IJmuider Courant Ryti en Paasikivi voeren onderhandelingen te Moskou Se 3 Wlusketiexz del in inken. Handen af! Weer erwten en boonen REX Brood wordt 1 cent duurder. Raadselachtige geschiedenis JAARGANG NO. 110 Coster Maatschappij voor .jltgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. o* Haarlem. Telefoon 10724 Bureau ouitiraa' w. Courant: Kennemerlaan 42, Umulden, «uld®' 5301 Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. U(tg«V0 Telefoon DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen !nomen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurs ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 11 MAART 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaalLosse nummers 3 cent per ex. Advertentiën; 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Ver» g van Luisterv: Jn ,jen laatsffcen tijd nogal wat critiek los- Er en OP het §ehalte van sommige uitzenidin- an de Nederlandsche omroepvereenigingen gaagsche Post, zich scharend in de rij der 6 - beoordeelaars, bepleit de veredeling (je Luistervink in de volgende bewoordingen; Vele lezers hebben ons geschreven over het oeil der radio-uitzendingen van de Ne- Sindsche omroepvereenigingen, nu daar in de pers zooveel critiek tot uiting is °IILïipn en de heer Vogt van de A. V. R. O. £od het antwoord niet schuldig bleef. Met HMvaardeermg voor het goede en zelfs voor- tvpffelijke, dat door onze verschillende om- Sneriien wordt geboden, moeten wij even ts bekenden, dat wij in het algemeen de uit- fpzonden zg. amusementskunst ver beneden «li achten. De Nederlandsche amusements- J cabaret-kunst heeft de goede uitzonde- leen daargelaten nimmer op een voor naam niveau gestaan, en het zou juist een schoone taak voor onze omroepvereenigingen riln creweest, op dit gebied eenig veredeling te brengen. Het verweer van den heer Vogt kunnen wij twist de juistheid der critiek, omdat de groote massa zoo tuk blijkt te zijn op deze uitzendin gen en zijn omroep zooveel aanhangers heeft. L jachten, dat het streven van den omroep een verhevener doel moet hebben dan het ver werven en zien te behouden eener populari teit van de allergoedkoopste soort. Mogen wij spoedig' ons niet meer voor onszelf en voor 0nze landgenooten behoeven te schamen, wanneer wij toevallig eens naar een „bonte" uitzending' luisteren." slot van deze critiek is, zooals u ziet, nogal j, En ik kan mij voorstellen dat die aange vallen heer Voigt en zijn collega's van de andere omroepen het met een zucht zullen lezen. Want ze geven inderdaad veel goeds ook. Hun idéé is onge twijfeld: elck wat wils. Het bezwaar geldt dan ook in het bijzonder de „Amusementskunst" en het is wel zeker diat die, behoudens de goede uitzonde ringen, nooit op een hoog peil heeft gestaan. Dat uit zich niet alleen in den ether maar ook in veler lei revues er zijn er geweest waaraan ik niet zonder een rilling kan terugdenken in de re pertoires van sommige liedjeszangers en in het ge halte van den „humor", die men vindt in blaad jes, die zich daar in het bijzonder op toeleggen. Die dingen kan'men evenwel als men er niet van gediend is, gemakkelijk ontwijken. Men hoeft er zoogezegd niet mee in aanraking te komen. Aan de amusementskunst van den ether (die verre van etherisch is) ontsnapt niemand op den duur. Een achteloos-omgedraaide knop doet haar door de huiskamer schallen. En dan hoeft men dat nog niet eens zelf gedaan te hebben, maar het jongste lid van het gezin kan er zich. voor interesseeren. „Als het u niet bevalt, zet het dan af en luister naar wat anders", zal de voorstander van deze luchtige kunst wrevelig zeggen. En daar heeft-ie wel gelijk in, maar nu de radio iedereen zoo dui delijk heeft gemaakt op welk peil onze populairste amusementskunst staat is het toch ook begrijpe lijk dat er menschen zijn, die daar verbetering in willen brengen en „veredelend" te werk gaan. Het zal hen niet meevallen. Zulke dingen be reikt men niet in een handomdraaien. Langdurige propaganda van