IJmuider Courant Rex Theater presenteert 2Je 3 Jius Weer een Nederlandsch schip vergaan? Rusland stelde vredesvoorwaarden V.S.V. AJAX DAGBLAD VOOR V ELS EN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Jlulier- Nieuwe eischen aan Finland. Sigaren. Kapitein Benoit van den Geheimen Dienst Wrakhout en reddingsboot gevonden. Oranjeploeg samengesteld. JAARGANG NO. 109 BlI»»01' Lourens Coster, Maatschappij voor .Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 8, 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IDmulden, 5301, Postgiro 310791. Aiie Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Directie, P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 8 MAART 1940 Abonnementen per week /0.12J4 pa» maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ1125, elke regel meer ƒ0.10. Zondag hoopt W. J. H. Muiier zijn lentigsten verjaardag te vieren. Wij heb- uDS vorige nummer het overzicht van zijn rbeid gegeven, dat bij de voltooiing van de Larteeuw door een zoo bekend landgenoot En ik zal tot de velen behooren die hem een hartelijken brief zullen zenden. Maar 3 dient er toch ook wat over te wor- oezegil- Want voor de §'eboorte en de ontwik- a van verschillende takken van sport en ook athletiek in ons land heeft Willem Muiier dat juist in dezen tijd tot dank- stemt, dat een commentaar-in-de-krant Ijontbreken mag. tri hebben de takken van sport en athletiek, jn het bijzonder heeft bevorderd, nauw- ris opgesomd. Maar eigenlijk is die opsom- (och onvoldoende. Want door de veelzijdig- hid van zijn belangstelling en werkzaamheid Jft Muiier eigenlijk het heele terrein der licha- -leding in ons land helpen ontginnen, jrffas een bitter beetje toen hij begon. Zijn che geest, zijn krachtige en charmeerende oonlijkheid hebben velen voor zijn denkbeel- gewonnen en ook op andere terreinen dan ssarop hij ze^ werkte de handen uit de mouw bewaarde van zijn werk blijkt in dezen tijd omdat wij ons nu vooral op onze volks- j§t moeten verlaten en op onze belangstelling jn durf voor het nieuwe, dat komen zalin vorm dan ook. En als, wat wij allen hopen, ill den huldigen warwinkel en ontwrichting in ggropa een betere samenleving der volken gebo- worden, zullen wij ook in de beste eigen- Khappen van den sportsman: fair play, respect voor de spelregels, taaie volharding, moeten uit blinken. Want het is lang niet onmogelijk, ja zelfs ichijnlijk dat bij den vrede, die vroeger of komen zal, een beroep op de medewerking der neutralen zal worden gedaan, waarbij de Ne derlandsche invloed van groote beteekenis zou e invloed niet duf, klein, benepen zal zijn, jat een veel frisscher geest in ons volk is wakker dan het een halve eeuw geleden bezat het in die vijftig jaar ook minder ge lukkige aspecten getoond daarvoor hebben we i man als Muiier dankbaar te zijn. Hij is niet eenige maar hij hoort naar mijn overtuiging lot de besten die eraan gewerkt hebben. Zijn kan een voorbeeld voor veel jonge men- i alleen al om den frisschen durf en de die haar hebben gekenmerkt, heeft nieuwe dingen en het waren er nt! - altijd met hart en ziel en met moed aan gepakt, Èn daarom is hij er ook telkens weer in ze te verwezenlijken. Tegenslagen moe ten hem ruimschoots ten deel gevallen zijn scep- en zwartgalligneid van futlooze lieden Boeten hem vaak in zijn werk belemmerd heb- i, Want wie, die het nieuwe nastreeft, ontsnapt jraan? Maar ontmoedigd hebben ze hem nooit, den handel, in journalistiek en litteratuur, als Illustrator, als propagandist van nieuwe denk en als gevolg van Indische studiereizen, als van zooveel vereenigingswerktelkens heeft hij aandacht en belangstelling weten te vinden en zijn doel bereikt. Voor de physieke