuwploeg tegen Op den Hoofdweg in de Haarlemmermee: op een avond in den barren wintertijd in Ju een 28-jarige jongeman uit Abbenes bezig een tractor waaraan een sneeuwploeg vi vestigd den weg wat beter berijdbaar te nu Dat is op zich zelf natuurlijk een lofit streven. Minder te loven was het. dat noch den tractor noch aan den sneeuwploeg een 't te bekennen 'viel. Daardoor was er een ante bilist tegen en sneeuwploeg gebotst, waars twee personen werden gewond. Het ging maar om of een sneeuwploeg een voertuig in den zin der wet. De ambtenaar meende i vraag bevestigend te moeten beantwoorde: eischte een geldboete van f 5 en tevens nog van f 10 daar de verdachte zonder rijbei reed. De Kantonrechter maakte er twee 'Ke van f 5 van. Vervolgens moest ook de automobilist, landbouwer uit Abbenes, zich hierna verantwee den. Hij had met een snelheid van 25 KJt[ reden en de ambtenaar meende, dat deze heid gezien de gladheid van den weg te P was. Die snelheid moet namelijk niet alleen aW maar ook relatief laag zijn. Dat was hier het geval.Het was dien avond helder ziebtsj autobestuurder had als hij goed had opgele: sneeuwploeg zeker gezien. De verdediger Mr. Goudsmit uit Hoorawt merkte op, dat de verdachte toch geen rekö kon houden met de fouten die andere weggc^» kers maakten in dit geval het rijden van sneeuwploeg zonder licht. De kantonrechter was het daarmede nietfc> en veroordeelde den verdachte conform den w5 tot f 6 boete. Sneeuw en scboensniW> Kunt u zich grooter tegenstelling denken tusschen de witte koele sneeuw, en de zw-- kleverige schoensmeer? Ach, die sneeuw, daar zitten nog wel f herinneringen aan vast. Herinnert u zicn..j met hoeveel genoegen u in uw jeugd uw dige buurmeisje een afwassching met gaf zoodat haar toch al frissche wangen &10 als sterappeltjes in de kristallen fruitschaal. Helaas, ook dit traditioneele Hollandsen^ tergenoegen blijkt te zijn ontaard. Een mensch uit de Haarlemmermeer, die vi trachtte bij een 19-jarige dienstbode in de komen besloot op zekeren dag wraak te n^j Met behulp van een vriend werd het,geac° het meisje flink gewasschen, echter metro' maar met schoensmeer. Het gevo'g behalve de teint van het meisje ook naa^,..1{r, schoenen werden bedorven. Van een scnau goeding wilde de flinke jongeman niet üixk daarom had het meisje bij de politie naar gedaan. Daardoor stoncj de schoensm® thans voor den Kantonrechter terecht, ue cier vond het eerder een daad die jongen van 10 jaar kan verwachten menschen die den stemgerechtigden [«•J' hebben bereikt Hij eischte f 5 boete of 5 S De verdachte vond dit wel wat "aa Kantonrechter bracht hem het ^öe*vr. van zijn handelwijze nog eens duchtig on loog en veroordeelde conform.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6