het betere gehalte is er voor noo- dig. Een even lange weg zal bewandeld moeten worden als op muzikaal gebied, waarop men door zorgvuldige samenstelling van programma's van volksconcerten, die tegen zeer lage entrée toegan kelijk zijn, al veel bereikt heeft. Het aantal aanhangers van de muziek-van-hoog-gehalte is sterk toegenomen en neemt nog steeds toe. Jeugd- concerten doen daarbij uitstekend opvoedend werkbij het jonge geslacht. En de radio heeft, ne vens den onvermijdelijken voetbalmarsch van Willy Schotemeyer, het onsterfelijke Standchen van Johnny Heikens en meer van dien aard toch ook al veel bijgedragen tot een algemeener begrip van de muziek van hoog gehalte. Met de amusementskunst is het in zooverre nog moeilijker gesteld, dat zeer velen in ons land de ware kunst niet als een hooge waarde willen er kennen en als een levensfactor van bijzondere be- teekenis. 'Humor en geest zijn voor hun begrip Wits grappenmakerij. Zij ziener. dien ernst Met van. En onze litteratuur, die juist in dit op zicht haar zwakste zijde toont, is er zeer arm aan. Misschien zouden de omroepen lichter tot ver deling van amusementskunst komen als zij zich een beetje beperken konden. Maar ze moeten zoo verschrikkelijk veel zendtijd vullen. De drang die tot uiting komt in het spreekwoord „in de be- Wing toont zich de Meester" bezielt hen niet. Integendeel, zij stellen er een eer in non-stop door te werken. Daar zijn techniek en organisatie hee lal op ingericht en men is trotsch dat men liet zoover heeft gebracht. Dit kan selectie niet bevorderen. Misschien zal het in de toekomst veranderen bemensch heeft zijn nieuwe speeltuig, de radio, een beetje op dezelfde manier behandeld als dn kind dat teveel lekkers eet. Op een goed mo ment krijgt het er teveel van. Een paar dagen Men zei mij iemand: „Wij Hollanders zijn zoo Mg in vakjes ingedeeld en bij de radio is dat °ok gebeurd. Maar niet afdoende. Waarom komt 5r niet eens een vereeniging van de niet-radio- wzitters? Zij zijn heusch nog talrijk. Zij zouden leuze „Geen zendtijd" kunnen aanheffen op ^Dti van de sterkte van hun volksdeel en gees- dtichting, Dan zou er eenige uren stilte in den e»or moeten worden gegeven. Eenige uren stilte voor heel Nederland! Het zou den vrede in tal van ie?611 bevorderen-- En ik zou die vereeniging hehh "°mr0ep willen n°emen: de Nitop. Dan en we er meteen weer een raar woord bij". en boutadeik zie de Nitop nog niet in e- Maar er zat toch iets achter hetgeen hij zei. n de noodzaak van veredeling en beperking dan ook niet bewonderen. Hij be- (Naar aanleiding van het tragisch ongeval te Schiermonnikoog Drie arme stakkers kwamen om Door ondeskundig demonteeren Van een verdwaalde vliegtuigbom En andren kunnen eruit leeren. Blijf ver van 't belsche instrument, Dat zoo onschuldig lijkt te wezen, Maar waarvan gij den aard slechts kent, Doordat g' er eens van hebt gelezen. Het is toevallig aangespoeld En daardoor kunt ge het bereiken, Maar het is niet voor u bedoeld, En daarom moet ge het ontwijken. Of 't viel toevallig ergens neer, Toevallig zonder te ontploffen, Dan heeft het waarlijk dezen keer U niet, en u h.et wel, getroffen. Laat af, als van een giftig dier, Van zulke helsche projectielen, Zij dienen niet tot souvenir, Zij zijn gemaakt om te vernielen. Gij hebt van velerlei verstand, Maar dit is niet om mee te spelen, Dit is geen kolfje naar uw hand, Slechts een gevaar voor u en velen. Hoe groot uw durf ook wezen zal, Eén stelregel geldt slechts in dezen, Gij kunt, neen moet, in dit geval, Eerder blöo Jan dan doö Jan wezen. P. GASUS HERENMODES- ^--KLEERMAKERIJ IJMUIDEN ^TKENNEM.L 36 Se Meexiiiak.ee vaac êetec tnaatuieïk (Adv. Ingez. Med.) zal de radio, geloof ik, op den duur niet kunnen ontkomen. En zij zal er wat voor over moeten hebben ook. Dat ben ik eens met de Haagsche Post. Met ingang van Vrijdag a.s. Bon wordt nog bekend gemaakt. Met ingang van Vrijdag 15 Maart a.s. zullen weder peulvruchten (capucijners, grauwe erwten, witte