ontwikkeling van het Nederlandsche volk maar niet minder voor zijn geestelijke opfrissching heeft Muiier ontzaglijk veel gedaan. Ook met zijn met een levendigheid en pittigen humor bestuurd werd zooals wij die in Nederland maar weinigen gekend hebben of nog kennen. Want helaas is de Nederlandsche journalistiek niet zeer rijk aan en het Nederlandsche boek Is ten deze bepaald arm. Ik kan mij begrijpen dat hij zoo'n hoogen leef tijd heeft bereikt en hoop dat hij nog menig jaar ede gezondheid en opgewektheid voor den heeft. Een man die zoo stevig en met zoo veel afwisseling gewerkt heeft en zijn jongens- heeft weten te behouden wat kan hij zijn bij een wedstrijd van H.F.C.! moet een rijke vitaliteit bezitten. En de vervul ling van zooveel, dat hij zich ten doel had gesteld, moet een groot geluk in zijn leven zijn. Wij hopen nog heel wat meer met de lichame lijke opvoeding te bereiken dan nu verwezenlijkt Is.Bij het onderwijs vooral ontbreekt aan de po sitie van het leervak veel. Een deel van hetgeen bereikt was is in crisistijd weer afgebroken en naar veler meening ook de mijne ten on rechte afgebroken. Wij zien dat nu zeer scherp en de velen die over Muiier schrijven zullen er allen toe bijdragen, het midden in het licht der openbaarheid te zetten. Zoo bewijst hij ons met !!n 15sten verjaardag, komend juist op dit tijd weer een dienst en niemand zal dat meer binnen verheugen dan hem zelf. Want een enthousiast is hij altijd gebleven. Ik hoop dat wij hem nog vaak in Haa/rlem zul len zien en twijfel diaar eigenlijk ook geen ooigen- aan, want het haart van den oud-gymnasiast 'ffl het Prinsenhof en oudsten en Eersten H. F. ®-er trekt er hem telkens weer heen. Nog sterker fen elders moet hij zich bij ons temidden van ^nnden voelen dde hem met blijdschap zien ko- Men' Hetgeen voor den 75-jarige zelf een geluk- ervaring moet zijn. Veel hooge onderscheidingen zijn hem ten deel gallen. Maar nog veel meer waarde zal het voor ton hebben, nu hij dezen verren mijlpaal in het !{ïen Saat bereiken, dat hartelijkheid en vriend- Kbap hem zijn blijven omgeven en dat zijn werk M en blijvend is gebleken. R. P. ernstig ongeval bij de hoogovens n arbeider De Nijs, wonende te Beverwijk, in sast bij de Hoogovens, is een ernstig bedrijfsonge- oyerlcomen, waaromtrent de bijzonderheden ons 8 niet bekend zijn. Het slachtoffer is met twee ge- jj™,en beenen en een hersenschudding naar het Hi'uisziekenhuis te Beverwijk overgebracht. 6 zaak is ki onderzoek bij de politie Het voornaamste nieuws uit Finland zijn de hardnekkige geruchten over Russische vredesvoorwaarden en de mogelijkheid van een wapenstilstand, waarover te Stockholm onderhandelingen zouden worden gevoerd. De voorwaarden welke Rusland aan Finland stelt, houden, naar Reuter uit Londen verneemt, de volgende concessies in: 1) Afstand aan de Russen van Petsamo met nikkelmijnen en vischrechten. 2) Slooping van alle kustbatterijen der Finnen. 3) Afstand van Viipuri (Viborg) en mogelijk van de geheele Finsche kust van het Ladogameer, met inbegrip van Sortavala. Daar staat, naar gemeld wordt, tegenover dat de Russen bereid zouden kunnen zijn hun aanspraken op Hangö op te geven. In tegenstellng met dit laatste zouden de Russen volgens „Paris Soir", de basis Hangö en het ge heele schiereiland van dien naam hebben opgeëischt. Hetzelfde blad noemt ook de geheele Karelische Landengte en Noord-Lapland als Russischen eisch. Volgens United Press zouden de Russen bovendien het ontslag verlangen van maarschalk Mannerheim en generaal Wallenius. Een bericht uit Stockholm vermeldt, dat de volgende feiten thans bekend zijn: 1. De bejaarde vroegere president van Fin land Svinhufvud en Paasiviki, de Finsche staats man, die de onderhandelingen met Rusland heeft geleid voor de oorlog begon, zijn onlangs beiden te Stockholm aangekomen. 