boonen, tuinboonen, bruine boonen en andere gekleurde boonen) worden gedistribueerd. De te distribueeren hoeveelheid zal gelijk zijn aan die van de eerste distributieperiode, n.l een kwart kilo gram per hoofd van de bevolking voor een tijdvak van vier wekèn. Nader zal worden bekendgemaakt, welke bon van de rijksdistributiekaart met ingang van 15 Maart a.s. op het koopen van de genoemde peul vruchten recht geeft. Aangezien gebleken is, dat zich met betrek king tot tuinboonen het misverstand voordoet, dat deze niet onder de distributieregelirag voor peulvruchten zouden vallen, wordt *er de aandacht op gevestigd, dat ook droge tuinboonen, tenzij vaststaat, dat deze niet bestemd zijn voor men- schelijke consumptie, uitsluitend moigen worden gekocht, afgeleverd en vervoerd met inachtne ming van de ter zake bestaande distributiemaat- regelen. Het publiek zal derhalve eerst met ingang van 15 Maart weder tuinboonen mogen koopen, met diien verstande, dat per kwart kilogram een exemplaar van de nader aan te wijzen bon dei- rij fcsdist ributi e ka art bij den winkelier moet wor den ingeleverd. Auto tegen lichtmast gereden. Gisternacht om half een is op den Bredaschen weg in de kom van de gemeente Tilburg de lui tenant-vlieger A. uit Lenden, van het vliegveld Gilze-Rijen met zijn auto tegen een lichtmast gereden doordat hij een stilstaande taxi te laat opmerkte. De officier was op weg van Tilburg naar Breda. De auto werd aan den voorkant geheel ingedrukt. De bestuurder werd zóó ernstig gewond, dat hij korten tijd later is overleden. Finsche delegatie kwam op Russische uitnoodiging naar Moskou. WOROSJILOF BIJ DE BESPREKINGEN TECENWOORDIC Zondagavond heeft de Finische regeering het volgende communiqué gepubliceerd: „Eenige dagen geleden zijn de regeeringen van de Sovjet Unie en Finland in contact ge treden. Dit contact is tot stand gekomen door bemiddeling van de Zweedsehe regeering. Het doel van dit contact is de mogelijkheid te bestudeeren een vrede te sluiten. Beide zij den hebben het nut van directe onderhande lingen erkend". Aan dit communiquée werd nog toegevoegd dat de regeering van de Sovjet Unie de ver tegenwoordigers van de Finsche regeering heeft uitgenoodigd naar Moskou te komen, teneinde besprekingen te voeren. De delegatie bestaat uit minister-president Ryti, Paasikivi, die de vorige onderhandelingen heeft gevoerd, generaal Rudolf Walden, me dewerker van maarschalk Mannerheim en het Kamerlid Vaino Voionmaa. De delegatie ver trok Woensdagavond. Zij heeft twee of drie besprekingen gevoerd met de vertegenwoordi gers van de Sovjet Russische regeering. Bij deze gelegenheid namen de Finsche afgevaar digden kennis van de Sovjet Russische vredes voorwaarden. Tot nu toe Is nog geen besluit genomen. Men meent volgens Reuter te Helsinki te weten, dat de Finsche delegatie, die zich op het oogenblik te Moskou bevindt, geen volmachten heeft en geen definitieve beslissing kan nemen. De uiteindelijke voorstellen moeten, wanneer deze ontvangen zijn, aan den landdag worden voorgelegd z Vermeldenswaardig is nog, dat de drie leden van de Finsche delegatie behooren tot de drie partijen, welke in den Landdag vertegenwoordigd zijn. Het feit dat Moskou er in heeft toegestemd, bespre kingen te voeren met een delegatie, waarin maar schalk Mannerheim vertegenwoordigd wordt door zijn vertrouwden medewerker Walden, wordt te Helsinki als een goed teeken beschouwd. Te Stockholm verluidt volgens Reuter, dat Worosjilof, de opperbevelhebber van het Roo- de Leger, aan de onderhandelingen te Moskou deelneemt als tegenspeler van generaal Wal den. Laatstgenoemde fungeert in dezen oorlog als verbindingsschakel tusschen het Finsche leger en dc regeering, aldus voegt Reuter hier aan toe. De correspondent van de Stockholm Tidningen iii Helsinki schrijft aan. zijn blad over de geestes gesteldheid van de Finsche bevolking in verband met de poging tot onderhandelingen o.a. het vol gende: ,De Finsche openbare meening is