2. De besprekingen over de mogelijkheid van de tot stand brenging van een vrede met Fin land vinden ongetwijfeld reeds gedurende eenige dagen voortgang, hoewel Zweden officieel niet heeft bevestigd dat Zweden bij de onderhande lingen als bemiddelaar optreedt. Een Reuterbericht uit Kopenhagen meldde he denmorgen dat ook Mannerheim per vliegtuig te Stockholm aangekomen is. De eerste niet-officieele reactie te Helsinki over de gemelde vredesvoorwaarden is een gevoel van consternatie bij de Finnen en van verrassing, dat het mogelijk kon zijn dat Zweden overreed werd de rol van bemiddelaar te aanvaarden bij dergelijke voorwaarden. Een telegram uit Helsinki zegt dat de openbare meening in Finland bij het gebrek aan succes van de Russische pogingen gedurende de maanden van oorlog een concessie, welke onvereenigbaar is met de onafhankelijkheid van het land allesbehalve te rechtvaardigen acht. Zweedsche kringen ontkennen dat eenige pressie zou worden geoefend op de Finsche regeering, het zij van Zweedsche, hetzij van Duitsche zijde de voorwaarden te aanvaarden. De Deensche radio heeft Donderdagavond het volgende omgeroepen: De volgende verklaring is om 21 uur door den omroep in Helsinki uitgezonden: „De Finsche regeering maakt officieel bekend dat de Sov- jetregeering nieuwe en verstrekkende eischen aan Finland heeft doen toekomen. Verdere bij zonderheden zullen later worden bekend ge maakt." Een Russisch ultimatum? De „Paris Soir" bevat een artikel Van zijn correspondent in Finland, Georges Kessel, waarin gezegd wordt dat de Sovjets Finland een ultimatum zouden gesteld hebben, dat vandaag om middernacht afloopt. Het ultimatum zou zijn overgebracht door Zweden en den steun heb ben van Duitschland. Acht dagen geleden, zoo schrijft Kessel, kwam de Finsche minister van buitenlandsche zaken terug uit Stockholm, waarheen de Zweedsche regeering hem had uitgenoodigd. Hij kwam echter niet alleen. Hij was vergezeld van een bij zonderen vertegen woordiger van koning Gustaaf. Zoodra minister Tan ner in Helsinki was aangekomen, werd de minister raad voltallig bijeengeroepen ten huize van Ryti, den minister-president. Tanner nam terstond het woord. „Ik deel u mede," zoo verklaarde hij, „dat Zweden, op verzoek van Rusland, als bemiddelaar tusschen onze beide landen heeft willen optreden. Zijn vertegenwoordiger zal u de voorstellen van Moskou overbrengen." Hierop werd het woord gegeven aan den Zweed- schen afgezant, die de ministers in kennis stelde van de Russische vredesvoorwaarden. De Zweedsche regeering, zoo zegt deze correspon dent, heeft van de Sovjetregeering een termijn van tien dagen gekregen om over een vredesverdrag tus schen beide landen te onderhandelen. De termijn loopt af in den nacht van Vrijdag 8 op Zaterdag 9 Maart. Dr. Dietrich niet in Scandinavië. Door buitenlandsche dagbladen en ook door den berichtendienst van eenige buitenlandsche zenders is Donderdag de bewering verspreid, dat staatsse cretaris dr. Dietrich in verband met het Finsch-Rus- sisch conflict naar Scandinavië zou zijn gegaan, al dus het Duitsche' Nieuwsbureau. Deze berichten zijn onjuist en zijn verzonnen. Dr. Dietrich bevindt zich nog steeds in Berlijn. HERENMODE: TEL. 4453 IJMUIDEN KLEERMAKERIJ ENNEM.L, 36 (Adv. Ingez. Med.) (De regeering wil zoo lang moge lijk -prijsstijging van sigaren te genhouden en heeft daarom als voorwaarde voor toekomstige eventueele verhooging bepaald dat eerst alle mogelijke bezuini ging op model en verpakking wordt toegepast.) Het kan wel wezen, dat onze sigaren Ook op den duur wat