eensgezind over de noodzakelijkheid dat de integriteit en on afhankelijkheid van het land niet het voorwerp mogen vormen van eén soort internationaal poker- spel. Voor het oogenblik weigeren de Finsche lei ders zich uit te spreken over de in gang zijnde be sprekingen en de dagbladen onthouden zich er van op nieuws te jagen. Voor de groote meerderheid der Finsche open bare meening is maar één ding duidelijk: Moskou wil onderhandelen. Wat Finland betreft, dit zal slechts onderhandelingen aanvaarden, wanneer de Russische voorwaarden werkelijk aanvaardbaar zijn. Ook is de openbare meening eensgezind over de noodzakelijkheid om den strijd tot het uiterste voort te zetten. Wanneer de Russische eischen ver der gaan, of zelfs gelijk blijven aan de voorwaar den die de vorige herfst voorgelegd werden. Op punt bestaat er bij de bevolking geenerlei twijfel. Ook stelt men in het licht dat de Russen, onder den invloed van de verschrikkelijke verliezen, die zij hebben geleden, evenals" onder den invloed van den algemeenen politieken toestand er toe zouden kunnen worden gebracht hun eischen te verlagen verwachten U vanavond in (Adv ingez. Medj Rysto Ryti, de Finsche minister-president. tot een peil dat het tenminste mogelijk zou maken besprekingen te voeren over eventueele vredes voorwaarden. De positie van Otto Kuusinen. STOCKHOLM, 12 Maart. (Havas). Naar verno men wordt heeft Kuusinen, de leider van de z.g. Finsche volksregeering, in de „Komsomolska Pravda" een artikel gepubliceerd waarin hij doet opmerken dat de Finsche regeering een einde dient te maken aan het nuttelooze bloedvergieten op de Landengte van Karelië. Dit artikel heeft niet nage laten, een zekere beroering te wekken aangezien volgens geruchten welke te Helsinki ingang vinden, de rol van Kuusinen volkomen uitgespeeld is. De Zweedsehe „Aftonbladet" meent zelfs te we ten dat Kuusinen en de overige leden van de door de Sovjets ingestelde regeëring zouden zijn gear resteerd, omdat zij critiek hebben uitgeoefend op de regeering van de Sovjet Unie wegens het ope- nn van onderhandelingen met Finland. Naar hetgeen men te Helsinki van de Rus sische voorwaarden weet, hebben de Russische betrekkingen op het Visschersschiereiland in het noorden van Finland. Bevestigd wordt, dat de Russen eveneens de eilanden in de Finsche Golf willen hebben, alsmede grenzen, die het eiland Björkö omvatten en tenslotte Hangö als vlootbasis. Maarschalk Worosjilof. Nederland bouwt bruggen een overzicht van de we» Kza<amheden aan de Hoornbrug in den Rijksweg Den Haag Rotterdam. Links de Rljkswijkscheweg met een gedeelte van de oude brug, waarachter voorheen de bekende uitspanning .Het Molentje" lag. Op de plaats, waar rechts het brtiggehoofd wordt gebouwd, is men thans bezig met heier» De minister van Economische Zaken heeft besloten den verkoopprijs van buitcnland- sche tarwe met 2.25 per 100 K.G. te ver- hoogen. Dit heeft tot gevolg, dat de prijs van de broodbloem ook hooger wordt, en dientengevolge kan een stijging van den broodprijs met één cent per brood van 800 gram worden tegemoetgezien. De minister van Economische Zaken deelt ter toelichting' het volgende mede: Van het begin van den oorlog af heeft de regeering ernaar gestreefd, door haar prijzen politiek een stijging van de prijzen voor de eer ste levensbehoeften zooveel mogelijk te voor komen. Zelfs is iedere prijsstijging van tarwe bloem en tarwemeel, bestemd voor broodberei ding, tot nog toe vermeden, ondanks het feit, dat de tarweprijzen op de wereldmarkt sinds het uitbreken van den oorlog .sterk gestegen zijn en daarenboven de kosten van den aanvoer (vrach ten en verzekeringspremies) zijn opgeloopen tot een veelvoud van die, welke in normale tijden golden. Zoo steeg de tarwe,prijs op de wereld markt van 3.20 midden Augustus 1939 tot 5.35 op eind Februari 1940. De vrachten stegen, in datzelfde tijdvak van 7 tot 27.50 per ton, terwijl de molestpremie, welke voordien een te verwaarloozen kostenfactor