duurder moeten zijn, Het is zelfs voor den leek wel te verklaren, Dat er gevaar bestaat op dit terrein. Maar zij die ook ons rookgerei regeeren, Willen, voordat het zoover komen moet. Nog eiken amóren maatregel probèeren, Die ons voor stijging van den prijs behoedt. De wolken die ons vaderland bedreigen, Vertoonen zich soms onheilspellend grauw. De rookwolk die wij doen ten hemel stijgen, Blijft nog zoolang het mogelijk is, blauw. Want is het niet de omgekeerde orde, Wanneer de rooker van het geurig kruid, Tenslotte zelf nog die sigaar zou worden, Voor elke andre kans is uitgebuit. Dan moet men eerst maar minder fraai verpakken En eerst bezuinigen op het model, Dat mag den aanblik voor het oog vervlakken, Maar zoo slikt men de rook ook immers wel. De kleeren maken ook niet de sigaren, Het komt er maar op aan wat binnen zit, De pittige tabak is maar je ware, De ruwe bolster bergt een blanke pit. P. GASUS. vanaf VRIJDAG A.S. 'n Parodie vol ironie Vertolkt door 's werelds grootste dwazen de RITZ BROTHERS en de zwierige DON AMECHE als de held zonder weerga d'Artagnan. Een film waar climax in zit. FOX WERELDNIEUWS PROFILTI ACTUALITEITEN. (Adv. Ingez. Med.) Ongerustheid over het lot van de Vecht" ERNSTIGE ongerustheid is er gerezen over het lot van het s.s. „Vecht" van de N.V. Houtvaart, directie Vinke Co., te Rotterdam. Op de Noordzee hebben n.l. een visschersboot en een patrouillevaartuig wrakstukken aangetroffen, die van de „Vecht" afkomstig moeten zijn. Hierbij waren een ledige, gebroken reddingboot en hout, o.a. stukken van luiken. De „Vecht" is in den nacht van Woensdag op Donderdag uit den Waterweg vertrokken nadat het schip bij Wilton-Feijenoord te Schiedam, een repa ratie had ondergaan. Het schip voer in ballast en moest in Afrika graan laden voor deNederland sche regeering. De bemanning van de „Vecht" be staat uit 22 koppen. Daar er aan boord drie red dingbooten waren en bij de wrakstukken voor zoo ver thans bekend, zich slechts één gebroken boot bevond, wordt alle hoop, dat de opvai-enden zich hebben weten te redden, nog niet opgegeven. Indien echter wat thans ernstig gevreesd wordt, ten aanzien van de „Vecht", waarheid zal blijken te zijn, is dit schip het derde, dat onze koopvaardij vloot deze week verloren heeft. Eerst de „Rijn stroom", daarna de „Grutto" en nu de „Vecht", alle gebleven op de Noordzee zonder dat meer iets altlhans tot op heden van de bemanningen is vernomen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn in ieder geval de „Grutto" en de „Vecht" op onge veer dezelfde plaats in de Noordzee ten onder ge gaan, betrekkelijk dicht onder de Nederlandsche kust. Het motorvisschersvaartuig BR 24, schipper P. Lagasse, heeft een groote partij wrakhout aan de Noord-Oostpunt van de Thorntonbank opgevischt. Verder had het schip aan boord genomen een sloep zonder kenteekenen, twee vaten olie, gemerkt „Standard", een internationaal seinboek, een oud logboek, een kist materiaal, een ladder, een red- dingvlot, een zwemvest, een bord met de Neder landsche driekleur, het voorste gedeelte van een stuurhut en een reddingsboei, gemerkt „Vecht". De „Vecht" was in 1917 gebouwd bij A. Vuyk en Zonen te Capelle a. d. IJsel. Het schip heeft eerst eenige jaren den naam „Graakallen" gedragen en werd daarna' aangekocht door de N.V. Houtvaart, directie Vinke en Co. te Rotterdam. De afmetingen zijn 1965 ton bruto en 1158 ton netto. D&ze maat schappij is in dezen oorlog reeds eerder door een ramp getroffen. Op 9 September jl. nl. is zooals men zich zal herinneren, het stoomschip „Mark" van deze maatschappij nabij Denemarken op een mijn geloopen. Een prachtexemplaar draaft voor de jury tijdens de premiekeuring