vertegenwoordigde, thans circa 3 pCt. van de waarde bedraagt. Dit beteekent, dat de kostprijs van uitheemsche tarwe,, waarop wij hier te lande voor circa 65 pCt. bij de bereiding van broodbloem zijn aan gewezen, is gestegen van 3.90 tot 8.35 per 100 K.G. Indien de regeering geen maatregelen had genomen, zou het gevolg hiervan zijn ge weest, dat de broodbloem hier te lande met een bedrag van 3.75 per 100 KG in prijs zou zijn ge stegen, hetgeen uitkomt op een kostprijsstijging van het brood van ruim 2 cent per brood van 800 gram. Tot nu toe is een broodprijsverhooging als ge volg van vorengenoemde factoren in haar geheel voorkomen, doordat de regeering is voortgegaan de grondstoffen en de ingevoerde bloem tegen den vroegeren prijs ter beschikking te stellen. Welke groote bedragen hiermede gemoeid zijn geweest, wordt wel duidelijk geïllustreerd door het feit, dat bij de genoemde prijzen- en kosten- verhoudingen de regeering een nadeel van in totaal 2.000.000 per maand heeft. Het is begrijpelijk, dat hiermede niet onbeperkt kan worden doorgegaan. Hoezeer de minister zulks ook betreurt, de huidige omstandigheden dwingen hem wel een deel van deze groote lasten op den consument af te wentelen. De minister heeft daarom thans besloten den verkoopprijs van de buitenlandsche tarwe met 2.25 per 1Ó0 K.G. te verhoogen, waardoor de bloem- prijs hier te lande met een bedrag van 1.70 per 100 K.G. zal stijgen, hetgeen metterdaad kan leiden tot een prijsstijging van 1 cent per brood van 800 gram. Uit het voorgaande blijkt wel, dat dit slechts een gedeeltelijke vergoeding' is voor de hooge kosten, welke de staat in dit opzicht heeft te dragen. VOORJAARSTENTOONSTELLING DER „ONAFHANKELIJKEN" GEOPEND. Zaterdagmiddag is in het Stedelijk Museum te Amsterdam onder groote belangstelling, de voor jaarstentoonstelling van de vereeniging van beel dende kunstenaars „De Onafhankelijken" ge opend. Kustvaarder door vliegtuig gesommeerd te stoppen. Drie salvo's troffen het schip niet. Gisternacht om half één is in IJmuiden bin- nengeloopen het 260-ton metende Nederlandsche stoomschip „Dina" van Gruno's Scheepvaartbe drijf. Het schip kwam uit Londen met een lading cacaoboonen en copra voor Amsterdam. Onderweg heeft het vaartuig een merkwaardige gebeurtenis meegemaakt. Buiten de Zeeuwsche kust, op tien mijl bezuiden Middelbankboei, twee mijl buiten de territoriale wateren, vlogen Zater dagmiddag omstreeks vier uur 2 vreemde vlieg tuigen over het schip heen. Zij cirkeleden eenigen tijd rond het schip en seinden in morse, dat de „Dina" moest stoppen. De „Diena" gaf hieraan gevolg, waarop de vreemde vliegtuigen verdwe nen. De „Dina" bleef eenige oogenblikken liggen en voer toen verder. Korten tijd daarop keerden de vliegtuigen terug. Eén der beide toestellen daalde tot op 50 meter hoogte; het tweede bleef hoog vliegen. Tien minuten ongeveer cirkelden de toestellen rondom de „Dina en plotseling vuurde het laagvliegende toestel, toen het recht voor het schip lag, drie salvo's af. Zeer klaarblijkelijk waren de schoten niet op het schip gericht, anders zoo vertelde de stuurman ons had het schip onvermijdelijk geraakt moeten worden. De vliegtuigen zijn zoo lang in onze nabijheid geweest en het vurende toestel vloog zoo laag, dat, wanneer het gewild had, het ons ongetwijfeld had kunnen treffen. Na het lossen der schoten verdwenen de twee toestellen zonder eenig nader teeken te geven. Een uur later zagen wij ze terugkeeren uit Noordelijke richting. Zij vlogen toen zeer hoog en passeerden ons en andere schepen, dien toen in onze nabijheid voeren, zonder ook maar de geringste aandacht aan ons te schenken. Bij aankomst is de „Dina" duchtig onderzocht, waarbij gebleken is, dat het schip inderdaad niet is getroffen. Wat echter de bedoeling van de schoten geweest zou zijn, blijft voor de op varenden een raadsel. De „Dina" heette vroeger „Mitropa". Kort geleden is het echter herdoopt.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1