van hengsten van het Geldersche en Groningsche type, welke Donderdag te Hoofddorp werd gehouden op het gemeentelijk sportterrein ZONDAG A.S. 2 UUR NAMIDDAG Voorverkoop tegen sterk geredu ceerde prijzen bij de bekende adressen. (Adv. Ingez. Med.) BILJARTEN NED. KAMPIOENSCHAP 2e KL GROOT BILJART Te Amsterdam zijn Donderdagavond de wed strijden begonnen om het kampioenschap van Nederland tweede klas groot biljart kader, waar aan deelnemen L. Katoen (Rembrandt Amster dam), kampioen 1938-1939, H. Vreeswijk (Noord- Brabant, Utrecht), P. J. van der Pol (de Maas stad, Rotterdam), dr. J. H. M. Vos (Caland. Rotterdam)J. G. Beumin-g (H. E. T. E. Y. Am sterdam) H. Metz (Entre Nous, Den Haag)L. Gehrels ('t Zuiden, Rotterdam), en S. v. Lochem (Rembrandt, Amsterdam) De uitslagen luiden: Van der Pol 300 13 94 23.04 Dr. Vos 96 13 26 7.38 Vreeswijk 300 27 62 11.11 Gehrels 221 27 38 8.18 Katoen 300 43 44 6.97 Van Lochem 226 43 33 5.25 Beuming 297 34 47 8.73 Metz 300 34 42 8.82 VOETBAL De 25ste wedstrijd van Caldenhove. Caldenhove, de zilveren jubilaris. Het Nederlandsch elftal, dat 17 Maart te Ant werpen tegen België zal spelen, wijkt op enkele plaatsen af van de ploeg, welke voor den jubi leumwedstrijden van den K.N.V.B. te Rotterdam tegen de Belgen was samengesteld. Slot van Blauw Wit is vervangen door zijn. clubgenoot Wilders. Naar men zich herinnert werd Slot destijds opgesteld, omdat Wilders niet kon uitkomen wegens een blessure. Het is dus lo gisch, dat Wilders, die op het oogenblik goed in vorm is, weer opgesteld wordt. Caldenhove is nu weer naar links verhuisd. Met Michel in doel is dit achtertrio wel het sterkste, dat Nederland op het oogenblik op de been kan brengen. Paauwe én Stijger zijn in de middenlinie ge handhaafd, doch in de plaats van Poreus is Stam gekozen, ook al geen verrassing, omdat de Hage naar in December zeker te Rotterdam zou heb ben gespeeld, indien hij door een blessure niet verhinderd was geweest. In de voorhoede is slechts één wijziging aange bracht. Lenstra is vervangen door Van der Veen, die Dinsdagavond te Haarlem beslist be ter speelde dan de noordelijke vertegenwoordiger. Bovendien was Lenstra destijds te Rotterdam ze ker de minste van het vijftal, zoodat de opstel ling van Van der Veen, algemeen aanvaard kan worden. Caldenhove speelt zijn 25sten internationalen wedstrijd, een jubileum voor den D.W.S.'er, dat zeker niet onopgemerkt voorbij zal gaan. De ploeg bevat enkele debutanten, omdat de ju bileumwedstrijd te Rotterdam niet als een offi- cieele landenontmoeting geldt. Michel en Stij ger spelen dus voor de eerste maal mee. Overi gens is het een ploeg die het volle vertrouwen kan hebben voor een gunstig resultaat in den jaar- lijkschen wedstrijd in de Scheldestad. De Oranjeploeg wordt als volgt opgesteld: Doel: Michel (V.S.V.) Achter: Wilders (Blauw Wit) en Caldenhove (D.W.S.) aanvoerder. Midden: Paauwe (Feijenoord), Stam (V.U.C.) en Stijger (Blauw Wit). Vóór: Drager (D.W.S.)Van der Veen (He racles), Vente (Feyenoord), Smit (Haarlem) en De Harder (V.U.C.) Als reserves zijn aangewezen: Dijkstra (A. P. G. S.), Slot (Blauw Wit),' Poulus (S.V.V.), Berg man (Blauw Wit) en De Vroet (Feijenoord) Voor den wedstrijd BelgiëNederland zijn door de Belgische regeering de volgende grensfacili- teiten verleend. Zij, die in het bezit zijn van 'n geldig bewijs vaö Nederlanderschap en van een toegangsbewijs voor den wedstrijd, kunnen op 17 dezer naar Antwerpen reizen en moeten denzelfden dag België weer ver laten. Hun namen moeten op door den K. N. V. B. onderteekende verzamellijsten worden genoteerd, welke bij den K. N. V. B. verkrijgbaar zijn.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1